Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler nelerdir? Kişisel gelişim, değişim, zamanı verimli kullanma, yabancı dil öğrenme, kariyer gibi birçok alan aslında gençlik çağlarında üzerine düşünülmesi gereken alanlar arasındadır.

Çünkü bu zamanlar, çocukluğumuzdan çıktığımız ve aynı zamanda yetişkinliğe ilk adımlarımızı attığımız gençliğimizin bahar ayları olan yirmili yaşlar… Birçok insanın keşkelerini barındıran, çok az insanın iyikilerini dolduran bu yaşların en deli çağlarımız olduğu kesindir.

Yirmili Yaşlarınızdan En İyi Şekilde Yararlanmak İçin Yapılacaklar

Peki bu yaşlar sadece hayatımızı yaşamak için mi var? Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler arasından neleri yaparsak, ileride “iyiki yapmışım” diyeceğiz? Bunların çok önemli noktalar olduğu kesindir. Peki neler var bu yaşlarda yapmamız gereken, gelin biraz bunlara bakalım;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Sosyal medya araçlarını  kapat

En az haftada bir kez sosyal medyadan ayrılın. Yürüyüşe çıkın, biraz yazı yazın veya sevdiklerinizle zaman geçirin. Teknoloji öyle bir zorunluluk haline geldi ki kendimizi kaptırınca yaşamın doğal güzellikleriyle sık sık temasımızı yitiriyoruz.

Aşk hakkında stres yapma

20’li yaşlarda, hala kim olduğunu çözmen için iyi bir şans var. Aşık olma konusunda çok endişelenme. Bunun yerine, bir arkadaş olarak neye ihtiyacınız olduğunu  bulmak için kişilik olarak gelişmeyi öncelikli hale getir.

Ailenle yeniden bağlantı kur

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler için bu yaşlarınızdayken, ailenizle çocukken yapamayacağınız bir şekilde bağlantı kurabilirsiniz. Onları sadece sizi büyüten insanlar olarak değil, bireyler olarak tanıyabilirsin. Birlikte yapmaktan zevk alacağınız hobiler edinebilir, bunları sürekli tekrarlayabilirsin.

Dünyanın En Başarılı İnsanlarının Gençlere Tavsiyeleri >>

Parayı nasıl yöneteceğini öğren

Kitap oku, ders al ve öz disiplin geliştir. Bu, kimsenin size öğretmeyeceği ve tüm yetişkinlerin sahip olması için gerekli olan bir beceridir. Para hayatta kaldığın sürece seninle olacak ve onun sayesinde refah seviyen belirlenecek. Onu yönetmeyi öğren ki teminatın olsun.

Hırslı ol

Bir rüya kovala veya tutkularına yatırım yap. Şimdi, hayatında insanların seni ihtiyaçlarınla bencil olmaya teşvik edeceği tek zamandır. 20 yaşında, daha büyük, evli ve çocuk sahibi olduğun zamandan çok daha fazla risk alabilirsin.

Çocuğunuzu Çevrimiçi Olarak Kendi İşlerini Kurmaya Teşvik Edin >>

Seyahat

Yeni insanlarla tanış ve yeni deneyimler kazan! Bu dünya çok büyük ve çeşitlidir ve onu deneyimlemek için yalnızca bir fırsatın var. Kendini farklı kültürlere sokmak, dünya görüşünü ve zekanı genişletir.

Sağlıklı alışkanlıklar oluştur

Vücudun bir araç gibidir. İyi beslenip düzenli egzersiz yaptığında, vücudunun muhtemelen sahip olabileceği en verimli yakıtla çalışmasına izin veriyorsun. Sağlıklı alışkanlıklar oluşturmak seni yalnızca sağlıklı bir insan yapmakla kalmaz, aynı zamanda bir öz saygı düzeyi oluşturur. Ayrıca, etrafındakilere, kendine ait güçlü bir benliğe sahip olduğunu ve kendinde aşırı değer gördüğünü yansıtır.

Yeni bir yetenek öğren

Bir enstrüman çalmayı, şarkı söylemeyi ve hatta yeni bir dil öğrenmeyi deneyin.

Kitap oku

Bilmen gereken her şey kitapta mevcut. Eğitim eğlenceli olabilir! Seni ilgilendiren bir konu bul ve kendini içine daldır. Eğitimsiz bir kişi olmanın hiçbir bahanesi yok. Yoğun programlı bir kişiysen, sesli kitaplara yatırım yap. Sesli kitaplar hareket halindeyken bilgileri sindirmek için inanılmaz derecede kolay.

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim İçin Okumanız Gereken Kitaplar >>

Her hafta seni korkutan bir şey yap

Dışarı çık ve kendine meydan oku! Markette gördüğün o çekici kişiyle konuş. Birine karşı olan olumsuz hislerinle yüzleş. Konfor bölgenden kaçınmak seni kişisel gelişimine yönlendirecektir.

Ağ kur

Yaşamda başarıyı kendi başına başaramayacağını kabul et. Güçlü bir ağ sahip olabileceğin en güçlü varlıktır. İnsanlarla tanış, arkadaş ol ve ilişkiler geliştir. Başkalarına değer sunarsan karşılığında değer alırsın. Doğru insanları tanımak senin için başarına yardımcı olacak birçok kapı açabilir.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

Pazarlanabilir bir projeye başla

Bir YouTube kanalını başlatmaktan kendi işini kurmaya kadar her şey olabilir. Genç yaşta başlamak sana başarısız olma özgürlüğü verir, bu yüzden yeni zorluklarla uğraşmaktan korkmayın.

Kişisel büyüme taahhüdü oluştur

Kendini bir iş olarak düşün. Başarılı bir işte olmak istiyorsan, kendine yatırım yapmaktan korkmazsın. Kişisel gelişim sınıflarına, videolara veya kitaplara para harca ve olabileceğin en iyi şey  olmayı taahhüt et.

Yirmili yaşlar için en iyi tavsiyeler hakkındaki içeriğimizi okudunuz. Siz yirmili yaşlardaki gençlere neler önerirdiniz? Neleri bu yaşlarda yapmaları, onlar için gelecekte etrafındakilere fark atmalarına yardımcı olacaktır? Düşünce ve tecrübelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşmaktan çekinmeyin. 

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerin Ortak Özellikleri >>

Size her iş alanında yardımcı olacak sosyal beceri öbeklerinden bahsetmek istiyoruz. İstihdam söz konusu olduğunda, dereceler, eğitim ve deneyim önemlidir. Yine de, çalışanların sunduğu her şey bir masanın arkasında öğrenilmedi. Bir bodrum bisiklet mağazasından milyar dolarlık bir yatırım firmasına kadar herhangi bir iş yerini zenginleştirip dönüştürebilen yumuşak beceriler ve ince kişilik özellikleri vardır.

Size Her İşte Yardımcı Olacak 7 Sosyal Beceri

Hayatınızın her anında fark yaratabilirsiniz. Gerek mutluluğunuz, gerekse kariyeriniz için kendinizi geliştirmeniz, önemlidir. Tüm bunların yanında bir özgeçmişte listelemeleri zor olsalar da, işte ne işiniz olursa olsun size yardımcı olacak, mükemmel yedi sosyal beceri.

 1. Empati yapmak

Dinleyebilen, anlayabilen ve empati kurabilen insanlar iş yerine gerçek bir değer katarlar.

Bazen unuttuğumuz bir gerçek: çalışma dünyasında insanlar var. Elbette, hepimiz havalı ve toplanmış görünmek için çabalarız, ancak bazen kaplama çatlar. Dinleyebilen, anlayabilen ve empati kurabilen insanlar iş yerine gerçek bir değer katarlar. Bu insan uzman iletişimciler olma eğilimindedir (özellikle kültürel engellerin ötesinde). İnsanları yönetirken, genellikle ekip çalışmasını ve üretkenliği artıran sadık bir takipçi kitlesi geliştirirler.

Empati Kurmada 7 Altın Kural >>

 1. Sabırlı olmak

Rekabetçi kültürümüzde, saldırganlık genellikle vazgeçilmez bir iş becerisi olarak kabul edilir. Ancak hiper sürücüde yaşamayanlarımız için söylenecek bir şey var. Sabır, bize seçenekleri tartmak, sonuçları değerlendirmek ve refleks yerine gerçek bilgilere dayalı stratejiler geliştirmek için alan sağlar. Yöneticiler için sabır, sağlıklı bir ekip ortamı oluşturmaya ve çalışanların yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olur.

 1. Belagat

Sosyal beceri çeşitleri arasında en değerli konulardan olan belagat, düşünce ve fikirleri açıkça ifade etme sanatıdır. İstihbarat ve içgörü göstermenin ötesinde, dokunma ve diplomasinin önemli bir parçasıdır. Ne söyleyeceğinizi ve nasıl söyleyeceğinizi bilmek ofis siyasetinin dalgalı sularında gezinmenize, gereksiz çatışmalardan kaçınmanıza ve öfkeli müşterileri sakinleştirmenize yardımcı olabilir.

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım >>

 1. Merak etmek

Merak neden bu kadar güçlüdür? Çünkü insan sadece daha fazla bilgi edinerek tatmin olur.

Merak neden bu kadar güçlüdür? Çünkü insan sadece daha fazla bilgi edinerek tatmin olur. Merak, “Neden?” ve günlük sorunlara daha akıllı çözümler aramamız için bize ilham veriyor. Meraklı çalışanlar inisiyatif almaya, ek eğitim almaya ve mesleki gelişim fırsatlarını takip etmeye daha meyillidir.

 1. Yaratıcılık

Yaratıcılık yeniliği mümkün kılar. Her işte, yaratıcı düşünme, verimsizlikleri tespit etmenize (ve düzeltmenize), daha akıllı (ve daha ucuz) süreçler geliştirmenize ve yaşamları iyileştiren yeni ürünler ve hizmetler tasarlamanıza yardımcı olabilir. Bu sadece yumuşak bir beceri değil; bu, her işverenin aç olduğu zor bir varlıktır.

Başarılı İnsanlar Stres Altında Nasıl Sakin Kalırlar? >>

 1. Uyarlanabilirlik

Kariyer yolunuz ne olursa olsun, kesin olan bir şey var: Yol her zaman pürüzsüz olmayacak. Şirketler yeniden organize oluyor, teknolojiler değişiyor ve eski endüstriler sürekli bozuluyor. Kaosu kucaklayın. Uyarlanabilir olmak, bu yeni gerçeklikte hayatta kalmanıza – ve hatta bazen gelişmenize – yardımcı olur.

 1. Görgü kurallarına uymak

Kayıt dışılığı icat eden ulusta görgü kuralları fark edilir.

Kayıt dışılığı icat eden ulusta görgü kuralları fark edilir. Düzgün tanıtımlar yapmak, temel yemek görgü kurallarını uygulamak , her e-postanın bir selamlama ve kapanış içermesini sağlamak ve toplantılar sırasında elektronik cihazları susturmak – bu küçük teklifler, yeni müşteriler kazanabilecek ve kariyerinizi ilerletebilecek bir profesyonel incelik düzeyi sergiliyor.

Yirmili Yaşlarınızdan En İyi Nasıl Yararlanırsınız? >>

Konuşmadan önce düşünmek bize ne kazandırır? İletişim esnasında önce nasıl düşünmeliyiz? Daha etkili bir konuşma yapmak, iletişimimizi kuvvetlendirmek için gelişmeliyiz. Etkili konuşmak konusunda kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Birçok insan, çok fazla konuştuğu zaman unutulmaz bir an yaşamış olabilir. Herkes yanlış zamanda yanlış şeyi söylemekten utanç duyar. Bu hataları yapmak insanlığın doğasında var. Ancak yine de dikkat etmeye ve düzeltmeye ihtiyaçları vardır. Konuşmadan önce nasıl düşüneceğinizi öğrenmek, doğru bir şekilde gelişmek için zamana ihtiyaç duyan edinilmiş bir beceridir. Neyse ki, bugün kelimelerinizi seçme konusunda daha iyi olabilirsiniz. Kibar kelimeler size uzun bir yol aldırabilir. Kelimelerinizin ne kadar önemli olduğunu ve bunun nasıl iyi bir alışkanlık olabileceğini unutmamalısınız.

Konuşmadan Önce Nasıl Düşünmelisiniz?

Konuşmadan önce düşünmek, çok az insanın yapabildiği bir şeydir. Doğru bir şekilde gelişmek için zamana ihtiyaç duyan bu alışkanlık, önemli bir beceridir. Peki bu beceriyi nasıl edinebiliriz?

1. Karşınızdakini Konuşurken Dinleyin

Konuşmadan önce düşünmek konusunda ilk madde dinlemek üzerinedir.

Konuşmadan önce düşünmek konusunda ilk madde dinlemek üzerinedir. Diğer kişi hakkında bir şeyler öğrenmek için dinlemelisiniz. Daha sonra ne söyleyeceğinizi öğrenmek için, dinlemeyin. Bir daha ki sefere bir toplantıya, biriyle konuşmaya, hatta bir tartışmaya katıldığınızda sakin olun. Sizinle konuşan kişi hakkında neler yapabileceğinizi öğrenme fırsatını kullanmaya çalışın. Sakın kimsenin konuşmasına izin vermeyen kişi olmayın.

Konuşma sırası geldiğinde, doğal olarak anlamlı ve uygun bir şey söylemek isteyecek kadar meşgul olacaksınız. Bir şeyleri düşünmemiz gerekiyor ve acele etmemeliyiz. Söylemek istediğiniz şey gerekli mi? İyi bir konuşma ancak mükemmel dinleme becerileri ile başlayabilir. Devam et. Dinlemeye çalışın ve iyi bir konuşmacı olun.

Kendinize Her Zaman Hatırlatmanız Gereken 8 Nokta >>

2. Hangi Konuların Diğer Kişiler İçin Hassas Olduğunu Bilin

Başka biriyle konuşurken, hangi tartışma konularının belirli bir hassasiyet gerektirdiğini bilmeniz gerekir. Hassas konulardan her zaman kaçınılması gerekmez. Ancak kesinlikle sürekli olarak ele alınmaları gerekmez. Soru sorabilirsiniz. Konuşmaya girdiklerinde, bazen özel dikkat gerekir. Konuşmanızın çoğunu hava durumu, iyi yemek, bazen ziyaret etmek için güzel restoranlar veya hobiler etrafında odaklamaya çalışın.

Birisi sormadıkça, parayla ilgili konularda, zihinsel sağlık, politika, cinsiyet veya dine çok hevesle dalmamaya çalışın. Ailenizle ilgili konularda konuşurken biraz dikkatli olmak da önemlidir. Zor koşullarda büyüyen veya yakın zamanda bir aile üyesini gömenler, aile meselelerini tartışmakta zorlanabilirler.

3. Kendi Tetikleyicilerinizi Tanıyın

Konuşmadan önce düşünmek konusunda hazırlık önemlidir. İnsanların belirli konularda olağan dışı bir stres hissetmesi normaldir. Konuşmadan önce tetikleyicilerinizi ele almak için, hangi tartışma konularının kalp atışlarınızı hızlandırdığını ve ne söyleyeceğinizi düşünün. Belki de çocukluklarını anmaktan hoşlanan insanlardan değilsiniz. Sağlık veya hastalık ile ilgili tartışmalardan rahatsız olabilirsiniz.

Belki de korkunç bir patronla ya da bir işsizlik sezonuyla uğraşıyorsunuz. Sadece iş hakkında konuşmak sizi kötü hissettiriyor ve terlemeye başlıyorsunuz. Konuşmanızı daha derinlemesine kontrol etmek için sizi endişelendiren konuların bir listesini yapın. Onlarla nasıl konuşacağınızı düşünün ve derin nefesler alın. Hatta kendinizi değiştirmek ve uzun bir yürüyüş yapmak gibi konuyu değiştirmenin yollarını bulmak isteyebilirsiniz.

“Konuşmadan önce iki kez düşünün. Çünkü sözleriniz ve etkiniz başka birinin zihninde başarı ya da başarısızlık tohumunu ekecektir” – Napoleon Hill

4. Kötü Olduğunuzu Düşünmeyin

Savunmaya başlamak yerine, konuşmanın duygularını duymaya çalışın.

Diyelim ki eşiniz, her zaman iş ve ev işi yükümlülüklerinden dolayı baskı altında olduklarını belirtti. Aniden, tansiyonunuzun yükseldiğini hissetmeye başlarsınız. Bununla ne demek istediler? Yükü hafifletmek için yeterli şey yapmadığınızı mı söylüyorlar ? Tartışmak için bir arzu varmış gibi hissediyorsunuz. Olabildiğince yardım ettiğinizi düşünüyor olabilirsiniz.

Savunmaya başlamak yerine, konuşmanın duygularını duymaya çalışın. Duymaya, anlamaya çalışın. Bunun doğru bir şey olduğunu düşünüyorsunuz. Muhtemelen, sizi suçlamak veya olay yerine koymak istemiyorlar. Belki de kendilerini baskı altında hissederler ve biraz olsun havalandırmaları gerekir. Diğer kişiyi yüksek alarma geçirecek şekilde konuşmadan önce düşünün. Sadece dikkatinize ve merhametinize ihtiyaç duyabilirler.

Bilinçaltınızın Gücünü Ortaya Çıkarın >>

5. Sağduyulu Ve Güvenilir Olun

Bu özelliği geliştirmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Çok az insan güvenilirlik veya takdir etme gibi nitelikler için altın madalya verir. Bu yüzden insanların sırlarını saklamak için kendilerini motive hissetmeleri kolay değildir. Dahası, bir dedikoduyu paylaşmak harika olabilir. Dedikodu, kendinizi alakalı ve ilginç hissetmenizi sağlayabilir. Eğer bir çember ya da çalışma kültüründen dışlanmış hissediyorsanız, dedikodu dahil etme biletiniz bile olabilir. Dedikodu ne kadar az olursa olsun, bir şey söylemek zamanla biriken güveni tamamen mahvedebilir.

Bir tanıdık veya sevilen bir kişiyi içeren utanç verici bir hikayeyi paylaşmadan önce, durup düşünmek için bir dakikanızı ayırmanız gerekir: eğer ben olsaydım, bu şekilde konuşmak ister miydim? Ortaya çıkmak acı verici bir şey mi? Sizi kötü davranışlarınızla yüzleşen incinmiş bir insanın yansımalarıyla uğraşmak istemezsiniz. Bu bir hayır gibi geliyor. Bazen, söyleyecek güzel bir şeyin yoksa sessiz kalmak en iyisidir.

6. Kültürel Farklılıkları Düzeltin

Yeni bir çevre veya kültürü öğrenirken bazı hatalar yapmak normaldir. Birçok insan masum yanlış anlamaları affedecek. Yine de gelecekte ziyaret edebileceğiniz ülkeleri okumanız yararlı olabilir. Farklı bir kültürden insanlarla bir eve gidecekseniz, nereden geldiklerini ve bunları en iyi şekilde nasıl anlayacağınızı düşünün.

Bu, konuşmanızı buna göre ayarlamanıza yardımcı olacaktır. Bazı kültürlerde sessizce konuşmak özellikle önemlidir. Beden dilinizin farkında olun. Diğer ülkelerde ne beklendiğini bilmek utanç ve yaralı duyguları önleyecektir.

7. Kendinize Nazik Olun Ve Gerektiğinde Özür Dileyin

Sadece kelimelerinizin üzerinden geçtiyseniz, sorunu çözmek için kısa ve hafif bir “özür dileriz” yeterli olabilir.

Kimse mükemmel değildir. Hatalar yapacaksınız çünkü insansınız. Bu dünyanın sonu değil. Yine de, başka bir hata yaptığınızda üzgün olduğunuzu söylemek iyi bir fikirdir. Sadece kelimelerinizin üzerinden geçtiyseniz, sorunu çözmek için kısa ve hafif bir “özür dileriz” yeterli olabilir. Bir suç olayı olduysanız, daha ciddi olmanız gerekir. Küstah olmayın. “Kötü hissettiğin için üzgünüm.” Gibi bir şey söyleme. Bu, diğer kişinin hatanıza tepki gösterdiği için önemsiz hissetmesini sağlar.

Söylediklerinizi tam sahiplenin. “_ Dememeliydim. Daha önce söylediğim için üzgünüm.” Bu samimiyet ve kişisel sorumluluk duygusu gösterir. Göz temasından emin olun ve net bir şekilde konuşun. Bu şekilde kendinizle daha iyi yaşayabilirsiniz.

Sonuç

Konuşmadan önce düşünmek hakkında makalemizi okudunuz. İyi düşünmenin ve konuşmanın öğrenilebilecek bir beceri olduğunu unutmayın. Doğal olarak pek çoğuna gelmez, ancak gelişmek isteyen herkes tarafından geliştirilebilir. Konuşmadan önce kendinize her zaman söylediğiniz şeyin doğru, yararlı, ilham verici, gerekli, nazik olup olmadığını sorun. Herkesin en iyi arkadaşınız veya anında değişimin olmasını beklemeyin. Sürekli bir çaba, etkileyici sonuçlar getirebilir. Bu yüzden konuşmadan önce durmayı ve düşünmeyi unutmayın. Ağzını kapatmak her zaman yanlış olanı söylemekten daha iyidir!

Başarıyı Yakalamak İçin Almanız Gereken 5 Ders >>

Geleceğin meslekleri konusu, Z kuşağı, yani şuan ki öğrenciler bakımından çok önem arz etmektedir. Gençlerin vizyonlarını genişletmeleri gerekmektedir. Peki geleceğin mesleklerine hazırlanmak için çocuklarımıza nasıl bir bakış açısı vermemiz gerekmektedir?

Önümüzdeki yıllarda popülerliği artacak meslekler için, çocuklarınız şimdiden bazı yeteneklerini geliştirmelidir. Bu ona sağlam bir eğitim temeli atmasını sağlayacaktır. Öğrenme becerilerini geliştirmesi, algılarını daha da açacaktır. Bunu da beceri edinme potansiyellerinin en yüksek olduğu çağlarda, onlara anlatmak biz büyüklerin görevidir. Kendinizi şimdiye kadar sorumlu olarak görmediyseniz bile hemen fikrinizi değiştirmelisiniz. Çünkü çocuk, ailesinden gördüğünü  yapacaktır. Peki bu becerileri nasıl geliştirecek gelin yakından inceleyelim.

Geleceğin Mesleklerine Hazırlanmak İçin Çocuğunuz Neler Yapmalı?

Başarılı insanlar çocuklarını geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda eğitmektedirler.

Başarılı insanlar çocuklarını geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda eğitmektedirler. Çünkü, dar ve orta gelirli kesim ile yüksek gelirli kesim arasında inanılmaz bir bakış açısı farkı vardır. Hatta sadece bakış açısı olarak bakmamak gerekir buna. Eğitim eşitsizliği de vardır. Onların elinde olan imkan, herkeste olmayabiliyor. Ancak herkesin bu beceriler hakkında yapabileceği basit teknikler vardır. Peki nedir bunlar? Geleceğin meslekleri için gereken becerileri dikkatlice okuyun.

1.Problem Çözme Becerisi

Şuanki zaman diliminde, çok ileri seviyede karmaşık sorunları çok az yaşıyor olsak bile, çok yakın bir zaman diliminde bu duruma alışmaya başlayacağız. Anlamlandırmakta zorluk yaşayacağımız problemlerle yüz yüze gelmemiz kaçınılmaz olacak. Bu karmaşık problemlerin çözümü de zihinsel becerilerimizi güçlendirmekten geçmektedir. Zihnimizin kıvrımlarını esnetebileceğimiz kadar esnetmeliyiz. Çocuklarınızın problem çözme becerilerini güçlendirin.

Daha İyi Bir Öğrenci Olmanın 10 Yolu >>

2.Eleştirel Düşünme Becerisi

Teknolojik gelişmeler giderek artıyor. Neredeyse bütün iş kollarında teknoloji liderliği alıyor. Ancak insan faktörünü unutmamalıyız. Her zaman insanlar, yönetici bir güç olarak varlığını sürdüreceklerdir. Bu nedenle, eleştirel düşünme becerilerini geliştiren insanlar çok değerli olacaklardır. Analiz edip, çözüm üretmek olmazsa olmazlar arasında olacak. Eleştirel düşünme becerisi, geleceğin mesleklerine hazırlanmak için çocuğunuza öğreteceğiniz ilk konular arasındadır.

3.Yaratıcı Düşünme Becerisi

Sorunlar karşısında kalıplaşmış çözümler artık ağırlığını yitirmektedir. Karmaşık bir gelecek bizleri bekliyor. İnsanların beklentilerinin de farklılaştığını gözardı etmemeliyiz. Bu kalıplara karşı yaratıcı düşünebilmek aranan bir özellik olacaktır. Yaratıcı şekilde farklı yol bulabilen insanalar, geleceğin meslekleri için aranılanlar arasında yerlerini alacaklardır.

Duygusal Zeka Nedir? >>

4.Sosyal İlişkiler

Geleceğin mesleklerine hazırlanmak konusunda yapılacak bir diğer şey ise sosyal ilişkileri gelişmiş insanlar yetiştirmektir. Çünkü bu yapay zeka ve robotların asla ulaşamayacağı bir alan. Geleceğin meslekleri için kendinizi bu konuda geliştirmeniz önemlidir. Sosyal ilişkiler konusunda kendini geliştiren insanların iş bitiricilikleri ve çözüm odaklı olmaları nedeniyle her kesim tarafından el üstünde tutulacaklardır. Bu becerinizi geliştirirken, empati kurma ve iyi bir dinleyici olma konusunda kendinizi farklı kılmalısınız.

5.STEM Becerileri

Bu kavram İngilizce’den dilimize geçmiştir. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik yeteneklerinin, İngilizce’deki baş harflerini ifade eder. Bu bilim alanlarının her daim revaçta olacağını bilmelisiniz. Gelecekte daha başarılı olmak için STEM becerilerinizi asla atlamayın.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey >>

6.SMAC Becerileri

Aynı STEM becerileri gibi, SMAC becerileri de sosyal, mobil, analitik ve bulut ifadelerinin İngilizce baş harflerinden oluşmuştur. Bu alanlardaki yeteneklerini geliştirenler, geleceğin meslekleri için öne çıkan insanlar olabilme potansiyeli taşıyacaklardır. Geleceğin mesleklerine hazırlanmak için sadece pozitif bilimlere değil, bu alanlara da öncelik vermelisiniz.

7.İnterdisipliner Bilgi Becerileri

İnterdisipliner bilgi becerileri Türkçe’ye, disiplinler arası bilgi becerileri olarak da çevrilebilir. Gerek iş hayatı gerekse sosyal hayatta karşılaşılan sorunlara çözüm üretirken, farklı konuda edindiğiniz bilgi ve tecrübeleri kullanmak size etraflıca bir bakış atma olanağı da sunar. Daha iyi analiz etmenizi sağlar. Bu nedenle, problemi geniş bir çerçevede ele almak ve daha hızlı çözüm üretebilme becerilerini de elde etmiş olursunuz.

Beyninizin Potansiyelini Tam Olarak Nasıl Kullanırsınız? >>

Akıllı satış yapmak için yapmanız gerekenler nelerdir? Satışlarınızı artırmak, müşteri memnuniyeti sağlamak için dikkat etmeniz gereken şeyler. Pazarlama alanında çalışıyorsanız üretkenliğini nasıl arttırırsınız? Bugün satış pazarlama alanında yapmamanız gereken 3 önemli noktaya değinmek istiyoruz.

Akıllıca Satış Yapmak İçin Yapmamanız Gerekenler

Akıllı satış yapmak konusunda ilk dikkat etmemiz gereken nokta, karar vermeyen insanlarla çok fazla zaman harcamamızdır.

Akıllı satış yapmak derken bizi yanlış anlamayın. İnsanlar akıllıca satış yapmanın daha az çalışma ile daha çok satış anlamına geldiğini düşünüyor olabilir. Ama akıllıca satış yapmak bu değildir. Akıllıca satış yapmak bir A noktasından B noktasına ilerlerken zamanınızı ve müşterinin zamanını harcamadan satış yapmaktır. Girişimciler birçok farklı şekilde boşa efor sarf ederler. İşte zamanınızı çalan 3 satış yanlışı:

1) Karar veremeyen insanlarla zaman harcamak

Akıllı satış yapmak konusunda ilk dikkat etmemiz gereken nokta, karar vermeyen insanlarla çok fazla zaman harcamamızdır. Çoğu zaman, ürün tanıtımını dinleyen herkese zaman harcar ve onları kazanmaya çalışırız. Alım konusunda kararlı olmasalar bile… Ancak bir plan dahilinde ilerlemeliyiz. Rakamlarla çalışırsanız, yanılmazsınız. Tek bir kararsız kişiyle saatlerinizi harcamaya gerek yok. Satışta süperstar olmak istiyorsanız, zamanın önemini anlamalısınız.

Daha Fazla Satış İçin Gerekli 5 Yetenek >>

2) Öncelik listesi olmadan çalışmak

Akıllıca satış yapmak konusunda en önemli nokta, öncelik belirlemektir. Çalışırken zamanınız kısıtlıdır. Her müşteriye eşit zaman harcarsanız yapabileceğinizden daha az satış yapıyorsunuz demektir. Eğer potansiyeli daha yüksek olan müşterilerinize daha çok zaman ayırmanız, zamanınızı etkili yönettiğiniz anlamına gelir. Bu da etkili satış sonucu doğurur.

En önemli 10 hesabınızı ve en önemli 10 müşterinizi listeleyip her gün listeyi gözden geçirmelisiniz. Her gün o insanla daha çok iş yapmanın yollarını aramalısınız. Böylece zamanınızı potansiyeli yüksek olan müşterilere ayırmış olursunuz.

3) Müşteriyle ilişkiden çok teknolojiye güvenmek

Hepimiz teknolojiyi kullanıyoruz. Mükemmel bir araç olan bu teknolojiyi kullanırken dikkatli olmanız gereken şey satışlar kişilerin arasındaki bağlarla ortaya çıkar. Telefondan konuşarak veya bilgisayardaki görüntüyle ilişki kuramazsınız. E-postalarınızı olabildiğince kısa tutun. E-posta bilgi iletmek için harika bir araçtır. Ama asla yüz yüze bir sohbet kadar etkileyici değildir.

En büyük zaman harcayan yanlışımız ise akıllıca satış yapmak yerine hızlı satış yapmaya yönelmemizdir. Gerçekten hızlı ve akıllı satış yapmak için potansiyel müşterilerinize yönelip, hedeflerinize yoğunlaşabilirsiniz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Akıllı satış yapmak için insanların dikkat etmesi gereken püf noktalar nelerdir? Düşüncelerinizi, yorum kısmından binlerce takipçimiz ile paylaşabilirsiniz. 

Satış Kapatma Yetenekleri Nelerdir? >>

Satış becerileri nasıl geliştirilir? Daha fazla satış yapmak için geliştirilecek yetenekler nelerdir? Satış pazarlama ile ilgileniyorsanız, müşterilerinize ürünlerinizi satmak için yetenekleriniz üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Peki bu yetenekler nelerdir?

Çalışmalar, bir müşterinin satın almaktan vazgeçmesinin ana sebebinin, satış elemanının müşteriye ilgi göstermemesi yüzünden gerçekleştiğini göstermiştir. Bir satış temsilcisinin ilgisizliği birçok yönden anlaşılabilir. Mesela, ilk karşılaşmada samimiyetsizlik, müşterinin ihtiyaçlarını anlamakta başarısızlık veya ürün özelliklerini açıklamada başarısızlık… Bu özelliklerin hepsi ilgi eksikliğine işaret ediyor.

8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği >>

Satış Becerileri – Daha Fazla Satış İçin Geliştirilecek 5 Yetenek

En iyi performans gösteren satış danışmanının, müşterilere liderlik yapmak  için gerekli yetenek, satış becerileri ve bilgiye sahip olması gerekir. Bir satış elemanının satış becerilerini değerlendirirken veya bir eğitim programı oluştururken, satış sürecinin bu dört aşamasını ele alın:

 1. Müşteri ile ilk karşılaşmada samimi ilişki kurma
 2. Müşterinin ihtiyaçlarını anlama
 3. Müşterinin ürünle ilgili sorunlarını kişisel öneri ve bilgiyle çözüme kavuşturma
 4. Müşterinin güvenini kazanıp satış işlemini gerçekleştirme

Bu dört aşamayı baştan sona gerçekleştirirken aşağıda listelediğimiz 5 yeteneği geliştirerek satışlarınızı arttırabilirsiniz…

Samimi ilişkiler kurun

Bunun bir sonucu olarak markanızın ürünlerine de ilgi duyacaklardır.

Satışlarınızı arttırmak istiyorsanız müşterilerinize onların arkadaşı olduğunu hissettirin çünkü siz ve çalışanlarınız markanızı temsil ederseniz insanlara kendinizi sevdirirseniz dolaylı olarak markanızı da severler. Bunun bir sonucu olarak markanızın ürünlerine de ilgi duyacaklardır.

Satış Kapatma Teknikleri Nelerdir? >>

Müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğunu anlayın

Satış yapmak için en temel yetenek doğru soruyu sorabilmektir. Başarılı bir satış elemanı en önemli özelliği müşterinin gerçekten neye ihtiyacı olduğunu anlayabilmek ve onları gerçekten dinlemektir.

Güven verin

Size güven vermeyen bir satış danışmanından ve firmadan alışveriş yapar mısınız? Cevabınız büyük ihtimalle ‘Hayır!’ olurdu. Aynı şekilde müşterinize güven vermeden onların sizden alışveriş yapmasını bekleyemezsiniz.

Karar almalarını sağlayın

Onları alım işlemine yönlendirecek sorular sorabilirsiniz. Örneğin “Kırmızı rengini mi mavi rengini mi tercih edersiniz?” veya ” Teslimi bu hafta mı yoksa gelecek haftaya mı istersiniz?” gibi.

Manipülasyon Nedir? >>

İletişimde kalın

Fark ederseniz satışların büyük çoğunluğu ilk görüşmede olmaz.

Fark ederseniz satışların büyük çoğunluğu ilk görüşmede olmaz. Bu durumda iletişimde kalmak satış yapmak için kritik bir noktaya dönüşür. Süreklilik eşittir başarı. İletişimi sürekli tutmak için yapılan aramalar size müşteriyle daha güçlü bağlar oluşturma, imkan ve fırsatları tekrar hatırlatma ve ürün hakkındaki bilgilerini netleştirme şansı verebilir.

Etkili İletişim İçin >>

Geliştirilecek en iyi 10 network marketing beceri ve özelliği nelerdir? Bir pazarlama türü olan bu ticaret için edinmeniz gereken beceriler bulunmaktadır. Herkes doğuştan satış becerilerine sahip olmayabilir. Bunların hepsi sonradan öğrenerek geliştirebilecek becerilerdir.

Eğer network pazarında gerçekten başarılı olmak istiyorsanız, geliştirilecek çok sayıda beceri ve özellik olduğunu bilmelisiniz. Sektörümüzde birçok başarılı lider bulunmaktadır. Hepsinin farklı kişilikleri, dinleri, gelişimleri ve değerleri olsa da, ortak pek çok şeyleri var. Hepsinde ortak olan tek şey, hepsinin kendi kişisel gelişimine çok bağlı olmalarıdır.

Ne okuyorlar? Hangi beceriler üzerinde çalışıyorlar?

Onlar her zaman yeni beceriler öğrenmek ve gelişmek için çabalıyorlar. Her gün daha iyi olmak ve potansiyellerini geliştirmek istiyorlar. Çok kitap okuyor, seminere gidiyor, CD dinliyor ve akıl hocaları var. Peki geliştirdikleri beceriler neler? Hangi özellikler üzerine çalışmalar yapmışlardır? Gelin birlikte inceleyelim.

Doğrudan Satışta Sorumluluk Almak >>

Vizyon Edinme

Oraya gitmeden önce nereye gitmek istediğinizi veya nerede olmak istediğinizi görmek için bir yetenek.

“Vizyon, gerçekten var olmadan önce bir şeyi, görme yeteneğinizdir.”

Vizyon, her sektördeki başarılı liderlerin 1 numaralı özelliğidir. Oraya gitmeden önce nereye gitmek istediğinizi veya nerede olmak istediğinizi görmek için bir yetenek. Çoğu insan çok az vizyona sahiptir. Çoğu insan günden güne ya da haftadan haftaya düşünüyor. Çoğu kişi bir sonraki maaş çekini göremez. Çoğu insan tatilini planlamak için hayatlarını planladığından daha fazla zaman harcıyor. Gerçek liderler vizyonerdir.

Yıllarca ve on yıllarca devam edeceğini düşünürler. Kim olduklarını, ne istediklerini ve nereye gittiklerini biliyorlar! Doğal olarak vizyon sahibi değilseniz, bunun üzerinde çalışmanız gerekmektedir. Yapabileceğiniz en kolay şey, NEDENLERİNİZİ ve AMAÇLARINIZI tanımlamak için zaman ayırmaktır.

Hedef Belirleme

Tüm başarılı insanların açık ve yazılı hedefleri vardır. Yaşamınız ve işiniz için gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koymayı öğrenmeniz gerekir. Bu, uzun vadeli, beş yıl, bir yıl, bir ay ve haftalık / günlük hedefleri içerir.

Bu küçük hedefler sizi daha büyük hedeflerinize yaklaştırır. Hedeflerinizin kağıda yazılı olması ve bunları her gün okumalısınız. Bunları ayrıca eşiniz ve/veya hesap verebilirlik ortağınızla (üst sıranız gibi) paylaşmalısınız.

Ekonomik Özgürlüğe Ulaşmak Bununla İlgili >>

Eylem

Network marketingde veya hayatta başka bir şeyde başarıya ulaşmanın yolunu düşünemezsiniz.

Network marketingde veya hayatta başka bir şeyde başarıya ulaşmanın yolunu düşünemezsiniz. Sonunda, kollarını sıyırıp, kendini işe almalısın! Bu, birçok temsilcinin uğraştığı alanlardan biri. Faaliyet ve üretkenliği karıştırırlar. İşleri hakkında düşünmekle işlerini büyütmekle karıştırırlar. İşleri yapan bir insan olmak istiyorsun. Her gün öncelikli “yapılacaklar” listenize ihtiyacınız var ve işe gitmeniz gerekiyor. İşinizi televizyon izleyerek veya internette gezinerek kurmazsınız. Eğer işi yapmazsan, hiçbir şey olmayacak!

“Sorunlarınızın çoğunun çaresi, büyük sonuçlar getirecek eylemlerde bulunmaktır.”

Coşku ve Tutku

Hiç sıkıcı bir satıcıyla tanıştınız mı? Onlardan satın aldınız mı? Muhtemelen almadınız. Kimse almaz zaten. Ne yaptığınız, kim olduğunuz ve nereye gideceğiniz konusunda istekli ve tutkulu olmak zorundasınız. İnsanlarla konuşurken, coşkunuz ve tutkunuz açık olmalıdır. Coşku bulaşıcıdır. İnsanlar coşkulu insanlardan satın almak ister! Her gün bu tutum kontrolünü yaptığınızdan emin olun.

Doğrudan Satışta Geçmeniz Gereken 4 Aşama Nedir? >>

Sizi geliştirecek konularda çalışmak

Pazarlama hakkında kitaplar okuyarak zamanınızı ve paranızı yatırın.

Bu seni çok zengin edebilecek bir yetenek. Sektörümüze kaç kişinin girdiğine ve müşteri adayları oluşturmayı öğrenmek için hiçbir zaman veya para harcamayan çok fazla networker var. Pazarlama hakkında kitaplar okuyarak zamanınızı ve paranızı yatırın. Birkaç atölye ve seminere katılın. Size yardımcı olması için bir mentor kiralayın. İşiniz için sonsuz bir müşteri adayı akışı oluşturmayı öğrendiğinizde, konuşacak insanlardan asla kaçmazsınız.

İnanç

Kendi ürünlerine ya da iş fırsatlarına inanmayan birinden asla bir şey satın alınmaz. İnancınız üzerinde üç farklı alanda çalışmanız gerekir.

İlk önce, kendine inanmalısın. “Benlik saygısı” sorunlarınız veya “değer” sorunlarınız varsa, biraz yardım alın. Bir doktor, hoca veya psikologla konuşun. Ayrıca şirketinize ve ürünlerinize de inanmanız gerekir. Onlar hakkında gerçekten tutkulu iseniz, bu size çok yardımcı olur. Ürün yelpazesini seven insanlar bu duyguyu başkalarıyla da paylaşabilir. Son olarak, ağ pazarlaması endüstrisinde sağlam bir inanca sahip olmalısınız. İnsanların sizinle görüşürken sizi değerlendireceklerini unutmayın.

“Yaptıklarına inandığını sanmıyorlarsa, neden sana inanmalılar?”

Kimse Sana İnanmasa Bile Sen Kendine İnan – Steve Jobs >>

Davet

Gerçekten geliştirmek istediğiniz bir beceri varsa o da budur ki, insanları bir sunuma nasıl davet edersiniz?

Gerçekten geliştirmek istediğiniz bir beceri varsa o da budur ki, insanları bir sunuma nasıl davet edersiniz? Potansiyel müşterileri bir toplantıya, web seminerine veya etkinliğe davet etmenin doğru yolunu öğrenmek istiyorsunuz. İşiniz, olaya olabildiğince çok insan edinmektir.

İş fırsatını kendiniz sunmakta iyi olmasanız da veya kendiniz için bir iş sunumu yapmak istemeseniz bile, başkalarını bir sunuma nasıl davet edebileceğinizi biliyorsanız, ağ pazarlamasında gerçekten başarılı olabilirsiniz.

Liderlik

Network marketingde gerçekten büyük olmak için, bir lider olmalısınız. Yine de böyle başlamak zorunda değilsin. İyi bir lider olana kadar iyi bir takipçi olarak başlayın.

Lider olun, diğerleri sizinle çalışmak isteyecektir. Lider zihniyetine sahip olmalısınız. Nasıl lider olunur?

Doğrudan Satışta Zamanınızı Nasıl Ayarlamalısınız? >>

İletişim kurmak

Fikirlerinizi sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim yoluyla başkalarına etkili bir şekilde ifade edebilmelisiniz.

İş dünyasında (ve ev yaşamınızda) başarılı olmak istiyorsanız, iyi iletişim becerileri çok önemlidir. Fikirlerinizi sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim yoluyla başkalarına etkili bir şekilde ifade edebilmelisiniz. Yapılacak iyi bir şey, halkın konuşabileceği bir sınıfa katılmaktır. Bu tek beceri, ağ pazarlama işinizi gerçekten başlatabilir. Ayrıca yazma becerilerinizi de geliştirmelisiniz.

Bir başka harika ipucu dinlemeyi öğrenmek! Daha az konuşun ve daha fazla dinleyin. Başkalarına gerçek bir ilgi gösterin! İnsanlar iyi bir dinleyicinin etrafında olmayı severler. Soru sormakta ve dinlemekte iyi olun.

Satış

Hayır, bu sektörde başarılı olmak için yüksek basınçlı bir satış elemanı olmanız gerekmez. Fakat bir satışın nasıl kapanacağını bilmeniz gerekir. Herhangi bir iş sahibi olan, ağ pazarlama, network marketing olsa bile herkesin satış becerilerini geliştirmesi gerekmektedir. Bu, insan becerilerinizi, ikna etme becerilerinizi ve kapanış becerilerinizi içerir. Hepimiz insanlarımızın becerilerini ve satış becerilerini geliştirebiliriz.

Unutmayın, bir satış yapamıyorsanız (ürününüz ya da işiniz), kısa sürede işsiz kalırsınız.

Son düşünceler

Sizce bu listede hangi beceri ya da özellik en önemli? Hangi beceri veya özelliği eklemeyi istersiniz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın.

Networkünüzü İlerletmek İçin İpuçları Burada >>

Her yıl yapılan bir yeni yıl ritüeli vardır. Fakat bu sene, 2020 senesinde her şey farklı olmalı ve bu ritüel herhangi bir karar almayı içermemeli. Niye peki?

Çünkü kararlar genellikle “daha fazla, daha iyi ya da farklı” bir şeyler yapmayı vaat ediyor. Daha fazla egzersiz yapmayı, daha iyi bir iş bulmayı, aşık olmayı ya da stresimizle başa çıkmanın farklı bir yolunu bulma sözünü veriyoruz. Fakat bu bize gerçekten yarar sağlıyor mu?

Çoğumuz yeni yıla en iyi niyetlerle başlıyoruz, ancak mart ayına kadar (hatta genelde ocak ayının ikinci haftasında başlar bu) kendimizi bu kararları boş vermiş buluruz. 2020’yi bize daha iyi gelecek bir yıla dönüştürmenin yolu olabilir mi? EVET! Herhangi bir karar vermemeyi ve bunun yerine yaratıcı bir düşünce şeklini ve niyet oluşturma sürecine girmeyi seçebilirsiniz.

Bu yeni yılda, geçmişi unutma ve geleceğe yönelik odağınızı netleştirme konusunda sizi destekleyecek ritüelleri takip edip size ilham verecek şekilde düzeltebilirsiniz:

Ocak ayının ilk günlerinde, kendiniz için en az bir saat kesintisiz zaman ayırın

Rahat, sessiz bir ortamda, bir mum yakın, belki hafif bir müzik açın. Her ay gerçekleşen olayları, tanıştığınız insanları, ziyaret ettiğiniz yerleri, öğrendiğiniz dersleri, başarıları, duaları, mücadeleleri, eğlenceli anları vb. hatırlayın. Yıla bu şekilde bakmanın harika yanı, nasıl büyüdüğünüzü ve minnettarlığınızı ifade edebilmenizdir.

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Geçen yıl geride bırakmak istediğiniz davranış, inanç veya alışkanlıklarınızı düşünün

Hepimizin pişmanlıkları ve öğrenme deneyimleri var, ancak çoğumuz ihtiyaç duyduğumuzdan daha uzun süre onlara tutunma eğilimindeyiz. Ayrı bir kağıda 2019’da ne bırakmak istediğinizi yazın. Örneğin: kötü alışkanlıkları, inançları sınırlama, tekrarlayan / yıkıcı düşünceler, Facebook ve Instagram aşırı kullanımı, yersiz öfke, küfür vb. Bu listeyi tamamladığınızda, gerçekten kurtulmak için onu küçük parçalara ayırın veya yakın!

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Geçen yıl kalbini kırdığınız veya küs olduğunuz insanlarla ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün

Kötü olaylar yaşadığınız veya sizi kıran insanları düşünün ve daha fazla içinizde tutmayın bu kötü olayları, yeni yıla da bu kalp kırıklıkları veya pişmanlıklar ile girmeyin. Şimdiden bunları düşünüp planını yapın ve gidin konuşun o kişilerle ki iletişim ve ilişkiler konusunda en azından kendinizi geliştirdiğiniz ve yeni karşılaştığınız olaylarda da bu tecrübelerinizi kullanarak daha kaliteli iletişim kurabildiğiniz bir yıl olsun sizler için.

Adım atmaktan çekinmeyin, en kötü şu anki durum devam eder. Ama öncesinde düşünür ve onları affederek giderseniz, samimi olursunuz ve böylece amacınıza ulaşacağınıza eminiz.

İletişim becerilerinizi daha çok ret alarak arttırın

Yeni yılda özellikle iletişim konusunda kendinizi mutlaka geliştirin, daha çok insanla selamlaşın ve konuşun. Geliştireceğiniz iletişim beceriniz sizin iş becerilerinizden tutun da arkadaşlık ilişkilerinize hatta beklediğiniz veya halihazırda olan aşk ilişkinizde bile ilerleme kaydetmenizi sağlayacaktır. Daha çok ret cevabı duymaya çalışın, çünkü duyacağınız her ret sizi negatifler konusunda geliştirecek ve ilerlemenizde inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Hedefleriniz konusunda işinize yarayacak becerileri geliştirin

Sahip olduğunuz hedefleriniz konusunda da ilerleme kaydetmenin en iyi yolu, bu yolculukta sizlere gerekli olan becerilerinizi belirlemeniz hatta yolculukta sizi pozitif edecek ne varsa (hoşunuza giden hobiler -ata binmek, spor yapmak vb- konusunda bile) adım atmalı ve donanımınızı geliştirmelisiniz. Çünkü bu konularda olacak olan gelişimler sizleri ömür boyu karşınıza çıkan her konuda bir adım öne geçirmiş ve işlerinizi kolaylaştırmış olacaktır.

Network marketing için geliştirilmesi gereken en iyi 10 kişilik becerisi nelerdir, gelin birlikte inceleyelim. Network Marketing, insan becerileri işidir. Birine, yalnızca başkalarıyla başa çıkabilme yeteneklerinden ötürü ödeme yapılan, başka bir iş modelini veya sektörü yoktur.

İnsanlar networke istedikleri zaman katılabilir veya ayrılabilirler. Bu, insanların liderliğinizi takip etmesi veya sizi dinlemesi gerekmediği anlamına gelir. Kimsenin patronu değilsiniz ve kimseye, yapmasını söylediğiniz şeyi yapmasını sağlayamazsınız. İnsanları işe almak ve insanları ellerinde tutmak için başkalarıyla güçlü ilişkiler kurabilmelisiniz.

Başkalarının sizi sevmesini, bilmesini ve güvenmesini sağlamalısınız. İyi insanlar olmadan asla olmayacak becerilerdir bunlar. Özetlemek gerekirse, başkalarıyla iyi geçinme yeteneği olmadan, ağ pazarlamasında uzun süre hayatta kalamazsınız.

Networkerler İçin Geliştirmeleri Gereken En İyi 10 Kişisel Beceri

Bu yazının geri kalanında yapmak istediğimiz şey, insan becerilerinizi geliştirmek için en iyi ipuçlarımızdan bazılarını sizinle paylaşmaktır.

Karşınızdaki kişinin perspektifinden düşünün

Diğer insanları yargılamak için çok hızlı olmayın. Birini yargılamadan ya da onlar hakkında bir sonuca varmadan önce, bir dakikanızı ayırın. Kendinizi onun ayakkabılarına koyun! Geçmişlerini, inançlarını, değerlerini ve deneyimlerini düşünün.

Başkalarıyla aynı fikirde olman gerektiğini söylemiyoruz ama birçok farklı insanla ilişki kurabilmen gerekiyor. Dünyadaki insanlar kadar farklı bakış açıları da var. Sadece kendini düşünürsen, insanlar bunu bilecektir. Unutma,

“İnsanlar ne kadar umursadığını bilmeden ne kadarını bildiğini umursamazlar.” – Dale Carniage

Doğrudan Satış İçerisinde Karşılaşabileceğiniz 10 Farklı Tip >>

Konuşduğunuzdan daha fazla dinleyin

Bir nedenden dolayı iki kulağın ve bir ağzın var. Onları bu oranda kullanın. Her zaman bütün konuşmaları yapıyorsan, gerçekten boşuna emek harcıyorsunuzdur. Konuştuğunun en az iki katı, insanları dinlemelisin.

Dinlerken kişiye bölünmemiş olan dikkatinizi verin. Sadece söylediklerine nasıl cevap vereceğinize odaklanmayın. Gözüne bakın, dikkat dağıtıcı şeyleri ortadan kaldırın ve önemli hissetmelerini sağlayın. Aktif bir dinleyici olun. İyi bir dinleyici olduğunuzda, başarı ile nereye giderseniz gidin karşılanacaksınız. Ayrıca, dinleyerek, konuştuğunuzdan çok daha fazla şey öğreniyorsunuz.

Network Marketingde Başarı İçin Dinlemek >>

Sorular sormada iyi olun

İnsanların becerilerini geliştirmek için en iyi ipuçlarımdan biri, soru sormakta iyi olmaktır. Diğer kişinin kendileri hakkında konuşmasını sağlayın. Soru sormak, insanların sizden hoşlanmasını sağlamanın en kolay yollarından biridir. Unutma, insanlar kendileri hakkında konuşmayı sever.

Kimse gerçekten söylemek istediğin her şeyi duymak istemiyor ama kendilerinden konuşulmasını duymayı seviyorlar! Bunu asla unutma. Eğer insanları kazanmak ve gittiğiniz her yere “hoş geldiniz” denmek istiyorsanız, diğer kişinin kendileri hakkında konuşmasını sağlayın.

Organizasyonunuzdaki Kişilerle İlişkileriniz Nasıl Olmalı? >>

Olumlu bir tutum geliştirin

Her zaman tavrınızı yakından takip edin. Kimse ekşi ya da kötü bir tavrı olan birini sevmez. Kötü bir gün geçiriyorsan, kendine sakla. Mavi hissediyorsanız, kendinize saklayın. Sorunlarınızı başkasına dökmeyin.

Odaya girdiğinizde insanların odadan kaçmalarını değil, mutlu olmalarını istersiniz. Herkes karizmatik kişiyi büyük bir tavırla sever. Olumlu şeyleri araştırın ve tutumunuzu yakından takip edin. Diğer pozitif insanlarla ilişki kurun ve hayatınızdaki sızlananlardan ve şikayetçilerden kurtulun. Unutma, problemler senin üst seviyene kadar gider. Asla, asla kendi ekibinle olan problemlerin hakkında konuşma.

Diğerlerinde en iyiyi arayın

“Kimse mükemmel değildir. Mükemmel değilim. Sen de değilsin.”

İnsanlarda en iyisini aramaya çalışın. Herkesin hayran olmaya değer özellikleri, yetenekleri ve nitelikleri vardır. Bazen, bu şeyleri bulmak için yüzeyin altına bakmak gerekir, oradalar! Sevmediğiniz şeyler yerine, hayran olduğunuz ve sevdiğiniz niteliklere odaklanın. Başkalarındaki potansiyele bakın ve onu geliştirmek için elinizden geleni yapın. Bu başarılı bir ilişki kurmanın yoludur.

Network Marketingi Part Time Yapabilir Misiniz >>

Gülümseyin

Şu inci beyazlarını göster! Yüzüne bir gülümseme koy. Telefonda veya şahsen birisiyle konuşurken, gülümse. Bu büyük bir fark yaratacaktır. Gülümserken üzgün olmak zordur. Gülümsemeniz normalde diğer kişiyi size geri gülümsemesi için etkileyecektir. İsterseniz dışarıya çıktığınız zaman deneyin.

İnsanları tedavi edilmeyi istedikleri şekilde tedavi edin

Altın Kural, insanlara tedavi olmak istedikleri şekilde davranmanızı söylüyor. Tanıştığınız herkese kendi annenize veya kızınıza davrandığınız gibi davranın. Küçük şeyleri de yapmayı unutmayın. Küçük şeyler önemli! Ufak bir hediye, ufak bir işini halletmek, doğum gününü hatırlamak gibi.

Doğrudan Satışta 60-90 Gün Kuralı Nedir? Püf Noktalar >>

Görgü kurallarını önemseyin

“Lütfen” ve “teşekkür ederim” cümleleri size çok uzun bir yol aldırır. Eğer bir erkekseniz, bir kadın odaya girdiğinde ayakta durmak yapılacak doğru şeydir. İnsanlara iyi davranmak ve temel görgü kurallarına sahip olmak iyi sonuç verir.

Ağzınız kapalıyken sakınızı çiğneyin, nefesinizi kontrol edin ve kadınlara saygı gösterin. Her zaman söyleyin “lütfen” ve “teşekkür ederim” kelimelerini. Günümüzde çoğu insan bir telaş içinde ve bunu yapmayı unutuyorlar.

Sizi Mükemmel Bir İletişimci Yapacak İpuçları >>

Takdir etmeyi bilin

En büyük insan ihtiyaçlarından biri, takdir edilmektir. Bu temel bir ihtiyaçtır. İnsanlar takdir edilmek için cenneti ve dünyayı hareket ettirirler. Çoğu insan evde veya işte takdir görmüyor. İnsanların onları takdir ettiğinizi bilmelerini sağlayın. El yazısı notları gönderin. Küçük şeyleri yapan insanlara onları takdir ettiğinizi söyleyin. İnsanlara onları takdir ettiğinizi gösterin. İnsanların özel ve önemli hissetmelerini sağlayın. Farkı göreceksiniz.

İnsanların adlarını hatırlayın

Bu yıllardır başarılı insanların uğraştığı bir konu. İnsanların isimlerini hatırlamak çok önemlidir. Çoğu insan için, adları kelime hazinelerinde en önemli kelimedir. İlk kez birisiyle tanıştığınızda, onlarla konuşurken isimlerini en az 10 kez tekrarlayın. Adınızı, kafanızdaki bir resim, kafiye veya resim ile eşleştirerek hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Ne zaman biriyle konuşursanız, isimlerini söyleyin. Hepimiz adımızı hatırlayabilen diğer insanları severiz.

Network Marketingde Takım Ruhunu Anlatan Filmler >>

Bonus İpucu: Beden dilinizi izleyin

Beden diliniz, mesajınızı konuştuğunuz sözcüklerden daha fazla iletişim kurar. Vücut dilinizi yakından takip ettiğinizden ve iletmek istediğiniz mesajla aynı olduğundan emin olun.

Son düşünceler

Özetle, bunlar ağ pazarlamacıları için en iyi insan becerilerilerindendir. Sonuç olarak, pazarlama ağında başarılı olmak istiyorsanız, insan becerilerinizi geliştirmeniz gerekir.

İnsanların yeteneklerini geliştirmelisiniz. Tüm farklı insan tipleriyle iyi geçinmek zorundasınız. İnsanların sizi tanımalarını, size güvenmelerini sağlamalısınız. Bunu yapamazsanız, gerçekten işle mücadele edeceksiniz.

Büyüklüğe giden yol, aynaya eleştirel bir bakışla başlar. Bu başarılı girişimciler potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için en iyi, en pratik (ve uygulanabilir) hayat felsefeleriyle karşımıza çıkar. İşte bu felsefelerden 5 tanesi:

 1. Kişisel gelişiminize yatırım yapın.

Albert Einstein;

“Entelektüel büyüme, doğumda başlamalı ve sadece ölümde durmalı.”

Henry Ford,

“Öğrenmeyi bırakan herkes yaşlıdır. Öğrenmeye devam eden herkes genç kalır.”

Zayıf yönlerinizi başkaları aracılığıyla araştırın, çünkü genellikle sorumluluklarımıza karşı körüz. Ömür boyu kişisel gelişiminize yeni şeyler ekleyebileceğinizi unutmayın.

 1. Öğrenin ya da emekli olun.

Birçoğumuz okul veya kolejden mezun olduktan sonra öğrenmenin bittiğini düşünürüz. Ölene kadar bir öğrenci olarak kalmalısınız. Daha sonra öğrenecekleriniz için kendi müfredatınızı oluşturmalısınız. Filmleri ve TV şovları dünya genelinde 5 milyar dolardan fazla hasılat elde eden Hollywood’un süper yapımcısı ve senaryo yazarı Roberto Orci;

“Artık dünyayı veya iyi bilmediğiniz şeyleri merak ediyorsanız, umarım emekli olma imkanınız vardır.”

3 Sorumlu olun.

Hayatımda bazı ciddi değişiklikler yapma ve işleri bir üst seviyeye çıkarma gereği duyduğunuz bir noktalar vardır. Çok içgüdülemenin ardından, onu delice basit bir fikre indiriin: Daha başarılı, sorumlu bir insan olmak isterseniz başarılı ve sorumlu kişilerin alacağı günlük kararları almanız gerekiyor.

Küçük ve önemsiz kararlar almanız yaşamınızdaki diğer kararları da etkileyecektir. Bir sonraki seviyede başarılı olmak için değerlerinizi ve nasıl karar verdiğinizi analiz etmeniz gerekir. Tembel bir çıkış yolu seçmemelisiniz. İçinde bulunduğunuz işinizi de değerlendirmelisiniz.

 1. Lider gibi düşünün, ancak öğrenci gibi davranın.

Sonunda hayatının patronusun. Ama sürekli patron gibi davranmak seni insanlardan uzak tutamaz. Etrafınızdakilerden bir şeyler öğrenmek, bir öğrenci gibi davranmak demektir. Bu tutum kendinizi fark yaratan girişimcilerle çevrelemenize yardımcı olacaktır. Öğrenmeye, gelişmeye ve dünyaya katkıda bulunmaya istekli olduğunuzu görecek ve göstereceksiniz. Yönetici mantığından çıkmalısınız.

 1. Kişisel yaşamınızın gelişmesine izin verin.

Potansiyeli en üst düzeye çıkarmak , kendinize dikkat etmekle başlar.  Sadece sağlıklı beslenmek ve sürekli egzersiz yapmak yeterli değildir. Tüm yaşam alanlarını (zihinsel, duygusal, sosyal, ruhsal ve fiziksel) uyaracak etkinlikler tasarlayın. Hedeflerinizi gözden geçirdiğiniz bir akşam yemeği, alarmı meditasyon yapmak veya dua etmek, haftalık bir oyun gecesi düzenlemek, arkadaşlarınızla eğlenmek gibi basit şeyler yapın.

Kişisel yaşamınızın gelişmesine izin vermek, hiç şüphesiz odağınızı ve iyimserliğinizi arttıracaktır.