Network marketingde insanların size “Hayır” demesinin sebepleri nelerdir? Neden bazı distribütörler daha sağlam bir organizasyon kurarken, insanlar sizin işinize katılmıyor? Bu konu, doğrudan satış içerisinde herkesin üzerinde durması gereken bir noktadır.

Bir düşününün! Hayır diyen insanlar neden bunu söylüyor? Evet diyen insanlar neden “Evet” diyor? Neden insanlar sattığınız ürünü satın almıyor? Sonuçta, bir işiniz var, bir ürününüz var, bir servisiniz var. Ve inanılmaz sonuçlar getirebilir! Ama insanlar ürünlerinizi satın almıyorlar! Bu zihin bulmacası sizi gece gündüz ayakta tutabilir ve sizi delirtebilir.

Network Marketingde Başarısız Olmanın 9 Sebebi >>

Network Marketingde İnsanların Size “ HAYIR ” Demesinin 6 Sebebi

Network marketingde insanların size hayır demelerinin sebeplerinden bazılarını sizler için derledik. İnsanların sizden almasını kesinlikle engelleyebilecek 6 ana sebep vardır. Bunlar artırılabilir. Ancak onları önlemek için bazı basit çözümler bulabiliriz. Nedir bunlar;

İnsanlara çok fazla bilgi veriyorsunuzdur

Potansiyel müşterilerinizi korkutmayın!

Potansiyel müşterilerinizi korkutmayın! Bunu yapmayın. Şaşırmış insanlar hiçbir şey yapmazlar! Molalarla bölün- bilgiyi çok hızlı bir şekilde vermeyin. Onların ilgilerini korumak için yeterli bilgi verin ve daha fazlası için size gelmelerini sağlayın.

Network Marketingde Tanıtım Nasıl Yapılır? >>

Yeterli duygu uyandıramamış olabilirsiniz

Heyecanlandırıcı olmak zorundasınız! İnsanlara tutkunuzu gösterin! Eğer heyecan verici olmazsanız size katılmazlar. Bunu gidermenin en iyi yolu, ürün veya hizmetinizi tanıtmak için kendi sesinizi kaydetmektir. Sonra ne dediğinizi dinleyin. Şüpheci olun, kanıtları inceleyin ve her gün biraz daha iyi olmaya çalışın.

“Bu şeylerini dinlemek için zamanım yok.” diyebilirler

Network marketingde insanların size hayır demelerinin bir diğer nedeni bu olabilir. Ciddi misiniz? Hey, bu geçerli bir sebep değil! Bizim için önemli olan şeylere zaman ayırırız. Potansiyel müşterilerinizin sizi dinleyecek kadar vakti yoksa, kendinize şunu sorun: Dikkatlerini çekmek için yeterince iyi bir iş yaptınız mı? Ayrıca herkesi ikna etmeye çalışmıyorsunuz. Dinlemeye açık olan insanlara odaklanın, pazarlamaya devam edin.

Hipnotik Dil Kalıpları İle İnsanları İkna Etmek >>

Senden hoşlanmamış olabilirler.

Bunu duymak zor olabilir. İnsanlar senden hoşlanmayabilir. Ama bu iyidir – strese girmeyin ve üzerinde çalışın! Bir adım geri atın ve “Bunu ben kendimden alır mıydım?”, “Bu mesaja olumlu bir şekilde cevap verir miydim?” diye düşünün. Unutmayın: Herkesi memnun etmek sizin işiniz değil!

İhtiyaçları olduğunu düşünmüyorlar.

Network marketingde insanların size hayır demelerinin bir nedeni de, ihtiyaçları olmadığını düşünüyor olabilirler.

Network marketingde insanların size hayır demelerinin bir nedeni de, ihtiyaçları olmadığını düşünüyor olabilirler. Bazen insanların, onlara sunduğumuz her şeyle ilgilenmediklerini varsayarız. Ancak, mantıklı bir karar vermek için yeterince bilgi sahibi olmadıklarını düşünmüyoruz. Takip yapmanın önemi de aslında budur. Onlar hiçbir şey anlamadılar. Bir danışan gibi davranarak, aslında bu ticaretin onlara katkısı hakkında onları bilinçlendirmeliyiz.

Kendinize şunu sorun: “Eğitim, sistemimin bir parçası mı?”. Ve insanlar size katıldıklarında, gerçek nedenin ne olduğunu bulun. Derine inin! Ürününüzdeki her şey bir inanç meselesi.

“Param yok.” deyince vazgeçiyor olabilirsiniz

İnsanlar, genellikle bunu söylerler. Bu gerçek olmayan bir bahanedir. Network marketing ticareti ile neler kazanabileceklerini anlamadıkları için size direkt olarak bunu söylerler. Onun için isinizi tekrardan anlatın ve karşılığında neler kazanabileceğini anlamasına yardımcı olun.

Network marketingde insanların size hayır demelerinin bazı nedenlerini inceledik. Başka nedenler de olabilir. Sadece bunlarla sınırlı değil. Ancak siz tam olarak nerede olduğunuzun farkına varın. Kendinizi geliştirmek için nereden başlayacağınızı bilin. Eğer doğru şekilde yaparsanız, insanlar size “EVET” diyeceklerdir.

Siz bu yazı hakkında ne düşünüyorsunuz? İnsanlar neden “HAYIR” derler? Başka hangi maddeleri bu yazıya ekleyebiliriz? Düşüncelerinizi, yorum kısmından binlerce takipçimizle paylaşabilirsiniz.

Network Marketingde 6 Soru İle “EVET” Cevabı Alın >>

Bugün bazı gelişmiş network marketing eğitimlerini paylaşmak istiyoruz. Network marketing ve MLM hakkında merak ettikleriniz. Bunlar önümüzdeki 12 ay içinde MLM işinizi ateşlemek için 12 fikir.

Birkaç hafta önce harika bir eğitim etkinliğine katıldım ve 20 sayfadan fazla not aldım. Notlarımdan itibaren her şeyi 12 basit fikirde birleştirdim. Ve ileri MLM (Multi Level Marketing – Çok Katmanlı Pazarlama) eğitimim olarak adlandırdım. Bu 12 ipucuna da kendi görüşümü ve perspektifimi ekledim.

Gelişmiş Multi Level Marketing Eğitimi

Doğrudan satış işiniz durgun gidiyor olabilir. Belki yavaş yavaş düşüyor. Belki de istediğiniz çoğaltmayı ve büyümeyi elde edemezsiniz. Belki çöküş yaşıyorsunuz. Ya da, işiniz asla yoluna girmedi.

Bu durumlardan herhangi biri sizi tarif ediyorsa, doğru zamanda doğru yerdesiniz demektir. Bu gelişmiş network marketing eğitimi, işinizde istediğiniz ve hak ettiğiniz atılımları elde etmenize yardımcı olabilir. Bu fikirler belirli bir sıraya göre listelenmemiştir. Gelişmiş network marketing eğitiminin keyfini çıkarın.

