Yaşadığımız hemen her şey bizle ilgilidir. Sanılanın aksine, sahip olduğumuz ekonomik koşullardan tutalım da çözümsüz gelen sorunlarımıza hatta sağlık problemlerimize kadar biz belirleriz yaşadığımız hayatı. Yani ne demek istiyorum?

Evet, hiçbirimiz bilinçli olarak az para kazanmayı tercih etmiyoruz. Ya da hasta olmayı “ben hasta olmak istiyorum” diyerek seçmedik. Ama tüm bunlar hayatımıza gökten de düşmüyor aslında. Kader diye içinizden bir cevap yükseliyorsa şayet, yükselmesin. Zira bu sese yanıt ayetle aşikardır. “Biz insanın kaderini çabasına bağlı kıldık.” Şimdi gelin “çaba” kelimesini biraz konuşalım.

Başarıya Giden Yolun Şaşmaz Haritası

Hala okuyor olmanız en çok da henüz reddedecek bir düşünce geliştirmemenizle ilgili; yani “hayır” demeyip, onay vermenizle ilgili.

Hala okuyor olmanız en çok da henüz reddedecek bir düşünce geliştirmemenizle ilgili; yani “hayır” demeyip, onay vermenizle ilgili. Sorumluluk alıyorsunuz. Kendinizi öğrenmeye açıyorsunuz. Zaten bütün olay “sorumluluk” almanız gerektiğini kabul etmekle başlıyor. Sorumluluk almak ise “çabayı” gerekli kılıyor.

Burada yol yeniden ikiye ayrılıyor. Anladıktan sonra eyleme geçmek yani çaba göstermek ya da anlamakla yetinmek; yani aktif bilen ya da pasif bilen olmak. Kimin sonuca ulaştığını sanıyorum hepimiz biliyoruz.

Değişim Yolunda Kendi Yolunuzu Nasıl Çizmelisiniz? >>

Şimdi “çabaya” biraz daha yakından bakalım.

Çabayı hedefe ulaştıran başta doğru iş üzerine harcanıp harcanmadığıdır. Bunu belirlemek ise o alanda sağlam bir bilgi birikimiyle mümkün olacaktır. İlk adım olarak, çalışmak istediğimiz alanda donanımlı bilgi birikimine sahip olup olmadığımıza cevap bulmalıyız.

Çünkü bu bilgi size en çok odaklanmanız gereken noktaları belirlemede yardım edecek. Bir başka ifadeyle; Pareto ilkesi gereği işinizin %20’lik çabayla sizi %80 sonuca götürecek konu başlıklarını biliyor olmanız gerek.

Sonraki adım nedir?

Sırada belirlediğiniz başlıkları hayata geçirmek için gerekli mesaiyi sabır ve istikrarla devam ettirebilmek var. Tüm bu aşamaların akıbetinin sizin istikrarınıza bağlı olduğu gerçeğini kendinize her gün hatırlatmalısınız. Zira her yarışın kazananı, pes etme noktasında yarışı sürdürmeyi seçenler arasından olmuştur. Bıraktığınız noktadan sonra neler olacağını asla öğrenemezsiniz. Ancak devam ederseniz bu bilgiye sahip olursunuz. Ve biliyoruz ki, yılmayıp devam edenler için başarısızlıkların anlamı basittir: “Ne yapmamam gerektiğini öğrendim.”

Esas soru geliyor. Peki ufak aksilikler ve başarısızlıklar çoğunlukla biz bırakma noktasına getirirken nasıl oluyor da bazıları bu duruma sadece bilgi ya da tecrübe gözüyle bakabiliyor? İşte en büyük sır burada gizli.

Dışımızda olan bitene gösterdiğimiz hoşgörü ve sabır ancak kendimize sunduğumuz hoşgörü ve sabırdan beslenebiliyor. Özşefkat, özdeğer ve özgüven, saç ayağımız ne kadar sağlam olursa dışarıdan gelen olumlu ve olumsuz geri bildirimlerle o kadar az ilgileniyoruz. Bu da başarı yolunda en çok ihtiyacımız olan şeye bizi götürüyor; İstikrarla içinden gelen sese bağlı kalabilmeye.

Uzun Vadeli Başarı Neye Bağlıdır? >>

Bilmenizde fayda var.

Kendinize özgü şarkıyı söylemeye çalışırken sizi susturmak isteyen çok olacak. Bilakis en yakınınızdakiler… Çünkü orjinallik toplumda her zaman zor kabul gören bir şeydir. Kimse daha bestelenme aşamasındaki bir şarkının güzel olacağını düşünerek sırtınızı sıvazlamaz. Şayet daha önce kendi şarkısını besteleyerek o süreci yaşamadıysa… Ki buna denk gelmek de şans olacaktır.

Günün birinde herkesin yüksek sesle dinlemek isteyeceği bir besteyi yapabilmenin şartı; uzun bir süre uyumsuz notaları yalnızca sizin dinlemenizle mümkün.

Başka hiçbir sesi umursamayıp, bir şarkıya dönüşmesi için sabırla çabalamalısınız. Ta ki esere dönüşüp, başka kulakların duyabileceği desibele ulaşana dek.

Özetle, başarmanın yolu, uzun bir süre o şeye inanan tek kişi olmayı sürdürebilecek donanım ve cesarette olmaktan geçiyor.

2021 İçin Edinmeniz Gereken Kişisel Gelişim Hedefleri >>

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tipleri hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satışta başarı için bazı püf noktaları bilmeniz gerekmektedir. Bu püf noktalardan biri de doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerini bilmek olacaktır. Peki kimdir bunlar?

Her iş içerisinde o iş konusunda bir şeyi iyi yapan, her şeyi iyi yapan veya hiçbir şey yapmayan insan tipleri mutlaka vardır. Aynı şey doğrudan satış sektörü için de geçerlidir. Birkaç dakikanızı ayırıp bu her bir distribütörün karşılaşabileceği 10 tür insan tipi hakkında bilgi almanız, sizin için daha iyi olacaktır. Bu tiplerin kendi ekibinizde kimleri tanımlayacağını zaten fark edeceksiniz.

Doğrudan Satışta Karşılaşacağınız İnsan Tipleri

Başlamadan önce bu açıklamalar kesin olmadığını, insanların karakterleriyle ilgili olmadığını bilmelisiniz. Sadece birinin belirli bir kategoride olması, iyi bir KİŞİ olmadığı anlamına gelmez. İnsanların kategoriden kategoriye geçebileceğini de bilmelisiniz. Ve en önemlisi, farklı distribütörlerin her biri arasındaki farkları bilmek, akıllıca çalışmanıza ve hak ettiğiniz yere zamanında varmanıza çok yardımcı olacaktır. İşte doğrudan satış ticareti içerisinde karşılaşacağınız 10 farklı distribütör tipi. Bunlar belirli bir sıraya göre yazılmamıştır;

Doğrudan Satışta Kimlerle Çalışmalı >>

Ürün tutkunları

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinden birincisi, ürün tutkunlarıdır.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinden birincisi, ürün tutkunlarıdır. Zaman zaman, şirketinizin ürünleri hakkında çok tutkulu olanları bulacaksınız. Şirketinizin ürünlerini yiyorlar, uyuyorlar ve onlarla nefes alıyorlar. Bunlar takımınızda olması gereken iyi insanlar. Ürünleri severler. Şirketinizin tüm ürünlerini veya çoğunu kullanırlar.

Bir ton insanı işe almayabilirler ancak ürünleri her ay, genellikle çoğunu sipariş ederler. Takımınızda böyle insanlar olduğu için şanslıysanız, onlara çok iyi davranın. Onlara, şu anda yaptıklarından çok iş yapma konusunda baskı yapmayın.

Titan Saadet Zinciri Nedir? >>

Sosyal kulüp olarak görenler

İkinci sırada, doğrudan satışı iş kurmaktan ziyade sosyal kulüp olarak görenler var. Birçok insan sosyal yönden network marketinge katılır. Onları sakın suçlamayın. Sonuçta, doğrudan satış yeni arkadaşlar edinmek, yeni yerlere seyahat etmek, yeni beceriler öğrenmek ve eğlenmek için harika bir yoldur. Takımınızdaki bu tür insanları kolayca tanımlayabilmelisiniz.

Normalde bir organizasyon kurmak için fazla bir şey yapmazlar. Ancak her aramada, her web seminerine ve her canlı etkinliğe katılırlar. Ayrıca her ay ürün siparişi verirler. Bu insanlara iyi davranın. Genellikle işlerinde uzun süre kalırlar çünkü diğer birçok ekip üyesi ile harika arkadaşlıklar kurmuşlardır.

