Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki yerini daha şimdiden almış olan ünlü sporcunun hayatı, başarı yolunda insanlara motivasyon sağlamaya devam ediyor. Peki Tom Brady kimdir? Gelin başarılı hayat hikayesine birlilkte bakalım.

Dünyanın en başarılı insanlarının her zaman ilham alınacak bir öyküsü olduğuna inanıyoruz. Hiçbir başarı tesadüf eseri elde edilmemiştir. Tutku vardır. Başarılı olma isteği, hayaller vardır. Tabii ki tüm bunların yanında bedel ödemek gerekir.

Amerikan Futbolu Tarihine Kazınan Tom Brady Kimdir?

Quarterback mevkiinde (oyun kurucu) oynayan Tom Brady, 1,93 metre boyunda profesyonel Amerikan Futbolu oyuncusudur. Özellikle 2019 Super Bowl finalinin en dikkat çeken oyuncusu olmuştur. Bu onuru 41 yaşında başaran Tom Brady, Kareem Abdul-jabbar, Magic Johnson ve LeBron James’in ardından kariyerinde kendi dalında 9’uncu kez final oynamış 4’üncü sporcu olarak tarihe geçti.

3 Ağustos 1977 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelen ünlü oyun kurucunun hayatı başarı yolunda insanlar için ilham kaynağıdır. Öyle ki 2000 senesinde 23 yaşındayken New England tarafından 250 kişilik listenin 199’uncu sırasından draft edildi. Bu sıralama aslında ortalama bir oyuncu olacağının işaretiydi. Ancak o bunu tam aksine başarısı için bir kamçı olarak kullanmıştır. Ve ileride adını Amerikan Futbol tarihine altın harflerle yazdıracaktır.

Dünyanın En Zengin İnsanı Jeff Bezos’tan Girişimcilere Tavsiyeler >>

Amerikan Futbol Kariyerinde Başka Bir Sayfa Açılıyor

Tom Brady, 2000 senesinde draft edildikten sonra, uzun süre forma şansı bulamamıştır.

Tom Brady, 2000 senesinde draft edildikten sonra, uzun süre forma şansı bulamamıştır. Ancak New England takımı 2001 senesinde sakatlıklarla boğuşurken forma şansı bulan Brady, takımın kurtarıcılarından olmuştu. Önce yedek oyuncu daha sonra da as kadroya giren ünlü oyuncu takımın vazgeçilmezleri arasındaki yerini almıştı.

İnsanların beklentilerinden çok da etkili bir çıkış yapan ünlü sporcu, 2002 senesinde bu başarısını, şampiyonluk ile taçlandırmıştı. Tom Brady, bu şampiyonluklardan sonra durmadı. New England takımının kozu haline gelen ünlü oyun kurucu, 2004 ve 2005 sezonlarında üst üste şampiyonluk yaşadı.

Bir Sanatçıdan Daha Fazlası: Will.i.am Kimdir? >>

Uzun Süren Başarısızlık Süreci

Tom Brady bu başarılarından sonra New England takımında uzun süre şampiyonluk yaşayamadı.2008 ve 2012 yıllarındaki final oynadılar ancak, bu finallerde kaybettiler. 2008 sezonunun büyük bir bölümünü sakatlıklarla geçiren Brady, o yıl ki finalin kaybedilmesinin ana nedeni olarak gösterildi. Ancak ünlü oyun kurucunun hırsı vardı. İnancını kaybetmeden çalışmaya devam etti.

2011-2012 sezonunda takımını tekrardan sırtlayan Tom Brady, her ne kadar takımını finale kadar getirse de yine finalde New York Giants’a kaybettiler. Ünlü sporcu bir diğer şampiyonluğu için 2015 senesine kadar bekleyecekti. Tom Brady, 2015 yılına gelindiğinde Patriots forması ile bu onura 4. kez ulaştı.

Ünlü futbolcu 2017, 2018 ve 2019 senelerinde takımı ile birlikte finale çıktı. Nitekim bunlardan  2017 ve 2019 senelerindeki finalleri de kazandı. Son olarak geçtiğimiz günlerde son zaferini ilan eden Brady, kendi rekorunu da geliştirmiş oldu. Kariyerinde toplam 7 kez Super Bowl finalini kazanmış oldu. Bu başarı Tom Brady’iyi yaşayan efsaneler arasına soktu. Tarihte kendi dalında 10 kez final oynayan 4’üncü sporcu oldu. Yine kendi dalında 4 defa Super Bowl MVP’si seçildi. Ünlü oyuncu halen birçok spor otoritesi tarafından NFL’in gelmiş geçmiş en iyi quarterback’i olarak gösteriliyor.

Kobe Bryant’ın Hafızalara Kazınmış Sözleri >>

Kısa hikayeler bölümümüzde bugün Agave Kaktüsü hikayesi üzerinde duracağız. Konfor alanı insanın kişisel gelişimi için ne kadar önemli? İnsan hep köşeyi döneceği günü bekler. Piyango bileti alır, şans oyunları oynar…İstediği olmayınca kaderi suçlar. Ama kişi, rahat olduğu alandan yani konfor alanından çıkmak istemez. Çalışmak, emek harcamak, uykusuz kalmak, fedakarlık yapmak zor gelir. Bir şey vardır ki bizi bu alanda tutmak için elinden geleni yapar. Bu “ego” dur. Her şey yolundaymış gibi iyi gibi gösterir ama bu sadece geçici bir durumdur.

Kısa Hikayeler – Konfor Alanı Ve Agave Kaktüsü Hikayesi

Agave Kaktüsü hikayesi ve konfor alanı arasındaki ilişkiyi anlamak için örnek üzerinden gidelim. Konfor alanında olduğunuzu düşünün. Sürekli bir şeyler yiyor, televizyon izliyor, hiç spor yapmıyor ve git gide kilo alıyorsunuz. Bu durum başta sizi rahatsız etmiyor. Egonuz da sürekli; “Sen sadece balık etlisin, bir tane daha yesen bir şey olmaz, spor yaparak zayıflayamazsın.” diyerek sizi konfor alanında tutmaya çalışacaktır.

İlerleyen zamanlarda kilonuz sizi rahatsız etmeye başlayacak, sağlığınızı olumsuz etkilemeye başlayınca spor yapmaya, sağlıklı beslenmeye yani konfor alanının dışına çıkmaya karar veriyorsunuz. Artık  her gün spor yapılacak, diyete uygun beslenebilecek, eski alışkanlıklarınızı bırakacaksınız yani konfor alanı değişme, gelişme alanına dönüşmüştür.

Kısa Hikayeler – Alışkanlıklarımız Doğru Mu? >>

Başarılı insanlara baktığımızda konfor alanının dışında sürekli bir değişim halindeler. Eskiye dair birtakım oluşumları yıkmışlardır. Konfor alanında kalmak sizi ve işinizi geriletir.

Agave Kaktüsü Hikayesi

Meksika’da çölde yetişen bir kaktüstür. Bu kaktüs tekilanın hammaddesi olduğu gibi yapraklarında da sisal denen ipeksi bir iplik var ve ipekten daha pahalı bir kumaşın yapımında kullanılır. Bir gün bir iş adamı bu kaktüslere yatırım yapmaya karar verir. Büyük bir fabrika kurar, büyükçe ve verimli bir tarlada kaktüsleri yetiştirmeye başlar. Kaktüsleri orada daha büyük ve daha bol yapraklı yetiştirmek için her türlü fedakarlığı yapar. Kaktüsleri bol vitaminler ve zenginleştirilmiş gübrelerle besler.

Kısa Hikayeler – Rüzgar Ve Güneş Hikayesi >>

Çabaları sonuç verir. Daha iri ve yaprakları daha büyük bitkiler elde eder. Sıra yaprakların içindeki iplikleri toplamaya gelir. İlginç bir olayla karşılaşırlar. Hemen hemen tüm kaktüslerde bu iplikler kaybolmuştur. Yapraklar daha iri olmuş ama içlerindeki iplikler kaybolmuş. Bitki biyoloğu çöle gider, bu tür kaktüslerden birinin yanında çadır kurar ve bir iki ay kaktüsü gözlemler, inceler ve sonuçta bir rapor yazar.

Raporda şu ifade yer alır: “… bu ipliklerin ortaya çıkma sebebi çölün çetin ve zor koşullarıdır. Siz bu kaktüsü rahat bir ortama yerleştirmekle bu yeteneğinden etmişsiniz.”

Kıssadan Hisse

Agave Kaktüsü hikayesi için kıssadan hisse aslında konfor alanı ile ilgilidir. İnsan da tıpkı bu kaktüs gibidir. Zorluklar insanı olgunlaştırır ve zorluklarla gelenin güzelliği de tıpkı kaktüsteki ipeksi iplik gibi güzeldir. Dikenli arazi de gül olmaya benzer. Engelleri aşarak elde edilen başarı da bir başka güzeldir. İnsana özgüven verir ve kişi kendini daha güçlü hisseder. Karşısına ne tür zorluklar çıkarsa çıksın hepsini aşacağına inanır. Kişi yaratıcılığını kullanarak çözüm yolları arar, bulur ve başarıya ulaşır.

“Çoğumuz için en büyük tehlike, hedefi yukarı çekip ulaşamamakta değil çok aşağılarda tutup ulaşmaktadır.” – Michelangelo

Kısa Hikayeler – Başarısız Bir Adam, Abraham Lincoln Hikayesi >>

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan insanı yücelten bir tarafı vardır. Bildikçe bildiklerini uyguladıkça değişir insan. Değişmeyen her şey ise sönüp gitmeye mahkumdur.

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Değerli yüzük hikayesi, genç bir adamın yaşlı ve bilge kişilerle ilgili olumsuz düşüncelerini ustasına  anlatmasıyla başlar. Bunu gören ustası ona  bir ders vermek ister. Genç adamı yanına çağırır ve parmağındaki yüzüğü eline vererek şöyle  der:

Genç adam ustasının  verdiği yüzüğü  aldı ve pazara satmaya gitti. Fakat kimse yüzüğe  on gümüşten fazla vermiyordu. Sonunda umutsuzca  ustasının  yanına gitti ve olanları anlattı. Ustası  yüzüğü uzatan çırağın elindeki  yüzüğünü almayarak ona yeni bir görev  verdi:

Kısa Hikayeler – Sihirli Bir Dokunuş Hikayesi >>

Genç  adam  bu seferde  kuyumcunun yolunu tuttu. Kuyumcu ona: “Bu yüzük  için  bin altın  verebilirim.” dedi. Genç adam kuyumcunun verdiği cevap karşısında şaşkınlığını  gizleyemeyerek heyecanlı bir şekilde  ustasına olanları anlatmaya gitti. Ustası, genç  adama asla unutamayacağı  bir ders verdi:

“Dünyadaki her varlığın gerçek  değerini  anlaman için çok çalışıp, okuman  o işin  uzmanı  olman  gerekir. “

Kıssadan Hisse

Değerli yüzük hikayesi bize bir şeyin değerini, o şey hakkında bilgili olan birinin anlayabileceğini anlatmaktadır. Bir işin amatörü veya uzmanı olmanın da yolu buradan geçiyor. Gerçek değeri meydana getiren şey ise şüphesiz harcanan zaman ve verilen emektir. Kendi işinizin değerini  oluşturacak olan sizlersiniz. Bu değeri işinize, eğitimimize verdiğimiz önem doğrultusunda oluşturacak olan sizlersiniz.

Kısa Hikayeler – Agave Kaktüsü Hikayesi >>

Bugünkü kısa hikayeler bölümümüzde, hayallerinden vazgeçmeyen bir öğrencinin hikayesini sizlerle paylaşacağız. Kendi hedeflerinin, hayallerinin peşinden koşan insanların bakış açısı sizlerle olsun.

Hayatımızda sürekli bir şeylerin peşinden koşuyoruz. Kimi hayallerinin peşinden koşar, kimi ise kendisinden beklenenlerin… Kiminin ise hayali bile yok. Hayat nereye götürüyorsa oraya gidiyorlar. Ama Oprah Winfrey’in de dediği gibi, “Çıkabileceğiniz en büyük macera hayal ettiğiniz hayatı yaşamaktır.”

Kısa Hikayeler: Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci

Saniyeler, dakikalar, günler göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Hayat sandığınızdan daha da kısa. Bu kısıtlı zamanda başkalarının hayallerini gerçekleştirmek yerine kendi hayallerinizin peşinden gidin, kendinizi gerçekleştirin. İnsan en çok yapmadıklarından pişman olur. Hata yapmaktan mı korkuyorsunuz? Olsun. Hata yapın. Arada hata yapmak, hiç yapmamış olmaktan ve hayat amacını bulmamış olmaktan daha hafiftir.

Avustralya’da yıllarca evlerinde ölümü bekleyen hastalarla çalışan hemşire Bronnie Ware, emekli olduktan sonra yazdığı kitabında insanların hayatlarının son günlerinde en çok neye pişman olduklarından bahsetmiştir: “Keşke başkalarının benden beklediği hayatı sürmek yerine düşlerimi gerçekleştirme cesaretim olsaydı. Keşke duygularımı dile getirmeye cesaretim olsaydı. Keşke sevdiğim işte çalışsaydım ve sevdiğim insanlarla beraber huzurlu bir şekilde yaşasaydım.” …

Kısa Hikayeler: Hangisi Daha Etkili? >>

Hayatınızı sevmediğiniz, nefret ettiğiniz şeyler yaparak harcamayın. Yaşadığınız bazı olumsuzluklar, üzerinizde olan sorumluluklar hayallerinizin peşinden gitmeyi bırakmanıza sebep olabilir. Zorluklarla ya da engellerle karşılaştığınızda Steve Jobs‘un sözünü aklınıza getirin:

“Bu hayatta zamanınız kısıtlı. Bu yüzden onu başkalarının hayatını yaşayarak harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi belirler. Bunun dışındaki her şey teferruattır.”

Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrencinin Hikayesi

Kısa Hikayeler: Hayallerinden Vazgeçmeyen Öğrenci - Hayal etmek, hayalinizi gerçekleştirmek, hayalinizdeki hayatı yaşamak hayata karşı kazandığınız bir zaferdir.

Hayal etmek, hayalinizi gerçekleştirmek, hayalinizdeki hayatı yaşamak hayata karşı kazandığınız bir zaferdir. Hayallerinizi kimse sizin yerinize gerçekleştirmeyecek ya da sihirli bir değnekle gerçekleşmeyecek. Siz hareketi yönetmelisiniz.

Kısa Hikayeler: Bir Şeyin Değerini Kim Bilir? >>

Bu tutku içinizden gelmeli. Çünkü hayallerinizi gerçekleştirmenin yolu, onu tutkulu bir biçimde arzulamak ve gerçekleşeceğine inanmaktır. Size iyi gelecek, tutkularınıza hitap edecek şeyler yapmaya zaman ayırın. Size maddi getirisi olmasa bile bunu yapın. Bu konuyla ilgili güzel bir kısa hikaye paylaşmak istiyorum:

Bir kasabada babası çiftlikte uşaklık yapan bir çocuk yaşarmış. Bu çocuğun büyük hayalleri varmış. Bir gün okulda öğretmen “gerçekleşebilecek hayalleriniz” ile ilgili bir kompozisyon ödevi hazırlayın, demiş. Çocuk kompozisyonda hayalini anlatmış. “Yüzlerce atın bulunduğu bir çiftlik sahibi olmak istiyorum. Hatta çiftliğin planını bile çizdim. Okul hayatım devam ederken bu planımı gerçekleştireceğim ve para biriktirip projeme parasal destek arayacağım. Alacağım destek ile çiftliğin altyapısını oluşturup sonra zengin at sahiplerinin atlarını burada ağırlayıp onlardan para kazanacağım.” demiş. Çocuk ödevini öğretmene teslim eder ve sonuçlar açıklanır.

Çocuğa sıfır verir. Çocuk nedenini sorar. Öğretmen ise, bu hayalini gerçekleştirmesinin mümkün olmayacağını, durumlarının iyi olmadığını, kimsenin de bu planı dikkate almayacağını söyler ve yeniden aynı konuda bir kompozisyon yazmasını ister. Çocuk ödevini babasına gösterir: “Baba, ben hayallerimi değiştirmek istemiyorum” der. Babası ise: “Oğlum, hayat senin. Eğer bu hayalin seni mutlu edecekse, kararlı ve güçlü ol. Buna inan ve değişme.“ Ertesi gün çocuk kompozisyonu değiştirmeden öğretmenine verir. Öğretmen: “ Neden değiştirmedin oğlum?” der. Çocuğun cevabı ise şudur: “Öğretmenim siz sıfır vermekten vazgeçmeyin, ben de hayallerimden.”

Kıssadan Hisse

Bu kısa hikaye sonucundan çıkartılacak kıssadan hisse, siz de hayallerinizden vazgeçmeyin. Kendinize güvenin. Bir gün hayallerinize gerçekleştirdiğinizde, hayalinizdeki hayatı yaşadığınızda, geriye dönüp, nereden nereye geldiğinize, neler başardığınıza, nasıl başardığınıza bakıp şaşıracaksınız. Bu süreçte; cesaretinizin kırıldığı, kendinizi kaybolmuş hissettiğiniz anları hatırlayacaksınız. Sizin gibi hisseden, kendinden şüphe duyan birçok insan var. Siz de bu insanlar için bir umut olabilirsiniz. Bu da hayatınızda yaşayabileceğiniz çok güzel duygulardan biridir.

Kevin O’Leary kimdir? Shark Tank programını izleyenler Kevin O’Leary adlı yatırımcıyı Mr. Wonderful olarak bilirler. Girişimci ve yatırımcıları bir araya getiren ünlü Tv programı içerisinde zorlu ve doğrucu bir yatırımcıdır. Dünyanın en zengin insanları arasında gösterilen ünlü girişimcinin, dünya çapında tanınan birçok yatırımı da bulunmaktadır.

Kevin O’Leary Kimdir?

Kevin O’Leary kimdir? Kendisini bilmeyenler için kısa bir özet geçmemizde fayda var. 9 Temmuz 1954 doğumludur. Kanadalı bir iş adamı, girişimci ve yazar olan Kevin O’Leary iş dünyası içerisinde ilk başarısını bir teknoloji şirketine borçludur. İsmi SoftKey olan bu teknoloji şirketine kurucu ortak olarak girmiştir. SoftKey, bir süre sonra 3 Milyar Dolar gibi astronomik bir rakama satıldı. Ve Kevin O’Leary kimdir? soruları sorulmaya başlandı. Çünkü dünyanın en zengin insanları arasına girmişti.

Kevin O’Leary Hayatı

Kevin O'Leary 9 Temmuz 1954'te orta sınıf bir ailede dünyaya gözlerini açtı.

Kevin O’Leary 9 Temmuz 1954’te orta sınıf bir ailede dünyaya gözlerini açtı. Kevin’in ailesinin tüccar kökenleri onun başarının geleceğini şekillendirecekti. Ama bu bir şans değildi. Çünkü sıfırdan milyarderliğe uzanan başarı hikayesinde kendi çabaları inanılmaz rol oynayacaktı.

Girişimcilik fırsatlarını herkes göremez. Görmeniz için odağınız da orada olmalıdır. Kevin O’Leary, iş sezgilerinin çoğunu annesinden aldığını bir röportajı sırasında söylemiştir. Annesi ona erken yaşlardan itibaren önemli iş ve finansal anlayışlar hakkında eğitimler verdi. Bunlar Kevin’in temel felsefeleri haline geldi. Gelecekte bir gün imparatorluğunu kuracağı sütunlar şekillenmeye başladı.

Kevin’in işe yaklaşımı gençken büyük değişiklikler geçirdi. Yerel bir dondurma dükkanında işe başladı. İşindeki ikinci gününde, patronu Kevin’in dondurma kepçesinin bulunduğu mağazanın önüne geldi. Kevin’e baktı ve ondan beklemediği bir görevi yerine getirmesini istedi. Bu görevi yerine getirdikten sonra bu olayın Kevin üzerinde derin bir etkisi oldu. Bu tecrübe hayatının geri kalanında onunla birlikte kaldı ve ona yol gösterdi.

Yüzyılın En Büyük Girişimcilerinden Richard Branson Kimdir? >>

Kevin O’Leary’nin Girişimcilik Serüveni Başlıyor

MBA programını bitirdikten kısa bir süre sonra Kevin, hayatını sonsuza dek değiştiren bir toplantı yaptı. Bir yazılım ürünü için garip bir fikri olan bir adamla tanıştı. Kevin O’Leary’nin hemen tanıyabileceği büyük, yüksek kâr potansiyeli olan bir fikir.