Network Marketingde Başarı Süreci >>

Çıtayı yükseltin.

Sponsoru olduğunuz herkes için çıtayı yükseltin.

Sponsoru olduğunuz herkes için çıtayı yükseltin. Onların şampiyon olmaya hazır olup olmadıklarına karar vermesine izin verin. Onlara bu seçimi verin. Kendiniz de dahil olmak üzere ekibinizdeki herkesin büyük hedefler belirmesini sağlayın. Yeni temsilcilerinize neyin mümkün olduğunu, bu işten beklentilerinin nasıl olması gerektiğini söyleyin. Onları başlamadan önce doğru bilgilendirin. Oyun planını doğru bir şekilde başlatmaları için ne yapmaları gerektiği konusunda onlarla tecrübelerinizi paylaşın.

Neyin mümkün olduğunu bilmelerini sağlamak konusunda ekibinize karşı sorumlusunuz. Çoğu insan başarısız olur ya da hiçbir şey yapmaz. Çünkü kimse onlardan hayal hedeflerini büyütmesini istemez. Ya da onlara neyin mümkün olduğunu söylemez.

Telefonlarınızı çalıştırmaya başlayın.

Bilgisayarınızın, e-postanızın veya sosyal medya hesabınızın arkasına saklanmayın. Telefon sizin arkadaşınız ve bu arkadaşınız 600 kilo ağırlığında değil.

İlk konuşmayı (davet) metinden okuyun veya Facebook mesajlaşma ile yapın. Daha sonra mümkün olan en kısa sürede telefona yönlenin. İş dünyasında en çok büyüyen, en başarılı insanlar telefonu kullanıyor. Bu iş bir ilişki işidir; biriyle telefonda konuşmak, onlarla bağlantı kurmanın ve bir ilişki kurmanın kolay bir yoludur.

Kumar oynamayın.

Etkiniz olmayan kişilerde unvanınız, zamanınız veya gelirinizle kumar oynamayın. Etkiniz yoksa, etkinizi artırmak için bir şeyler yapın. Daha sonra onları işinizi anlatmak için davet edin.

Hız yasasını uygulayın.

Takımınızın kazanmasına ne kadar hızlı yardımcı olursanız, takılma olasılıkları, bırakmak olasılıkları o kadar düşük olur.

Takımınızın kazanmasına ne kadar hızlı yardımcı olursanız, takılma olasılıkları, bırakmak olasılıkları o kadar düşük olur. Takımınızdaki kişilerin geç kazanmaları demek, ya da para kazanamamaları demek bırakma olasılıkları da o kadar yüksek olur demek. İnsanların, doğrudan satışa başladıkları andan itibaren, ilk 48 ila 72 saatlerinde ideal olarak, HIZLI bir şekilde kazanmalarına yardımcı olun.

Kimler ile çalışacağınızı seçin.

Vaktini hayatını değiştirmek istemeyen, mıymıy eden tipleri işe almaya çalışırken harcamayın. Fark etmeden insanların networku bırakmalarına neden olursunuz. Bazı insanlar negatiflikleri, ağırlıkları ile sizi geri çekerler.

SADECE başarı seviyeniz ve üzerinde çalışın. Motive olmayan bir kişiyi işe alırsanız, ona doğru bakış açısını verdikten sonra ilk davetlerini yaptırın. Hazır olmadan işe başlatmayın. Ona rehberlik edin.

İyi bir distribütör veya iyi bir networker olmak ne demektir?

İyi bir distribütör veya iyi bir networker demek, iyi bir üye olmak demek değildir. İyi bir distribütör, ekibinin organizasyon kurmasına yardımcı olacak İYİ olan birisidir. Arada büyük bir fark var.

DSN, 2020 Global 100 Doğrudan Satış Şirketi Listesi >>

Asla vazgeçmeyin.

Vizyonunuzu, her zaman kendinizin önünde tuttun.

Şu an ihtiyaç duyduğunuz şey için en çok istediklerinizden vazgeçmeyin. Mükemmelliğin zıddı, yeterince iyidir. Çoğu insan kendilerini rahatsız edecek şeyleri yapmayacak kadar rahattırlar. Geçici zorluklarınızın şirketinizde en üste gelmenize engel olmasına izin vermeyin. Vizyonunuzu, her zaman kendinizin önünde tuttun.

İstatistikleriniz üzerine çalışın.

Herkesin bir oranı, istatistiği vardır. Konuştuğunuz kişilerin sayısı, sonuçlanan sunumların sayısı ve bir sunum gördükten sonra katılanların sayısı. Harika bir işveren bile sunum yaptığı her 10 kişiden 1 veya 2’sinden fazla üye kaydı yapamayacaktır. Oranınızı bildiğiniz zaman, işiniz de tahmin edilebilir hale gelir.

Oranınız, becerilerinizi geliştirdikçe artacaktır. Oranınızı en az 90 gün boyunca takip edin. Böylece sayılarınızı bilir ve ne olacağını görebilirsiniz. Bir network marketing liderinin söylediği şu güçlü sözü unutmayın:

“Gerçekten yeterince insanla konuşmaya başlayana kadar, yeterince insanla konuştuğuma ikna olmuştum.”

Sponsorluğunuzu tutarlı bir şekilde yapın.

Lider olarak, her ay düzenli bir şekilde yeni temsilcileri desteklemelisiniz.

Tavsiyenin Gücü >>

Etkinliklerin önemini anlayın ve anlatın.

Etkinlikler, doğrudan satış içerisinde her şeydir.

Etkinlikler, doğrudan satış içerisinde her şeydir. Doğrudan satış, etkinlik odaklı bir iştir.

En başarılı distribütörlerin, bir etkinlik sırasında, büyük bir organizasyon inşa etme kararını verdiklerini unutmayın.

Çağrı yapmak konusunda ekibinize yardımcı olun.

Yeni bir ekip üyesine yardım etmenin 1 numaralı yolu, onlarla ve potansiyel iş ortakları ile üç yönlü görüşmeler yapmaktır. Tüm zamanınızı yeni temsilcinizi eğitmekle harcamayın. Sadece eğitim, sizin takımınızın ilerleyişini bir süre sonra durduracaktır. Onlarla üç yönlü görüşmeler yapın, böylece işlerini aynı anda öğrenebilir ve büyütebilirler. Sihirli numara, yeni kişinizin ne söyleyeceğini ve çağrıları kendi başına yapmadan önce sizinle 10 çağrı yapmasıdır.

Saadet Zinciri Nedir? >>

Hikayenizi aşağıdaki örnekler gibi paylaşabilirsiniz.

Network marketingde hikaye anlatmak her şey demektir.

Network marketingde hikaye anlatmak her şey demektir. Etkili hikayeler satış oranınızı artırır. İnsanlar sıradan bilgilendirmeler duymak yerine samimi, doğru hikayeler duymak isterler. Kendilerine bu işin nasıl bir yarar sağlayacağını duymak isterler. İşte size yardımcı olacak hikaye örnekleri.

Evde ailemle kalıyorum.

Ben evde kalıyorum. Çocuklarımı yetiştirmeyi, onlara değerlerimi öğretmeyi ve her gün evde olmayı seviyorum. Kurumsal kariyerimden vazgeçtiğimden beri kimliğimin bir bölümünü kaybettim. Ayrıca aileme maddi olarak katkıda bulunmak istiyorum, bu yüzden her iki dünyada en iyisini elde etmemi sağlayacak olan doğrudan satış işine başladım.

Mühendis olabilirsiniz.

Ben makine mühendisiyim. İşimin yaratıcı kısmını seviyorum ve baştan sona yeni öğeler tasarlandığını görüyorum. Bununla birlikte, iş yerimden ya da birlikte çalıştığım insanlardan hoşlanmıyorum. Bu yüzden yarı zamanlı bir doğrudan satış işine, kariyerimden uzaklaşmak ve hayatı kendi şartlarımla yaşamak için başladım.

Sağlıklı beslenmenin faydalarını anlatın.

Neredeyse 10 yıldır aşırı kilolu yaşadım. Hayal edebileceğiniz her diyeti denedim. Kilo verdim ve sonra geri altım. Son çare olarak bir doğrudan şatış şirketinin kilo vermeye ve sağlıklı beslenmeye yardımcı ürünlerini denemeye karar verdim. Sadece 30 günde 4 kilo verdim ve kendimi harika hissediyorum.

Organik ürünler hakkında konuşabilirsiniz.

40 yaşına geldiğimde sağlığım konusunda ciddi kararlar verdim. Bazı araştırmalar yaparken, günlük gıdalardaki GDO’ların, böcek ilaçlarının, toksinlerin ve kimyasalların tehlikelerini öğrendim. Organik ürünler, organik besin takviyeleri kullanmaya karar verdim. Bir doğrudan satış şirketinin ürünlerini öğrendiğimde aradığımı buldum.

Zamanlamanın önemini anlatabilirsiniz.

Doğrudan satış endüstrisinde birçok harika şirket var. Araştırdığım ve beni etkileyen şey, en başarılı temsilcilerin doğru şirkete tam doğru zamanda katıldıkları. Evden çalışabilmek için önce bir şirkete katılmışlar. Bu şirket de doğru zamanda doğru şirkettir. Yaklaşık 10 yaşında, ancak çok az kişi bunu biliyor.

Yarı zamanlı çalışmak istiyor olabilirler. 

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda pazarlama ağı şirketi var. Kişisel deneyimim ve araştırmalarım ile bulduğum şey, çoğu firma part-time için değil. İlk %1’lik kesim için tasarlanış. Bu şirket farklıdır. “Küçük başlamak isteyenler” ve ciddi insanlar için harika.

Sihirli bir açıklama yapabilirsiniz.

Yaptığım şeye kişisel bir ilginiz olabilir veya olmayabilir. Ancak beni sadece doğru kişiye götürebileceğinizi umuyorum. Tavsiyeler arıyorum. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Bir zaman ayarlayıp, üzerine konuşabilir miyiz?

(***Başarılı bir Network Marketing liderinden alıntıdır.)

Kendi ekibinizle ne tür bir ileri düzey MLM eğitimi paylaşıyorsunuz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler >>

Network Marketing endüstrisi uzun bir süre önce faaliyete geçmiştir. Yaklaşık 80 yıl önce bir Amerikan şirketi bu ticari modeli resmileştirdi. Ortaya çıkışından itibaren her yıl kendini katlayarak büyüyen bu sektör aynı zamanda dar ve orta gelirli kesim için bir umut kaynağı oldu.

Bu sektör aynı zamanda geçtiğimiz süre içerisinde yüz binlerce dolar milyoneri çıkartmıştır. Bu ticarete giren herkes başarılı oluyor mu peki? Aslında hayır. Bu bir ticarettir ve her işte olduğu gibi burada da kazananlar ve gerekeni yapmayıp, kazanamamış olanlar var.

Network Marketingde İş Ciddiyeti Ne Demektir?

Bir çok kişi networke başladıktan sonra, bu ticari alanın da kendi içinde kuralları olduğunu unutuyor. Oturduğu yerden para geleceğini zannediyor. Bu ticaretin geçici bir iş olduğunu düşünüyor. Onlara göre bu ticaret ev hanımlarının işidir veya hayatında hiçbir iş yapmayan insanlar içindir. Bu şekilde düşünen insanlar az değildir ve network marketing bu insanlara göre geçici bir eğlencedir.

Doğru çalıştığın sürece tüm işler iyidir.

Bütün işler fayda sağlayabilir, eğer doğru şekilde ilerlersen.

Bütün işler fayda sağlayabilir, eğer doğru şekilde ilerlersen. Biz acaba yer fıstığı satabilir miyiz? O işten para kazanabilir miyiz? Bazı marketlere gittiğimizde paketlenmiş yer fıstıkları görürüz. Sizce market sahibi bu yer fıstığını zararına mı satıyor? Onlar bu işten (yer fıstığı satışından) para kazanıyorlar. Hem de milyonlar kazanıyorlar. Ne iş yaparsak yapalım başarılı olmamız için, yaptığımız işi geçici olarak görmemeliyiz ve her zaman ciddiye almalıyız.

    “Geçici bir ticaret yoktur, sadece geçici ticaret adamları vardır.”

Tüm işler büyük bir iş olabilir, eğer doğru yolda ve ciddi bir şekilde yapılırsa. İnsanların çoğu bu ticareti bir iş olarak görmüyorlar. Bu rahatsız edici bir durumdur. Çünkü bir çok kişi bu ticaretin ciddi yapılmasından dolayı hayran kalır. Fakat buna rağmen bu sektörü bir çok networker ciddiye almaz. Çünkü onların düşünceleri; ciddi ve büyük bir ticareti sürdürmek için büyük sermaye gereklidir.

Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>

O zaman kendi işimizi kurmak istiyorsak neyi düşünürüz? 100 bin TL ya da 20-30 bin dolarla ancak küçük bir lokanta, küçük bir butik ya da kahve dükkanı açabiliriz. İnsanların çoğu ticaret deyince bu tarz işleri hayal eder. Bunları okulda ya da çevremizde bize öğrettiler bunlarla büyüdük. Bunun için insanlar faydalı bir işten bahsederken (Network Marketing gibi işlerin yatırımları azdır) sermayelerinin az olduğundan dolayı kimse ticari bir iş olarak kabul etmez.

Network marketinge başlangıçta (1000 – 10.000 tl karşılığında) ufak bir şeyler alarak başlanıyor. Bu yüzden bu işi hiçbir zaman ticari bir iş olarak görmüyorlar. Mesela bir TV bir ayakkabı ya da bir saat almak gibi bir eşya alınması da aynen böyledir. Ama bu ticarette tanıtılmış fırsata göre bizde bu ticaretten para kazanabiliriz. Ve bu kazanç biz emek sarf ettiğimiz için veriliyor.

Deneyerek milyoner olacağımıza inanıyoruz.

“Denerim, eğer ki başarılı olursam o zaman ciddiye alırım.”

İnsanların çoğu bu ticarete şu düşünceyle başlıyor:Denerim, eğer ki başarılı olursam o zaman ciddiye alırım.Kaç kişi şimdiye kadar böyle düşünmüştür ya da bunu duymuştur?Tamam, tamam, denerim eğer iyi olursa devam ederim ve ciddiye alırım.” Muhakkak ki bir çoğumuz böyle düşünmüşüzdür.

Böyle bir düşünce şuna benzer; bir iş adamı 50 bin liraya bir iş yeri açıyor ve şöyle diyor; “Ben açarım eğer işler ilerlerse iyi olursa ciddiye alır yaparım.” Eğer 100 bin liraya bir ekmek fırını açsan bırakıp gider misin? Yoksa para kazanınca mı ciddiye alır yaparsın? Böyle yapan bir kişi fırından para kazanabilir mi?  Hayır, önce o işi ciddi yapmak gerekir.

Bir Networker Para Hakkında Nasıl Düşünmeli? >

Önce o işi ciddi yaparsın sonra o iş para kazandırır.

İnsanlar network marketingin bir ticaret olduğunu düşünmüyorlar.

İnsanlar network marketingin bir ticaret olduğunu düşünmüyorlar. Birkaç ürün aldıktan sonra her şey bitmiş olur!.. Sadece bu işle bizim irtibatımızın ürünler hakkında olduğunu düşünmemeliyiz. İşimiz çok, önce işimizi ciddiye alırız, sonra bu iş başarılı olur ve bize para kazandırır.

Network marketing ticaretini de diğer ticaretler gibi ciddi yapmak gerekiyor. O zamana kadar işin içine girmemişsek hiçbir hareket olmayacaktır. “Bu ticarette hiç bir şey yapmaya gerek yok.” diyen kişilerden olmamayız. Konuştuğumuz insanlar zor bir iş yaptığımızı bilmeliler.

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler  – 1 >>

Bazı insanlar var ki işi böyle tanıtmaya başlar;

-“Ben bu fırsatı size anlatırım ama tanıtmadan önce söyleyeyim bu iş çok zor bir iştir. Çoğu insan bizi kabul etmez, defalarca ümitsiz olabiliriz ve mecburen ümitsizliğin karşısında ne yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.”

Sonra derki;

– “Size bu ticareti tanıtabilirim. Çünkü eğer bunlarla karşılaşmayı kabul etmezseniz hiçbir şeyi anlatmaya gerek yok.” Bu tanıtım diğer kişilerin tanıtımından daha farklıdır.
İşinizi bu şekilde sunmayı bırakmalısınız; “Gel, hiçbir iş yapmayacaksın.” İnsanlara şunu anlatmalıyız; iş zor bir iştir ve mutlaka ciddi olmaları gerekir. Her işin başarısı için o işin içine girmek gerekiyor. Unutmamalıyız ki;

‘’Tarım için en iyi gübre, çiftçinin ayak izleridir.’’

Bir ziraatçi gibi düşünmelisin. Tarlanın içinde yürüyeceksin, ekeceksin, gübre vereceksin, sulayacaksın. Tekrar söyleyelim; Tarım için en iyi gübre çiftçinin ayak izleridir. Eğer bu işin yola girmesini ve başarılı olmak istiyorsak, diğer kişilerin bizi ciddiye almasını istiyorsak önce kendimizden başlamamız gerekiyor.

Networkerlerin Sosyal Medyada Yapmaması Gerekenler >>

Bu, network marketingin gerçek tanımıdır: KALDIRAÇLI GELİR. Bir diğer adı, pasif gelirdir. Kaldıraçlı gelirin, aktif gelirden farkı nedir? Network marketin içerisinde bunu nasıl sağlayabilirsiniz?

Her işletmenin müşteriye ihtiyacı vardır. Ancak, network marketingi geleneksel satışlar gibi ele alır ve sadece kişisel satışa odaklanırsanız, bir noktada kaybedersiniz. Kendinizi sınırlandırırsınız. Çünkü bir günde sadece bir müşteriniz ve ancak çok zamanınız olacaktır.

Network Marketing Kaldıraç İlişkisi

Yalnızca perakende ürünleri satıyorsanız, önemli bir artık gelir yaratamazsınız ve bunu yaparken herhangi bir kaldıracınız olmaz. Pek çok kişi kelimelerin aynı şeyi kastettiğini düşünse de network marketing ve doğrudan satış, birbirinden çok farklıdır.

Başarılı Distribütörlerin 21 Özelliği >>

Network Marketing;

Her bireyin biraz da olsa bir şeyler yapmasıyla ilgilidir. Bu, ekibinizde ürünleri kullanan, birkaç perakende müşterisi olan ve birkaç dağıtıcıya sponsor olan yüzlerce, hatta binlerce distribütör bulundurmakla da ilgilidir. Kaldıraçla ilgilidir. Kendinizi kopyalamakla ilgilidir

Her şeyi kendinizin satmasıyla ilgilidir.

Doğrudan Satış;

Her şeyi kendinizin satmasıyla ilgilidir. Doğrudan satış, gelirinizin %100’ünün yaptığınız işe dayanmasıdır. Bir kez daha, perakendecilik, network marketingin önemli bir parçasıdır. Herkesin birkaç müşteriye ihtiyacı olur.

Network marketing, her ay birkaç satış yapan distribütör veya onlara bağlı bir kuruluş ağı oluşturmakla ilgilidir.

Yüzlerce müşteriyi bulmaya ve yüzlerce distribütöre sponsor olmaya çalışmak yerine, birkaç distribütöre gidip sponsor oluyor, birkaç müşteri bulur ve ekip üyelerinizin aynı şeyi yapmasına yardımcı olursunuz. Büyük bir takıma sahip oluncaya kadar bu süreci tekrar tekrar ve tekrar tekrar sürdürürsünüz.

Network Marketingde En İyi Müşteri >>

Doğrudan satışla, artık gelir oluşmaz (genel olarak). Tüm geliriniz, yaptığınız işe dayanır. Kaldıracınız olmaz. Evet, nasıl satılacağını biliyorsanız, BÜYÜK bir gelir elde edebilirsiniz, ancak kaldıraçlı bir gelire sahip olmak daha iyi olmaz mıydı?

Sadece dışarı çıkmak ve bir şeyler satmak istiyorsanız, BÜYÜK toptan perakende pazarlaması ile bir şirket bulun, böylece zamanınız için iyi bir ödeme alabilirsiniz. Ama, sadece bir şeyler satmak istiyorsanız, neden işlem başına büyük bir komisyon yapabileceğiniz bir emlakçı veya sigorta acentesi olmadınız? Ancak, bu seçenekleri seçerseniz çok az kaldıracınız olacağını unutmayın.

Network Marketing’in gerçek güzelliği, yüzlerce hatta binlerce kişinin çabalarından küçük bir komisyon alabilmenizdir. J. Paul Getty, bunu en iyi şekilde anlatmıştır;

Kendi çabalarımın % 100’üne, 100 kişinin gayretinin % 1’ini tercih ederim.

– J.Paul Getty –

***

Network marketing ve doğrudan satış ile ilgili düşüncelerinizi, yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Network Marketing Rehberi >>

Doğrudan Satışta, çoğu zaman biriyle iletişime geçmek için bir nedene ihtiyacımız olur. İşte özellikle yılın bu zamanı için size harika bir neden! Elinize geçen bu fırsat ile yeni yılda insanları network marketing ile tanıştırın.

Yüksek ihtimalle daha önce, birkaç yeni yıl kararı belirlemişsinizdir. Tıpkı sizin gibi, iletişime geçmek için bir neden aradığınız o insanlar da belirlemiş olabilir. Çoğunlukla kararlarınız, refah ve sağlığınıza yönelik iyi dilekler içerir.  Ancak doğrudan satış içerisinde, insanlarla tanışmak ve  ilişki geliştirmek, para kazandıran aktiviteler içerisinde yer alır. Yıl içerisinde yaptığınız partileri bu defa yeni yıla girerken yapabilir, yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Doğrudan satış içerisinde, pazarlama kısmı, ağ kurmak, ilişki kurmaktan sonra gelir. Sizin önce insanlarla ilişki kurmanız gerekmektedir. Onlarla muhabbet edin, hiçbir beklenti olmadan. Kendiniz için 2019 yılının nasıl geçtiğinden, neler yaptığınızdan ve neleri yapmadığınızdan bahsedin. 2020 yılı için yaptığınız kendi planlarınızdan, hedeflerinizden bahsedin ve onların da gelecek yıldan beklentilerini sorun.

Bu süreçte av, avcı durumuna düşmemeye dikkat edin. Yoksa yeni yıla girerken çuvallayabilirsiniz. İnsanlara avcı gibi yaklaşırsanız, önümüzdeki bir yıl boyunca sizden kaçacaklarından emin olabilirsiniz. Bunun yerine daha soft  yaklaşmakta fayda var. Aşağıdaki bazı sohbet örnekleri üzerinden kendinize alıştırma yapabilirsiniz.

Doğrudan satış işinizle, “kararlarınız bir çözüme” erişebilir.

Daha fazla para kazanmam gerekiyor.

Konuşmanız sırasında, Yeni yıl kararları listenizde ne olduğunu merak ediyorum. diye sorun.

Çoğu insan “Daha sağlıklı olmak istiyorum.”, “Daha fazla para kazanmam gerekiyor.” veya “Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak istiyorum.’’ der.

Doğrudan satış ürününüz onların sağlık sorunlarına yardımcı olabilecek bir şeyse, bu gerçeği onlara bildirin! Onlara “Kararınız için bir çözüm bulabilirim!” deyin.

Ya da doğrudan satış işiniz, kendileriyle ilgili kararlarında onlara yardımcı olabilirse onlara haber verin! Onlara “Kararınız için bir çözüm bulabilirim!” deyin.

Ürün veya iş hakkında kısaca bilgi verin. Biri ilgi duyuyorlarsa, ona sadece şunu sorun: “İlk olarak ne bilmek istersiniz?

… Ve sorularına cevap verin.

Sonra, “Şimdi ne bilmek isterdiniz?” diye sorun.

… Sonra ikinci ve üçüncü sorularına da cevap verin.

Başka soruları olmayana kadar bunu tekrarlayın. Daha sonra, hangi pozisyon en uygunsa, ister müşteri ister distribütör olsun, işe başlamalarına yardımcı olun. Nasıl? Basit, “İşte nasıl başlayabileceğini anlatayım! Sana yardım edeyim…” Bu kadar basit. Bu kapama tekniği, fazla baskı olmadan iyi sonuçlar oluşturur ve ekibinizi kolayca çoğaltabilir.

“Doğrudan Satış” terimi “Network Marketing”, “Ağ Pazarlama” ve “Çok Katmanlı Satış” alanlarında herkesi kapsayan “her şey dahil” bir terimdir.

“En iyi Network Marketing liderleri, daima yeni liderler yetiştirir.”

Bu bir söylenti ya da bir klişe değildir. Konuştuğumuz şey, ekiplerinde liderlik gelişimini ve düzenli harekete geçmeyi teşvik eden çok gerçek ve çok vicdani bir karardır.

Liderler kendilerini vazgeçilmez kılmazlar. Kendilerini değiştirebilirler. Bu, sunumları veya eğitimi yapan tek kişi olmadıkları anlamına gelir. Her zaman yeni birtakım üyelerini beceri düzeylerine, bu süreçlerin bir parçası haline gelmek için bir seviyeye dahil ederler.

Liderler kendilerini vazgeçilmez kılmazlar.

Liderler odanın tüm oksijenlerini emmez. Asla her şey onlar hakkında değildir. Onlar için, takım üyelerinin parladığını, tanınmaya başladıklarını ve para kazandıklarını görmek her zaman mutluluk vericidir.

Liderler çoğunlukla; daha kendileri farkına varmadan, insanlarda gelişen yetenekleri fark ederler. Böylece her zaman gruba bakarlar ve kararlılıkla ilgilenen insanlar için keşif yaparlar. Ve onları gördüklerinde, onlara söylerler. Takım liderliği yapabildiklerini bilmelerini sağlarlar. Bunu yaparak, her zaman gelecek olan lider nesillere organizasyonda yollarını buldurmaya çalışırlar.

“Liderlik; kaç tane takipçiniz olduğuyla alakalı değil, kaç tane lider yetiştirdiğinizle alakalıdır.”

Öyleyse bunun için ne yapıyorsun? Takımında lider yetiştirmeye özen gösteriyor musun? Unutma liderler her zaman kendinden daha iyi liderler yetiştirmeye odaklanır.

Bugünkü yayınımız, endüstrimizdeki birçok insanın yanlış anladığı bir kavram olan, network marketingde en iyi müşterilerin kimler olduğu hakkında olacak. İnsanlar ticaretlerini takip ederlerse,  işlerine ve ürünlerine olan inançlarını geliştirirlerse, daha fazla para kazanmaları ve hedeflerine ulaşmaları, gerçekleşecek basit bir fikirdir.

Bahsedeceğimiz bu konsept, kendinizin, en iyi müşterisi olmaktır. Asla başka bir firmanın, bir rakip şirketin ürününü kullanmamalısınız. Network marketing şirketinizde, kullanabileceğiniz bir ürün veya hizmet varsa, KULLANIN. Başka bir şey almayın, daha ucuzdur veya daha çok hoşunuza gidiyordur. Kendi işinizi destekleyin. Bu sadece sağduyulu davranmaktır.

Biraz geriye çekilip şu şekilde düşünün;

Rekabetinizi bu örneklerde desteklemek hiç mantıklı değil! Rekabetinizi destekleyerek, aslında kendi işinizi incitiyorsunuz. Görüyorsunuz, bir işletme sahibi olarak, kendi en iyi müşteriniz olmanız gerekir. Kendi ürün ve servislerinizi kullanmanız gerekir.

Yapmak istediğiniz son şey rekabetinizi desteklemek olacaktır. Kendi ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullanmak, kendi paranızın iyi bir sorumluluğu olduğunu gösterir. İş zekasını gösterir. Ne sattığınıza inandığınızı gösterir. Ve bu işiniz için iyidir. Sonuçta, kendi ürünlerinizi ve hizmetlerinizi kullanmak istemiyorsanız, neden kullanmak üzere konuştuğunuz başka biri olsun ki?

İşte size yapmanızı önerdiğimiz şey;

Bunu yapmanın faydaları çok büyük olacaktır. Hem kendiniz için hem de takımınızdakiler için..

Basitçe söylemek gerekirse, kendi en iyi müşteriniz olmak çok mantıklı.

Herhangi bir tür iş sahibi olduğunuzda, yapmak istediğiniz en son şey bir rakipten alışveriş yapmaktır. Kendi ürünlerinizi satın almak kendi işinize bir yatırımdır. Kendi en iyi müşteriniz olmanın sizi başarılı yapacağını garanti edemeyiz, ancak kendinize en iyi müşterisi değilseniz, pazarlama ağı pazarında başarılı olamayacağınızı garanti ederiz.

Bu kavram hakkında ne düşünüyorsunuz? En iyi müşterin olmak senin için anlamlı mı? Nedenbolmasın? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum yapın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

İyi günler…

Bugün, neden daha iyi bir dinleyici olmayı öğrenmeniz gerektiğiyle ilgili bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Görüyorsunuz, çoğu insan dinlerken korkuyor. Çoğu insan, karşısındaki kişiyi etkili bir şekilde dinlemek yerine, diğer kişilerin söylediklerine nasıl cevap vereceklerini düşünmekle meşguldür. Ya da daha kötüsü, konuşabilmeleri için diğer kişiyi rahatsız ederler, sözünü yarıda keserler.

Eğer gerçekten network marketing ticaretinizi bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız, nasıl etkili dinleyeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Lütfen işitme ve dinleme arasında bir fark olduğunu unutmayın. Dinlemek, diğer kişiye odaklandığınız zaman, ne söylediklerini dinlediğiniz ve başka hiçbir şey yapamadığınız zamandır.  İşitme duyusu ise diğer kişiyi duyduğunuzda olur. Sadece duyarsınız, onu anlamazsınız. Ancak ne söyleyeceğinizi, nerede görevli olduğunuzu veya % 100 odaklı olmadığınız hakkında düşünürsünüz.

Bu, evlilikte, ilişkilerde ve işletmede sorunlara neden oluyor. Herkes birisinin onları dinlemesini ister. İnsan olmanın bir parçasıdır bu. Çok az insanın dinlemede iyi olması nedeniyle, kalabalığın içinde göze çarpmak ve daha fazla arkadaş edinmek için yapabileceğiniz en kolay şeylerden biridir aslında. Nasıl iyi dinlendiğini öğrenirseniz, insanlar sizin yanınızda olmak ister. Seninle arkadaş olmak ve seninle daha fazla konuşmak isteyecekler.

Aşağıdaki paragraflarda yapmak istediğimiz, daha iyi bir dinleyici olmak için izleyebileceğiniz birkaç ipucunu paylaşmak;

Her şeyden önce, biriyle yüz yüze konuşurken aptal cep telefonunuzu KAPATIN. Şahsen biriyle sohbet etmekten daha kaba ve hakaret edici şeyler yoktur ve cep telefonlarının dikkatini dağıtır. Sohbete başlamadan önce telefonunuzu kapatın ve uzaklaştırın.

Diğer kişinin beden dilini modellemenin de iyi olduğunu bilmelisiniz. Geri yaslanmış bir sandalyede oturuyorlarsa, aynı şeyi kendiniz de yapın. Öne eğilirlerse, öne eğilin. Bu konuda açık olmayın, ancak başkalarının beden dilini modellemeye çalışın.

Bir başka yararlı ipucu, zihninizi temizlemektir. Kendinizi ve problemlerinizi düşünmekten vazgeçip diğer kişiye ve ne söylediklerini, sadece birkaç dakikalığına bile olsa odaklanın. Bu birkaç şey, kişisel yaşamınızda ve işinizde gerçekten büyük bir fark yaratacaktır.

Daha iyi bir dinleyici olmak, networkte size nasıl yardımcı olabilir? İşte birkaç şey:

  1. İnsanlar sizi daha çok sevecek,
  2. İnsanlar senin yanında olmak isteyecek,
  3. Potansiyel iş ortağınızın ne söylediğini gerçekten anlayacaksınız,
  4. Ürünlerinizi bir çözüm olarak sunma fırsatlarını bulacaksınız (potansiyel müşterinin söylediklerinden).

Kendinize bir iyilik yapın ve bu deneyi deneyin. Gelecek 7 gün boyunca daha iyi bir dinleyici olmak için çabalayın. Bu yazıdaki ipuçlarını takip edin, yolunuzda iyi olacaksınız. Sadece ilişkilerinde büyük bir fark yaratmayacak, aynı zamanda pazarlama ağı işinde de sana yardımcı olacak.

“Unutmayın, bir nedenden dolayı iki kulağınız ve bir ağzınız var. Onları bu oranda kullanın.”

Sosyal medya yönetimi bir Doğrudan satış profesyoneli için olmazsa olmazlardan biridir. Sosyal medya özellikle instagram ve facebook bizim vitrinimizdir. Dünyaya açılan penceremiz, sosyal medya hesaplarımızdır. Bu sebeple sosyal medyayı kullanırken doğru stratejileri bilmemiz gerekir. Sosyal medyadan satış yapmak veya network kurmak arasında farklar vardır. Eğer amacınız network marketing yapmak ise, paylaşımlarınızda doğallığı ön plana çıkarmalısınız (5D 1T) bir network marketing profesyoneli olarak nasıl düşünmelisiniz ve nasıl paylaşımlar yapmalısınız hakkında ayrıntıları bu network marketing eğitiminde bulabilirsiniz

Peki neler yapılmaması gerekiyor

Network Marketing, internetin hayatımıza getirdiği değişikliklerden payını almış bulunmaktadır. Artık insanlar dünyanın öbür ucundaki kişilere, bilgilere ve olaylara anında ulaşabiliyorlar. Bu durum sadece ilişkileri değil ticaret şekillerini de değişime zorlamıştır. Network de artık sosyal medya üzerinden para kazanılan sistemlerden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Bu süreçte milyonlarca rakibimizin olduğunun farkında olmalıyız. Peki rakiplerimize nasıl fark atabiliriz veya daha çok satışı nasıl yapabiliriz? Bu yazıda sizin, sosyal medyada yapmanız gerekenlerden ziyade, dikkat etmeniz veya yapmamanız gereken noktalar üzerinde durduk. Gelin birlikte bakalım;

Sürekli satış yapmaya çalışmak

Bu garip bir tavsiye gibi gelebilir, ancak sosyal medyada satmayın. Kitlenizi birden fazla ürün ve fırsat yayınıyla satmaya ve spam olarak tutmaya devam etmeyin. Eğitmek ve ilham vermek için çabalıyoruz.

Değer sunmamak

Kitlenizi tanıyın ve onlara katılmanız için iyi sebepler verin. Yararlı ipuçları, ilham verici hikayeler ve hatta aptal şakalar paylaşın. Kahkaha gücünü hafife almayın, bu genellikle insanların sosyal medyada olmasının nedeni. Facebook’ta daha yüksek bir seviye alarak kitlenizi farklı listelere ayırmayı düşünebilirsiniz.

İnsanlara saygılı davranmamak

Bazen, onları gönderen kişiden farklı görüşlere sahip olan diğer kişileri reddeden yayınlar görebiliyorsunuz, örneğin: “Sadece kaybedenler 9’dan 5’e işte çalışıyorlar”. Bu hiç de iyi değil ve insanları kapatabilir. Kitlenize saygı gösterin, farklılıkları takdir edin ve mesajınızı daha olumlu bir şekilde iletmeye çalışın.

Çok olumsuz olmak

Sosyal medya, düşüncelerini özgürce ifade edebileceği özgür bir alan olmasına rağmen, olumsuz mesajlar göndermeye devam etmek, kitlenizi olumsuz bir kişi olduğunuzu düşünmelerine yol açacaktır. Bir ağ kullanıcısı olmanın hatırı sayılır bir öz-motivasyon ve pozitifliğe sahip olmasından dolayı, olumsuz mesajlar size olumsuz yansıyor ve potansiyel müşterilerin sizi katılmasına engelleyebiliyor.

İlgi çekici olmamak

Yorum ve iletileri göz ardı etmeyin. Cevaplayın onları. İşe başlamadan önce ilişkiler kurun ve güvenin. Bazen olumsuz yorumlar veya mesajlar alabilirsiniz. Cesaretiniz kırılmasın ve genel çevrimiçi argümanlara katılmayın. Her zaman zarif olun ve daha büyük kişi olun – çevrimiçi veya çevrimdışı.

Eğlenin ve sosyal medyanın kalplere dokunabileceğiniz ve daha iyi hayatlar oluşturmaya yardımcı olabileceğiniz bir platform olmasına izin verin.

Siz de networkerlerin sosyal medyada yapmaması gereken hareketler hakkında tecrübelerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Network Marketingde Takım Oluşturmak İçin En İyi İpuçları

Bugünün yayınında, network marketingde takım oluşturmak için en iyi 15 ipucu hakkında konuşacağız. Bunlar, büyük bir network ekibi kurmak istiyorsanız, işinizde uygulayabileceğiniz bazı basit ve pratik ipuçlarıdır.

Pazarlama pazarında başarılı olmak için kopyalamaya (duplication) ihtiyacınız var. Hiç kimse kendi başına büyük ve başarılı bir network marketing organizasyonunu kolay kolay kurmaz. Bunun yerine, başarı bir çok insan sürekli, bir süre boyunca sürekli olarak birkaç kilit faaliyette bulunduğunda, bu olgu çok daha çabuk gerçekleşir.Burada bahsedilecek olan ipuçları, belirli bir sıraya göre yapılmamıştır. Genel olarak nelere dikkat etmeniz konusunda size bakış açısı sunmak amacı taşımaktadır;

Networkte Takım Oluşturmak İçin En İyi 15 İpucu

Bu harika sektörde 15 yıldan fazla bir zaman geçiren network marketing liderleri artık neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığı konusunda bazı kalıplaşmış tecrübeler edindiklerini belirtmektedirler. Bu ipuçları, kalbinde kopyalamak yatan network marketing sektörüne yeni başlayan insanlar için inanılmaz bir bilgi deposu haline gelmektedir. Tavsiyeler belirli bir sıraya göre listelenmemiştir. Keyfini çıkarın.

Örnek oluşturmalısınız

Sahip olduğunuz sponsorun türü olun ve işe almak istediğiniz kişinin türü olun. Liderleri çekmek istiyorsanız, kendiniz bir lider olmalısınız. Her zaman örnek olarak liderlik edin. Yeteneklerin üzerinde çalışın, böylece değerli bir insan olacaksınız. Ekip üyelerinin yapmasını istediğiniz şeyleri yapın. Ve asla takımının sana yardım etmesini beklemeyin! Sonuçta, bu bir liderlik işidir.

İşe alım konusunu öğrenmelisiniz

Sektörümüzde başarıya ulaşmış her lider, en azından 50 ila 500 kişiyi işe almıştır. Bu sayı dünya genelinde kişisel olarak 1200 kişiye sponsor olmak gibi rakamlara çıkabilmektedir. Bu sayı ilk başta çok büyük görünse de, haftada yalnızca bir kişiyi işe alabilirseniz, iki yıldan az bir sürede 100 kişiyi işe alabilirsiniz. Büyük bir network marketing ekibi kurmak istiyorsanız, her ay yeni distribütörler almalısınız. Her ay kişisel olarak kaydedilen yeni iş kurucuları için en az iki ila dört yıl arası çaba gösterin. Bunu her ay yapın ve asla durmayın. Yeni işe alımlar, iş sorunlarınızın çoğunu çözecektir.

Yeni temsilcilerinizin doğru başlamasına yardım edin

Unutma, yeni insanlar işle ne yapacaklarını bilmiyorlar. Rehberlik için seni arıyorlar. Doğru başlamalarına yardımcı olmak senin işin. Göreviniz onlara ipuçlarını öğretmek ve işlerini yapmalarına yardımcı olmak. İlk 1-2 çalışanlarına sponsor olmalarına ve işinde ilk haftalarında 1-2 müşteri bulmalarına yardımcı olun, böylece biraz para kazanacaklardır. Bu onları motive edecektir. Oradan, kök salmaya başlayın ve sponsor oldukları kişilerle birlikte çalışın.

Derinlikli çalışmanız gerekmektedir

Her zaman kuruluşunuzdaki en derin ve en heyecan verici dağıtımcı ile derinlemesine çalışın. İşletmenizi aşağıdan yukarıya doğru kurun. Bodrum katında bir ateş yakıp, sıcaklığın yükselişini izleyin. Ciddi insanları derinlemesine tanımlayın ve onlara şahsen sponsorluk etmiş gibi davranın. Kurumunuzda ne kadar derin çalışırsanız, o kadar çok insana yardım edersiniz.

Sistemi kullanın

İnsanları ekibin sistemine bağlayın. SİSTEM çözümdür. Yeni ekip üyelerinizi ekibin Facebook grubuna, toplantılara, web seminerlerine, çağrılara, canlı etkinliklere vb. ekleyin. Sistemin çalışanlarınızı sizin için eğitmesine izin verin. Her şey size ve kendinize bağlı olarak değişirse, ya maksimuma çıkacak ya da söneceksiniz

Günlük 5-10 yeni aktivite yapmalısınız

Bu bir maruziyet işi. Ürünlerinizi veya iş fırsatınızı her gün, haftada en az altı gün olmak üzere en az beş ila on yeni kişi ile paylaşın. Takımına aynı şeyi yapmayı öğret. En fazla aktivite veren kişi en büyük takımı oluşturan kişidir. Ekibinizi büyütmeye başladığınızda, ekip üyelerinizin sıcak bir pazara maruz kalmasına yardımcı olun. Network marketing yapıyorsanız, size para kazandıran faaliyetlere odaklanmalısınız.

Asla insanları yönetmeye çalışmayın

Asla yönetim moduna geçmeyin. ASLA! İnsanları desteklerken, daha fazla üretmelerini sağlamak için ortak bir hata yapmayın. Bunun yerine, perakende satışa devam edin, işe alının, yeni insanlarla konuşun ve derinlemesine çalışın. İşiniz, örnek koymak, istekli çalışmak ve asla perakende satış ve işe alımları durdurmamaktır. Unutma, bir sonraki aşamaya aynı takımla varmayacaksın. İnşa etmeye devam et!

İnsanların tanınmalarını sağlayın

Bebekler bunun için ağlar ve yetişkin erkekler bunun için ölür: TANIMA.

Ekibinizi tanımanın, en küçük şeyler için bile yaratıcı yollar bulun. Bu size çok paraya mal olmak zorunda değildir. Yaratıcı olun bu konuda. İnsanları ilk kişilere sponsorluk yaptıkları zaman tanıyın, ilk satışlarını yapın, sıralamalarını yükseltin, ilk toplantılarını yapın, vb. Sadece insanları büyük şeyler için tanımazsınız. Gelir getirici faaliyetlerden insanların daha fazlasını yapmalarını istediğiniz şeyleri tanıyın.

Yarışmalara katılın

Yarışmalar, işinizde heyecan ve büyüme BİRİMİ yaratabilir. Her hafta farklı bir yarışma yapmanızı öneririz. Bir perakende yarışması, işe alım yarışması, yeni ekip üyelerinin yarışmasına yardımcı olmak, çoğu maruziyet yarışması ya da başka herhangi bir şey olabilir. Her zaman birden fazla kazananın olabileceği yarışmalara katılın ve her zaman en iyi yapımcı yarışmalarına katılın.

Güçlü bir takım kültürü yaratın

İnsanlar başlangıçta paraya katılabilir, ancak takım kültürü nedeniyle kalırlar (veya ayrılırlar). İnsanların takdir duydukları güçlü bir takım kültürü yaratın. İnsanların insan olarak büyümesine yardım edin. İnsanların takıma katkılarını tanıyın. İnsanları önemli hissettirir. İnsanların kendilerini kazanan bir takımın parçası ve kendisinden daha büyük bir şeyin parçası gibi hissetmelerini sağlayın.

Mutlaka eğlenin

Hiç kimse başka bir patronu olsun diye pazarlama ağına katılmadı. İşinizi ciddiye alın, ancak kendinizi çok ciddiye almayın. Takımınızdaki herkese en iyi arkadaşınız gibi davranın. İnsanları önemli hissettirir bu. Başkalarına ilham verin ve diğerlerinde en iyisini ortaya çıkarın. Takımınla gül. Birlikte vakit geçirin.

“Birlikte oynayan takımlar birlikte kalır.”

İstekli ile çalışmayı kafaya takın

Kimseyi bu işte başarılı yapamazsınız. Takımınızdaki her kişi kendi CEO’sudur ve kendi başarılarından sorumludur. İşiniz, ekibinizde aç, koçanlı ve çalışmaya istekli olan kişileri tanımlamak. Bunlar zamanını geçirmek istediğin insanlar olacaklar.

Eğer öyleyse, bu takımınızın yüzde 10’undan fazlasını temsil etmeyeceğini bilin. Beklentilerinizi önceden doğru ayarlamakta fayda var. Senin işin birisini topu atmak. Topu yakalarlarsa, görevi tamamlayın ve topu size geri fırlatın, onlarla çalışmaya devam edin. Öte yandan, eğer onlara ödev verirseniz veya ne yapacakları konusunda onlara koçluk yaparsanız, ama yine de yapmayacaklarsa, gidip çalışacak başka birini arayın.

Zamanınızı etkin bir şekilde yönetin

Networkte takım oluşturmak için 15 ipucu içerisinde, en önemli maddelerden biri zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmektir.

En büyük işadamlarının hepsinin ortak düşünceleri, işinizi yarı zamanlı olarak nasıl kuracağınızı çözemezseniz, tam zamanlı olarak nasıl yapacağınızı asla çözemeyeceğinizdir. Her hafta haftanızı planlamanız gerekmektedir. Kendinize SMART bir plan oluşturun. 

Liderlerinizi bulun ve onları geliştirin

Nihai hedefiniz 2-5 lider bulmak, onları tanımak ve sonrada onları kurmaktır. Sektörümüzde BÜYÜK altı rakamlı bir gelir elde etmek için tek ihtiyacınız olan şey bu. En iyi kazananlar, yüzlerce kişiye sponsor olsalar bile, gelirlerinin çoğunu sadece 2-3 kişiden elde ediyorlar. Bu nedenle takımınıza nasıl destek vereceğinizi öğrenmeniz gerekiyor.

“Temsilciler ve müşteriler soğuk algınlığı gibidir, gelir ve giderler, ancak liderler gerçekten aradığınız şeydir.”

Her zaman uzun vadeli düşünün

İşletmeler, günler, haftalar ya da aylar değil, bir yıl boyunca inşa edilir. Pazarlama ağı işinizde verdiğiniz her karar, ekibin UZUN SÜRELİ YARARINI esas almalıdır. Hızlı bir TL kazanmanın, yanlış karar vermenize neden olmasına izin vermeyin.

Son düşünceler

Bunlar network marketing sektörü içerisinde, sizin daha sağlam ve daha başarılı bir organizasyon kurabilmeniz için network marketingde takım kurmak için gerekli 15 ipucudur. Umarız her alanda kendini değerlendirir ve gelişebileceğin yolları ararsın. Bunları işletmenize uygulamak kesinlikle takımınızı büyütmenize, daha fazla para kazanmanıza, ilerlemenize ve istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.