fbpx

Çalışanlarınızı Motive Etmek İçin İpuçları

İzin günleri ve yüklü bir maaş bir çalışanın kalbine giden yoldur. Para tatmin eder, ancak davranışlar üzerindeki etkisi yapılan araştırmaların gösterdiği üzere çok düşüktür. Paranın satın alamayacağı motivasyon kaynakları ise işverenler tarafından keşfedilmeli ve sağlanmalıdır.

İşte size bununla ilgili bazı ipuçları:

 

Çalışanlarınızla güven odaklı ilişkiler kurun

Bir lider olarak çalışanlarınızla olan ilişkinize odaklanmalısınız.

Bir lider olarak çalışanlarınızla olan ilişkinize odaklanmalısınız. Güveni ve saygıyı satın alamazsınız fakat böyle bir ortamı kendiniz yaratabilirsiniz.

Bunun ilk yolu çalışanlarınızla onların insan olduğunu unutmadan iletişim kurmanızdır. Onları işleri yoluna koyan bir robot ya da sonuçlara ulaşan makineler olarak görmemelisiniz.

Çalışanlarınızla etkili iletişim için aşağıdaki 3 faktörü aklınızda tutmalısınız:

-Fiziksel ve zihinsel varlık

Çalışanlarınız onlarla iletişim kurarken orada bulunmanızdan daha çok etkilenirler. Çalışanlarının bulunduğu bölümü ziyaret etmeyen bir işveren yeterince etkili olamayabilir. Bundan farklı olarak, çalışanlarınızla iletişiminiz sırasında kendi iş yükünüz ya da öğle yemeğiniz ya da eve gitme saatiniz hakkında düşünürseniz zihinsel olarak da orada değilsiniz demektir.

-Net tanımlamalar

Eğer bir şey ifade etmeniz gerekiyorsa bunu sesli ve net bir biçimde yapın. Bu yalnızca çalışanlarınızı teşvik etmek için değil, onlarla güvene dayalı bir iletişim kurmaya özen gösterdiğinizi de işaret edecektir.

-Meraklılık

Çalışanlarınızın işle ilgili neler yapıyor olduklarına dair merakınızı onlara gösterin.

 

Çalışanlarınızın anlam ve amaç arayışına yardımcı olun

Çalışanlarınızın anlam ve amaç arayışına yardımcı olun

Çalışanlarınıza ne kadar para ve ne kadar haftalık izin verdiğiniz, ilham vermediğiniz sürece önemli değildir. Para ve izinler onları motive etmeye yetmez. Onların tutkularını harekete geçirmelisiniz ve onlara anlamlı bir iş tanımı sunmalısınız.

Çalışanlarınız gerektiğinde değiştirilebilir olduklarını düşünmemelidir. Onlara kendilerini özel hissettirecek bir iş tanımı yaparsanız karşılıklı olarak işveren-çalışan birlikteliğinin devamı sağlanacaktır.

 

Zorlayıcı ve iddialı bir hedef koyun

Hep birlikte yapıyor olduğunuz işin anlamlı olmasının yanında iddialı da olmalıdır

Hep birlikte yapıyor olduğunuz işin anlamlı olmasının yanında iddialı da olmalıdır. Zorlayıcı bir iş başarmak çalışanlarınıza kendilerini öz güvenli ve değerli hissettirecektir.

 

Çalışanlarınıza yetkiler verin

Çalışanlarınıza yetkiler verin

Eğer çalışanlarınız onlara yukarıdan baktığınızı hissederlerse yapabileceklerinin en iyisini yapmayacaklardır. Çalışanlarınızın kendi kariyerlerini kendilerinin yönettiklerine ve yaptıkları işte söz sahibi olduklarını bilmeye ihtiyaçları vardır. Bu öz güveni ve profesyonelliği artırıcı bir etkendir.

Eğer çalışanlarınızın ileri görüşlü olmalarını ve risk almalarını istiyorsanız güvenli huzurlu bir iş ortamı yaratmalısınız.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,966BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,366TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...