Hayata bakış açınızı değiştirecek altın değerinde Gandhi sözleri nelerdir? Asıl adı Mohandas Karamçand Gandhi olan, Gandhi, 2 Ekim 1869 yılında Hindistan’ın Porbandar kentinde doğmuştur. Babası Porbandar veziri olan Gandhi, Londra’da hukuk eğitimi görmüştür. Daha sonra Güney Afrika’da 21 yıl avukatlık yapmıştır. Buradaki ırkçı ayrıma şahit olan ve nasibini alan Gandhi, orada yaşayan Hintlilerin haklarının savunucusu haline geldi.

Hindistan’a döndükten sonra, barışçıl bir başkaldırı ile silah kullanmadan ülkesinin İngiliz sömürgesinden kurtulması için çabalamıştır. Ülkesindeki insanları ona “yüce ruh” anlamına gelen “Mahatma” unvanını vermişlerdir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Gandhi Sözleri

Hayata bakış açınızı değiştirecek altın değerinde Gandhi sözleri – Halkına hep, sorunun İngilizlerde olamadığını, sorunu hep kendilerinde aramaları gerektiğini belirtmiştir. Sayısız defa hapse atılmış ama hedefinden bir an olsun şaşmamıştır. Ömrünü Hindistan’ın bağımsızlığına adamıştır ve sonunda bu hedefine ulaşmıştır.

Günümüzde Gandhi’nin düşünceleri, dünyanın neresinde olursa olsun hala insanları etkilemektedir. Mahatma Gandhi’nin hayata bakış açınızı değiştirecek 16 sözünden alınması gereken derslere birlikte bakalım.

Mevlana Kimdir? Mevlana Sözleri >>

16 Mahatma Gandhi Sözü Ve Alınması Gereken Dersler

Hayata bakış açınızı değiştirecek altın değerinde Gandhi sözleri – Yaşadığı çağda dünyanın en önde gelen kanaat önderleri arasında olmuş bir kişi olan Gandhi, vefatından sonra dahi insanları düşünceleri ile etkilemeye devam etmektedir. Sözleri adeta bir hayat dersi niteliğinde olan ünlü düşünürün sizler için seçtiğimiz altın değerine 16 sözüne birlikte bakalım:

“Tanrı dualarımızı bize göre değil, kendi yöntemine göre yanıtlar.”

Gandhi - “Tanrı dualarımızı bize göre değil, kendi yöntemine göre yanıtlar.”

Hepimiz başımıza gelen olayları, istediğimiz şeylere göre yorumluyoruz. Eğer istediğimiz şey olmuşsa iyi, olmamışsa kötü diyoruz. Ancak şunu unutuyoruz; bizim bir planımız var, fakat bir de master plan var. Bize kötü gibi görünen şey belki bizim için iyidir.

“Sonsuza kadar yaşayacakmış gibi öğrenin, yarın ölecekmiş gibi yaşayın.”

Öğrenmenin ve kendini geliştirmenin asla bir sınırı yoktur. Tarihe baktığımızda başarılarıyla ölümsüz olan insanlar hayatlarının sonuna kadar öğrenmeyi bırakmadıklarını görebiliriz. Einstein, Thomas Edison, Tolstoy gibi isimler, ölüm onlara gelinceye kadar öğrenmeye ve üretmeye devam etmişlerdir.

“Yanlışı savunup kalabalıkları arkama katmaktansa, doğrumu savunup yalnız kalmayı tercih ederim.”

Her ne yaparsak yapalım, doğrunun izinden şaşmamalıyız. Kuru kalabalık ne bize, ne çevremize, ne ülkemize ne de dünyaya bir yarar sağlayabilir. Tarihte iz bırakmak istiyorsak, doğruyu, gerçeği sonuna kadar savunmalıyız.

“Siz yolunuza bakın. Böyle yaparsanız hedefe kendiliğinden varırsınız.”

Bir hedefe doğru yola çıktığımızda dikkatimizi dağıtacak pek çok şey olması muhtemeldir. Belki planımız sekteye uğrayabilir. Dağın diğer yamacından tırmanmak zorunda kalabiliriz. Ayakkabılarımız parçalanabilir. Boşuna uğraştığımızı söyleyebilirler. Ama hedefimiz değişmediği sürece oraya ulaşmamız kesindir.

“Geçmiş bir sevgi, sadece bir hatıradır. Gelecek olan bir sevgi sadece bir rüya ve bir arzudur. Gerçekte ise biz sevgiyi, bugün ve şu anda yaşayabiliriz.”

Geçmiş bizim için bir ders, gelecek ise bir umuttur. Hayatımıza yön verebilleceğimiz ve elimizde olan tek şey “şu an”dır. Buna odaklanmalıyız.

Nelson Mandela’nın Hayatınızı Sorgulatacak Sözleri >>

“Davranışın ana kuralı karşılıklı hoşgörüdür. Çünkü hiçbir zaman aynı biçimde düşünmeyiz ve gerçeğin yalnız bir parçasını ve değişik açılar altında görürüz.”

Gandhi - “Davranışın ana kuralı karşılıklı hoşgörüdür. Çünkü hiçbir zaman aynı biçimde düşünmeyiz ve gerçeğin yalnız bir parçasını ve değişik açılar altında görürüz.”

Bir söz vardır; herkes sizinle aynı fikirde ise artık çevrenizi değiştirme vakti gelmiştir. Değişim ve gelişim farklı fikirlerin bir arada olduğu yerde olur.

“İnsanlar genellikle olduklarına inandıkları kişi haline gelirler. Eğer bir şeyi yapamayacağıma inanırsam, bu inanç onu yapma gücünü elimden alır. Yapabileceğime inanırsam, başlangıçta sahip olmasam bile onu yapacak gücü kendimde bulurum.”

Bir işin olacağına da inansak, olmayacağına da inansak haklı çıkacağız. Önemli olan şey, tercihimizi hangisinden yana kullanacağımızdır. Kendimize bir iyilik yapalım ve yapabileceğimize, olmasını istediğimiz şeye inanmayı seçelim.

”Güç, fiziki kapasiteden değil, boyun eğmeyen iradeden gelir.”

Hiçbir güç, kararlı bir iradenin karşısında duramaz. Gandhi, hiçbir silahlı güç kullanmadan Hindistan’ın özgürlüğünü kazanmasını sağlamıştır.

“Kimseye kirli ayaklarıyla beyninizde gezme fırsatı vermeyin.”

Gerçekten özgür olduğumuz tek yer, zihnimiz değil midir? Düşüncelerimizin hiçbir sınırı yoktur. Başkalarının korkularının, endişelerinin, negatiflerinin orada gezinmesine fırsat vermeyin.

“İnsan, yaptıklarının toplamıdır.”

Bir insanın değeri, söyledikleriyle değil; yaptıklarıyla doğru orantılıdır. Bizi biz yapan şey, şimdiye kadar yaptıklarımızdır.

