İzin günleri ve yüklü bir maaş bir çalışanın kalbine giden yoldur.

Çalışanlarınızı Motive Etmek İçin İpuçları

İzin günleri ve yüklü bir maaş bir çalışanın kalbine giden yoldur. Para tatmin eder, ancak davranışlar üzerindeki etkisi yapılan araştırmaların gösterdiği üzere çok düşüktür. Paranın satın alamayacağı motivasyon kaynakları ise işverenler tarafından keşfedilmeli ve sağlanmalıdır.

İşte size bununla ilgili bazı ipuçları:

 

Çalışanlarınızla güven odaklı ilişkiler kurun

Bir lider olarak çalışanlarınızla olan ilişkinize odaklanmalısınız.

Bir lider olarak çalışanlarınızla olan ilişkinize odaklanmalısınız. Güveni ve saygıyı satın alamazsınız fakat böyle bir ortamı kendiniz yaratabilirsiniz.

Bunun ilk yolu çalışanlarınızla onların insan olduğunu unutmadan iletişim kurmanızdır. Onları işleri yoluna koyan bir robot ya da sonuçlara ulaşan makineler olarak görmemelisiniz.

Çalışanlarınızla etkili iletişim için aşağıdaki 3 faktörü aklınızda tutmalısınız:

-Fiziksel ve zihinsel varlık

Çalışanlarınız onlarla iletişim kurarken orada bulunmanızdan daha çok etkilenirler. Çalışanlarının bulunduğu bölümü ziyaret etmeyen bir işveren yeterince etkili olamayabilir. Bundan farklı olarak, çalışanlarınızla iletişiminiz sırasında kendi iş yükünüz ya da öğle yemeğiniz ya da eve gitme saatiniz hakkında düşünürseniz zihinsel olarak da orada değilsiniz demektir.

-Net tanımlamalar

Eğer bir şey ifade etmeniz gerekiyorsa bunu sesli ve net bir biçimde yapın. Bu yalnızca çalışanlarınızı teşvik etmek için değil, onlarla güvene dayalı bir iletişim kurmaya özen gösterdiğinizi de işaret edecektir.

-Meraklılık

Çalışanlarınızın işle ilgili neler yapıyor olduklarına dair merakınızı onlara gösterin.

 

Çalışanlarınızın anlam ve amaç arayışına yardımcı olun

Çalışanlarınızın anlam ve amaç arayışına yardımcı olun

Çalışanlarınıza ne kadar para ve ne kadar haftalık izin verdiğiniz, ilham vermediğiniz sürece önemli değildir. Para ve izinler onları motive etmeye yetmez. Onların tutkularını harekete geçirmelisiniz ve onlara anlamlı bir iş tanımı sunmalısınız.

Çalışanlarınız gerektiğinde değiştirilebilir olduklarını düşünmemelidir. Onlara kendilerini özel hissettirecek bir iş tanımı yaparsanız karşılıklı olarak işveren-çalışan birlikteliğinin devamı sağlanacaktır.

 

Zorlayıcı ve iddialı bir hedef koyun

Hep birlikte yapıyor olduğunuz işin anlamlı olmasının yanında iddialı da olmalıdır

Hep birlikte yapıyor olduğunuz işin anlamlı olmasının yanında iddialı da olmalıdır. Zorlayıcı bir iş başarmak çalışanlarınıza kendilerini öz güvenli ve değerli hissettirecektir.

 

Çalışanlarınıza yetkiler verin

Çalışanlarınıza yetkiler verin

Eğer çalışanlarınız onlara yukarıdan baktığınızı hissederlerse yapabileceklerinin en iyisini yapmayacaklardır. Çalışanlarınızın kendi kariyerlerini kendilerinin yönettiklerine ve yaptıkları işte söz sahibi olduklarını bilmeye ihtiyaçları vardır. Bu öz güveni ve profesyonelliği artırıcı bir etkendir.

Eğer çalışanlarınızın ileri görüşlü olmalarını ve risk almalarını istiyorsanız güvenli huzurlu bir iş ortamı yaratmalısınız.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın