İşletme fakültelerinde öğretilmeyen 7 kritik girişimcilik yasası nedir? Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Bill Gates veya Michael Dell gibi başarılı insanların büyük bir kısmı üniversiteyi yarıda bırakmışlardır. Ancak yine de oldukça başarılı girişimciler haline gelmiştir. Neden üniversiteden ayrıldıklarını biliyor muydunuz?

Kolejlerin ve üniversitelerin başarılı girişimciler olmak için ihtiyacınız olan gerçek hayattaki şeyleri öğretmediklerini biliyorlardı. Büyük bir şey başarmak istiyorlarsa, geleneksel yolu takip eden diğerlerinden farklı olarak, oraya ulaşmak için farklı bir yol izlemeleri gerektiğini de biliyorlardı.

Bu yüzden okuldan ayrıldılar ve girişimci hayallerini gerçeğe dönüştürmeyi başardılar. Birkaç yıl önce, üniversitelerde, girişimcilik için büyük bir şey yoktu. İşletme okulları girişimciliği bir konu olarak öğretmeye başlamıştır ancak yine de öğrencilerine aşılayacak kadar önemli bulmadıkları pek çok girişimcilik kuralı bulunmaktadır.

İşletme Fakültelerinde Size Öğretmedikleri 7 Kritik Girişimcilik Yasası

Bu yazıda, girişimciliğin bu kadar zorunlu ancak gözden kaçan yedi yasasını öğreneceksiniz. İşletme fakültelerinde öğretilmeyen bu yasalar, aslında size hayatta en çok başarı sağlayacak kuralları taşımaktadır. İşletme fakültelerinde öğretilmeyen 7 kritik girişimcilik yasası nedir?

 1. Kalabalıktan sıyrılmalısınız

Farklı olmalısınız.

“İnovasyon lider ve takipçi arasında ayrım yapar.” – Steve Jobs

Girişimcilikte başarıya ulaşmak istiyorsanız, kutunun dışında düşünmeniz ve işinizi diğerlerinden ayırmanız gerekir. İşletme fakülteleri, piyasadaki rakiplerinizle nasıl rekabet edeceğinizi öğretebilir. Ancak işinizi başkalarından ayırmak için yenilik ve farklılaştırma sırlarını size öğretmeyebilir. Yenilik, gerçek yenilik içeriden geldiği için tuğla ve harç ortamında öğrenemeyeceğiniz şeylerden biridir. Hedef kitlenizin sorunlarını ve ikilemlerini çözmek için yeni yollar bulmaya odaklanın ve başarılı olacaksınız.

Steve Jobs Kimdir? Hayatı Ve Sözleri >>

 1. Bir planınız olmalı

Benjamin Franklin‘in dediği gibi, “Planlamayı başaramazsanız, başarısız olmayı planlıyorsunuzdur.” Plansız girişimcilik dünyasına adım atmak, paraşüt olmadan uçurumdan atlamak gibidir. Her iki durumda da sonuç aynı olacaktır. Attığınız her adımın ve eylemin, sonuçlarını ve yansımalarını bilin. Hedeflerinize doğru ilerlemenizi nasıl etkileyebileceğini garanti altına alın. Tasarlanan planlarınızın dinamik iş durumlarıyla başa çıkacak kadar esnek olduğundan emin olun.

 1. Kendinizi doğru insanlarla çevrelemelisiniz

İşletme fakültelerinde öğretilmeyen 7 kritik girişimcilik yasası nedir? – Her şeyi kendi başınıza yapamazsınız. Tüm başarılı girişimcilerin bir akıl hocası ve bir ekibi vardır. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, onlara da ihtiyacınız var. Yanlış anlamayın, ancak mentorlar işletme okulunda tartışmak zorunda olduğunuz öğretmenlerden daha iyi öğretmen olduklarını kanıtlarlar. Sizi işletme okulundaki öğretmenlerinizin size asla güvenmeyi düşünmediği şeylere yönlendireceklerdir. Uygun rehberlik ve gözetim altında, bir profesyonel olarak ve bir kişi olarak gelişebilir ve büyüyebilirsiniz.

Ekibinizin bir parçası olmak için işe aldığınız kişiler girişiminizi başlatabilir veya kırabilir. Çalışan edinimi söz konusu olduğunda, farklı bir beceri seti içeren ve kuruluşunuza en uygun personeli seçin. Özveri, kendine güven ve hızlı bir şekilde öğrenme ve benimseme konusunda tuhaf bir yetenek, göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerden bazılarıdır.

 1. Başarılı olmak için başarılı bakmalı ve hareket etmelisiniz

İnsanlar etkili insanlarla bağlantı kurmayı ve iş yapmayı severler. Başarılı bir girişimci olabilmek için önce birisine benzemek ve biri gibi davranmak zorundasınız. Diğer başarılı izlenimlerle aynı odaya aitmiş gibi davranıyorsanız, müşterileri işletmenize çekmenin zor olmadığını göreceksiniz. Sonuç olarak, çoğu girişimcinin yeni müşteri çekmek söz konusu olduğunda karşılaştığı ilk engelin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

 1. Organize kalmalısınız

İş günleri herkesin başlamasından önce başlar ve sevgili yaşlı pijama onları sürükleyene kadar aralıksız devam eder.

Girişimcilerin oldukça meşgul arılar olması gerekiyor. İş günleri herkesin başlamasından önce başlar ve sevgili yaşlı pijama onları sürükleyene kadar aralıksız devam eder. Daha da önemlisi, takvimleri o kadar çok görevle doludur ki bazen düzenli kalmak son derece zorlaşır. Aynı gün toplantılara katılmak, projeleri denetlemek, sonuçları analiz etmek ve karar vermek zorundadırlar.

Sıra Dışı Girişimci: Robert Herjavec Kimdir? >>

 1. Sabır göstermelisiniz

“Başarı genellikle onu aramak için çok meşgul olanlara gelir.” – Henry David Thoreau

İşletme fakültelerinde öğretilmeyen 7 kritik girişimcilik yasası nedir? – Bir gecede iş başarısı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız daha fazla yanlış yapamazsınız. Başarı için hiçbir kısayol olmadığını unutmayın, bu yüzden bir ay içinde dünyanın en ünlü girişimcisi olma hayalini bile kaçırmayın. Colin Powell, başarı için formülünü “Başarı, mükemmelliğin, sıkı çalışmanın, başarısızlıktan, sadakat ve sebattan öğrenmenin sonucudur.” diyerek vermiştir.

Başarısızlıktan korkmayın, çünkü birçok girişimcinin hayallerini sürdürmemesinin veya hayallerini gerçeğe dönüştürmemesinin ana nedeni budur. Fikirleri erken ölüyor. Başarısızlığı öğrenme ve gelişme fırsatı olarak kullanın. Başarının anahtarı, ilk birkaç hıçkırıktan sonra umut ve ilk coşku kaybını kaybetmemektir. Vazgeçmeye karar verdiğiniz zamanın, ilgi odağı haline gelme zamanınız olacağını asla bilemezsiniz.

 1. Müşteri sorunlarına hızlı dönüş yapmalısınız

“En önemli ve tek şey, müşteriye saplantılı bir şekilde odaklanmak. Hedefimiz dünyanın en iyi müşteri merkezli şirketi olmak.” Jeff Bezos

Müşteri kraldır, doğru. Amazon CEO’su Jeff Bezos bunu çok iyi biliyor. Aslında, Amazon’un başarısının arkasındaki sır, onu dünyanın en zengin insanı yaptı. “Müşterilerimizi bir partiye davetli misafirler olarak görüyoruz ve biz de ev sahipleriyiz. Müşteri deneyiminin her önemli yönünü biraz daha iyi hale getirmek, her gün yaptığımız asıl işimiz.”

Kendinizi müşterinin yerine koyun. Sorunlarınızın çözülmesini beklemek ister misiniz? Hayır, müşterilerinizin nasıl beklemelerini bekleyebilirsiniz. Müşteri sorgularını hızlı bir şekilde çözen mükemmel müşteri desteği, can sıkıcı müşterilerinizi mutlu kullanıcılara ve istekli marka savunucularına dönüştürebilir.

İşletme fakülteleri sizi gelecekteki iş zorluklarıyla başa çıkmaya hazırlayabilir. Ancak orada her şeyi, özellikle de girişimcilik sanatını öğrenemezsiniz. Başarılı bir girişimci olmak için hata ve deneyimlerinizden ve akranlarınızın deneyimlerinden öğrenin.

İşletme fakültelerinde öğretilmeyen 7 kritik girişimcilik yasası hakkında düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceriyi Edinmelisiniz >>

Tüm zamanların en büyük Olimpiyat sporcularından biri olan Michael Phelps, bireyin çok genç yaşta neler başarabileceğini yeniden tanımladı. Sadece beş Olimpiyat Oyunu’nda kemerinin altında 28’den fazla madalyayla, en son bir atış için Rio’da emeklilikten çıktı ve beş altın madalya ve bir gümüş madalya kazanarak Rio Olimpiyatları’nı uygun bir veda haline getirdi.

Girişimcilerin Michael Phelps’ten Öğrenebilecekleri 7 Ders

Michael Phelps’in tutkusu, disiplini ve bağlılığı, her şeye rağmen büyük başarı elde etmesine yardımcı oldu. Bu makalede, genç girişimcilerin çalkantılı girişimcilik denizlerini cesaretlendirmelerine ve rakiplerinden herhangi biri olmadan bitiş çizgisine ulaşmalarına yardımcı olacak Michael Phelps’in mücadelelerinden çıkarılan önemli dersleri paylaşıyoruz.

İnsanlar Deli Olduğunuzu Düşündüğü Zaman Bile Hedeflerinize Nasıl Ulaşırsınız? >>

 1. Hedeflerinizi Yazın

Çok hassas bir yaştan itibaren, Michael Phelps bir kağıda hedeflerini yazdığını belirtmiştir.

Çok hassas bir yaştan itibaren, Michael Phelps bir kağıda hedeflerini yazdığını belirtmiştir. Daha da önemlisi, her gün bu hedefleri hatırlattı, böylece onları unutmasın. Üzerine yazdığı Olimpiyat hayali ile bir hedef sayfası tuttu.

Onun için başarısının arkasındaki itici güçtü ve genç girişimciler için de aynı olduğunu düşünüyoruz. Önünüzde net bir hedefiniz varsa, size giden yola odaklanmak çok daha kolay hale gelir. Tony Robbins‘e göre, “Hedefleri belirlemek görünmez olanı görünür hale getirmenin ilk adımıdır.” Hedeflerde ve vizyonda netlik, başarılı girişimcileri o kadar başarılı olmayanlardan ayıran şeydir.

 1. Her Başarılı Olduğunuzda Çıtayı Yükseltin

Hedeflerinizi yazmak ve kendinizi onlara hatırlatmak yeterli değildir. 8 yaşındaki Michael Phelps’in yaptığı gibi cüretkar hedefler koymanız gerekecek. Norman Vincent Peale bunu parlak bir şekilde özetlerken, “Ay için hayal kur. Kaçırsanız bile, yıldızların arasına ineceksiniz.” Michael Phelps asla kimseyle kıyaslanmadı ve her zaman geçmiş performansını yenmeye çalıştı. Sonuç olarak, sadece kendi kayıtlarını değil, aynı zamanda yoluna çıkan herhangi bir kaydı da kırdı. Çoğu sporcunun başarmayı hayal ettiği kutsal statüye ulaştı.

 1. Testereyi Keskinleştirin

Sınırlarınızı zorlamaya odaklandığınızda, her geçen gün iyileşme eğilimindesiniz. Michael Phelps de bu mantrayı takip etti ve emekli oluncaya kadar asla durmadı. Dünyadaki en başarılı Olimpiyatçı olmak için gemisini geliştirdi ve tüm Olimpiyat kayıtlarını paramparça etti. Bu yetenek nedeniyle, rekabeti toz içinde bıraktı. Onun madalya çetelesi bazı ülkelerin toplamından daha fazla.

Genç bir girişimci olarak, her zaman bir öğrenme modunda kalmalı ve her zaman iyileştirme fırsatları aramalısınız. Bu olmadan, her gün yeni oyuncuların pazara girdiği ve tüketici seçimlerinin sürekli değişen teknolojilerin ve kültürel değerlerin ortaya çıkmasıyla dönüştüğü dinamik dünyada hayatta kalmanız son derece zor olacaktır. Güçlü girişimciler ortaya çıkan zorluklara ayak uyduramazlarsa, sonunda kaybeden tarafa geçerler.

30 Adımda Özgüveninizi Tavan Yaptırın >>

 1. Asla Pes Etmeyin

Başarı bir anda gelmez, sadece sihirli değneğinizi kırdığınızda ve başarınız gümüş bir tepside size sunulacaktır, bu Michael Phelps gibi başarılı bir atlet için bile geçerlidir.

Başarı bir anda gelmez, sadece sihirli değneğinizi kırdığınızda ve başarınız gümüş bir tepside size sunulacaktır, bu Michael Phelps gibi başarılı bir atlet için bile geçerlidir. Ayrıca, erken yaşlarında zorluklara, yaralanmalara ve aksamalara katlandı, ancak hayallerinden asla vazgeçmedi. İlk Olimpiyat görünüşünden kısa bir süre sonra, dikkatsiz sürüş için tutuklandı. Haber viral oldu ve itibarını yok etti. Kariyeri boyunca da çeşitli yaralanmalara uğradı, ancak hiç durmadı ve başarıya giden neşeli yoluna devam etti.

2008’deki Pekin Olimpiyatları‘nda gözlükleri yarışın ortasında sızdı ancak yüzmeye devam etti ve bu yarışı da kazandı. Tomurcuklanan girişimciler de asla söylenmeyen bir kalıp tutumu benimsemelidir. İlk aksiliklerin hedeflerinize ulaşmanızı engellemesine izin vermeyin. Aslında, girişimciler başarısızlığı nerede yanlış gittiğini gözden geçirme ve gelecekte daha iyi sonuçlar elde etme fırsatı olarak görmelidir. Onun yaklaşımını takip ederseniz, başarılı bir şekilde kapınızı çalacaktır.

 1. Disiplin Başarı İçin Zorunludur

Eğitim söz konusu olduğunda, Michael Phelps’den daha fazla antrenman yapan pek çok kişi bulamazsınız. Karşılaşabileceğiniz en zor antrenman sporcularından biridir. Hepsi bu değil; aynı zamanda yediklerine de dikkat eder ve asla eğitimi atlamaz. Disiplini ve eğitimi, formda kalmasına ve en üst düzeyde yarışmaya hazır olmasına yardımcı oldu. Onun yorucu rutini, yaralanmalara karşı koymasına ve sadece seçkin sporcu sınıfının başardığı atletik parlaklığa ulaşmasına yardımcı oldu.

 1. Kendinizi Doğru İnsanlarla Çevirin

Her ne kadar Olimpiyatlarda madalya yarışında birçok ülkeyi yenebilse de, başarısını farklı insanlara atfeder. Antrenörü Bob Bowman ve annesi Debbie Phelps ona destek sağladı ve düşünülemez olanı başarması için motive etti. Takım arkadaşları ve okul arkadaşları da Michael Phelps’in bugünkü haline gelmesinde önemli bir rol oynadılar.

Yalnız el ilanları yalnızmış gibi görünürler ama gerçek şu ki hiç kimse kendi başına her şeyi yapamaz ve girişimciler istisna değildir. Aile, arkadaş ve akıl hocalığı olarak sizi destekleyecek şekilde müttefiklere sahip olmak, yaşam alanlarında yardımcı olmak büyük insanlar için her zaman vazgeçilmezdir. Sizi başarısızlığa götürebileceği için yanlış kişilerden kaçınmaya çalışın.

 1. Hatalar Sizi Ustalaştırır

Michael Phelps Olimpiyat kariyerine 2000 yılında Sydney maçlarında başladı ancak madalya kazanamadı.

Michael Phelps Olimpiyat kariyerine 2000 yılında Sydney maçlarında başladı ancak madalya kazanamadı. Çizim tahtasına gitti ve bir yıl sonra Dünya Şampiyonaları’nda iki dünya rekoru kırarak bir patlama ile geri döndü. Güney Afrikalı bir yüzücü Chad Le Clos, Londra Olimpiyat Oyunları 2012’de Michael Phelps’i 200 metrelik kelebek yarışında sadece 0.05 saniye yendi.

Bu kayıp onu huzursuz etti, çizmediğiniz sürece huzur bulmanıza izin vermeyen bir kaşıntı gibi. Chad Le Clos’a karşı kaybettiği videoyu, eksik olduğu ve üzerinde çalıştığı alanları bulmak için defalarca tekrarladı. Daha sonra 2016’da Rio Olimpiyatları’nda gerçek bir şekilde geri döndü ve beş altın madalya kazandı. Hata yapmak insan olmaktır, ancak sadece hatalarından öğrenenler başarılı olur. Dedikleri gibi, “Bir kez bir hata, iki kez bir kalıp ve üç kez bir alışkanlıktır”.

Çıkarımlar

Bu makaleyi okuduktan sonra, iş ve spor dalında kazanma arasında çok fazla fark olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Michael Phelps gibi bir sporcudan işinizde ve hayatınızın diğer alanlarında başarılı olmanıza yardımcı olacak birçok ders alabilirsiniz.

Hedef belirlerken, daima yüksekleri hedef alın ve kendinize hedeflerinizi hatırlatmaya devam edin. Disiplin, bağlılık ve asla pes etme davranışı edinin. Ne kadar büyük olursa olsun herhangi bir engeli aşmanıza yardımcı olacaktır. Hatalarınızdan ders alın ve her zamankinden daha güçlü bir şekilde geri gelin.

Borçsuz İnsanların 9 Finansal Alışkanlığı >>

Kaynak: Vikipedi

Girişimci becerileri hakkında neler biliyorsunuz? Özgüven, duygusal zeka, etkili iletişim ve daha birçoğu. Girişimcilerin 21. yüzyılda başarılı olmaları gereken beceriler hakkında bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde sizlerle buluşturuyoruz.

“Girişimcilikle ilgili iyi haber, kaderin senin elinde. Kötü haber, kaderin senin ellerinde! ” – Guy Kawasaki – Amerikalı Yazar ve Pazarlama Uzmanı

Yukarıdaki alıntı günümüzde hangi ikilem arz eden girişimcilerin içinden geçtiğini açık bir şekilde anlatmaktadır. Geleceklerinin kendi ellerinde olması, hem bir nimet hem de bir lanettir. Kariyerlerimizde mükemmel olmak ve profesyonel yaşamlarımızı mükemmel hale getirmek için hepimizin bazı becerilere ihtiyacımız var. Geriye kalanın kendi kendine bakacağını varsayarak, tüm enerjimizi işi yapmaya odaklanıyoruz, büyük bir hatadır. Bekle, hepimiz hayatımızda bu ana kadar takip etmedik mi? Evet, ama ne yazık ki, bu doğru değil.

Girişimcilerin 21. Yüzyılda Başarılı Olmaları Gereken 9 Beceri

Girişimci becerileri, girişimciliği düşünen insanların öğrenmesi gereken yeteneklerdir. Her işte başarılı olmak için de geçerli becerilerdir diyebiliriz. Ancak işiniz sizin her şeyinizse, kesinlikle bu dönüş noktalarına hakim olmalısınız. Peki nedir bu beceriler?

Öğrenmeyi asla bırakmayın

Stanford Üniversitesi’nden Carol Dweck ve meslektaşları tarafından nasıl bir şeyler öğrenebileceğimiz üzerine yapılan yeni bir araştırma, hatalarımızdan öğrenme hakkındaki tüm efsaneleri ve teorileri parçaladı.

8 Soruda Networking Nedir? >>

Neden Sürekli Öğrenme, Başarının Anahtarıdır?

