Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı çalışıyorsunuz? Tüm bu görevleri başarmak için zamanınız sınırlı mı? Cevabınız evet ise, o zaman hayatınızdaki net bir öncelikler listeniz olmayabilir.

Zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlerken neyin önemli olduğunu bilmek için net bir öncelikler listesine sahip olmak gerekir. Sürekli olarak çok fazla görev üstlenirseniz, sonunda kendinizi strese sokabilirsiniz.

Unutmayın, hedefiniz gelecekte ulaşmak istediğiniz bir hedeftir. Öncelikler, bu hedefe ulaşmak için belirlemeniz ve odaklanmanız gereken şeylerdir. Bir öncelikler listesine sahip olduğunuzda, yaşam görevinizle uyumlu değişiklikleri ve kararları uygulama şansınız artar.

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik

Herkes farklıdır ve herkes farklı şeyleri önemseyecektir. Ancak, bazı ortak konular hepimizi birbirine bağlar. Bu öncelikler listesindeki her öğenin sizinle rezonansa girdiğini bulamayabilirsiniz, ancak muhtemelen en azından birkaçı olacaktır. Öncelikleriniz konusunda net değilseniz, öncelik belirlemek konusunda çalışmalısınız. Bunlar düşüncelerinizi ve enerjinizi nereye koymanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Öncelik Planlama Teknikleri – Zaman Yönetimi >>

 1. Yaşam Misyonunuz

Kişisel yaşam misyonları size anlam ve mutluluk verecek önceliklerdir. Bunlar, başarılı olmanın ötesinde yaşamanızı sağlayan, aynı zamanda hayatta önemli bir şey üzerinde çalışmanızı sağlayan şeylerdir. Hayattan ne istiyorsunuz? Onlara olan bağlılığınızdan ödün vermeden bu şeylere öncelik verdiğinizde, her zaman hedeflerinize ulaşırsınız.

Öncelik belirlemek konusunu düşünürken misyon ifadenizi tanımlayın ve yaşamdaki amacınıza ulaşmak için yapmanız gereken şeyleri belirleyin.

 1. Fiziksel Sağlık

Sağlığınız çok önemlidir ve öncelikler listenizde ilk sırada yer almalıdır. Refahınızı, rahatlığınızı ve genel tutumunuzu belirler. Kötü sağlık sizi mutluluğunuzdan mahrum eder ve genel üretkenliğinizi azaltır. Bu nedenle kötü sağlık döngüsünü kırmanız gerekir. İşte fiziksel sağlığınızın neden öncelikler listenizde olması gerektiği:

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler >>

 1. Aileyle Kaliteli Zaman Geçirmek

Öncelik belirlemek deyince aile genelde arka plana atılır. Ancak iş yerinde kötü bir zaman geçirdiğinizde, desteğin ilk ayağı her zaman ailenizdir. Aileyle geçirilen zaman, benlik saygınızı artırır, olumlu alışkanlıkları teşvik eder ve anılar oluşturur. Yakın ailenizle zaman geçirmeye öncelik verin ve bu zamanı iyi değerlendirin. Birlikte egzersiz yapın, yemekten sonra yürüyüşe çıkın, birlikte okumak için bir kitap seçin, yemek yapın veya birlikte yemek yiyin. Beraberliğe öncelik verin! İş yerinde başarılı olabilir ve yine de ailenizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

 1. Sağlıklı İlişkiler Kurmak

Hayatta anlam ve amaç bulmada ilişkiler önemlidir. Ailenizden sonra, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya topluluğunuzun üyeleri hayatınızda hayal edebileceğinizin ötesinde önemli roller oynarlar.

Northwestern Tıbbına göre sağlıklı ilişkilere öncelik vermek stresten sorumlu olan stres hormonu kortizolün üretimini azaltabilir. Bir araştırma, evli insanların psikolojik stres yaşama olasılığının düşük olduğunu ortaya çıkardı. Bunun nedeni, ilişkilerin sunduğu duygusal ve sosyal desteğin stres için mükemmel bir tedavi olabilmesidir.

 1. Ruh Sağlığı

Ruh sağlığı, öncelik belirlemek deyince mutlaka aklınızın bir köşesinde olması gereken bir kavramdır. Her zaman iş, sosyal sorumluluklar, çalışmalar, aile ve günlük aktivitelerle meşgul müsünüz? Cevabınız evet ise, zihinsel sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Meşgul olduğunuzda veya çok çalıştığınızda nasıl hissettiğinizi araştırmak için bir rutin oluşturun. Kendinizi kontrol altında tutmak için aşağıdakileri yapmayı deneyin.

Bugün Başlamanız Gereken 11 Finansal Alışkanlık >>

 1. Finans

Para önemsiz değildir. Mutluluğu satın almasa da, mutlu kalmak için en azından ihtiyacınız olanın üzerinde kazanmanız gerekir. Faturaları ödemekte ya da kendinizi beslemekte zorlandığınızda hayat perişan olabilir, bu yüzden mali durumunuza öncelik verin! Robert Kiyosaki Cashflow Quadrant adlı kitabında şunları tavsiye ediyor:

“Hayatınız boyunca para için çalışmak yerine, paranın sizin için çalışmasını sağlayın.”

Robert, sadece tasarruflarınız ve yatırım hedefleriniz üzerinde çalışmanızı tavsiye ediyor. Öyleyse , mali durumunuzu nasıl önceliklendirir ve iyileştirirsiniz ?

 1. Kişisel Gelişim

Lou Holtz’un sözleriyle, “Ya büyüyorsun ya da ölüyorsun!”. Sıradanlık ve gönül rahatlığından kaçınarak hayallerinizin insanı olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenin basit yolları var. Hayatınızı olumlu yönde etkileyebilecek TEDx Konuşmaları‘nı izleyebilir, kişisel gelişim kitapları okuyabilir veya yeni beceriler öğrenebilirsiniz. Alanınızın dışında bir şeyler öğrenmek kötü bir fikir bile değil. Öğrenmek yaşamayı sürdürür! Size uygun bir kişisel gelişim planı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Hedeflerinizi Tanımlayın

Hedeflerinizi (genel liste) tanımlayın ve genel listenizi belirli öğelere bölerek daha spesifik olun. 20 TL kaybedin, bir sertifika kazanın, yeni bir rol için antrenman yapın, vb. Akıllı hedefleri nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 1. Güçlü Yönlerinize Odaklanın

Belirli hedeflere ulaşmak için güçlü yönlerinizi ve eksikliklerinizi vurgulayın. O halde neden onları gerçeğe dönüştürmek istediğinizi tanımlayın. Size nasıl fayda sağlayacaklar?

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim Kitapları >>

 1. Görselleştirin

Hedeflerinize ulaştığınızı hayal edin. Şunları yapabilirsiniz Bir vizyon devre tasarımı nasıl görüneceğini başarı görmenizi sağlamaktır. Daha sağlıklı ve daha mutlu bir senin fotoğraflarını seçin!

 1. Planınızı Düzenleyin

Oyun planınızı oluşturun. Oraya nasıl gideceksin? Ne gerektirecek? Yeni bir beceri mi öğreniyorsunuz? Çevrimiçi bir kursa abone misiniz? İyileştirmek için atmanız gereken eyleme geçirilebilir adımları tanımlamanız gerekir.

Küçük başarılara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirebilmeniz için ilerledikçe küçük kilometre taşları belirlemeyi unutmayın.

Sonuç

Şimdiye kadar en önemli önceliklerinizin ne olduğundan emin değilseniz, oturup sizin için önemli olan her şeyi listelemeniz gerekebilir. Örneğin, tükenmişseniz ve sağlığınıza zarar veriyorsa, o zaman sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Sağlıklı değilseniz odaklanmanın ve üretken olmanın bir yolu yok.

Bir sonraki adım, bir oyun planı oluşturmaktır. Örneğin, tükenmişliği önlemek için neler yapabileceğinizi vurgulayabilirsiniz . Farkındalık, bir psikologla konuşmak veya işe ara vermek olabilir. Ardından, oyun planınızı uygulamak için zaman ayırın.

Son olarak, doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için bir öz değerlendirme testi yapın. İlerlemenizi değerlendirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, sorumluluk ortağınız, eşiniz, meslektaşınız veya akıl hocanızla konuşabilirsiniz.

Başarılı bir Amerikan kurgu yazarı ve Cosmere Universe’ün arkasındaki beyin olan Brandon Sanderson’ın sözlerini tamamlayacağız:

“Harika bir adamın işareti, hayati olanları başarmak için önemli şeyleri ne zaman bir kenara bırakacağını bilen kişidir.”

Michael Phelps’ten Öğrenmeniz Gereken 7 Ders >>

Başarılı insanlar zamanlarını nasıl yönetirler? Zaman yönetim sırları, teknikleri nelerdir? Zaman planlaması hakkında püf noktalar nelerdir? Bazı insanların nasıl oluyor da aynı anda iş yürütebilmelerini, aileleriyle zaman geçirebildiklerini, konferansa davet edildiklerini ve kitap yazabildiklerini hiç merak ettiniz mi? “Öyle değiller çünkü süper güçleri var.” dimi?

Bu insanlar, başarılı insanların günlük olarak uyguladıkları zaman yönetimini öğrendiler. Zaman yönetiminizi geliştirmenin, dünyanın en başarılı insanlarından bazılarının hayatlarındaki sırları öğrenmekten daha iyi bir yolu var mı?

Mentor Nedir? Mentorluk Nedir? >>

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları

Başarılı insanların zaman yönetimi hakkındaki sırlarını Networkokulu.net olarak sizler için araştırdık. Gelin şimdi bu sırları birlikte inceleleyelim:

Bir sabah rutini oluşturun.

Çeşitli mesleklerde yüksek başarılı insanların programlarını inceledikten sonra, yazar Laura Vanderkam ortak bir konu buldu; sabah rutinleri var. Bu sabah alışkanlıkları, çeşitlilik gösterse de, genellikle erken uyanırlar, egzersiz yapar, haberleri okur, sağlıklı bir kahvaltı yapar ve ilk olarak en zorlu görevlerini yerine getirirler.

Richard Branson, “Tahmin edilemeyeceği tahmin edilebildiğimi bilmeme rağmen – her zaman bir maceraya hazırım ve hesaplanmış bir riski seviyorum – ancak sabah ve gece rutinim var.” diyor. “Bu rutin, güne başlamak ve günü bitirmek için bir yapı bulmaya odaklanmamda ve ihtiyaç duyduğum şeyleri elde etmemde yardımcı oluyor.”

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım >>

Atıkları ortadan kaldırın.

Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun.

Hayat ve işletme stratejisti ve çok tanınan yazarlardan olan Tony Robbins, zamanınıza, paranız gibi aynı şekilde davranmanızı önerir. Korunması gereken sınırlı bir kaynaktır. Nasıl? Atıkları ortadan kaldırarak.

Robbins, boşa harcanan zamanı verimli bir zamana dönüştürmenizi önerir. Zaman yönetimi ölü bölgeleri yeniden kullanarak zamanınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun. Veya sesli kitapları dinleyebilirsiniz.

“Nakavt listeleri” yapın.

Seri girişimci, yatırımcı ve “The Profit” Marcus Lemonis; “Dolabımda, bodrum katımda küçük not kartlarım var” diyor. “O gün yapmak istediğim beş şeyin bir listesini yapıyorum.” Lemonis, “İstisnasız o beş şeyi halletmek zorundayım” diye ekliyor.

Başka bir deyişle, not kartlarındaki bu öğeler, kendisi için tutması gereken bir sözdür. Ve bu kartları sabahları yazdığı için, gününüze doğru bir adım atmak için mükemmel bir yol. “Günün sonunda listelerim yok. Günümün başında listelerim var. Benim her zaman nakavt listem var.”

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

Toplantılardan kaçının.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir. Elon Musk, Tesla şirketi çapında bir e-postasında, çalışanlardan aşırı toplantılardan vazgeçmelerini istedi. Neden Cuban, Musk ve Oprah bu kadar toplantı karşıtı?

Toplantılar, işinizi tamamlamanızı engelleyen ciddi verimlilik katilleridir. Harvard Business School ve Boston Üniversitesi’nden araştırmalar da bunu destekliyor. Bunun yerine, Cuban ve Winfrey ayrıntılı e-postaları tercih ediyor. Ancak, bir toplantı planlamanız gerektiğinde, personel sayısını istediğiniz gibi tutun, kesin bir gündeminiz olsun ve mümkün olduğunca kısa tutun. Bu toplantının daha verimli olmasını sağlar.