Yıllar süren inişler, çıkışlar, fedakarlıklar, zorluklar ve derslerden sonra başarı konusunda sona geliyordu. Kevin’in sonunda 4 milyar dolardan fazla bir büyüklüğe ulaşan bilgisayar yazılımı devine dönüştüğü fırsatı gördü. Kurduğu yazılım şirketindeki olağanüstü başarısından, zorlu engeller ve yasal anlaşmazlıklar döneminden sonra Kevin sonunda kendisini televizyonda buldu. Discovery Project Earth, CBC’s Dragons’Den da dahil olmak üzere çeşitli şovlarda aranan bir kişilik haline geldi. Ve hepsinin yanında ABC kanalının Köpekbalığı Tankı programı, ABC’s Shark Tank.

Shark Tank Ve Girişimcilik

ABC’s Shark Tank,yani Köpekbalıkları programı Amerika’nın sunabileceği en iyi ürünleri ve işletmeleri arayan bir Tv programıdır.

ABC’s Shark Tank,yani Köpekbalıkları programı Amerika’nın sunabileceği en iyi ürünleri ve işletmeleri arayan bir Tv programıdır. Kimler yok ki; Mark Cuban, Barbara Corcoran, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John, gibi dünyanın en zengin insanlarından oluşan bir komite.

Umutlu girişimciler Shark Tank’a girişimciliklerini başlatmak, büyütmek veya kurtarmak için yatırım almak için gelirler. Köpekbalıkları harika bir fikir duyarlarsa, kendi paralarını kullanarak yatırım yapmaya hazırdırlar. Ve programın bir parçası olarak birbirleriyle savaşacaklardır. Ama önce girişimci, bir köpekbalığını istedikleri miktarın tamamını yatırmaya ikna etmelidir.

Emmy Ödülü kazanan şov, şimdiye kadar satılan en büyük ürünlerin bazıları için fırlatma rampası oldu. Köpekbalıkları, Mark Cuban, Kevin O’Leary, Barbara Corcoran, Daymond John, Lori Greiner ve Robert Herjavec (diğer ünlü konuk köpekbalıklarıyla birlikte) bazı şaşırtıcı markalarla anlaşma yaptılar: The Squatty Potty, Simply Fit Board, Bombas Socks, The Ring Doorbell, Scrub Daddy and The Original Comfy bunlardan sadece birkaçı. 2014 yılında Kevin, bir marka ve hizmet grubu olan O’Leary Financial Group’u kurdu.

Her şeyden önce Kevin O’Leary, izleyicilerinin başarı, girişimcilik, para, sıkı çalışma ve satış hakkındaki temel, kişisel inançlarını anlamalarını sağlamaya çalıştığını belirtmiştir. O’Leary’nin temelleri her yaştan, meslekten ve kişilikten kişiler için önemli derslerdir.

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

Kevin O’Leary başarı ve girişimcilik üzerine şu önerilerde bulunuyor:

Risk almayı severim. Parayı bu şekilde kazanıyorum. Hesaplanmış risklerden... - Kevin O’Leary

Risk almayı severim. Parayı bu şekilde kazanıyorum. Hesaplanmış risklerden…

– Kevin O’Leary

Tutkulu ve çalışma etiği olan birçok girişimciyle tanıştım. Ama fikirlerine o kadar takılmışlardı ki en aşikar kusurlarını bile göremiyorlardı. Bunu bir düşünün. Siz bile yanlışlarınızı fark edemiyorsanız nasıl sizi bağlayan ipi kesip ilerlemeye devam edeceksiniz?

– Kevin O’Leary

Hayatın çok büyük bir kısmı anlaşmalardan oluşur. Yani, iş dünyasında olmasanız bile etrafınız müzakere yeteneğinizi geliştirmenizi sağlayacak fırsatlarla dolu.

– Kevin O’Leary

Para için üzülmeyin, o sizin için üzülmezdi.

– Kevin O’Leary

FUBU Kurucusu Daymond John Kimdir? >>

Önemli olan başarılı ve özgür olmanızdır. Sonrasında ne isterseniz yapabilirsiniz. - Kevin O’Leary

Sıkıntılı zamanlar bir işe başlamak için mükemmeldir. Çünkü böyle zamanlarda parayı nasıl harcayacağınız konusunda daha disiplinli olursunuz. Ve bu alışkanlıklar iyi zamanlarınızda çok işinize yarar.

– Kevin O’Leary

Önemli olan başarılı ve özgür olmanızdır. Sonrasında ne isterseniz yapabilirsiniz.

– Kevin O’Leary

Sizi başarılı bir girişimci yapacak en önemli özellikler nelerdir? İletişim yeteneği. Fikrinizi kesin bir şekilde anlatabilme yeteneği. Bu, emin olmasanız bile bir lider olabileceğinizi gösterir. En ihtiyaç duyacağınız şey görüşünüzü ve yönelimlerinizi açıklama yeteneğinizdir. Fikrinizi 90 saniye ya da daha kısa bir sürede açıklayın.

– Kevin O’Leary

Başarılı olabilmek için hayatınızın bir döneminde her şeyden fedakarlık etmeniz gerekir. Her şekilde, dengesiz, miyop ve tamamen odaklanmış olmalısınız. Başarıya ulaştığınızda istediğiniz her şeyi yapmakta özgürsünüz.

– Kevin O’Leary

 Kevin Oleary - Şimdiye kadar harika başarılar ve harika yenilgiler yaşadım.

Şimdiye kadar harika başarılar ve harika yenilgiler yaşadım. Sanırım her girişimci yaşamıştır. Hepsinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.

– Kevin O’Leary

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtarı >>

Kaynak: Wikipedia,ABC

Daymond John kimdir? Amerikan hip hop giyim sektöründeki FUBU markasının kurucusudur. Shark Tank yatırımcılarından olan girişimci Daymond John hakkında bilinmeyen her şeyi bu yazımızda bulacaksınız.

Daymond Garfield John Kimdir?

Daymond Garfield John Amerikalı ünlü bir iş adamıdır. Dünya çapında markaları bulunan, insanlara girişimcilikleri konusunda yatırım sağlayan dünyanın en zengin kişilerinden biridir. Aynı zamanda bir televizyon kişiliği, yazar ve motivasyon konuşmacısıdır. Amerikan hip hop giyim markası FUBU’nun kurucusu, başkanı ve CEO’su olarak bilinir. Mark Cuban gibi önde gelen girişimcilerin de aralarında bulunduğu ABC reality televizyon dizisi Shark Tank’da yatırımcıdır.

Daymond John Hayatı

Daymond John, 23 Şubat 1969 tarihinde Brooklyn, New York doğumludur.

Daymond John, 23 Şubat 1969 tarihinde Brooklyn, New York doğumludur. Bir arka mahalle çocuğu olan ünlü girişimci, çalkantılı bir çocukluk  dönemi geçirmiştir. Ailesi o daha küçük yaşta boşandığı için 10 yaşında çalışmaya başladı. Bulduğu işte saati 2 $ için el ilanları dağıtmaya başladı.

Lisede, tam zamanlı bir işte çalışmasına ve haftalık olarak farklı bir okula devam etmesine izin veren bir programa katıldı. Bu zor durum ona girişimci ruhu aşıladı. Liseyi bitirdikten sonra banliyö minibüs servisine başladı ve ek iş olarak Red Lobster’da masalar bekledi.

FUBU Markası Doğuyor

FUBU markası fikri Hollis Queens'te annesinin evinde başladı.

FUBU markası fikri Hollis Queens’te annesinin evinde başladı. Annesine giyim sektörü hakkındaki fikrini açtığı zaman, annesi ona nasıl dikim yapılacağını öğretmiştir. Ve evini bu iş için kullanabileceğini belirtmiştir. Şuan dünya çapında bir üne sahip olan FUBU, ilk defa bir banliyö evinde hayat bulmaya başlamıştır.

Üstleri misina ile bağlanmış yün kayak şapkaları popülerdi. John, bu şapkaların 20 dolara satıldığını fark etti. Eve gitti ve kapı komşusu ile yaklaşık 90 şapka dikti. Jamaika Caddesi’nin köşesinde ev yapımı şapkalarını 10 dolara sattılar ve 1992’de tek bir günde 800 dolar kazandılar. Şapkalardan sonra serigrafi tişört satmaya başladılar. Pazara girmek için, konsinye olarak ve Kuzeydoğu çevresindeki büyük festivallerde satmaya başladılar.

Tüm bu girişimcilik sürecinde John, vardiyalar arasında FUBU işi üzerinde çalışan Red Lobster’da tam zamanlı bir işte çalıştı. Girişimcilik kolay değildi. Başarıya giden süreçte daha çok şey öğrenmesi gerekti.

Potansiyeli algılayan John ve annesi, başlangıç ​​sermayesi oluşturmak için evlerini 100.000 dolara ipotek ettiler. Brown’a ek olarak, uzun süredir arkadaşlarından J. Alexander Martin ve Keith Perrin’i işe aldı ve FUBU logosunu hokey formaları ve tişörtlere dikmeye başladılar. Hokey formalarının yaklaşık 10 tanesini 2 yıl boyunca müzik videoları için rapçilere ödünç verdiler ve yaklaşık 30 videoda ürün yerleştirme aldılar.

İşleri büyümeye başlamıştı. Nispeten küçük bir şirket olmasına rağmen büyük bir giyim markası olarak algılandılar ve mağazalar markalarını talep etmeye başladı. 1993’te eskiden mahalle arkadaşı olan LL Cool J’yi tanıtım kampanyası için FUBU tişört giymeye ikna etti.

Büyük Hayaller Nasıl Kurulur? >>

Dünya Çapında Bir Girişimci

90'lı yılların başlarında John katıldığı Las Vegas moda fuarında 300,000 $ bir sipariş teklifi aldı.

90’lı yılların başlarında John katıldığı Las Vegas moda fuarında 300,000 $ bir sipariş teklifi aldı. Siparişleri yetiştirmek için annesinin evinde ikinci bir ipotek almak zorundaydılar. 27 banka tarafında reddedildikten sonra annesi paralarının sonuncusunu NY Times’da bir reklam yayınlamak için kullandı. Reklam sonucunda FUBU, Samsung Textiles ile anlaşma yaptı ve siparişleri yetiştirdiler. Bu onların aynı zamanda daha da büyümelerinin önünü açmış oluyordu.

En eski koleksiyon FUBU logolu küçük bir üst şapka ve şapkadan oluşuyordu. 1995 yılına kadar FUBU tarafından dünyanın dört bir yanından ithal edilen hammaddeler kullanılarak kapsamlı bir spor giyim hattı tasarlandı ve üretildi. Koleksiyonun başarısı ile distribütörler ve yatırımcılar aradı. Bugüne kadar 5.000’den fazla mağaza FUBU koleksiyonunu taşıdı ve perakende satışta 6 milyar dolardan fazla mal satıldı. 4 arkadaş hayallerini gerçeğe dönüştürdüler. Ve bugün yıllar boyunca kurdukları işler hala dört ortağın yaşamının aktif bir parçası durumundadır.

Instagram Reklamları İle Satışlarınızı Artırın >>

Daymond John, 40 dolarlık bir bütçeyi 6 milyar dolarlık moda oyunu değiştirici olan FUBU’ya dönüştürmek için uzun bir yol kat etti. Kariyeri boyunca Daymond, kelimenin her anlamında girişimci olmaya devam etti. Sadece moda endüstrisinde bir öncü değil, ABC’nin Shark Tankı’nda bir Köpekbalığı, New York Times’ın en çok satan yazarı, marka gurusu ve motivasyonel konuşmacısıdır. Son olarak, Başkan Barack Obama Daymond’u, küresel ölçekte girişimciliğin gücünü ve önemini geliştirmeye odaklanan bir pozisyon olan Küresel Girişimcilik Başkanlığı Büyükelçisi olarak atamıştır.

Damon John ve Shark Tank

John, The Shark Group’un CEO’sudur. Dünlük işlerini yürütmeye devam ediyor. Bu işler arasında danışmanlık firması, marka stratejisi, ürün geliştirme, influencer pazarlama, konuşma ve dijital medya aracılığıyla işletmeleri ikonik markalara dönüştürmek de vardır.

Kaynak: Wikipedia, Shark Tank 

Zamanımızın en sıra dışı girişimcileri arasında olan Robert Herjavec kimdir? Hırvatistan asıllı Kanadalı iş adamı Robert Herjavec, “Kazanma Hırsı” adlı eserin yazarıdır. Aynı zamanda yatırımcı ve de ünlü televizyon yüzlerinden biridir. Peki kimdir bu sıra dışı girişimci, billinmeyen yönlerine birlikte bakalım.

Sıra Dışı Girişimci: Robert Herjavec Kimdir?

14 Eylül 1962 senesinde Hırvatistan’da doğdu. 8 yaşındayken politik meseleler yüzünden ailesiyle Kanada’ya göç etmiştir. Kanada’ya geldikleri zaman ceplerinde sadece 20 Dolar para olduğunu belirten ünlü yatırımcı, 18 ay boyunca bir aile arkadaşlarının evlerinin bodrum katında yaşamışlardır.

Robert Herjavec, girişimcilerin ürünlerini tanıttıkları Dragons’ Den ve Shark Tank adlı programların yatırımcı jüri üyelerinden biridir. 

Ailesi hiç İngilizce bilmediği için inanılmaz zorluklar çektiğini belirtmiştir. Hırvatistan’daki rahat hayatları geride kalmış ve komşularından da daha fakir bir duruma düşmüşlerdi. Ancak Robert Herjavec pes etmeye niyetli değildi. Herjavec’in babası haftada 76 dolar kazanarak Mississauga’daki bir fabrikada iş buldu. Herjavec hayatında babasının önemli bir yeri vardı. Bir röportajında şunları dile getirmiştir; “Gerçekten, tanıdığım en dayanıklı adam.”

Herjavec, annesine sınıf arkadaşlarının onunla dalga geçtiği konusunda şikayet etmek için bir gün eve geldiğinde, babası da eve gelmiştir. Otobüs ücretinden tasarruf etmek için işe yürüyerek gidip gelen babası eve döndü. Ve oğlunun öyle ağladığını görünce, oğlu Robert Herjaves’e, asla şikayet etmemesini söyledi. Ki bu Herjavec’in hayatında yol gösterici bir ilke haline geldi.

İzlediğiniz An İlham Yağmuruna Tutulacağınız 24 Film >>

1984 yılında Herjavec, Yeni College at Toronto Üniversitesi bölümünden derece ile mezun oldu. Bölümü İngiliz edebiyatı ve siyaset bilimiydi. Herjavec geçimini sağlamak ve ailesini desteklemek için 1990’larda gazete dağıtımı, perakende satıcısı ve borç tahsilatı gibi çeşitli işlerde asgari ücretle çalıştı.

Sıra Dışı Girişimcilik Kariyeri Başlıyor

Gençliği yoksulluk içerisinde geçen Robert Herjavec’in hayalleri daha büyüktü. Hayat her ne kadar onu bastırmaya çalışsa da kendisini daha da ileriye götürmeye inancı tamdı. Toronto Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bir süre film yapımcılığı yaptı. Ardından Logiquest firmasında bilgisayar donanımı satışına başladı. Buradan kovulunca 1990 senesinde evinin bodrumunda kendi bilişim güvenliği şirketini kurdu.

Böylece bugün Kanada’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketi Herjavec Group’a dönüşecek girişimcilik hikâyesi başladı.

Böylece bugün Kanada’nın en hızlı büyüyen teknoloji şirketi Herjavec Group’a dönüşecek girişimcilik hikâyesi başladı. Robert Herjavec, girişimcilerin ürünlerini tanıttıkları Dragons’ Den ve Shark Tank adlı programların yatırımcı jüri üyelerinden biridir.

Herjavec, Kanada’da İnternet güvenlik yazılımının bir entegratörü olan BRAK Systems’ı kurdu ve 2000 yılında 30,2 milyon dolara AT&T Canada’ya sattı. 2003 yılında, şu anda Kanada’nın en büyük bilgi teknolojisi ve bilgisayar güvenlik şirketlerinden biri olan Herjavec Grubu’nu kurdu ve yıllık 200 milyon dolardan fazla gelir elde etti.

Robert Herjavec, sadece 3 çalışanı ile çıktığı yolda bir teknoloji imparatorluğu meydana getirmişti. Yoksulluk içerisinde geçen gençlik yılları geride kalmıştı. Kazanma hırsı onu, dünyanın en zengin insanları arasına almıştı. Forbes dergisine göre şuan ki tahmini mal varlığı 400 Milyon Dolar civarındadır.

Robert Herjavec Kitapları

Kazanma Hırsı adlı kitabında Robert Herjavec için şu ilham alınacak cümlelere yer verilmiştir: “Mavi gözlü teknoloji gurusu olarak lanse edilen Robert Herjavec, ‘yeteri kadar’ olmanın kendisine yetmeyeceğine henüz bir çocukken karar vermiştir. Küçük göçmen Robert, aksanı ve hiç de havalı olmayan giysileri yüzünden okulda arkadaşları tarafından hep itilip kakılıyordu.

Bu onun özgüvenini düşürmek üzereyken babası, yerleri paspasladığı fabrikaya otobüs parası vermemek için her gün beş kilometre yürüyordu. Bir gün annesi, babasının yedi haftalık maaşına denk tüm birikimlerini, kapı kapı dolaşıp elektrik süpürgesi satan birine kaptırdı. Robert, o gün ailesini böyle bir duruma bir daha asla düşürmeyeceğine yemin etti. O elektrik süpürgesini ise hâlâ saklıyor.”

Robert Herjavec, şuanda Kuzey Amerika’nın en tanınmış iş adamların birisi haline gelmiştir. Hayatında yaşamış olduğu olumsuzlukları başarısı için bir tuğla olarak kullanmıştır. Hayatınızda olumsuzluklar varsa bunu tekrardan bir düşünmelisiniz. Oturup ağlamak en kolay seçim olacaktır. Ancak başarıya giden yolda bedelini ödeyenler bitiş çizgisini görebilenlerdir.

“Bugün başkalarının yapmayacağı şeyleri yapıyoruz, böylece yarın başkalarının yapamayacağını başarabiliriz.”

– Robert Herjavec

Rambo’dan İlham Alacağınız 20 Tavsiye >>

Kaynak: Wikipedia,

Dünyanın en etkili sanatçılarından, Pitbull kimdir? Gerçek adı Armando Christian Rafael Pérez olan Pitbull, aynı zamanda büyük bir girişimci, motivasyon konuşmacısı ve de eğitim gönüllüsüdür. Bu yazımızda Pitbull sahne adı ile tanınan ünlü ismin bilinmeyen başarıları üzerinde duracağız.

Dünya çapında başarılı olmuş kişilere baktığımız zaman sadece tek bir yönünü görürüz. Tek bir bakış açıları olduğunu varsayarız. Ancak gerçekler göründüğü gibi değildir. Başarılı insanlar çok yönlü düşünebilirler. Hızlı hareket ederler. İnsanların göremedikleri fırsatları onlar görürler. Başlatırlar. Bu nedenle başarılı bir insan haline gelmişlerdir. Peki Armando Christian Rafael Pérez kimdir? Bilinmeyen yönleri nelermiş gelin birlikte inceleyelim.

Armando Christian Rafael Pérez: Pitbull Kimdir?

Pitbull, Kübalı bir ailenin çocuğu olarak Amerika'da dünyaya gelmiştir.

Pitbull, Kübalı bir ailenin çocuğu olarak Amerika’da dünyaya gelmiştir. Miami doğumlu olan ünlü sanatçı, daha 3 yaşında iken başarılı geleceğini çizeceğinin sinyallerini vermiştir. Küba’nın ulusal kahramanı Jose Marti’nin şiirlerini daha 3 yaşında iken ezbere okuyarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Her başarılı insanın geçtiği zorlu yollar onu bekliyordu. Kariyerinin başlarında Küba asıllı oluşu nedeni ile insanlar tarafından dışlanmıştır ve birçok problemle karşılaşmıştır. Daha çok küçükken, annesi ve babası ayrılan Perez, bir süre annesi tarafından yetiştirilmiştir. İleriki zamanlarda üvey bir aile ile Roswell kentinde yaşamaya başlamıştır. Ancak burada da rahat durmayan Rafael Perez, uyuşturucuya bulaşmış ve üvey babası tarafından evden kovulmuştur.

Coral Park Lisesi’nden mezun olan ünlü sanatçı kararını vermişti. Liseden mezun olduktan sonra rapçilik üzerine olan kariyerine odaklandı. Kariyerinin başlarında Celia Cruz ve Willy Chirino’yu kendine ilham kaynağı olarak belirtmiştir.

Geleceğin Mesleklerine Çocuklarınızı Hazırlayın >>

Pitbull Kariyeri Başlıyor

Pitbull, yaşamış olduğu tüm bu zorluklarla birlikte artık başarılarını, girişimciliklerini de insanlara anlatmaktadır.

Pitbull kariyerinde ilk defa 2002 senesinde Lil Jon’un Kings of Crunk albümünde konuk olarak yer almıştır. Bundan sonra sanatını daha da ilerleten ünlü rapçi, 2004 senesinin Ağustos ayında TVT Records etiketiyle M.I.A.M.I. (açılımı Money Is a Major Issue) adlı ilk stüdyo albümünü piyasaya sürmüştür.

Ünlü sanatçı 2006 ve 2007 yıllarında yeni albümlerini de piyasaya sürmüştür. Bunun yanında girişimciliğini çeşitlendirmeye devam etmiştir. Mun2 adlı Tv kanalında İspanyolca program sunmaya da başlamıştır. Bir röportaj sırasında, Pitbull sahne ismini neden kullanıyorsun diye sorulduğunda ünlü sanatçı şu ilginç cevabı vermiştir: “Pitbull cinsi köpeğin saldırdığı kişiyi ısırınca kilitlenmesi beni çok etkiliyor.”

Sıra Dışı Girişimci: Robert Herjavec Kimdir? >>

Pitbull ve Girişimcilikleri

Pitbull, yaşamış olduğu tüm bu zorluklarla birlikte artık başarılarını, girişimciliklerini de insanlara anlatmaktadır. Uluslararası alanda düzenlenen birçok organizasyon ile insanlara örmek olmaktadır. Geçlerin eğitim eşitliği için kampanyalar düzenlemektedir. Sayısız ödül, 80 milyondan fazla albüm satışı ile müzik tarihinin en etkileyici kariyerlerinden biri haline gelmiştir.

Ünlü sanatçının dünya çapında müziklerinin yanında bir parfüm firması ve de çok çeşitli yatırımları bulunmaktadır. Bu yatırımları arasında Kodak, Voli Votka ve Bud Light markaları vardır. Pitbull, aynı zamanda başarılı girişimciler için yol göstermektedir. Öyle ki kendi işini kurmak isteyen insanlar için şunları dile getirmiştir: “Kaybetmekten korkmayın. Dinleyin. Ve her zaman kendinize yatırım yapın.”

Girişimcilik Üzerine Söylenmiş 19 Muhteşem Söz >>

Kaynak: Wikipedia,

William James Adams Jr. yani Will.i.am kimdir? Bir sanatçıdan daha fazlası olan Will.i.am hayatı, biyografisi, şarkıları… Ünlü müzisyen hakkında merak ettiğiniz her şey bu makalemizde olacak. Neden bir sanatçı tanıtıyoruz? İşte merak ettikleriniz.

Başarılı insanlar, hayatımızın her alanında kendilerini belli ederler. Ünlü olduktan sonra, parayı kazandıktan sonra karakterleri şekillenmez. Sıradan insanlar tarafından yanlış olarak bilinmektedir. Aksine ünlü olan, dünyanın en zengin insanları mutlaka insanlar için bir değer üretmişlerdir. Hayatın herhangi bir alanı için. Onları karakterleri, oldukları yere getirmiştir. Peki bu Will.i.am için ne anlama gelmektedir? Gelin ünlü sanatçıyı biraz daha yakından tanıyalım.

Will.i.am Kimdir? Hayatı Hakkında Merak Edilenler

Will.iam - Michael Jackson, Rihanna, Usher, Nicki Minaj, Britney Spears, David Guetta gibi isimlerle birlikte çalışmış, eserler ortaya çıkarmıştır.

Will.i.am sahne adı ile bilinen ünlü müzisyen William James Adams Jr. 15 Mart  1975 senesinde Los Angeles, Kaliforniya’da doğmuştur. Amerikalı ünlü müzisyen, hip hop dünyasında önde gelen isimler arasındadır. Aynı zamanda dansçı, söz yazarı ve Black Eyed Peas grubunun kurucusudur.

Will.i.am bestelemiş ve seslendirmiş olduğu dünya çapında rağbet görmüş eserlerinin yanında bambaşka bir kimlikle de tanınmaktadır. Başlatmış olduğu girişimler ile adından sıkça söz ettirmektedir.

Sanatını insanları eğitmek, bilinçlendirmek için kullanan ünlü sanatçının hayranları ile ayrı bir bağı bulunmaktadır diyebiliriz. 7 kez Grammy ödüllerini kazanmıştır. Michael Jackson, Rihanna, Usher, Nicki Minaj, Britney Spears, David Guetta gibi isimlerle birlikte çalışmış, eserler ortaya çıkarmıştır. Peki bu durumdan daha iyi ne olabilir ki diye merak ediyor olabilirsiniz. Bir sanatçı için bundan daha ilerisi nedir ki?

Milyoner Olmak İçin 4 Ders >>

Will.i.am Hakkında Bilmedikleriniz

Will.i.am’in sanatçı kişiliğinin yanında bilmediğiniz noktalar bulunmaktadır. Peki hangi alanda? Tahmin ediyor olabilirsiniz. Will.i.am dünya çapında bir girişimcidir. Aynı zamanda da ileri derecede teknoloji tutkunudur. Yani bildiğimiz, en son çıkan telefon markalarını, bilgisayarları veya arabaları kullanma merakı değil tabii ki de.

Ayrıca 2012 yılının Ağustos ayında, Curiosity adlı uzay keşif aracının Ay üzerine başarılı bir iniş yapmasını çıkarmış olduğu bir şarkı ile kutlamıştır. Çıkarmış olduğu bu şarkının adı “Reach for the Stars”’dır.

Yine 2011 senesinde gençler için eğitici bir belgesel yayınlamıştır. “i.am FIRST: Science is Rock and Roll” adını verdiği belgesel ile genç yaştaki insanları matematik, bilim ve teknoloji konuları hakkında heyecanlandırmak için yayımlamıştır. Bununla kalmadı hemen ardından   2012 yılında Discovery Science kanalında  “i.am.mars: Reach For The Stars” belgeselini yayımladı.

Will.i.am aynı zamanda bir yatırımcı ve de girişimcidir demiştik. Tam da bu konu onun hakkında olacak. Çünkü Will.i.am, Beats Electronics’in hisse sahiplerinden biridir. Ve aynı zamanda Beats by Dre™ kulaklıklarını yapan kişidir. iPhone 4 ve İPhone 4S için i.am + foto.sosho adlı aksesurları 2012 yılında piyasaya sürmüş ve büyük ilgi görmüştür. Muhtemelen bu özelliklerini bilmiyorduk.

Pitbull Kimdir? Bilinmeyen Girişimci Özellikleri >>

Will.i.am ve Ekocycle, Teknoloji

will.i.am - Geri dönüşümün önemini vurgulamak için yarattığı Ekocycle markasını 2012 yılında bizzat kendisi tanıtmıştır.

2011 yılında Intel’e Director of Creative Innovations (Yaratıcı Yenilikler Direktörü) olarak katılmıştır. Fikirleri ile işbirliği yapmışlardır. Coca-Cola ile iş birliği içine girmiş, dünya çapında kampanyalar düzenlemiştir. Geri dönüşümün önemini vurgulamak için yarattığı Ekocycle markasını 2012 yılında bizzat kendisi tanıtmıştır. Ekocycle insanlara günlük tüketimde kullandıkları ürünleri sevdikleri markalar tarafında geri dönüştürülmesine imkan sağlamaktadır. Tüm sanatçı kişiliğinin yanında, çevresi içinde duyarlı bir kişilik ortaya koymaktadır. İnsanların kişisel farkındalığını artırmaları için çaba göstermektedir.

Will.i.am adı ile bildiğimiz William James Adams Jr, aynı zamanda bir teknoloji şirketine de sahiptir. ” i.am+” adlı Hollywood bazlı teknoloji şirketinin misyonu,  popüler kültürde dalgalanmalar yaratacak teknoloji hitleri yaratmak üzerinedir. Yani burada da büyük hayaller kurarak insanlara ilham olduğu aşikardır.

Will.i.am 2015 senesinde yine bir öncülük yaptı ve giyilebilir teknoloji dünyasına akıllı saati Puls ile giriş yaptı. Puls markası ile amacı bu defa, sesle kontrol, sesli arama, mesajlaşma gibi özellikleri olan ve temel amacı telefonunuz yerine geçebilmek olan bir üründür. Will.i.am bu konuda ne kadar başarılı oldu, tam olarak bilinmez. Ama belli ki ünlü sanatçının ismini ileri ki yıllarda daha fazla duymaya devam edeceğiz.

Will.i.am Vakfı

Amerikalı üblü hip hop sanatçısının aynı zamanda i.am.angel Foundation adında bir de vakfı bulunmaktadır. 2009 senesinde kurulan bu vakıfla, koleje gitmek isteyen dezavantajlı öğrencilere yardım götürmektedir.

Dünyanın En Genç Milyarderinden 20 Tavsiye >>

Kaynak; Wikipedia,

Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen girişimci Sara Blakely kimdir? Spanx markasının kurucusu, dünyanın en zengin insanları arasında yer alan ünlü girişimci, sıfırdan milyarderliğe yükselmiştir. Sara Blakely kimdir? Biraz yakından tanıyalım.

Kadın liderlerin sayısı iş dünyası içerisinde gittikçe artmaktadır. Kendine güven duygusunu, liderliğini geliştiren kadınların da ticari hayatta başarılı olmaları kaçınılmazdır. Çünkü kadınların işlerine olan bakış açısı erkeklere oranla daha farklıdır. Çok yönlü olmaları, aynı anda birden fazla iş yapabilme becerileri, kendine imkan oluşturan kadınları direkt başarıya götürmektedir.

Sara Blakely Kimdir?

Kadın liderlerin sayısı iş dünyası içerisinde gittikçe artmaktadır.

Sara Blakely, 27 Şubat 1971 tarihinde Amerika’da dünyaya gelmiştir. Sanatçı ve avukat bir ailenin kızı olarak Florida’da doğmuştur. Hukuk eğitimi almak isteyen Blakely, girmiş olduğu sınavlarda çok düşük not alınca hedeflerini değiştirmiştir. Walt Disney World’de bir süre çalışmıştır. Bu süre içerisinde bir süre de stand up da yapmıştır.

Daha sonra bir kapıdan kapıya satış firmasında görev almış ve faks makineleri satmıştır. Satışta oldukça başarılı olduğunu fark eden Blakey, daha sonra hedefini yükseltmiştir. Daha 25 yaşında iken ulusal satış eğitmenliğine getirilmiştir.

Forida’da katılacağı özel bir parti için giyinirken, iç çamaşırlar hakkında bir şey fark eden Sara Blakely, bu konuyu araştırmaya başladı. Blakely 27 yaşında Georgia, Atlanta’ya yerleşti. Danka’da çalışırken, iki yıl boyunca ve 5.000 $ tasarrufla çorap fikrini araştırdı ve geliştirdi.

Köyden Newyork’a Sanat – Ümmiye Koçak >>

Spanx Markası Doğuyor

Sara Blakely - 2000 yılında Spanx iç çamaşır alanında kendini duyurmaya başlamıştır.

Sara Blakely, firmasında çalışmaya devam ederken bir yandan da fikrini geliştirdi. Tüm cesaretini toplayıp, iç çamaşır üreticilerinin olduğu ülkenin diğer ucuna gitti. Neredeyse fikrini açtığı her yatırımcıdan olumsuz cevap alan Blakely, zaten bu duruma alışmış olduğu için vazgeçmedi. Fikrinin ardında sonuna kadar durmaya devam etti.

Ufak bir yatırımcı ile anlaşan Sara Blakely için işler yolunda gitmeye başlamıştı. Tim girişimcilerin ortak kabuslarından olan gider konusu onun da hayatında dönüm noktalarından biri olduğu katıldığı bir röportajda dile getirmiştir. Spanx marka tescili için parası yetişmediği için marka avukatından 750 dolar borç almak zorunda kalmıştır.

Tüm bu zorluklar onu yıldırmamış, aksine girişimci ruhunu daha a kamçılamıştır. 2000 yılında Spanx iç çamaşır alanında kendini duyurmaya başlamıştır. Oprah Winfrey tarafından favori giyecekler arasında gösterilmiştir. Sara Blakely ilk yılında 4 Milyon Dolar, ikini yılında ise 10 Milyon Dolar satış gerçekleştirmiştir.

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir? >>

Sıfırdan Milyarderliğe

Spanx markası şuan 65 ülkede iç çamaşırları, mayolar ve hamile kıyafetleri ve daha birçok kategoride ürün satışı olan büyük bir mağaza zinciri halini almıştır. Günümüzde dünyanın en zengin insanları arasındaki yerini korumaktadır. Kişisel serveti 1 Milyar Dolar olarak tahmin edilmektedir.

2012 yılının Mart ayında, Sara Blakely Forbes Dergisi ve TIME’nin En Etkili 100 Kişisinden biri olarak dünyanın en genç, kendi kendine milyarder olan kişiler arasına seçildi. SPANX, Savannah’dan Singapur’a kadar uzanan bir hizmet ağını tutmanın yanı sıra dünyayı da şekillendirmektedir: Kadınların kendileri ve potansiyelleri hakkında harika hissetmelerine yardımcı olmak.

“Bilmediklerinizle gözünüz korkmasın. Bu sizin en büyük gücünüz olabilir ve yaptıklarınızın herkesinkinden farklı olduğuna emin olun.”

– Sara Blakely

Gülben Ergen – Toprağa Kök Salmak İstedim >>

Kaynak: Wikipedia,