Zihninizi Rahatlatacak Pozitif Düşünce Sözleri >>

“Önce seni görmezden gelirler, sonra sana gülerler, sonra seninle dövüşürler ve sonra sen kazanırsın.”

Gandhi - “Önce seni görmezden gelirler, sonra sana gülerler, sonra seninle dövüşürler ve sonra sen kazanırsın.”

Başarının sürecini bundan daha basit anlatacak bir cümle olmayabilir.

“Korkmayı reddedersen, seni korkutacak bir şey kalmaz.”

Korku gerçek değildir, o bir illüzyondur. Onun bizi kuşatmasına biz izin veririz veya vermeyiz. Cesur olmayı seçersek, geriye hiçbir şey kalmayacaktır.

“Eylemler, öncelikleri gösterir.”

Bir şeye değer verdiğinizi söylemek hiçbir anlam ifade etmez. Önemli olan eylemlerinizdir. Eylemleriniz, sizin değerlerinizi önceliklerinizi gösterecektir.

Warren Buffett Kimdir? En Güzel Warren Buffett Sözleri >>

 “Sabrı kaybetmek, savaşı kaybetmektir.”

Bir şey biz istedik diye hemen olmayabilir, bunda şaşılacak veya moral bozacak bir durum yoktur. Unutmayalım, sizin canınız domates çekti diye domatesler erkenden kızarmaz; zamanı gelince kızarır.

“Gelecek, bugün ne yaptığınıza göre şekillenir.”

Geleceğimizi, bizi, hayallerimizi şekillendiren şey şu anda yaptıklarımızdır. Onu boşa geçirmek de bizim elimizde, boşa harcamak da bizim elimizde.

“Keyif zaferde değil; mücadele, girişim ve çekilen ıstıraptadır.”

Mutluluğu varış noktasında aramak geçtiğin yolların hep sıkıntısına, ayaklarına batan dikenlere odaklanmak demektir. Keyif, sürecin içerisinde gizlidir.

Hayata bakış açınızı değiştirecek altın değerinde Gandhi sözleri ilgili yazımızı okudunuz. Sizin en çok sevdiğiniz, Gandhi sözü hangisi? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmayı unutmayın. 

İnancınızı artıracak kararlılık sözleri nelerdir? Başarı sözleri, sizin motivasyon kaynağınız olup, iç motivasyonunuz için son derece önemlidir. Çünkü her ne işe başlarsak başlayalım, o işi yapmak için gerekli olan başlangıç anındaki inancımızda ve kararlılığımızda zaman zaman iniş ve çıkışlar olacaktır. Bu gibi durumlarda inancımızı ve kararlılığımızı arttırmamız bizim için elzem bir konu olacaktır.

İnsan hayatı durağan değildir. Her zaman bir değişim olmaktadır. Bize sanki hayat sanki tek düze ilerliyor gibi gelebilir fakat etrafımıza daha dikkatli baktığımız zaman özellikle doğada her an bir değişim ve gelişim olduğunu da görmekteyiz. Çevremizde gelişen bu olaylar, istesek de istemesek de bizi etkilemektedir. Olumsuz etkilediği dönemlerde, kendimizi yorgun ve de bitkin hissedebilir, kararlılığımızda düşüşler yaşıyor olabiliriz.

Eğer bu şekilde bir dönemden geçiyorsanız, durumu normal kabul ettikten sonra bakış açınızı değiştirmeye odaklanmalısınız. Bakış açınızı değiştirmek için de hayatlarında başarılı olmuş insanların sözlerine gözatabilirsiniz. İşte girişimciliğiniz boyunca zor zamanlardan geçerken, inancınızı arttıracak kararlılık sözlerinden bazılarını sizler için derledik.

İlham Veren Motivasyon Sözleri >>

İnancınızı Artıracak Kararlılık Sözleri

İnancınızı artırmak için kararlılık sözleri size bakış açısı verecektir. Liderlerin düşünce yapıları sizleri ileri taşır. Hayatı sadece para kazanmak ve gününü geçirmek için yaşayan insanların bakış açılarının sığ olduğu bir gerçektir. Ancak daha büyük başarı istiyorsanız, kararlılığınızı artırmalısınız. İşte başarı yolunda inancınızı artıracak muhteşem kararlılık sözleri; 

“Hayatlarımızı biçimlendiren, ara sıra yaptığımız şeyler değil, sürekli olarak yaptığımız şeylerdir.” – Anthony Robbins

“Ne istediğini bildiğinde ve bunu yeterince çok istediğinde, onu elde etmenin bir yolunu bulacaksın.” – Jim Rohn

“Hiç dinlenmemek üzere yola çıkmaya karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.” – Mustafa Kemal Atatürk

“Sıradan bir yetenek ve olağanüstü bir azimle her şey kazanılabilir.” – Thomas Fowell Buxton

“Dünyadaki en önemli şeylerin çoğu, hiç umut gözükmediği halde denemeye devam eden insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.” – Dale Carnegie

Hayatınızı Değiştirecek Jim Rohn Sözleri >>

“Nasıl ilerliyorsun? Kalbin sonunda geri dönüş olmadığını anladığında ilerliyorsun.” – J. R. R. Tolkien

“Elde ettiğimiz her şey, birleşik çabadan kaynaklanıyor.” – Walt Disney

“Pek çok insan, arzu eksikliği yüzünden değil, bağlılık eksikliği yüzünden başarısız olur.” – Vince Lombardi

“Bir noktadan sonra vazgeçmek olanaksızdır. Erişilmesi gereken nokta da orasıdır.” – Franz Kafka

Zihninizi Rahatlatacak Pozitif Düşünce Sözleri >>

“Ne istediğinizin farkında değilseniz, sorun bilgidir. İstediğiniz şeyin peşine düşmüyorsanız, sorun motivasyondur. İstediğiniz şeyi elde edememişseniz, sorun kararlılıktır.” – John C. Maxwell

“Dünya, vazgeçenleri değil, azmedenleri hatırlar.”

“Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını bilememelerinden kaynaklanır.” – Thomas Edison

Girişimcilik Üzerine Söylenmiş 19 Muhteşem Söz >>

“Yarışı kazananlar, daima yavaş ve devamlı gidenlerdir.” – Ezop

“Durmadan devam ettiğiniz sürece, ne kadar yavaş gittiğinizin bir önemi yoktur.” – Konfüçyüs

“Akan su asla yosun tutmaz; o yüzden sen akmaya devam etmelisin.” – Bruce Lee

“Yolunuza devam edin ve hata yapın. Yapabildiğiniz kadar yapın; çünkü başarıyı bu yol üzerinde bulacaksınız.” – Thomas J. Watson

“Yüzüne kapatılan kapılar ile kararlılığın, arkandan kapatılan kapılar ile de cesaretin test edilir.” – Tayfun Topaloğlu

İzlediğiniz An Sizi İlham Yağmuruna Tutacak Film Önerileri >>

“Hayat, bisiklete binmeye benzer. Pedalı çevirmeye devam ettiğiniz sürece düşmezsiniz.” Claude Pepper

“Pek çok insan gerçekleştirmek üzereyken vazgeçer. Ancak karşılaştığın bir engelin, sonuncusu olmadığını asla bilemezsin.” – Chuck Norris

“Hayatın sunduğu yol dikse, sen de başını dik tut!” – Leonardo da Vinci

“Bir insanın kararlı kalbini ve azimli iradesini ne durdurabilir?” – Mary Shelley

“Hangi yolda olursa olsun çok mesafe almak ister misin? Yavaş yürü; fakat hiç durmaksızın.” – Cenap Şahabettin

“Hayatın dönüm noktası, yolunuzdan dönmediğinizde ortaya çıkar.”

İnancınızın düşmesi normaldir. Sürekli olarak üst seviyede bir motivasyon taşımanız neredeyse imkansızdır. Bu gibi durumlarda kararlılık sözleri, sizin yolunuza geri dönmenizi sağlar.

Sizin en çok sevdiğiniz kararlılık sözü veya sözleri nelerdir? Bu konuda düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz. 

Thomas Alva Edison, ilköğreniminin yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bu süreçte kimya laboratuarı kurarak çalışmalar yaptı. Mors alfabesini öğrenerek bir telgraf aleti yaptı. Okuldan ayrılması onun için çok da kayıp değildi. Kendi başına da ilerleyebiliyordu.

12 yaşında trende yiyecek satmanın yanı sıra taşıdığı baskı makinesi ile haftalık gazete çıkarmaya başladı. Vagonda çıkan yangın sonucu hem işini kaybetti, hem de işitme duyusunun büyük çoğunluğunu kaybetti. Daha sonra telgrafhanede işe başladı.

Thomas Edison, 1879 yılında bir elektrik ampulünü geliştirdi ve yaşam alanlarında kullanılmasını sağladı .1883 yılında hayatının en büyük icadı ile Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi. Bu icadı ile ampul tanınıp sıkça kullanılmaya başlandı.

Warren Buffett Hayat Hikayesi >>

Edison diyabet nedeniyle hayatını kaybetti ve sonrasında evinin arkasına gömüldü. Ölümünden sonra saygı adına şehirde 1 dakikalığına ışıklar söndürülmüştür.

Edison’un uğraş dolu yaşamından geriye kalan ilham verici sözleri;

Edison, hayatını kazanmak isteyen, sıfırdan iş kurmak isteyen insanlar için kuşkusuz en mükemmel örnekler arasındadır. Girişimciler için ilham verici bir hayat hikayesinin yanında ilham verici sözleri de onlara yol göstermektedir.

Biz de networkokulu.net olarak hayatını değiştirmek isteyen, ilham almak isteyen insanlar için Thomas Edison’un sözlerini sizler için derledik. Burada belirttiğimiz sözleri sizler de hayatınızda kendinize rehber edinebilirsiniz.

Thomas Edison’un hayatınıza ilham verecek sözlerini sizlerle paylaştık. Sizler de, hayatınıza yön verirken rehber edindiğiniz, sizleri etkileyen sözleri bizlerle aşağıda yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Steve Jobs Hayatı ve Başarı Hikayesi >>

Amerikalı girişimci, yazar ve motivasyon konuşmacısı olan Jim Rohn’un yoksulluktan zenginliğe uzanan hikayesinde işi, geniş yer tutmaktadır. Kişisel gelişim sektöründe başkalarının da kariyer gelişimlerine yardımcı olacak şekilde kendisinin etkisinde kalmasında büyük bir rol oynadı. Bütün dünyada seminerler vermeye, hikayesini anlatamaya ve kendi kişisel gelişim felsefesini öğretmeye başladı. Rohn 1970’lerin sonlarında Herbalife International‘ın kurucusu Mark R. Hughes ve motivasyon konuşmacısı Tony Robbins’e akıl hocalığı da yaptı.

Kişisel gelişim deyince akla ilk gelen kişi olan Rohn, bu sektörün ortaya çıkmasında etkin rol oynamıştır. Kişisel gelişimin her alanında kendini göstermiş olup, girişimcilik, korku, risk almak, başarı vb daha birçok konuda belirtmiş olduğu sözleri de insanlara ışık tutmaktadır.

İşte Jim Rohn’dan kariyerinize yardımcı olacak 20 söz:

“Geliriniz doğrudan felsefenizle ilişkilidir, ekonominizle değil.” – Jim Rohn

“Bulunduğunuz yerden memnun değilseniz, yerinizi değiştirin. Ağaç değilsiniz.” – Jim Rohn

“İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır.” – Jim Rohn

“Herhangi bir sorunu çözmek istiyorsanız şu üç soruyu kendinize sorun: Ne yapabilirim? Ne okuyabilirim? Kime sorabilirim?” – Jim Rohn

“Parayı genellikle kendinize çekersiniz, peşinden koşmazsınız.” – Jim Rohn

 

“Bir şeyi yapmak isterseniz, bir yolunu bulursunuz. İstemezseniz de bir bahane bulursunuz.” – Jim Rohn

“Disiplin, hedefler ile bunların gerçekleşmesi arasındaki köprüdür.” – Jim Rohn

“Bir fikri yeterince uzun süre paylaşırsanız, en sonunda doğru insanlara rast gelecektir.” – Jim Rohn

“Önemli olan başınıza ne geldiği değil, bu gelenle ne yaptığınızdır.” – Jim Rohn

“Okuldaki eğitim, hayatınızı idame ettirmenizi sağlar. Kendinizi eğitmeniz ise, size bir servet kazandırır.” – Jim Rohn

 

“Başarısızlık basitçe, her gün tekrarlanan birkaç tercih hatası ile oluşur.” – Jim Rohn

“Hayalleri olmayan insanlar, hayalleri olan insanlar için yaşarlar.” – Jim Rohn

“Ya hayallerinizi değiştirmeli ya da yeteneklerinizi artırmalısınız.” – Jim Rohn

“Mutluluk, gelecekte elde edilmek için ertelenmesi gereken bir şey değildir, mevcut zamanda tasarlanan bir şeydir.” – Jim Rohn

“Yeteri kadar nedeniniz varsa her şeyi yapabilirsiniz.” – Jim Rohn

 

“Kararsızlık fırsat hırsızıdır.” – Jim Rohn

“Hayatınız şans eseri daha iyi hale gelmez, değişimin eseri olarak daha iyi hale gelir.” – Jim Rohn

“Eğer aptal bir insanı motive ederseniz, motive olmuş bir aptal elde edersiniz.” – Jim Rohn

“Kendinize o kadar büyük bir hedef belirleyin ki, ona ulaşmaya çalışırken insanların yerinde olmayı isteyecekleri kişi haline gelin.” – Jim Rohn

“Bütün liderler iyi bir okuyucudur.” – Jim Rohn

 

Bill Gates kimdir? Dünyanın en zengin insanları arasında olan Bill Gates’in hayat hikayesi.Microsoft kurucusu, girişimci,yazar ve yatırımcı olan Bill Gates, zengin bir ailenin çocuğu olarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle eyaletinde 1955 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi öğretmen, babası avukattır. Kendisi vizyon ve çok çalışmanın bir eseri olan Bill Gates, amacını “her  eve bir bilgisayar sokmak” olarak nitelemektedir.

1975 senesinde Microsoft’u kurmuş ve şuan dünyanın en zengin 2. kişisi unvanına sahiptir. Aynı zamanda yazar, girişimci, yatırımcı, eğitimci ve de hayırseverdir. Son yıllarda Afrika’da yaptığı yardımlarla adından sıkça söz ettirmiştir.

Kendini Geliştirmiş Başarılı İnsanlardan 7 Tavsiye >>

Tüm bunların yanında, girişimci kimliği ve yatırımcılığı daha ön plana çıkmıştır. Yıllarca dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulundurmuştur. Yakalamış olduğu başarının ardında kuşkusuz, milyarlarca insana göre farklı bir bakış açısı yatmaktadır. Onun bu bakış açısından çıkarmamız gereken çok önemli noktalar olduğu açık bir gerçektir.

İşte başarı üzerine dünyanın en zengin 2. kişisinin tecrübelerinden alınacak önemli noktalar;

Eğer başarılı bir hayat sürmek istiyorsak, daha önce başarılı olmuş insanların tavsiyelerini dinlemek bize zaman kazandıracaktır. Çünkü çoğu yanlış bilinenin aksine bu hayatta bizim sermayemiz zamandır. Başarıya 20’li yaşlarda da ulaşabiliriz, 50’li yaşlarda da. Bu nedenle birinci seçenek daha makul olabilir. Bu tavsiyeleri dikkate almakta fayda var.

“Başarıyı kutlamak güzeldir, ama başarısızlıklardan alınacak dersleri unutmamak daha önemlidir.” – Bill Gates

Bill Gates - Başarı ve başarısızlık farklı şeyler değildir.

Başarı ve başarısızlık farklı şeyler değildir. Başarı, başarısızlıkların toplamıdır. Bu yüzden, her başarısız girişiminizden sonra mutlaka kendinize ders çıkarınız. Çünkü ders alınmış bir başarısızlık, size tecrübe kazandıracak; bu tecrübeler de başarı yolundaki basamaklarınız olacaktır.

“Ben bazı derslerin sınavlarını geçemedim; ama arkadaşım hepsini geçti. O şimdi Microsoft’ta başarılı bir mühendis, ben Microsoft’un sahibiyim.” – Bill Gates

Hayat, sadece okulda yüksek notlar almaktan ibaret değildir. Bu yüzden asıl alana, yani gerçek hayata odaklanmak her şeydir. Okuldaki başarıdan ziyade, hayattaki başarınız sizin konumunuzu belirleyecektir.

“Akıllı insan her şeyin tek tek söylenmesini beklemeyen insandır. Akıllı insan arar bulur.” – Bill Gates

Başarı için sizden beklenenden fazlasını yapmaya gönüllü olmalısınız. Ancak bu şekilde fark yaratabilirsiniz. Sadece yapılması gerekeni yapmak, yapabildiğimizi yapmak, “benim elimden gelen bu” gibi düşünceler sizi olduğunuzdan fazlası yapmayacak.

Kariyerinde İlerlemek İsteyenlere Film Önerileri >>

“Büyük kazançlar büyük riskler gerektirir.” – Bill Gates

Dünyanın daha fazla küçük oynayacak insana ihtiyacı yok. Sıra dışı bir hayata, sıradan işlerle ulaşamazsınız. Sıra dışı bir hayaliniz ve sıra dışı bir çalışma azminiz olmalıdır. Bu yüzden büyük kazancın riski de haliyle büyük olacaktır.

“Bir kuruluşun öğrenme, öğrendiğini de hızla eyleme geçirme yeteneği rekabette en önemli üstünlüktür.” – Bill Gates

Başarılı insanların en büyük özelliklerinden biri de, planını yaptıktan sonra tüm gücü ve odağı ile o iş üzerine yoğunlaşmalarıdır. Bu yüzden başlamış ya da başlayacak olduğunuz projeniz için, yıllarca düşünmeyi bir kenara bırakın ve saldırın.

“Çocukken o kadar çok ve büyük hayaller kuruyordum ki, inanamazsınız. Bu günlerimi o hayallere, o hayalleri de çocukluğumda bol bol okuduğum kitaplara borçluyum.” – Bill Gates

Bill Gates - İnsanın hayal gücünü arttıran en önemli araçlardan biri de kitaplardır.

İnsanın hayal gücünü arttıran en önemli araçlardan biri de kitaplardır. Bölümünüz ile ilgili kitapları başucunuzdan sakın ayırmayın. Gelişmenin bir sonu yok. Fizikçilere göre, büyümeyen bir fidan, kesinlikle kurumaya(ölmeye) başlamıştır.

“100 milyar dolarım var… Önümüzdeki 100 sene içinde her gün 3 milyon dolar harcayabileceğimi farkında mısınız? Bu da, eğer tek kuruş kazanmazsam.” – Bill Gates

Bu konu hakkında söylenecek çok da bir şey yok.

“Sabır, başarının anahtar öğesidir.” – Bill Gates

Bazen çalışmalarımızın sonucunu görmek için beklemememiz gerekebilir. Sabırla çalıştıktan sonra beklemek kötü bir şey değildir. Niyetimiz iyiyse ve gerekeni yapmışsak, kalanı Allah nasip edecektir. Aynı bebeğin 9 ay sonunda dünyaya gelmesi gibi; iyi şeylerin olması zaman alır.

“Sonraki yüzyılda diğerlerini güçlendiren kişiler lider olacaklar.” – Bill Gates

İçinde yaşadığımız sistem, kişileri yüzyıllardır bencil olmaya zorlamaktadır. Ancak artık insanlar arasında kabul görmeye başlayan bir şey var ki o da kazan-kazan mantığıdır. Başkasına yardım ettiğiniz ölçüde size de yardım gelecektir. İnsanlara yardım eden insanlar, geleceğin liderleri  olacak.

Kişisel Gelişim İçin Film Önerileri >>

“Bitiş çizgisiyle ilgili bir hayalim olsaydı, sizce onu seneler önce geçmiş olmaz mıydım?” – Bill Gates

İnsanın ulaşabilecekleri konusunda hiçbir sınırlama yoktur. İnsana sınırlarını koyan kendi sınırlı bilincidir. Sınırlı bir bilinç ile sınırsız bir olasılıklar dünyasını nasıl kavrayabiliriz ki? “Allah sonsuz güç sahibidir.” diyoruz. O zaman sonsuz güç sahibinden bir şey istemenin sınırı nedir?

“En mutsuz müşterileriniz, öğrenmeniz için en büyük kaynağınızdır.” – Bill Gates

Bill Gates - Kolay olan şeyleri herkes yapar ve bu insanlar arasında hiçbir fark yaratmaz.

Kolay olan şeyleri herkes yapar ve bu insanlar arasında hiçbir fark yaratmaz. İnsanı hiçbir zaman geliştirmez. Aynı durum spor salonuna yazılmak ile karşılaştırılabilir. Başlamış olduğunuz antremanlarda kendinizi zorlamazsanız, kas kütlesini nasıl oluşturacaksınız? Kendinizi zorlamanız gerekmez mi?

Bu yüzden sizi geliştirecek olan şey, kimsenin satamadığı şeyleri satmak, kimsenin yapamadığı şeyleri yapmak için çabalamaktır. Elbette bir yolunu bulacaksınız. İşte o zaman insanlar sizden öğrenmek için gelecekler.

“İnsanlara sorunları ve çözümleri gösterirseniz, harekete geçerler.” – Bill Gates

Çevremizdeki herkes mutlu rolü yapmaktadır. Kim istediği hayatı yaşıyor? Ya da soruyu değiştirelim. Kim hayatta istediğim her şeye sahibim diyor? Bu yüzden herkes, kolay olanı seçiyor. Kolay olan ne peki? Görmezden gelmek… Hem de her şeyi…

İnsanlar içinde bulunduğu durumdan çıkmak için fırsat ararlar. Belki de siz onlara sıkıntılarını ve bu konu için çözümü gösterinceye kadar farkında değillerdir.

Başarılı İnsanların Zaman Yönetim Sırları >>

Lakabı Black Mamba olan, 26.01.2020 tarihinde helikopter kazasında yaşamını yitiren Kobe Bryant, 23 Ağustos 1978 tarihinde Philadelphia, Pensilvanya/ABD doğumludur. Eski Philadelphia 76ers oyuncusu olan Joe ‘Jellybean’ Bryant ve Pam Bryant’ın en küçük ve tek erkek çocuğu olarak (iki kız kardeşinin isimleri Shaya ve Sharia’dır) dünyaya gelen Kobe, daha 3 yaşındayken basketbol oynamaya başlamıştır.

NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncuları arasında gösterilen Kobe Bryant, liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitmek yerine hemen NBA takımlarından LA Lakers’a adımını atmış ve tüm kariyerini burada sürdürmüştür. 18 yıl, 5 ay ve 5 gün ile NBA tarihinin en küçük yaşta ilk 5’te sahaya çıkan oyuncusu olan Bryant, daha sonra efsaneleşecek olmasına rağmen ilk maçında sadece 6 dakika oynayabilmiş, bu süre içerisinde 1 şut girişiminde bulunmuş, 1 ribaund, 1 top kaybı ve 1 faul ile maçı tamamlamıştır.

Her ne kadar kariyerinin ilk yıllarında çok bir varlık gösteremese de NBA tarihine, bir çok noktada adını yazdırmayı başarmıştır. 26 Ocak 2006 yılında bir maçta rakip takım potasına 81 sayı bırakmıştır; bu NBA tarihinde ikinci en yüksek sayı ortalamasıdır.

Girişimcilik Üzerine Söylenmiş Sözler >>

Kobe Bryant’ın Hafızalara Kazınmış 16 Sözü

Kariyerine bakıldığı zaman, sürekli bir gelişim sürecine tanıklık ettiğimiz ünlü NBA oyuncusu aynı zamanda, bu gelişimi ve başarısıyla tüm insanlara örnek olmuştur. Başarıyı adeta koklayan, tembel insanlardan nefret ettiğini, her fırsatta sürekli çalışmanın insana başarıyı getireceğinden tamamen emin olduğunu belirten Kobe, tüm insanlığa da başarısının püf noktalarını anlatan derin sözler bırakmıştır.

41 yaşında elim bir helikopter kazası sonucu hayatını kaybeden ünlü basketbolcunun korku, çabalamak, çalışmak gibi hayatta başarı için gerekli tüm alanlarda insanlara ışık tutacak 16 sözünü sizler için derledik;

“Düşmekten korkuyorsanız, muhtemelen düşeceksiniz.”

“Eğer kendinize inanmazsanız kimse sizin yerinize bunu yapmaz.”

 

“Olumsuz her şey, baskı, mücadele; benim yükselmem için bir fırsattır.”

 

“En önemli şey, çabalamak ve insanlara mükemmel olmak istedikleri şeyde ilham vermektir.”

“Kazanmak her şeyden önce gelir. Bu konuda gri alan yoktur. Neredeyse yoktur.”

 

“Bir sonraki Michael Jordan olmak istemiyorum. Ben yalnızca Kobe Bryant olmak istiyorum.”

 

“Bir kere başarısızlığın nasıl bir his olduğu öğrendikten sonra azim başarıyı kovalar.”

İstiyorsan çalışırsın. Çalışırsan gelişirsin. Gelişirsen hırslanırsın. Hırslanırsan kazanırsın. Kazanırsan, kazanırsın!”

 

“Eğer soğuksan, kendini iyi ifade edemiyorsan, herkes, senin ne yaptığın ya da neden yaptığınla ilgili varsayımlarda bulunur.”

 

“Bir elin eskisi gibi olmasa ne yaparsın” sorusuna,
“Tek elimle oynamaya devam ederim.”

“Hayat çok kısa, kin tutmak mı? Bence bu hiç mantıklı değil.”

 

“Tembel insanlarla ilişki kuramıyorum. Aynı dili konuşmuyoruz. Ben sizi anlamıyorum, ben sizi anlamak istemiyorum.”

 

“Zamanın kıymetini bilin. Hayat problemlere takılmak ve cesaretini kaybetmek için çok kısa. Gülün, bir ayağınızı diğerinin önüne koyun ve ilerlemeye devam edin.”

“Maçları kazanmak için ne gerekiyorsa yapacağım; bu ister bençte havluyla oturmak olsun, ister takım arkadaşıma su vermek olsun, isterse maçı kazanan şutu atmak olsun.”

 

“Hareketlerimin hepsini büyük oyunculardan çaldım. Daha önceden gelmiş olanları onurlandırmaya çalışıyorum; çünkü onlardan çok şey öğrendim. Ki hepsi basketbol adına beden çok büyük işler yaptılar.”

 

ESPN’e röportajından:

“Basketbol sahasında hiç korktuğun bir an oldu mu”

“Asla. En son korktuğumda 6 yaşında karate okulundaydım. Turuncu kemerim vardı. Hocamız beni, benden birkaç yaş büyük kara kuşak birisiyle dövüşmeye davet etmişti İşte o zaman çok korkmuştum. Beni çok fena pataklayacağını düşünmüştüm. Sonrasında beni o kadar kötü dövememişti. O günden sonra hiçbir şeyden korkmuyorum.”

Dale Carniege’nin 10 Sözünden Alınması Gereken Dersler >>

Bugün başarılı insanlar  tarafından, risk almak üzerine söylenmiş 21 söze birlikte bakalım.

Risk almak, ticaret ile uğraşan insanları, normal iş’te 9-5 çalışan insanlardan ayıran en temel olgulardan biridir diyebiliriz. Yapılan işin getirisi ne kadar büyük olursa, tabiki riski de ona göre artmaktadır. Neden mi?

Çünkü maaşlı bir işte çalışmak, aslında düşünme mekanizmasını devre dışı bırakmak demektir. Ürünün kaç TL’ye mal edildiğini, müşterilerin artıp artmadığını, ürünün tutup tutmadığını, bir şube daha açılmasının gerekip gerekmediğini düşünmek zorunda kalmazsınız. Size verilen görev ne ise onu yaparsınız. Dolayısıyla almış olduğunuz risk, sigortanızın yatıp yatmadığı ile alakalıdır. Düşünmenizi gerektirecek bir durum yoktur.

Ancak kendi işinizi kuruyorsanız, bunların hepsinin yanında tonlarca daha şey düşünmeniz gerekmektedir. Çünkü iş, sizin işinizdir. Bu nedenle risk almışsınızdır. Getirinizin fazla olması da bu yüzdendir. Hayatta hiç risk almamış insanların, ben garanticiyim diyen insanların aslında hiçbir şey yapmadığını anlamak için müneccim olmaya gerek yoktur.

Bu yüzden, bir ticaret ile uğraşmak gerekiyorsa, risk almak gerekir. Risk alalım derken, riske balıklama atlamaktan bahsetmiyoruz. Oturup düşünerek, mantıklı riskler almaktan bahsediyoruz. Değerlendirmenizi yaptıktan sonra riskin alınabilir veya alınamaz olduğunu bulursunuz.

Gelin hep birlikte risk almak üzerine söylenmiş ve sizin için seçtiğimiz 21 söze birlikte bakalım;

“Yaşadığımız her an önümüzde iki seçenek vardır; gelişime doğru bir adım atmak ya da güvende hissetmek için bir adım geri kalmak.” – Abraham Maslow

 

“Hayatınızda riskler alın. Eğer kazanırsanız, liderlik edersiniz. Eğer kaybederseniz, rehberlik edersiniz.” – Vivekananda

 

“Büyük işler büyük tehlikelere atılmadan gerçekleştirilemez.” – Herodot

 

“Hiçbir şeyi riske atmamak, aslında her şeyi riske atmaktır.” – Albert Einstein

 

“Güvendeyim oyununu oynamak, muhtemelen dünyadaki en güvensiz şeydir. Durup bekleyemezsiniz. İleriye gitmelisiniz.” – Robert Collier

 

“Cesur ol. Risk al. Hiçbir şey deneyimin yerini tutamaz.” – Paulo Coelho

 

“Eğer bir insan fikirlerini gerçekleştirmek için risk alamıyorsa ya o fikirlerde iş yoktur ya da kendisinde.” – Ezra Pound

 

“Sizin için önemli olmayan şeyleri elde etmek için, sizin için önemli olan şeyleri riske etmeyin.” – Warren Buffett

 

“Herhangi bir sanatın önemli bir unsuru risktir. Eğer risk almazsanız, daha önce hiç görülmemiş, gerçekten güzel bir şeyi nasıl yapacaksınız?” – Francis Ford Coppola

 

“Dalın ucuna gitmekten korkmayın, meyve oradadır.” – Aldous Huxley

 

“Çoğu kimsenin zengin olmamasının başlıca nedeni, kaybetmekten korkmalarıdır. Kazananlar kaybetmekten korkmaz. Ama kaybedenler korkar. Hata yapmak, başarıya erişme sürecinin bir parçasıdır. Hataya düşmekten kaçınanlar başarıdan da uzaklaşırlar.” – Robert Kiyosaki

 

“Yükselmek ile gülünç düşmek arasında ancak tek bir adım vardır.” – Napolyon

 

“Alışılmadık risklere istekli değilseniz, sıradanlığa razı gelmek zorundasınız.”  Jim Rohn

 

“Risk, ne yaptığınızı bilmediğiniz zaman geçerlidir.” – Warren Buffett

 

“Hayatta kalmakta her zaman bir risk vardır ve eğer daha canlıysanız, daha fazla risk vardır.” – Henrik Ibsen

 

“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.” – Sokrates

 

“Bugün diğer insanların yapmadıklarını yapacağım; böylece yarın diğer insanların yapamadıklarını yapabilirim.” – Randy Gage

 

“Zor bir durumdan çıkmanın en iyi yolu, içinden geçmektir.” – Robert Frost

 

“Güzel günler sana gelmez, sen onlara yürüyeceksin.” – Mevlana

 

“Korku yaşamın değil, ölümün bir parçasıdır. Yaşamın anlamı risk almaktır, maceradır, bilinmeyenin içine dalmaktır.” – Osho

 

“Hiç hata yapmayan, hiç keşif de yapmamıştır.” – Samuel Smiles

 

Girmekten korktuğunuz mağara, aradığınız hazineyi barındırır.” – Joseph Campbell

Hayatın koşturmacası arasında zihnimizin dolduğunu hissettiğimiz ve kendimizi inanılmaz bitkin hissettiğimiz zamanlar mutlaka olmuştur. Bu gibi durumlarda zihninizi rahatlatacak pozitif düşünebilecek sözler duymak istemeniz kadar normal bir şey yoktur.

Zihni rahatlatmak sadece düşünce olarak algılanmamalıdır. İşimizdeki üretkenliğimiz de işimize karşı odaklanmamız da neredeyse tamamen bu durumla ilgilidir. Kendimizi ne kadar dinç hissedersek, o kadar da üretkenliğimiz ortaya çıkacaktır. Zihninizi rahatlatmanız sizin rahatlamanız demektir.

