Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir? Bunlardan nasıl kurtulabiliriz?

Hepimizin beynimizi, düşüncelerimizi ve de eylemlerimizi etkileyen kötü alışkanlıkları var. Ve çalışma tarzımız da inanılmaz derecede amatör görünmemize neden oluyor. Meslektaşınızı deneyimlemiş olabilirsiniz veya arkadaşınız fazla mesai yapmaktan şikayet edebilir. Yaptıkları iş izlenimlerinden çok fazla uzaklaşmayın. Kötü çalışma alışkanlıklarınız varsa, bunları olumlu çalışma alışkanlıkları ile değiştirme zamanı gelmiştir.

Görevlerin çok sıkıcı olduğunu veya daha fazla zaman gerektirdiğini yargılayamazsınız. Daha ziyade kendi alışkanlıkları hakkında daha fazla araştırma yapılmasını ve gerçekten kötü çalışma alışkanlıkları olup olmadığını öğrenmelerini gerektirir.

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü kabul edilirse, o zaman kalbinizi koyarsanız. Ve iş o zaman onları değiştirmek mümkündür! İster iş yerinde çalışın, ister evden çalışıyor olun. Çalışma alışkanlığınızı verimli yönde değiştirmezseniz istediğiniz başarıyı elde etmeniz zorlaşacaktır. İyi alışkanlıklar hem sizin hem de işletmenizin yararına olacaktır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları beynimizi nasıl etkiler ve çalışma tarzımızı nasıl sonuçlar doğurur?

Nasıl Profesyonel Olunur? >>

Kötü bir alışkanlığın arkasındaki mekanizma

Labirentin içinden sıçramak ve çikolata yerine gitmek üzere labirentte koşmak gibi bilimsel deneyler, alışkanlık hakkında daha fazla ayrıntı getirdi. Sıçanlar ilk aşamalarda çikolataya ulaşmak için daha fazla zaman harcasa da, aynı labirent modeline sık sık maruz kalmakla, sıçanlar daha az zaman harcarlar.

Ayrıca beynin nörolojik aktivitesinin başlangıçta yüksek olduğu ve daha sonra yavaşlamaya başladığı açıklandı. Bununla, beynimizi otomatikleştirerek zihinsel aktivitenin yavaşladığı veya düştüğü açıktır. Ama daha sonrasını düşündüğümüzde,  bu durum gerçekten kötü mü? Belki her zaman değil.

1. Düşünce sürecimizi saptırmak

Ancak bunun yerine, sosyal medya sayfanıza ne gireceğinizi düşünüyorsunuz.

Tam tersini düşünün. Girilecek büyük bir dosya ile masanızda oturduğunuzu düşünün. Ancak bunun yerine, sosyal medya sayfanıza ne gireceğinizi düşünüyorsunuz. Ya da bir gece önce eşinizle kavga hakkında kasvetli bir şekilde düşündünüz. Bu, çalışmanızı engeller ve sizi fazla mesai yapmaya iten girişleri geciktirir.

2. Sık sık ara vermek

Kahve zamanı mola zamanı! Bazen, öğleden sonra saat 3.30’da kahve molası vermek, koltuğunuzdan kalkmak ve koridordan kafeteryaya inmek alışkanlığınız olabilir. Bu molalar çoğunlukla sadece 10 dakika sürmez, yarım saatten fazla sürer. Kesinlikle bu tür molalara bağımlısınız ve kuralınızı kıramazsınız!

Karar Verme Becerilerinizi Geliştirmenin Yolları >>

3. Küçük şeylerde zaman kaybetmek

Size büyük bir proje atandı, ancak çalışmanızı zamanlamaya göre tamamlayamadınız. Projenin her bölümü için ne kadar zamanın gerekli olduğunun farkında olmadığınız halde küçük şeylere bakmak gibi bir alışkanlığınız olabilir. Önemsiz konulara dikkat ederek, büyük resmin sizin tarafınızdan doğru bir şekilde deşifre edilmemesi mümkündür.

4. Olumsuz konuşmak

Bazı insanlar hiçbir zaman yaptıkları iş konusunda iyimser hissetmezler. Bu tür kişiliklerin her görev için her zaman bir yorumu vardır veya işi yavaşlatan bir açıklama iletir. Bu insanlar olumsuz yorumlar verme alışkanlığına sahipler ya da meslektaşlarının moralini düşürüyorlar.

5. İnterneti kötüye kullanmak

Kötü Çalışma Alışkanlıkları - Her masaüstündeki her kişisel bilgisayara verilen internet tarayıcısıyla, kişisel okuma veya kişisel konular için internette sörf yapmak her zaman caziptir.

Her masaüstündeki her kişisel bilgisayara verilen internet tarayıcısıyla, kişisel okuma veya kişisel konular için internette sörf yapmak her zaman caziptir. İş yeriniz tam erişim sağlıyorsa, ilgilendiğiniz konuları indirmek için sık sık internette arama yapma alışkanlığınız olabilir.

6. Son teslim tarihlerini kaçırmak

Bir işyerindeki çeşitli görevler üzerinde çalışmak zorunda kalmak, son teslim tarihini kaçırmak organizasyona olan bağlılığınızı gösterir. Kötü çalışma alışkanlıklarının tuzağına düştüğünüzde, son tarihler hakkında yanlış bir beyanda bulunuyorsunuz ve onları kaçırıyorsunuz.

Hedeflere Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler >>

7. İşe geç gelmek

Bu tür işler için işe gelip suçu dış kuvvetlere koymak için her zaman geç kalırsanız, yeteneğinize güvensizliğe neden olur. İşe geç gelmek , geç kalkma ya da sabah işinize öncelik vermeme alışkanlığından kaynaklanır ya da ertesi gün ne yapmanız gerektiğini planlamamanız olabilir. Ayrıca, geç kalmak normal programınızı bozar ve sizi gelişigüzel yapmaya zorlar.

8. Uygunsuz mizah yapmak

İşteyken esprili olmayı seven bazı insanlar var. Ama denize girip girmediğini görmelisin. Yanlış zamanda mizah yanlış çalışmanın bozulmasına ve zaman kaybına neden olabilir.

9. Postaları kontrol etmek

Kötü Çalışma Alışkanlıkları - Ancak, sabit bir kalıp veya sabit bir zamanınız olmadan, postaları okuyarak çalışma zamanınızı boşa harcarsınız.

İnternet erişimi ile, sık sık postaları kontrol provoke olur. Ancak, sabit bir kalıp veya sabit bir zamanınız olmadan, postaları okuyarak çalışma zamanınızı boşa harcarsınız.

10. Sigara içmek

Bazı kötü alışkanlıklara bağımlılık kişinin hastalanmasına ve üretken zamanını kaybetmesine neden olur. Bazıları için, bir işyerinde sigara içmek, birbirine katılan diğer işçilerden kaynaklanır.

Hayatınızı Daha İyiye Doğru Nasıl Değiştirirsiniz? >>

Hayatınızda Kurtulmanız Gereken Diğer 20 Kötü Çalışma Alışkanlığı

Kötü çalışma kültürü, kötü çalışma alışkanlıkları geliştiren çalışanların en büyük nedenlerinden biridir. Tek sebep bu olmasa da, olasılığı göz ardı edilemez. Birkaç uzmana göre, rutin ve ilginç iş rolleri çalışanlarda kötü çalışma alışkanlıklarına neden olabilir ve bu da bir şekilde kariyer büyüme ve gelişme yollarını engelleyebilir. Kötü çalışma alışkanlıkları da çalışma performansınızı etkileyebilir ve terfi etme şansınızı ortadan kaldırır.

Kötü iş alışkanlıklarının büyük ihlaller olmasına gerek yoktur, basit kural ihlalleri bile kötü iş alışkanlıkları olarak kabul edilir. Yapabileceğiniz en iyi şey, o kötü iş alışkanlıklarınızı tanımlamak ve mümkün olan en kısa sürede ortadan kaldırmaktır. Bu kesinlikle kariyerinizi artıracak ve aynı zamanda kendiniz için belirlediğiniz hedeflere kolayca ulaşacaktır. Burada kötü çalışma alışkanlıklarının bir listesini sunuyoruz:

Bunlar, sizi yavaşlatan ve çalışma saatlerinin veya fazla mesailerin ötesinde çalışmanızı sağlayan kötü alışkanlıklardan bazılarıdır. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Başka hangi maddeleri ekleyebiliriz? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmayı unutmayın. 