Girişimcilerin, Elon Musk’ın 11 Sözünden Alması Gereken Notlar >>

Ölü alanı programlayın.

Bill Gates ve Warren Buffet da başarılarının ve zaman yönetiminin sırrının takvimlerini bol miktarda boşlukla doldurduğunu söylediler. Birkaç “boş yer” eklemek, ortaya çıkabilecek öngörülemeyen durumları ele almak için programlara esneklik kazandırır.

Daha da önemlisi, bir kişiye tutkularına odaklanması ve zamanını kontrol etmesi için zaman verir. Buffett’in dediği gibi “Yani temel olarak, istediğim her şeyi satın alabilirim, ama zamanı kazanamıyorum.”

Karar yorgunluğunu azaltın.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor. Bu nedenle başarılı kişiler, bir günde verdikleri karar sayısını azaltmasıyla tanınırlar. Sonuç olarak, verimsiz görevlerden birkaç dakika sonra tıraş olurlar. Dahası, gün boyunca daha fazla zihinsel alana sahipler.

Eski Cumhurbaşkanı Barack Obama, kıyafetlerini sınırlayarak bunu başardı. “Sadece gri veya mavi takım elbise giydiğimi göreceksiniz. Kararları azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim veya ne giydiğim hakkında karar vermek istemiyorum. Çünkü almam gereken çok fazla karar var. ”

Network Okulu Forum – Hemen Bir Konu Başlatın >>

Yapılacaklar listelerinizi hedefleyin.

SeatGeek’in kurucusu ve CEO’su Jack Groetzinger, CNBC’ye verdiği bir röportajında”  Yapılacaklar listemde oyun oynamaktan zevk alıyorum. ”

“Tüm görevler için tahmini bir dakika sürem var ve her bir ögeye başladığımda ve bitirdiğimde kaydetmem gereken bir yazılım yazdım. Her gün bir verimlilik hedefine ulaşmak için kendime meydan okuyorum: gerçek dakikaların beklenen dakikalara bölünmesi. En iyi bölüm afiş üzerinde her noktaya sahip olduğum kısmıdır. ”demiştir.

Arkadaşlarınızdan ricada bulunun.

Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz.

Bir girişimci olarak her şeyi kendin yapmak isteyebilirsin. Ancak, bu sadece stresli değil, aynı zamanda inanılmaz derecede zaman alıyor. Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz. Bu size, önemli işleri halletmek ve daha sağlıklı kararlar alabilmek için zaman tanıyacaktır.

Bill Gates’in 13 Sözünden Başarı Üzerine Çıkarılması Gerekenler >>

Gidiş zamanlarınızı değiştirin.

Eğer işe gidip geliyorsanız, bunun zamanınızı ne kadar yediğini zaten biliyorsunuzdur. Bunun çözümü zaman zaman evden çalışmanızı gerektiriyor. Ancak, ofise gitmeniz gereken günler ne olacak?

Tim Armstrong bu zaman kaybını, işe gidip gelme zamanını değiştirerek çözüyor. “Ya gerçekten sabahın erken saatlerinde ayrılıyorum, ya da işe gidip trafik biraz durulana kadar, işte biraz daha kalıyorum. Bu durum genel olarak kaliteli zamanım olmasa bile daha iyi bir zaman geçirmeme izin veriyor.”

Tembelleşin.

Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir.

Sıkı tutunun. Bu kulağınıza zarar verecek. Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir. Bunu avantajınız için kullanabilirsiniz. Yarı ertelenmiş olmak, size hayattaki en zor şeyleri yapmanın en hızlı yollarını öğretebilir. Blog yazıları yazmayı optimize etmekten, işten eve giderken en hızlı rotayı bulmaya kadar her şey.

Tembel olmak ya da her şeyi ertelemek değil konu. Bir şeyler yapmanın yeni yollarını denemezseniz, kendinizi en üst düzey yetenekleriniz için geliştirmeyeceksiniz.

Tutum, Başarınızı Nasıl Etkiler? >>