Doğrudan satış bağımlıları

Bu ticarette karşılaşacağınız insan tiplerinden üçüncüsü, doğrudan satış bağımlılarıdır. Başka birtakım veya firma için aranan ve gelen bağımlılardır. Normalde fırsatınızı ilk öğrendikleri zaman ÇOK heyecanlanırlar. Normalde 14 ile 90 gün boyunca heyecanlı kalırlar. Ancak bu ilk coşkunun tükenmesinden sonra, bir sonraki fırsat için takımlarından ayrılırlar. Çoğu ağ pazarlama bağımlısı, her 1 ile 3 ayda bir yeni bir çok katlı pazarlama şirketindedir. Bu bağımlıların birçoğu yıllardır sektördedir ve belki tüm firmalara katılmışlardır.

Bu çok katlı pazarlama bağımlıları herhangi bir süre hiçbir şeyi yapamaz. Asla işin gerektirdiği ana noktaları yapmazlar. Sadece ilk katıldıklarında yaşadıkları hisleri severler. Heyecanlı olmayı ve bunu karşıya yutturmayı seviyorlar.Bu şekilde bir bağımlı ile yatırım yaptığınız zaman, zamanınızı boşa harcama ihtimaliniz yüksektir.

Zamanınızı Etkin Kullanarak, Zamanı Yönetin >>

Yarı zamanlı çalışanlar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin dördüncü sırasında, bu işi yarı zamanlı olarak yapanlar var.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin dördüncü sırasında, bu işi yarı zamanlı olarak yapanlar var. Yarı zamanlıları sevmelisiniz. Bu, ekibinizin belki de yüzde 10’unu temsil ediyor. Bunlar aç ve çalışmaya istekli insanlar. Bir aile ve kariyere sahipler ve işi tam gün yapamıyorlar. Ancak işlerini her hafta düzenli olarak 5-15 saat yapacaklar, mazeretleri yoktur.

Tutarlı ve ısrarcılardır. Eğitime girerler. Onlara öğrettiğin şeyi yaparlar. Onlar zaman ve para ile yatırım için iyi insanlar. Bu insanların çoğu sonunda lider ve en iyi kazananlar haline gelir. Veya, 500-3000 dolar aylık güzel bir gelir elde ederler.

İş bitirici özellikle olanlar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinde sırada, iş bitirici olanlar var. Bunlar senin liderlerin olacak kişilerdir. Bu insanların normalde BÜYÜK kişilikleri vardır. Bunlar tipik olarak KIRMIZI kişiliklerdir. Onlar iş adamları, liderler ve yüksek başarılar grubuna gireceklerdir. Vizyonu yakalarlar ve her şeyden önce ilk günkü gibi işe sarılırlar.

Bu, ekibinizin yüzde bir ile ikisinden fazlasını temsil etmez. Onlar koçluk yapabilir, aç ve yarı zamanlı çalışanlar gibi çalışmaya isteklidirler. Tutumları vardır. Vaktinizi boşa harcamaz veya kendi vakitlerini boşa harcamazlar. Her ay yeni insanları işe alıyor ve satıyorlar ve kendilerini kopyalıyorlar. İşlerini sizin yardımınızla ya da sizler olmadan yaparlar! Bir mesleğe veya kariyere sahipler, ancak haftada 30-40 saat veya daha fazla işlerini sürdürüyorlar.

İş Hayatında Etkili Liderlik Teknikleri Nelerdir? >>

Doğrudan satış uzmanları

Bu tip distribütörler, doğrudan satışta nadir görülür. Bunlar normalde iş bitiriciler ya da part-time kategorisinde başlayanlardır. Ancak bir noktada kariyer yapmak isteklerini netleştirmişlerdir. İyi eğitilmişlerdir. Sürekli yeni şeyler öğrenmeye isteklidirler. Mesleki gelişimlerine yatırım yaparlar. Tıpkı bir doktor ya da avukatın meslekleriyle ilgili işleri konusundaki gibi ciddidirler.

Yetenekli, kendine güvenen, çok iyi bir tavırları var ve çok başarılılar. İnsanlar onları sever, bilir ve onlara güvenir. Ekibinizde bu kategorideki bir veya iki kişiyi bulmak, altı rakamlı gelire kolayca ulaşmanıza yol açabilir. Ağ pazarlaması yapan herkes, bu kategoriye girmek veya bu kategorideki insanları takımında tutmak için çaba göstermelidir.

Tüm Zamanların En İyi 14 Doğrudan Satış Sırrı >>

Büyük konuşmacılar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız tipler arasında sırada, büyük konuşmacılar vardır.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız tipler arasında sırada, büyük konuşmacılar vardır. Bu insanlar 10-20 yıl önce doğrudan satışta başarılı olmuşlardır. Belki de kariyerlerinde bir noktada birinci oldular. Size geçmiş başarılarından bahsederler ve sizi heyecanlandırırlar, ekibinize katılırlar ve kesinlikle HİÇBİR ŞEY yapmazlar.

Aslında kötü durum şudur ki deneyimsiz bir ağ pazarlamacısının bu kategorideki birisine kaydolması, çok heyecanlanmasıdır. Bir veya iki ay sonra, kişinin büyük bir konuşmacı olduğunu ancak yapımcı olmadığını fark ederler. Sonuç olarak, sinirlenirler ve işi bırakırlar. Unutma,

“Eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur.”

Normalde, en iyi üreticileriniz büyük konuşmayacaktır. Sadece işe koyulacak ve sağlam bir organizasyon inşa edecekler! Büyük bir konuşmacıya sponsor olduğunuzda, en iyisini umut edin, ancak hiçbir şey beklemeyin. Bu şekilde hayal kırıklığına uğramazsınız.

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler >>

Amatörler

Bu grup, endüstrimizdeki çoğu insanın katıldığı en az %80’lik grubu temsil eder.  Bunlar işinde başarılı olmak için gerekli becerilere, tutumlara, iş ahlakına veya doğru zihniyete sahip olmayan insanlardır. İşlerini ciddiye almazlar. Saldırırlar. Bir şeyler denerler. İşlerine hobi gibi davranırlar ve neden para kazanmadıklarını merak ediyorlar. Çoğu insan bu kategoride başlar ve ya diğer kategorilerden birine evrimleşir, ya da işsiz kalır.

Dürüst olmayanlar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tipleri dokuzuncu sırasında dürüst olmayanlar var. Her tür endüstride kötü insanlar vardır. Neyse ki, bu insanlar çok uzun sürmeden çok katlı pazarlama içerisinden ayrılmak zorunda kalırlar. Çok çabuk ayıklanıyorlar. Başkalarına yalan söyleyen, aldatan ve yanlış davranan kişidir. Onlar etik değillerdir. Hızlı para kazanmak için her şeyi söyleyecekler ya da yapacaklardır. Başkalarına yardım etme konusunda SIFIR ilgilidirler. Bunun yerine, yalnızca kendilerini önemsiyorlar ve birinden para kazanmak için her şeyi yapacaklardır.

Güvenilir Bir Networker Olmak İçin 3 İpucu >>

Aldatıcılar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin son sırasında, aldatıcılar vardır.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin son sırasında, aldatıcılar vardır. Dürüst olmayanlar gibi aldatıcılar da sektörün adını kirletirler. İnsanlara kolay para vaat ederler. İnsanlara hiçbir şey yapmadan, para kazanabileceklerini söylerler. “Sadece üye olun, en büyük takımı satın alın, ekibinizi sizin için kuracağım!” vb gibi sözlerle insanları sadece alışveriş yapmaya, takıma katmaya çalışır.

Son düşünceler

Nerede durduğunuzu görmek için birkaç dakikanızı ayırıp kendinizi ve takımınızı değerlendirin. Hepimiz aynı yerden başlıyoruz, hepimiz gelişip değişebiliyoruz. Kariyerinizin farklı noktalarında bu kategorilerin çoğunda kendinizi bulabilirsiniz. Ancak, sonunda bir doğrudan satış uzmanı olma kararını da verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, işler değişmeye başlayacaktır.

Daha da önemlisi, takım üyelerinizle çalışırken zamanınızı nerede geçirdiğiniz konusunda akıllı olmanız gerekir. Her bir kişiyi değerlendirin (onları yargılamayın) ve vaktinizi hak ettiği yere harcadığınızdan emin olun.

***

Farklı distribütör tipleri hakkındaki yazımızı okudunuz. Sizin bu tipler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce bu işe başlayacak olanların karşılaşacağı başka insan tipleri var mıdır? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz?

Gelişmiş Network Marketing Eğitimi >>

Çocukken sizi korkutan şeyin ne olduğunu bir düşünün. İlk defa havuzun derinliklerine atlamak mı? Eğitim tekerlekleri olmadan bisikletinizi sürmek mi? Bu korkuları nasıl geçtiniz? Her ne kadar hayatımızda çeşitli şeyler hakkında korku duymak normal olsa da, bu korkuların üstesinden gelip başarılı olmak için stratejiler geliştirmek önemlidir. Aşağıdaki liste başlamanıza yardımcı olacaktır:

Bir yedekleme planı oluşturun.

Eğer bir “B Planı” varsa, doğrudan bir satış işi yürütmenin belirsizliğini gidermek çok daha kolaydır. İşinize en zarar verecek durumları tahmin etmeye çalışın. Bu koşullar ortaya çıkarsa geri çekilecek bir yedekleme planı oluşturun. Örneğin, şirketiniz en çok satan ve satış sunumunuzun odak noktası olan ürün biterse ne olur?

Para Yönetimi Yapamıyorsanız Bu Yazı Tam Size Göre >>

Değiştirilen ürünü vurgulamak için adımınızı nasıl yenileyeceksiniz? Alanın dışına taşınmanız ve tüm sadık müşterilerinizi bırakmanız gerekirse ne olur? Kendinizi başka bir yerde nasıl yeniden kuracaksınız? Bunlar düşünülmesi gereken korkutucu şeylerdir, ancak hazırlıklı olmak işinizde ciddi aksaklıklar yaşamak yerine onları geçmenize izin verecektir.

Olay veya faaliyetin içinden geçerek görselleştirin ve pratik yapın.

Birçok Olimpiyat sporcusu, profesyonel sanatçı, gerçek bir girişimde bulunmadan önce, bu bitiş çizgisini geçtiğini veya bu performansı tekrar tekrar çivilemek için görselleştirdiklerini itiraf ediyorlar. Olumlu düşünmenin gücü hafife alınmamalıdır. Başarılı olduğunuzu görselleştirmek, kendinize, gerçekten yapabileceğinize inanmanıza yardımcı olabilir.

Sadece görselleştirme üzerinde çalışmak yarışları veya Akademi Ödülleri’ni kazandırmaz. Ancak mümkün olduğunca pratik yaptığınızdan emin olun. İster satış sunumunuz olsun, ister bir müşteri adayıyla görüşün, ister başkalarının önünde, aynanın içine bakarken veya kendinizi kaydederken kendinizi gözlemleyin. Görselleştirme ve uygulama eylemleri de başarısızlık korkunuzun üstünden gelmenizi kolaylaştıracak.

Sesinizi Daha Güçlü Kullanın >>

Ders çalışın ve kendinizi daha iyi hazırlayın.

Normalde eğitim almayı okulda olmakla ilişkilendiririz, ancak eğitim okumak doğrudan satış işiniz için de geçerli olabilir. Kataloğunuzu, fiyatları, ürün özelliklerini, üretim esaslarını, güncel promosyonları vb. inceliyor olmalısınız. Asla beklenmedik bir şekilde yakalanmak istemezsiniz veya işletmeniz veya temsil ettiğiniz şirket hakkında bilgisiz görünemezsiniz. Verimli çalışma ve geniş hazırlık, harcadığınız zamanın para olarak karşılığını vermesine ve bilinmeyen korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Olumlu yönlere odaklanın ve olumsuz yönleri düzeltin.

Muhtemelen zor olacak, ancak ilerlemenizi engelleyen olumsuzlukları gidermeye odaklanın. Bu, olumsuz kendi kendine konuşma ve yaşamınızdaki yeteneklerinizi sorgulayan veya başarı şansınızla ilgili şüphelerini dile getiren insanları içerir. Bunun yerine kendinizi, üst sıranız, destekleyici arkadaşlarınız ve aileniz ve tabiiki kendiniz gibi yerlerde bulduğunuz pozitifliği ayarlayın. Kendinizin en iyi amigo kızınız olun.

Korkularınızın üstesinden gelmek, sizin durumunuzla ve kendinize olan güveninizle çok ilgili. Başarıya giden yolu temizlemek için yukarıdaki stratejileri kullanın. İşinizle ilgili bazı korkularınız nelerdir ve bu stratejiler onları aşmanıza nasıl yardımcı oldu? Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi lütfen bizimle paylaşmayı unutmayın!

Para Tasarrufu Yapmanın Sırları >>

Bugün, MLM’deki en büyük üç zorluk olduğuna inandığımız şeyi paylaşmak istiyoruz. Endüstrideki herkesin bu ortak zorlukları anlaması gerektiğine inanıyoruz, böylece onlarla başa çıkmaya zihinsel olarak hazırlıklı olabilirler.

Her ciddi lider, bu üç mücadeleyi GÜNLÜK temelde ele alıyor. NEDEN olduklarını anlamaya çalışmak için zamanlarını harcamak yerine, bu liderler onu gerçeklik olarak kabul eder, olayları olduğu gibi kabul ederler.Umarım aynı şeyi yaparsınız.

İşte MLM’deki gördüğüm en büyük üç zorluk;

# 1 Kaliteli İnsanları Bulmak

Şüphesiz, MLM’deki en büyük zorluk kaliteli insanlar bulmaktır. Bir MLM Şirketi’ne kaç kişinin katıldığına her zaman şaşırdım, ancak bu kişiler başladıktan sonra işleri hiçbir şey yapmamak olur genelde.

Asla kimseye sponsorluk yapmazlar, hiçbir zaman eğitimlere kaydolmazlar, asla bir müşteriyi kazanmazlar vs.

Bugünün dünyasında, sadece bir işe koyulacak BİR kişiyi bulmak için 20 kişiye sponsor olmak zorundasınız. Ve kaliteli bir insan bulmak için 100 kişiye sponsor olmak zorundasın. Bu benim deneyimim.

Kaliteli insan bulmak neden bu kadar zor?

Öncelikle, gerçek dünyadaki çoğu insan girişimci değildir. İşletmenize katılan 10 kişiden en az 9’unun bir ÇALIŞAN zihniyetine sahip olduğunu tahmin ediyorum. Daha önce hiç bir işletmeye sahip olmadılar. Onlar iyi insanlar, ama iyi girişimciler değil. Ayrıca, çoğu insan yapmaz. Çoğu insan ortalama. Bir kez daha bunda yanlış bir şey yok. Sadece ORTALAMA insanlar minimumdan daha fazlasını yapmazlar ve sektörümüzde nadiren başarılı olurlar. YUKARIDA ORTALAMA arzusu ve iş ahlakı olan ortalama insanlar istiyoruz.

Ayrıca, ağ pazarlaması yapan çoğu kişinin günlük işi ve ailesi vardır. İşleri sadece onlar için bir öncelik değil. Bir işten daha çok hobi gibi davranıyorlar. Büyük başarı, daha fazla para ve zaman özgürlüğü istediklerini söyleyebilirler, ancak eylemleri aksini ispat ediyor.

HERHANGİ bir meslekte yalnızca küçük bir yüzdesi insanlara ulaşıyor. Çoğu emlakçı asla bir ev satmaz. Çoğu sigorta acentesi asla bir poliçe satmaz. Çoğu işletme başarısız olur. Çoğu şirketin yüzlerce, hatta binlerce çalışanı var, ancak yalnızca bir CEO’su var.

Son olarak, endüstrimizdeki çoğu insan girişimciliğe önem veren başarı düşünen YAKLAŞIMLAR DEĞİLDİR. Bunun yerine, vasıfsız müşterilere yaklaşıyorlar. UP’ı işe almak yerine DOWN’ı işe alıyorlar. Evet, çok sert gelebilir. Ama bunlar gerçekler. Endüstrimizin güzelliği, BÜYÜK bir ekip kurmak için yalnızca 2-5 kalitede insan bulmanızdır. Bu 2-5 kalitede insanı bulmak için yüzlerce kişiye sponsor olmak için binlerce kişiyle konuşmak zorunda kalacaksınız.

Çözüm:

İşletmeniz için kaliteli insanlar bulmak için lider olan kişileri arayın. Başarı düşünen insanları arayın. Seçtikleri kariyer alanının en üstünde olan kişileri arayın. İyi bir tavır, büyük bir etki alanı ve güvenilirlik alanlarına sahip insanları arayın. Hasta ve yorgun olmaktan bıkmış ve gerçekten hayatlarını değiştirmeye hazır olan insanları arayın. Mümkün olduğunda işe alın!

# 2 Yıpratma

MLM’deki ikinci en büyük zorluk, gördüğüm gibi, yıpranmadır. Bu, sektörümüzdeki çok az liderin hakkında konuştuğu bir şey. Niye ya? Çünkü düpedüz korkutucu. Kendi tecrübelerime dayanarak ve diğer MLM Şirketlerinde başarılı arkadaşlarımla konuşarak, endüstrimizdeki yıpranma, YIL başına yüzde 75 ila 90 arasındadır.

Ne anlama geliyor? Bugün takımınızda 100 kişi varsa, bu kişilerin 75 ila 90’ı bir yıl sonra işte olmayacak demektir. Çılgın değil mi?

Neden bu kadar çok insan pes ediyor? İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı işlerini bıraktılar ve nadiren sizinle bir ilgisi yok. İşte en yaygın nedenlerden birkaçı:

Endüstrimizdeki bu kadar yüksek yıpratmanın en büyük nedeni, geleneksel işletmelerde olduğu gibi bir filtreleme sürecinin olmamasıdır. Herkes katılabilir.

Geleneksel bir işe başlamak için, belli miktarda sermayeye, iş deneyimine, iyi bir kredi notuna, referanslara vs. sahip olmanız gerekir. Ciddi olmayan ve niteliksiz insanlar elenir. Ek olarak, ağ pazarlamasına katılan çoğu insan işlerinde sadece FİNANSAL bir paya sahip değildir. Başlamak için sadece 50 ila 2000 dolar harcadılar, bu yüzden işin zorluğu geldiğinde işi bırakmak kolaydır.

Bunu, işe başlamak için 100 bin dolar yatırmış olan geleneksel işletme sahibi ile karşılaştırın. İşlerini yürütmek için her şeyi ama her şeyi yapacaklar, çünkü çok para harcadılar. Ağ pazarlamacıları ile öyle değil. Yıpranma her zaman işinizde yüksek olacaktır. Bu bir yıpratma işi. Ekibinizin çoğu her yıl ayrılsa bile, yine de ağ pazarlamasında BÜYÜK gelir elde edebilirsiniz.

Çözüm:

Yıpranmayı en aza indirmek için, insanlara kaybedecek bir şey vermelisiniz. İnsanların hızlı bir şekilde kontrol etmelerine ve altlarındaki bir ekibi büyütmelerine yardımcı olun, böylece kayıp korkusu ortaya çıkar. İnsanlara iyi eğitim verin. İnsanların kullanabileceği bir sistem var. Ve ekibinizin gerçekçi beklentileri olduğundan emin olun.

# 3 Çoğaltma

Herkes çoğaltmadan bahseder ki bu büyülü bir kelimedir. Ben büyülü derdim, çünkü nadiren oluyor. Kendi sözlerime göre, çoğaltma diğer insanları işe almaktır ve onları sürdürülebilir bir süre boyunca, bir sürü insanı bir parça tutarlı büyütmektir.

Kaldıraçlı bir iş olan MLM’nin SATIŞ NOKTASI budur. Büyük bir ekip oluşturuyorsun, çoğu insan biraz yapıyor ve bu insanların hepsinden kazanıyorsun. Teorik olarak, şaşırtıcı. Tek kişilik bir grup olmak ve sadece kendi kişisel prodüksiyonunuz için ödeme almaktan çok daha iyi bir anlaşma.

Çoğaltma kulağa harika geliyor. Bu nadiren olur. Bazı insanlar yapmanız gereken tek şeyin dışarı çıkıp 2 kişisini veya 4 veya 6 kişisini bulmasını vb. öğretti. Bu oyunu 11 yılda hiç görmedim.

Bunun yerine, daha çok böyledir;

20 kişiyi işe alırsınız. Bu 20 kişiden üçü bir veya üç kişiye sponsorluk ediyor ve bu 20 kişiden biri dikkat çekiyor. Size karşı dürüst olan herhangi bir lider size aynı şeyi söyleyecektir. Dahası, bazı insanlar ekibinizin yaptığınız şeyi yapacağını söyleyecek. Bu doğru değil. Şirketimde yaklaşık 250 kişiye şahsen sponsor oldum ve ekibimde bir kişi bunu yapmadı.

Bu 250 kişiden 10’undan azı  5 kişiye sponsor oldu. Kişisel ortaklarımdan sadece ikisi benim kadar ciddi. Bize öğretildiği gibi çoğaltma bir efsanedir! Bu kopyayı sizinle paylaşıldığından kabullenmelisiniz. Bunun yerine, çoğu insanın hiçbir şey yapmayacağını, bazılarının biraz yapacağını ve çok küçük bir kesimin çok şey yapacağının farkına varmalısınız.

Çözüm:

Takımınızın% 97’sinin takip edeceği bir sisteme sahip olun. Onları bir grup ortamında öğretin. Nazik olun ve işle istediklerinden daha fazlasını yapmalarına asla baskı yapmayın. Herkesi cesaretlendir. Ancak vaktinizi hak eden kişilerle geçirin.

Son düşünceler

Bunlar MLM’deki gördüğüm en büyük üç zorluk. Benimle aynı fikirde değil misiniz? Sizce MLM’deki en büyük üç zorluk nedir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

(***Uzman bir Network Marketing liderinden alıntıdır.)

Hatalar kimi zaman lütuftur. Yanlışınızı düzeltmek için bir şanstır. O şansı çok iyi kullanmak da kişinin kendi ellindedir. Hata yapmak elbette ki can sıkıcıdır. Ama sonucunda da sizlere getirisi olacağını unutmamak hatalarınızdan ders çıkarmanızı kolaylaştıracaktır. Hata yapmanın yararlarından bazıları şunlardır:

 1. Hatalar büyümenize ve gelişmenize yardımcı olur

Hata yapmadığınızda, bildiklerinize bağlı kalabilirsiniz, ancak hata yapmak, gözlerinizi muhtemelen tanımadığınız yeni bilgilere açar ve bu kişi olarak büyümenize yardımcı olur.

 1. Öğrendikleriniz yanınıza kar kalacaktır.

Bunu bilemeyebilirsiniz, ancak hata yapmak, haklı olmak istemeniz için ek bir arzu getirir ve bu, gerçekten daha iyi bilgi edinmeniz için sizi teşvik edecektir. Hata yapmaktan öğrendiğim şeylerin sayısını saymak mümkün değildir ve öğrenilenler asla sizi terk etmeyecek; onlar sizin bir parçanız olacaklardır.

 1. Hatalar sizi gerçeğe götürür.

Bazen, çok fazla başarı sizi yenilmez, gururlu ve hatta gerçekçi olmayanı hissetmeye teşvik edebilir. Hata yapmak her zaman size günün sonunda sadece insan olduğunuzu fark etmenizi sağlayacak mütevazı bir duygu getirecektir.

 1. Sizi daha akıllı yapar

Yaptığınız her hata ile bir ders çıkarırsanız daha akıllı olursunuz.

Al Franken’den bir alıntı:

“Hatalar insan olmanın bir parçasıdır. Hatalarınızı yaptıkları şey için takdir edin. Ölümcül bir hata olmadığı sürece zor yoldan öğrenilebilen değerli hayat dersleridir. ”

“Başarılı Olmak İstiyorsanız, Şimdiden Bunları Yapın” adlı makalemiz için >>

 1. Hatalar affetmeyi öğretiyor

Hatalardan bir şeyler öğrenmek harika bir şeydir.  Kendinizi affetmeyi, başkalarını affetmeyi öğretirler.

Steve Maraboli’den bir alıntı:

“Gerçek şu ki, kendinizi affetmediğiniz sürece, durumu affetmediğiniz sürece, ilerleyemezsiniz.”

Güven, bizlerin başarısında anahtar rol oynamaktadır – hızla büyüyen bir doğrudan satış işi kurmak da dahil olmak üzere birçok insan gerektiğinde bunları toplamak için mücadele eder.. İyi haber şu ki, birkaç faydalı ipucu kullanarak, olmayı istediğiniz kişi, o “kendinden emin bir kişi” olabilirsiniz.

Güven doğal olarak doğuştan gelmez üzülmeyin, bu konuda yalnız değilsiniz. Çünkü birkaç kişi sarsılmaz bir inançla doğuyor. Yaşam boyunca bu kavramı cilalayabilirsiniz. Azalabilir ve hatta en iyi liderlerin bile “güvensiz oldukları” günleri vardır.

Ayrıca, doğrudan satışta kadınların başarısının önündeki en büyük engellerden birinin, (istatistiklerin kadınların baskın olduğunu gösterdiği bir sektörde) önemli etkiye sahip bir mesele olan “güven eksikliği” olduğu da söyleniyor. Ancak, bildirilen  güven açığı cinsiyet olmasına rağmen, kadınlar kendilerinden kuşku duyma konusunda yalnız değillerdir. Hepimizin güvenimizi sarsacağı zamanlarımız var.

Başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı güven artırıcı ipuçları:

1 – Başarı için giyin

Başarı için giyinme biraz belirgin görünebilir, ancak bu iyi bir izlenim vermek için sadece akıllı giysiler giymenin ötesine geçer. Bakımlı olmak ve profesyonel bir görünüm, daha emin hissettirir. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan ilginç araştırma , seçtiğiniz kıyafetlerin renginin de güveninizi artırabileceğini ve nasıl algılandığını etkileyebildiğini buldu – güven için siyah geliyor.

2 – Güç pozu

Profesyonel giyinmek kendinize olan güveninizi artırabilirken, bir süper kahraman gibi giyinmenin kendinizi yenilmez hissetmesine neden olsa bile, güçlü durmak önemlidir. Kahramanca bir pozun vurulması, güveniniz üzerinde de benzer bir etkiye sahip olabilir. Bir ‘güç pozu’ varsayımı ile – uzun dururken, başınızı dik tutarak ve ellerini bir süper kahraman gibi kalçalarınıza koyarak – iki dakika kadar kısa bir süre için güveninizi artırabilir ve stres düzeyinizi düşürebilirsiniz.

3 – Gülümsemenin büyüsü

“Bazen sevinciniz gülüşünüzün kaynağıdır, ama bazen gülüşünüz sevincinizin kaynağı olabilir. ”- Zen Master

Bir gülümsemenin büyüsü küçümsemez. Güvenin sizi atlattığı o günlerde, bir gülümsemeyle gününüzü boyayın – sahte bir kişinin bile yapacağı – ve kendinize güveninizin arttığını hissedin. Gülümseme sadece sizin için harikalar yaratmaz, aynı zamanda etrafınızdakileri de olumlu etkiler. Nitekim, bu bir doğrudan satıcının “olmazsa olmazı”dır.

Gülümsemenin fiziksel hareketi sadece sisteminize iyi hissettiren endorfin hormonu salmaz, aynı zamanda araştırmalar sizi daha ulaşılabilir ve güvenilir görmelerini sağlayabilir .

4 – Görselleştir ve pratik yap!

Güven artırıcı cephaneliğinizdeki bir başka güçlü gizli silah, başarıya ulaştığınızı hayal etmektir. Bu önemli sunumun her yönünü görselleştirin, bir sonraki potansiyel müşterinize atlayın veya başarılı bir başarı olarak buluşun.

Çivilenmiş ve herkes etkilenmiş! Bu, uygulama, uygulama ve daha fazla uygulama ile birlikte hazırlık araç setinizin bir parçası olarak kullanılabilir. Eşyalarınızı bildiğiniz zaman, güveniniz artar. Gerçekten de, bazıları seçtiğiniz başarılı bir rol modelin ve nasıl hareket etmek konusunda hayal etmenin yardımcı olduğunu söylüyor.

5- Ne kadar harikasın!

Hala bir güven krizinden acı çekiyorsanız, şanslınız,çünkü durumunuz düşündüğünüzden daha iyi. Bu yüzden, kendinize “ne kadar harika olduğunuzu” hatırlatmak iyi bir fikirdir. “Kendini onaylama” uygulaması sizi sakinleştirebilir, güven ve performansınızı artırabilir. Bu nedenle başarılarınızın bir kaydını tutmayı ve bunları kendinize hatırlatmayı yararlı bulabilirsiniz. En iyi 10 zaferinin bir listesini bile oluşturabilir ve buzdolabına yapıştırabilirsiniz!

“Kafanızın İçindeki Sesi Pozitif Konuşma Konusunda Eğitin” adlı yazımız için >>

Son olarak, sadece iyi bir önlem almak için sosyal medya profillerinize bakın. Araştırmalara kendi pozitif bio’nuzu okumanın kendinize olan saygınız için güzel duygular yarattığı kanıtlanmıştır.

Hepimizin bazen bir desteğe ihtiyacı vardır!

Para tasarrufu konusunda hepimizin iyi niyetleri var, değil mi? Belirli bir dönüm noktasına ulaştığımızda, belirli bir yaşa çarptığımızda, zam aldıklarında veya çocuklar dışarı çıktıkça kendimize tasarruf edeceğimizi söyleriz.

Ancak gerçekte, sadece sağlıklı para alışkanlıkları geliştirdiğinizde ve gelecekteki ihtiyaçlarınız mevcut isteklerinizden daha önemli hale geldiğinde para biriktirmeye başlayacaksınız.

Endişelenmeyin, göründüğü kadar zor değil. Harcama öncelikleri konusunda birkaç değişiklikle, zaman kaybetmeden paradan tasarruf etmek için hızlı bir yol izleyeceksiniz.

İnsanlar Neden Para Kazanmıyor?

Hepimiz tasarruf yapmamız gerektiğini biliyoruz, ancak çoğu insan bilmesi gerektiği gibi tasarruf etmiyor. Mesela Amerika’da, Federal Rezerv tarafından yayınlanan bir raporda, ankete katılan Amerikalıların yaklaşık% 40’ının 400 dolarlık bir acil durum için zorluk çekeceği ortaya çıktı (1) Neden? Çünkü rakip hedefleri var.

Çoğu zaman, paradan tasarruf etme hedefi, yeni akıllı telefonun, mutfak masasının veya TV’nin satın alınmasını geciktirmek için yeterince büyük bir öncelik değildir. Bu yüzden, en son istediklerimizi almak için dolarlarımızı harcarız ya da daha kötüsü borç alırız. Bu borç daha sonra maaşlarımızı ve hayatlarımızı kontrol eden aylık ödemelere dönüşür.

Peki, Para Tasarrufunun Sırrı Nedir?

Basit bir sır ile maaş çekini yapmak için canlı maaş döngüsünü durdurabilirsiniz: ay başlamadan önce sıfır tabanlı bir bütçe hazırlayın. Bir bütçe tamamen odaklı olmakla ilgilidir. Paranızın nereye gittiğini ve her ay ne kadar tasarruf edebileceğinizi görmek için bir plan oluşturmanıza yardımcı olur. Paranızı kontrol altına almak için asla geç değildir, zararın neresinden dönülse kar olur.

Sıfır Bazlı Bütçe ile Para Tasarrufu

Sıfır temelli bir bütçe basitçe geliriniz eksi gideriniz sıfıra eşittir. Kaydetmeden veya harcamadan önce her dolara bir ad veriyorsunuz (ya da yapması için bir iş veriyorsunuz). Ve son kuruşuna kadar yap!

İlk önce en önemli kategorilerinizle başlayın. Bunlara Dört Duvar diyoruz:

Gıda

Barınak

Araçlar

Taşımacılık

Tasarruf (ve vererek!) bütçenizde Dört Duvar ile birlikte bir satır öğesi olmalıdır. Tasarruflarınız ve temel ihtiyaçlarınız için para ayırdıktan sonra bütçenizin kalanını kalanlarınızla doldurun. Bu şekilde planladığınızda, tasarruf etmeye başlamadan önce para bitmesini önler!

Tasarruf için 14 Pratik Yol

Birden bire aylık bütçenizde para kaldığında hayatınızın nasıl değişeceğini hayal edin. Zaman içinde bu parayla ne yapardın? Acil durum fonunuzu arttırır mısınız? Arabanızın kredisini mi ödersiniz? Sonunda hep hayalini kurduğun tatile mi çıkarsınız?

Olabilir! Harcamalarınızın stokunu alın ve tasarruf edebileceğiniz alanları belirleyin. Harcamalarınızı birkaç kez yaptığınızda, bütçenizde ne kadar para kaldığına şaşırabilirsiniz.

 1. Borcunuzdan kurtulun.

Aylık borç ödemeleri, para tasarrufu için en büyük engeldir. Sizi gelirinizden çalıyor! Yani, o borçtan kurtul. Borç ödemenin en hızlı yolu borç kartopu yöntemiyledir. En küçükten en büyüğe sırayla borçlarınızı ödediğiniz yerdir. Yoğun geliyor, ancak sayılardan ziyade davranış değişikliği ile ilgili. Geliriniz aylık borç ödemelerine bağlı değilse, nihayet tasarruf hedeflerinize doğru ilerlemek için kullanabilirsiniz.

 1. Yiyecekleri azaltın.

Çoğu kişi kendisi için tasarruf planı hazırladığı zaman, her ay markette ne kadar harcadıklarını öğrenince şok oluyor. Her hafta kendi yemeklerinizi planlayarak ve mağazaya gitmeden önce kilerinizin envanterini alarak yiyeceklerden tasarruf edin. Bu, yiyecekleri fazla harcamanıza ve israf etmenize engel olacaktır. Ve bütçenizi aşabilecek atıştırmalıkları ve abur cuburları geri almayı düşünün!

Para Yönetimi Yapamıyor Musunuz? İşte Endişelerinizi Azaltacak 9 İpucu adlı makelemiz için >>

 1. Abonelikleri ve üyelikleri iptal edin.

Muhtemelen Netflix, Spotify, spor salonu üyelikleri, popüler abonelik kutuları veya Amazon Prime gibi birden fazla abonelik için ödeme yapıyorsunuz. Düzenli olarak kullanmadığınız abonelikleri iptal edin. Birini gerçekten özlüyorsanız, tekrar abone olun; ancak yalnızca yeni bütçenize uyuyorsa.

 1. Ortalama fiyatta satın alın.

Çoğu durumda, markalı ürünler hakkında daha iyi olan tek şey pazarlamadır. Genel ilaçlar, temel gıda maddeleri, temizlik malzemeleri ve kâğıt ürünler markaları, markalanmış rakiplerinden çok daha düşük maliyetlidir.

 1. Bağları kabloyla kesin.

Kablo fiyatlarının artmaya devam ettiği bir sır değil. Kabloyu kesin, ağ uygulamaları ve akış servisleri gibi kablo seçenekleriyle büyük tasarruf yapmayı öğrenin. Filmlerinizi internetten izlemek çok daha düşük maliyetlidir.

 1. Tasarruflarınızı otomatikleştirin.

Düşünmeden paradan tasarruf edin. Banka hesabınızı, çek hesabınızdan otomatik olarak her ay bir tasarruf hesabına para aktarmak için ayarlayın. Veya, doğrudan para yatırma işleminizi her maaşın% 10’unu otomatik olarak tasarruf hesabınıza aktarmak için ayarlayın.

 1. Ekstra veya beklenmedik bir geliri akıllıca harcayın.

İş bonusu, miras veya vergi iadesi aldığınızda, iyi bir şekilde kullanın. Öğrenci kredilerinizi veya kredi kartı bakiyenizi ödemek için ayırmak için bu fonları kullanmaktan daha iyi olursunuz. Borçsuzsanız, acil durum fonunuzu oluşturmak için bu ekstraları kullanın.

Bonus ipucu: Düzenli olarak büyük miktarda vergi iadesi alıyorsanız, her ay maaşınıza daha fazla para kazandırmak için maaş stopajınızı ayarlayın.

Büyük Tasarruf Eşittir, Küçük Kesintiler adlı makalemiz için >>

 1. Enerji maliyetlerini düşürün.

Para tasarrufu konusunda ciddiyseniz, enerji tüketiminize daha fazla dikkat edin. Daha kısa süreli duş almak, sızdıran boruları sabitlemek, çamaşırlarınızı soğuk suyla yıkamak ve dimmer anahtarları veya LED ampulleri kurmak gibi basit şeyler kolay kazanır. Yeni, daha enerji verimli cihazlar için ilk yatırım olabilir; ancak bütçeniz dahilinde çalışırsanız, bu iyileştirmeler için nakit ödeme yapabilirsiniz.

 1. E-posta listesinden çıkmak.

E-posta pazarlamacıları yaptıkları işte gerçekten iyidir. Bir flash satışın veya münhasır kuponun karşı konulmaz cazibesini biliyorlar! Özel bir teklif gördüğünüzde alışverişe direnemezseniz, e-postanın altındaki aboneliği iptal et bağlantısını tıklayın. Harcama konusunda daha az cazip olacaksınız ve gelen kutunuz çok daha az karmaşık olacak. Bu bir kazan-kazan!

 1. Ödünç al, satın alma.

Haftasonu bahçelerinde çalışmak için bir ağaç düzelticiye mi, yoksa bir grup çorba yapmak için elde kullanılan bir el blendere mi ihtiyacınız var? Mağazayı gezmek yerine bir arkadaşınızdan veya komşunuzdan ödünç alın.

 1. Öğle yemeği hazırlayın.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Amerika’da ortalama bir hane her yıl ev dışında yemek için yaklaşık 3,154 dolar harcıyor. (4) Haftada birkaç kez öğle yemeği satın almak şu anda zararsız görünebilir, ancak ileride sizi daha zorlayabillir.

 1. İndirimler hakkında bilgi isteyin.

Sormadıkça asla bilemeyeceksin. Bir dahaki sefere sinema salonu, müze veya spor etkinliğinde bilet alıyorsanız, yaşlılar, öğrenciler, askeri personel için özel indirimler olup olmadığını sorun.

 1. Cep telefonu faturanızı düşürün.

Aylık cep telefonu faturanız aylık bakkal bütçenizi rakip ediyorsa, geri almanın yollarını bulma zamanı. Pahalı veri planları, telefon sigortası ve gereksiz garantiler gibi ekstralardan kurtularak cep hizmetinizden tasarruf edin. Ve sağlayıcınızla pazarlık etmek veya tamamen yer değiştirmekten korkmayın! Biraz sebat ve araştırma gerektirebilir, ancak tasarruf buna değer.

 1. Bir harcama dondurması deneyin.

Önemli olmayan eşyaları bir hafta, hatta bir ay boyunca satın almayın! Sahip olduğunuz yiyeceklerle yemek hazırlayarak, satın alma eğiliminde olduğunuz mağazalardan kaçınarak ve temel bir zorunluluk olmayan her şeye hayır diyerek çalışmasını sağlayın.

Neden Bütçe Planı Yapmak, Para Kazanmak İçin Bir İpucudur?

Unutmayın, para biriktirmek, hedeflerinizle gerçek bir çekiş kazanmadan önce önceliklerinizin (ve bütçenizin en üstünde) olmalı. Sıfır temelli bir bütçe yaptığınızda, “Gelecek ihtiyaçlarımı şimdiki isteğimden önce koymayı tercih ediyorum” diyorsunuz. Gerçekten ne kadar para kazandığınızın önemi yok – ne kadar para harcadığınız ve paradan tasarruf ettiğiniz önemli. Artık sır çıktı, şimdi tasarruf etme ve para hedeflerinize ulaşma zamanı.

Hiç kimse ilgilenmiyor gibi göründüğü için işini bırakmak istediğini hiç hissettin mi? Olasılık sana dikkat etmiyorsa, biraz muhtaç veya çaresizce karşı karşıya geliyor olabilir misin ? İhtiyacı olan ve her zaman bir şeyler isteyen bir arkadaş düşünün… Ona zamanınızı ve dikkatinizi vermeye meyilli misin? Ona saygı duyuyor musun? Büyük olasılıkla değil.

Ne yazık ki, pek çok ağ pazarlamacısının yaptığı şey budur – ve başarısız olmalarının nedeni budur. Sponsorlukta başarılı olmak için duruşunuza sahip olmalısınız. Duruşunuz oldugunda, potansiyel müşteriler size daha fazla saygı duyacaktır.

İşte size potansiyel müşterilere ulaşmak için dikkat etmeniz gereken  5 madde;

1 – Güvende Olun!

Duruş, başarı vizyonunuz ve gösterdiğiniz güven ile başlar .

2004 yılının Eylül ayında, ilk şirket toplantısına katıldım ve 10.000’den fazla distribütörle dolu bir stadyuma girdim! Şok oldum… Buna inanamadım.

Mücadelem vardı ve sunumumu duymak isteyenleri zar zor bulabildim. O zamanlar dünyada hiç kimse Doğrudan Satış ile ilgilenmiyor gibiydi. Yine de, bu stadyumun içinde, ağ pazarlaması yapan 10.000’den fazla insan vardı ve bir etkinliğe katılmak için para yatırdı!

Kendime “Dünyanın neresinde bu insanları buldular?” diye sordum. Büyük bir “vow anım” oldu .

Bütün bu insanlar benim alt hattımda olabilirdi! Onları bulmak için ağ bağlantımı kurabilir ya da reklamlar yayınlayabilirdim, ancak zamanımı kötü beklentilerle harcadığımdan ya da hiçbir şey yapmayan alt hatları motive etmeye çalıştığım için yapmadım.

İnternetteki hikayeleri okursanız veya MLM hakkındaki röportajlardan bazılarını dinlerseniz, bu üst düzey kullanıcıların çoğunun fırsata açık olduğunu ve birinin kaydolması için hazır olduğunu fark edersiniz. Bu, bir sonraki ağ pazarlaması süperstarının şu anda önünüzde yürüyor olabileceği anlamına gelir. Tek başına, kendine,  güven vermelisin.

Unutmayın, bu dünyada konuşmanız için milyarlarca insan var. Zaman, SADECE sınırlı olan tek kaynağımızdır. Günde 10 kişiyle konuşsanız bile, hayatınızda herkesle konuşmak ve kaydolmak için yeterli gününüz olmaz. Vaktinizi akıllıca kullanın, çünkü dışarıda katılmak için aç olan tonlarca insan var!

Ama onlarla konuşmalısın…

2 – Onlara ihtiyacınız yok!

Duruşa sahip olmak ne demektir? En sevdiğim duruş tanımı, “ Onlara ihtiyacınız yok; sana ihtiyaçları var ! ”

Birinin hayatını değiştirebilecek en iyi iş ve en kaliteli ürünler var. Beklentileriniz SİZE İHTİYACINIZ ama onlara ihtiyacınız yok! Niye ya? Çünkü konuşacak milyarlarca insanın var. Katılmak için potansiyelinize ihtiyacınız yok, çünkü bu dünyadaki potansiyel müşterileriniz asla bitmeyecek. Fakat beklentiniz yalnızca SİZE sahiptir, çünkü fırsat olan sizsiniz.

Zihniyetteki bu basit değişim, sizi, kendine güvenmekten ve reddetmekten korkmayan birine, muhtaç ve çaresiz olmaktan, tamamen başka birine değiştirecektir.

Nasıl Profesyonel Olunur? adlı makalemiz için >>

3 – Seni Reddetmeden Önce Onları Reddet!

İnsanlar size zor anlar yaşatıyorsa, dikkatlerini size vermiyorlarsa veya tonlarca bahanesi varsa, işi onlardan uzaklaştırın.Aradığınız kişi o olmayabilir”. Belki bağlantıda kalabiliriz ve işler bundan 6 ay sonra değişecek. ”

Bam! Onlar seni reddetmeden önce onları reddet!

Eğer toplantıyı sonlandırırlarsa, bu harika, çünkü her kötü ihtimal senin vaktini iyi bir olasılıktan çalıyor. İlginç olan, potansiyel müşterileri reddettiğinizde, bazılarının derhal size dikkat etmeye başlayabilmesidir! Çoğu insan, onlardan bir şeyleri aldıklarında hoşlanmazlar.

4 – Çok Fazla Konuşma!

Çok fazla konuştuğunda, muhtaç ve dırdır sesleri yükselmeye başlar. Bunun yerine, daha fazla dinlemeyi ve sunum yapmak için araçlar kullanmayı öğrenin. Ne kadar çok konuşursanız, ses o kadar çok çaresiz kalır.

Çoğu distribütör beklentileriyle çok fazla zaman harcarlar. Sunumların sürüklenip sürülmesine izin veriyorlar. Veya potansiyel iş ortakları kabullenene kadar, telefonu kapatmayacaklar.

Daha az konuştuğunuzda, bu, size dikkat etmek için olasılıklar elde etmenin son yolunu sunar.

5 – Her Zaman Acele Edin!

Çaresiz distribütörler, herhangi bir anda sunum yapmak için kendilerini hazırlar. Bazı distribütörlerin bakkalda tanıştıkları adama tanıtım yapmak için arabalarını kaçırdıklarını görüyorum..

Bu neden kötü? Çünkü insanlar seni satın alıyor!

İnsanların başarılı insanlara katılmak istediğine katılıyor musunuz? Bütün gününü birisiyle konuşarak geçirecek zamanı olan bir insan olduğunu biliyor musun? Başarılı insanlar HER ZAMAN acele ederler çünkü kendilerini başarılı kılan şeyleri yapmakla meşguller.

Acele Edenlere Neden İyi Şeyler Geliyor? adlı makalemiz içi >>

Kendinizi istediğiniz zaman erişilebilir kıldığınızda ya da beklentilerinizle ya da alt çizgilerinizle konuşarak sonsuz saat geçirdiğinizde, temelde dünyaya yapacak hiçbir şeyin olmadığı sinyalini gönderirsiniz, çünkü başarılı değilsiniz. Yani her zaman acele edin!

***(Başarılı bir Network Marketing Uzmanından alıntıdır.)

Çoğu zaman, hayatın içinde bir yere ulaşmak isteyen insanlar, 100’lerce kitap okudukları, tonlarca görüşme izlediklerini, dünyanın dört bir yanındaki atölye çalışmalarına ve ustalık derslerine katıldıklarını, programlara yatırım yaptıklarını, bir dergi yazdıklarını, yaşam tarzlarını değiştirdiklerini ve hatta zamanlarını değiştirdiklerini söylüyorlar. Daha fazlasını başarmak için çok çaba harcadıklarında onları durdurabilecek ne olabilir? Ve gerçekten bir düşünceyi paylaşabilir ve bir insanın hayatını değiştirebilir misiniz?

Sizi gitmek istediğiniz yere götürecek yaşam hedefleri belirleme kabiliyetinizden en iyi şekilde yararlanmak için:

 1. Sizinle rezonansa girenleri arayın.

Eğer büyük bir başarı elde etmek ve hayatta bir yere ulaşmak istiyorsanız, bunu başarmanın en iyi yollarını bulmak için zaman ve para harcayacağınız açıktır. Bununla ilgili sorun, beyninizin çalışması gerekenlerle ilgili not almamasıdır. Unutmayın ki bazı kitaplar milyonlarca satıyor ve kimi konuşmacılar inanılmaz, biri için işe yarayan şeyin sizin için işe yarayacağı anlamına gelmiyor. Bulunduğunuz kişiye oynayan fikir, araç ve tekniklerle çalışmak zorundasınız.

Alışkanlıklarınızı değiştirmek için bazı şeylere bağlı kalmanız gereken bir argüman var. Buna prensipte hemfikir olsam da, eğer fikirler sizi bulunduğunuz insandan kitlesel olarak uzaklaşmaya teşvik ederse, başarısız olmanız muhtemeldir.

Seninle rezonansa giren şeyleri ara. Yapılandırılmış şeylerden nefret ediyorsanız ve serbestçe akmaktan hoşlanıyorsanız, bu şekilde düşünmenizi ve çalışmanızı sağlayan fikirleri arayın.

 1. İstemediklerinizi filtreleyin ve izin verdiklerinize dikkat edin

Büyük hedefler, hayal listeleri ve planlar – sorun şu ki, bu planları oluşturmakla ve onları elde etmekle meşgulken, beyniniz deneyimlediğiniz her şeyi işler. Çevrenizdeki her ne ise, beyniniz bir düzeyde işlemektedir. Kendi içinde bu şaşırtıcı olsa da, beyninize ne söylediğiniz konusunda net olmanız gerektiği anlamına gelir. Sadece her kokuyu ve sesi işlemekle kalmaz, duyduğunuz her düşünce, inanç ve kelimeyi de işler. Bu çok fazla!

İstemediğiniz şeyleri filtreleyin ve izin verdiğinize dikkat edin . Annem “Bir süngerin içine su gibi tavsiyelerde bulunun, her şeyin sadece istemediğiniz şeyi sıkmasına izin verin” derdi. Bu en iyi ipucu için çok uygundur.

Hedeflerinize ulaşmak için, insanlar “Okumalısınız!” Dediği fikirlerini, tavsiyelerini ve kitaplarını paylaşacaklar. Bunların hepsi size gelsin ve sonra şunu sorabilirsiniz:

Sizinle alakalı olmayan şeyleri atmayı öğrenin.

 1. Hedefinizi olabildiğince basit tutun

Başka bir şeyin üstünde yer alma arzularınız için, beyninizin önünde hatırlaması ve saklaması kolay bir şey yapmalısınız. Nerede olmak istediğinizi ve 1 cümleyle neyi başarmak istediğinizi sınayın. Amacınızı “görmenizi” sağlayan güçlü bir cümle yapın. Bu düşüncelerin cevaplarını yazınız:

Ev Tabanlı İşlerde Hedeflerinize Ulaşmak İçin Bir Eylem Planı Nasıl Oluşturulur? adlı makalemiz için >>

 1. Tekrar tekrar sadece birkaç işlem yapın

Hedef cümleniz olduğunda, 1 Numara için yazdığınız tüm kelimelere geri dönün ve bu amaca ulaşmak için yapabileceğiniz her şeyi yazın. Bu aşamada, yapacaklarınız bu değil, yapabilecekleriniz bu. Bunu yaparak beyninizi normalde eylemlerinizle ilgili normalden daha fazla düşünmek için zorlamıyorsunuz. Elimizdeki sorun beynimizin o kadar fazla işlemesidir ki, yaptığı işlemlerin çoğu otomatiktir.

Yeni güçlü eylemler oluşturmak için, bu otomatik düşünme biçimini aşmamız gerekir. Daha sonra yapabileceğiniz uzun bir listeniz olduğunda, hedefinize ulaşmak için yapacağınız maksimum 5 eylemi seçin. Bu listedeki fikirlerden daha fazlasını yapmayacağınız anlamına gelmez, sadece bu aşamada maksimum 5 hedefe konsantre olmak için öncelik yaratıyorsunuz.

 1. ŞİMDİ ne yapılması gerektiğinin bir listesini yapın

Beyniniz “Şimdi” Hedeflerine ulaşma gereğini takdir etmeyebilir, ancak başarınız bunu yapar. Müşterileri istediklerini elde etmek için mücadele ederken sık sık gördüm, çünkü yaşam denen o küçük şeyi hesaba katmadılar. Örneğin, büyük bir hırsınız olabilir, ancak aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirmeyi hesaba katmadınız.

Büyük anlaşma değil mi? Uzun vadeli kazançlar için kısa vadeli fedakarlık, değil mi?

 1. Size yardımcı olması için bir antrenör bulun

Söylemekten nefret ediyorum ama yalnız gitmek zorlaştıracak. Gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olacak birini bulmanız gerekiyor. İşte bu yüzden bir antrenör bu kadar önemlidir. Bir koç şunları yapacak:

Dinle, böylece beyin dökümü yapabilirsin: Tüm düşüncelerinizi, şu ana kadar ne yaptığınızı, endişelerinizi, başarısızlıklarınızı, endişelerinizi, her şeyinizi kafanızı boşaltın.

Boşluk oluşturmak: Böylece gerçekleşen her şeyi, çalışan görünmeyen şeyleri işleyebilir ve ileriye dönük bir yol bulabilirsiniz.

İnsanlara, zihnini kuruluşunuzdaki yaratıcılığın kilidini açacak ve en iyi sonuçları elde edecek şekilde açma konusunda nasıl ilham veriyorsunuz? Reklam endüstrisindeki eski bir iş arkadaşımın yaratıcılığın kilidini açma kabiliyeti (ve bu süreçte iyi vakit geçirme) konusunda efsanevi statü kazanmasını anlatan bir hikaye paylaşmama izin verin.

Amacı, müşterisinin işinde ürünlerin pazarlanma şeklini değiştirmekti. Ekibinin işleri hakkında tamamen yeni yollar düşünmesini ve ürünlerinin görüntüleniş şeklini değiştirmesini istedi. Bu amaçla, tüm reklam ve hesap ekibini Las Vegas’a götürdü.

Onlara yolculuk hakkında neredeyse hiçbir şey söylemedi. Takım Vegas’a geldi ve üç gün boyunca ekibine, gündemde eğlenmekten başka bir şey olmadığını söyledi. Bu yüzden yemeğe, içmeye, kumar oynamaya başladılar.

Dördüncü günde grubu topladı ve onlara “Bu sektörde ürünlerin pazarlanma şeklini değiştirmemiz gerekiyor. Yaratıcı, farklı, benzersiz olmamız gerekiyor. Müşterilerimizin temeli genç erkek izleyicisine hitap etmemiz gerekiyor – çok fazla video oyunu oynuyorlar. ”

Konuşurken, ekip üyelerinin odalarına video oyun sistemleri kuruluyordu. Sonraki üç gün boyunca, işlerinin video oyunları oynamak olduğunu söyledi. Grafikler, sesler ve hedef kitleye hitap eden karakterler dahil bir oyun oynama deneyiminin tamamını düşünmeleri gerekiyordu. Oyun tasarımcılarının içeriği nasıl sunduğunu, müşterinin ürünün görünüşünü ve hissini nasıl manipüle ettiklerini düşünmelerini istedi. Skor tablolarına, ses efektlerine ve oyun tasarımcılarının tasarladıkları küçük numaralara dikkat etmelerini istedi. En önemlisi, ekibinin, gerçek hayattaki ürünlerini yeni nesil müşterileri kazanmalarını sağlamak için müşterisinin video oyunu yeniliklerinden nasıl faydalanabileceğini düşünmesini istedi.

“Liderlik Nedir? Tanımlamanın 10 Yolu” adlı makalemiz için >>

Güneşin üç görkemli gününden sonra, ekibi yaratıcılıklarını serbest bırakmak ve insanların müşterisinin ürünlerini kullanma şeklini değiştirmek için zaman kaybetmedi. Kısacası, onları sektördeki herkesten ayıran benzersiz bir görünümle geldiler.

Ekibi aynı sonuçları New York ofislerinde oyun oynayarak da başarabilir mi? Şüpheliyim. Ekibini Las Vegas’a alarak onları çalışma modundan oyun moduna geçirdi. Sosyal bir ortamda etkileşime girmek için fazla zamanı olmayan insanları bir araya getirdi. Las Vegas’ta parti yapmanın günleri onları daha da yakınlaştırdı, ekip çalışması anlayışını inşa etti. Bir video oyunu oynayan bir otel odasındaki iki adam işlerini bilgisayarlarındaki bitişik ofislerde oturduğundan daha farklı görüyorlar.

Takımını altı günlüğüne Vegas’a (ya da başka bir yere) götürmen gerektiğini söylemiyorum. Ancak yaratıcı ekip çalışmasını teşvik etmek için onları ofis zihniyetinden kurtarmanın ve doğal dirençlerini bozmanın bir yolunu bulmanız gerekiyor. Bunların her birinin içindeki dehaya düzenli olarak dokunmanız gerekir. Yaratıcı olmak, ürününüzü satmaya çalışırken harika bir şey inşa etmekten, engelleri aşmaya kadar her şey için geçerlidir.

Aşağıdaki önerileri izleyerek çalışanlarınızın yaratıcılığına dokunabilirsiniz:

Grupları bir araya getirin.

Yeni bir işletme veya ürün başlatırken ekip üyeleri hep meşguldür. Hepsininde başları aşağıya eğiktir, sorumlu olduklarına odaklandılar. Zamanlarının çoğu, departmanlarındaki diğer insanlarla çalışmak için harcanmaktadır. Yaratıcı ve teknik insanlar etkileşimde bulunmak için fazla zamana sahip değiller. Bunu değiştirmenin yolları var.

Xoom’da saat 3’te pizza ve bira yedik. Her Cuma. Farklı gruplardan insanlar sosyal bir ortamda etkileşim kurdu. Şirket büyüdükçe, bu Cuma öğleden sonraları yeni ekip üyeleriyle tanışma fırsatı sundu ve birlikte şirketin ortak bir vizyonunu geliştirdik. Farklı sorumluluklara sahip kişiler şirkete farklı şekillerde baksalar bile, bira ve pizza konusunda en yaratıcı ve işbirlikçi fikirlerimizden bazılarını bulduk.

Düzenli olarak çık.

Ofis dışında bir şeyi en az dörtte kez yapın. Faaliyetin pahalı ya da abartılı olması gerekmez. Mutlu bir saat, minyatür golf ya da at arabası yarışı planlayabilirsiniz. Her ne ise, insanları yeni bir ortamda buluşturmak, ilişkiler kurabilir ve yaratıcılığa ilham verebilir. Çalışanlarınızı kendi rahatlık bölgelerinden çıkararak ve birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlayarak gözlerini yeni olasılıklara açabilir.

Denemeye teşvik etmek.

Her ay birkaç saatliğine kimsenin bilgisayarını veya akıllı telefonunu kullanmasına izin verilmediğini beyan edin. Ekranlar yerine, her çalışana bir not defteri verin ve onlardan işin nasıl geliştirileceği konusundaki düşünce ve fikirlerini yazmak, eskiz yapmak ve diyagramlarını çizmek için zaman harcamasını isteyin. Kağıdı kağıda koymanın yeniliği onları farklı bir şekilde düşünmeye zorlar. Egzersizden sonra, sayfalarını defterlerinden ayırmalarını ve beyin fırtınası duvarlarına göndermelerini teşvik edin.

Riske teşvik etmek.

Bazen yenersin bazen kaybedersin. Ancak insanlar risk almak ve yaratıcı olmak için teşvik edilmelidir. Bir şey işe yaramasa bile, bu deneyimlerin bir işletmenin büyümesinin değerli bir parçası olduğunu bilmeleri gerekir. Bunu yapmanın bir yolu, ekibinizi yan projelerle deneme yapmaya teşvik etmektir. Bunların çoğu başarısız olacak, ancak olasılıklar bunlardan bir sonraki büyük fikrinize dönüşebilir. İşe yaramayan bir şey denerlerse, tüm işlemi – veya kişinin işini – riske sokması endişesi yoktur.

Bir şey işe yaramazsa, ekibinizle bunu kutlayın.

En başarılı ve yaratıcı insanlar risk alan kişilerdir. Deniyorlar, başarısız oluyorlar ve hatalarından ders alıyorlar. Yeni bir şeye ateş edilmenin bir şey öğrenildiği sürece kutlandığı bir kültür yaratın.

(Bir iş geliştirme uzmanının hayatından alıntıdır.)

Kaynak: The Balance