Network marketingde kim neden başarısız olur? Network marketingde başarısız olmak deyimi nedir? Doğrudan satış sektörü insanlara kendi işlerini kurabilme fırsatı vermektedir. Bazı insanlar başarılı, bazı insanlar ise başarısız olabilmektedir.

Bugün sizlerle paylaşacağımız konu hayalleri peşinden giden insanları yakından ilgilendirmektedir. Ek gelir kazanmak, sosyal bir çevre edinmek, yurt içi veya yurt dışı tatile çıkabilmek isteyen insanlar var. Ayrıca çocuğunun okul masraflarını veya evin mutfak masraflarını karşılamak vb isteyenler de var. Ancak herkesin aklını kurcalayan bir nokta network marketingde başarısızlık nedenleridir. İnsanların %95’i, network marketinge neden başarısız olmaktadır? Ya da soruyu tersten düşünelim, nasıl oluyor da %5’lik kesim başarılı oluyor?

Başarısızlıklarından Ders Çıkartabiliyorsan, Doğru Yoldasın >>

Network Marketingde Başarısızlık Nedir?

“Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil.” – Ben Sweetland

Öncelikle bu sözü aklımızın bir köşesine kazımamız gerekiyor. Neden mi? Çünkü doğamız gereği düşündüğümüz, içimizden geçen her şeyin, hemen olmasını istiyoruz. Hemen ödülü istiyoruz. Araba hayali kuruyoruz, anında evin önüne bakıyoruz orada mı diye. Dikkat edin hayal etmekten bahsetmiyoruz… Hiçbir bedel ödemeden, çaba sarfetmeden, plan yapmadan, çalışmadan ödülü istiyoruz. İstediğimiz olmayınca da oturup ağlamaya, arabesk müzik dinlemeye, eski sıradan hayatımızda yaptıklarımızı tekrar yapmaya başlıyoruz.

Doğrudan Satışta Yönetim Moduna Girmek >>

Network marketingde başarısızlık, klasik ticarette yaşanılan başarısızlıklar gibidir. Ya da hayatın herhangi bir yerinde yaşanılan başarısızlıklarla aynıdır. Farklı bir neden aramak, ancak sıradan insanların düşünce yapısıdır. Ticaret yapıyorsunuz. Serbest piyasadasınız. Elbetteki birileri başarılı olacak. Ürünlerini daha iyi tanıtacak.Müşterilerini bulacak ve onları daha iyi etkileyecek. Çevresindeki insanlara göre daha fazla emek verecek. Bazı insanlarsa, bunun tam tersini yapacak. Ya da hiçbir şey yapmadan başarı kovalayacaklar.

Dünya genelinde 7 milyardan fazla insan vardır. Bu insanların yalnızca 120 milyona yakını network marketing içerisindedir. Ve Bu gruptakilerin birçoğu da aktif olarak yapmamaktadır. Geriye kalan insan sayısını düşünün. Sizi başarıya götürecek insan sayısı hala aklınızın alamayacağı kadar fazladır. Bu nedenle becerileriniz üzerine odaklanın.

Kısa Hikayeler – Başarısız Bir Adam, Abraham Lincoln >>

Network Marketingde Kim, Neden Başarısız Olur?

Network marketingde başarısızlık konusunda atlanılan nokta, başarının bir süreç olduğuyla alakalıdır. Beklentilerimizi doğru ayarlamak, sadece network marketinge başlarken değil, her işe başlarken yapmamız gereken bir şeydir.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

En büyük korkularımız nelerdir? Korkularımız bizim başarımızı nasıl etkiliyor? Nasıl engelliyor? Hayatımızı etkileyen 8 büyük korku vardır. İnsanlar bu 8 büyük dehşet yüzünden sürekli eziliyorlar. Doğru egosu olan insanlar bu korkuların üstesinden kolayca gelebilir. Ancak sosyal baskılar nedeniyle maalesef egomuz doğru şekillenmemiştir. Bu 8 korku nedeniyle hayatımızın kalitesi düşüyor.

Korkularımız, farkında olmasak bizleri engellemektedir. Peki hangi konularda, korkularımız bizi engelliyor?

Korku Ve Cesaret – Komik Ve Anlamlı Karikatürler >>

En Büyük Korkularımız

Korkularımızın bizi hangi konularda nasıl engellediğini gördük. Şimdi sıra, insanların hayatlarında yaşadıkları en büyük korkular nelermiş, gelin hep birlikte bunları inceleyelim:

Reddedilme korkusu

Bu bizim en büyük korkularımızdan biridir.

Bu bizim en büyük korkularımızdan biridir. Başka bir kişi bizi reddedebilir veya bir kurum reddedebilir. Bu o kadar büyük bir korku ki, ileri adım atmamıza izin vermiyor. Bu korkunun üstesinden gelemezsek, adım atmamıza izin vermez. Reddi, yaşamın bir koşulu olarak görmemiz gerekir. Herkes bizi kabul etmeyebilir. Reddetme, hayatımızda üstesinden gelmemiz gereken önemli bir korkudur.

Sıradan İnsanları, Başarılı İnsanlara Dönüştüren Kural >>

Alay etme korkusu

Aşağılanmadan çok korkuyoruz, bazen hareket bile edemeyiz. Başarımızı etkileyen, yaptığımız şeyleri ortaya çıkarmaktan çok korkuyoruz. Alay konusu olmak bizi bağlayan en büyük korkulardan biridir. Bunu yendiğimizde, büyük bir adım daha atabiliriz.

Monofobi

Çoğu insan bunu kendilerine itiraf edemez.

Çoğu insan bunu kendilerine itiraf edemez. Hatta çoğumuz bundan korkmadığımızı bile söylüyoruz. Ama yalnız kalmak korkularımızdan biridir. Sadece bu korku için, sevmesek bile bazı insanları hayatımızda tutarız.