Instagramda Satış Yapmak – İşletme Hesabı İçin Püf Noktalar >>

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların ortalama seviyede kalmalarına sebep olur. Aslında, sizi her gün başarılı kılmak için tasarlanmış küçük, basit yararlı alışkanlıklar ile hedeflerinize doğru ilerleyebilseydiniz ne olurdu? Harika haber, yapabileceğinizdir.

Çoğumuza hedeflere ulaşmak için iradeyi kullanmamız öğretilirken, Florida Eyaletinden Roy Baumeister‘ın araştırması bunun sınırlı bir kaynak olduğunu kabul etti. Bununla birlikte, insanlar alışkanlık oluşturma yoluyla sınırlı irademizle savaşmak için tasarlanmıştır. Bunu yaparak, yapması kolay küçük, basit alışkanlıkları dahil ederek bugün başlayabilirsiniz. Bu yazıda, sizi başarılı kılacak ve hayatınızda ivme yaratacak 15 basit yararlı alışkanlığı öğreneceksiniz.

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

Bunları yeterince uzun süre kullanırsanız, neredeyse hiç düşünmek zorunda kalmayacağınız ve bunun yerine doğal olarak mecbur kalacağınız bir şeye dönüşeceklerdir. Bu basit başarı alışkanlıklara bir gözatalım.

Evden Çalışırken Verimliliğinizi Nasıl Korursunuz? >>

 1. Minnettarlık

Minnettarlık ifade edenler refahı artırır, neyin işe yaradığına daha fazla odaklanabilir ve zorlukların daha hızlı üstesinden gelebilir.

Bu listedeki ilk başarılı alışkanlık minnettarlıktır. Her zaman şükran duyuyoruz ve bilim de bunu destekliyor. Minnettarlık ifade edenler refahı artırır, neyin işe yaradığına daha fazla odaklanabilir ve zorlukların daha hızlı üstesinden gelebilir. Sorun arayan maymun zihnimizden hayatımızda neyin işe yaradığına geçerek duygularımızı değiştirir ve günün tonunu belirleriz. Sabahları minnettar olduğunuz üç şeyi yazın ve güne güçlü bir şekilde başlayın.

 1. Uçak Modunu Arada Aktif Etmek

Sonsuz bir dikkat dağınıklığı dünyasında, en değerli ilgi alanınızı korumak bir öncelik olmalıdır. Hemen telefonu elinize alıp güne reaktif olarak başlamak yerine, kontrolü elinize alın ve güne kendi şartlarınıza göre başlayın. Bunu yapmak için, güne uçak modunda en az 15 dakika ayırarak başlayın ve 60 dakika veya daha uzun süre çalışın.

Verimli Ders Çalışma Taktikleri Nelerdir? >>

 1. Fiziksel Hareket

Fiziksel hareket sağlığımız için hayati öneme sahiptir, ancak zihniyetimiz ve nörokimyamız için daha da önemli olabilir. Fiziksel hareket yaratıcılık, motivasyon ve zihinsel performans açısından önemli bir destek sağlamaktadır. Ve bunun üzerine sayısız araştırma bulundu. Basit başlayın: En az 10 dakika boyunca bir aktivite yapmak için kendinize zaman ayırın.

 1. Yaratıcı Çalışmak

Eskiden yaptığın ama sonra hayatın önüne geçtiğin yaratıcı aktiviteyi hatırlıyor musun? Hepimizin, bizi daha iyi hissettiren yapmayı sevdiğimiz bir şeyi var. Yaratıcı çalışma, genellikle göz ardı edilen başarılı bir yararlı alışkanlıktır.

Her gün yaratıcı bir şey yapmak, çok ihtiyaç duyulan bir kası esnetir ve bu, üzerinde çalıştığınız diğer projelere dönüşür. Yaratıcı bir şey üzerinde çalışmak için her gün en az yirmi dakikanızı ayırın.

İş Performansınızı 1000 Katına Nasıl Çıkartırsınız? >>

 1. Takdir Etmek

Yararlı Alışkanlıklar - En son ne zaman telefonunuzda birinden sizi takdir ettiğini ifade eden bir el yazısı notu veya video aldınız?

En son ne zaman telefonunuzda birinden sizi takdir ettiğini ifade eden bir el yazısı notu veya video aldınız? Bu mesajları gönderen kişi olun ve onların sadece bağlantıyı nasıl derinleştirdiğini değil, aynı zamanda sizi daha iyi hissettirdiğini de izleyin. Başkalarını kaldırmak önemli bir mutluluk kaynağıdır. Her gün en az bir teşekkür mesajı gönderin.

 1. Odaklanmış Zaman Edinmek

Kimin daha üretken olacağını düşünürdünüz: Haftada 55 saat çalışan biri mi yoksa 70 saat çalışan biri mi? İkincisini tahmin ettiyseniz, yanılıyorsunuz. Stanford tarafından yapılan araştırma, üretkenliğin 40 saat sonra azaldığını ve 55 saat sonra uçurumdan düştüğünü gösterdi. Aslında, bu fazladan on beş saat tam bir zaman kaybıdır.

Başka bir deyişle, daha az daha çoktur. Odaklanmayı alışkanlık haline getirmek için günde en az bir kez 25 dakikalık Pomodoro seanslarıyla başlayın ve oradan odaklanmış zaman alışkanlığınızı geliştirin.

Başarılı İnsanların Haftasonu Alışkanlıkları >>

 1. Farkındalık Oluşturmak

Meditasyon yoluyla farkındalık alışkanlığının refahı artırdığı, yaratıcılığı artırdığı ve çok ihtiyaç duyulan bir bakış açısı sağladığı gösterilmiştir. Ancak, birçok insan bu alışkanlığı karmaşıklaştırır ve özellikle zor bir meditasyona sahiplerse “yanlış yaptıklarını” düşünürler. Hiçbir şey gerçeğin ötesinde olamaz – meditasyon sadece bir uygulamadır.

Nefesinizin farkında olarak, sessizlikte veya rehberli bir meditasyon kullanarak en az beş dakika geçirin.

 1. Günlük Tutmak

Bir şeyleri bir günlüğe yazmak sadece netlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda anlamı güçlendirir ve düşünce ve davranış kalıplarını tanımanıza izin verir. Günlük tutmak en yararlı alışkanlıklar arasındadır.

Günlük tutma çeşitli şekillerde kullanılabilir – başarıyı yeniden yapılandırmak, zor duygular üzerinde çalışmak veya günlük deneyimlerimizi yansıtmak için. Her iki durumda da, kendini keşfetme ve düşünme için güçlü bir araçtır. Gününüzü derinlemesine düşünerek, açık uçlu sorular sorarak veya duyguları keşfederek günde en az beş dakika günlüğe kaydetmeyi alışkanlık haline getirin.

Stresi 4 Adımda Başarıya Dönüştürün >>

 1. Günlük Öğrenmek

Günlük Öğrenmek - Şöyle düşünün: Günde on sayfa okumak, yılda ortalama 18 kitap demektir!

Herkes, günde en az on dakika öğrenerek neredeyse her alanda ortalamanın üzerinde uzmanlığa sahip olabilir. Çılgınca geliyor, değil mi? Şöyle düşünün: Günde on sayfa okumak, yılda ortalama 18 kitap demektir! Bunu üç yıl boyunca yaparsanız, tek bir konuda 54 kitap okudunuz – sizi yetenekli ve aranılan hale getirmek için fazlasıyla yeterli.

Sürekli öğrenme ve eğitim, birçok başarılı insan tarafından paylaşılan başarılı bir alışkanlıktır. Her gün öğrenmek için bir işaret koyun – ister günde on sayfa isterse belirli bir zamanda engelliyor olun.

 1. Açık Döngüleri Kapatmak

Muhtemelen bunu pek duymuyorsunuz, ama işte bu yüzden önemli: Şu anda, muhtemelen beyninizde kapatmadığınız “açık döngüler” var.

“Açık döngü” yanıt vermeniz gereken bir mesaj, vermeniz gereken bir karar veya bekleyen herhangi bir şey olabilir. Bunları “açık” tutarak, enerjinizi ve iradenizi tüketir ve odaklanma yeteneğinizi sınırlarsınız. Netlik oluşturmak ve karar verme becerisini geliştirmek için her gün en az üç açık döngüyü kapatmayı alışkanlık haline getirin.

