Hamdi Ulukaya- Chobani CEO

Başarımızın Yoğurtla Bir İlgisi Yok: Hamdi Ulukaya

Chobani Yoğurt, piyasadaki gelmiş geçmiş en hızlı büyüyen gıda işletmelerinden biri olmuştur.

Şirket Türk yoğurdunun yıllık satışlarından 1 milyar dolardan fazla kazanç sağlıyor ve sadece beş yıl önce piyasaya çıktı.

Hamdi Ulukaya Chobani Yoğurt, piyasadaki gelmiş geçmiş en hızlı büyüyen gıda işletmelerinden biri olmuştur.

Ulukaya, Küçük İşletmeler İdaresi Kredisi’nin yardımıyla 2005 yılında New York’ta eski bir yoğurt fabrikasını satın aldı. Somut bir planı yoktu ve yer iyi durumda değildi – tavandan su damlıyordu ve duvarların boyası soyuluyordu. Ancak, ABD’de Yunan yoğurdu yapmaya başlama fikri olduğunda, şirket, fabrikayı kurdu ve onunla bu yola koyuldu ve Ulukaya, Chobani’yi yola sokabilmek için beş yıl boyunca tesiste yaşadı.

Chobani’nin, siparişlerinin sürekli olarak artması ve 2007’de raflara taşınması anlık bir başarıydı. Çok geçmeden Danone gibi büyük yoğurt şirketleri Ulukaya’nın kapısını çalıp markasını ona satmasını istedi.

Hamdi Ulukaya, Chobani'yi yola sokabilmek için beş yıl boyunca tesiste yaşadı.

Strateji işe yaradı. Şirket, haftada 2.2 milyon kase yoğurt ürettiğini belirterek, satışlarında 1 milyar doları aştı. Başladığında, Yunan yoğurdu ABD’de yoğurt pazarının% 0,2’sini oluşturuyordu. Şimdi ise % 50, ve Chobani pazar payının en az yarısına sahip.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın