Network marketing takımınıza yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız? Eric Worre tarafından da şiddetle tavsiye edilen bu yöntemi işinizde mutlaka kullanmaya özen göstermelisiniz. Peki nedir bu 3 önemli aşama?

Network marketingde insanlar, sadece sıcak liste ile çalışılacağını düşünüyor. Daha sağlam bir network kurmanın yolu buradan geçiyor.Ama takımınızı büyütmek ve daha fazla kazanmak istiyorsanız sürekli listenizi genişletmek zorundasınız. Bu sanıldığı kadar zor bir uygulama değil. Aslında eğlenceli bir süreçtir.

Yeni Tanıştığınız Birini İşe Almak İçin 3 Önemli Kural

Doğrudan satışta soğuk liste ile çalışmayı öğrenmek son derece önemlidir. Çünkü sıcak listeden daha fazla soğuk listeniz olacaktır. İnsanlarla doğru ilişkiler kurmak, kuracağınız takım için mutlaka gereklidir.

Ancak insanlar genelde av-avcı mantığı ile hareket ettikleri için potansiyel müşteri adaylarını gerek kendilerine gerekse işlerine karşı soğutmaktadırlar. Peki doğru bir süreç nasıl işlemelidir? İşte yeni tanıştığınız biri ile daha iyi bağlantı kurmak için kullanabileceğiniz 3 kural:

1. “Uzun Zamandır Kayıp Arkadaşınızmış” Gibi Davranın!

Yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız?

Yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız? – Çoğu insan tanımadığı insanlarla iyi anlaşamıyor. Çünkü yanlış zihinsel yaklaşımla başlıyorlar. Kişiyi, sunmaları gereken şeylerle ilgisi olmayan, korkutucu bir yabancı olarak görüyorlar. Bu tarz bir yaklaşıma sahipseniz, başarısız olursunuz ve bağlantı kuramazsınız. Bu sizi gerginleştirir ve bu yüzden iletişiminiz tuhaflaşır.

Yeni tanıştığınız kişileri veya yabancıları “uzun zamandır kayıp arkadaş” olarak hayal ettiğinizde onlarla ilgili yeni şeyleri öğrenmeyi dört gözle bekleyeceksiniz. Bu da sizi daha da rahatlatacaktır.

2. Daha Fazla Dinleyin ve Daha Az Konuşun!

Yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız? – Eğer insanların sizi sevmesini istiyorsanız, konuşmalarına izin vermelisiniz. Herkes kendileri hakkında konuşmayı çok sever. Böylece siz konuşmalarına ne kadar izin verirseniz, sizden daha çok hoşlanacaklardır.

Çünkü bu süreç onları hemen işe dahil etmek için değildir. Siz bir bağ kuruyorsunuz. Avcı ile av arasındaki ilişki gibi düşünmemelisiniz. Onlar av değil. Daha büyük düşünün. Onlar geleceğin büyük liderleri olabilirler. Bir diğer yandan, ne kadar çok konuşursanız, o kadar çok onları sıkarsınız ve sizi bu yüzden sizi sevmeyeceklerdir.

3. Ortak Noktaları Bulun!

Yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız? – Doğal olarak, ortak olan şeylere sahip olduğumuz insanları severiz. Sizinle aynı liseye giden birine rastladığınız zamana geri dönün. Anında ona daha yakın hissedecek ve daha güçlü bir bağ geliştireceksiniz. Farklı yıllarda okula gitmiş olsanız bile, hala bir bağlantı hissederdiniz.

Aynı memlekette yaşayan ve özellikle aynı futbol takımlarını seven insanlar için de aynı bağlantı hissedilir. Bu noktalara dikkat ederseniz, takımınız için çalışmalar yaparken insanlarla hemen güçlü bir bağlantı kurabilirsiniz.

Tanımadığınız biriyle bir daha ki buluşmanızda, bu etkili 3 kuralı takip etmeyi unutmayın:

Bu üç kuralı uygularsanız, hiçbir zaman konuşacak konularınız bitmez. İnsanlarla olan iletişiminizin çok kısa sürede çok etkili biçimde gelişmesine tanık olacaksınız. Güçlü iletişim, sizi güçlü bir iş insanına dönüştürecektir.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Soğuk listenizde bulunan bir kişiyi kayıt etmek için hangi aşamaları takip ediyorsunuz? Binlerce Network Okulu takipçisi ile düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Satış Yeteneği Nasıl Geliştirebilir? >>

Network marketingde tanıtım nasıl yapılır? Sunum yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Para kazandıran aktiviteler içerisinde olan tanıtım, bazı püf noktaları içermektedir. Bu püf noktalar, sizin işinizi daha iyi göstermenize yardımcı olacaktır. Peki network marketingin temel aktivitesi tanıtım nasıl yapılır?

Her işte yapmamız gereken en önemli olmazsa olmaz bir faaliyet vardır. Bizim ticaretimizde ise bu tanıtım, yani sunum yapmaktır. Ve buda bizim ticaretimizin odak noktasıdır. Biz bu ticaretin bir parçasıyız. Network marketing adında 200 milyar dolarlık endüstrinin bir parçasıyız. Network marketingin temel bir faaliyeti vardır: sunum yapmak.

Network Marketingde Tanıtım Nasıl Yapılır?

Nasıl sunum yapacağımızla ilgili bir doğru yoktur.

Network Marketingde Kopyalamanın Önemi >>

Nasıl sunum yapacağımızla ilgili bir doğru yoktur. Sunum, karşımızdaki insanı ikna etmek için değildir, bilgi paylaşmak içindir. Bunu anlamamız bizim için çok önemlidir. Bilgi paylaşmak ve ikna etmek çok farklıdır. İkna etmek demek: Karşımızda ki insanı ikna etmek için çok uğraşırız. Bu ticarette ki yolculukta çok büyük bir felsefe (kural) vardır. Kimseyi ikna edemeyiz, onlar kendi kendilerini ikna ederler.

Bizim işimiz onların karar vermesine yardımcı olacak kadar yeterli bilgiyi paylaşmaktır. Bu bizim için “evet” demesidir. “Bu işin içerisine girmek istiyorum, bu ticareti yapmak istiyorum.” demesidir. Tanıtımı karmaşıklaştırmamalıyız. Tanıtım, basit ve 4 bölümden oluşur;

Firma hakkında bilgi vermeliyiz. Firma hakkında ne kadar bilgi vermeliyiz? Karşımızdaki kişinin ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz kadarını. Tanıtım en fazla 10-15 dakika sürmelidir.

Sunumun yönetimi vardır. Nasıl yapılması gerektiğini maddeler halinde bu yazıda belirteceğim. Sadece hangi bilgileri vermeniz gerektiğini anlatacağım. Firmadan bahsettikten sonra ki konu ürünlerdir.

Network Marketingde Davet Nasıl Yapılır? >>

Ürünlerden temel olarak bahsetmeliyiz. Bütün ürünlerden bahsedebilir miyiz? Ürün sayısı çoksa mümkün değil tabi. Eğer tanıtım yaptığımız kişi belli bir ürüne ilgi gösterirse, o ürün hakkında biraz daha fazla bilgi vermeliyiz. Eğer ilgi göstermezse şirketimizin web sitesini söyleriz gidip oradan her şeye bakabilir. Ürün merakını giderecek kadar araştırır. Sonra “şirketimizin kazanç planından” bahsetmeliyiz.

Tabi her şirketin kendine göre kazanç planı vardır ve oturup 2 dakika bundan bahsetmemiz yeterlidir, bu kadar basit. Karmaşık hale getirmemeliyiz, oturup sayfalarca yazıp çizmemeliyiz. Bizim ona vermemiz gereken bilgi ona yeteri kadar olmalıdır. Unutmalıyız ki o kişi ticarete başladıktan sonra da öğrenmeye devam edecek. Bizim o kişinin bu ticarete başlaması için karar verdirmesine yetecek kadar bilgi vermemiz gerekiyor. Bu kadar.

Çok fazla bilgi verirsek o kişiyi kaybederiz. Çok fazla bilgi verirsek karmaşıklık yaratırız ve ‘’Hayır emin değilim benim düşünmem gerekiyor.’’ der. Tanıtım düzgün şekilde ve uygun bir ortamda yapılmalıdır. Home-ofis veya çok ses olmayan bir kafe tarzında yerler de seçebiliriz. Bizim evimize gelebilir ya da biz onun evine gidebiliriz. Odağının dağılmayacağı bir ortam olması önemlidir. Son olarak potansiyel plandan bahsetmeliyiz.

MLM Fikrinizi Tutuşturun >>

Muhtemel örnekler ya da hesaplamalar. Böylece nasıl para kazanabileceğini ve ne kadar kazanabileceğini anlatabiliriz. En yakın arkadaşını ve kardeşini nereye yerleştirebileceğini gösteririz. Bir ayda ne kadar kazanabileceğini gösterebiliriz. Bu senaryolar o kişiyi heyecanlandırır. Ne kadar kazanabileceğinin gerçek potansiyelini görür.

Bazen düşünüyoruz; “Acaba tanıtım ürün odaklı mı olsa?, firma odaklı mı olsa?, Kazanç planı odaklı mı olsa? ya da potansiyel plan odaklı mı olsa?” diye ama bu fikir çok basit. Bu 4 bölümden de 2-3 dakika ve ona yetecek onun ihtiyacı olduğu kadar bilgi vermeliyiz. Ama sonuçta konu paraya ve fırsata gelir. Herkesi heyecanlandıran bir nokta vardır network marketingde.

Daha büyük bir organizasyon kurabilmeniz için;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Fakat birçok networkerin yaptığı hatalardan biri de yalan söylemektir. (Çalışmak yok, bir ayda milyoner olacaksın diyemeyiz) bu yalan. Bu tanıtımın yanlış şeklidir. Başımız belaya girebilir. O kişi ticarete başlar ve bir ay bekler, gökten para yağmadığını fark edince başımız belaya girer. Uyanmalıyız ve kendimize gelmeliyiz. Tanıtım ilgi çekici olmalı ama asla yalan, yanlış olmamalı. Bu çok önemli, tanıtımı o kişiyi heyecanlandırmak için süper çekici yapmalıyız. Onun karar vermesi için yeterli bilgiyi vermeliyiz. “Evet”, onun söylemesini istediğimiz şey bu, o yüzden yeterli bilgiyi vermeliyiz.

Basit tutmayı ve kendinizi geliştirip profesyonel olmayı küçümsemeyin.

Sunum, profesyonelce olmalı ve bir o kadarda basit. Bir kağıt ve bir kalem hepsi bu. Web sitesini görmek isterse tabletimizden veya telefonumuzdan açıp gösterebiliriz. Teknoloji gelişiyor ama tanıtım bizimle o kişinin arasında. İnsan oğlunun doğası budur, insanlar basitlik görmek ister. Bizim yaptığımız kopyalanabilmeli, yani onlarda bu ticarete girdiğinde aynısını yapabilmeli. Bizim elimizde kalem ve kağıdı gördüğünde, ‘’dostum bu kolaymış ben bile yapabilirim diyebilmeli’’ bu çok önemli.

Network Marketing’de yaptığımız her şey başkaları tarafından kopyalanabilmelidir. Yani tanıtım, karşımızdaki kişiyi heyecanlandırıp karar vermesini sağlamak için yeterli bilgiyi paylaşmaktır. Ve bizim istediğimiz karar ‘’ EVET’’. Çekici hale getirmeliyiz, inanılmaz yapmalıyız ama asla ve çizgiyi aşıp yalan söylememeliyiz. Neticede tanıtım temel aktivitedir. Tanıtım yapmalıyız, tanıtım yapmalıyız ve daha fazla tanıtım yapmalıyız. Çünkü bizi ekonomik özgürlüğe götürecek şey budur.

Network Marketingde Başarı Süreci >>

Network marketingde başarı süreci nedir? Network marketing işinde başarıya ulaşmak için yapılması gerekenler nelerdir? Finansal hedeflerimize nasıl ulaşabiliriz? Network marketing sektörüne katılan veya katılmayı düşünen herkesin aklından geçen milyon dolarlık sorulardır bunlar.

Hayattaki her şeyde başarıya ulaşmak bir oyun planı, sıkı çalışma, süreklilik ve hatta biraz şans gerektirir. Eğer network marketing endüstrisindeki en başarılı insanları incelerseniz, trendleri hızla keşfedeceksiniz.

Network Marketingde Başarı Süreci

Network marketing endüstrisindeki her başarılı insan, farklı bir kişiliğe ve farklı güçlere sahiptir. İşlerini diğerlerinden farklı şekilde inşa etmişlerdir. Ancak, başarılı insanları gerçekten incelerseniz, ortak noktalarının da olduğunu fark edeceksiniz.

Bugünkü amacımız, başarılı network marketing distribütörlerinin yaptıklarını sizlerle paylaşmak! Süreci 10 basit adıma böldük. Lütfen her adımı dikkatlice okuyun ve ileride tekrar bakmak için bu sayfayı yer imlerine ekleyin.

Doğru şirketi seçmelisiniz

Herhangi bir şirkette başarılı veya başarısız olabilirsiniz.

Herhangi bir şirkette başarılı veya başarısız olabilirsiniz. Her şirkette yükselen başarılı distribütörler ve zorluk çekenler vardır. Bir şirket seçmeye gelince, doğru şirketi seçmek ile ilgili bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken bir şey de şirket kurucularını ve yönetim ekibini araştırmak. Kimlik bilgilerini kontrol edin. Ağ pazarlaması deneyimine, kanıtlanmış bir sicile, temiz bir arka plana ve yeterli sermayeye sahip olup olmadıklarına bakın.

Son olarak, gerçekten sevdiğiniz ürün veya hizmetleri olan bir şirkete katılmanız iş hayatınızdaki başarınıza gerçekten yardımcı olur. Ürünleri gerçekten seviyorsanız, bu ürünleri veya hizmetleri memnuniyetle başkalarıyla paylaşma ihtimaliniz yüksektir.

Yasadışı Firmalara Dikkat – Network Okulu Tv >>

Kendinize bir mentor bulmalısınız.

Başarılı insanların koçları ve danışmanları vardır. Network marketing için de konu farklı değildir. Bir şeyde başarıya ulaşmanın en hızlı yolu, ulaşmak istediğiniz şeyi yapan ve eylemlerini modellemek için birini bulmaktır. Bir mentor bulun, alçak gönüllü olun ve onların tavsiyelerini dinleyin. Akıllı insanların ortak olarak yaptığı budur.

Akıl hocanız sizin üstünüzde, kişisel koçunuz veya genel bir eğitmen de olsa, başarınız için çok önemlidir. Konuştuğum her başarılı temsilci, bir mentoru, başarılarının büyük bir parçası olarak kabul eder. Bu, network marketingde en önemli konudur. Yapmak istediğin son şey yalnız bir kurt olmak ve her şeyi kendi başına çözmeye çalışmak olsun. Bu iş bir takım sporudur. Bir mentor bulmak için zaman ayırın, böylece tekerleği yeniden icat etmeniz veya her şeyi kendi başınıza çözmeniz gerekmez.

Kendi nedenlerinizi belirlemelisiniz.

Bu ticaret sizi ağlatan bir NEDEN'e ihtiyacınız var!

Bu ticaret sizi ağlatan bir NEDEN’e ihtiyacınız var! Yeterince güçlü bir nedeniniz yoksa, bu sektördeki zor zamanları atlatma olasılığınız çok düşük. Bunun için biraz zamanınızı ayırın ve nedeninizi açıkça tanımlayın. İş yapmak için gerçek sebebin olmalı. Nedeniniz para da değil, parayla ne yapacağınızdır.

Örneğin, “benim nedenim çocuklara girişimciliği öğretmek için bir yaz kampı oluşturmak. Bu benim büyük bir amacım, çalışmaya devam etmem için beni motive eden şey.” diyebilirsiniz. Ama, “Çok zengin olmak istiyorum, çok para istiyorum.” bir hedef değildir. Bunları SMART bir plan yaparak, hedefe çevirmelisiniz.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bir vizyon tahtası oluşturmaktır. Hedeflerinize uyan fotoğrafları kesin ve bir poster panosuna yapıştırın. Bu vizyon panosunu yatak odanıza asın, her gün ona bakın. Bu adımı sakın atlamayın!

Neden Başarılı Olmak İstiyorsunuz? >>

Kendinize, işiniz için bir oyun planı oluşturmalısınız.

Hedeflerinizi belirledikten sonra bir oyun planı geliştirmeniz gerekir. Network marketing başarısı elde etmek istiyorsanız bu gerçekten önemlidir. Bu sizin stratejiniz ve eylem planlarınızı içerir. İş planınız ve günlük çalışma modunuzdan oluşur. Bu, işletmenizdeki stratejik ve operasyonel çalışmaları içerir.

Başka bir deyişle, hedefleriniz neler ve hedeflerinize ulaşmak için her gün tam olarak ne yapacaksınız? Nasıl yeni müşteriler kazanacak ve bir ekip kuracaksınız? Her hafta işinize ne kadar zaman harcayacaksınız? Mesai saatlerinde ve hangi saatlerde hangi aktiviteleri yapacaksın? Her yıl ne kadar gelir elde etmeyi bekliyorsunuz? Beklenen harcamalarınız ne olacak? Tüm cevaplara sahip olmayabilirsin, ama en iyisini tahmin et.

İşinizi ileriye taşımak için her gün, hafta ve ay ne yapacağınızı gösteren basit bir iş planı hazırlamanızı öneririz. İşinizi kurmak için her gün yapmanız gereken kritik görevleri kaydetmek için basit bir ajanda kullanabilirsiniz. Bu, kabul edeyim ki çoğu insanın zorlandığı bir konu. İşleri yürütmenin zamanı geldiğinde, çoğu insan ne yapacağını bilmiyor. Sonuç olarak, işlerini ileriye taşımak için hiçbir şey yapmıyorlar. Her zaman bir programınız olsun. Her zaman işinizi planlayın ve planınızı yapın. Her gün takip edebileceğiniz basit bir kontrol listesi oluşturun.

Hemen işe koyulmalısınız.

Network başarısını elde etmenin bir sonraki adımı, işinizi uygun şekilde başlatmaktır.

Network başarısını elde etmenin bir sonraki adımı, işinizi uygun şekilde başlatmaktır. Ticaretinize nasıl başladığınız, uzun vadede kalmanız veya kısa zamanda bırakmanızda büyük bir etkisi vardır. Bir aciliyet duygusuna sahip olmanız ve işinize bir milyon dolar yatırmış ve geri ödemek için sadece bir yılınız varmış gibi davranmanız gerekir.

Çoğu insan başarısız olur çünkü oyunda finansal bir yatırımı yok, bu yüzden işlerini ciddiye almazlar. İsim listenizi oluşturup, iki veya üç özel iş görüşmesi yaparak, ilk ayınız 10-12 kişiye sponsorluk yaparak ve hızlı bir başlangıç yapmak için hızlı bir şekilde başlayın. Bu, hikayenizi inşa edecek ve işe olan inancınızı oluşturacaktır. Çoğu insanın yaptığı şey sadece kaydolmak ve sonra sadece oturup beklemek. Sonuç olarak, işlerinde hiçbir ilerleme olmuyor. Bu hatayı yapmayın.

Network Marketingde Davet Nasıl Yapılır? >>

Kişisel gelişiminiz için çalışmalısınız.

İşiniz sizin geliştiğiniz kadar büyüyecektir. Network marketing öncesinde kariyeriniz için yaptıklarınız ya bir lütuf ya da bir lanete dönüşebilir. Diğer endüstriler gibi bu da bir meslektir. Başarılı olmak için belirli bir dizi beceri gerektirir ve çok az insan hali hazırda bu yeteneklerle sektörümüze katılır. Şirketinizi, liderlik, satış, pazarlama, iletişim ve network marketing endüstrisini incelemelisiniz.

Ticaretinizin bir öğrencisi olun. Etkinliklere katılın, günlük okumalar yapın, mentorlarla konuşun, eğitici YouTube videoları izleyin… İşletme eğitiminizi üstün körü yapmayın ve ucuz olmayın. Her gün yeni bir şey öğrenmek bu işte başarılı olabilmek için kilit noktanız. Her deneyiminizi değerlendirin, öğrendiklerinizi düşünün, gerekli kararları belirleyin ve onları uygulayın. Unutmayın siz büyüdükçe işiniz büyüyecek…

Sayılarınız üzerinde çalışmalısınız.

Network marketing başarısını elde etmek için bir sonraki adım, sayıları çalışmaktır.

Network marketing başarısını elde etmek için bir sonraki adım, sayıları çalışmaktır. Bu iş bir rakam oyunudur. Her zaman böyle olmuştur ve hep böyle olacak. Evet, becerilerinizi ve stratejinizi geliştirirken daha az sayıda insanla çalışabilir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ancak yine de rakamlarla çalışmayı denemeniz gerekir. Becerilerinizde eksik kaldığınız sayıları telafi edebilirsiniz.

İşte gerçek bu. Konuştuğunuz çoğu insan, teklif ettiğiniz şeyle ilgilenmeyecek. Takımınıza katılan çoğu kişi, onlara yardım etmek için yaptığınız onca şeyi görmezden gelip, işi bırakacak. Bunun için hazırlıklı olmalısınız. Günün sonunda, büyük bir takım oluşturmak için belkide bir çok kişiye şahsen sponsor olmanız gerekecek. Bu rakam çok büyük gibi gözükebilir, ancak haftada/ayda yalnızca bir yeni kişiye şahsen sponsorluk yaparsanız, bunu yaklaşık 2-4 yıl içinde yaparsınız. Herkes bu sayıları başarabilir, hatta part-time yapanlar bile.

Birçok kişiye kişisel olarak sponsor olmak için yaklaşık 1.000 kişinin bir sunumu izlemesini sağlamalısınız. 1000 kişinin bir sunumu izlemesini sağlamak için sunuma 3,000 aday davet etmeniz gerekir. 3000 kişiyle konuşmak için 3 yıl boyunca günde 3 kişiyle ilişklerinizi geliştirmeniz gerekir. Bu milyon dolarlık bir tavsiyedir. Tek gerçek soru şudur: “Yapacak mısınız?”

Doğrudan Satışta Takip >>

İstek ile çalışmalısınız.

Bu işte başkasını başarılı bir insan yapamazsınız. İşiniz herkese iyi davranmak, onlarla tanışmak ve istekli olmaktır. Takımınızın yaklaşık yüzde 10’undan fazlası çalışmaya istekli olmayacak. Muhtemelen bundan daha küçük bir sayıdır. Çoğu kişi aramalarınızı yanıtlamaz, kimseye sponsor olmaz.

Göreviniz, başarılı olmak isteyen, gelişme arzusu ile dolu ve koçluk isteyen insanları tanımlamak. Bu insanlar sizin tarafınızdan ya da ekibinizdeki bir başkası tarafından kişisel olarak sponsor olunursa, bu insanlarla çalışmanız gerekir.

Onlara ipuçlarını gösterin, onlarla üç yönlü görüşmeler yapın, yeni arkadaşlıklar kurun ve mümkün olduğunda onlara yardım edin. Bunlar bir iş kuracak ve büyümenizin çoğundan sorumlu olacak insanlardır.

Asla başkası için, kendileri için yapmaya istekli olduklarından daha fazlasını yapmayın.

Liderlerinizi bulup, onları geliştirmelisiniz.

Bunlar vizyonu yakalayan ve büyük bir iş kurmak isteyen insanlardır.

Etrafınızdaki liderleri geliştirmek… İşte bu bir liderlik işidir. Müşteriler ve temsilcileri, mevsimler gibi gelir ve gider, ancak liderler gerçekten aradığınız şeydir. Bu, ekibinizin% 1’inden fazlasını oluşturmaz.

Bunlar vizyonu yakalayan ve büyük bir iş kurmak isteyen insanlardır. Bu küçük insan grubu her ay komisyon çekinizin çoğundan sorumlu olacak. Sektörümüzde harika olan şey, içinde on binlerce kişiden oluşan bir ekip oluşturmak ve altı rakamlı bir gelir elde etmek için yalnızca küçük bir lider grubuna (1-5 kişi) ihtiyaç duymanızdır. İşiniz, gözlerinizi ve kulaklarınızı liderlere ve potansiyel liderlere açık tutmaktır.

Liderlik niteliği veya liderlik potansiyeli olan birini bulduğunuzda, onları kendi kanatlarınız altına alın ve onlarla çalışın. Onlarla güçlü bir arkadaşlık kurun.Onlara yardım edin. Ne yaparsanız yapın, onları hayatınızdan çıkarmayın.

Network Marketingde Başarısız Olmanın 9 Sebebi >>

Başarılı olana kadar oyunda kalmalısınız.

Network marketingdeki başarı ile başarısızlık arasındaki çok da bir fark yok! Network marketing başarısını elde etmek için, işte sürekli kalacağınıza karar vermeniz ve asla bırakmamanız gerekir. Sadece birkaç ay boyunca denediğiniz stratejilerin çalışacağını umamazsınız.

Bu bir piyango veya şans oyunu değil. Ne olursa olsun, asla vazgeçmeyeceğinize bilinçli bir karar vermelisiniz! Çalıştığım en başarılı insanlar, endüstrimizde kalıcı bir başarı elde etmeden önce birkaç yıl boyunca başarısız oldular. Bırakmanın kolay olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak gerçekten network marketing başarısına ulaşmak istiyorsanız, elinizden gelenin en iyisini yapmalı ve bastırmaya devam etmelisiniz. Stratejinizi değiştirmekle bırakmayı, karıştırmayın.

Yaptığınız şey çalışmıyorsa, çalışmasını sağlayacak bir yol bulana kadar ayarlamalar yapmaya devam edin. Ayrıca başarılı olmak için kendinize zaman ayırmanız gerekir. Sonuçları görmek biraz zaman alacak.

Diğer bir anahtar da başarılı olana kadar bir şirkette kalmaktır! Eğer şu anki şirketinizle sorun yaşıyorsanız her şirkette sorun yaşayacaksınız. Tabi ki en akıllıca çözüm en baştan sorun yaşamayacağınız şirketi seçmek olacaktır.

Bu tavsiyeyi unutmamalısınız.

Jordan Adler’den  son bir tavsiye. Jordan Adler, sektörümüzde 15 milyon dolardan fazla para kazandı. İlk kişisinin kaydolması 10 yılını aldı. En iyi kazananların hepsinin ortak noktası olduğunu söylüyor: En az 5 ila 10 yıl arasında bir şirkette kalın.

100 ila 500 kişiye şahsen sponsor olun (beş ila on yıl boyunca ayda ortalama 2-5 yeni insan). Gelirinizin yüzde 80 ila 90’ını, bu insanlardan sadece 1 ila 5’inden kazanacaksınız. Bu tavsiyeye uyduğunuzda, network marketingde başarıyı elde edersiniz.

Son düşünceler

Bu ticarette başarıya nasıl ulaşılacağı hakkındaki yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Bu adımları izlerseniz, istediğiniz ve hak ettiğiniz başarıya ulaşma yolundasınız demektir. Her şey bir gecede olmayacak. Birkaç yıl ter ve gözyaşı olabilir, ama dahası çok acı olacak. Unutmayın, imparatorluklar bir günde inşa edilmedi.

Network marketing işinize bir piyango bileti ya da mucize gibi bakmayı bırakın. Gerçek bir iş gibi görün işte o zaman gerçek bir iş gibi karşılığını alacaksınız!

Network Marketingde Tanıtım Nasıl Yapılır? >>

Çoğu insan için taahhütler, korku filmi gibidir. Herkes alerji olur taahhütlere. İlişkilerde bir şey alırken bir şey için taahhüt verirsin. Her şeyde taahhüt vardır. Taahhüt, o verdiği söze ne olursa olsun bağlı kalmaktır. Birçok insan bunu yapmaya korkar, insanların özünde şu vardır; bir şey için söz vermezler!

İşinizde yükümlülük yoksa para yok, yükümlülük yoksa alışveriş yok. Ve tabi yükümlülük yoksa hayallerimiz ve hedeflerimiz bizden uzaklaşmaya başlar. Ama gerçekten sen yükümlülüğünü belirtmişsen durum farklıdır. İnsanların anlamakta zorlandığı şey taahhüdü normal hayatlarına uyguladıklarında çok daha rahat edebilecekleridir.

Network Marketingde Taahhüt Neden Önemli?

Kaçımız 9-5 çalışıyoruz? Neredeyse hepimiz. Bu hayatımızın temel taahhüdü değil mi? Her sabah uyan işe git eve gel. Her sabah uyan işe git eve gel işe git eve gel… Kırk yıl sonra düşer ve ölürüz. Nasıl bu yükümlülüğü aldık? Şikayet etmiyoruz çünkü her ayın sonunda bize maaş verirler. Biz bu işi yükümlülük olarak değil, iş olarak tanımlarız. Bunun iş olup olmadığını karşılaştırırız ve sonunda olmadığını fark ederiz.

Ticaretinizin anahtarı burada

Network Marketing’in anahtarı yükümlülüklerdir yani verdiğimiz taahhüttür.

Network marketingin anahtarı yükümlülüklerdir, yani verdiğimiz taahhüttür. Biri bize sunum yaptı, eğitim verdi ve esnek saatler hakkında konuştu. “Ne zaman istersen yapabilirsin, kuş gibi özgürsün.”dedi, bu doğru. Network marketingin gücü ve güzelliği, esnek olmasıdır. Global konsept, e-ticaret dünyanın yaşam olan her yerinde bir tuşa basarak yapabilirsin. Tamam ama hala taahhüt gerekiyor.

Ticarete ilk girdiğiniz kişi ile oturuyorsunuz ki herkes getirdiği kişilerle oturur. Bu yeni gelen insanların düşünceleri ile ilgilenmek için doğru değil mi? Bu yeni gelen kişinin her söylediğini ilk başta onaylarsınız. Onun söylediklerini ondan duymadan onu itekleyemezsiniz değil mi?

Networkte Sağlam İlişkiler Kurmak Neden Çok Önemli? >>

Çünkü onların işten çıkmalarından korktuğumuz için onları iteklemekten korkarız. Ama alt guruplarımıza bir şey öğretmeden önce hayal listesi yapılmalı ve taahhütler mutlaka alınmalı. Bunları ilk başta konuşmalıyız. Eğer bu konuşmayı yapmazsak üst levellerle alt guruplar arasındaki ilişki kötüleşmeye başlar.

Takımınızın taahhüdünü bilin

Yeni işe giren kişilerle oturup önce hedeflerinin ne olduğunu sormamız gerekir.

Yeni işe giren kişilerle oturup önce hedeflerinin ne olduğunu sormamız gerekir. Birinci olarak şunu sormalıyız;

-“Hıı ne, hedef mi? Ne diyorsun, sen bana para kazanacağımı söylemiştin!” derler. Bizim de;

-“Evet ama şimdi bana neden para kazanacağını söylemen gerek.” İkinci olarak şunu sormamız gerekiyor;

-“Bu işle ilgili ne taahhüt verebilirsin? Ne güvence verebilirsin? Bu konuda ne kadar ciddi olduğunu bilmeliyim. Nereye kadar ilerlemek istediğini bilmeliyim.”

Doğru değil mi? Çünkü sormamız gereken soru bu olmalı. “Dikkatli olmalıyım, sonra sorarım.” diye düşünme, “Şimdi bilmek sonra bilmekten daha iyidir.”demeliyiz. Alt gruplarımızın taahhüdünü bilmeye ihtiyacımız var. Onlarla oturup taahhütlerini sormalıyız. Ancak bundan sonra bir üst level olarak bundan sonra onların kendilerini bu işe adapte edebilmek için ne kadar enerji sarf edebileceklerini bile biliriz. Bir örnek ile ele alalım;

Örneğin; iki farklı kişiyi ele alalım biri Deniz diğeri ise Yusuf olsun. İkisinin yükümlülükleri birbirinden farklı. Yusuf, “Ben bu işe hayatımı vereceğim, bu iş için ne gerekiyorsa yapacağım, öleceğim gerekirse.” diyor. Deniz’in tavırları ise, “Pazartesi olmaz, Salı olmaz, Çarşamba 3 saat olabilir, Cuma meşgulüm, 1-2 saat olur.” Deniz ve Yusuf var, hangisi için daha çok çaba harcarsınız? Hangisi için daha fazla enerji harcarsınız?

Networkte Kopyalamak Ne Demektir? >>

O Zaman biz hangisine bu itekleyici odağımızı vereceğiz? Deniz %0 taahhüt veriyor, ikinci kişiye odağımı verecek miyiz? Evet ama Deniz’i itekleyemeyiz, çünkü taahhüdü açık ve net değil. Ama Deniz’e şunu diyebilirsin; “Hayır şimdi bana taahhüt vermelisin.” bunu dedikten sonra alt levelini kaybetmiş olursun. Bunun yerine “ Senin bu kararlarına saygı duyuyorum, senin bu çalıştığın çarşamba ve cumartesi günleri, seninle çalıştığım için mutluyum, hadi şimdi eğitimlere başlayalım.”

Deniz şunu fark edecek ki bu işin içinde olduğu sürece her gün taahhüt seviyesi kendi kendine artacak. Yusuf ise network marketingde daha çok potansiyel görmüş. Daha büyük bir resim görmüş, büyük etkinliklere yani konferans ve eğitimlere katılmış. Deniz’de o ilk çekini aldığında yükümlülüğü artacaktır. Her gün biraz daha iteklersek o en sonunda full time networker olacaktır.

Herhangi bir zorunluluğunuz yok.

Haftanın her günü 10-15 saat çalışma gibi bir zorunluluğumuz yok.

Haftanın her günü 10-15 saat çalışma gibi bir zorunluluğumuz yok. Haftanın 5 günü, 4 günü, 3 günü çalışabiliriz, bu neyi istediğimiz ile ilgilidir. Ama haftanın 1 günü çalışarak ayda 50 bin 100 bin lira kazanamayız hatta 2 bin lira bile kazanamayız. Burada yanlış bir şey var; bir tarafta 1 milyon dolar, diğer tarafta ise haftada 1 gün taahhüt veriyorsanız, bu olmaz.

Network Marketingde Davet Nasıl Yapılır? >>

Eğer network marketing sektöründe bir yılda 1 milyon dolar kazanmak istiyorsak ki bu mümkün haftanın 7 günü ve günde 22 saat çalışırsak bunu yapabiliriz. Taahhüt seviyemiz hedeflerimizle yani başarmak istediğimiz şeylerle çok yakından ilişkilidir. Bir insan bunu söyleyebilir;  “Benim hedefim 10 yıl sonra bir bisiklet almak.” Bugünden başlarsa yılda bir gün çalışarak bunu yapabilir, gerçi almak istediği bisikletin tarzına ve modeline bağlı bu.

Eğer şunu söylese “Dünyayı değiştirmek istiyorum şunu almak istiyorum, buraya gitmek istiyorum.” Ona şunu söyleyebiliriz; “Pardon bizim işimizde saatler esnektir. Akıllı çalışman yeterli. Bu senin kendi işindir bir üst level olarak benim görevim bu işte taahhütümüzü en üst seviyeye çıkarmaktır.” Bu zaman yönetimi ile ilgilidir.

Taahhütlerimiz tamamen kendiniz için

Network marketingde başarılı olmuş kişilerden pozitif enerji almak bizim ilk taahhüdümüzdür.

Networkümüzdeki taahhütlerimiz aynı zamanda kendimize olan, kendi gelişimimize olan, networkümüzün büyümesine dair yükümlülüklerimizdir. Bu ticarette kendimizi bireysel olarak geliştirmeliyiz, her açıdan gelişmeliyiz duruşumuzdan sunum yapma şeklimize kadar değişmelidir.

Network Marketingde Takip Nasıl Yapılır? >>

Network marketingde başarılı olmuş kişilerden pozitif enerji almak bizim ilk taahhüdümüzdür. Kesinlikle haftada 4-5 dün günde 2-3 saatimizi bu işe ayırmalıyız. Gerçekten network marketing sektöründe 3-4 yıl içerisinde bir şeyler başarabiliriz. Daha fazla şey isteyen biri haftada 7 gününü ayırmalıdır. Kendi kişisel gelişimimiz için de taahhütlerimiz olmak zorundadır. Bu işe girdikten 5 yıl sonra aynı kişi olmayacağız çünkü. Çünkü networkümüz geliştikçe biz de gelişeceğiz ve gelişmeliyiz. Yeni şeyler öğreneceğiz ve bilgi seviyemizi arttıracağız.

Bu işe yeni girmiş olan arkadaşımızla oturup taahhütlerin ne kadar önemli olduğunu onunla konuşmalıyız. Açık olmalıyız ama 2 gün derse 2 gün çok az yetmez dememeliyiz. Bunu yapmamalıyız. Onların yükümlülüklerini aldıkça onları iteklememize izin verirler sürekli iteklemeye devam etmeliyiz. İtmeye devam ettikçe yükümlülük yükselir, yükselir, yükselir. Networkümüzde taahhütler sürekli yükselmeli asla azalmamalı. İkinci olarak kişisel gelişimimize taahhüt, üst levellerimizle vakit geçirmek için taahhüt ve özellikle etkinliklere katılma taahhüdü vermeliyiz.

Gördüğünüz gibi, taahhütler şirketiniz için değil; uplinenınız için değil; tamamen kendiniz, hayaliniz ve hedefiniz içindir. Bu durumu son olarak şu örneklerle açıklayacak olursak daha güzel olur;

Network Marketingde En Önemli Konu >>

Bunlardan hangisi olacağınıza siz karar vereceksiniz;

Bunu yapmamalıyız.

 Sadece çalışan bir işçi miyiz?

Bir şirkette maaşlı çalışan müdür gibi miyiz?

Yoksa kendi sarayını inşa eden bir usta mıyız?

Şimdi kararınızı verin ve başlayın. Ama sakın gaza gelmeyin. Çünkü dış motivasyon geçicidir ve önemli olan kendi kendimizi motive edebilmektir.

Network Marketing Nasıl Yapılır? >>

Network Marketing endüstrisi uzun bir süre önce faaliyete geçmiştir. Yaklaşık 80 yıl önce bir Amerikan şirketi bu ticari modeli resmileştirdi. Ortaya çıkışından itibaren her yıl kendini katlayarak büyüyen bu sektör aynı zamanda dar ve orta gelirli kesim için bir umut kaynağı oldu.

Bu sektör aynı zamanda geçtiğimiz süre içerisinde yüz binlerce dolar milyoneri çıkartmıştır. Bu ticarete giren herkes başarılı oluyor mu peki? Aslında hayır. Bu bir ticarettir ve her işte olduğu gibi burada da kazananlar ve gerekeni yapmayıp, kazanamamış olanlar var.

Network Marketingde İş Ciddiyeti Ne Demektir?

Bir çok kişi networke başladıktan sonra, bu ticari alanın da kendi içinde kuralları olduğunu unutuyor. Oturduğu yerden para geleceğini zannediyor. Bu ticaretin geçici bir iş olduğunu düşünüyor. Onlara göre bu ticaret ev hanımlarının işidir veya hayatında hiçbir iş yapmayan insanlar içindir. Bu şekilde düşünen insanlar az değildir ve network marketing bu insanlara göre geçici bir eğlencedir.

Doğru çalıştığın sürece tüm işler iyidir.

Bütün işler fayda sağlayabilir, eğer doğru şekilde ilerlersen.

Bütün işler fayda sağlayabilir, eğer doğru şekilde ilerlersen. Biz acaba yer fıstığı satabilir miyiz? O işten para kazanabilir miyiz? Bazı marketlere gittiğimizde paketlenmiş yer fıstıkları görürüz. Sizce market sahibi bu yer fıstığını zararına mı satıyor? Onlar bu işten (yer fıstığı satışından) para kazanıyorlar. Hem de milyonlar kazanıyorlar. Ne iş yaparsak yapalım başarılı olmamız için, yaptığımız işi geçici olarak görmemeliyiz ve her zaman ciddiye almalıyız.

    “Geçici bir ticaret yoktur, sadece geçici ticaret adamları vardır.”

Tüm işler büyük bir iş olabilir, eğer doğru yolda ve ciddi bir şekilde yapılırsa. İnsanların çoğu bu ticareti bir iş olarak görmüyorlar. Bu rahatsız edici bir durumdur. Çünkü bir çok kişi bu ticaretin ciddi yapılmasından dolayı hayran kalır. Fakat buna rağmen bu sektörü bir çok networker ciddiye almaz. Çünkü onların düşünceleri; ciddi ve büyük bir ticareti sürdürmek için büyük sermaye gereklidir.

Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>

O zaman kendi işimizi kurmak istiyorsak neyi düşünürüz? 100 bin TL ya da 20-30 bin dolarla ancak küçük bir lokanta, küçük bir butik ya da kahve dükkanı açabiliriz. İnsanların çoğu ticaret deyince bu tarz işleri hayal eder. Bunları okulda ya da çevremizde bize öğrettiler bunlarla büyüdük. Bunun için insanlar faydalı bir işten bahsederken (Network Marketing gibi işlerin yatırımları azdır) sermayelerinin az olduğundan dolayı kimse ticari bir iş olarak kabul etmez.

Network marketinge başlangıçta (1000 – 10.000 tl karşılığında) ufak bir şeyler alarak başlanıyor. Bu yüzden bu işi hiçbir zaman ticari bir iş olarak görmüyorlar. Mesela bir TV bir ayakkabı ya da bir saat almak gibi bir eşya alınması da aynen böyledir. Ama bu ticarette tanıtılmış fırsata göre bizde bu ticaretten para kazanabiliriz. Ve bu kazanç biz emek sarf ettiğimiz için veriliyor.

Deneyerek milyoner olacağımıza inanıyoruz.

“Denerim, eğer ki başarılı olursam o zaman ciddiye alırım.”

İnsanların çoğu bu ticarete şu düşünceyle başlıyor:Denerim, eğer ki başarılı olursam o zaman ciddiye alırım.Kaç kişi şimdiye kadar böyle düşünmüştür ya da bunu duymuştur?Tamam, tamam, denerim eğer iyi olursa devam ederim ve ciddiye alırım.” Muhakkak ki bir çoğumuz böyle düşünmüşüzdür.

Böyle bir düşünce şuna benzer; bir iş adamı 50 bin liraya bir iş yeri açıyor ve şöyle diyor; “Ben açarım eğer işler ilerlerse iyi olursa ciddiye alır yaparım.” Eğer 100 bin liraya bir ekmek fırını açsan bırakıp gider misin? Yoksa para kazanınca mı ciddiye alır yaparsın? Böyle yapan bir kişi fırından para kazanabilir mi?  Hayır, önce o işi ciddi yapmak gerekir.

Bir Networker Para Hakkında Nasıl Düşünmeli? >

Önce o işi ciddi yaparsın sonra o iş para kazandırır.

İnsanlar network marketingin bir ticaret olduğunu düşünmüyorlar.

İnsanlar network marketingin bir ticaret olduğunu düşünmüyorlar. Birkaç ürün aldıktan sonra her şey bitmiş olur!.. Sadece bu işle bizim irtibatımızın ürünler hakkında olduğunu düşünmemeliyiz. İşimiz çok, önce işimizi ciddiye alırız, sonra bu iş başarılı olur ve bize para kazandırır.

Network marketing ticaretini de diğer ticaretler gibi ciddi yapmak gerekiyor. O zamana kadar işin içine girmemişsek hiçbir hareket olmayacaktır. “Bu ticarette hiç bir şey yapmaya gerek yok.” diyen kişilerden olmamayız. Konuştuğumuz insanlar zor bir iş yaptığımızı bilmeliler.

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler  – 1 >>

Bazı insanlar var ki işi böyle tanıtmaya başlar;

-“Ben bu fırsatı size anlatırım ama tanıtmadan önce söyleyeyim bu iş çok zor bir iştir. Çoğu insan bizi kabul etmez, defalarca ümitsiz olabiliriz ve mecburen ümitsizliğin karşısında ne yapmamız gerektiğini öğreneceğiz.”

Sonra derki;

– “Size bu ticareti tanıtabilirim. Çünkü eğer bunlarla karşılaşmayı kabul etmezseniz hiçbir şeyi anlatmaya gerek yok.” Bu tanıtım diğer kişilerin tanıtımından daha farklıdır.
İşinizi bu şekilde sunmayı bırakmalısınız; “Gel, hiçbir iş yapmayacaksın.” İnsanlara şunu anlatmalıyız; iş zor bir iştir ve mutlaka ciddi olmaları gerekir. Her işin başarısı için o işin içine girmek gerekiyor. Unutmamalıyız ki;

‘’Tarım için en iyi gübre, çiftçinin ayak izleridir.’’

Bir ziraatçi gibi düşünmelisin. Tarlanın içinde yürüyeceksin, ekeceksin, gübre vereceksin, sulayacaksın. Tekrar söyleyelim; Tarım için en iyi gübre çiftçinin ayak izleridir. Eğer bu işin yola girmesini ve başarılı olmak istiyorsak, diğer kişilerin bizi ciddiye almasını istiyorsak önce kendimizden başlamamız gerekiyor.

Networkerlerin Sosyal Medyada Yapmaması Gerekenler >>

Tanıtım konusu, ne iş yapıyor olursak olalım, başarıya ulaşmak için en önemli noktadır. Başarılı insanlarla sıradan insanları ayıran noktalardan da biri olan “yaptığı işin tanıtımını etkili yapmak” konusu, Network Marketing içerisinde de belirleyicidir.

Dünyaca ünlü kişisel gelişim uzmanı, eğitimci ve yazar T. Harv EKER’de bir kitabında, “Başarılı insanlar ile sıradan insanları ayıran en önemli noktalardan biri, başarılı insanlar ellerindeki fırsatın tanıtımı için çalışır ve onu tanıtmak için her zaman gönüllüdürler. Onu karşısındaki insana ne kadar iyi anlatırsa, karşısındakini  de o denli etkileyeceğini bilir.” diye belirtmiştir.

Network Marketing’in temel aktivitelerinden biri olan tanıtım konusu için sitemizden de geniş içeriklere ulaşabilirsiniz. (Network Marketing’in Temel Aktivitesi: Tanıtım Nasıl Yapılır?) Youtube kanalımız Network Okulu Tv’de de aklınızdaki bir çok soruya cevap bulabilirsiniz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bilenin aksine, saadet zinciri mutluluk piramidi gibi yapılar kazan kazan gibi bir sistem değildir. Ağ pazarlama sisteminin tam olarak ne olduğunu kavrayabilmeniz için diğer pazarlama sistemlerinin ne olduğunu iyi bilmek gereklidir. Diğer satış sistemlerinden olan piramit ve saadet zinciri gibi ismi olanların tamamı aynıdır. Bir tanıdığınızın size zorla bir üyelik sistemi adı altında belirli özellikler ve şartlar dahilinde ürün veya ürünleri satması olarak bilinir. Network marketing konusunda fikir sahibi olmanız, bu sistemin diğer sistemlerden daha farklı olduğunu görmeniz demektir.

Tamamen yasal bir satış yöntemi olan network marketing sisteminde insanlara sadece ihtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları ürünlerin pazarlanması ve bunu yaparken de daha önceden kullanmış oldukları ürünleri anlatarak kendi tecrübelerini paylaşarak ürünü en uygun fiyata nihai kullanıcısına sunmaktır. Aslında dürüst olarak kazan kazan mantığı buradadır.

Diğer yazı içerisinde bahsettiğimiz sistemler hem yasal olarak uygun değildir hem de eşinizi dostunuzu ve tanıdıklarınızı zorlamayla bazı satış işlemleri yapmanızı isteyen zorlayıcı bir sistemdir.

Network marketing sistemini doğru olarak kullandığımda  ne kadar kazanç sağlarım?

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Hemen zengin olayım, varımı yoğumu satayım bu sisteme para gömeyim derseniz kesinlikle yanlış düşünüyorsunuz ve Network marketing sistemine girmeden evvel bu fikrinizi tekrardan gözden geçirmelisiniz. Hiç bir işte birden bomba etkisi yapacak şekilde büyük paralar kazanmayı ve bunu hemen yağmur yağar gibi size denk gelmesini beklemeyin. Her işte olduğu üzere Network marketing sisteminde de iyi paralar kazanmayı herkes isteyecektir. Bunun için öncelikle başarılı olmak çok çalışmak ve belli başlı prensiplere bağlı işleyişe sahiptir.

Bu sistem öncelikle iş yapma potansiyeline sahip olan çalışmaya ve para kazanmaya hevesli insanların yapması gereken bir yapıya sahiptir. Network marketing sistemi, sabrınıza girişkenliğinize ve hedeflerinize ulaşma arzunuza giden yolda size profesyonel anlamda destek sunarak ,bu işte uzman olan kişiler ve kuruluşlarca sağlanan istatistikler, pazar araştırmaları ve bunlara dayalı olan bilgilerle işlerinizi takip etmenizi sağlayan bir oluşumu vardır.

Örnek olarak network marketing sisteminde çalışan ve başarılı olan insanların çoğu  başarıyı elde etme yöntemleri olarak, yaptığı işe fazladan vakit ayırarak extra çaba göstermeleri, gerekirse bu sistemde daha önceden çalışmış ve tecrübeli kişilerden destek almalarıyla başarmışlardır.

Sizde tecrübe kazandığınızda bireysel olarak sizden yardım isteyen diğer arkadaşlarınız sistem hakkında bilmeleri gerekenleri öğretmelisiniz.

Network marketing sisteminde kısıtlamalar var mı?

Hiçbir şekilde kısıtlama yoktur. Genelde bilinen yanlışlar şu şekildedir. Satıcı olarak size büyük bir bölge veya alan teslim edilir. Satmanız gereken ürün sayısı, satış tutarı, ve bitmek tükenmeyen satış baskısı ile karşı karşıya olduğunuz büyük ve sinir bozucu bir gerçektir.

“Network Marketing’de Daha Hızlı Para Kazanın” adlı içeriğimiz için>>

Network marketing sistemi için nasıl bir çalışma ortamına sahip olmalıyım?

Maliyetleri minimum, masrafları az, herhangi bir mekâna sahip olmadan evinizden veya işyerinizden çalışma imkânı sağlayan bir sistemdir. Bu sistemde seyahat etmenize eğlenmenize sosyal hayatınızdan geride kalmanıza gerek yoktur. Yaşantınıza devam ederken ekstra kazanç sağlamanıza yardımcı olacak bir sistemdir.

Başarılı bir network marketing sisteminin üyesi olmanın altın kuralları nelerdir?

Öncelikle başarıya ulaşmak zorlu bir süreç ve bu süreçte sizin yukarıda sağlanmış olan bilgiler ve istatistiksel verilere ilave olarak ürün bilgisine de ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ;

“Network Marketing’de Başarılı İnsanların Farkı İşte Bu” adlı içeriğimizi için>>

Çok katmanlı satış sistemi nedir? Bu sistemde satıcının memnuniyetini sağladığı son tüketici olan kullanıcılarını satış sistemi içine dâhil etmesiyle oluşan bir yapıdadır.

İşleyiş genelde satıcının kendi satış yaptığı müşterilerini, beğendikleri ürünlerin satılması amacıyla tavsiyelerde bulunması ile memnun olan müşterinin ve dolasıyla bilginin kullanım amacıyla doğru kanaldan doğru şekilde ihtiyacı olan kişilere ulaştırılmasını sağlamaktır.

Bu sistem sayesinde satıcı kendi müşterisi olan satıcısına prim vererek onunda pazarlamadan para kazanmasını, hatta sinsile yoluyla kendi satış ekiplerini oluşturmasını sağlayarak daha fazla prim almasını sağlayan bir yapıdır. Bu piramit şeklinde ki yapılanma ise sistem içerisinde ki herkes kaliteli ürüne doğru ne net bilgi sahilinde ulaşarak müşteri memnuniyeti en üst seviyede oluşturmaktır.

Network marketing sisteminde yerim tam olarak nerededir?

Aslında bunu biz yıllardır farkında olmadan yapıyoruz.

Aslında bunu biz yıllardır farkında olmadan yapıyoruz. İllaki memnun kaldığımız bir ürün hakkında yakınlarımıza kullanması için tavsiyede bulunduğumuz zamanlar olmuştur. Bunu sağlıyoruz ve aslında biz bu ürünün reklamını en etkili ve en başarılı şekilde yapmış oluyor ve o firma bizim anlattığımız doğru kullanım bilgileri çerçevesinde satış yapmış ve cirosunu arttırmış oluyor. Biz bu satıştan kendi prim payımızı almamız en doğal hakkımızdır. Bu primi yakınımızdan değil doğrudan satıcı firmadan alıyoruz. Yani tanıdıklarımıza ürünü doğru şekilde pazarladığımız için firma bir satış temsilci kanalıyla yaptığı satıştan doğan prim hakkını, bize teslim ediyor.

Network marketing sisteminde geçmişte yaşadıklarımıza göre örnekler

Örnek verecek olursak;

En çok kullandığımız ürünlerini etrafımızdakilere nasıl tavsiye ettiğimizi bir inceleyelim

Bulunduğunuz ilde/ilçe de çok iyi bir kokoreç yapan mekân olsun. Sizde bunu bizzat giderek denediniz ve lezzetlerden oldukça fazlasıyla memnun kaldınız. Bir yakınınız ise ileriki zamanlarda yaptığınız bir görüşme sırasında kokoreç konusu veya yemek yeme için düzgün yerler konusu açıldığında siz insani olarak içgüdülerinizle “usta bak ben geçen bir yerde bir kokoreç yedim tadı hala daha damağımda kaldı” diye överek kokoreci ve satan işyerini övmeniz ve memnuniyetini yakınınıza ifade ettiğimiz olmuştur.

“Network Marketing Nedir?” adlı en geniş Network Marketing içeriği için>>

Bir başka bir örnek ise

Bilgisayar aldığımızı ve performansında çok memnun olduğumuzu varsayalım.

Tanıdığımız bir kimseye kullandığımız bu bilgisayar hakkındaki düşüncelerimizi paylaşmak iyi ya da kötü yönlerini anlatmak, kullanımına yönelik detayları ifade etmek ve memnuniyetinizi tanıdığınızla birlikte paylaşarak onunda bu bilgisayarı almasını sağlayabiliriz.

Aslında bu bir ürün pazarlama kritiği değildir. Network marketing Türkçe ismi ile “ağ pazarlaması “ kavramı çoğu zaman internet ağı üzerinden yapılan işler gibi düşünülmektedir. Bu düşünceye ek olarak doğrudan satış olarak bilinmektedir. Bu durum yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu satış sistemi ürünün üretim aşamasından sonra nihai son kullanıcıya doğru bilgi ve en etkili kanal ile ulaşmasını sağlamaktır. Nihai kullanıcıya ulaşan bu ürünün, üreticiden tüketiciye kadar gelişi sırasında yaptığı yolculuk aslında Network Marketing sisteminin yapısını oluşturmaktadır. Bu sistem benzetme yanlış olmazsa bir örümcek ağı benzeri bir yapıyla ürün memnuniyetine göre kişilere tavsiyelerde bulunan, ilgili ürünü gönüllü olarak pazarlayan bir satış sistemidir

Network marketing doğrudan satış değildir

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Bu anlattığımız Network marketing sistemi kesinlikle doğrudan satış değildir.

Doğrudan satış bir firmanın ürününü firma satış temsilciliği yapan çalışanı tarafından yapılan bir satış tekniğidir. Bu teknikte firma satış temsilcisi satmayı planladığı ürünle birlikte alıcıyı evinde adresinde işyerinde veya bulunduğu konuma giderek ürünü tanıtması ve pazarlayarak satmasıdır. Görüldüğü üzere Network marketing ve doğrudan satış kesinlikle birbirinden farklı ayrı ayrı iki satış sistemidir.

Neredeyse on yıl boyunca uluslararası bir Network Marketing ağı kurduktan sonra, birçok insanın mesleğimizde başarısını engelleyen 7 büyük hatayı ayırt ettim. Siz veya takım üyeleriniz bunlardan herhangi birini yapıyor mu?

  1. Neden’lerin güçlü olmaması!

Neden’in demek “seni yakan şey demek” anlamına geliyor. Bu işi kurmanızın güçlü bir sebebi yoksa, engeller sizi çok çabuk durduracaktır. Bununla birlikte, bu işi yapmak istemeniz için güçlü bir nedeniniz olduğunda, engellerin üstünden geçip geçmeyeceklerini aşmanın bir yolunu bulursunuz.

“Neden’lerin daha güçlü olursa, daha fazla başarı alacaksın.”

  1. Davet’te her şeyi anlatmak!

Davet, bir telefon görüşmesi yaptığınız zaman ve tanıtım yapacağınız kişiye, iş hakkındaki bilgileri görmeye çağırdığınız zamandır. Kavramı görsel olarak paylaşmak yerine, onlara açıklamaya çalışmak, potansiyel müşterinizin kötü bir satıcıdan uzaklaşma ihtiyacı hissetmesini sağlar. İnsanların, özellikle de arkadaşları tarafından kendilerine bir şey satılmasını sevmediklerini unutmayın. Biz bir söz var “onlara her şeyi GÖSTER, onlara bir şey söyleme” . Arkadaşlarınızı davet edin ve sunumun işini yapmasına izin verin.

“Her şeyi GÖSTEREBİLİRSİNİZ, HİÇBİR ŞEYİ söylemediğiniz sürece.”

  1. Takımı yönetme çabasına düşmek!

Pek çok insan pazarlama ağına giriyor, küçük bir ekip oluşturuyor ve ekipten birkaç kişi aldığında yönetim moduna geçiyor. İlk başladığında yaptıklarını yapmayı bıraktılar. Şimdi, ekibinizdeki her bir kişi yönetim moduna geçerse, grubunuz gerçekte ne kadar büyür?

Her günün sonunda kendinize sormanız gereken harika bir soru şudur: “Ekibim bugün tam olarak yaptığım şeyi yaptıysa, maaşım nasıl olurdu?” Takımınızı yönetmenin en iyi yolu örnek olmaktır. Takımındaki tek kişi senmişsin gibi davran. Yolunuzu açmaya devam edin, ekibiniz katlanarak büyür. Unutmayın, insanlar işinize değil, size katılırlar.

“Ekibinizi yönetmenin en iyi yolu, örnek olmaktır.”

  1. Sistemi takip etmemek!

Ağ pazarlamasının bu kadar iyi çalışmasının sebebi tamamen bir sistem olması. Bir tarif izlemeye benziyor. Bir kek pişirirseniz ve önemli malzemelerden birini pastanın dışına çıkarırsanız ne olurdu? Pasta neye benzeyecek? Pazarlama ağı ile aynı şey; basitçe sistemi takip edin.

“Ateşe yakın dur” dediğimiz gibi haftalık fırsat toplantılarına ve web seminerlerine katılın, eğitim etkinliklerine katılın. Bunlar yangının yanmasını sağlayan şey. Büyük bir etkinliğe katılırken, tıpkı sizin gibi ateşin içinde kırmızı sıcak bazı kömür parçaları var. Ancak en sıcak kömür parçasını ateşten alırsanız, ne kadar sıcak olduğu önemli değildir, dakikalar içinde soğuyacaktır. Sisteme girmeyi bıraktığınızda hayatın yoluna girmesine izin verdiğinizde olan şey budur.

“Ağ pazarlamasının bu kadar iyi çalışmasının sebebi, kendi içinde tamamen bir sistem olmasıdır.”

  1. Kendi bildiğini okumak!

Akıl hocam bana her zaman bir olasılıkla aradığın bir numaralı şeyin “yol gösterilebilir” olduğunu, ikincisinin ise açlık ve arzu olduğunu söyledi. Eğer biri koçluk yapamıyorsa, en büyük yeteneklere, en iyi becerilere sahip olmaları ya da keskin olmaları ya da profesyonel olmaları farketmez. Onlar sadece formülü takip etmeyecekler ve tekerleği yeniden icat etmeye çalışacaklar ve sonuç alamayacaklar. Öte yandan, eğer koçluk yapabiliyorlarsa ve sistemi takip ediyorlarsa, tüm becerilere sahip olmasalar bile, becerileri öğrenecekler ve kazanmaları sadece an meselesi olacaktır.

Kendinizi “Bunu biliyorum” çizgisinde bir şeyler söylerken bulursanız, fincanınız dolu demektir ve yaşamınızdaki yeni bilgilere yer bırakmazsınız.

  1. Kendinize yatırım yapmayı durdurmak!

Seminerlere katılmak ve ağ pazarlaması, kişisel gelişim, profesyonel bir ağ kurucusu olmak için ihtiyaç duyduğunuz beceriler hakkında kitaplar okumak durduğunda, ilerlemeyi bırakıyorsunuz. Büyümeyi bıraktığında, aşağı iniyorsun demektir.

“Büyümeyi bıraktığında, aşağı iniyorsun demektir.”

“Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım” adlı makalemiz için >>

  1. Bırakmak!

Çoğu insanın Network Marketing’de başarılı olmamalarının ana nedeni bırakmaları ve hayallerinden vazgeçmeleridir. Yaşam ve mazeretler tarafından fazla absorbe edilirler ve nedenleri, engelleri aşmak için onları ileriye sürecek kadar büyük değildir. Çoğu insan, ilk aslarını çekmek üzereler.

Elmas Tarlaları kitabında, ana karakter elmas aramak için dünyayı dolaştı ve aramaya devam etti. Sonunda pes etti ve eve döndü. Bir başkası en büyük elmas alanlarından birinin, o kişinin arka bahçesinde olduğunu keşfetti. Eğer vazgeçersen, senin için mümkün olan yaşam tarzını asla bilemezsin. Başarılı insanların zihniyeti, asla pes etmemek üzerinedir.

“Eğer vazgeçersen, senin için mümkün olan yaşam tarzını asla bilemezsin.”

En sevdiğim hikayelerden biri de bambu hikayesidir. Bambu tohumunu ektiğinizde 5 yıl boyunca hiçbir şey görmezsiniz. Sonra beşinci yılın sonunda, topraktan çıkar ve haftalar içinde iki, üç, dört metre yüksekliğinde büyür. Bu, şu anda bu makaleyi okuyan siz olabilirsiniz. Kitap okuyor ve harekete geçiyor olabilirsiniz, fakat şu anda istediğiniz sonuçları bulamıyorsunuz.

Doğru şeyleri yapmaya devam edin – sesleri dinleyin, kendinizi geliştirin – ve zamanla bir bambu gibi ateş edeceksiniz. Elbette kalın ve kim bilir, bir gün dünyanın dört bir yanındaki sahnelerde konuşarak şirketinizde en üst seviyeye ulaşıyor olabilirsiniz. Belki bir gün, yazı yazan veya ses kaydeden ve dışarı çıkıp yaptıklarınızı yapmak için başkalarına ilham veren lider olursunuz.

Network Marketing’e ilk başladığımda 5 yıl boyunca zorluklarla mücadele mücadele ettim. Bu zorluklar karşısında öğrenilmesi gereken 4 beceri geliştirdim. Bu işte başarılı olmak istiyorsanız, edinmeniz gereken 4 temel Network Marketing becerisine birlikte göz atalım;

Network ve onu gerçekten başarılı kılmak için gereken beceriler hakkında konuşalım.

Neredeyse 20  yılda finansal özgürlüğe yol açan, nihayetinde çözdüğüm ve beş yıl boyunca yaşadıklarım için size bir tür çerçeve vereceğim.

Networke ilk başladığımda mücadele ettim ve benim gibi devam etmişseniz neden bahsettiğimi biliyorsunuzdur. Bu yabancı bir kavram. Zor. “Ne yaptığımı bilmiyorum” diyebilirsiniz. Reddedilmekten korkuyorum. İnsanların ne düşüneceğinden korkuyorum. Bu benim için yeni bir dünya. ”

Fırsat için heyecanlısın. Enerjin en üst seviyede. Çalışmak istiyorsunuz ancak ilk işlemi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Biliyorum, çünkü uzun bir süre boyunca yaşadıklarım tam olarak buydu, bu yüzden beni yukarıya çıkartan şeylerden bahsedeceğiz.

Ağ Pazarlamacılığına İlk Katıldığım Mücadeleler

Ağ pazarlamasına 18 yıl önce başladım. Beni dahil eden kişi bana görev verdi ve tazminat planlarında altı kişiyi kaydetmeniz gerekiyordu. Bana “Bu kolay. Bunu yapabilirsiniz.” dedi.

Yapabileceğimi söylediğinde, bu benim sahip olduğumdan daha fazla inanç içeren bir cümleydi. Ama kolay olduğunu söylerse, atlayacağıma karar verdim.

Ancak ben hiç kimseye kolay olduğunu söylemedim. Bunu asla yapmayın. Bu durum kesinlikle sizi bir gün ısırmaya gelecek. İlk girdiğimde kesinlikle para kazanmadım. Süreç için inanılmaz derecede müteşekkirim çünkü başlangıçta kazanmayı öğrenmekten daha önemli olduğunu düşünüyorum.

Bir başarı temeli oluşturmamı sağladı. Gerçekten kişisel gelişimin temelini oluşturuyordu. Kişisel gelişim kitaplarına maruz kaldım. Bundan önce kişisel gelişim kitabını hiç okumamıştım. Sponsorum bana “Düşün ve Zengin Ol” kitabını verdi ve okuduğumda kitap zihnimi aydınlattı. Hayal etmeye ve gelecek için ümitlere sahip olmaya başladım.

Bana güç verdi ama yine de iki yıl süren etkinliklere ve kitap okumaya başladıktan sonra üç kişiye sponsor oldum. İki tanesinin işe giriş ücretlerini ben ödedim. Biri annemdi. Ona içinde olduğunu bile söylemedim.(bunu da yapmayın)

İki Yıl ve Başarı Yok

2 yılın sonunda sadece 1 kişi kaydettim ve o hemen işi bıraktı. Grubumda bir kişi vardı. O bendim. Öyleydi.

Sonra başka bir şirkete katıldım ve sefil bir şekilde başarısız oldum.yine başka bir şirkete katıldım ve yine sefil bir şekilde başarısız oldum ve bir başkasına, bir başkasına ve başka birine katıldım.

Çok fazla hayal kırıklığım olmuştu.

Hiç sosyal kaygınız oldu mu bilmiyorum ama insanlarla konuşurken büyük sosyal kaygı duydum. Kendi kendime merak ettim, “Benim neyim var böyle? Neden bu işi yapamıyorum? ” Büyük etkinlikler gidip, benden sonra işe giren diğer insanları gördüm ve geride kaldığımı hissettim. Bunu yaparken benden daha zeki olmayan insanlar gördüm ve kendimi dövdüm.

Kendime yeterince yaşlı veya yeterince akıllı olmadığımı, insanlarla yeterince iyi olmadığımı, iyi bir konuşmacı olmadığını söylerdim. İçimden kendime “Bu işi asla yapamayacağım.” diye söylenip duruyordum. Neyse ki, yeterince uzun süre dolandım.

Yeterince Uzun Sürün

Bir anahtar var. İnancını elde edene kadar yeterince etrafta dolanıyorum çünkü olan şu ki, bu mesleğe farklı bir seviyede giriyoruz.

“Gerçekten yüksek bir bina inşa etmek istiyorsanız, çoğu durumda, gerçekten derin bir temel kazmak zorunda kalacağınızı fark edin.”

Neyse ki, maddi özgürlüğüme yol açan sağlam bir temel attığım yıllar geçirdim. Dünyadaki 80 ülkeye seyahat edebildim. Çılgın, inanılmaz bir hayat oldu. Şahsen hemen hemen herkes için mümkün olduğuna inanıyorum.

Neredeyse herkes çalışarak kendine bu imkanı sağlayabilir. Yapamayacağınız bir durum düşünemiyorum, çünkü birçok farklı kesimden hayatını kaybeden insanlardan çok daha fazla mazerete sahip birçok insan gördüm ama yine de başardılar.

Şirkette 21 yaşında en üst sırada yer alan çocuklar gördüm. Arkadaşlarımdan biri 24 yaşındaydı ve multimilyonerdi. Tecrübesi ve güvenilirliği olmadan networke girdi, ancak sıkı çalışması onu amacına ulaştırmıştı.

Neden işe yaradı? Çok büyük bir arzusu vardı. Büyük bir kararlılığı vardı ve işi yapmaya istekliydi. Bunları anlatıyorum çünkü eğer ben yapabildiysem herkes yapabilir. Herkes yapabiliyorsa sen de yapabilirsin.

# 1 – Sürece Taahhüt

Bu sizi ustalaşmanız gereken ilk ağ kurma becerisine yönlendirir; İşe yaramasını taahhüt etmelisin.

“Bu işi ben yapacağım” diyene kadar hiçbir şey işe yaramaz. Başarısız olmak için imkân yok.

Reddedilmediğiniz sürece başarısız olacaksınız. Bu olacak. İnsanların senden uzaklaşmasına neden olacaksınız. Bu olacak. Ne kadar iyi olduğunun önemi yok, insanların senden uzaklaşmasına neden olacaksın.

Sana deli olduğunu söyleyen insanlar olacak. İnsanlar sana gülecek ve alay edecekler. Bir süre boyunca cahil insanlardan sosyal olarak kabul görmeme konusunu göze alacaksınız. Kazandığın zaman onlar da geri dönecekler. Bu insanlar şöyle olacak: “Aman Tanrım. Yapabileceğini her zaman biliyordum.”

Bazı durumlarda, şanslı olduğunuzu, zamanlamanın sizin için uygun olduğunu ve kendileri için zamanın uygun olmadığını söyleyeceklerdir. İnsanlar neden yapamadıklarına dair her türlü saçmalığı ileri sürecekler. Sorun yok. Bu oyunun bir parçası. Profesyonel olduğunuzda, hatırlamanız gereken şeylerden biri de bu durumun,  oyunun bir parçası olduğudur.

Bu sabah kahve dükkanında biriyle konuşuyordum ve Network hakkında konuşmaya başladık. Bu şirkete dahil olduğunu ve başka bir şirkete gitmek için bir sürü insanın can attığını söylüyordu. Unutma bu da aynı zamanda oyunun bir parçası. Neden mi?

Çünkü her iki yılda bir, başka bir şirket açılacak ve insanlar “Ohh, aman tanrım!” gibi olacaklar. Yeni açılan firma için gözleri parlayacak. Diğer tarafta çimenlerin daha yeşil olduğunu söyleyip duracaklar.

Dinleyin, bunu hayatım boyunca, 24 yıldır yapıyorum. Her iki yılda bir olan şey sadece bu. Yine de sizden ayrılacak insanlar olacak. Ancak bunun oyunun bir parçası olmadığını düşünürseniz siz de aynı duruma düşeceksiniz. Başarıyı yeni bir network şirketinde arayacaksınız.

# 2 – Yapmaya Karar Verin

Süreçte  kalmaya istekli olmalısın. İhtiyacınız olan ikinci network becerisi bunu yapacağınıza karar vermektir. Ne zaman ki yapmaya karar verdim işte o zaman benim için her şey daha da netleşti.

Ağ pazarlamacılığının mesleğim olacağına karar verdiğimde, işimi bırakmadım. Faturalarımı tam zamanında ödeyebilmek için işimi sürdürdüm. Fakat işim B planımdaydı. Ağ pazarlaması A planımdı. Zihnim hep buradaydı.

Kendimi tam zamanlı olarak çalıştırabildim. Açıkçası, gökyüzü bundan sonraki limitim olmuştu.

Süreç konusunda kendine söz vermelisin. Karar verene kadar, hiçbir şey işe yaramayacak. Ağ pazarlamasında herhangi bir milyonlarca dolar para kazanana bakarsanız, her şeyin bir kararla başladığını açıkça görebilirsiniz.

“Karar verene kadar asla yüksek bir başarıya ulaşamazsın.”

# 3 – Uzmanlık İçin Yeni Becerileri Öğrenme

İhtiyacınız olan üçünü temel network becerisi, yeni beceriler geliştirmek ve öğrenmektir. Bu duruma  bir doktor olmak gibi bakmalısın.

Doktorlar tıp fakültesine gider. Avukatlar hukuk fakültesine gider. “Doktor olacağım ama tıp fakültesine gitmeyeceğim” diyecek olsam, benim hakkımda ne düşünürsünüz? Avukat olacağımı ve hukuk fakültesini atlayacağımı söylesem, benim hakkımda ne düşünürdünüz?

Deli olduğumu düşünürdünüz, aptal ya da her ikisi. Okula gitmeden bunlardan biri olabileceğimi düşünürsem delirir ve aptal olurdum, çünkü bu olmazdı.

Bir Mentor bul

Size önerim, rezonansta olduğunuz bir kişiyi seçmek ve onlardan öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek. (Sizi çalışmaya itecek ve size yardımcı olacak bir mentor)

Akıl hocamla tanıştığımda, çok fazla bir varlığı yoktu, ama saygı duyduğum bir adam olduğuna karar verdim. Sonuçları ürettiğini biliyordum. Ondan alabildiğim her şeyi öğrendim. Bugün sunumlarıma bakarsanız, neredeyse birebir kopyası. Çok çok basitler.

Bana birincisi bilgilendirici, ikincisi de eğlenceli olmak gibi şeyler öğretti. Bu yüzden sunumlarım çok eğlenceli geçer olmuştu. Sunumumda aşırı derecede çatık kaşlılığı bırakmıştım. Genel olarak, çok daha fazla eğleniyordum. Neden peki? Çünkü bana öğrettiği şey buydu. İnsanları eğlendirirseniz, onların kalbine girer ve şüpheciliği atlarsınız.

Birini seç ve her şeyi öğrenin. Sahip olduğum her şeyi öğrendiklerim sayesinde yaptım. Bir milyondan fazla temsilciye ulaşan bir organizasyon oluşturmamın bir nedeni var. Benimle ilgisi yok. Her şey bahsettiğim adımlarla ilgili.

# 4 – Becerileri Uygula

Dışarı çıkıp becerileri uygulamalısın çünkü pratik yapmadan asla ustalık kazanamazsın. Bisiklete binmeyi öğrenmeye çalışmak gibi bir şey.  Ama bunu bir de sadece kitap okuyarak öğrenmeye çalışın. Sadece kitap aracılığıyla bisiklete binmeyi öğrenemeyeceksiniz. Sizin bisiklet üzerinde pratik yapmanız gerekmektedir. Yeri gelecek düşeceksiniz, ayağınız kanayacak. Ama her geçen gün daha da profsyonel hale geleceksiniz.

Belki bir YouTube videosu izleyebilirsiniz. Size bazı önerilerde bulunurlar, ancak öğrenmek için gerçekte pratik yapmak zorundasın. O becerileri harekete geçirmelisin. Gitar çalmayı öğrenmek istersen de aynı şey geçerlidir.

Birisinin 100 YouTube videosu izlediği için, harika bir gitarist olacağını düşünmesi aptalca olurdu. Aklı başında olan hiç kimse bir sürü video izledikten sonra harika bir gitarist olmayı beklemez.

***

(Alıntıdır!)