Zaman Yönetimi Becerilerinizi Geliştirin >>

 1. Sınırları Belirlemek

Sınırları belirleyen ve öncelikleriyle uyumlu olmayan isteklere “hayır” demeye istekli insanlara saygı gösterme eğilimindeyiz, ancak bunu kendimiz yapma konusunda yetenekli değiliz.

Sınırlar koymak bir alışkanlıktır ve her hafta bir takvim oluşturmak ve ona bağlı kalmak anlamına gelebilir. Mevcut odak noktamız hakkında biriyle konuşmak anlamına gelebilir. Ya da basitçe hayır demek anlamına gelebilir. Sınırları bir alışkanlık haline getirmek için, zamanınızı, enerjinizi ve dikkatinizi korumak için her hafta bir yol bulun.

 1. Yenilik Arayışında Olmak

Uygulamanız gereken diğer yararlı alışkanlıklar arasında sıradaki konu ise yenilik aramaktır. Sabah rutinleri, odaklanmış zaman ve farkındalık önemli alışkanlıklar olsa da, en iyi aktivitelerin bile bir desteğe ihtiyacı vardır. Bir fikir kıvılcımı, içgörü veya bakış açısı sağlamak için yeni bir şeyi deneyimlemenin basit eylemi olan yeniliğe girin.

Kendine Güven Nasıl Kazanılır? >>

 1. Galibiyetleri Kutlamak

Yararlı Alışkanlıklar - Kendi büyümemizi gören ve fark eden en kötü insanları, özellikle de kendilerini yüksek performans gösteren kişiler olarak görüyoruz.

Kendi büyümemizi gören ve fark eden en kötü insanları, özellikle de kendilerini yüksek performans gösteren kişiler olarak görüyoruz. Ancak, geri adım atarak ve ne kadar ilerlediğimizi düşünerek kazançlara sahip olmanın ve onları kutlamanın muazzam bir değeri var.

Bunu yaparak, neyin işe yaradığına odaklanacak, ilerlemeyi kontrol edecek ve nasıl daha ileride olabileceğinizi işaret etmeye dayanan parçanızı boğacaksınız. Her gün üç galibiyeti yazarak kutlayın.

 1. Beyaz Boşluğa Öncelik Vermek

Yararlı alışkanlıklar arasında kendiniz üzerinde çalışmak da vardır. Hayatta beyaz alan cepleri yaratmak, uyaranlarla dolu bir dünyada fişi çekmek, yeniden şarj etmek ve çok ihtiyaç duyulan bazı kesinti sürelerini almak için zamanı bir kenara bırakıyor.

Birçoğu bu zamanı “savurgan” olarak görme eğilimindedir veya kullandıklarında, sosyal medyada veya diğer dikkat dağıtıcı şeylerde gezinmek olur. Bunun yerine, bu zamanı kendinizle ve sevdiğiniz insanlarla birlikte olmak için kullanın. Günlük beyaz alanı bir alışkanlık olarak şekillendirin ve bunun nitelikten çok nicelikle ilgili olduğunu unutmayın.

Kısa Zamanda Daha Fazla Başarı Nasıl Elde Edilir? >>

 1. Kapatma Rutini Oluşturmak

Bu listedeki son başarılı alışkanlık, bir kapatma rutinine sahip olmaktır. Kişisel gelişim alanı, hiç şüphesiz güçlü olan başarı için sabah ritüelleriyle doludur – peki ya onu kapatmak?

Uzaktan çalışma dünyasında, kendimizi her zamankinden daha “açık” bulabiliriz. Bunun yerine, elektronik kullanımı azaltarak, kazançları kutlayarak ve beyninize dinlenme zamanının geldiğini bildiren her şeyi yaparak geceleri basit bir kapatma rutini oluşturun. Bu alışkanlık sizin yarattığınız bir alışkanlıktır.

Başarı Bir Özellik Değil, Bir Alışkanlıktır

Başarıyı, başka birinin sahip olduğu bir dizi özellik veya genetik yapı olarak düşünme eğilimindeyiz. Ancak bu doğru değil – başarı, alışkanlıklara dönüşen düzenli olarak aldığımız eylemlerle ilgilidir.

Alışkanlıklarınızı, ülkeler arası uçuşta otomatik pilot mekanizması olarak düşünün. Pilotlar, kalkış ve iniş için ağır kaldırmayı yapar ve ardından geri çekilir ve uçuş sırasında bakım yapar. İrade veya disiplin kullanmak yerine başarınızı ve büyümenizi alışkanlık haline getirerek hayatınız için aynısını yapabilirsiniz.

Küçük başlayın, basit tutun ve sihrin gerçekleşmesini izleyin.

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? >>

Kişisel gelişim için iyi alışkanlıklar bizim için çok önemlidir. Ancak kötü alışkanlıklar da bir o kadar negatif etkilemektedir. Kötü alışkanlıkları bırakmak aslında göründüğü kadar zor değil. bizi tamamen önlenebilir acıya maruz bırakır. Ne yazık ki, bu kötü alışkanlıkların kırılması zordur çünkü zihinsel ve duygusal durumumuza% 100 bağımlıdırlar.

Bize zarar verebilecek her şeyi yapmak kötü bir alışkanlıktır. İçki içme, uyuşturucu, sigara içme, erteleme, zayıf iletişim kötü alışkanlıkların örnekleridir. Bu alışkanlıkların fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri vardır.

İnsanlar uyaranlara yanıt vermek ve herhangi bir eylemin sonucunu beklemek için çok kabloludur. Alışkanlıklar bu şekilde elde edilir: beyin belirli koşullar altında belli bir şekilde ödüllendirilmeyi bekler. Başlangıçta belirli uyaranlara nasıl tepki verdiğiniz, aynı uyaranlar yaşandığında beyninizin size her zaman nasıl davranacağınızı hatırlatacağıdır.

Her cuma iş arkadaşlarınızla ofisinize yakın olan barı ziyaret ettiyseniz, beyniniz size yalnız ve sonunda sadece Cuma günleri değil, orada durmanız için bir sinyal göndermeyi öğrenecektir. Her gün işten sonra bir içeceğin ödülünü bekler, bu da potansiyel olarak bir içme sorununa yol açabilir. Peki bunu değiştirmenin bu kadar zor olması ile alakası nedir?

Kötü Alışkanlıkları Bırakmanın Bu Kadar Zor Olmasının 10 Nedeni

Olumsuz davranış kalıplarını tekmelemek ve onlardan kurtulmak çok güçlü irade gerektirir. Ve kötü alışkanlıkları kırmanın bu kadar zor olmasının birçok nedeni vardır.

 1. Farkındalık veya Kabul Olmaması

Kötü alışkanlıkları bırakmak, ona sahip olan kişinin kötü bir şey olduğunun farkında değilse mümkün değildir.

Kötü alışkanlıkları bırakmak, ona sahip olan kişinin kötü bir şey olduğunun farkında değilse mümkün değildir. Birçok insan iletişim becerilerinin zayıf olduğunu veya ertelemelerinin onları olumsuz etkilediğini veya hatta gece içkisi olarak içtikleri içeceğin artık üçe çıktığını fark etmeyecektir.

Farkındalık kabulü getirir. Bir kişi kendi başına bir alışkanlığın kötü olduğunu fark etmediği veya birileri onları ikna etmeyi başaramadığı sürece, alışkanlığın vurulma şansı çok azdır.

 1. Motivasyonun Olmaması

Boşanmak, akademisyenlerle baş edememek ve borç altına düşmemek, onlarla derin bir başarısızlık duygusu yaratabilecek örneklerdir. Bu zamanlardan geçen bir kişi, dünyanın onlara karşı olduğu bir negatif düşünme döngüsüne düşebilir ve yapabilecekleri hiçbir şey yardımcı olmaz, bu yüzden tamamen denemeyi bırakırlar.

Bu vazgeçme tutumu, etrafta dolaşmaya devam eden kötü bir alışkanlıktır. Borçlu olmak, evinizi, ailenizi ve genel olarak yaşamınızı sürdüremediğinizi hissetmenizi sağlayabilir.

Motivasyonunuzu Korumak İçin Bunlara Dikkat Edin >>

 1. Temel Psikolojik Koşullar

Depresyon ve ADD gibi psikolojik durumlar kötü alışkanlıkların kırılmasını zorlaştırabilir. Depresyonda olan bir kişi, sağlıklı bir yemek pişirmek için enerjiyi çağırmakta zorlanabilir, bu da yiyeceklerin sipariş edilmesine veya paketlenmiş yiyeceklerin tüketilmesine neden olabilir. Bu, sonunda sağlığı olumsuz etkileyen ve üstesinden gelmek zor olan bir alışkanlık haline gelebilir.

ADD’li bir kişi evlerini temizlemeye başlayabilir. Ancak kısa bir süre sonra dikkatini dağıtabilir. Görevi eksik bırakarak sonunda düzensiz ve kirli bir evde yaşamanın kabul edilebilir bir duruma yol açabilir.

 1. Kötü Alışkanlıklar Bizi İyi Hissettirir

Alışkanlıkları kırmanın zor olmasının nedenlerinden birçoğu bizi iyi hissettiriyor olmasıdır. Kendimizi şımartırken hissedilen haz için özlem duyuyoruz. Bizim için iyi olmadığının farkında olsak da onu bir alışkanlık olarak güçlendiriyoruz.

Aşırı yemek çok yaygın bir kötü alışkanlıktır. Sadece başka bir cips paketi, birkaç şeker, büyük bir soda… bunların hiçbirine ihtiyacımız yok. Onları istiyoruz çünkü bize rahatlık veriyorlar. Tanıdık geliyorlar, tadı güzel ve ekstra bir dilim pizzadan dörde ilerlediğimizde bile fark etmiyoruz. Kötü alışkanlıklardan kurtulmak zor değil, biz zoruz.

 1. Yukarı Doğru Karşılaştırmalar

Karşılaştırmalar, çocukluğumuzdan beri çoğumuzun maruz kaldığı kötü bir alışkanlıktır.

Karşılaştırmalar, çocukluğumuzdan beri çoğumuzun maruz kaldığı kötü bir alışkanlıktır. Ebeveynler bizi kardeşlerle karşılaştırmış olabilir, öğretmenler bizi sınıf arkadaşlarıyla karşılaştırmış olabilir ve patronlar bizi geçmiş ve şimdiki çalışanlarla karşılaştırabilir.

Kendilerini başkalarıyla karşılaştırmak gibi kötü bir alışkanlık geliştirmiş olan insanlara, başlangıçtan itibaren ölçüm için yanlış ölçüler verilmiştir. Bu insanlar her zaman bu kötü alışkanlıktan kurtulmayı zor bulacaklar çünkü her zaman onlardan daha iyi olan biri olacak: daha iyi bir ev, daha iyi bir araba, daha iyi iş, daha yüksek gelir ve benzeri.

Hayatınızı Daha İyiye Doğru Nasıl Değiştirirsiniz? >>

 1. Alternatif Yok

Bu, kötü alışkanlıkların kırılmasının zor ve gerçek bir nedenidir. Bu alışkanlıklar, başka hiçbir şekilde karşılanamayan bir ihtiyacı karşılayabilir.

 1. Stres

Yukarıda belirtildiği gibi, bizi strese sokan her şey kötü alışkanlıkları benimsemeye ve güçlendirmeye yol açabilir. Bir kişi bir şey hakkında vurgulandığında, kötü bir alışkanlığa sahip olmak kolaydır. Çünkü onlarla savaşmak için gereken zihinsel kaynaklar mevcut değildir.

Stres o kadar büyük bir rol oynar ki, daha önce kötü bir alışkanlığı tekmelemeyi başaran bir insanın eski yollara düştüğünü görürüz çünkü streslerinin başka bir şekilde yönetilemeyeceğini hissettiler.

Stresten Korunmak İçin Yapmamız Gerekenler >>

 1. Arıza Duygusu

Kötü alışkanlıkları bırakmak isteyen insanlar güçlü bir başarısızlık duygusu hissedebilirler çünkü bu o kadar zordur. Kötü bir alışkanlığı bırakmak, genellikle yaşam tarzında insanların yapmak istemeyeceği değişiklikler anlamına gelir veya bu değişiklikleri yapma isteğine rağmen bu değişikliklerin yapılması kolay olmayabilir.

Aşırı yiyenler, sağlıksız yiyecek evlerini boşaltmalı, sipariş verme isteğine direnmeli ve standart bakkal ürünlerini mağazadan almamalıdır. Çok fazla içki içenlerin barlardan ve hatta sık sık içki içen insanlardan kaçınmaları gerekir. Bu tür insanlar bir bardak şarap veya bir duman veya bir torba cips ile bir kez bile kayarlarsa, kendileri üzerinde aşırı sert olma ve başarısızlık hissetme eğilimindedirler.

 1. Yepyeni Olma İhtiyacı

Kötü alışkanlıkları bırakmak isteyen insanlar, kötü alışkanlıklarından kurtulmak için kendilerini yeniden yaratmaları gerektiğini düşünürler ancak, gerçek tam tersidir.

Kötü alışkanlıkları bırakmak isteyen insanlar, kötü alışkanlıklarından kurtulmak için kendilerini yeniden yaratmaları gerektiğini düşünürler ancak, gerçek tam tersidir. Bu insanların aslında kötü alışkanlığı değiştirmeden önce kim olduklarına geri dönmeleri gerekiyor.

 1. Alışkanlık Gücü

İnsanlar alışkanlık yaratanlarıdır. Ve günlük tetikleyiciler için tanıdık, rahatlatıcı sonuçlara sahip olmak, yaşamlarımızda bir denge hissini korumamıza yardımcı olur. Telefonda her konuştuklarında bir sigarayı yakmaya veya TV izlerken cips yemeye alışkın olan insanları düşünün. Her zaman bir telefon görüşmesini sigaradaki bir nefes ile ve ekran zamanını yemekle ilişkilendireceklerdir.

Bu alışkanlıklar, her ne kadar kötü olsalar da, bu kötü alışkanlıklara sahip oldukları insanlarla tanışmak gibi bir rahatlık kaynağıdır.

Son düşünceler

Bunlar kötü alışkanlıkları bırakmak zor diyen insanların ana nedenleridir. Ancak görevin imkansız olmadığını hatırlamak önemlidir.

Tekmelemek istediğiniz kötü alışkanlıklarınız var mı? Kötü alışkanlıkları tekmelemek için birçok şefkatli, olumlu ve kendini seven teknikler vardır. İnternet, kötü alışkanlıklar, etkileri ve bunların üstesinden nasıl gelileceği konusunda zengin bilgiler sunarken, ihtiyaç duyduklarını düşünenler için profesyonel yardım her zaman mevcuttur.

Etkili Karar Verme Becerisi Nasıl Geliştirilir? >>

Başarı kucağınıza düşmez. Çoğu zaman, elde ettiğiniz her şeyin kazanılması ve üzerinde çalışılması gerekir. Başarınızı kazanmak, kendinizi sıkı çalışmaya, büyük bir tutuma ve bağlılığa adamak anlamına gelir. Bu nedenle, iş yerinde doğru alışkanlıkları geliştirmek önemlidir.

İşlerinde Son Derece Başarılı Olanların 10 Alışkanlığı

Başarılı insanlar zamanlarından daha fazlasını elde etmelerini ve en yüksek performansa ulaşmalarını sağlayan alışkanlıklar oluştururlar. İşte işte çok başarılı insanların alışkanlıkları arasından seçtiklerimiz. Ne olduklarını öğrendikten sonra, onları geliştirmek için de çalışabilirsiniz!

 1. Her Şeyi Programlarlar

Programlama, belirli bir zamana bağlı kalmak ve neyin gerçekleştirilmesi gerektiğinden sapmamak anlamına gelir.

Programlama, belirli bir zamana bağlı kalmak ve neyin gerçekleştirilmesi gerektiğinden sapmamak anlamına gelir. Başarılı insanlar, şimdi yapılması gerekeni geciktirecek yer olmadığını biliyorlar. Bir plana göre hareket ederler ve toplantılarına katılmak ve programlarını tutmak konusunda gerçekçi olurlar.

Başarılı insanlar ertelemenin verimli bir günün en büyük yıkıcılarından biri olduğunu bilirler. Bunun yerine, bir şeyi ertelemek, bir gün içinde yapmak istediğiniz tüm şeylerin bir listesini yapmaya çalışın. Bir şeyleri kontrol etmek size bir başarı hissi verir ve diğer her şey için ihtiyacınız olan zamanı görselleştirmenize yardımcı olur.

 1. Öncelik Belirliyorlar

Yaptıkları işte mükemmel olmaya odaklanıyorlar. Çoklu görev yapmazlar. Çoklu görevlerin hastalıkları var ve iş performansınızı düşürebilir. Çoklu görevlerin genellikle üretkenlik yoluna girdiğini bilen başarılı insanlar, onları başarılarına yönlendirmeyecekleri önceliklendirir ve ortadan kaldırır.

 1. Kendilerini Çok Ciddiye Almıyorlar

Mükemmeliyetçinin hayatı iç karartıcı olabilir. Başarılı insanlar sizin ve bizim gibi insanlardır ve hatalara da yatkın olabilirler. Kusurlarına odaklanmak yerine, daha fazla iş yaparak işlerinde daha iyi olmak için iyi davranırlar. Kendilerine gerçekçi bir şekilde bakarlar ve gerçek yeteneklerini yansıtan iş yerinde alışkanlıklar geliştirirler.

15 Başarılı Kadın Girişimciden Başarı Tavsiyeleri >> 

 1. Plan Yaparlar

Yeterli planlama olmadan fazla bir şey yapılamaz. Başarılı insanların alışkanlıkları plan çerçevesindedir. Bu yüzden faaliyetlerini planlamayı alışkanlık haline getiriyorlar. Planlamanın günlük veya saatlik olması gerekmez. Haftalık hatta aylık olarak yeterli planlama yapılabilir. Mesele şu ki, ne zaman ve ne yapmak istediğinize dair bir fikriniz olmalı.

 1. Kendileri Sorumluluk Alırlar

Başarılı insanlar zamanlarının nasıl geçtiği konusunda kendilerini sorumlu tutarlar.

Bir taahhütte bulunmak bir şeydir. Böyle bir taahhütten sorumlu olmak başka bir şeydir. Başarılı insanlar zamanlarının nasıl geçtiği konusunda kendilerini sorumlu tutarlar. Bunu tespit etmek için bir günlüğe sahip olabilirler veya kendilerini günün faaliyetlerine nasıl adamaya başladıklarını öğrenmek için günü geriye doğru analiz etmek için zaman harcayabilirler.

Bu aynı zamanda yaptığınız (veya yapmadığınız) şeylerin sorumluluğunu almak demektir. İş yerinde başarılı olan insanlar eylemlerinin sonuçlarıyla yüzleşmekten korkmazlar. Bu aynı zamanda zamanı geldiğinde övgü almaya hazır oldukları anlamına gelir.

Başarıya Nasıl Ulaşılır? Ünlü Ve Zengin İnsanlardan Tavsiyeler >>

 1. Odaklanırlar

Bu dikkatin ötesine geçer. Günün derin ve en zorlu görevlerine odaklanırlar. Derin ve titiz görevin başarılarını ne kadar önemli etkileyebileceğini bilirler. Bu yüzden enerjilerini ilk önceliklerine atıyorlar. E-postaları kontrol etmek, toplantı notları hazırlamak ve bilgileri iletmek gibi şeyler enerjilerinin çoğunu almaz.

İşteyken odaklanmanın daha iyi olması pratik gerektirebilir. Başarılı insanların beyinlerini eğitmek için çeşitli gitme teknikleri vardır. Bunlar meditasyon, egzersiz, görselleştirme veya günlük kaydını içerebilir.

 1. Düzenli Egzersiz Yaparlar

Günlerinden en iyi şekilde yararlandıklarından emin olmak için, birçok başarılı insan beynini sadece çalışmaktan başka yollarla görev yapma alışkanlığına sahiptir. Ayrıca, kapsamlı araştırmalara göre, çeşitli egzersiz formları bir anti-depresan gibi davranarak yol boyunca ruh halini ve performansı iyileştirebilir.

Sonunda, bedeniniz iyi hissettiğinde, zihniniz de öyle olacaktır. Düzenli egzersiz yapmak, odaklanmanıza yardımcı olur. Size enerji artışı sağlar ve kendiniz ve yaptığınız iş hakkında daha iyi hissetmenizi sağlar.

 1. Yeterince Uyuyorlar

Başarılı insanların alışkanlıkları arasında uyku da çok önemlidir. Performanslarından en iyi şekilde yararlanmak için yeterli dinlenmeleri gerektiğini biliyorlar. Bir sonraki günün işine başlamak için vücudun yeniden şarj edilmesi ve yeniden etkinleştirilmesi gerekir. Kendilerini gerekli enerjiden caydırmazlar, bu da onları yeniden enerjilendirir.

İyi bir gece uykusu önünde durabilecek şeyleri bilmek önemlidir. Yatakta yatarken elektroniği kullanmak, uyumadan önce şekeri yüksek yiyecekleri yemek veya gün boyunca yüksek stres seviyelerini korumak, iyi bir gece uykusunun önüne geçebilir. Gece için yerleşmeden önce bunlara dikkat edin.

 1. Olumlu Tutum Oluştururlar

Olumsuzluğun sizi ağırlaştırabileceğini ve işinizde en iyisini sunmak için ihtiyacınız olan enerjiyi sömürebileceğini biliyorlar.

Olumsuzluğun sizi ağırlaştırabileceğini ve işinizde en iyisini sunmak için ihtiyacınız olan enerjiyi sömürebileceğini biliyorlar. Bu nedenle, olumlu bir tutum sergiler ve sorunlardan ziyade çözümler, başarısızlıklardan ziyade fırsatlar görürler. Başarılı insanlar sürekli olumlu düşünme ve şükranla ilgili iş alışkanlıkları geliştirmektedir.

Fırsatları Nasıl Görürsünüz? >>

 1. Minnettardırlar

Başarılı olmak, başkalarına da bağlı olduğunuz anlamına gelir. Başarılı insanlar, çevrelerindeki insanları takdir ederek benlik saygısını ve benlik değerlerini artırırlar. Teşekkür edebilirler ve aldıkları iyi şeyler için takdir gösterebilirler. Bunu yapmak güvenlerine yardımcı olur ve beynini çevrelerinden en iyi şekilde yararlanmaları ve faydalanmaları için harekete geçirir. Başarılı insanların alışkanlıkları arasında önemli bir yer tuttar.

Minnettar olmak zor zamanlarda zor olabilir. Başlamak için bir minnettarlık günlüğü ile çalışmayı deneyin. Her akşam, gün boyunca meydana gelen üç veya daha fazla iyi şeyi yazın. Bu, beyninizin iyiye doğru ve günün tüm olumsuzluklarından uzaklaşmasına yardımcı olacaktır.

Son düşünceler

Başarılı bir insan yaratan niteliklerin veya alışkanlıkların sihirli bir listesi yoktur. Ancak bunlar sizi en iyi şekilde çalışmaya yönlendirmek için en önemlilerinden bazıları olarak görülür. Önce bunlardan birini veya ikisini geliştirmeyi deneyin ve sizi nereye götürdüklerini görün. Muhtemelen işte bu alışkanlıklardan birkaçını geliştirerek iş performansınızda bir artış göreceksiniz. Ertelemeyin, bugün başlayın.

Gününüzü nasıl daha güzel hale getirebilirsiniz? Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar nelerdir? Bir gün güzel geçerse alışkanlık haline gelir. Hayatınızı değiştirecek bir eylem ve güç haline gelir. Gününüzü daha güzel hale getirmek için bu 10 şeyi yapın. Hayatınızı değiştirin.

Gerek iş hayatında gerekse günlük hayatta sürekli olarak olumsuz olaylarla karşılaşıyoruz. Tüm bu olaylar, bizim enerjimizi düşürmektedir. Ayrıca düşen enerjimiz yine bizlerin üretkenliğini de etkiler,performansımızı aşağıya çeker. Peki gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar ve hayatınızı daha yaşanılır kılacak 10 şey nedir?

Gününüzü Güzelleştirmek İçin 10 Adım

Gününüzü daha güzel hale getirmek için bu 10 şeyi yapın.

Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar, sizi daha pozitif bir insan yapacaktır. Unutmayın bir alışkanlığın oturması için uzmanlar, en az 21 gün devam edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

1- Sabah rutini oluşturun.

Her sabah uyandığınızda, kendinize “Bugün harika bir gün.” deyin. Aklınızı olumlamalar ile besleyin. Huzurlu hissetmeyi düşünün. Düşüncelerinizi, tamamiyle onaylamaya çekin. Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar içinde ilk yapmanız gereken şey budur.

2- Sevdiğiniz bir şeyi yiyin.

Bunu sabah yapmak zorunda değilsiniz. En sevdiğiniz tatlı veya meyveye sahip olabilirsiniz. Bunu deneyin. Sevdiğiniz bir şey yemek istemsizce sizi mutlu edecektir.

Hayatı Sevmek İçin 10 Neden >>

3- Sevdiğiniz bir şey için, örneğin kahve.

Kendinizi ödüllendirmek ve o anda çok huzurlu hissetmek için kahve içebilirsiniz. Çok güzel bir alternatiftir.

4- Çalışmanızı ertelemeyin.

O gün yapılması gereken işi bitirmeniz yeterli olacaktır. Yarına ertelemeyin. O gün çok çalışmış olsanız bile, huzurlu ve mutlu hissedeceksiniz.

5- Dua edin.

Huzur içinde hissetmek, manevi bir bağlantı ile başlar. Dua etmek size huzur ve güven verir. Enerjinizi yeniler ve kendinizi kaynağa bağlarsınız.

6- Düşüncelerinizle değil; Dikkatinizle günü yaşayın.

Farkındalık enerjinizi yenileyecek ve mutlu hissedeceksiniz. Farkındalık yorgunluğu önler ve gününüz harika geçer.

Zihninizi Rahatlatacak Pozitif Düşünce Sözleri >>

7- Biraz mola verin.

Yoğun bir tempoda olsanız bile, 5 ~ 10 dakikalık bir mola harika olur. Bir mola verdiğinizde, zihninizdeki yoğunluktan ayrılacaksınız ve daha sonra çalışmanızı daha iyi kucaklayacaksınız.

8- 5 dakika meditasyon yapın.

Gözlerinizi 5 dakika boyunca kolay ve basit bir şekilde kapatın. Düşüncelerinizi nefesinize odaklayın. Bu size harika bir duygu ve duygu koşulu verecektir.

9- İyi akşamlar.

En sevdiğiniz programı izleyin veya güzel bir yürüyüş yapın. En sevdiğiniz yemeği yiyin. Unutmayın, her gün bizim son günümüz olabilir.

10- Çok iyi dinlenin.

Gününüzü güzelleştirecek alışkanlıklar için son madde, dinlenmektir. Güzel bir uyku sizin diğer güne bomba gibi başlamanızı sağlar. Bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirin. Geceleri yatmadan önce olumlamaları okuyun. Aklınızı boşaltın. Ve rahat, dinlendirici bir uyku alın.

Proaktif Bir Zihniyet İle Başarıya Ulaşmanın 7 Yolu >>

Bugünün yayınında, başarılı ağ pazarlamacılarının, networkerlerin alışkanlıkları hakkında bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz. Networkte kazanma alışkanlığı oluşturmak gerçek manada zor bir süreçtir.

Tüm bunlara bir göz atmadan önce alışkanlığın genel tanımına bir bakalım;

Bir alışkanlık, “yerleşmiş veya düzenli bir eğilim veya pratiktir, özellikle de bırakması zor pratiklerdir.” Bu, farkında olmasanız bile, sık sık yaptığınız bir şeydir. Bu ikinci doğa, üzerinde düşünmeden yaptığın, artık içinde yerleşik bir şeydir.

Hepimizin kişiliğini oluşturan şeylerin, günlük yaptığımız alışkanlıklar olduğunu bilmelisiniz. Her sabah aynı şekilde çalışırız. Her gece aynı saatte yatarız. Her gün aynı saatte uyanıyoruz. Hafta içi ve haftada bazı yiyecekleri yiyoruz. Çoğu hafta sonları da aynı şeyi yapıyoruz. Bazı insanlardan etkileniriz.

Bazı alışkanlıklarımız iyi, bazı alışkanlıklarımız kötüdür. Sonuçta, alışkanlıklarımız yaşamın neresinde sona ereceğimizi belirleyecektir. İyi alışkanlıklar iyi şeylere yol açabilir ve kötü alışkanlıklar kötü şeylere yol açabilir.

Başarılı insanlar iyi alışkanlıklar oluşturur.

Neyse ki, alışkanlıklarımızı değiştirme ve yenilerini oluşturma yeteneğine sahibiz. Hayır, yapmak kolay değil ve her zaman eğlenceli değil, ama mümkün. Yeni alışkanlıklar oluşturma süresi kişiden kişiye değişecektir. Bazı insanlar bunu birkaç hafta kadar kısa bir sürede yapabilir ve diğer insanlar yeni alışkanlıklar oluşturmak için 90 gün veya daha uzun sürebilir. Hayatınızı daha iyi hale getirebilecek bir şeyler yapmak için küçük fedakarlıklar yapmalısınız.

Network marketing söz konusu olduğunda, başarılı olmak istiyorsanız, belli alışkanlıklar geliştirmelisiniz. Endüstrimizdeki en çok kazanan networkerlerin hayat hikayelerini okuduğunuzda, aşağıdakileri içeren, ortak alışkanlıklarına sahip olduklarını göreceksiniz:

Bunlar başarı alışkanlıklarının sadece bir listesi. Eminiz ki diğer birçok kazanma alışkanlığı daha vardır.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri mevcut alışkanlıklarınızı değerlendirmektir.

Birkaç gün boyunca her gün ne yaptığınızı yazın. Aşağıdakilerin bir listesini çıkartın.

Bu alanların her birinde kendinizi değerlendirin ve iyi alışkanlıklarınızın ve kötü alışkanlıklarınızın bir listesini çıkarmaya çalışın. Bir kez daha, hepimizin iyi ve kötü alışkanlıkları vardır.

Sürecin bir sonraki adımı, network marketing ticaretinizi ileriye götürmenize yardımcı olmak için geliştirmek istediğiniz alışkanlıkların bir listesini yapmaktır. Çok fazla şey seçmeyin, ancak sürekli olarak harekete geçmenizi ve işinizi büyütmenizi sağlayacak, geliştirmek istediğiniz üç ile beş yeni alışkanlık edinin. İşte birkaç örnek:

Her gününüzü buna benzer şekilde planlayın.

İllaki bu şekilde olacak değil, kendinizi en verimli nasıl kullanacaksanız o şekilde planlayın. Bunlar sadece örneklerdir;

Listenizi tamamladıktan sonra, onları önem sırasına göre sıralayın. Geliştirmek istediğiniz bir numaralı alışkanlık ile başlayın ve gelecek 30 gün boyunca bu alışkanlığa odaklanın. Örneğin, her gün otuz dakika boyunca bir okuma alışkanlığı oluşturmak istiyorsanız, önümüzdeki 30 gün boyunca her gün 30 dakika okumaya söz verin. 30 gün dolunca, yeni alışkanlığınız zihninize gömülmeli. Değilse, 30 gün daha tekrarlayın.

Yeni alışkanlığınızı oluşturduktan sonra, listenizde oluşturmak ve devam etmek istediğiniz bir sonraki alışkanlığa geçin. Bir yıl içerisinde, yeni alışkanlıklarınızı geliştirmeli ve yolunuza devam etmelisiniz.

Sonuç olarak, alışkanlıklarımızın nihayetinde yaşamın neresinde olduğumuzu belirleyeceğiz. Hepimiz kötü alışkanlıklardan kurtulma ve yeni alışkanlıklar oluşturma yeteneğine sahibiz. Hayır, bunu yapmak her zaman kolay veya eğlenceli olmayacak, ancak sizin için önemliyse gerçekleşmesini sağlayabileceğinizi siz de biliyorsunuz.

***

Düşünceleriniz nelerdir? Yeni alışkanlıklar oluşturmak için neler yapıyorsunuz? Sizce sektörümüzdeki en iyi kazananlar hangi alışkanlıklara sahip? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum yapın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kendiniz için bir kişisel imaj oluşturmak istiyorsanız, başlangıçta doğrudan bir şey edinmeniz gerekir. Dışarıda bir sürü girişimci var. Çok fazla sayıda konuşmacı var. Pek çok pazarlamacı var ve dijital stratejistler, finansal planlamacılar, imaj yöneticileri – ve bazılarının öne çıkmasına neden olan şey, “yaptıkları şeyden” daha çok kendilerini tanıtma şekilleriyle daha fazla ilgisi var. Çünkü gerçek şu ki, insanlar insanlara yöneliyorlar.

Kişisel bir imaja sahip olmanın esas noktası yaptıklarınıza daha fazla renk, derinlik ve ifade vermektir. Unutulmaz, anlamlı, göz alıcı bir kişisel imaj oluşturmak istiyorsanız, işte odaklanmanız gereken 7 şey:

 1. Sesiniz

Kendinizi ifade ettiğiniz sesin denklemin en önemli parçası olduğuna ve bu sesin ifadeyi nasıl bulduğuna tamamen kendi kişisel imajnıza bağlı olduğuna inanan bir kişi olmalısınız. Unutulmaz bir kişisel imaj yaratmak, “harika” bir sese sahip olmakla başlar. Çünkü, insanlar sizi duyduğunda kim olduğunuzu bilirler.

 1. Tarzınız

Steve Job’ın tarzı siyah bir balıkçı yaka idi. Mark Zuckerberg‘in stili kapüşonuydu. Belki de tarzınız daima papyon takmaktır. Belki jogging yapar veya uzun tişörtler giyersiniz.

Tarzınız ne olursa olsun, sadece kim olduğunuz ve çekmek istediğiniz kitle türüyle aynı hizada olduğundan emin olun. Sizin için uygun olanı giyin.

 1. Davranışlarınız

Bir Kişisel imaj oluşturmanın çok sade bir kısmı olan tavırlarınız genellikle hakkınızda söylenenden daha fazla şey söyler.

Tüm bu küçük detaylar, kim olduğunuzun daha geniş portresine katkıda bulunur .

 1. Ağınız

Kimlerle ilişki kurduğumuz ve zamanımızı kiminle geçirdiğimiz, hakkımızda bizden daha çok şey söylüyor. Bir Kişisel İmaj oluşturmanın büyük bir kısmı aynı zamanda birlikte çalıştığınız, paylaştığınız ve kendinize ait onay damgayı veren kişidir.

Unutmayın: Hayatınızda en çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalaması sizsiniz. Kendi olumlu kişisel gelişiminizi sağlamaktan başka bir sebep yoksa, zaman ayırdığınız kişiyi yakından takip edin.

 1. Alışkanlıklarınız

Alışkanlıklarınızın etrafında bir kişisel imaj oluşturmayı düşünün.

Alışkanlıklarımız bizi insanlar olarak inşa eden şeydir – ve aynı zamanda anlamlı bir kişisel imaj oluşturan şeydir.

 1. Sözünüz

İzleyicileriniz için bir şeyler yapacağınızı söylerseniz, yapın. Eğer bir söz veriyorsan, sözünü tut.

Hedef kitleniz ile olan bağlantınız tamamen bu dürüstlüğü, bütünlüğü ve sadakati korumakla ilgilidir. Ne olursa olsun sözünü tut.

 1. Tutarlılığınız

Tutarlılık, kim olduğunuzu size öğretir. Tutarlılık sesinizi, tarzınızı, davranışlarınızı, alışkanlıklarınızı nasıl keşfettiğinizdir. Tutarlılık, kendinizi nasıl geliştirdiğinizdir. Tutarlılık olmadan, yukarıdaki hususların hiçbiri anlamlı değildir

Kişisel İmaj Oluşturmak bir yaşam tarzıdır. Yaşamınıza kendi yolunuzda ilerlerken, derslerinizi ve bilgilerinizi aynı anda başkalarıyla paylaşmak için zaman ayıracağınız kendinize verilen bir taahhüt ve sözdür.

Şu an ne kadar mutlusunuz? Dünle karşılaştırıldığında nasıl? Geçen haftayla? Görünüşe göre mutluluğu, aynı insanı farklı zamanlarda bile karşılaştırması çok zordur. Neden? Çünkü deneyimlerimiz mutluluğa bakış açımızı değiştirir.

Daniel Gilbert’in ‘Mutluluk Üzerine Çeşitlemeler’ isimli kitabında deneyimlerimizin mutluluğa bakış açımızı nasıl değiştirdiğini şöyle açıklıyor:

Bu gibi çalışmalar bir kez bir deneyime sahip olduğumuzda bunu basitçe bir kenara koyup dünyayı, bu deneyim hiç gerçekleşmemiş gibi göremeyeceğimizi gösterir. Deneyimlerimiz birden tüm geçmişimizi, şimdimizi ve geleceğimizi gösteren lensler halini alır ve herhangi bir lens gibi gördüklerimizi şekillendirir ve çarpıtırlar.

Soru şu ki; deneyimler mutluluğa bakış açımızı nasıl değiştirir? İyi bir açıklama deneyim-germe hipotezidir.

Happy Eddie Murphy GIF - Find & Share on GIPHY

Koşullara rağmen mutlu olduğunu iddia eden, ki biz bunun olanaksız olduğuna inansak da, insanlara sık sık şöyle söyleriz “Mutlu olduklarını düşünüyorlar çünkü ne kaçırdıklarından haberleri yok”. Tamam, elbette mesele bu. Ne kaçırdığımızı bilmemek kaçırdığımız şeyi deneyimlediğimizde bize mutlu olmamız için izin vermeyecek olan bu koşullarda mutlu olduğumuz anlamına gelebilir.

İşte buna bir örnek. Yıllar önce internet bağlantısı olmayan bir bilgisayar almaktan çok mutlu olabilirdiniz çünkü internetin ne kadar güzel olduğunu bilmiyordunuz. Fakat şu an internet bağlantısı olmayan bir bilgisayarla çok daha az mutlu olursunuz. İnterneti kullanma deneyiminiz mutluluğa bakış açınızı değiştirdi. Mutluluk ölçeğinizi genişletti. Eskiden sadece bir bilgisayar almış olmak sizi mutluluk ölçeğinde 8’de 8 mutlu edecekken şimdi yalnızca 8’de 4 mutluluk verebilir. Sadece bilgisayarla birlikte internet bağlantısı alarak 8’e ulaşabilirsiniz.

Bu hipotezin bizlerin hayatlarında doğru olduğunu görüyor ve sizin için de öyle olduğunu düşünüyoruz. Hayatta, mutluluk ölçeğinizi genişleten pek çok deneyiminiz olur. Mutluluğu daha farklı görmenizi sağlarlar çünkü artık farklı beklentileriniz vardır.

Bugs Bunny Wtf GIF by Looney Tunes - Find & Share on GIPHY

Yine de burada tehlikeli bir tuzak görüyoruz: Ya kısa vadede iyi hissettiren fakat uzun vadede zararlı olan bir şeyi deneyimlerseniz? Hipoteze göre bir kez tadına vardığınızda artık onsuz mutlu olamayacaksınız. Ne kadar iyi hissettirirse onsuz daha mutsuz olursunuz.

Bu bağımlılıkları da açıklıyor. Neden bir bağımsızlıktan kurtulmak bu kadar zor? Çünkü kısa vadeli deneyim o kadar iyi ki ona sahip olmadığınızda büyük bir acı hissediyorsunuz. Bu sizin mutluluğa bakış açınızı değiştirmiş durumda. Ne kadar iyi olduğunu biliyorsunuz ve artık onsuz mutlu olamazsınız. Uzun vadede zararlı olduğu gerçeği hiçbir şeyi değiştirmez çünkü şu anki mutluluğunuz somutken gelecekteki mutluluğunuz soyuttur.

Bu ayrıca kötü alışkanlıklardan kurtulmanın neden bu kadar zor olduğunu da açıklar. Bir bağımlılık haline gelmemiş olabilir fakat o şeyi yapmayarak bir şey kaybettiğinizi düşünüyorsanız muhtemelen o şeyi yapmaya devam edeceksiniz. Bu bir alışkanlık haline gelecek, kötü bir alışkanlık.

Peki, bunun üstesinden nasıl gelebiliriz? En iyi strateji mutluluğa bakış açınızın ilk etapta saptırılmasını engellemektir. Eğer insanların söylediği bir şeyin iyi ama uzun vadede zararlı olduğunu biliyorsanız ondan uzak durun. Hatta denemeyin. Bir kez bile. Halledebileceğinizi düşünebilirsiniz ama bir kez yakalandınız mı kaçması çok zor olacaktır.

Zaman yönetiminde asıl amaç, günün her anının daha iyi planlanmasıyla zamanın daha verimli ve etkili kullanılmasını sağlamaktır. Yeterince zamanınız var mı? Cevabınız hayır ise, yöneticilerin büyük bir çoğunluğu ile aynı sınıftasınız demektir. Yöneticiler ya da çoğu çalışanlar yeteri kadar zamanı olmadığından, günün onlara yetmediğinden yakınırlar. Yetersiz olan aslında zaman değildir, zaman yönetimi yeteneğidir.

Bize ayrılmış olan 24 saatin %32’sini uyuyarak, %20’sini çalışarak, %10’unu yemek yiyerek, %9’unu seyahat ederek, %8’ini kişisel bakım yaparak, %8’ini öğrenerek, %7’sini bekleyerek, %6’sını diğer faaliyetlerle geçiririz. İş hayatına ayrılan zaman bellidir. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirip başarıya ulaşmak göz korkutucu, çok zormuş gibi görünebilir. Bunun için bazı püf noktalar bulunmaktadır.

1 – Zamanı etkin kullanmak için amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirleyin.

Çoğu zaman hedefleri belirleyememiş olmak insanları yavaşlatır. Amaçları ortaya koyup liste yaparak bu yavaşlamadan kurtulmak mümkündür.

2 – Zamanı planlarken acele karar vermeyin.

Planlama yaparken dikkat edecekleriniz;

3 – Zamanı etkili kullanmak konusunda kendinizi geliştirin!

Her şeyden önce zamanınızı etkili kullanmak için kendinize alışkanlıklar oluşturmalısınız. Düzeninizi sorgulamalı, verimlilik adına adımlar atmalısınız. Seminerlere katılabilir, başkalarından fikir alabilirsiniz.

4 – Yeni zaman yönetimi yöntemleri keşfedin. Denemekten Korkmayın.

Hiç olmadık zamanda denenen farklı bir yöntem, edinilen yeni bir deneyim fikirlerinizi değiştirmenizi sağlayabilir. Kendinize özgü yöntemler geliştirmek, kısa yollar oluşturmak, işlere zaman kısıtlaması getirmek gibi uygulamalar size zaman sağlayacaktır.

Başarılı insanlar sabahın ilk saatlerini nasıl değerlendirir? Üretken bir gün geçirmek için kalktığımız zaman edinmemiz gereken alışkanlıklar önemlidir. Bu sabah motivasyonundan daha fazlası. Hangi sabah alışkanlığını ilk sırada uyguluyorsunuz ve bu size en iyi hizmeti veriyor mu?

Sabahları Kuşlarla şarkı söylerken yataktan dışarı atlamak ya da başınızı yastığın altına sokmak olsun, hepimiz onlarla yüzleşmek zorundayız. Ancak uyandıktan sonraki ilk 15 dakika içinde yaptıklarınızın, günün geri kalanı üzerinde büyük bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Uyandıktan sonraki ilk 15-30 dakika içinde yaptığınız her şeyi düşünün. Sosyal medya hesaplarınıza bakmak, mailinizi kontrol etmek, neden erken uyandığınızı sorgulamak, plan yapmak….

İşte başarılı insanların birkaç alışkanlığı ve günün ilk 15 dakikasını nasıl harcadıkları:

Başarılı insanların sabah alışkanlıkları

Başarılı insanların sabah alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmeliyiz. Çünkü başarıya giden yolda tecrübeler son derece önemlidir. İşte başarılı insanların bazı sabah rutinleri:

 1. Hemen şükran duyma

Yataktan kalkmadan önce oturun, ayağınızı yere koyun ve 20 saniye sürerek Tanrınıza / dünyaya / evrene / sizi uyandırdığı için şükran duyun.Bu, birçok başarılı insanın sabah kahvelerinde / çaylarında yaptığını, bazıları ise sabah ayinlerinde başka noktalarda pratik yaptığı bir şeydir.

Son dönemlerde yapılan çalışmalar aslında sürekli şikayet eden bir kişinin beynini nasıl değiştirdiğini göstermiştir. Ancak şikayetçi olmak, beynimizi yeniden kablolamaktan ibaret değildir… Araştırmacılar, minnettarlık gibi duyguların, yaşamın bize sunduğu günlük iniş ve çıkışlara daha fazla esnek olmamızda yardımcı olabileceğini keşfetti. Michael Hyatt’ın “Şimdiye Kadarki En İyi Yılı” kitabınıza koyduğu gibi:

“Şükran, hayatımızdaki her şeyi büyütme potansiyeline sahiptir.”

Güne şükran ile başlayın ve hayatınızın daha iyi bir şekilde değişmeye başladığını izleyin!

Hayatı Sevmek İçin Size 10 Neden >>

 1. Telefonlarınızı kontrol etmekten kaçının

Sabahları kalktıktan sonra, en az 30-90 dakika boyunca telefonlarından uzak durmaya önem veren bireylerin artan bir verimlilik grafiği olduğu gözlemlenmiştir.Bu  alışkanlığa ilk başladığınızda, günümüz şartlarında ciddi manada zorlanacağınız kesindir.

Gmail ve sosyal medya hesaplarınızı, sabah uykulu halinizle bulamayacağınız bir yere saklamanızı öneririz. Birkaç hafta sonra, şükran yaparak, kahve yaparak ve 10-15 dakika daha yatakta kitap ve gazete okuyarak, telefondan uzak durarak güne başladığınız için kendinizi çok daha rahatlamış hissetmeye başlayacaksınız.

Son derece başarılı bireylerin sabah 30 dakika meditasyon yaptığını, telefonlarını kontrol etmeden ve işe başlamadan önce sevdikleriyle ya da kendileri için zaman ayırdıklarından emin oldukları kesindir.

 1. Telefonlarını alakalı haberler veya e-posta veya gece boyunca olan şeyler için kontrol etme

Sabah ilk işlerini e-postalarını / telefonlarını kontrol eden ve onunla tamamen iyi olan bazı çok başarılı insanlar var (Gary V ve Elon Musk akla geliyor). Buradaki 2 ve 3 numaralı anahtar paket servisi, sabahları sizin için en iyi olanın ne olduğuna karar vermektir.

2 hafta uyandıktan sonra 15 dakika boyunca telefonla uğraşmamayı deneyin ve günün geri kalanının nasıl geçtiğini görün. Bu düşündüğünden biraz daha zor olabilir!

Deneyin. Ne kadar hoşunuza gittiğini veya günün geri kalanında ne hissettiğinizi şaşırtabilirsiniz.

 1. Günlük yapılacak işlerinin bir listesini yazın.

Gününüzü planlayın. Emin olun ayırmış olduğunuz 5 dakikalık vakit bile gününüzü 10 kat daha verimli olmakla kalmayacak, aynı zamanda kendinizi her işe daha odaklanmış halde bulacaksınız.

 1. Günlü işleriniz ve idari görevleriniz için.
 2. Sadece sizin üzerinde çalıştığınız veya başka bir profesyonelle veya şirketle bir işbirliği yaptığınız projeleriniz için.

Sizin için neyin işe yaradığını bulun ve buna bağlı kalın.

Gününüzü Nasıl Planlarsınız? >>

 1. Yatağınıza, yürüyüş ayakkabınızı/egzersiz kıyafetlerinizi sokun.

Haftada 4-6 gün. Bu zor bir kural olmasa da, birçok başarılı insanın açıkça konuştuğu bir şey. Ama sabah 5 ile 6 arasında antrenman için bu kadar özel olan şey nedir? Güne kendinize odaklanmanızı, olumlu bir şeyler başarmanızı sağlar ve günün tonunu enerji ve başarı ile ayarlar.

 1. Yatağınızı yapın

Aptalca geliyor, ancak yatağın yapılışı günün sesini ayarlamak için başka bir yol. Bu aptalca basit bir görevdir (yatakta uyuyan bir başkası olmadığı sürece, bu durumda imkansız bir görev olabilir), gününüze önemli bir şey başararak başlamanıza olanak tanır. Ayrıca bir günün sonunda çok daha “ev gibi” ve daha güzel hissettiren bir odaya girmenize olanak tanır.

Başarılı insanlarla paylaşabileceğiniz başka sabah alışkanlıklarınız var mı? Bu ayrıntılı bir liste olmasa da, bunlar kendimde yaşadığım ve diğer başarılı kişilerle bulduğumuz en yaygın temalar. Ama bu alışkanlıklar, her şey yoluna girdiğinde, her sabah enerjilerinize odaklanmanızı ve güne olumlu bir adım ve olumlu bir görünümle başlamanızı sağlıyor. Belki sizin de gerçekten işe yaradığını düşündüğünüz bir rutininiz var?