Girişimci becerileri arasında yer alan sürekli öğrenme konusu, başarının da anahtarıdır. Kendinizi geliştirebileceğiniz ve gelecekte mevcut olasılıklarınızın ötesinde bir şeyler yapabileceğinizin yeterince heyecan verici olduğuna inanmalısınız. Sınırlı zamanımız olduğu için, kendimizi en büyük faydayı sağlayacak öğrenme becerilerine adamalıyız.

Şimdi, en büyük getiriyi sağlayabilecek ve hem yeni şeyler nasıl öğreneceğiniz hem de öğrenme becerinizi nasıl canlı tutabileceğiniz konusunda geleceğinizi daha iyi hale getirebilecek 9 beceriyi kısaca açıklamaya çalışacağız.

1. Duygusal zekaya önem verin (EQ)

Duygusal Zeka (EQ), kendinizdeki ve başkalarındaki duyguları tanıma ve anlama yeteneğinizdir.

Duygusal Zeka (EQ), kendinizdeki ve başkalarındaki duyguları tanıma ve anlama yeteneğinizdir. Ayrıca, bu farkındalığı davranışlarınızı ve ilişkilerinizi yönetmek için kullanma yeteneğinizi de açıklar. EQ, muazzam sonuçlarla enerjinizi bir yöne odaklamanın en iyi yollarından biridir.

Psikoloji Nedir? >>

2. Zaman yönetimi becerinizi geliştirin

En iyi sonuçlar için zamanı etkili ve verimli bir şekilde yönetmeyi öğrenin. En üst düzeyde performans göstermeniz gerekiyorsa, tamamlamanız gereken görevlerin başında olduğunuzdan ve günün sonunda hiçbir zaman fazladan saat çalışmak zorunda olmadığınızdan emin olmak için optimum zaman yönetimine ihtiyacınız vardır. İstisnalar olsa da, ilk önceliğiniz öncelikleri organize etme ve yürütme zamanınızı yönetebilmelidir.

3. Dinleme sanatını öğrenin

Düzgün dinlemek pek çok insanın sahip olmadığı bir sanattır. Her zaman konuşmayı seviyoruz ve dinlemek için sabrımız yok. Bir kişi sadece konuştuğumuzda zaten bildiğimizi tekrarladığımız gibi dinleyerek çok şey öğrenebilir. Dinleyerek her zaman yeni şeyler öğreniriz ve bir durumu veya kişiyi daha iyi anlayabiliriz.

4. Hayır demeyi bilin

İnsanlar genellikle hayır demeyi çok zor buluyor ve zamanla tamamlayamadıkları belirli görevleri sıklıkla kabul ediyorlar.

İnsanlar genellikle hayır demeyi çok zor buluyor ve zamanla tamamlayamadıkları belirli görevleri sıklıkla kabul ediyorlar. Bu performanslarına olumsuz bir faktör olarak yansır. Girişimci becerileri konusunu geliştirmek istiyorsanız, öğrenmeniz gereken bir kelimedir. Çünkü gerçek dünyada genellikle başka biri için bir görev yapmak veya eldeki bir işi başka bir şeyden daha önemli bir şekilde tamamlamak arasında seçim yapmanız gereken bir durumla karşılaşırsınız.

Sizi gereksiz kısıtlamalardan kurtaracağından kibar bir şekilde hayır demeyi öğrenin. Sizin için daha önemli görevleri yerine getirmeniz için bol zaman ve enerji verecektir.

20’li Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

5. Yardım istemeyi ihmal etmeyin

Asla utangaç olmayın veya yardım istemekten korkmayın. Zeka veya bir şeyler yapma yeteneğiniz hakkında başkalarının algılarının ne olacağını düşünmeyin. Bir işi yanlış bir şekilde yapacağınız ve korkunç sonuçlarla karşılaşacağınız senaryoları düşünün. Biraz yardım istemede yanlış bir şey yoktur, çünkü sadece bu şekilde bir görevi doğru şekilde yapmak için açık ve doğru yolu bileceksiniz.

6. Kaliteli uyku çekin

Rochester Üniversitesi’nden yakın zamanda yapılan bir araştırmanın sonuçlanması, sağlam bir uykunun sağlığımız için tam olarak ne kadar iyi olduğu hakkında geniş bilgi sağlıyor. Araştırmaya göre, uyurken beynimiz uyanıkken nöral aktivitenin ürünleri olan toksik proteinleri yok ediyor. Beynimiz bu toksik atıkları ancak yaş grubumuza göre sağlam ve yeterli bir uykuya sahip olduğumuzda temizleyebilir. Aksi takdirde görevlerinizi tamamlamada zorluk yaşayacaksınız ve yaratıcılık yeteneğiniz körelecek.

7. Dilinizi uygun durumlarda ısırın

Tıpkı düzgün dinleme, sessiz kalma ve patronunuzla veya şirket yönetiminizle hararetli bir tartışmaya girmekten kaçınmak gibi beceriler de zor.

İlginç girişimci becerileri arasında yer alır. Herhangi bir profesyonel çalışma ortamında yapılması en zor şeylerden biridir. Tıpkı düzgün dinleme, sessiz kalma ve patronunuzla veya şirket yönetiminizle hararetli bir tartışmaya girmekten kaçınmak gibi beceriler de zor. Haklarınız için konuşmanız gerekirken, bazen sessiz kalmak durumları çok kolaylaştırabilir. Her zaman çok fazla argüman yapmak sizi kaçınmak isteyecek bir kişi yapar, bu yüzden sadece mutlak bir zorunluluk olduğunda konuşmaya çalışın.

8. İnisiyatif alın

Kararınızı verebiliyorsanız, inisiyatif kullanmak uzun bir yol kat edebilir. Şirketiniz için elverişli bir duruma yol açabilecek bir görevden veya bir işlemden eminseniz, lütfen inisiyatif alın. Buluş aynı zamanda bir tür girişimdir ve şirketinizin iyileştirilmesi veya kişisel düzeyde doğru seçimi yaptığınızı biliyorsanız hemen devam edin. Ya da bir başkası inisiyatif alacak ve üstünlük şansınızı kaybedeceksiniz.

Bugün Başlamanız Gereken Finansal Alışkanlıklar Nelerdir? >>

9. Olumlu kalın

Umudunu kaybettiğimizde ve kötümser hale geldiğimizde günlük hayatımızda sayısız durum yaşarız. Yarısı boş değil, bardağın dolu tarafını görenler arasındaysanız, başarılı olmak zorundasınız. Gelecek vaat eden bir girişimci için iyimser olmalısınız ve başarılı olmak için hesaplanmış riskler almalısınız. İş dünyası, ne pahasına olursa olsun başarılı olmanız gereken acımasız bir pazardır. Bu bitiş için bir yarış ve sadece üstünlük arzusu olan ve ışığı tünelin sonunda görebilenlerdir, başarılı olanlar.

Son söz

Üniversiteden yeni mezunlar ve benzersiz ve parlak bir fikri olan herkes, kendi şirketini kurmak istiyor. Ancak bilmedikleri şey, girişimci olmanın bir ya da iki yıl içinde başarabileceğiniz kolay bir iş olmadığıdır.Bir işe başlamak kolaydır, ancak uzun vadede sürdürmek zor bir iştir.

Umarız bu blog aracılığıyla bazı yaşam boyu dersler öğrenir ve modern çağ için gerekli becerileri kazanırsınız. İş ortamı her geçen gün daha da zorlaşıyor ve en uygun olanın hayatta kalması da aynı durumda. Yarışı kazanmak için burada belirtilen becerileri öğrenmeniz gerekiyor, yoksa geride kalacaksınız.

Gelecekte bu blogu daha da iyi hale getirmek için görüşlerinizi almak isteriz. Lütfen bu konuda aşağıdaki yorumlar bölümünü kullanın.

Neden Marka Olunmalı? >>

İş dünyası hızla bir değişim geçiriyor. Teknolojik gelişmeler, insanların hayatlarını tamamiyle değiştiriyor. Çalışma ortamları değişiyor. Çalışma şartları yenileniyor. Peki iş dünyasının liderleri, çalışanları için ne yapabilir?

İş Dünyasında Gönülden Katılım

Gönülsüz yaptığın veya çalıştığın işte ne derece mutlu olabilirsin gelin hep birlikte faaliyet gösterdiğimiz işlerimizde gönlümüzü ortaya koyalım ve iş hayatımızı güçlü sağlam köklerin salmasına izin verelim..

Çalışanlar arası sevginin, saygının, güvenin, yardımlaşmanın ve dayanışmanın oluşturulduğu takımlarla enerjinin sinerjiye dönüştürülmesiyle çalışanları yüzlerinin ve yüreklerinin güldürülmesi gerekir. Dahası;

İşyerlerinde kalp sağlığı açısından sağlam yapıların oluşumu ve imarı için “gönülden katılım” uygulamasını doğru bulmaktayız..

Çalışanlarınıza Nasıl İlham Olabilirsiniz? >>

İş Dünyasında Çalışanlar

 

Çalışanlar artık, şirketin niçin var olduğunu ve ne yapmak istediğini bilmek hakkına sahip olduğunu düşünüyor; çalıştığı şirketin topluma, çevreye, gençliğe, eğitime ve kültüre ne tür katkısı olduğunu da görmek istiyor. Ahlaki, kanuni ve hukuki bakımlardan şirketin tutumunu, çeşitli kültür, anlayış ve insanlara şirketin bakış açısının ne olduğunu  bilmek istiyor.

Özellikle “gönülden katılım” uygulamalı akıllı şirketlerde çalışanlar, yöneticilerin daha çok şeffaf olmalarını bekliyor. Söyleyerek değil yaptıklarıyla örnek olan yöneticiler, sadeliğe ve tabiiliğe dikkat ettikleri ölçüde samimiyet ve yakınlık kurabiliyor ve şeffaf olabiliyorlar.

Kriz Dönemlerinde Ekibinizi Nasıl Yönetirsiniz? >>

Gönülden Katılım Ve Şirket Kazancı

Gönülden katılım uygulamalı bir yönetimin bir şirkete sağladığı en önemli kazanç, bir futbol takımında olduğu gibi herkesin sonuçtan sorumluluk duyması. Herkesin iyi ve kaliteli üretmek ve maliyeti düşürmek sorumluluğunu duyuyor.

Böylece çalışanlara “ size güveniyorum, size değer veriyorum, muhatap alıyorum, ve sizinle bu yolculukta beraberim” mesajını veriyor. Böyle şirketlerde, yönetici ve çalışanların şirkete sadakatleri büyük önem taşıyor. Öz saygı, özgüven ve öz inanca sahip olanlar ancak sorumluluk duyuyor. Sorumluluk sahibi olan insanlar da  şirket için inisiyatif kullanılabiliyor.

Türkiye’mizde de gönülden katılımın sağlanmadığı işletmelerin uzun vadede başarılı olmadıklarını görüyoruz. İşletmeler arayışa gidiyor, arayış sonucunda varacakları noktadaki, cevap da burada hazır duruyor. “Gönülden Katılım Uygulaması”.

İşletmelerin kalp sağlığını düşünen yönetim yapılarını atık bu arayışlarını karşılayabilecekleri yönetim danışmalarına müracaat diyor ve kendilerini yapılandırıyor olacaklar.

Sizler böyle bir uygulama konusunda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle aşağıda yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Kalbe Endeksli Yönetim Nedir? >>

Amerikalı işadamı ve yatırımcı, Michael Dell, dünyanın en zengin insanları arasında yer almaktadır. En genç milyarderler arasında yer alan ünlü yatırımcı, kendini geliştirmek isteyen insanlar için olağanüstü iş sırlarını paylaşıyor.

Kişi, elde ettiği başarıya yaptığı yolculuğu okuduğunda Michael Dell’in kişiliğini ve tutumunu kolayca hayal edebilir. Bir bilgisayar firması kurmayı ve sektörde büyük hale getirmeyi ve HP, IBM ve Compaq gibi hotshots saflarına katılmayı hayal ediyordu. Ancak bu dünyada gerçek bir başarıya ulaşmak için ücretsiz öğle yemeği ve kısa yol yoktur. Elde ettiği başarıya ulaşmak için gerçekten çok çalışmalısınız.

“Başarılı olmak için dahi, vizyoner veya üniversite mezunu olmak zorunda değilsiniz. Sadece bir çerçeveye ve bir rüyaya ihtiyacınız var. ” – Michael Dell – Amerikalı İşadamı ve Yatırımcı

Michael Dell’in Olağanüstü İş Başarısının 8 Sırrı

PC’s Limited adıyla bir firma kurarak hayalindeki işinde çalışmaya başladı. 1992’de Dell, Fortune 500 şirketinin en genç CEO’su oldu. Oldukça büyük bir başarı ama bir şans değildi. 2001’de Dell Inc.’in dünyanın 1 numaralı bilgisayar sistemleri sağlayıcısı olarak Compaq tarafından yakınlaştırıldığı noktaya kadar sıkı bir şekilde çalıştı. Ve sonra geçen yıllarda, 2016’da Dell, Dell Teknolojileri olmak için EMC ile el ele verdi. Bu hamle, tarihteki en büyük teknoloji entegrasyonu olarak adlandırıldı.

Dell’in yıllar içinde elde ettiği tüm bu kilometre taşları kesinlikle içinizdeki girişimciyi bu tür başarılara ulaşmanın nasıl mümkün olduğuna merak ettirecektir. Peki, birinin bu kadar üretken ve sıra dışı olması ne gerektirir? Bu soruyu cevaplamak için Dell’in çılgın başarısının arkasındaki sırların bir listesini derledik. Her noktanın önünde Michael Dell’in sözlerinden biri vardır, böylece felsefesi ve farklı durumlara yaklaşma şekli hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Armando Christian Rafael Perez: Pitbull Kimdir? >>

 1. En Önemli Şeyi Bilin

“Başarı yaratmaya giden birçok şey var. Sadece yapmaktan hoşlandığım şeyleri yapmaktan hoşlanmıyorum. Şirketin başarılı olmasına yardımcı olan şeyleri yapmayı seviyorum. ”- Michael Dell

“Başarı yaratmaya giden birçok şey var. Sadece yapmaktan hoşlandığım şeyleri yapmaktan hoşlanmıyorum. Şirketin başarılı olmasına yardımcı olan şeyleri yapmayı seviyorum. ”- Michael Dell

Bu, Michael Dell’in işlerini yapmasının başka bir örneği. Sürekli pazar ve iş zekası ve yetkinliği artıran faaliyetlere odaklanma ile asla yorulmaz ve başarısının ilk sırrı budur. Ayrıca Dell’in başarılı analizi, kendi yazıcı yelpazesini başarılı bir şekilde başlatmıştır.

 1. Kalbinizi Takip Edin

“Tutkulu olduğunuz bir şeyi bulmanız ve ilgi alanlarınızı takip etmeniz gerektiğine inanıyorum – başkalarının size söylediklerini değil.”- Michael Dell

Dell’den iyileştirme fırsatlarının nasıl tespit edileceği hakkında bir alıntı. Ancak onun gibi başarılı olmak için, fırsatı bulmanız ve daha sonra bu fırsattan yararlanmak ve bunu gerçekleştirmek için bir ortam oluşturmanız gerekir.

Mevlana Kimdir? En Güzel Mevlana Sözleri >>

 1. Hızla Zengin Olmayı Düşünmeyin

“Her şeyden önce, sadece herkesin yaptığı ya da çok para kazanmanın bir yolu olduğu için bir işe başlama. Bir işe başlayın çünkü gerçekten yapmayı sevdiğiniz bir şey buldunuz ve tutkunuz var.” – Michael Dell

Yukarıdaki alıntıdan kolayca, sadece en son trendle ilgili olarak sadece bandwagon’a atlayarak sizi hiçbir yere götürmeyeceği sonucuna varabilirsiniz. Dahası, hevesli bir girişimci olarak, bir bireyin katkısına güvenmeyen, ancak insanların kalbine ve sevgiye sahip olmayan bir ürün için değil, kalpten gelen değerli bir neden için birlikte çalıştıkları bir yer yaratmalısınız.

 1. Sadece İnovasyon Yetmez

“Bilişim sektöründe birçok teknoloji sektörü var. Gerçek bir atılım yaratmak için daha önce hiç yapılmamış bir şey yapmalısınız ya da daha önce yapılan bir şeyden çok daha iyi bir şekilde yapmalısınız.” -Michael Dell

“Bilişim sektöründe birçok teknoloji sektörü var. Gerçek bir atılım yaratmak için daha önce hiç yapılmamış bir şey yapmalısınız ya da daha önce yapılan bir şeyden çok daha iyi bir şekilde yapmalısınız.” -Michael Dell

Tüm pazarlama ve satış departmanının yenilikçi bir zihniyet oluşturması gerekir. Dell, Inc. bu fikre dayanıyordu, böylece her ürün Michael Dell’in deha damgasını taşıyor. Piyasayı araştırarak, pazarın neye ihtiyacı olduğunu ve yenilikçi bir ürün bulmak için boşluğu nasıl doldurabileceğinizi tahmin edebileceksiniz.

 1. İşleri Paylaşma Sorumluluğunu Edinin

“İlk olarak, bir şeyleri kontrol etmeye çalışırsanız, bu kendi kendini sınırlar. Bunu düşünmenin en kolay yolu, bir kuruluş içindeki tüm kararların şirketin merkezine veya bir kişiye toplanması gerektiğinde, bunun büyük bir darboğaz olması.” – Michael Dell

Michael Dell, herkesi bir araya getirmenin ne kadar önemli olduğunu biliyordu. Şirketin sahibi olsa bile tek bir kişi her şeyi halledemez. Sırrı, kendisini ondan daha akıllı çalışanlarla çevrelemek ve daha sonra onlarla herhangi bir sorun veya sorun hakkında konuşmaktı. Birkaç gün içinde en büyük problemleri bile bu şekilde düzeltti.

Risk Almak Üzerine Söylenmiş 21 Söz >>

 1. Başarısızlık Sonunda Başarıyı Getirir

“Birkaç şey söyleyebilirim. İlk olarak, hata yapmaktan korkmayın. Böyle öğreniyorsunuz.” -Michael Dell

Genel olarak işletmeler başarısızlığa tahammül etmezken, Michael Dell bu tür uygulamalara girmedi. Her zaman çalışanlarına, özellikle de Ar-Ge ekibine yeni fikirler getirmeleri için özgürlük verdi. Ar-Ge’nin maliyeti büyük olsa da, gerçek piyasa verilerini tamamen yedekleyen ve bu temelde bir ürün / hizmet başlatan yeni bir fikir bu şekilde ortaya çıkıyor.

 1. Sürekli Öğrenmelisiniz

“Sürekli öğrenmeye açık olmalısınız.” - Michael Dell

“Sürekli öğrenmeye açık olmalısınız.” – Michael Dell

Tüm büyük liderlerin ve yenilikçilerin sahip olduğu bir alışkanlık. Michael Dell, günlük rutin operasyonel sorunlarla uğraşırken yeni şeyler öğrendiğinden emin değildir. Dell, Dell Inc.’e nasıl çalıştıklarını ve yeni bir yönlerini nasıl ekleyebileceklerini öğrenmek için kendisini etkileyen şirketleri ziyaret etmiştir.

 1. Ailenize Bağlı Olun

“Bence hayatımıza denge getirmek için öncelik veriyoruz. Benim için aile çok önemli. Dolayısıyla, programıma bakarsanız, uzun zaman önce fark ettiğim şeylerden biri, belirli bir haftada ne kadar verimli iş yapabileceğinizin bir sınırı olmasıdır.” – Michael Dell

Bu, Michael Dell’in şirketine başladığından beri inandığı bir özellik. Çalışanlarını mutlu etmek için her zaman iş-yaşam dengesine inanıyordu. Sadece bu şekilde çalışanların şirketin ilerlemesine yol açan tam ve kararlı bir şekilde çalıştıklarını biliyordu.

Son sözler

Michael Dell’in başarı sırları onun çalışma ahlakıdır. Bu yüzden kısa sürede inanılmaz başarılar ve yıllar boyunca dikkat çekici başarısını gördü. Mütevazı başlangıçlardan dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birine kadar, yolculuğu kolay değildi. Neyi başarmak istediğine dair net bir vizyonu vardı ve gerisini tarih yazdı.

Bu yayını daha da iyi hale getirmek için bir şeyler eklenebileceğini düşünüyorsanız, yorumlarınızı / geri bildirimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaştığınızdan emin olun.

Bugün Başlamanız Gereken 11 Finansal Alışkanlık >>

Başarılı olanı aşırı derecede başarılı olanlardan ayıran nedir? Milyarderleri, milyonerlerden ayır özellikler neler? Bakış açısı, vizyon, etkili liderlik, gelişmiş beceriler gibi özelliklerin bu konuda mutlaka etkisi vardır. Ancak yine de aradaki farklar konusunda tam olarak bize bir ipucu sunmamaktadır.

Mark Zuckerberg servetini yalnızca en yeni medya trendine rastlayarak mı kazandı, yoksa bir milyarderi yaratan daha derin ve daha anlamlı bir şey mi var?

35 milyarderi inceledikten sonra, ortak noktalar şok edici. Dünyanın en zengin kişilerinden farklı ölçüde, şekillerde, hepsi pay sahibi olan 10 özelliği sizler için araştırdık. Başarıları ister teknolojiden, petrolden, yatırımlardan veya perakendeden gelmiş olsun – bu 10 özellik her durumda geçerlidir.

Tüm Milyarder Girişimcilerin Ortak Sahip Olduğu En İyi 10 Özellik

Dünyadaki tüm milyarder girişimcilerin neredeyse hepsinin ortak noktaları olduğu bir gerçektir. Eğer başarı yolunda ilerlemek istiyorsanız, geride etkili bir kariyer bırakmayı düşünüyorsanız, en iyilerin de iyilerini dikkate almalısınız. İşte size milyarder girişimcilerin ortak özellikleri.

 1. Doyumsuz Para Ve Başarı Arzusu

Bir milyarderi tatmin etmek zor ve zenginlik zirvelerine ulaşmadan onları tatmin etmek özellikle zordur.

Bir milyarderi tatmin etmek zor ve zenginlik zirvelerine ulaşmadan onları tatmin etmek özellikle zordur. Zenginlik biriktirmek isteyen biri için en tehlikeli iki özellik, gönül rahatlığı ve içeriktir. Milyarderler her zaman daha fazlası için çabalayarak başarılarına ulaşabilirler.

 1. Girişimci Zihniyet

Milyarder olmak, öyle düşünmekle başlar. Konuştuğumuz milyarderler, kendi yollarını bulma, vizyonlarını oluşturma ve onu gerçeğe dönüştürmek için büyütme eğilimlerini vurguladılar. Kendi yolunuzu çizebilmek ve çözümler üretebilmek, milyarderlerin başarılarına atfettiği şeyin bir parçasıdır.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin İzleyeceğiniz 15 Adım >>

 1. Acımasız İş Etiği

Milyarderler bir gecede yaratılmaz. İster harika bir fikriniz olsun, ister onu gerçekleştirme yolunuz olsun, muazzam bir servet yaratmak, uzun bir süre boyunca sürdürülen eşit derecede muazzam miktarda çaba gerektirir. Sürdürülebilir bir süre boyunca ısrar ve özverili enerji, rüyanızın meyve verdiğini görmek için gereklidir.

 1. Empatik Yetenek

Başarılı insanlar herkesle arkadaş olabilir. Anlaşmaları yürütmek ve işi büyütmek için insanlarla iyi geçinebilmeniz gerekir. Daha da ötesi – insanlarla bağlantı kurabilmeli ve onların sizi tercih etmesini sağlamalısınız. Bir milyarderin diğer insanları ikna etme ve onlarla iletişim kurma becerisi, başarılı olma yetenekleri açısından çok önemlidir.

 1. Yaratıcılık

Yeni para eski fikirlerden gelmez.

Yeni para eski fikirlerden gelmez. Tüm milyarderler inovasyon yapma, yeni fikirler oluşturma ve ortak fikirleri alıp tersine çevirme yeteneğine sahiptir. Bu, sorunları bulmaktan, tüketicileri anlamaktan ve sorunlara çözüm üretmekten gelir.

 1. Başkalarını Motive Etme Yeteneği

Başarılı olmak için yetenekli bir ekibin sizi desteklemesi gerekir. Başkalarının yardımı olmadan milyarlarca dolar kazanacak kimse yoktur. Başkalarını hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaları için motive edebilirseniz, tek başınıza yapacağınızdan çok daha ileri gidebilirsiniz.

Einstein’in Başarıya Giden Gizli Formülü! >>

 1. Sürekli Memnuniyetsizlik

Memnuniyeti kolayca elde eden insanlar kayıtsız olma eğilimindedir. Her zaman memnun değilseniz, o zaman her zaman gelişmeye, daha fazla para kazanmaya, daha iyi olmaya çalışıyorsunuzdur. Bugün milyarderler ilk milyonlarını kazandıklarında bir hafta kutlamadılar. Parayı bankaya yatırdılar ve işe geri döndüler.

 1. Risk Alma İstekliliği

Nadiren kazanan piyango bileti size verilir. Her milyarder, kariyerinin bir noktasında büyük bir risk almak zorunda kaldı. Elon Musk, PayPal’dan elde ettiği tüm kazancını Tesla ve SpaceX‘e yatırmasıyla biliniyor ve bunu yapmak her şeyi riske attı. Yine de bunu yaparken, daha önce hiç olmadığı kadar çok para kazanabilecek bir konuma geldi.

 1. Yönetilebilirlik Ve Hiperfokus

Başarılı olmak için, diğer insanlardan temel bilgileri öğrenmeniz ve hedeflerinize hitap eden danışmanlar bulmanız gerekir.

Hiç kimse her şeyi kendi başına yapabilme yeteneğiyle doğmaz. Başarılı olmak için, diğer insanlardan temel bilgileri öğrenmeniz ve hedeflerinize hitap eden danışmanlar bulmanız gerekir. Aynı zamanda, milyarderler, bu hedef tamamlanana kadar her seferinde bir göreve veya bir hedefe aşırı odaklanabilirler.

 1. Büyük Resim Düşünme

Büyük fikirler, büyük resmi düşünmeyi gerektirir. Milyarderler, kazanma istekleri yollarına çıkan her engelle savaşacak kadar güçlü olan hayalperestlerdir.

Peki siz yukarıdaki hangi özellikleri taşıyorsunuz? Ya da bu milyarder özelliklerinden hangilerini geliştirmek için çabalıyorsunuz? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilir misiniz? 

Michael Dell’in Olağanüstü Başarısının Ardındaki Sırlar Neler? >>

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer zamanlarda, bazı insanlar görünüşe göre hiçbir sebep yokken senden nefret ederler.

Ateşle, ateşle mücadele, paradigmasının aksine, bu rakibi nasıl elde ettiğinizden bağımsız olarak, aşağıdaki nedenleri göz önünde bulundurun ve rakiplerinizi neden gerçekten takdir etmeniz gerektiğini görün. Bu makale size sadece rakipleriniz tarafından nasıl rahatsız edilmeyeceğinizi değil, aynı zamanda onlara olan sevgiyi nasıl geliştireceğinizi de gösterecek.

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Sırrı öğrenmek için okumaya devam edin. Rakiplerinizi sevmeyi öğrenmelisiniz. Sevmediğiniz bir insandan hiçbir şey öğrenemezsiniz. Algılarınız her zaman kapalı olur. Bu nedenle kendinizi kontrol etmeli ve rakiplerinizden dahi öğrenmeyi kafaya koymalısınız. İşte size rakiplerinizi sevmek için 8 güçlü neden:

 1. Öfke kontrolünde pratik yapmış olursunuz

Dürüst olmak gerekirse, rakipleriniz öfke yönetimi anlayışınızı anlamanıza yardımcı olacak en iyi insanlardır.

Dürüst olmak gerekirse, rakipleriniz öfke yönetimi anlayışınızı anlamanıza yardımcı olacak en iyi insanlardır. Rakiplerinizin öfke konusunda içinizdeki en kötüyü ortaya çıkarmanın bir yolu olduğu doğru olduğunda, bu öfkeyi yönetme arayışınızda size yardımcı olabilecekleri de doğrudur. Sevdiğiniz birine gerçekten sinirlenemezsiniz ve sadece o zaman, onu nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz gerçekten sinirlendiğiniz zaman olur.

Öfke yönetimi teoride değil pratikte olduğunda daha etkilidir. Rakipleriniz ihtiyacınız olan ama aslında istemediğiniz terapistler gibidir. Onlardan nefret etmek isteyebileceğiniz ölçüde, sahip olduğunuz öfke dürtüsünü kontrol etme fırsatı sunarlar.

 1. Sağlıklı rekabet için bir fırsat elde edersiniz

Bilmiyor olabilirsiniz, ancak rakipleriniz sizin içinizdeki rakibinize yardım ettikleri için büyük rakipler yaratırlar (bazen, bir rakiple karşılaşana kadar bu rekabetçi tarafı bilmeyebilir veya onunla konuşamayabilirsiniz). Rekabet etmek için doğru motivasyonu elde edersiniz ve bu sizi zafere teşvik etmek için uzun bir yol kat edebilir.

Bununla birlikte, bunu yaparken, rekabet ederken kendinizin daha kötü bir versiyonu olmamanızı da hatırlamanız önemlidir. Bir düşmana karşı çalışmak zordur ve bu süreçte kendinize veya ahlakınıza zarar vermemenizi sağlamanız gerekir. Bundan kurtulmak için ihtiyacınız olan tek şey sağlıklı rekabet.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Çalışırlar? >>

 1. Olumsuz yorumları, ilerleme kaydetmenize yardımcı olabilir

Rakiplerinizin sizin hakkınızda söyleyecek pek çok şeyi olmadığı doğrudur. Bununla birlikte, nefret yerinden bahsediyor olsalar da, söylediklerinde bazı gerçekler olabilir. Neyse ki, bir rakipten kötü bir şey duyduğunuzda, geri adım atıp kendinizi değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bu rakibin söylediği şeyin doğru olma ve bu gerçekle yüzleşmenin, genel olarak daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olma konusunda büyük bir adım olma ihtimali var. Bu, düşmanların kendi yöntemleriyle terapist olabileceğinin bir başka kanıtıdır.

 1. Rakipler ayrıca güçlü müttefikler olabilir

Rakiplerinizi sevmek, onlarla etkileşim kurmak ve barışmak için çaba harcamak anlamına da gelebilir. Sonunda, ortak bir zemin oluşturabilir ve bir şeyleri düzeltebilirseniz, başka bir arkadaş edinmeyi başarmış olursunuz. Ve kimin arkadaşa ihtiyacı yoktur?

Bu, uzun vadede insanlarla çalışmanıza da yardımcı olabilir. Kişiler arası becerilerinizi geliştirirsiniz ve bu, defteriniz için büyük bir artı olabilir.

Hayatınızı Daha İyiye Doğru Nasıl Değiştirebilirsiniz? >>

 1. Size pozitifliği fark etme yeteneği verir

Pozitifllik - Çok sayıda olumsuzlukta, bir pozitiflik lekesi her zaman yolunu buluyor gibi görünüyor.

Çok sayıda olumsuzlukta, bir pozitiflik lekesi her zaman yolunu buluyor gibi görünüyor. Bazen, düşmanlarınız olduğu gerçeğinin bilinmesi, hayatınızdaki birçok olumlu ve iyi şeye odaklanmanıza da yardımcı olur. Çoğu zaman, hayatta gerçekten önemli olan şeyleri ihmal ederiz. Bu, sahip olduğumuz düşmanlarla aşırı derecede ilgilenmemizden kaynaklanıyor olabilir.

Bununla birlikte, bu kabulün sizi bir adım geri atmaya ve yapışkan şeyleri (ve sizi çevreleyen insanları) takdir etmeye teşvik etmesi de mümkündür.

 1. Bir yanlış anlaşılma olabilir

Bazen bir rakibinizin olmasının nedeni çok zararsız olabilir. Bu parçalanmış ilişkinin nedenini bilmiyor olabilirsiniz ve rakibiniz resmin tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Onlara basitçe yaklaşmak, kırığın nedenini anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu da, ilerleyen ilişkinizi iyileştirmek için çalışmanıza yardımcı olabilir. Yanlış anlaşılmalar olur ve bunların etrafında çalışabilmen gerekir.

Karar Verme Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz? >>

 1. Sevgiyi de takdir etmeyi öğrenirsiniz

Rakiplerin olduğu gerçeğinin sürekli olarak hatırlatılması, sizi sevenleri hafife almamanıza da yardımcı olacaktır. Sevgi ve nefret iki karşıt duygudur ve birinin anlık olarak diğerini gölgede bırakması mümkündür.

Ancak, her zaman rakipleriniz olurken, sizi seven insanlar da her zaman olacaktır. Bu insanların sizin için yaptıkları için takdir edilmeleri gerekiyor. Rakiplerinizden size yansıtılan nefretin bunun yerini almasına asla izin vermeyin.

 1. Nefrete gerçekten ihtiyacınız var mı?

Gerçek şu ki, rakipler yalnızca zehirli duygular getirir ve sizden kötü tepkiler üretir. Gerçekten müreffeh bir hayat yaşayacaksanız, tüm bu bagajı etrafınızda taşıyamazsınız.

Nefret kötüdür ve ondan kurtulmak için elinizden geleni yapmalısınız. Çok fazla duygusal yük taşırken hiç kimsenin hayatta gerçekten uzağa gidemeyeceği bilinen bir gerçektir. Nefret, var olan en büyük duygusal yüktür.

Kişisel Gelişim Hayatın Her Anı İçin Gerekli Midir? >>

Her yeni girişim, hevesli iş adamı zirveye çıkmak istiyor. Pek çok uykusuz geceyi, dünyayı değiştireceğini düşündüğü bir ürün için doğru fikri bulmaya çalışarak geçiriyor.Çalışma günü, gün geçtikçe, ürünü mükemmelleştirmeye çalışıyor. Sonunda, kusursuz bir idamla, hayalini gerçeğe dönüştürür ve emeğinin meyvelerini alır. Ama bu herkesin başına gelmeyen bir aşk hikayesi. Bazı noktalar atlanıyor olabilir.

Her yıl, çok sayıda yeni girişim, ürünlerini / hizmetlerini gerçek pazarda zorlarken elde etmeyi hayal ettikleri başarıyı elde edememektedir. Çünkü niş pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için yeni bir girişim başlatmak bazılarımızın düşündüğü kadar kolay değildir. İşiniz ne kadar başarılı olursa olsun, yol boyunca hatalardan adil bir şekilde pay almak zorundasınız.

Hatalarınızdan öğrenmek, başarı ve başarısızlık arasındaki büyük farktır. Başlangıç ​​hatalarınızdan öğrenir ve bunları geliştirirseniz, başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Kaçınılması Gereken 8 Başlangıç ​​Hatası

Hata marjı minimumdur ve başlangıç ​​hataları bile yapamazsınız. Bu makalede, işinizi felakete götürebilecek ölümcül başlangıç ​​hatalarından bazılarını vurguladık. Ayrıca, bu hatalardan nasıl kaçınacağınızı ve işinizi başarıya nasıl çekeceğinizi öğreneceksiniz.

Bir Ürünü Nasıl Satarsınız? >>

 1. Misyon ve Vizyon Olmadan İş Kurmak

Vizyon ve misyon olmadan işiniz asla başarılı olamaz çünkü hedefleriniz net değildir.

İşletme sahiplerinin yapması gereken ilk şey, şirketleri için bir misyon ve vizyon beyanı oluşturmaktır. Vizyon ve misyon olmadan işiniz asla başarılı olamaz çünkü hedefleriniz net değildir. Vizyon beyanı, uzun vadeli hedeflerinizi vurgularken, misyon beyanı, iş yapma amacı ile birlikte iş felsefesini ve metodolojisini özetlemektedir.

İşletmenizin varlığının amacını ve uzun vadeli hedeflerini anlamak, yalnızca iş başarısı için kritik öneme sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda iş karar verme sürecinde hayati bir rol oynar. İyi tanımlanmış bir misyon ve vizyon beyanı olmadan, işinizin geri alınmasına yol açabilecek yanlış iş kararları alabilirsiniz.

 1. İnovasyon ve Genişleme Eksikliği

Günümüzün hızla gelişen iş dünyasında, rakiplerinizle rekabet edebilmek için yeniliklere devam etmeli ve benzersiz ürünler bulmalısınız. Zamanımızın en büyük mucidi Steve Jobs, “İnovasyon bir lider ve takipçiyi birbirinden ayırır.” dediğinde parlak bir şekilde özetliyor. Eğer işinizi genişletemez ve yenilik yapamazsanız, günümüzün rekabetçi işinde hayatta kalmakta zorlanabilirsiniz.

Dünya çapında yapılan bir yıllık küresel CEO anketine göre, CEO’ların % 78’i büyüme için en önemli faktör olarak yeniliği kabul eder. Buna ek olarak,% 40’tan fazla CEO, büyümelerinin ürün ve hizmet yelpazesini genişletmekten kaynaklandığını düşünüyor. İnovasyon ile yeni gelir akışları oluşturabilir ve işletmeniz için harikalar yaratabilecek işletme maliyetlerini düşürebilirsiniz. Kutudan çıkın ve rakiplerinize göre rekabet avantajı elde edin.

Dijital Pazarlama İle Satış Hacminizi Nasıl Artırırsınız? >>

 1. Kötü İletişim

Bununla birlikte, çoğu işletme bu soruna dikkat etmeyebilir, ancak zayıf iletişim onlar için bir dizi sorun yaratabilir. Yanlış anlaşılmadan takım uyumunun olmamasına kadar, zayıf iletişim iş başarısı şansınızı ciddi şekilde azaltabilir.

 1. Korkunç Müşteri Hizmetleri

Çoğu işletme, korkunç müşteri hizmetlerinin onlara maliyetini bile bilmiyor.

Çoğu işletme, korkunç müşteri hizmetlerinin onlara maliyetini bile bilmiyor. Bu yüzden bu sorunu çözmek için adımlar atmıyorlar. Ürününüz veya hizmetiniz ne kadar iyi olursa olsun, kötü müşteri hizmetleri mükemmel görünümünüzü değersiz hale getirebilir.

Diğer ürün ve hizmet özelliklerinin yanı sıra, müşteri desteği ve müşteri memnuniyeti seviyesi ürününüzün başarısını ve başarısızlığını belirleyecektir. Kötü müşteri desteği en iyi ürününüzü mahvedebilir. Müşteri hizmetlerini düzenli olarak izleyin ve müşteri hizmet kalitesi hakkında müşterilerden sık sık geri bildirim alın.

 1. Rakipleri Görmezden Gelmek

Bazı işletmeler, rakiplerinin ne yaptığını bilmek için tüm enerjilerini yönlendirme eğilimindedir. Ancak onları tamamen göz ardı eden bazı işletmeler vardır. Başarılı olmak için her iki uçtan da kaçınmalı ve ikisi arasında mükemmel bir denge kurmalısınız.

Rakipleri saplantı haline getiren işletmeler, müşterilerini görmezden gelirken, rakipleri görmezden gelen işletmeler yarışta geride bırakılır. Gözlerinizi rakiplerinizden ayırmayın, çünkü her zaman tam güçle geri dönebilirler. Paketin bir adım önünde kalabilmeniz için bir sonraki hamlelerine karşı koymak için stratejinizi geliştirin.

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtarı >>

 1. Kötü Para Yönetimi

Global Girişimcilik Monitörü raporuna göre, ABD’de finansal sorunlar ve düşük kârlılık, ticari faaliyetlerin durdurulmasının bir numaralı nedenidir. Kötü finansal yönetim nedeniyle, çoğu işletme finansal kaynaklarını tüketir ve ekstra baskı yaratan farklı kaynaklardan fon almaya zorlanır. İster şirketinizin finansmanı önceliğiniz olsun ister  kurulu işiniz için biraz para isteyin, fon elde etmek için en iyi fon kaynaklarını seçmeniz gerekir.

Bütçesiz faaliyet gösteren işletmeler olduğunu bilmek sizi şaşırtabilir, bu yüzden işlerini büyütmek ve başarısız olmak için mücadele ederler. İyi yönetim uygulamalarını izleyerek işinizin finansal sorunlarının yarısını çözebilirsiniz. Bu nedenle, işinizi bir sonraki seviyeye taşıyabilecek alanlara para harcayabilmeniz için bir bütçe oluşturmanız ve finansal konuları dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekir.

 1. Çalışanların Güçlendirilmesi ve Geliştirilmesinin Önemsenmemesi

İşletmelerde başlangıç hataları - Çalışanların geliştirilmemesi

İşletmenizin hayatta kalmasını ve gelişmesini istiyorsanız, çalışanlarınızı güçlendirebilecek ve aralarında liderlik becerileri geliştirebilecek bir sistem kurmalısınız. Çoğu organizasyon başarısız olur çünkü bir sistemi takip etmek yerine kişilikler etrafında dönerler. Sonuç olarak, kişilik gittiğinde şirket onunla birlikte gider.

Hiç kimse kişisel gelişimin olmadığı bir ortamda çalışmayı sevmez ve patronunuz her zaman omuzlarınızı izler. Çalışanlarına güvenen, çalışanların gelişimine odaklanan ve sorumluluk almalarını sağlayan şirketler uzun süreli iş başarısının keyfini çıkarır. Çalışanları iyi performanslarıyla ödüllendirin ve önemli iş kararlarında onlardan girdi alın. Bu onları önemli hissettirecek ve şirketiniz için ellerinden geleni yapacaktır.

 1. Etkisiz Risk Yönetimi

Mevcut ve gelecekteki tehditlere dikkat etmek işinizin ayakta kalması için kritik öneme sahiptir. Çoğu işletme bu riskleri görmezden gelir ve sonunda bu riskler nedeniyle kendilerini sıcak sularda bulur. Riskleri görmezden gelmeye devam ederseniz, zaman ilerledikçe daha tehlikeli hale gelir ve hatta bazen kontrolden çıkar. Bu nedenle, iş risklerini erken aşamada tanımlamak ve azaltmak ve bununla başa çıkmaya hazır etkili bir stratejiye sahip olmak daha iyidir.

Önemli Çıkarımlar

Bir işi amaçsız yürütmek bir felaket tarifidir. Bu nedenle, bir felaketin işinizi devirmesini önlemek istiyorsanız, iyi düşünülmüş bir hedefiniz ve bu hedefe ulaşmak için net bir stratejiniz olmalıdır. İnovasyon olmadan, günümüzün dinamik iş dünyasında kazanamazsınız. İşletmenizi başarısızlıktan kurtarmak için riskleri ve finansları dikkatli bir şekilde yönetmeniz gerekir. Rakipleri asla görmezden gelin, çünkü onlar sizin için her zaman sorun yaratabilirler. Son olarak, müşterilere eşsiz müşteri hizmetleri sunun ve onlar size tekrar geri dönecektir.

Biraz ilham arayan genç bir girişimci misiniz? Aklınıza gelen ilk birkaç isim Steve Jobs, Bill Gates ve Mark Zuckerberg olacaktır. Amazon’un CEO’su Jeff Bezos da listenizde olmayı hak eden kişiler arasında olmalıdır.

Haklı olarak “Her şeyi satan adam” olarak adlandırılan, Amazon’un başarısı, tüm krediyi hak ediyor. Amazon’u küçük bir kitapçı dükkanından dünyanın en büyük online alışveriş markasına götürmek hiç de fena bir girişimcilik değil.

Girişimcilerin Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’tan Öğrenebilecekleri 8 Ders

Bilgelik okyanusuna daldık ve orada genç, tomurcuklanan girişimciler için Amazon.com CEO’su Jeff Bezos’tan öğrenebilecekleri 8 ders bulduk. Daha fazla uzatmadan, her dersi Amazon CEO’sundan analiz edelim.

 1. Rakiplere Değil Müşterilere Odaklanın

Çoğu şirket rakiplere odaklanırken, Jeff Bezos bunun doğru yol olmadığını düşünüyor.

Çoğu şirket rakiplere odaklanırken, Jeff Bezos bunun doğru yol olmadığını düşünüyor. Genç girişimcilere rakiplere odaklanmak yerine müşteriler hakkında takıntılı olmalarını tavsiye ediyor. Sözleri aynı zamanda zihniyetini de yansıtırken, “En önemli tek şey müşteriye saplantılı bir şekilde odaklanmaktır. Hedefimiz dünyanın en müşteri merkezli şirketi olmak.”

Aslında, Amazon’un başarısının gizli bileşeni olarak müşteri deneyimini geliştirme konusuna dayandığını düşünüyor. Günümüzün dijital bağlantılı dünyasında başarılı olmak istiyorsanız, tüm enerjilerinizi müşteri memnuniyetini sağlamaya odaklamalısınız.

 1. İki Pizza Kuralını Takip Edin

Jeff Bezos küçük grupların büyük bir savunucusudur. İki pizza kuralı devreye giriyor. Jeff Bezos’a göre, tek bir görev üzerinde çalışan bir grubun mükemmel büyüklüğü, iki pizza tarafından beslenebilecek insan sayısını geçmemelidir. Basit bir ifadeyle, grup ne küçük ne de büyük olmalıdır. Büyük bir grup insan tek bir görev üzerinde çalışarak verimsizliğe girerken, çalışanların aşırı yüklenmesi gibi sorunlar küçük gruplarda ortaya çıkar.

FUBU Kurucusu Diamond John Kimdir? >>

 1. Esnek ve İnatçı Olun

Aynı anda nasıl esnek ve inatçı olabileceğiniz fikri çok kafa karıştırıcı geliyor çünkü bu iki kelime de birbirine zıt. Neyse ki, Jeff Bezos bunu söylediğinde bunu kendi sözleriyle açıklamıştır: “Bu kavramı detaylandırmak için, inatçı değilseniz, yakında denemekten vazgeçeceksiniz. Esnek değilseniz, başınızı duvara çarpacaksınız ve çözmeye çalıştığınız bir soruna farklı bir çözüm görmeyeceksiniz.” Genç girişimciler için başarının anahtarı, ne zaman inatçı ve ne zaman esnek olabileceğini bilmek ve aralarında mükemmel bir denge kurmaktır.

 1. Avantajınız İçin Ağızdan Ağıza Pazarlamayı Kullanın

Müşteriler, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkındaki görüşlerini siber alanda orman yangını gibi yayılan farklı internet platformlarında ifade ediyorlar.

Günümüzün internet merkezli dünyasında, ağızdan ağıza satış tekniğinin önemini küçümsedik. Jeff Bezos da aynı çizgileri düşünüyor. Aslında, bunu bir adım daha ileri götürüyor ve tavsiye pazarlamasının, sosyal medya ve internet yüzünden şimdiye kadar olduğundan hiç bu kadar önemli olmadığını düşünüyor.

Müşteriler, ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkındaki görüşlerini, siber alanda, orman yangını gibi yayılan farklı internet platformlarında ifade ediyorlar. Bu nedenle, çevrimiçi olarak iyi bir itibar oluşturmak için müşterilerinizin ürün ve hizmetleriniz hakkındaki görüşlerini ve görüşlerini olumlu bir şekilde almanız gerekir.

 1. Uzun Süreli Düşünün

Jeff Bezos’u başarılı girişimcilerin diğerlerinden farklı kılan bir şey, üç aylık finansal raporlarının tasvirinden endişe duymamasıdır. Uzun vadeli hedeflerine odaklanıyor. Genç girişimcilerin Amazon CEO’sundan öğrenebilecekleri budur. Girişiminizin uzun süre hayatta kalmasını istiyorsanız, uzun vadeli planlar yapmayı ve bunları iyi yürütmeyi vurgulamalısınız. Uzun vadeli hedeflerden ödün vererek kısa vadeli kârlara odaklanmak, girişiminizi zaman geçtikçe büyütme ve genişletme konusunda ciddiyseniz, gitmenin yolu değildir.

 1. Denemeyi Asla Durdurmayın

Genç girişimcileri denemeye teşvik etmek için Jeff Bezos, “Yılda yaptığınız deney sayısını ikiye katlarsanız, yaratıcılığınızı ikiye katlayacaksınız” dedi. En başarılı CEO’lar ve girişimciler bu konuda Jeff Bezos ile hemfikir. Neden biliyor musunuz? Bunun nedeni, denemenin yeni fikirlerin ve yeniliklerin üretilmesinin anahtarı olmasıdır. Onsuz, girişiminiz büyük çocuklara karşı rekabet edemez ve rakiplerinize karşı bir avantaj sağlar.

Robin Sharma’nın Zenginliğinizi Bilgeliğinizi Artıracak 20 Sözü >>

 1. Yanlış Anlaşılmak İyidir

Jeff Bezos, genç girişimcilere ilk adımlarını atmalarını ve erken eleştiriler nedeniyle boğulmamalarını tavsiye ediyor.

Ayak parmaklarınızı diğer alanlara daldırmaya çalıştığınızda, çoğu insan eylemlerinizin arkasındaki amacı anlayamadığı için bazı sert eleştiriler alırsınız. Jeff Bezos, genç girişimcilere ilk adımlarını atmalarını ve erken eleştiriler nedeniyle boğulmamalarını tavsiye ediyor.

Amazon’un CEO’su bir keresinde “Yanlış anlaşılmaktan dolayı çok rahatız. Çok fazla pratik yaptık.” Vizyonunuzdan emin olun ve devam edin. Bu yaklaşımla eleştirmenlerinizi kolayca müşterilere dönüştürebilirsiniz.

 1. Tarih Kitaplarına Adınızı Yazın

Hayatında elde ettiği şeylerin çoğuyla, kariyerinin zirvesinde Amazon CEO’su Jeff Bezos’u düşünüyoruz, ancak farklı düşünüyor. Ona göre, henüz hikayenin sonuna yakın değil. Tarih yazmak istiyor ve genç girişimcilere de aynı adımları izlemelerini tavsiye ediyor. “ Sıkı çalış, eğlen ve tarih yaz.” diyerek iş yapma şeklini paylaşmıştır.

Sonuç

İster rakipler yerine müşterilere odaklanmak, diğer pazarlama yöntemleri yerine ağızdan ağıza satış tekniğine odaklanmak veya kısa vadeli yerine uzun vadeli planlar yapmak olsun, Jeff Bezos takipçilerinin onun gibi olmasını istiyor. Yenilikçi, deneysel ve müşteri odaklı. Genç girişimcilerin vizyon ve misyonlarına odaklanmalarını istiyor. Böylece girişimci yolculuklarında daha önce karşılaşabilecekleri eleştiriler onların motivasyonunu düşürmüyor ve dikkatlerini dağıtmıyor.

Bu makaleyi okuduktan sonra, tüm bu derslerin benzersiz ve biraz garip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Çünkü son zamanlarda yaygın olanları öğreniyorsunuz. Jeff Bezos’un diğer girişimcilerden de farklı olmasının nedeni budur. İster beğenip beğenmeyin, tavsiyesi önemlidir çünkü o dünyanın en büyük perakendecisi Amazon’un başarısının arkasındaki adamdır. Size başarı sırlarını anlattık, şimdi onun tavsiyelerine uymak ve kendi girişimci hayallerinizi gerçekleştirmek sizin işiniz.

Einstein’ın Kayıp Başarı Formülü Bulundu >>

Tesla Motors ve Space X CEO’su Elon Musk, 2011 yılında Forbes’ın “Amerika’nın 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su” listesinde yer aldı. 2013 yılında Fortune tarafından “ Yılın İş Adamı” seçildi. Günümüzde ise dünyanın en zengin insanları arasındaki yerini aldı. Bunlar Elon Musk’ın başarılarından sadece birkaçıdır.

Tüm dünyada adından sıkça söz ettirmeye başlayan, günümüzün dahileri arasında gösterilen Musk, “Mars’ta ölmek istiyorum.” diyerek, insanların vizyonlarını değiştirmeye devam ediyor. İmkansız denilen birçok projeyi emin adımlarla hayata geçiriyor. Bu  büyük dahiden, girişimcilik hakkında öğrenmemiz gereken dersler bulunmaktadır.

Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenebileceği 8 Ders

Girişimcilerin Elon Musk’tan öğrenebileceği dersler nelerdir? Kendi işini kuran insanların, gerek, motivasyon gerekse inovasyon gibi çeşitli alanlardaki tecrübeleri dinlemeleri, takip etmeleri inanılmaz bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Şimdi, Elon Musk hayatından neler öğrenebiliriz, bir bakalım:

 1. Büyük Resme Bakın

Tüm Elon Musk girişimleri arasında ortak olan bir şey, erken başlaması ve ilk taşıyıcı avantajını yakalamasıdır.

Birçok genç girişimci kısa vadeli kâr peşinde koşuyor. Elon Musk farklı düşünüyor. İlk girişimlerin % 50’sinin ilk beş yılda hayatta kalamadığını biliyor muydunuz? Bu başarısızlığın arkasındaki temel nedenlerden biri zayıf planlamadır. Genç girişimcilere büyük resmi görmelerini ve uzun vadeli bir plana girmelerini tavsiye ediyor. Bu taktiğin ardından, uzun vadeli başlangıçta hayatta kalma şansını artıracak ve girişimcilere gelişen duruma göre uyum sağlama alanı kazandıracaktır.

Genç Yaşlarda Kendiniz İçin Yapabileceğiniz 10 Yatırım >>

 1. Takipçi Değil, Öncü Olun

Tüm Elon Musk girişimleri arasında ortak olan bir şey, erken başlaması ve ilk taşıyıcı avantajını yakalamasıdır. Genç girişimcilerin bunu yapmasını istiyor. Tesla Motor’un elektrikli arabaları veya X.com çevrimiçi bankacılık çabası olsun, takipçi değil öncüdür. Bu yaklaşımla hiçbir rekabetle karşılaşmak zorunda kalmamış ve girişimcilik dünyasında bir etki yaratmıştır.

 1. Kutudan Çıkın ve Geleneksel Yaklaşımlara Meydan Okuyun

Elon Musk’ı müthiş bir girişimci yapan nedir? Bu sorunun birçok yanıtı olabilir, ancak bunlardan biri kutunun dışında olduğunu düşünüyor ve denenmiş ve test edilmiş yaklaşıma meydan okumaya hazır olmasıdır. Korkusuz ve yenilikçi bir zihniyetle girişimlerinin çoğunu başarıya taşıdı. Eğer başlangıcınızın başlangıç ​​kalabalığı arasında fark edilmesini istiyorsanız, benzersiz bir fikir bulmanız ve engellerden ve koşullardan bağımsız olarak sonuna kadar devam etme cesaretine sahip olmanız zorunludur.

 1. Özel, Yenilikçi Ekipler Oluşturun

En başından beri, Elon Musk büyük şirketlerden çalışanları işe almamıştı. Ancak büyük yağlı özgeçmişleri yerine yetenek ve yenilikçi zihniyet arıyor. Hem Uzay X hem de Tesla, daha az deneyime sahip genç, yetenekli ve yenilikçi mühendisleri işe aldılar ve organizasyon hedeflerine ulaşmak için fedakarlık yapmaya hazır bir ekip oluşturdular.

İş etiği söz konusu olduğunda, ondan daha çok çalışan çok fazla bulamazsınız. Çalışanlarından en yüksek beklentileri belirler ve haftada 100 saat çalışmalarını ister ki bu da endüstri ortalamasının neredeyse iki katından fazladır. Bu aynı zamanda sadece bu çalışanların her şeyi vermeye hazır şirketlerinin bir parçası olabileceği anlamına gelir.

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

 1. Gürültüye Değil, Sinyallere Odaklanmak

Genç girişimcilerin çoğu tanınmaya ve övgüye açtır. Ancak Elon Musk'ın şeyleri tamamen farklı bir şekilde ele alır.

En başarılı girişimciler her zaman odaklanma gücüne vurgu yaparlar. Elon Musk da farklı değil. Genç girişimcilere diğer yönleri yerine ürünlerinizi geliştirmek için para harcamalarını söyler. Ürün geliştirmeye odaklanın ve dikkat dağıtıcı unsurları uzak tutun.

Bütçesinin önemli bir kısmını, “Tesla’da reklam için hiç para harcamadık. Tüm paramızı mümkün olan en iyi arabayı oluşturmak için Ar-Ge, mühendislik, tasarım ve üretime koyduk. Para harcamayı düşündüğümüzde, bunun daha iyi bir ürün yaratıp yaratmayacağını soruyoruz. Değilse, parayı harcamaya devam etmiyoruz. ”

 1. Eleştiri Seçin ve Geliştirin

Genç girişimcilerin çoğu tanınmaya ve övgüye açtır. Ancak Elon Musk’ın şeyleri tamamen farklı bir şekilde ele alır. İfadesi parlak bir şekilde özetliyor: “Tesla Model S hakkında birisiyle konuştuğumda, araba hakkında doğru olanı gerçekten bilmek istemiyordum. Arabada neyin yanlış olduğunu bilmek istiyorum. ”

Övgü ve tanınma da önemlidir. Çünkü güven ve bağlılığı arttırır. Ancak eleştiri size boşlukları düzeltme ve ürününüzü daha iyi hale getirme fırsatı sunar, bu da çok daha önemlidir.

Girişimciler İçin Elon Musk Sözleri >>

 1. Seri Girişimcilik Ayak Parmaklarınızı Daldırma

Elon Musk genç girişimcilerin seri girişimcilikte şanslarını denemelerini istiyor çünkü bu onun için işe yaradı. Doğru yapılırsa, yeni girişimciler için de harikalar yaratabilir. İnternet bankacılığı çözümünü tanıttı ve ödeme yapma şeklimizi değiştirdi ve daha sonra dikkatini uzay endüstrisine odakladı.

NASA için düşük maliyetli uzay aracı ürettikten sonra elektrikli arabalara geçti. Liste uzayıp gidiyor ve genç girişimcilere bir alanda başarıyı kullanma ve farklı alanlarda başarıya dönüştürme becerisi kazandırıyor. Seri girişimcilik çok zor olsa da, ödüller ve öğrenme deneyimi denemeye değer.

 1. Hata Bir Seçenektir

Başarısızlık korkusu insanların girişimci olmak istememelerinin en büyük nedenlerinden biridir. Elon Musk gibi başarılı bir girişimci bile başarısızlıktan korkuyordu, ancak bunu bir seçenek olarak düşünün. Havluya atmak yerine, Elon Musk, başarısızlığı tahmin ederek ve bir acil durum planına sahip olarak üstesinden geldi. Bu formülü Space X için kullandı ve sıcak sulardan çıkarmayı başardı. Asla başarısızlığa yenik düşmedi ve sonunda denemeye devam etti, başarı onun için kapılarını açtı.

Sonuç

Girişimcilik sanatını öğrenmek istiyorsanız, Elon Musk’tan daha iyi kimse yoktur. Her ne kadar onun tavsiyesi alışılmadık olabilir ama gerçekten onun için çalışıyor. Uzun vadeli bir plan hazırlayın ve girişiminizi kalabalığın öne çıkarabilecek benzersiz fikirler bulmak için yenilikçi bir zihniyete sahip olun. Başarınızla meşgul olmak yerine, eleştiri aramak ve sorunları ortadan kaldırmak daha iyidir. Son olarak, başarısızlıktan korkmayın, bununla başa çıkmaya hazır bir acil durum planına sahip olun.

Girişimcilerin Jeff Bezos’tan Öğrenecekleri 8 Ders >>