Başarılı kadınlar, girişimcilik alanında da fark yaratmaya devam ediyorlar. Ancak girişimcilik herkes için değildir. Cinsiyetinize bakılmaksızın karşılaştığı zorlukların adil payı ile birlikte gelir. Toplumsal beklentilere karşı koymaktan finansman sorunlarıyla başa çıkmaya, bir destek ağı oluşturmaya, iş ve yaşamı dengelemeye kadar, kadın girişimciler bunların hepsini ve daha fazlasını ele almalıdır. Tüm olasılıkların üstesinden gelmeyi başarsalar bile, hak ettikleri ilgiyi nadiren alırlar.

15 Başarılı Kadın Girişimciden Başarı Sırları

Dünya çapında kendilerini kabul ettirmiş başarılı kadınlar bulunmaktadır. Bu kişilerin başarılı objektif olarak herkes tarafından kabul edilmektedir. Başarı yolunda deneyimlemiş oldukları süreçler için insanlara bakış açısı sunmaktadırlar. Bu makalede de başarılı kadın girişimcilerin nasıl iş başarısı elde ettiğini öğreneceksiniz.

 1. Oprah Winfrey

Oprah Winfrey, kadın girişimcilerin başarısızlığa bir öğrenme fırsatı olarak bakmaları gerektiğini düşünüyor.

Oprah Winfrey, kadın girişimcilerin başarısızlığa bir öğrenme fırsatı olarak bakmaları gerektiğini düşünüyor. Bu yüzden kadın girişimcileri “Devam etmek, insanları düşmeye teşvik ediyor. Dünya, düştüğünüz zaman, yerden farklı görünüyor. Ayrıca yaralarınızı bilgeliğe dönüştürün.” diyerek cesaretlendirmektedir. Ayrıca genç girişimcilere kendi şanslarını kurmalarını tavsiye ediyor. Ona göre, “Şans başarı için, bir hazırlık toplantısı yapma fırsatıdır.”

 1. Arianna Huffington

Huffington Post'un kurucusu Arianna Huffington, kadın girişimcilerin yaklaşımlarında korkusuz olmasını istiyor.

Huffington Post’un kurucusu Arianna Huffington, kadın girişimcilerin yaklaşımlarında korkusuz olmasını istiyor. “Korkusuzluk bir kas gibidir. Kendi hayatımdan, ne kadar çok egzersiz yaparsam, korkularımın beni yönetmesine izin vermemenin o kadar doğal hale geldiğini biliyorum.” Başarısız olsanız bile, çok şey öğrenecek ve gelişeceksiniz.

Başarısızlığa yol açabileceğinden, başarısızlığı anlamaya odaklanın. O, “Her zaman doğru kararlar vermeyeceğimizi, bazen de asil olarak berbat olacağımızı kabul etmeliyiz – başarısızlığın başarının tersi olmadığını, başarının bir parçası olduğunu anlamak zorundasınız.”

Dünyanın En Başarılı İnsanları Deneyimlerini Paylaşıyor >>

 1. Sheryl Sandberg

Facebook Genel Müdür Yardımcısı Sheryl Sandberg, kadın girişimcileri olumlu olmaya ve olumsuzluklara odaklanmayı bırakmaya çağırıyor.

Facebook Genel Müdür Yardımcısı Sheryl Sandberg, kadın girişimcileri olumlu olmaya ve olumsuzluklara odaklanmayı bırakmaya çağırıyor. Pozitiflere odaklandığınızda, işleri tersine çevirmenin yollarını bulabilirsiniz. Bir keresinde, “İşlerin daha kötü olabileceğini bilmek, sizi, onları daha iyi hale getirmeye çalışmaktan alıkoymamalı. ”

 1. Sara Blakely

Sara Blakely, SpanX'in kurucusu ve Amerika'da kendi kendine başarılı olan en genç milyonerlerden biridir.

Sara Blakely, SpanX‘in kurucusu ve Amerika’da kendi kendine başarılı olan en genç milyonerlerden biridir. Kadın girişimcilerin hata yapmaları ve korkudan korkmayı bırakmaları gerektiğini öne sürüyor. Ona göre, “Hata yapmaya istekli olmak önemlidir. Olabilecek en kötü şey unutulmaz olmanızdır.”

Çocukluğunun ilham verici bir öyküsünü paylaşıyor: “Ben çocukken babam kardeşimi ve beni başarısızlığa teşvik ediyordu. Yemek masasında, günün en iyi kısmı hakkında sormak yerine, o hafta neyde başarısız olduğumuzu bize sorardı. Ona söyleyecek bir şeyimiz olmasaydı, hayal kırıklığına uğrardı. Hangi başarısızlığı yaşadığımızı paylaştığımızda, beşlik çakardı ve bizi tebrik ederdi. Babamın bunu yaparak bize verdiği hediye, başarısızlığın gerçekte ne anlama geldiğini yeniden tanımlamaktı. ”

Bilmediğin şeyden asla utanmamalısınız. Bunun yerine, “Bilmediğinizi, özellikle başlangıçta kucaklayın, çünkü bilmediğiniz şey en büyük varlığınız olabilir. Kesinlikle herkesten farklı şeyler yapacağınızı garanti eder. ”

 1. J.K. Rowling

Ünlü yazar, film ve televizyon yapımcısı J.K. Rowling, en başarılı kadınlar arasında gösterilmektedir.

Ünlü yazar, film ve televizyon yapımcısı J.K. Rowling, en başarılı kadınlar arasında gösterilmektedir. Başarının sihirden kaynaklanmadığını düşünüyor. Başarı için formül olmadığını düşünüyor. Ona göre bu şu anlama gelmektedir; “İnsanların kendileri için en kötü olan şeyleri tam olarak seçmekte ustalıkları vardır . Bu bizim seçimlerimiz…. Bu, gerçekte ne olduğumuzu, yeteneklerimizden çok daha fazlasını gösteriyor.”

Elon Musk’ın 11 Sözünden Alınması Gereken Dersler >>

 1. Martha Stewart

Martha Stewart Living Omnimedia'nın kurucusudur.

Martha Stewart Living Omnimedia’nın kurucusudur. Ve kadın girişimcilerden olabildiğince meraklı ve açık görüşlü olmalarını ister. “Ben ailem yüzünden çok meraklı biriydim. Beni istediğim kadar merak etmeye teşvik ettiler.” Ona göre, “Açık fikirli bir zihin olmadan, asla büyük bir başarı olamazsınız .”

 1. Cher Wang

HTC Corporation'ın Başkanı ve Kurucu Ortağı Cher Wang, teknolojinin en güçlü, en başarılı kadınlar klasmanından biri olarak kabul ediliyor.

HTC Corporation’ın Başkanı ve Kurucu Ortağı Cher Wang, teknolojinin en güçlü, en başarılı kadınlar klasmanından biri olarak kabul ediliyor. Ona göre, “Bir vizyonunuz varsa, işler ne kadar zor olursa olsun, her şey bir süreç haline gelir.” Genç girişimcileri kendilerine şu soruyu sormalarını istiyor; “Sırada ne var?”

 1. Beyoncé

Beyonce aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve girişimcidir.

Beyonce aynı zamanda şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve girişimcidir. Genç girişimcilere tavsiyesi; mükemmellik peşinde koşmak, kalbinizi takip etmek ve kendiniz olmaya çalışmaktır. “Eğer her şey mükemmel olsaydı, asla öğrenemezdin ve asla büyümezdin.”

Çocukluğunu düşünerek şunları belirtmiştir;“Her zaman kendim olmaya çalışıyorum. İçine kapanık bir çocuk olduğumdan beri sahneye çıkıp kabuğumdan ayrılabildim.” İşine karşı bakış açısını şöyle dile getirmektedir; “Kimseye bir şey kanıtlamak zorunda değilim, sadece kalbimi takip etmek ve dünyaya söylemek istediklerime konsantre olmak zorundayım. Ben kendi dünyamı yönetiyorum.”

Başarılı Olmak İçin Bunları Dikkate Almalısınız >>

 1. Tory Burch

Tory Burch LLC'nin CEO'su ve başkanı Tory Burch, kadın girişimcilerin hırslı olmasını istiyor.

Tory Burch LLC’nin CEO’su ve başkanı Tory Burch, kadın girişimcilerin hırslı olmasını istiyor. “Kadınlar hırsları kucaklamak zorundalar. Başlangıçta övgü almakta çok zorlandım ve bu yüzden kadınların unvanlarını kucaklamaları gerçekten önemli.”

Ona göre, girişimcilik bir iş unvanı değil, bir ruh halidir. Başarılı girişimcilerin niteliklerini tanımlarken şunları vurgulamıştır; “Başarılı girişimciler başkalarının göremediği bağlantıları görür, başkalarının yapamayacağı fırsatları yakalar ve başkalarının yapmadığı yeni yönler oluşturur.” 

 1. Bayan C.J. Walker

Saç ve güzellik girişimciliğinin öncülerinden biri olan Bayan C.J. Walker, genç girişimcilerin,  fırsatların önlerine çıkmasını beklemek yerine fırsatlar yaratmasını istiyor.

Saç ve güzellik girişimciliğinin öncülerinden biri olan Bayan C.J. Walker, genç girişimcilerin,  fırsatların önlerine çıkmasını beklemek yerine fırsatlar yaratmasını istiyor. Onun tavsiyesi, “Oturup fırsatların gelmesini beklemeyin. Kalkın ve yapın.”

 1. Anita Roddick

Tıpkı The Body Shop'un kurucusu Anita Bladely gibi Anita Roddick de kadın girişimcilere farklı olmaları için ilham veriyor.

Tıpkı The Body Shop’un kurucusu Anita Bladely gibi Anita Roddick de kadın girişimcilere farklı olmaları için ilham veriyor. Onun tavsiyesi; “Ne yaparsanız yapın, farklı olun – bu annemin bana verdiği tavsiyeydi ve bir girişimci için daha iyi tavsiye düşünemiyorum. Farklıysanız, öne çıkacaksınız. ”

 1. Yang Lan

Yang Lan, Sun Media Group'un önde gelen kadın medya girişimcisi, başkanı ve kurucu ortağı ve popüler bir talk-show sunucusudur.

Yang Lan, Sun Media Group’un önde gelen kadın medya girişimcisi, başkanı ve kurucu ortağı ve popüler bir talk-show sunucusudur. Kadın girişimcilere şu tavsiyelerde bulunmaktadır; “Yaratıcı insanlarda olduğu gibi, ilginç fikirlerden uzak durmayın. Tek kişilik bir motor gibiydim – koşuyordum ve herkesin beni otomatik olarak anlayabildiğini ve adımlarımı takip edebileceğini umuyordum.”

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

 1. Michelle Zatlyn

Cloudflare'nin Kurucusu ve Genel Müdürü Michelle Zatlyn, kadın girişimcilerden doğru şeyler hakkında endişelenmelerini istemektedir.

Cloudflare’nin Kurucusu ve Genel Müdürü Michelle Zatlyn, kadın girişimcilerden doğru şeyler hakkında endişelenmelerini istemektedir. Bilgeliğini paylaşarak, “ Girişimcilerden sık sık üç endişe duyuyorum:

Ne yazık ki, bunlar endişelenecek doğru şeyler değil. Bunun yerine kendinize şunu  sorun; “Büyük, anlamlı bir sorun üzerinde mi çalışıyorum? Bu sorunu çözen bir ürün oluşturmak için gereken her şeyi nasıl yapacağınıza ve en iyi insanları çeken ve koruyan bir şirketi nasıl oluşturacağınıza dair saplantı oluşturur. Eğer bu iki hakka sahip olursanız, diğer şeyler sizi takip eder.”

 1. Rashmi Sinha

En başarılı kadınlar arasında yer alan, SlideShare'in kurucusu Rashmi Sinha, Mark Zuckerberg'in “hızlı hareket et ve işleri kır” formülünü izliyor.

En başarılı kadınlar arasında yer alan, SlideShare’in kurucusu Rashmi Sinha, Mark Zuckerberg‘in “hızlı hareket et ve işleri kır” formülünü izliyor. Genç kadın girişimcilere de aynı şeyi yapmalarını tavsiye ediyor. Deneyimlerini paylaşarak şunları ifade etmiştir; “Hızlı hareket etmenin daha iyi olduğunu öğrendim. Hatalar yapabilir ve yaptığımızı fark edebilir ve çok fazla zaman harcamak yerine hiçbir şey yapmamak yerine başka bir şey deneyebiliriz.”

 1. Wendy Sue Kopp

Teach for America'nın kurucusu Wendy Kopp, değişimi benimsemeye ve yenilik getirmeye inanıyor.

Teach for America’nın kurucusu Wendy Kopp, değişimi benimsemeye ve yenilik getirmeye inanıyor. Ona göre; Değişim her zaman bir iyileştirme süreci değildir. Bazen bu bir buluş sürecidir. O, bir örnekle onu noktayı açıklıyor; Thomas Edison ampulü icat edeceği zaman, mumu geliştirmek için çalışmadı. Daha iyi ışık istediğine karar verdi ve oradan gitti. ”

Dünyaya kendilerini kabul ettirmiş başarılı kadınlar tarafından, başarı yolunda izlenmesi gereken tavsiyeleri sizlerle paylaştık. Sizlerin hayatta takip ettikleri başarılı kadınlar kimlerdir? Aşağıya bir yorum bırakarak sizler de onları onurlandırabilirsiniz.

Girişimcilik Sorunları Nelerdir? İzleyeceğiniz 6 Yol >>

Forbes dergisi tarafından dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen girişimci Sara Blakely kimdir? Spanx markasının kurucusu, dünyanın en zengin insanları arasında yer alan ünlü girişimci, sıfırdan milyarderliğe yükselmiştir. Sara Blakely kimdir? Biraz yakından tanıyalım.

Kadın liderlerin sayısı iş dünyası içerisinde gittikçe artmaktadır. Kendine güven duygusunu, liderliğini geliştiren kadınların da ticari hayatta başarılı olmaları kaçınılmazdır. Çünkü kadınların işlerine olan bakış açısı erkeklere oranla daha farklıdır. Çok yönlü olmaları, aynı anda birden fazla iş yapabilme becerileri, kendine imkan oluşturan kadınları direkt başarıya götürmektedir.

Sara Blakely Kimdir?

Kadın liderlerin sayısı iş dünyası içerisinde gittikçe artmaktadır.

Sara Blakely, 27 Şubat 1971 tarihinde Amerika’da dünyaya gelmiştir. Sanatçı ve avukat bir ailenin kızı olarak Florida’da doğmuştur. Hukuk eğitimi almak isteyen Blakely, girmiş olduğu sınavlarda çok düşük not alınca hedeflerini değiştirmiştir. Walt Disney World’de bir süre çalışmıştır. Bu süre içerisinde bir süre de stand up da yapmıştır.

Daha sonra bir kapıdan kapıya satış firmasında görev almış ve faks makineleri satmıştır. Satışta oldukça başarılı olduğunu fark eden Blakey, daha sonra hedefini yükseltmiştir. Daha 25 yaşında iken ulusal satış eğitmenliğine getirilmiştir.

Forida’da katılacağı özel bir parti için giyinirken, iç çamaşırlar hakkında bir şey fark eden Sara Blakely, bu konuyu araştırmaya başladı. Blakely 27 yaşında Georgia, Atlanta’ya yerleşti. Danka’da çalışırken, iki yıl boyunca ve 5.000 $ tasarrufla çorap fikrini araştırdı ve geliştirdi.

Köyden Newyork’a Sanat – Ümmiye Koçak >>

Spanx Markası Doğuyor

Sara Blakely - 2000 yılında Spanx iç çamaşır alanında kendini duyurmaya başlamıştır.

Sara Blakely, firmasında çalışmaya devam ederken bir yandan da fikrini geliştirdi. Tüm cesaretini toplayıp, iç çamaşır üreticilerinin olduğu ülkenin diğer ucuna gitti. Neredeyse fikrini açtığı her yatırımcıdan olumsuz cevap alan Blakely, zaten bu duruma alışmış olduğu için vazgeçmedi. Fikrinin ardında sonuna kadar durmaya devam etti.

Ufak bir yatırımcı ile anlaşan Sara Blakely için işler yolunda gitmeye başlamıştı. Tim girişimcilerin ortak kabuslarından olan gider konusu onun da hayatında dönüm noktalarından biri olduğu katıldığı bir röportajda dile getirmiştir. Spanx marka tescili için parası yetişmediği için marka avukatından 750 dolar borç almak zorunda kalmıştır.

Tüm bu zorluklar onu yıldırmamış, aksine girişimci ruhunu daha a kamçılamıştır. 2000 yılında Spanx iç çamaşır alanında kendini duyurmaya başlamıştır. Oprah Winfrey tarafından favori giyecekler arasında gösterilmiştir. Sara Blakely ilk yılında 4 Milyon Dolar, ikini yılında ise 10 Milyon Dolar satış gerçekleştirmiştir.

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir? >>

Sıfırdan Milyarderliğe

Spanx markası şuan 65 ülkede iç çamaşırları, mayolar ve hamile kıyafetleri ve daha birçok kategoride ürün satışı olan büyük bir mağaza zinciri halini almıştır. Günümüzde dünyanın en zengin insanları arasındaki yerini korumaktadır. Kişisel serveti 1 Milyar Dolar olarak tahmin edilmektedir.

2012 yılının Mart ayında, Sara Blakely Forbes Dergisi ve TIME’nin En Etkili 100 Kişisinden biri olarak dünyanın en genç, kendi kendine milyarder olan kişiler arasına seçildi. SPANX, Savannah’dan Singapur’a kadar uzanan bir hizmet ağını tutmanın yanı sıra dünyayı da şekillendirmektedir: Kadınların kendileri ve potansiyelleri hakkında harika hissetmelerine yardımcı olmak.

“Bilmediklerinizle gözünüz korkmasın. Bu sizin en büyük gücünüz olabilir ve yaptıklarınızın herkesinkinden farklı olduğuna emin olun.”

– Sara Blakely

Gülben Ergen – Toprağa Kök Salmak İstedim >>

Kaynak: Wikipedia,

Ümmiye Koçak, Adana’da dünyaya gelmiş, Mersin’de yaşamaktadır. Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada En İyi Avrasya’lı Kadın Sanatçı” ödülünü alan “Yün Bebek” adlı filmin yazarı, yönetmeni ve Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun kurucusudur.

İlk okuduğu kitabın Maksim Gorki’nin “Ana” adlı eseri olan Ümmiye Koçak, ilk hikayesini de 13 yaşında yazmıştır. “Hasret Çiçekler, Taş Badem” gibi birçok oyunu sahneye taşıyan ve birçok ödül alan Ümmiye Koçak en son 2017 senesinde dünyaca ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’nun oynadığı Türk Telekom reklam filminin yönetmenliğini yapmıştır.

Zor Zamanlarınızda Sizi Ayakta Tutacak Şey >>

Köyden New York’a Sanat – Ümmiye KOÇAK

Ümmiye Koçak - İlk okuduğu kitabın Maksim Gorki’nin “Ana” adlı eseri olan Ümmiye Koçak, ilk hikayesini de 13 yaşında yazmıştır.

Başarılı insanlarla başarısız, sıradan insanların en büyük farklarından biri engellere karşı bakış açılarıdır. Engellerin onları durdurmasına izin vermek veya o engelleri basamak olarak görmek… İkisi de insanların seçimine kalmıştır. Ya başarı için engelleri, Ümmiye Koçak gibi basamak olarak göreceğiz. Ya da milyonlarca sıradan insanlar gibi engeller hakkında yakınmaya devam edeceğiz.

“Köyde doğdum, köyde büyüdüm, köyde yaşıyorum. Köylü olmaktan gurur duyuyorum.” – Ümmiye Koçak

Hayatının zorluğu karşısında kendi düşüncelerini geliştiren Ümmiye Koçak, köyünün, köyündeki kadınların sıkıntılarını insanlara anlatmak istemektedir. İyi bir dinleyici olduğunu belirten Koçak, köydeki kadınların ona anlattıklarına bir çözüm bulmak için yol aradığını belirtmiştir. Tam bu zamanlarda köylerine gelen bir sinema ekibinden etkilenerek, arkadaşları ile köyde tiyatro ekibini kurmuştur.

Düşüncelerinizi Değiştirin Hayatınız Değişsin >>

Kadınların sesini, köyünde duyuran Ümmiye Koçak hayallerini, hedeflerini daha da ileriye taşıyarak, topumun sorunlarına değinmek istemiştir. “Yün Bebek” filmini bu nedenle çekmek istediğini belirten Ümmiye Koçak, özellikle çocukların gelişimi için kadınların önemine vurgu yapmaktadır. Babasından önce, annelerini örnek alan çocukların, gelişimi için önce kadınların gelişmesi gerektiğini belirtmektedir.

En son birçok insanın sadece hayalini kurabildiği, ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo’nun oynadığı reklam filminin de yönetmenliğini yapan Koçak, kendini ifade etmek isteyen birçok kadına da ilham olmaktadır. İnsanların zorluklar karşısında, çevresindeki insanların negatiflerini karşısında asla pes etmemesi gerektiğini inandığını söylemiştir. Onlara karşı en iyi cevap, işinizi başarıya ulaştırmaktır, diyerek insanlara başarı zihniyetini de aşılamaktadır.

Hayal Ederken Eşekten Düşülür Mü? – Refika Birgül >>

Köy hayatının zorluğu içerisinde 15 tiyatro oyunu yazan ve sahnelediği oyunlarını bugüne kadar yaklaşık 50 bin kişinin izlediği Ümmiye Koçak’ın TEDx konuşmasını birlikte izleyelim;

YouTube Kanalımız Network Okulu Tv’den Daha Fazla İçeriğe Ulaşabilirsiniz >>

Kaynak; Wikipedia

Kadın girişimciler için iş fikirleri nelerdir? Girişimcilik yapmak isteyen, fikirlerini başarılı bir işe dönüştürmek isteyenler neler yapabilir? Ek gelir kazanmak için neler yapabilirler? Tüm bu sorular sizin de aklınızı kurcalıyorsa, fikirlerinizi ve tutkunuzu başarılı bir işe dönüştürmek istiyorsunuz demektir. Bunun nasıl olacağına gelin birlikte bakalım.

En fazla motive olmuş kadın girişimci bile doğru iş fikrine karar vermekle mücadele edebilir. Bazı tomurcuklanan girişimciler için, fikirler özgürce akar. Diğerleri için, fikirler belirsiz ve kabataslak olduğu için atılır ve asla tam olarak araştırılmaz. Doğru iş fikrine karar vermek, bazı ruh araştırmaları yapmak gibi bir iş planı ve fizibilite çalışması oluşturmakla da ilgilidir.

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri

Kadın girişimciler için iş fikirleri konusuna geçmeden önce, başlayacağınız yeni iş fikri için bazı kriterleri değerlendirmelisiniz. Serbest meslek sahibi olmak istiyorsanız ancak ne tür bir iş başlatmak istediğinizden emin değilseniz, şunları göz önünde bulundurun:

Bir Ürünü Nasıl Satarsınız? >>

İşletmeden neden çıkmak istediğinizi veya ihtiyacınız olanları belirleyin

Kozmetiklerini, hediyelerini, sigortasını vb. satmak için başka bir şirketi temsil etmeyi düşünün.

İkinci bir gelir mi arıyorsunuz? Kozmetiklerini, hediyelerini, sigortasını vb. satmak için başka bir şirketi temsil etmeyi düşünün. Bir iş planı hazırlamanız, proje yapmanız gerekecek. Başlamak için çok fazla yatırım yapmanız gerekebilir.

Çocuklarınızla evde kalmak için mi bir işten ayrılıyor musunuz? Asıl motivasyonunuz çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmekse, buna izin verecek bir iş seçin. Çocuk yetiştirirken evden 9-5 iş yapmak neredeyse imkansız. Ancak bazı iş modelleri buna çare olabilir.

Dünyayı değiştirmek mi istiyorsunuz? Dünyayı değiştirmek istiyorsanız bir kooperatif veya kar amacı gütmeyen kuruluş başlatın. Her ikisi de yoğun emek ister ancak ödüllendirici olabilir.

Topluma bir katkıda mı bulunmak istersiniz? Kişisel tatmin sizin temel motivasyonunuz ise ve para kaygı verici değilse, en çok ne yapmak istediğinizi görmek için farklı organizasyonlarla gönüllü olmayı deneyin. Gönüllülük, kar amacı gütmeyen kuruluşların nasıl çalıştığını öğrenmek için harika bir yoldur ve daha sonra kendi işinizi kurmaya karar verirseniz, edindiğiniz bağlantılar ve beceriler size yardımcı olacaktır.

Girişimci olmak ister misiniz? İster sadece kendi patronunuz olmayı ister finansal olarak bağımsız olmayı seçin. Başarıya giden yol sağlam bir fikirle başlar. Girişimci olmak için güçlü ve zayıf yönleriniz konusunda dürüst olmanız gerekir. Hangi işe başladığınızın önemi yok. Aynı zamanda sosyal becerilerinizi ve güçlü ağ kurma becerilerinizi de geliştirebilirsiniz.

En Çok Kullanılan Pazarlama Yöntemleri >>

Çok yapmak istediğiniz şeyi bulun

Tutkulu olduğunuz bir şey seçin. Kendi işinizi kurmak zaman, enerji ve fedakarlık gerektirir. Sizi ilgilendirmeyen ya da daha da kötüsü, yapmaktan nefret ettiğiniz bir şeyi seçerseniz, başarınızı zorlaştırırsınız. Kendinize sorun:

Her Yerde Yapabileceğiniz 16 Mevsimlik İş Fikri >>

Yaparken neyde iyi olduğunuzu belirleyin

Bir müzisyen, sanatçı veya fotoğrafçıysanız yetenekleriniz açık olabilir. Zaten bir mesleğiniz varsa, özel muayenehanenize hukuk, tıp veya muhasebe firması ile başlamak isteyebilirsiniz. Belki de kek veya mum yapımı gibi, pazarlayabileceğinizi bildiğiniz bir hobiniz vardır.

Bazen güçlü yönlerimizi bilmek zor olabilir. Gizli becerilerinizin ve yeteneklerinizin ne olduğundan emin değilseniz, sizi tanıyan ailenize ve arkadaşlarınıza sorun. Dikim veya defter tutma gibi belirli bir beceriye sahip olmasanız bile, onları tanımlayabildiğiniz takdirde pazarlanabilecek becerilere sahip olursunuz. Ya da kendinizde geliştirmek istediğiniz beceriler edinebilirsiniz. Bir milyoner olmak için kullandığınız asıl iş becerisi, diğer üreticilerin ürünlerini satma fikrini kullanmak olabilir. Bir yeteneğiniz ya da hobiniz varsa, şimdi pazar ve fizibilite üzerinde çalışmaya başlayın!

Tavsiyenin Ve Progresif Gelirin Gücü >>

Ne yapmayı öğrenmek istediğinizi belirleyin

Kadınlar için ek gelir fırsatları

Bazen bizi en çok ilgilendiren şeyler henüz öğrenmediğimiz ama öğrenmemiz gereken şeylerdir. Matematiği seviyorsanız, bir muhasebe kursuna katılın ve yeni becerilerinizi başkalarına vergi konusunda yardımcı olarak gelire çevirin.

Derecesi yerine bir sertifika ile girebileceğiniz birçok yeni kariyer vardır. Sertifikaların kazanılması bir yıldan az sürer ve bazı durumlarda yalnızca birkaç yarıyıl sürer. Bölgenizde hangi sertifika programlarının sunulduğunu görmek için size yakın halk eğitim kurslarına bir göz atın.

Her zaman başka bir dil öğrenmek istiyorsan, şimdi başla. Akıcı olduğunuzda, serbest çeviri hizmetleri veren serbest bir meslek sahibi olabilirsiniz. Tercümanlar yasal işlemlerde, okullarda ve seminerlerde kullanılır. İşaret dili tercümanları, sözlü tercümanlar kadar kazanabilir. Kayıtlı hemşire olmak için iki yıllık çok sayıda program vardır.

“Yeni bir beceri öğrenmek ya da eskisini parlatmak için hiçbir zaman geç değildir. Tutkunuz, pazarlanabilir bir yeteneğiniz varsa ve ne yapmak istediğinizi bilirseniz bir işe başlamak için asla geç değildir.”

Kendi İşini Nasıl Başlatırsın? >>

Kadınlar iş gücünün eşit derecede olmasa da önemli bir bölümünü oluşturuyorlar. Ancak yönetimin üst kademelerinde yeterince temsil edilmiyorlar. Washington Post’taki bir rapora göre, Amerika’nın en büyük şirketlerinin 2015 Fortune 500 listesinde yönetici kadrosundaki kadınların sayısı % 5’in altındaydı. Ancak iş gücünün neredeyse yarısı kadınlardan oluşuyor. S&P 500’ün iş gücünün  % 45’i kadından oluşuyor.

Kadınlarda iş hayatı içerisinde yükselmemeleri hakkında birçok neden olsa da, uygun bir liderlik tarzının olmaması kesinlikle onlardan önemli olanlarından biridir. Birçok kadın aşırı baskın olmak ve yeterince agresif olmamak arasındaki doğru dengeyi bulmakta zorlanıyor.

Kadınlar etkili liderler olacaksa, kendileri için en uygun kişilik özelliklerinin hangisi olduğunu nasıl belirleyebilirler? Bu sorunun tam bir cevabı yok aslında. Ancak bahsedeceğimiz adımların izlenmesi, bu yeteneklerin geliştirilmesi için yardımcı olacaktır;

Liderlik Nitelikleri – John C. Maxwell >>

Kendinize inanın

Bir kadın yönetici olarak, işinizde erkek meslektaşlarınız kadar iyi olduğunuza ikna oldunuz mu? Onlar kadar yetenekliysen, saklaman için hiçbir sebep yok. Astlar, işinizdeki bilgi birikiminiz ve etkinliğiniz için size saygı duyacaktır. Başarılarınızı doğru fırsatlarda vurgulamayı öğrenin.

Tabii ki, bu yüksek sesle ve kendi kendini yüceltici bir tutum benimsemek anlamına gelmez. Kısacası ego yapmaktan bahsetmiyoruz. İşinizin kalitesi ve başarılarınız için bilinir hale geldikçe, ekibiniz ve meslektaşlarınız sizi güçlü bir lider olarak kabul etmeye başlayacaktır.

Bir danışman bulun

Etkili bir liderlik tarzı geliştirmenin en iyi yollarından biri, şirketinizde üst düzey bir yönetici tarafından takip edilen uygulamaları benimsemektir. Çoğu durumda, hayran olduğunuz liderlik ve yönetim özelliklerine sahip bir kadın yönetici bulmanız gerekecektir. Bir erkek yöneticinin uygun bulduğu teknikleri kullanmak sizin için işe yaramayabilir.

Kadınların birçok şirketteki üst düzey pozisyondaki sıkıntısı göz önüne alındığında, bir rol model için firmanızın dışına bakmak zorunda kalabilirsiniz. En uygun danışmanı bulmak için bir ticaret kuruluşuna veya bir sanayi kuruluşuna katılmayı düşünebilirsiniz. Aynı zamanda kendinizi daha çok geliştirmek için, “networkokulu.net“i takip edebilirsiniz.

Mentorunuzun davranışını, özellikle stresli veya zor durumlarda nasıl tepki verdiğini yakından izleyin. Kendi liderlik tarzınızı geliştirmek önemlidir, ancak başarılı bir yöneticiden öğrendiklerinizi kullanarak kendi davranışınızı şekillendirmek iyi bir başlangıç olabilir.

Kriz Yönetimi – Tuğba Özdanal >>

İş yerinde profesyonel bir tutum sergileyin

Bu konu, takım arkadaşlarınızla olan iletişimden, giyiminiz ve duruşunuza kadar bir çok noktayı içerir. Ekip üyelerinizle etkili iletişim kurmanız çok önemlidir. Ancak iş yerinize açıkça ait olmayan konulara değinmemek ve tartışmamak için dikkatli olmalısınız. Ofisiniz ile kişisel yaşamınız arasında belirgin bir sınır koruyun. Bu, sizi iyi durumda tutacak ve bilgilerinizi olgun bir lider olarak belirlemenize yardımcı olacaktır.

Rol model olun

Her ne iş yapıyor olursanız olun, etkili bir lider olmak için mutlaka  rol model konusunda çalışın. İnsanlara ilham olmalısınız. Onları itekleyerek, gerçek performanslarını ortaya çıkaramazsınız. Ancak doğru motivasyon ile daha verimli bir ortam oluşturabilirsiniz. Uluslararası iş hayatında saygı duyulan yönetim gurusu Peter Drucker’in konuyla ilgili ne söylediğini hatırlamakta fayda var;

“Bir lider olarak ilk ve en önemli işiniz kendi enerjinizi korumaktır. Ve sonra etrafınızdakilerin enerjisini düzenlemeye yardım edin. ”

Oprah Winfrey’den Tüm Kadınlara İlham Olacak 15 Alıntı >>

Kadınlar sadece network marketingde değil, genellikle iş hayatında fark yaratan bir noktadadırlar.Hızlı düşünüp, karar verebilme yetenekleri ileri seviyededir. Ayrıca aynı anda birden çok noktaya odaklanabilirler.

Doğrudan satış, çok esnek saatleri olan bir iş modeli olup, kadınların erkeklere oranla daha başarılı oldukları bir satış biçimidir. Kadınlar bu sektör içerisinde fark yaratmaktadır. Evde çalışan kadınlar ve çocukları için evde kalan anneler için çok uygundur. Saatlerin, iş türünün ve işin yerinin esnekliğinden başka, büyük finansal ödüller de sağlayabilir.

Kadınların Network Marketingde Fark Yaratmasının 7 Sebebi

Kadınların hayatın her alanında başarılı olmaları, network içerisinde de başarılı olmalarına engel olmamaktadır. İstatistiklere baktığımızda erkeklere göre daha başarılı olduklarını görmekteyiz. Gerek çok yönlü düşünebilmeleri, gerek arkadaş canlısı olarak iletişime açık olmaları network  içerisinde de onların çok daha başarılı olmalarını sağlamaktadır. Kadınların network marketing içerisinde fark yaratmalarının diğer sebeplerine gelin birlikte bakalım;

Network Marketing Türkiye 2018 Büyüme Oranları >>

Kadınlar çoklu görevlerde çok başarılıdırlar.

Networker olmak için, çoklu görev yetisine sahip olmak mükemmel bir ayrıcalıktır. Çok yönlü olmanız ve pazarlama işinde çok farklı şeyler yapabilmeniz gerekir. Bir yandan kendi tanıtımınız ile ilgilenirken, bir yandan da takımınıza yardım edeceğiniz noktalara odaklanmak kolay değildir.

Network Marketingde Tanıtım Nasıl Yapılır? >>

Açık, arkadaş canlısı ve iletişimde çok iyidirler.

Kadınlar, bilgilerinin yanı sıra düşüncelerini de erkeklerin yapabileceklerinden daha açık bir şekilde paylaşırlar. Akıllarındaki düşünceleri söyleme eğilimindedirler. Bu şekilde yeni tartışmalar açarlar. Konuları ayrıntılı bir şekilde gözlemleyebilirler. Takımları ile ilişkileri, erkeklere göre çok daha açıkır. Bu şekilde konuşmak, tüm açıları kapsayabilir ve işin düzgün yapıldığından emin olunabilir.

Yeni şeyler öğrenmekte çok hızlıdırlar.

Yeni şeyler öğrenme yeteneğine sahip olmak büyük bir avantajdır. Bir işi büyütmek için bilmesi gereken her şeyi öğrenmeye istekli olmaları, birçok kadının network marketingde başarılı olmasının sebebidir.

Network Marketingde Başarı Getiren 7 Beceri >>

Sosyal olmak konusunda ustadırlar.

Pazarlama, çoğunlukla sosyal düzeyde yapılan bir iştir. Sosyal biri olmalısınız ki aslında bu çoğu kadının çok iyi bildiği bir şey. Network marketingin büyük kısmı, sosyalleşerek yapılmaktadır.

Liderlik konusunda doğuştan yeteneklidirler.

Liderlik görevindeki kadınlar ve erkekler, bu rolleri nasıl gerçekleştirdikleri konusunda çok farklı bir şekilde çalışırlar. Araştırmalar, kadınların ve onların liderlik yöntemlerinin zirvede olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, daha iyi iletişim kurabilmeleri, empati gösterebilmeleri ve uzun vadeli yaklaşımlarında daha iyi, daha net bir vizyon ve perspektif sunabilmeleridir.

Daha az korkutucudurlar.

Erkekler, iletişim kurup bilgi paylaşma biçimlerinde kadınlardan daha göz korkutucu olma eğilimindedir. Öte yandan kadınlar, iş konusunda onlara yaklaşmadan önce tanıştıkları yeni insanlarla arkadaş olmaya çalışabilirler. İletişim konusunda erkeklere oranla çok daha iyi oldukları bir gerçektir.

Karşılayıcı, besleyici yaklaşım sergilerler.

Genel olarak kadınlar daha arkadaş canlısı ve konuksever olma eğilimindedir. Çevreleri ile daha çabuk etkileşime girebilirler. Bu yaklaşım, insanların şirketlerinde daha rahat hissetmelerini sağlar.

Tüm bu belirtilen nedenlerle ve doğru motivasyonla, kadınlar güçlü ve başarılı bir pazarlama ekibi oluşturabilirler. Siz kadınların sadece network marketing içerisinde değil, iş hayatındaki konumları bakımından ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle aşağıdaki yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Bol kazançlar…

Network Marketingde Kesinlikle Bilmeniz Gereken 30 Şey >>

30 yaşına kadar, sevdiği insanları mutlu etmek için, onları üzmemek için kendini kaybedercesine yaşadığını belirten ünlü Tv Şefi Refika Birgül, aynı zamanda ünlü bir yazardır. Hayatının yarısına kadar başkaları için yaşadığını fakat sonunda da hiçbirini mutlu edemediğinin farkına varan Refika Birgül, hayatta sevdiği işi nasıl bulduğunu, deyim yerindeyse hayatının dönüm noktasını nasıl geçtiğini anlatmaktadır.

“İçindeki sesi dinle, hayal et ve iste.” – Refika Birgül

2010 senesinde Refika’nın Mutfağı/Cooking New Istanbul Style adlı kitabı, hem Türkçe hem de İngilizce yayınlandığı zaman kısa sürede tükenmiş olup, büyük ses getirmiştir. 2013 senesinde Time Out İstanbul İstanbul Yeme İçme Ödülleri’nde “En İyi Tv Şefi” ödülünü alan ünlü şef, yine aynı sene kendi markasını kurmuştur. İnsanların sevdiği işi yapmaları için nasıl düşünmeleri konusunda kendi hayat hikayesinden yola çıkarak harika bir TEDx sohbeti sunan Refika Birgül’ü gelin birlikte izleyelim.

Hatay’dan, Hollanda’nın Amsterdam şehrine göç eden Türk kökenli bir ailenin iki kızından biri olan Karsu Dönmez, son yıllarda yıldızı parlayan Türk sanatçılar arasında. Sempatikliği, enerjisi ve farklı yorumu ile kendine özgü bir stili olan sanatçı, en seçkin sanat etkinliklerinde boy gösteriyor.

“Köşeye çekilip ağlayacak mısınız; yoksa dışarının negatifini, güce mi çevireceksiniz?”

Hayatında dönüm noktaları arasında 3 önemli hatırasını paylaşan ünlü sanatçı; başından geçen kazayı, garson iken yaşadıklarını ve aktif müzik hayatının başlangıcında ders aldığı inanılmaz bir hikâyeyi sunuyor.

Piyanist oluşunun yanında; söz yazarı, besteci ve aynı zamanda şarkıcı olan Karsu Dönmez’den inanılmaz bir TEDx konuşması sizlerle…

Bir bireyin iş görüşmesine hazırlanması ve yapmış ol­duğu iş başvurusu iş hayatı için atılacak en büyük adım­lardan biridir. Ancak unutulmaması gereken nokta da doğru işin çok para kazanılan iş değil, kişinin bilgi ve yeteneklerini en iyi şekilde kullanabileceği ve yapmak­tan mutluluk duyacağı iş olduğudur. İnsanın hayatında en önemli kararlarından biri belki de en önemlisi, nasıl bir işte ve nasıl bir şirkette iş hayatına başlayacağıdır. Çünkü hayatımızın 20–25 yı­lını ve günümüzün 3/2’sini geçirdiğimiz yer ve bu yer­de yaptığımız iş, özel hayatımızdan psikolojimize kadar hem davranışlarımızı ve hem de aldığımız tüm kararları etkilemektedir. Bu sebeple iş hayatımıza “doğru işi” se­çerek başlamamızda fayda var.

Olumlu bir iş görüşmesi sonrasında iş ile ilgili kesin kararımızı verirken işin ve şirketin kendimiz için “doğ­ru” iş veya şirket olduğundan emin olmalıyız. Yanlış bir işte başlamak, iş hayatımızın ilk zamanlarını boşa geçir­memize ve belirli bir süreden sonra da iş değiştirmenin zor olmasından dolayı, günümüzün büyük bir kısmının tatminsiz ve mutsuz bir şekilde geçirmemize neden olur.

Şirketler açısından ise işe alma süreci yaptığı işin kalitesini gösteren önemli bir süreçtir. Bu nedenle, işe alınacak elemanların seçilmesinden iş teklifinin yapıldı­ğı süreye kadar geçen zaman içerisinde şirketin atacağı adımlar ve vereceği kararlarla kurum kültürüne uygun ve motivasyonlu elemanlar seçerek maddi olduğu ka­dar manevi olarak da kâr sağlar.

İş görüşmeleri grup ve bireysel mülâkatlar olarak iki ana şekilde yapılabilir. Hem grup hem de bireysel mülâ­katlarda çok çeşitli teknikler kullanılır.

İş görüşmesi denince akla ilk olarak iki kişi arasında geçen ve soru cevap şeklinde ilerleyen görüşmeler gelir. Bu tarz görüşmelere bireysel mülâkatlar denir. Ancak birden fazla görüşmecinin veya adayın bulunduğu top­lu mülakatlarda yapılmaktadır. Her iki görüşme çeşi­dindeki davranış ve tutumlar farklıdır ve biri için doğru olan diğeri için yanlış olabilmektedir.

Ancak unutulmaması gereken: Şirketlerin, adayların güçsüz veya eksik yönlerini tespit etmek üzere değil, kendileri için uygun bir çalışan seçmek üzere görüşme yaptıklarıdır.

Bireysel mülâkatlarda, şirketler bir aday ile iki-üç veya en fazla dört görüşme yapmaktadır. Alınacak kişi­nin, işin niteliğine ve pozisyona bağlı olarak bu görüş­me sayısı artabilmektedir.

İlk görüşme; adayın genel olarak tanınması, istekle­rinin ve yapısının aranan niteliklere uyup uymadığının anlaşılmaya çalışıldığı görüşmedir. Bu görüşmelerde, görüşme yapan kişi ya da kişiler adayı kendi hakkın­da konuşturmaya çalışır. Bunun yanında ilk görüşmede adaya firma ve iş hakkında kısa bilgi de verilir. Bu gö­rüşmeleri insan kaynakları tek başına yapabildiği gibi il­gili pozisyonun ilk amiri veya müdürü de katılabilir. Bu görüşmeler on beş-yirmi dakikalık kısa görüşmelerdir.

İlk görüşmede başarılı olan adayları daha detaylı tanımak için ikinci görüşmeler yapılır. Burada; adayın kendini tanıtması yanında firmanın, pozisyonun ve ya­pılacak işin niteliği ile ilgili konular üzerinde daha de­taylı konuşulur. Bunlar kırk beş dakika ile bir buçuk saat arasında sürebilen uzun mülâkatlardır.

Mülâkatlar sırasında hem şirketler için hem de aday­lar için adı konulmamış, yazılı olmayan bazı kurallar vardır. Her iki tarafında bunları bilmesi ve uygulaması ile görüşmedeki başarı şansı artar.

Yaklaşım Tarzınız

Kendine güvenen bir duruş ve yine güven telkin eden bir tokalaşmanın olumlu etkisini sakın unutmayın. Kendine güvenen, yaptığı işi bilen ve kaliteli bir aday olduğunuzu sözleriniz kadar duruşunuz ve konuşma­nızla da ifade etmelisiniz.

Ses tonunuz kolay duyulabilir ancak çok yüksek ol­mayan bir ses tonu olmalıdır. Ne yavaş ne de karşı ta­rafın sizi izlemesini zorlaştıracak kadar hızlı konuşun.

Konuşurken vücudunuzun ve yüzünüzün görüşme­ye katılanlara dönük olması ve göz temasının sağlanması siz konuşurken karşı tarafın dikkatinin size toplanması­na ve hem sizin hem de karşı tarafın konsantrasyonu­nun bozulmasına engel olur.

Rahat ve dik bir şekilde oturun. Aşırı mimik veya el kol hareketlerinden kaçının.

Konuya göre yüz ifadenizi ayarlayın. Yeri gelince gülümseyin ve çok ciddi bir şey konuşuluyorsa da ciddi bir şekilde karşı tarafa odaklandığınızı belli edin.

Görüşme sırasında sizin olduğu kadar karşı tarafın­da benden diline dikkat edin. Buna göre sorularınızı ve cevaplarınızı ayarlayın. Ancak görüşmeyi yapanın her hareketinden bir anlam çıkartarak tedirgin olmak da yanlıştır. Sadece süreklilik gösteren hareketlerine dikkat edilmelidir.

Soruları Cevaplarken

Görüşme sırasında sorulan sorulara açık ve dürüst cevap vermeniz, belki de gelecekte işvereniniz olabile­cek kişilerle şimdiden güvene dayalı bir iletişim kurma­nıza yardımcı olacaktır.

Çok uzun ve sonu gelmeyen, karmaşık cümleler kur­mayın kısa, soruya tam karşılık gelen bir cevap verin, gerektirmedikçe; “Evet-Hayır” şeklinde kestirme cevap­lardan ve “eeee”, “aaa” şeklinde boşluk doldurma söz­cüklerinden mümkün olduğunca kaçının.

Sorulara cevap vermek için acele etmeyin. Eğer ka­fanızda cevabı tasarlamak istiyorsanız suyunuzdan bir yudum alıp cevap verin. Cevap vermeden önce kısa bir duraklama yapmanız sizin açınızdan olumsuz olmaz. Ancak duraksamanın uzamamasına dikkat edin.

Cevabını bilmediğiniz sorularda bunu dürüstlükle itiraf edin ama bu tarz durumların mümkün olduğunca az olmasına da dikkat edin. Hiç beklemediğiniz sorular­la karşılaştığınızda da mümkün olduğunca rahat şekil­de cevaplamaya çalışın.

İş görüşmesi sonunda görüşme sizce iyi geçmemişse bile görüşme yerinden güler yüzlü ve soğukkanlı olarak ayrılın.

“Bir önyargıyı kırmak, atomu parçalamaktan daha zordur.” –  Albert Einstein

Önyargılarımızdan kurtulmamız gerektiğini belirten Melis Kaygılaroğlu, Haziran 1989 İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Neredeyse tüm ömrünü İstanbul’da geçiren ünlü oyuncu, aynı zamanda oyuncu koçluğu yapmaktadır.

Konservatuar bölümü mezunu olan Melis Kaygılaroğlu, Yedi Güzel Adam, Evli ve Öfkeli, Reaksiyon gibi TV dizilerinde yer almıştır.

Ünlü oyuncunun TEDx konferansındaki önyargılara yönelik konuşmasını birlikte izleyelim;