fbpx

Ağ Pazarlama Nedir? Ağ Pazarlama İle Nasıl Para Kazanılır?

Ağ Pazarlama, doğrudan satış sektöründeki şirketlerin distribütörlerine, yeni potansiyel müşterilere ulaştıkları ve ürünlerin satışlarını yaparak kuruluşlarına yeni distribütörler kazandırdıkları için karlarının bir yüzdesini ödeyerek bireylerle sürdürülebilir kar ortaklığı sağlayan bir iş modelidir.

Ağ pazarlamada distribütörler, yeni kişilere ağ pazarlamayı tanıtarak ya da müşterilere doğrudan ürün pazarlaması yoluyla da para kazanabilirler.

“Ağ Pazarlama” adının tarihi

"Ağ Pazarlama" adının tarihi

 

Ağ Pazarlama 80 yıllık tarihinde birçok ad ile anılırken ilk olarak dernekleştiğinde doğrudan satıştan bazı farklılıklar içermesinden dolayı adını çok düzeyli ağ pazarlama olarak duyurmaktadır. Ağ pazarlama satış kanalının ilk resmi tanımlamasını MLMIA’nın (Çok Düzeyli Ağ Pazarlama Uluslararası Derneği) başkanı Doris Wood yayınladığı bildiride: “Çok düzeyli ağ pazarlama, çoklu dağıtım seviyeleri (dağıtımcılar) yoluyla ürünlerin ticaretinin yapıldığı yasal bir sistemdir. Bu distribütörler toplu olarak satın alırlar ve üretici ile perakende fiyatını ödeyen tüketici arasında aracı olarak hareket ederler. ” dedi

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Buna karşılık, geleneksel kapıdan kapıya doğrudan satış tazminat programları, belirli bir satıcıdan alıcıya yapılan işlem temelinde yalnızca bir seviye için ödendiği için ağ pazarlama doğrudan satışın bünyesinde ama doğrudan satıştan farklılıkları olan bir ticari sitem halini aldı.

Kuruluşundan bu yana, ağ pazarlama sistemine verilen adlardan bazıları: Ağızdan ağıza pazarlama elden pazarlama, kişiden kişiye dağıtım, arkadaşlarla iş yapan pazarlama, konuşma pazarlaması, etkileşimli dağıtım, kişisel pazarlama, ilişki pazarlaması gibi birçok pazarlama adıyla anıldı.

İlk zamanlardan beri eleştirmenler, endüstrinin, belli kesme hizmet eden yasa dışı Ponzi şemaları, piramit satış programları, zincir dolandırıcılık yapmak için modern isim ve unvan kullandığını iddia ediyor.

Ağ Pazarlama yasal mıdır?

Ağ Pazarlama yasal mıdır?

Ağ Pazarlama, meşru bir iş stratejisidir. En çok karşılaşılan sorunlardan biri de, yeni üyelerin parasını takımın üst düzeyindeki kişilere ödemek için kullanan piramit şemalarıdır. Fakat genellikle karışıklık yaratan yasal olmayan ağ pazarlama şirketlerinden daha çok yasal olan ağ pazarlama firmalardaki ahlaki prosedürlere uymayan bağımsız temsilcilerdir.

“Network Marketing Yasal Mı?” adlı içeriğimiz için>>

Ağ pazarlama sisteminin meşruluğunu nasıl anlarız?

Ağ pazarlama sistemi ile çalışan bir şirketin meşruluğunu belirlemenin bir yolu, ürünlerini esas olarak tüketicilere ve distribütörlerine dağıtmaya adamışsa, iş ağırlıklı olarak ürünlerin pazarlanmasına dayanıyorsa, şirket meşru bir iş yapmaktadır. Fakat öte yandan, işe alım konusuna odaklanıp ürünlerini hiçe sayıyorsa , bu bir piramit şeması olabilir.

Ağ pazarlamanın doğduğu ve dünyada en çok yapıldığı ABD’de Amerika Birleşik Devletleri Federal Ticaret Komisyonu, birkaç yıldır çok seviyeli pazarlama şirketlerini araştırıyor ve her geçen yıl yasalarla planları daha da netleştiriyor.

Ağ Pazarlama nasıl çalışır?

Ağ Pazarlama Nasıl Çalışır?

Satışlar genellikle tüketicinin evinde küçük bir grup insanla gerçekleştirilir. Ağ pazarlamanın en büyük avantajlarından biri de temsilci istediği yerde ve istediği zaman satışını gerçekleştirebildiği gibi e-ticaret, sosyal medya, hatta ücretsiz abonelik ve otomatik teslimat gibi araçlar da kullanabilir.

Bağımsız temsilciler çalıştıkları çok seviyeli şirketten gelir elde ederler ve ayrıca sunulan ürün ve / veya hizmetlerle ilgili olarak destek verir ve şirketlerinin desteklerini alırlar.

Birçok kişi bu işi bir ek gelir haline getirmek için bir araya gelse de, bazı insanlar ağ pazarlama sistemi ile çalışan şirketlerin genellikle sağladığı özel indirimlere, promosyonlara ve kariyer planlarına erişmek için sıkı bir çalışmaya girerler.

Bir kişi neden ağ pazarlama sistemine katılır?

Bir kişi neden ağ pazarlama sistemine katılır?

Başlarken endüstriye ait belirli bir eğitim, deneyim, finansal kaynak veya fiziksel koşul seviyesi yoktur. İnsanlar bu işletme modelini seçtikleri için katılırlar.

Kişilere ek gelir sağlar. Bu sektörde, bağımsız temsilciler kendi gelirlerini elde etmek için kendi hedeflerini belirlerler ve bu hedeflere nasıl ulaşacaklarını öğrenerek gelişirler.

Ağ pazarlama kendi işini kurmanın belkide en risksiz yolu olduğu gibi düşük sermaye ile avantaja geçersin

Esnek çalışma programları sunar. Bağımsız temsilciler ne zaman ve ne kadar çalışmak isterlerse tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak karar verirler.

Deneyimli liderler tarafından eğitilmenin yanı sıra beceri ve yetenek geliştirme olanağı sunar.

Kazançlar çaba ile orantılıdır. Başarı düzeyi, kişinin çalışmak istediği gücün ve üretmek istediğiniz sonuçların gücüne bağlıdır.

İnsanlarla tanışma ve sosyalleşme fırsatı vardır.

Ağ Pazarlama sisteminde kurulan bir organizasyonda yapılan satışlar için ödeme planları bir şirketten diğerine değişir.

Ağ pazarlama firmalarının kullandığı en popüler üç tazminat planını incelersek

1. Tek Seviye

Tek Seviye single leg

Bu tarz tazminat planları, ağ pazarlama firmaları tarafından kullanılan en basit planlardan biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, ilk satıcı seviyesine odaklanır.

Bazı planlar, bir distribütörün doğrudan veya başlangıç seviyesinde kaydolabileceği kişi sayısını sınırlandırsa da, bu planda çalışan çoğu ağ pazarlama firmasının genişlik sınırlamaları yoktur: Tüm kayıt yaptıranlar doğrudan organizasyona girerler ve her satıştan sabit bir kazanç elde ederler. Sürekli ürün alır ve satarlar.

Derinlik sınırlamaları şirketlere göre değişmektedir: Bir şirket, distribütörlerinin, yedi derinliğe kadar kayıtlı olanların altında kayıt yaptıranların yaptığı satışları toplamasına izin verebilir, diğeri ise bunu yapamaz 3 derinliğe kadar izin verir.

“Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler!” adlı içeriğimiz için>>

2. Unilevel Plan

Unilevel Plan

Fark, bir kez distribütör belli bir başarı seviyesine ulaştığında, kaldıraçtan daha fazla yararlanır bu da gelirinin çoğunu korur.

Bu planın avantajı, her distribütörün sıkı çalışmasına ilham vermesidir. Sorun, sürekli ürün alımı yapılmasından dolayı ayrılan her bir işe alımcının gelirinde ciddi bir gerileme yaratmasıdır.

Ancak, bu kopuş kişi çalışmaya devam ettiği sürece ancak kısa vadeli aksaklıklar yaratır, tamamen felç durumu yoktur.

3. İkili (binary) Sistem

İkili (binary) Sistem

İkili sistem ağ pazarlama içinde en az kullanılan ödeme sistemidir. Bu sistem, son yıllarda daha modern yapılara sahip şirketler için geçerli diyebiliriz.

İkili takımını sadece iki organizasyona böler ve genellikle sınırsız derinlikte en kısa tarafının satışının yüzdesini öder. Bu ilkeye göre bazı farklılıklar olsa da, genel olarak ikililerin büyük çoğunluğu bu şekilde ödeme yapar.

***

“Network Marketing İstatistikleri” adlı içeriğimiz için>>

Sonuç

Ağ pazarlama (Network Marketing, Multi Level Marketing), Doğrudan Satış endüstrisinin gelişmiş halidir. Son yıllarda tüm dünyada dar ve orta gelirli insanların kendi işlerini kurabilecekleri, kendilerine ek gelir yaratabilecekleri bir fırsat olarak görülmektedir. Son yıllarda 100 binden fazla dolar milyoneri çıkarmış bu sektörde çalışanların %70’inden fazlasını kadınlar oluşturmaktadır. Bu da demek oluyor ki ev ekonomisine katkısı inanılmaz seviyelerde.

Sizler de eğer ek gelir yaratacak bir iş modeli arıyorsanız, sitemizden diğer içeriklere de gözatmayı unutmayın. Network Marketing hakkında tarafsız, en geniş ve en güncel içeriklere sahip site olarak, sizlere bu yolculukta yardım etmekten memnuniyet duyarız.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,954BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,366TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...