Kaybetme korkusu

Kaybetme korkusu yaşam yasalarından biridir. Bazen savaşırız, çünkü kaybetmekten korkarız. Bizi savaşa girmek için korkutuyor. Ancak kaybetmenin hayatın bir gerçeği olduğunu unutmamalıyız. Hayatımızda kazanmak için kaybedilecek bir yer var. Kaybettiğimizde tekrar denemek en önemli adımlarımızdan biri olmalı.

Başarılı İnsanların Günlük Rutinleri – Brian Tracy >>

Bilinmeyen korkusu

Gelecek bilinmiyor.

Gelecek bilinmiyor. Yaptığımız seçimlerin sonuçları bilinmiyor. Birçok şey bilinmiyor. Hayat bize hemen cevap vermez. Onları yaşamalıyız. Çoğu insan hayatında yeni şeyler içermez, bu yüzden bilinmeyenlerle karşılaşmazlar. Ama bilinmeyenden korkmayı bırakırsak, yenilenir ve güçleniriz.

İkilem korkusu

Bir ikilemde olduğumuzda seçim yapmak çok zordur. Çoğumuz ikilemi önlemek için elinden geleni yapıyor. İkilemde kalmamızın en büyük nedeni korkularımızdır. İçimizdeki sese tamamen güvenirsek, bir ikilem içinde olmayacağız.

Warren Buffett – Milyarderliğe Uzanan Hayat Hikayesi >>

Ölüm korkusu

Hayatın bir gerçeği doğum, diğeri ölümdür

Hayatın bir gerçeği doğum, diğeri ölümdür. Ölüm bir son ya da başka bir şey olarak görülebilir. Ama önemli olan ölümden önce hayatınızı güzelleştirmektir. İyi bir insan olmak, her canlıya saygılı ve kibar olmak önemlidir. Eğer mirasınız iyi bir insansa, ölüm artık sona ermez. Unutmayın, bir gün öleceğiz ama ölünceye kadar da yaşayacağız.

Hile korkusu

Hile yapmayı sadece ortağınız/eşiniz hakkında düşünmeyin. Arkadaşınız olduğunu düşündüğünüz insanlar tarafından aldatılmak olabilir. Sevdiğiniz insanlar da hile yapabiliyor. Sonuçta, insanlar bunu gerçekten yapıyor. Aldatılmaktan korkmayın. İnsanlara her anlamda güvenmeyin. Her sırrınızı vermeyin. Bir kişinin en fazla bir veya iki arkadaşı vardır. Bir sırdaşı olacak. Eğer incinmek istemiyorsanız, herkese sıkıntılarınızı ve zayıflıklarınızı söylemeyin…

Olumlama Nedir? >>

Network Marketing hakkında bir sunum aldınız. Size gerçek olamayacak kadar süper bir iş modeli sundular. Belki kabul etmediniz, “Hayır” dediniz. Belki de kabul ettiniz ve işe başladınız. Hangi aşamada olursa olsun bir işe başladığınız için, başarılı olma yolunu düşünmeden geçirdiğiniz bir zaman dilimi yoktur. Networkünüzü ilerletmek için ipuçları arar durusunuz. Merak etmeyin, herkesin endişesi bu ipuçları üzerinedir aslında.

Networkünüzü İlerletmek İçin Gerekli 9 İpucu

Her işin kendi içerisinde belli püf noktaları vardır. Belli kuralları, belli ipuçları bulunur. Uzmanlık da bu noktada kendini belli eder. Nerede ne yapılacağını bilmektir. Doğrudan satış içerisinde de ipuçları bulunur. Organizasyonunuzu büyütmek için, daha çok satış yapmak için, eğlenmek için vb ipuçlarını öğrenmek sizin elinizde. Network marketing ticaretinizi ilerletmek için gerekli olan 9 ipucuna birlikte bakalım.

Genç Girişimciler İçin İpuçları >>

Doğru şirkette olduğunuzdan emin olun.

Şirketinizin ürünleri konusunda tutkulu değilseniz ve insanların hayatlarını değiştirebileceklerine dair inancınız çok katı değilse, başka bir işe bakmayı düşünebilirsiniz. Network işinizde başarılı olmak istiyorsanız, şirketiniz için tutkunuzun olması gerekir. O olmadan fazla bir şansınız yok.

Size sonuç getirecek işleri yapmayı bir öncelik haline getirin.

Daha kötüsü, işiniz için biraz zaman ayırdıktan sonra ilk önce ne yapmanız gerektiğini merak etmekten başka bir şey yoktur. Oturun ve size en iyi sonucu verme şansı veren bu etkinliklerin bir listesini yapın (tanıtım,tanıtım,tanıtım). İşinize ne kadar vakit ayırırsanız ayırın, ne zaman olursa olsun, bu etkinliklere öncelik verin.

Güçlü Bir Başlangıç Ekibi Kurmak İçin >>

Zamanının efendisi ol.

Size kesin bir şey söyleyebilirim ki – gezegendeki her başarılı pazarlamacı, zamanı doğru kullanmak konusunda ustalaşmayı öğrendi. İş başarısının anahtarlarından biridir bu. Mevcut her dakikayı nasıl kullanacağınızı ve en önemlisi, zaman yetersizliğini telafi etmek için teknolojiden nasıl yararlanılacağını öğrenin.

Muhtemel iş ortaklarınıza yardımcı olmak için interneti kullanın.

Çoğu şirketin öğrettiği çevrimdışı, araştırma tekniklerinde yanlış olan hiçbir şey yok. Sıcak pazarınızı tam on ikiden vurmak, hayatınızdaki tüm tanıdıkların bir listesini yapmak

Ancak interneti, sadece teklif etmek zorunda olduğun fırsatla ilgilenen insanları, kolayca bulmak için kullanmaktan daha büyük görmelisiniz. Sosyal medya, özellikle de Facebook yeni umutlar bulmak için bir altın madenidir.

Başarılı İnsanlar Zamanlarını Böyle Yönetiyorlar >>

Çok fazla hata yap.

Bir işiniz varsa, hataların kaşlarını çatması ve sonunda kovulmanıza neden olma ihtimali yüksektir. Kendi işiniz olduğunda, harekete geçtiğinizde hatalar aslında olumlu olabilir. Hatalar başarısızlık değildir… Onlar seni başarıya yönelik bir adım daha ileri götürürler.

Gerekirse kendi aciliyetinizi yaratın.

Bir işletmeyi bir yandan büyütürken iş sahibi olmanın sorunlarından biri de aciliyet eksikliğidir. İşiniz faturalarınızı ödeyebilir ve belki de pazarlamanızı finanse etmenize yardımcı olabilir. Bu güzeldir ancak acil değildir. Normal işinizdeki profil burada geçerli değildir. Burada ne kadar para kazanacağınıza sizin aciliyet duygunuz karar verecektir. Bu sizin için doğruysa, kendi aciliyetinizi yaratmalısınız.

Sıra Sende, Hemen Harekete Geç >>

Korkularınla yüzleş.

Yarı zamanlı olduğunuzda, sizi haftalar, aylar ve hatta yıllarca süren eylemsizlik halinin felç etmesinden korkmazsınız. Sadece bu kadar zamanın yok! Herkesin korkuları vardır. Ama işte doğru olan – en çok korktuğun şey, sonuçlarında en büyük sıçramayı sağlayacak şeydir.

Ertelemeyi yenmelisin.

Tıpkı korkularda olduğu gibi, herkes bir noktada erteleme sıkıntısı çekiyor. Bazıları, aslında profesyonel tedarikçilerdir! Sınırlı bir zamanınız olduğunda, erteleme, başlamadan işinizin sonu anlamına gelebilir. İlk anahtar onu tanımak. O zaman bununla mücadele etmenin ve hızlı hareket etmenin yollarını bulmalısınız.

İlham Alabileceğiniz Muhteşem Filmler Listesi Burada >>

Daha sonra değil, daha erken yardım alın.

Dinleyin, hepimizin yardıma ihtiyacı var. (Sitemizdeki güncel ve  tarafsız yazılarımızdan yardım alabilirsiniz.) Yine de bir nedenden dolayı, sormadan önce sonuçların olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu, yarı zamanlı çalışanların yaptığı en büyük hatalardan biri! Er ya da geç, önce bir antrenör bulun.

Bonus İpucu: İşte en dürüst gerçek şudur ki; her networker bir noktada vazgeçmek istiyor. İşte size bir ipucu – networke neden başladığınızı unutmayın. Almak istediğin bir şey vardı. Buna geri dön. Acıyı unutma. Daha iyi bir şey için hayalini hatırla.

Bazı insanların üzerine kaybetmek olgusu oturmuştur ve ne yaparsa yapsın kazanamayacakmış gibi bir algı oluşur. Ama kazanamamak genetik aktarılan bir durum, kader ya da şans değildir. Hep kaybediyorsa tamamen kişinin kendisiyle alakalıdır. Ya gittiği yol yanlıştır ya da kullandığı teknikler.

Milton Hershey’i, Amerika’daki en iyi bilinen şekerlerden biri olan Hershey’in çikolatasının kurucusu olarak tanıyoruz. Ancak Hershey, nihai başarısından önce tamamen başarısızlıkla sonuçlanan 3 şeker şirketi kurdu. Genç bir girişimci olarak Hershey, Philadelphia’da kendi şeker dükkanını kurdu. Geçen birkaç yıl içinde New York ve Şikago’da tekrar denedi ama iki kere de başarısız oldu. Vazgeçip, kendini başaramayacağına ikna etmedi, Lancaster Karamel Şirketi’ni kurdu ve birkaç yıl içinde nihayet bildiğimiz ve sevdiğimiz Hershey Çikolata Şirketi’ni başarılı bir şirket haline getirdi.

Başarısızlıklarına rağmen, Hershey hayallerini devam ettirmek ve başarmak için esnekliğini ve inancını kullandı.  Hershey, kararlılığın, öğrenmenin ve iyileştirmenin başarının gerçek tarifi olduğunu dünyaya bir kes daha gösterdi.

Günümüzde bireyler olarak hayatta kalma ihtiyacımız ve anlık sonuçlarımız doğduğumuz andan itibaren başlamaktadır. Ağlamak, beslenip bakılmamızı sağlamak için ebeveynlerimizden ihtiyaç duyduğumuz hemen dikkatimizi çekmenin bir yoludur. Ama beklemek zorundayız.

Modern zamanlarda toplum, başarı kazanma şeklimizi şekillendirmiştir. Para isteyebiliriz, ancak genellikle yalnızca bir süreyi tamamladıktan sonra maaşımızı alırız ya da yalnızca çok sıkı çalıştıktan sonra bir ödül alırız. Bu nedenle, çoğu zaman, özlemlediğimiz başarıyı ve atalarımızın karşılaştığı hayatlarımıza yönelik gerçek tehdidi ortadan kaldırmak için çok sıkı çalışmak ve beklemek zorunda kalıyoruz.

Ancak kilit nokta, bekleme süresinin vazgeçmek yerine daha fazla çalışmak ve gelişmek için çok önemli bir zaman olarak hizmet ettiğinin anlaşılmasıdır.

Kaybetmek eziklik değildir, kavramak lazım. İnsanlar başarısız olduğunda, anında kaybeden olmazlar. Kendilerini mağdur etmeye başlar başlamaz kaybeden olurlar. Bu durumda kendilerini haklı çıkarmak için kendilerine ‘gerçekleri’ ve ya bahaneleri söylerler.

Bu sınırlayıcı inançlar, geçmiş deneyimlerden, hatalardan veya takıldıkları zamanlardan oluşur. Sık sık kendimize ve başkalarına “Daha genç olsaydım, buna sahip olurdum” ya da “Bana daha fazla fırsat verselerdi, işler farklı olurdu” derler.

Fakat eğer dürüstlerse, başarısızlıklarını haklı çıkarmaları için kendilerine söyledikleri şeyleri söylediklerinde hiç kimse gerçekte ne yapabileceklerini veya neden başarısız olduklarını umursamaz. Başarısızlık başarısızlıktır.

Geçmiş başarısızlıkları tekrar düşünmek ve onu asla başaramayacağınızın kanıtı olarak kullanmak doğaldır, ancak bu sadece hayallerinizi gerçekleştirme şansınıza zarar verir. Fikrinizi hedefe odaklayın ve oraya ulaşmak için elinizden geleni yapın. Her zaman barikatlar olacaktır, ancak önemli olan sorunların üstesinden gelmek, suçlama, sınırlayıcı inançlarınızı sürdürmemek, ancak yoldaki her bir çarpışmayı bir şeyler öğrenme fırsatı olarak kullanmaktır. Başarıya ulaşmanız için size sunulmuş basamaklar gibi düşünün. Üzerine basa basa, yavaş yavaş zamanla ilerlemek gibi.

Başarısızlıklardan sonra başarılı olmak istiyorsanız, başarısızlık korkunuzu yenin ve başarılı biri gibi düşünmeye başlayın.

Bakış Açınızı Genişletin: Büyük resmi, şu an neler olduğuna odaklandığımızı görmek zor olabilir. Fikir, başarıya giden her yolculuğun daima iniş ve çıkışlara sahip olacağını anlamaktır. Düşüşler gerçekleştiğinde bizi başarmanın mümkün olmadığını düşünmemize engel olabilir. Geri çekil ve gözünü büyük resimde tutmaya devam et çünkü genellikle bu çıkışları harika çekimler takip eder.

Büyük hedef zaman zaman göz korkutucu gelebilir, bu yüzden onu yönetelebilirsin, motivasyonu devam ettirmenin sırrı parçalara bölmektir. Hayat sürekli değişiyor ve bizim de fikirlerimiz, inançlarımız ve bakış açımız değişebilir. Her küçük mücadelede, üstesinden geldiğin daha büyük bir başarı duygusu ve daha büyük sonucun ortaya çıkma olasılığını getiriyorsun ve büyünün gerçekleştiği yer burası – yavaş ama kesin olarak istediğin şeyin mümkün olduğunu göreceksin.
Eğer gerçekten başarılı olmak istiyorsan, kimsenin başarısızlıklarını umursamadığını anlamalısın.

Bugünün yayınında network marketing döner kapı sendromu hakkında bilgi paylaşmak istiyoruz. Bu, endüstrimizi rahatsız eden bir konudur. Çok az lider bu konu hakkında ekip liderleriyle konuşur, bazıları ise ekip üyeleriyle bunun hakkında hiç konuşmamıştır.

Pazarlama ağı endüstrisindeki başarılı herhangi bir kişiyle konuştuğunuz zaman işlerinde bir döner kapı oluşturduklarını göreceksiniz. Bu ay organizasyonlarına 10 yeni kişi kattıklarında, bu kişilerin 6 ile 8’i ilk 90 gün içinde bırakacak ve tipik olarak bir veya iki tanesi hariç tümü networkü, yıl sonuna kadar bırakacaktır.

Bu başarılı temsilciler, sadece işlerini sürdürebilmek için, istifa edenlerin yerine yeni temsilcileri ile devam etmektedirler. Network  bir yıpratma işidir. İşinize aldığınız insanlar bir sene dolmadan işlerini bırakacaklardır.

İnsanlar network marketing’den neden çıkar?

İnsanlar network marketing’den çeşitli nedenlerden dolayı ayrılırlar, örneğin:

Bu bazı insanları korkutsa da insanların yaptıkları her şeyi bıraktıklarını fark etmek önemlidir. Çoğu insan evliliklerinden, diyetlerinden, hayallerinden vb. vazgeçmektedir. Bir spor salonu üyeliği satın alan çoğu insan bir kez bile spor salonuna gitmez. Biz bırakanlardan oluşan bir toplumuz.

Network marketing döner kapı sendromu nasıl minimize edilir?

Çoğu durumda, insanların işinizi bırakmalarını önlemek için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Birisi bırakmaya kararlıysa, bırakacaktır.

Ekibinizdekilerin devamlılık oranlarını arttırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler;

Bunların hiçbiri insanların takılıp kalmayacağının garantisi değil, ancak biraz da olsa size yardımcı olabilir.

En önemli şey

Bunların hepsi, network marketingde döner kapı sendromu için yardımcı olacaktır, ancak bunu ortadan kaldırmayacaktır.. Ancak yapabileceğiniz BİR şey var işinizde, insanları tutma konusunda gerçekten bir fark yaratacaktır. Bu, network marketing içerisinde 15 sene emek vermiş, kendini kanıtlamış bir liderin, röportajında bahsettiği bir konudur. O kişi vermiş olduğu röportajında şunlardan bahsetmektedir;

“İşinizde yapabileceğiniz en iyi şey gerçekten kendi işini kurmak isteyenlerle, müşterileri ve ürün kullanıcılarını bulmaya odaklanmak. Büyük bir artık gelir elde etme hayalini satmak yerine ÜRÜNLERE liderlik edin. Bir iş kursa da, kurmasa da her ay yeniden düzenlenecek ürün eğitimleri hakkında tutkulu olan kişileri bul! Gördüğüm gibi yapabileceğin en iyi şeylerden biri bu.

Şahsen, hızlı para kazanmak isteyen 100 bayiden ziyade ekibimde 100 mutlu müşterim olmasını tercih ederim! Temsilcilerinin çoğunun telaşlanacağını biliyorum, ancak müşteriler çok daha uzun süre dayanacaktır. (tipik olarak). Müşterileri bulmak benim için anlamlı. Tüm işletmelerin müşteriye ihtiyacı var. Müşteri bulma konusunda harika olan şey, yapması çok daha kolay ve çok daha akıllıca olmasıdır.

Herhangi bir 100 kişiyle bir network marketing fırsatı hakkında konuşun ve çoğu kuyruğunu bacaklarının arasına sıkışmış olarak tepelere doğru yola çıkacak. Aynı insanlarla, bir sorunu çözmelerine YARDIM edebilen bir ürün yelpazesi hakkında konuşun ve çok daha yüksek bir dönüşüm oranı elde edeceğinizi göreceksiniz.”

Network hala iyi bir iş modeli midir?

Yüksek yıpranmaya rağmen, hala pazarlama ağının iyi bir iş modeli olduğundan emin olabilirsiniz. Evet, endüstrimizde bir döner kapı var, ancak bir çok işletmede bir döner kapı sendrom var zaten.

Birçok çevrimiçi istatistiklere göre, her sektörde yaklaşık 10 işletmeden 9’u başarısız oluyor.

Kendi memleketinizde dolaşın ve tüm boş binalara ve kapalı işletmelere bakın. Bugün orada bulunan kaç işletme beş yıl önce oradaydı? Muhtemelen, bugün gördüğünüz işletmelerin çoğu önümüzdeki beş yıl içinde de ortadan kalkacak. Başarısızlık yaşamda çok yaygın. Sırf bir şeyin yüksek başarısızlık oranına sahip olması kötü olduğu anlamına gelmez. Dolayısıyla networkte başarısızlık oranının da yüksek olması normal.

Son bir şey

İşte size çok fazla hayal kırıklığı yaratabilecek bir şey daha. İnsanlardan ayrılmalarını bekleyin, onlardan büyük beklenti içerisine girmeyin. Herkesin kalacağını ve hemen büyük bir organizasyon inşa edeceğinizi ummayın. Ancak sponsor olduğunuz herkesin hiçbir şey yapmamasını ve istifa edeceklerini unutmazsanız, hayal kırıklığına uğramazsınız.

Ayrıca, herhangi bir kimsenin ekibinizdeki herhangi birini görüp “bu sene ben de 100 kişiye sponsor olacağım.” demesine aldanmayın. Bunun yerine, dudakları değil ayakları izleyin. İnsanların ne yaptığını izleyin. Sonuçta, konuşma ucuzdur ve eylemler kelimelerden çok daha yüksek sesle konuşur.

Sektörümüzün güzelliği, hala büyük bir gelir elde edebilmenizdir, çoğu kişi istifa ederse etsin. İşiniz sayıları çalışmak, istekli olmak ve “almak” için birkaç kilit insan bulmak. Büyük endüstrimizdeki başarının anahtarı budur.

Son düşünceler

Network marketing döner kapı sendromu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Kendi işinizde deneyiminiz nasıldı? Ne düşündüğünüzü bize  bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Birçok insan, yaptığı hamlelerde başarısız olunca; hayallerine, hedeflerine giden yolda düşünce hemen vazgeçme eğilimine girer ve başarısızlığı bir son olarak görürler. Başarısızlık bir son olmadığı gibi belki de başarının başlangıcıdır. Bebekleri ele alalım. Ayaklarının üzerinde durmaya çalışır, düşer. Bir adım atar, düşer. Birkaç adım daha atar ve yine düşer ama denemeye devam eder. Ta ki yürümeye başlayana dek. Peki biz ilk adımı attığımızda vazgeçseydik ne olurdu? Yürümeyi öğrenemezdik.

Ben Sweetland, başarıyı bir yolculuk olarak gördüğünü, başarısızlığın ise bu yolculuğun ilk adımı olduğunu söylemiştir. Bu yüzden başarısızlığa bir son gözüyle bakılmaması gerekir. Önemli olan bu başarısızlıktan tecrübe edinmektir. Başarılar tecrübeler yumağından oluşur.

Aldous Huxley’in bu konu hakkında muhteşem bir sözü vardır:

“Bir insanın tecrübesini başından ne geçtiği değil, başından geçenlerden nasıl yararlandığı gösterir.”

Gelin başarısız olan bir adamın öyküsünü okuyalım:

Bu adam,

52 yaşında Amerika Birleşik Devletleri’ne başkan seçilmiş kişidir ve adı da Abraham Lincoln’dur. Eğer o bu olayları başarısızlık olarak nitelendirseydi acaba başkan olabilir miydi?

Mümkün değil.

Başarısız olmaktan korkmayın. Başarısızlıklarınızı değerlendirin ve harekete geçin. Başarısızlığı bir son olarak görürseniz korkunuz artar ve bu korku sizin hareketinizi kısıtlar. Başarısızlığı, başarı yolunda hız kazanmak için dinlediğiniz bir durak olarak görün.

Yazımızı Vince Lombardini’nin bir sözüyle bitirelim:

“Önemli olan yere düşüp düşmemen değil, tekrar ayağa kalkıp kalkmamandır.”

Kendinizi Sınırlamayın!

Pazarlama Ağı Konusunda Endişelerinizi Aşmak

“Kendini sınırlama. Pek çok insan, yapabileceklerini düşündükleriyle kendilerini sınırlar. Zihninin izin verdiği ölçüde gidebilirsin. İnandığın şeyi hatırla, başarabilirsin. ”~ Mary Kay Ash

Bu alıntıyı seviyorum!

23 yıldan fazla süredir pazarlama ağı endüstrisindeyim ve birçok kişiyle tanıştım.  Çoğu insan heyecanla bir şirkete katılıyor. İlk katıldıklarında, heyecan ve başarı hayalleriyle doludurlar. Ancak, mevcut olumsuz düşüncelerinin coşkusunu azaltmaya başlamaları çok uzun sürmez.

Olumsuz yorumlar akmaya başladığında… ”Yaptıklarınızı yapamam.” “Çok utangacım.” “Parti yapıp  insanların önünde konuşamam.” “Ya başarısız olursam?” “Satamam!”

Bu yorumlar her zaman beni gülümsetiyor. Hayır, kaba ve kalpsiz olduğum için değil… Gülümsüyorum çünkü aynı şeyi yıllar önce söylüyordum.

Beni ne değiştirdi peki?

Yapamayacağımızı düşündüğümüz şeylerin çoğu, kendi kişisel korkularımızdan kaynaklanmaktadır. Annemin bana öğrettiği birçok şey vardı, ama ondan öğrendiğim en önemli derslerden birinin, bana öğrettiğini bile anlamadığı bir şey olduğuna inanıyorum… korkularının seni kontrol etmesine izin verme.

Annem tanıdığım en zeki bireylerden biriydi, ama ne yazık ki korkuları hayatının her yönünü kontrol ediyordu. Her şeyden korkuyordu. Fırtınalar, su, yükseklikler, araba sürmek, insanlar… korktuğu şeyin listesi oldukça uzundu… Aslında, çok uzun.

Bu mükemmel kadın, şaşırtıcı ve başarılı bir hayata sahip olabilirdi, ama korkularını ve kendi kendine kuşkularını aşmayı asla başaramadı. Ve aynı şey neredeyse bana da oldu.

Genç yıllarımda büyüdüğüm ve “dünyasal” hale geldiğimde, korkularının ve kendinden şüphe duyduklarının çoğunun da benim olduğumu anladım. Ve bu aydınlanma beni, korkularımdan daha çok korkuttu. Bu durumun büyüdükçe, korkularımın üstesinden gelmek için bir şey yapmazsam beni de mahvedeceklerini biliyordum. Kolay değildi, ama her seferinde tek bir korku üzerinde çalışmaya başladım.

Ve şimdi bu yüzden gülümsüyorum.

Çünkü bu bireylerin her birinin kendi işlerinde, korkularını ve kendilerini sınırlayan, kendilerine özgü şüphelerini yenebilselerdi başarılı olabileceklerini biliyorum.

“Kendinize bir şey yapamayacağınızı söylerseniz, o zaman buna inanırsınız… Düşüncelerinizi, korkularınızı değiştirmek kolay değildir, ancak yapılabilir.”

Kendinden şüphe duymanın üstesinden nasıl gelirsin?

“Çok utangacım… Parti yapıp  insanların önünde konuşamam.”

Ağ pazarlama işinizde en büyük engelinizi/korkunuzu bulun .Yeni ağ pazarlamacılarının çoğunun bir numaralı korkusu yabancılarla dolu bir odanın önünde bir sunum yapıyor olmaktır.

Girişimci olmak istedikleri için birçok yeni ekip üyesi buluyorum, ancak şirketlerinin partilerini yaparken insanların önünde konuşmaktan korktukları için pistlerinde ölmeyi bırakıyorlar.

Kendine uygulanan bu limiti nasıl değiştirebilirsin?

Küçük başla!

Sunumunuzu birkaç kez aynanın karşısında yaparak başlatın. Bu uygulama oturumunda sadece sen ve ayna olmalı. Herkesi odadan çıkarın ve  kapıyı kapatın, aynaya bakın ve pratik yapın, pratik yapın. Sunumun içini ve dışını tanıyana kadar pratik yapmaya devam edin.

Sonra… bir izleyici kitlesine mezun olmanın vakti geldi… destekleyici olmaya yetecek yaşta çocuklarınızı bir araya getirin ya da gerçekten yakın bir arkadaşınızı davet edin ve birkaç kez daha pratik yapın.

Şimdi daha büyük bir gruba geçme zamanı. Mesela, sizinle aynı korkuyu paylaşan 2 veya 3 ekip üyesi. Onlara pratik konusunda arkadaşın olmak isteyip istemediklerini sor.

Sırasıyla… her pratisyen arkadaşınızın sunumunu yapmasını isteyin ve sonra… Herkes yaptıktan sonra, her birinizin nasıl gelişebileceği hakkında beyin fırtınası yapın.

O zaman tekrar yap.

Ve her insan büyük bir kitleye sunum yapabilecek seviyeye gelene kadar yapmaya devam edin!

Büyük resmi gösterene kadar… Gerçek bir sunumda uygulayıncaya kadar devam edin. İlk partinizi programlayın, ancak pratik arkadaşlarınızdan birinden ahlaki destek için gelmelerini isteyin. Sadece orada olacağını bilmek, sizin güveninize ilave bir destek verecektir.

Evet… bazı hatalar yapacaksınız, muhtemelen makul miktarda kekemelik yapacaksınız, ancak hayatta kalacaksınız! Ve en büyük sürpriziniz iltifatlar olacak. Mesela “Harika iş çıkardınız! Yaptıklarını asla yapamam! ”

Ve tabii ki, ilave satış bonusu!

Kolay olacağını söyleyemem  çünkü değil, ama yapılabilir. Adım adım… (*Bir Network Marketing uzmanından alıntıdır.)

Başarısızlık ve reddedilme korkusu, insanların hayatlarında ölüm korkusundan sonra gelen en büyük korkudur. Sadece Network Marketing ile ilgilenen insanlar için değil, satış pazarlama olsun, öğrenci olsun, girişimci olsun vs. herkes kendi içinde korkularını yıllarca saklıyorlar.

Başarılı eğitimci ve yazar Harv Eker’in bu konuda şöyle bir tanımlaması vardır;

“Cesaret, korkusuz olmak değil, korkularının üzerine gitmek, korkularına rağmen harekete geçmektir.”

Hangi işe başlarsak başlayalım, korkularımız hep olacaktır. Yeni başlayacağınız bir işi düşünün, ilk defa gideceğiniz  bir ormanlık yolu hayal edin. Korkmamız kadar normal bir şey yoktur. Lakin o yoldan bir defa geçtiğiniz zaman veya işinizde bir süre zaman geçirdikten sonra yine aynı hisleri taşıyor olacak mıyız? Tabiki hayır.

Network Marketing’e çoğu insanın başlamamasının veya başladıktan sonra hareket etmemesinin nedenlerinden biri de işte bu korkularımızdır. Unutmamak gerekir ki yüzmeyi ne kadar seversek sevelim, önce denize girmemiz gerekir. Kıyıda dolaşmak bizi iyi bir yüzücü yapmayacaktır.

Başarılı liderlerin bakış açıları konusunda da networkokulu.net’ten daha fazla makaleye ulaşabilirsiniz. (Büyük Hedefler İnaç Ve Cesaret Gerektirir ) Ayrıca Youtube kanalımız Network Okulu Tv‘ye abone olabilir, yeni çıkan videloarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Neden, amaç ve tutkunun eş anlamlı olduğunu ve işinizde başarının ortak paydası olduğunu hatırlamak önemlidir. Hepsi coşku fırınında aynı alanı kaplar. Ayrıca hatırlamak önemlidir ki, o fırını ıslak bir odunla ateşleyemezsiniz veya kendinize yaptıklarınız için zorlayıcı ve takıntılı bir tutku oluşturmadan motive olamazsınız. Motive olamazsanız da fırsatınızı başkalarıyla paylaşmaktan korkarsınız.

Birçok distribütör, insanlarla işleri hakkında konuşma düşüncesine endişe ve korku ile yaklaşmaktadır.  İnsanlara heyecanla ve coşkuyla yaklaşmak, bunun üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır, çünkü bu erdemler tutumunuza, beden diline ve özellikle gülümsemenize yansıyacaktır. Bir kez bu tutku, coşku ve o gülümsemenin içinden ateşlenir, endişe, şüphe ve korku;  güven, inanç ve yüksek beklentilerle yer değiştirir.

Erteleme, rahatlama, şüphe ve korku ölümcül olabilecek bir zehiri temsil eder. Bunun çaresi tutku ve coşku ile taşan bir tutum oluşturmanızla ilgilidir. Tüm ürünlerinizi kullanarak, satış planınızı, organizasyon şemanızı her gün gözden geçirerek kendinizi yeniden ateşleyin. Onlara ve yapabileceklerine inan, şirketine inan ve daha çok ve daha akıllıca çalışmayı taahhüt et. Bunları yapar yapmaz işinize bakış açınız anında değişecektir.

“Erteleme, rahatlama, şüphe ve korku ölümcül olabilecek bir zehiri temsil eder.”

Network sektöründe uzun yıllar geçirmişseniz, en rahat gözlemleyebileceğiniz şey, başarılı distribütörlerin gerçekten hevesli ve tutkulu olduklarından şüphe duymamaları, korkmamaları veya hedeflerini ertelememeleridir. İnsanlar sizin tutku ve coşkuyla yandığınızı gördüklerinde, huşu içinde olacaklar ve yangını söndürmek için hiçbir şey yapamayacaklar.

Kendinizi bir dahaki sefere, insanlarla konuşmaktan korktuğunuz bir durumda bulduğunuzda, bu korkuyu ürünlerinize duyduğunuz heyecanla ve şirketinize olan güveninizle karşılaştırın.

“Network Marketing’de İnanç Her Zaman Sonuçlardan Önce Gelir” adlı çok okunan içeriğimiz için>>

Bu ticareti neden yaptığınızı hatırlayın;

Korkuya veya endişeye kapıldığınız zaman bu soruları kendinize sorun, cevaplarını yeniden verin. Emin olun kendinizi deşarj etmiş olacaksınız. Çünkü hepimiz insanız, herhangi bir şeyden negatif olabiliriz, canımız sıkılabilir. Önemli olan şey bu durum için günlerinizi boşa harcamayın.

Bol kazançlar…

Network Marketing her kesimden, yaştan, farklı eğitim seviyelerinden insanlara din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın aynı fırsatı veren adil bir ticaret modelidir. Bu ticaretin parçası olan herkes, kendini geliştirerek ve öğrenerek ek gelir hatta hayallerine ulaşmasını sağlayacak kadar ciddi gelirler kazanma fırsatına ulaşabilir. Ancak başlangıçta herkesin kafasında onlarca soru olabilir. Bu sorular cevaplanmadıkça büyür, şüpheye, korkuya, büyük bir engele dönüşebilir. Bazende farklı bir fikir almak, farklı bakış açısı kazanmak için önemlidir. Bir cümle, çok karmaşık görünen bir sorunun, ne kadar basit olduğunu fark etmemizi sağlayabilir.

İşte bu nedenle,tecrübeli networkokulu.net ekibi olarak, hangi firmada olursa olsun network yapan/yapmak isteyen ama soruları olan herkese ufak da olsa yardımcı olmak istedik. Her hafta Pazartesi günü saat 21:00/23:00 arasında instagram hesabımızda canlı canlı soru/cevap yaparak, merak ettiğiniz sorularınızı cevaplıyoruz.

33.sünü gerçekleştirdiğimiz soru/cevap etkinliğimizde, sorulan sorular ve verilen cevaplar arasından en beğenilenleri sizler için seçtik;

1 ) İnsanların önyargısını nasıl kırabiliriz?

İnsanların fikirlerini değiştirmeye odaklanmak yerine, kendimiz üzerine çalışmalıyız.. Köyden sıfırdan başlayan biri, tüm dünyaya adını duyurdu. Başkalarının ne düşündüğünü umursamadan yaptı.. İzlemenizi tavsiye ederim. Köyden Newyork’a Sanat konuşması için buraya tıklayabilirsiniz..

2 ) Bir networker’ın sahip olması ya da geliştirmesi gereken en önemli özellik nedir?

Buna her lider farklı cevap verebilir. Ama şu konuda herkes aynı düşünür.. Eğer istek yoksa ne kadar yetenekli olursan ol.. İstek beceriden önemlidir. Bu yüzden en önemli sahip olunması gereken konu yeterince istemektir.

3 ) Diyelim ki pahalı bir ürün var ve bir kişiyi hem ürün hem de işi yapması için ikna etmek istiyoruz bu ürün ço?

Soru bitmemiş ama anladığım kadarıyla cevap vereyim.. Pahalı kavramı kişiseldir. Birine pahalı gelen birine ucuz gelebilir. Burada fiyattan önce önemli olan “değer” dir. Sizin yapmanız gereken sunduğunuz her ne ise onun değerini gösterebilmektir.

4 ) Network Marketingin gelecek 10-20 yıldaki ve daha ilerisi ne halde olacaktır?

20 yıl önce 60 -70 milyar dolardı network endüstrisi.. Şimdi ise 200 milyar doları geçti.. 20 yıl sonra ?? Network Marketing İstatistikleri için buraya tıklayınız.

5 ) Bir sene oldu bu ticaretteyim. İstediğim yere gelemedim. Nerede hata yapıyor olabilirim?

Çoğu kişi pazarlama ağına katılıyor fakat başarısız oluyor. Çünkü işe sadece cep olarak katıldılar. Kafa olarak hala dışarıdalar. Bu ticaret için zaman ayırmıyorlar ve kendilerini geliştirmek, potansiyel müşterilerini düzene sokmak ve ekiplerini oluşturmak için ek harcama yatırmıyorlar. Ek harcamanın içerisine toplantılara ve etkinliklere katılmak, kitap okumak, başarılı bir lider ile görüşmek için (30 dk görüşebilmek için bile olsa) başka bir şehre seyahat etmek gibi şeyler var.

Kısacası, networkun de bir ticaret olduğunu, bu işin de kendi içerisinde kuralları olduğunun farkında değiller. Bunun yanında mutlaka, tecrübeli liderlerinizle daha fazla vakit geçirmenizde yarar var. Onlardan yardım istemeyi unutmayınız.

Başarısız olmanın 9 sebebi yazsıs için buraya tıklayabilirsiniz.

6 ) Yeni başlayan biri olarak ürünün satışını yapamam  diye korkuyorum satış nasıl yapılmalı?

Öncelikle püf noktaları için networkokulu.net ve youtube kanalımızda (Network Okulu Tv) bir çok içerik paylaşıyoruz.. Takip edin.. Başarı için edinmeniz gereken 4 temel beceriden bahsettik.. Okumak için buradan ulaşabilirsiniz.

7 ) Bu işe yeni başladım. Ancak piramit sistemlerden birine kayıt oldum diye korkuyorum?

Korku, bir konu hakkında tam olarak bilgi sahibi olmamaktan kaynaklanır. Aynı durum okul zamanları sınava girceğiniz zaman yaşadığınız korku gibi. Türkiye’nin tarafsız Network Marketing platformu olarak herkesin kolayca bilgi sahibi olması için Network Okulu  TV’de bu konuya değindik. Yeni videolar için de bildirimlerini acmayı unutma. Piramit sistemler videosunu izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

8 ) Ürün kalitesi ve sonuçlardan eminim, fakat uluslararası makalelerle ürünü çürütme konusu. Söz konusu sağlık….?

Soru neydi?

Sağlık konusu biraz daha dikkatli olunması gereken bir konu, tavsiye ederken dikkat etmekte fayda var.. Ürünün ya da firmanın fanatiği olmadan önce ürünlerinizden emin olun..

9 ) Videolarınızın hepsini izledim. Özellikle bu hafta çok yardımcı oldu. Teşekkürler.

Faydası oluyorsa ne mutlu.

10 ) İlk defa sürekli bir yardım merkezimiz olacakmış gibi Umarım devam edersiniz.

Abone olarak, beğenerek ve yorum yaprak destek olursanız, bizlerde motive oluruz devam ederiz tabii ki 🙂

11 ) Çok emek verildiği belli tüm takımıma tavsiye ediyorum. Tarafsız bilgi kaynağı.

Gece gündüz çalışıyoruz sektöre bir renk katmak  ve daha anlaşılır olabilmek adına..

12 ) Çok güzel paylaşımlar, abone oldum Emeğinize sağlık.

<3

13 ) Evde yemek yaparken bile dinleyebiliyorum. Allah sizden razı olsun.

Bizde acıktık valla 🙂
Faydası oluyorsa ne mutlu.

14 ) İlerleyen dönemde bu kanal ve siteyle birlikte ulaşmaya çalıştığınız ana amacınız nedir?

Network okulu tarafsız bir network marketing platformu.. Tecrübeli kişilerden olursan ekibimizle, sektördeki bilgi ve destek ihtiyacına çözüm bulmak ve fırsatçılara göz açtırmamak adına tüm yasal firmalara ve temsilcilere destek vermek.. Bunun için “Network Okulunu Neden Kurduk?” videosunu izleyebilirsiniz. 

15 ) Network Marketing’de nerede hangi firmada çalışabiliriz?

Doğrudan satış federasyonunun belirlediği kriterlere göre yasal firmalar kriterleri videosu için buraya tıklayınız. Bu hafta hangi firmada çalışmalıyım videosu da gelecek.. Bildirimlerinizi açmayı unutmayın!

***

Her hafta Pazartesi günleri saat 21:00/23:00 arası Instagram hesabımızdan soru cevap etkinliğimize katılabilirsiniz. Ayrıca, kafanıza takılan soruları yorum kısmından sorabilir veya  sitemizdeki “Sorular” kısmından hem daha önce sorulmuş sorulara bakabilir hem de bize sorabilirsiniz.

Network Okulu Youtube Hesabı >>

Network Okulu Instagram Hesabı >>

50 Soruda Network Marketing için >>

Network Marketing Hakkında Sıkça Sorulan Sorular için >>