Negatif bir zihinle, pozitif düşünecek bir zihin oluşturamayacağımız gün gibi açıktır. Kendinizi kötü hissediyorsanız veya zihninizi dolu hissediyorsanız, zihninizi rahatlatacak pozitif düşünce sözleri okumanızı tavsiye ederiz. Bunun yanında videolar izleyebilir, kitaplar okuyabilir veya bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Zihninizi rahatlatacak pozitif düşünce sözlerinden bazılarını sizler için derledik;

“Dualarınıza dikkat edin, gerçekleşebilirler.” – Ralph W. Emerson

 

“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?” – Şems-i Tebrizi

 

“Acınızla gurur duyun; hiç olmayanlardan daha güçlüsünüz.” – Lois Lowry

 

“Olumlu düşünmek bulaşıcı olabilir. Kazananlar tarafından kuşatılmış olmak, bir kazanan olmanıza yardımcı olur.” – Arnold Schwarzenegger

“Her şey yoluna girecek, dünya bunun üzerine inşa edildi.” – Mihail Bulgakov

 

“Sabırlı ve dayanıklı ol. Bir gün bu acı senin için yararlı olacak.” – Ovidius

 

“Açık bir zihnin olduğu her yerde mutlaka umut olacaktır.” – Charles F. Kettering

“Zorluklar, çoğu kez sıradan bir insanı sıra dışı bir kadere hazırlar.” – C. S. Lewis

 

“Başınıza gelen her şey, ya size ders olacak bir iyilik ya da bir iyilik olacak derstir.” – Polly Berrien Berends

 

“Her gün 1440 dakika var. Bu, olumlu bir etki yaratmak için günlük 1440 fırsatımız olduğu anlamına geliyor.” – Les Brown

 

“Yaşamınızdaki her sorun, içinde bir armağan saklar.” – Richard Bach

 

“Başınıza gelen en kötü şey, sizin için en iyisi olabilir. Eğer onun size üstün gelmesine izin vermezseniz.” – Will Rogers

“Yaşamın en zorlu göründüğü sırada, kendi içimizde daha derin güçler bulmak için fırsatlar ortaya çıkar.” – Joseph Campbell

 

“Hayır sözcüğünü asla bir yanıt olarak görmeyin. Onun her zaman bir soru olduğunu düşünün. Hayır sözcüğünün şu soru yerine söylendiğini kabul edin: Bundan daha yaratıcı olamaz mısınız?” – Steve Chandler

 

“Çaresiz kaldığında, Atatürk gibi düşün!” – Norveç Atasözü

 

“Mucize, enerjinizi korkularınıza değil, rüyalarınıza verdiğiniz zaman başlar.” – Richard Wilkins

 

“Endişeli düşünce, endişeli düşünceyi önleyebilecek pratik düşünceyi engeller.” –  Vernon Howard

İnanmak üzerine söylenmiş 21 söz

İnanmak, bir işi başarmanın yarısıdır derler. Acaba gerçekten de öyle mi?

Hayatta inişler ve çıkışlar yaşadığımız anlar olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Çünkü doğada her şey değişkendir, düz bir çizgi halinde ilerleyemezsiniz.

Aynı durum iş hayatımız için de geçerli değil midir? Planların yolunda gitmediği, arızaların çıktığı bir çok zaman dilimi çıkar. Bu aslında bir şeyler yapıldığının, ilerlemiş olduğumuzun göstergesidir. Çünkü yeni bir adım beraberinde yeni sıkıntılar getirecektir. İşte böyle durumlarda, inancımızı yitirmemeliyiz. Çünkü vizyonumuza, hedeflerimize olan zayıf inancımız, zayıf adımlar atmamızı ve zayıf adımlar da zayıf sonuçlar elde etmemize neden olacaktır.

David J. Schwartz’dan Edgar Allan Poe’ye kadar bir çok başarılı insandan toparlanmış olan, inanmak üzerine söylenmiş 21 söz, gündelik hayatınızda, hedeflerinize olan inancınızı tazelemeniz bakımından yardımcı olacaktır;

“Bir çözüm olduğuna inanmak, bir çözümün yolunu açar.” – David J. Schwartz

 

“Siz kendinize inanın, başkaları da size inanacaktır.” – Tacitus

 

“İnanç, kaybedilecek bir şey değildir, sadece yaşamımızı onunla şekillendirmekten vazgeçeriz.” – Georges Bernanos

 

“İnananlar mutludur. Şüphe edenler bilgedir.” – Edgar Allan Poe

 

“Eğer insan kendine inanmazsa, yapabileceği hiçbir şey yoktur.” – Humphrey Bogart

 

“Hayatta asıl önemli olan; hala yaşıyorken, asla geç olmadığına inanmaktır.”

 

“Bir şeyin imkânsız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkânsız olduğunu size ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız yapmak üzere çözümler bulma konusunda size yardım etmek için çalışmaya başlar.” – David J. Schwartz

 

“İstediğimiz her şeye inanmaya hakkımız var, ancak doğru olduğuna inandığımız her şeye değil.” – Ravi Zacharias

 

“İmkansıza ulaşmanın tek yolu, onun mümkün olduğuna inanmaktır.” – Lewis Carroll

 

“Gerçekte neye inandığınız hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, hayatınızda kim ve nelerin olduğuna bakın.” – Ray Dodd

 

“Düşündüğünüz, inandığınız ve güvenle beklediğiniz her şey mutlaka gerçekleşir.” – Jack E. Addington

 

“İnsanlar neden ölür gerçekten bilir misiniz? Tembellikten, inançsızlıktan ve yaşamı, yaşanmaya değer kılmayı becerememekten.” – George B. Shaw

 

“İnanın ve sanki başarısız olmak imkansızmış gibi hareket edin.” – Charles F. Kettering

 

“İnsanların neye inandıkları, katlandıkları şeyin bir ölçüsüdür.” – Peter De Vries

 

“Dünyadaki en önemli şeylerin çoğu, hiç umut gözükmediği halde denemeye devam eden insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.” Dale Carnegie

 

“Herhangi bir girişimdeki başarı şansınız, her zaman kendinize olan inancınız ile ölçülebilir.” – Robert Collier

 

“Hemen hemen her başarılı kişi iki inançla başlar: Gelecek bugünden daha iyi olabilir ve bunu öyle yapmaya gücüm yeter.” – David Brooks

 

“Bilemezsiniz, sadece inanabilirsiniz ya da inanmazsınız.” – C. S. Lewis

 

“İnsan, düşündüğü kadar güçlü ve inandığı kadar değerlidir.”

 

“İnanç, yaratıcı güçler ortaya çıkarır. İnançsızlık ise frenleri devreye sokar. İnanın, yapıcı olarak düşünmeye başlayacağınızı göreceksiniz.” – David J. Schwartz

 

“Sürekli acı içindeysek muhakkak yalanlar üzerine kurulu bir inanca sahibizdir. Mutlu olmak demek, size acı vermeyecek bir bakış açısı seçmek demektir.” – Ray Dodd

Başarı üzerine söylenmiş 21 söz yazımızı okudunuz. Yalnız belirtmek istediğimiz bir konu var ki o da şudur;

İnanç ve eylemi bir sandalın 2 küreği gibi düşünün. Eğer sadece inanç küreğini veya eylem küreğini çekerseniz ne olur? Yerinizde döner durursunuz. Hayatta bu şekildedir, ne sadece inanmak yeter başarınıza, ne de inançsız yapılan eylemler sizi başarılı kılar. Hayat denge işidir. Unutmamanız dileğiyle.

Bir an için bekleyin ve başarıyı nasıl tanımlayacağınızı düşünün, açıklamanız paraya bağlıysa eğer başarı imajınız hakkında yanılıyor olabilirsiniz.

Örneğin, varlığa sahip ancak başarılı hissetmeyen sayısız insan var. Bu insanların bir kısmı muazzam miktarda harcanabilir gelire sahiptir, ancak gün içinde o kadar çok saat çalışmaktadır ki çalışmalarının ötesinde hayat yoktur.

Bu insanları başarılı olarak görüyor musunuz?

Şöhretten başarısızlığa giden sonsuz ünlüler var (iflas, bağımlılık ve daha kötüsünü düşün).

Başarılılar mı? Muhtemelen değil.

“Gerçekte başarı, hayatta mutluluk ve tatmin olmakla ilgilidir.”

Ancak, birden fazla başarı tanımı var. Sadece paralarını harcamak için çok çalışan kişilerin yukarıdaki örneğine bakın. Hayatlarından memnunlarsa, başarılarını eleştirmemeliyiz.

Peki ya siz? Sizin için başarının neye benzediği konusunda net bir tanımınız var mı?

Bunu yapmazsanız, bir başkasının başarı fikrini sürekli takip ediyor olacaksınız ve kendinizi tamamen tatmin edilemeyen ve sefil bulabileceksiniz.

İyi haber şu ki, önümüzdeki birkaç dakika içinde, BAŞARINIZIN berrak bir resmini oluşturmak için ihtiyacınız olan araçları size vereceğiz.

Olumlu düşünme

“Doğru tutumla, her şey mümkün görünebilir.”

Örneğin, işinizden bıktıysanız ancak değiştirmek için hiçbir şey yapmazsanız, gelecek yıllar boyunca orada sıkışıp kalacaksınız. Ancak, işi daha büyük ve daha iyi bir şeye atlayan bir taş olarak görürseniz, o zaman işinizden daha çok zevk alacaksınız ve odağınız hedefleyeceğiniz olumlu bir şey de (örneğin, bir terfi ya da yeni bir iş) olacak..

Yukarıdaki örnekte az bilinen bir başarı faktörü var… acı!

Evet, ıstırap çekmek çoğu insanın kaçınmak için kendi yolundan gittiği olumsuz bir şey olabilir; ama başarılı insanlar acı çekmeyi büyük başarılar için sıçrama tahtası olarak kullanıyorlar. Düşünce yapısı gerçekten kaybedenleri kazananlardan ayırır.

Yapabileceğiniz diğer bir şey de, hedeflerinize yönelik ilerlemenizi izleyerek pozitifliğinizi ve güveninizi kademeli olarak yükseltmektir. Ve bir şeyi her başardığınızda – ancak küçük – kutladığınızdan emin olun!

Bu sizi başarıya doğru ilerletmenin harika bir yoludur.

Hayattaki amacınız nedir?

Bunlar, düşünmeye biraz zaman ayırmanızı önerdiğimiz sorular. Cevapları bulmanıza yardımcı olmak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

“Sadece bir kariyer arıyorsanız, bulacağınız tek şey bir kariyer olacaktır. Ancak, bir amaç ararsanız, kariyerden çok daha fazlasını bulacaksınız – aramanızı bulacaksınız. Ve bunu bulduğunuzda ve onu takip etmeye başladığınızda kendinizi mutluluğun, memnuniyetin ve başarı bölgesinin tam ortasında olacaksınız.”

Bir araştırmada, hayatta bir amacı ve anlamı olan insanların aşağıdaki konularda gelişmiş olduklarına dair sonuçlar vardır:

Ancak, amacınız olarak mutluluk ve başarı aramak konusunda yanılmayın. Bu şeyler amacınızı yerine getirmenin doğal bir sonucudur – ancak odak noktanız olmamalıdır.

Viktor Frankl bu konu hakkında şunları söyledi:

“Mutluluğu kovalayan, mutluluğu engeller.”

SİZİN amacınız ne olacak?

Tanımlamakta zorlanıyorsanız, yaşamınızda iyi olduğunuz şeyleri arayın, sizi büyüleyin ve dünyaya bir fayda sağlayın.

Daha İyi Olmak

İnançlarınız sizi engelliyor mu? Eğer evetse, işte aklınızdaki tuzaktan kurtulmak için ŞİMDİ YAPABİLECEĞİNİZ üç şey:

Güveninizi Arttırın:

Bunu, kendi yolunuza çıkan zorlukların üstesinden gelerek yapabilirsiniz. Örneğin, bir halkla konuşma korkusunuz varsa, şirketiniz için düzenli sunumlar yapmayı kabul ederek veya bir halkla konuşma kuruluşuna katılarak bu zorlukla yüzleşin. Halkla yeterince sık konuşun,göreceksiniz ki korkunuz bir şelalenin üzerinden geçen bir nehir gibi akacak.

Sağlıklı Alışkanlıklar Geliştirin:

Size gün içinde hizmet edecek olumlu alışkanlıklardan söz ediyorum. Yaşam boyu öğrenme, iyi beslenme ve erken uyanma gibi alışkanlıklar. Bu şeyler sizin için otomatik olduğunda, onlardan inanılmaz faydalar elde edersiniz. Mesela iyi yemek yiyin. Daha iyi hissedeceksin. Daha iyi görüneceksin. Ve hayatında bir şeyler yapmak için daha fazla enerjiniz olacak.

Hedef Ayarının Büyüsünü Çağırın:

Hedefler olmadan, denizdeki plastik bir şişe gibi yaşam boyunca sürükleneceksiniz. Ancak hedef belirlediğiniz zaman, bitiş çizgisine doğru koşan 100 metrelik bir sprinter gibi olacaksınız. Hedefler gerçekten güçlü araçlardır. Odağınızı ve enerjinizi yönlendirecekler ve yaşamdaki ilerlemenizi izlemenize izin verecekler. SMART hedef belirleme yöntemini öneririz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Ve daima hatırlayın…

“Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın; kendinizi sadece dün olduğunuz kişiyle karşılaştırın. Çünkü ilerlediğiniz her adım sizi daha iyi bir versiyonunuz haline getiriyor.”

Başarı Kendini Seviyor

Öncelikle, zihniyetinizi zorluklarla yüzleşerek ve onları aşarak dönüştürün. Amacınızı keşfetmek için zaman harcayın. Ve bir kere bulduktan sonra, takip etmeye başlayın.

Daha iyi bir versiyonun olması biraz zaman alacak, ama beklemeye değecek. Sadece yaşamınızdaki keşfedilmemiş potansiyele ulaşmakla kalmayacak, aynı zamanda kendinize olan saygı ve sevgiyi de geliştireceksiniz.

Bu yüzden, inançlarınızın sizi artık geride tutmasına izin vermeyin.