Başkaları Gibi Düşünüyorsanız, Düşünmüyorsunuz

0
Neyi istersen onu yap, onu hayal et, düşüncelerini ileri sür, başkalarının beğeneceğini düşünceleri çıkar at aklından.

Eğer herkes gibi düşünüyorsan, o zaman düşünmüyorsun. Ve düşünmüyorsanız, o zaman gerçekten yaşamıyorsunuz demektir. Bu söylediklerimizi hikayeyi okurken göz önünde bulundurabilirsiniz:

İş adamı tıraş olurken bir yandan da berberiyle sohbet etmektedir. Derken, kapının önünden ağır ağır geçmekte olan paspal bir çocuk görürler. Berber, iş adamının kulağına fısıldar; “Bu çocuk var ya,dünyanın en aptal çocuklarından biridir! Bak; dikkat et şimdi.” Berber çocuğa seslenir: “Ali, buraya gel!”. Bunun üzerine çocuk sakince dükkana girer ve yüzündeki aptalca sırıtmayla berberi selamlar.

Değişim Gerekli Bir Konu Mudur? Yazısı İçin >>

Berber iş adamının kulağına sessizce, “bak şimdi” diye fısıldar ve bir elinde beş lira, diğer elinde 50 lira bir banknot olduğu halde çocuğa sorar: “Hangisini istiyorsan alabilirsin?” Çocuk dalgın dalgın bir beş liraya bir de 50 liraya bakar ve sonunda 5 liralık banknotu hızlıca çekerek berberin elinden alır. Berber iş adamına döner ve gülerek: “Gördün mü? Sana söylemiştim.” der.

Tıraş bitince işadamı sokağa çıkar ve az ileride kendi kendine oynayan Ali’yi görür. Yanına giderek, neden 50 liralık banknotu değil de, beş liralık banknotu aldığını sorar. Çocuk hiç de aptalca olmayan bir sırıtmayla yanıt verir :

-Eğer 50 liralığı alırsam oyun biter!

Hayatta attığımız her adım için hakkımızda bir fikir oluşturmak için başkalarına ihtiyacımız yok. Başkaları gibi düşünmeye de ihtiyacımız yok. Önemli olan bizim kim olduğumuz ve düşüncelerimizin ne kadar değerli olduğudur. Eğer başkaları gibi düşünmeye başlarsak giderek herkesleşeceğiz. Ve Ali gibi kazanan taraf olmayacağız.

Başkalarını ve davranışlarını olumsuz yönde, negatif yönde etkilemek yanlıştır. Hepimiz bir etiketten çok, başkalarının düşündüğünden çok daha fazlasıyız. Diğer şeylerin yanı sıra, kendimizi rahat hissetme ve diğerlerinin bizim hakkımızda ne düşündüğünü bilmeme konusunda kayıtsız kalana kadar bir süre kendimizle mücadele etmeliyiz. Bu dünyadaki en mutsuz insanlar, başkalarının ne düşündüğü hakkında çok endişelenenlerdir. Giderek onlar gibi olma eğiliminde olanlardır.

İnsanlar ne düşünmek isterlerse düşüneceklerdir. Her zaman doğru kelimeleri aramanız veya en son detaya kadar hangi hareketleri kullandığınız konusunda dikkatli olmanız farketmez; her zaman onu çarpıtan biri olacak. Neyi istersen onu yap, onu hayal et, düşüncelerini ileri sür, başkalarının beğeneceğini düşünceleri çıkar at aklından.

Kendinizi nasıl gördüğünüz gerçekten önemli olan şeydir. Kendinize sadık kalın; başkalarının ne yapmasını istediğini veya başkalarının senin hakkında ne düşündüğünü değil, nasıl hissettiğini kendin yönlendir.

Zeki olmanın nereye gideceğini bilmekten ziyade nereye dönmeniz gerektiğini ve neye izin vermemeniz gerektiğini bilmek olduğu söylenir. Akıllı bir insan, herkesin ne istediğini düşünme hakkına sahip olduğunu bilir, ama aynı zamanda, ne zaman kişisel olarak bir şey alacağını ve ne zaman başkalarının düşüncelerini ösemsemeyeceğini de bilir.

Dahası, benzersiz olmak ve başkalarının tutum ve düşüncelerine değer vermek, eylemlerimizde ve sözlerimizde gösterilmektedir ve bize, kendimize veya başkalarına zarar vermeyen durumlar yaratma avantajını vermektedir.

Güvensizliklerinizi bir kenara bırakın. Konuş ve gerçeğini yaşa. Başkalarının genel olarak hayatınıza veya günlük rutininize karışmasına izin vermeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here