Ağ pazarlaması içerisinde karşılaşacağınız 10 farklı insan tipi olduğunu biliyor muydunuz?

Ağ Pazarlamada Karşılaşacağınız 10 Farklı Tip

Ağ pazarlaması içerisinde karşılaşacağınız 10 farklı insan tipi olduğunu biliyor muydunuz?

Her iş içerisinde o iş konusunda bir şeyi iyi yapan, her şeyi iyi yapan veya hiçbir şey yapmayan insan tipleri mutlaka vardır. Aynı şey ağ  pazarlama sektörü için de geçerlidir. Birkaç dakikanızı ayırıp bu her bir ağ pazarlamacının karşılaşabileceği 10 tür ağ pazarlamacısı hakkında bilgi almanız sizin için daha iyi olacaktır. Bu tiplerin kendi ekibinizde kimleri tanımlayacağını zaten farkedeceksiniz.

Başlamadan önce bu açıklamalar kesin olmadığını, insanların karakterleriyle ilgili olmadığını bilmelisiniz. Sadece birinin belirli bir kategoride olması, iyi bir KİŞİ olmadığı anlamına gelmez. İnsanların kategoriden kategoriye geçebileceğini de bilmelisiniz.

Ve en önemlisi, farklı ağ pazarlamacılarının her biri arasındaki farkları bilmek, akıllıca çalışmanıza ve hak ettiğiniz yere zamanında varmanıza çok yardımcı olacaktır.

Ağ Pazarlamacısının 10 Türü

İşte bu ticaret içerisinde karşılaşacağınız 10 farklı ağ pazarlamacısı tipleri. Bunlar belirli bir sıraya göre yazılmamıştır;

# 1: Ürün Tutkunları

Zaman zaman, şirketinizin ürünleri hakkında çok tutkulu olanları bulacaksınız. Şirketinizin ürünlerini yiyorlar, uyuyorlar ve onlarla nefes alıyorlar. Bunlar takımında olması gereken iyi insanlar. Ürünleri severler. Şirketinizin tüm ürünlerini veya çoğunu kullanırlar.

Bir ton insanı işe almayabilirler ancak ürünleri her ay, genellikle çoğunu sipariş ederler. Takımınızda böyle insanlar olduğu için şanslıysanız, onlara çok iyi davranın. Onlara, şu anda yaptıklarından çok iş yapma konusunda baskı yapmayın.

# 2: Sosyal Kulüp

Birçok insan sosyal yönden ağ pazarlamasına katılır. Onları sakın suçlamayın. Sonuçta, ağ pazarlaması yeni arkadaşlar edinmek, yeni yerlere seyahat etmek, yeni beceriler öğrenmek ve eğlenmek için harika bir yoldur.

Takımınızdaki bu tür insanları kolayca tanımlayabilmelisiniz. Normalde bir işletme kurmak için fazla bir şey yapmazlar, ancak her aramada, her web seminerinde ve her canlı etkinliğe katılırlar. Ayrıca her ay ürün siparişi verirler.

Bu insanlara iyi davranın. Genellikle işlerinde uzun süre kalırlar çünkü diğer birçok ekip üyesi ile harika arkadaşlıklar kurmuşlardır.

# 3: Ağ Pazarlama Bağımlıları

Başka birtakım veya firma için aranan ve gelen bağımlılardır.  Normalde fırsatınızı ilk öğrendikleri zaman ÇOK heyecanlanırlar. Normalde 14 ile 90 gün boyunca heyecanlı kalırlar, ancak bu ilk coşkunun tükenmesinden sonra, bir sonraki fırsat için takımlarından ayrılırlar.

Çoğu ağ pazarlama bağımlısı, her 1 ile 3 ayda bir yeni bir çok katlı pazarlama şirketindedir. Bu bağımlıların birçoğu yıllardır sektördedir ve belki tüm firmalara katılmışlardır.

Bu çok katlı pazarlama bağımlıları herhangi bir süre hiçbir şeyi yapamaz. Asla işin gerektirdiği ana noktaları yapmazlar. Sadece ilk katıldıklarında yaşadıkları hisleri severler. Heyecanlı olmayı ve bunu karşıya yutturmayı seviyorlar.Bu şekilde bir bağımlı ile yatırım yaptığınız zaman, zamanınızı boşa harcama ihtimaliniz yüksektir.

“Zamanınızı Etkin Kullanarak Siz Zamanı Yönetin, Zaman Sizi Değil” adlı içeriğimiz için>>

# 4: Yarı Zamanlı Çalışanlar

Yarı zamanlıları sevmelisiniz. Bu, ekibinizin belki de yüzde 10’unu temsil ediyor. Bunlar aç ve çalışmaya istekli insanlar. Bir aile ve kariyere sahipler ve işi tam gün yapamıyorlar, ancak işlerini her hafta düzenli olarak 5-15 saat yapacaklar, mazeretleri yoktur.

Tutarlı ve ısrarcılardır. Eğitime girerler. Onlara öğrettiğin şeyi yaparlar. Onlar zaman ve para ile yatırım için iyi insanlar. Bu insanların çoğu sonunda lider ve en iyi kazananlar haline gelir. Veya, 500-3000 dolar aylık güzel bir gelir elde ederler.

# 5: İş Bitiriciler

Bunlar senin liderlerin olacak kişilerdir. Bu insanların normalde BÜYÜK kişilikleri vardır. Bunlar tipik olarak KIRMIZI kişiliklerdir. Onlar iş adamları, liderler ve yüksek başarılar grubuna gireceklerdir. Vizyonu yakalarlar ve her şeyden önce ilk günkü gibi işe sarılırlar.

Bu, ekibinizin yüzde bir ile ikisinden fazlasını temsil etmez.

Onlar koçluk yapabilir, aç ve yarı zamanlı çalışanlar gibi çalışmaya isteklidirler. Tutumları var. Vaktinizi boşa harcamaz veya kendi vakitlerini boşa harcamazlar.

Her ay yeni insanları işe alıyor ve satıyorlar ve kendilerini kopyalıyorlar. İşlerini sizin yardımınızla ya da sizler olmadan yaparlar!

Bir mesleğe veya kariyere sahipler, ancak haftada 30-40 saat veya daha fazla işlerini sürdürüyorlar.

“İş Hayatında Etkili Liderlik Teknikleri” adlı liderlik içeriğimiz için>>

# 6: Ağ Pazarlama Uzmanları

Bu tip ağ pazarlamacıları arasında nadir görülen bir cins. Bunlar normalde iş bitiriciler ya da part-time kategorisinde başlayanlardır, ancak bir noktada endüstriyi veya kariyer yapmak isteklerini netleştirdiler.

İyi eğitilmişlerdir. Sürekli yeni şeyler öğrenmeye isteklidirler. Mesleki gelişimlerine yatırım yaparlar. Tıpkı bir doktor ya da avukatın meslekleriyle ilgili işleri konusundaki gibi ciddidirler.

Yetenekli, kendine güvenen, çok iyi bir tavırları var ve çok başarılılar. İnsanlar onları sever, bilir ve onlara güvenir. Ekibinizde bu kategorideki bir veya iki kişiyi bulmak, altı rakamlı gelire kolayca ulaşmanıza yol açabilir.

Ağ pazarlaması yapan herkes, bu kategoriye girmek veya bu kategorideki insanları takımında tutmak için çaba göstermelidir.

# 7: Büyük Konuşmacılar

Bu insanlar 10-20 yıl önce ağ pazarlamasında başarılı oldular. Belki de kariyerlerinde bir noktada birinci oldular.

Size geçmiş başarılarından bahsederler ve sizi heyecanlandırırlar, ekibinize katılırlar ve kesinlikle HİÇBİR ŞEY yapmazlar.

Aslında kötü durum şudur ki deneyimsiz bir ağ pazarlamacısının bu kategorideki birisine kaydolması, çok heyecanlanmasıdır. Bir veya iki ay sonra, kişinin büyük bir konuşmacı olduğunu ancak yapımcı olmadığını fark ederler. Sonuç olarak, sinirlenirler ve işi bırakırlar.

Unutma,

“Eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur.”

Normalde, en iyi üreticileriniz büyük konuşmayacak. Sadece işe koyulacak ve organizasyon inşa edecekler!

Büyük bir konuşmacıya sponsor olduğunuzda, en iyisini umut edin, ancak hiçbir şey beklemeyin. Bu şekilde hayal kırıklığına uğramazsınız.

# 8: Amatörler

Bu grup, endüstrimizdeki çoğu insanın katıldığı en az yüzde 80 grubu temsil eder.  Bunlar işinde başarılı olmak için gerekli becerilere, tutumlara, iş ahlakına veya doğru zihniyete sahip olmayan insanlardır.

İşlerini ciddiye almazlar. Saldırıyorlar. Bir şeyler deniyorlar. İşlerine hobi gibi davranıyorlar ve neden para kazanmadıklarını merak ediyorlar.

Çoğu insan bu kategoride başlar ve ya diğer kategorilerden birine evrimleşir, ya da işsiz kalır.

# 9: Dürüst Olmayanlar

Her tür endüstride kötü insanlar vardır. Neyse ki, bu insanlar çok uzun sürmeden çok katlı pazarlama içerisinden ayrılmak zorunda kalırlar. Çok çabuk ayıklanıyorlar. Başkalarına yalan söyleyen, aldatan ve yanlış davranan kişidir. Onlar etik değillerdir. Hızlı para kazanmak için her şeyi söyleyecekler ya da yapacaklardır.

Başkalarına yardım etme konusunda SIFIR ilgilidirler. Bunun yerine, yalnızca kendilerini önemsiyorlar ve birinden para kazanmak için her şeyi yapacaklardır.

“Güvenilir Bir Networker Olmak İçin 3 İpucu” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

# 10: Aldatıcılar

Dürüst olmayanlar gibi aldatıcılar da sektöre kötü bir isim verir. İnsanlara kolay para vaat ederler. İnsanlara hiçbir şey yapmadan, para kazanabileceklerini söylerler. “Sadece üye olun, en büyük takımı satın alın, ekibinizi sizin için kuracağım!” vb gibi sözlerle insanları sadece alışveriş yapmaya, takıma katmaya çalışır.

Son düşünceler

Nerede durduğunuzu görmek için birkaç dakikanızı ayırıp kendinizi ve takımınızı değerlendirin. Hepimiz aynı yerden başlıyoruz, hepimiz gelişip değişebiliyoruz.

Kariyerinizin farklı noktalarında bu kategorilerin çoğunda kendinizi bulabilirsiniz. Ancak, sonunda bir pazarlama ağı uzmanı olma kararını da verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, işler değişmeye başlayacaktır.

Daha da önemlisi, takım üyelerinizle çalışırken zamanınızı nerede geçirdiğiniz konusunda akıllı olmanız gerekir. Her bir kişiyi değerlendirin (onları yargılamayın) ve vaktinizi hak ettiği yere harcadığınızdan emin olun.

***

Farklı ağ pazarlamacı tipleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz?

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın