fbpx

Güçlü Liderlerin Kendileri İçin Belirlediği 10 Liderlik Hedefi

Birçoğumuz liderleri düşündüğü zaman, genellikle güçlü, popüler ve ya çok etkili olarak öne çıkan bireylere odaklanırız. Mevcut ve geçmiş başkanları ve politikacıları, dünyaca ünlü konuşmacıları ve düşünce liderlerini, iş ve kurumsal guruları, hatta spor ve eğlence ünlülerini düşünebiliriz. Ancak gerçek liderlik popülerlik, dış güç veya nüfuz ile tanımlanmaz. Güçlü liderler genellikle arka planda ve spot ışıkların dışında çalışırlar, değişimi etkileyebilmelerinde rahat ve güvende olurlar.

Liderliğin unvanla ilgisi yoktur. Gerçek bir lider diğerleri üzerinde güç ve kontrol istemez. Aksine, güçlü bir lider başarısını ilham verdiği ve güçlendiği kişi sayısına göre gösterir. Bunu zorla, yıldırma veya zorlama ile, isimleri, konumları veya rütbeleri ile yapmazlar. Bunu eylemleriyle ve kişisel güçlerini, değerlerini ve dürüstlüğünü her zaman göstererek yaparlar. Neyin güçlü bir lider kıldığını ve hangi liderlik hedeflerinin daha iyi olmaları için iyi liderlere ilham verdiğine bakalım.

  1. Kişisel Sorumluluk ve Öz Disiplin Geliştirme

Daha iyi bir lider olmak istiyorsanız, tam olarak anlamanız ve kendinizin liderliğinin olması gerekir. Başkalarına kendi işlerinde ve yaşamlarında sorumluluk ve liderlik almayı öğretmek için, güçlü bir lider her zaman bu nitelikleri göstermek ve modellemek için çaba gösterir. Bu, kişinin kararları, eylemleri, davranışları ve sonuçları da dahil olmak üzere olumlu ya da olumsuz olduğu gibi, yaşamının tüm sorumluluğunu kabul etmek demektir. Bu, hatalarını ve başarılarını, aldıkları dersler ve hediyeler için eşit takdirle görmek demektir.

Güçlü bir lider olmak için aynı zamanda kararlarının ve eylemlerinin tarafsız ve kontrollü bir şekilde yürütülmesi gerekir. Kişinin bu eylemlerin ve kararların tepkilerinin her zaman tam olarak farkında ve hazırlıklı olması için kendi kendini disiplini konusunda pratik yapmak ve geliştirmek anlamına gelir.

“İş Hayatında Etkili Liderlik Teknikleri” adlı makalemiz için>>

  1. İncelikle Başarısız Olmayı Öğrenme

Gerçek bir lider, elde edilemeyecek bir yanılsama olduğunu anlarken mükemmelliğe çalışır. Bu şekilde, en az başardıkları sıklıkta başarısız olmayı umar ve denklemde kayıpları sayar. Hatalarını ve başarısızlıklarını gizlemeye çalışmak, öfkeye kapılmak veya başkalarını kayıplarından dolayı suçlamak, sadece aptal görünmelerini sağlamakla kalmaz; aynı zamanda onları kayıplarından öğrenme ve lider olma konusunda büyüme fırsatından mahrum eder.

Güçlü bir lider, başarısız olmaktan korkmaz veya utanmaz ve bunun yerine kayıpları tam olarak inceler, bunları öğrenme fırsatları için iyice araştırır, gelecek için düzeltmeler yapar ve geliştirir. Bu şekilde, iyi bir lider hatalarından ve zarafeti ve saygınlığındaki başarısızlıklarından uzaklaşarak başkalarının da aynısını yapmalarını sağlayarak güçlendirebilir.

  1. Dikkatli ve Aktif Dinleme Yapmak

İyi bir lider karşıdakini iyi dinlediğinde, sadece liderlik ettikleri kişilere saygı duymaz, aynı zamanda her insanın doğasında var olan bilgelikten kazanır.

  1. İyi Yuvarlaklık Geliştirilmesi

Herhangi bir alanda lider olarak başarının önemli bir anahtarı birden fazla yeterlilik alanı geliştirmektir. Bu, ilk bakışta bariz bir bağlantıya sahip olamayacak ancak sonunda zor veya zorlu durumlarla karşılaştığında seçim yapabileceğiniz beceri ve bilgi birikimine sahip sağlam ve çeşitli bir ‘araç kutusu’ sağlayan ayrı disiplinlerde ustalaşmak anlamına gelir.

Kişinin tecrübe ve becerilerinde çok yönlü olması aynı zamanda daha geniş bir insan yelpazesinde daha iyi ilişki kurabilecek, anlayabilecek ve bu nedenle daha geniş bir insan yelpazesine liderlik edebilecek olması demektir.

  1. Bina Esnekliği

Esnekliği güçsüzlüğün zıttı olarak düşünebilirsiniz, ancak esneklik, değişim zamanlarında esnek kalmamıza, stres ve zorluklarla karşı karşıya kaldığımızda kırılmak yerine bükülmemize, yaşamın kaçınılmaz zorluklarına ve başarısızlıklarına katlanmak ve üstesinden gelmemize izin veren bir dizi nitelik ve karakter özelliğidir.

Esneklik ayrıca finansal nitelikte olabilir; cezbedilmeden para kazanabilme, eğilimleri aşarken aşırı derecede etkilenmeden veya dikkatsiz davranışları engellemek için sağlam bir temel atmak, bir kişinin finansal fırtınaları zarif ve bağımsız bir şekilde havalandırmasına olanak sağlayacaktır.

  1. Gelişen Liderlik Varlığı

Etkili bir lider olmak için başkalarının saygısını kazanmak gerekir. İşleri halletmek için bilgi ve becerilere sahip olmak yeterli değildir. Güven, iletişim becerileri kesinlikle liderlik havası yaratmada yardımcı olabilir, ancak bu yeterli değildir. Ne kadar parlak olursanız olun, bütünlük sahibi bir kişi değilseniz, gücünüz zayıf olacaktır.

Dürüstlük, kim olduğunuzu bilmek, temel değerleriniz ve neye dayandığınız konusunda net olmak ve ardından bunların hepsine uygun davranmak ve konuşmaktan gelir. Dürüst, sadık ve saygılı bir şekilde davranmazsanız, başkalarına sadakat, dürüstlük ve saygı uyandırmayı ümit edemezsiniz. Alçakgönüllülük ve açık fikirlilik, ilham veren ve saygı duyulan bir lider olmayı ümit etmek, teşvik etmek için diğer hayati niteliklerdir.

  1. Diğerlerinde Liderliği Belirleme ve Destekleme

Takipçiler önemlidir. Yönlendiren ve karmaşık işlemlerin dakika işlemlerini yapan insanlar, kelimenin tam anlamıyla dünyayı koşuşturuyor. Öte yandan, liderin rolü öncelikli olarak mentor, delegasyon ve diğerlerini yönlendirmektir. Sonunda şu anda işgal ettikleri rolü üstlenebilecek yeni liderler yaratarak kendilerini gereksiz kılmanın hayati önem taşıdığının farkındadır.

Sanayinin ve iş dünyasının gerçek liderleri, başarılı olmak için kendilerini yetkin insanlarla çevrelemeleri gerektiğini biliyorlar ve diğerlerinde liderlik özelliklerini aktif olarak araştırıp geliştirecekler. Üst sıraları korumak ya da egoyu korumakla ilgilenmiyorlar – başkalarını iyileştirmeye ve lider olmaya teşvik etmenin nihai olarak hedeflerine daha hızlı ulaşmaları anlamına geldiğini anlıyorlar ve bu onlara tüm organizasyon / iş / toplumun yanı sıra onlara yarar sağlıyor.

“Yüksek Performans Gösteren Takımların Sırları: Liderlerden 9 Tavsiye” adlı makalemiz için>>

  1. İkna Etmek

İyi bir lider olmak temel olarak psikoloji ve insan davranışında bir alıştırmadır. Bir lider, kendileri de dahil tüm insanların duygusal yaratıklar olduğunu ve düşmanlık, şaşkınlık veya şüphe duydukları talimatlara, bilgilere veya rehberliğe olumlu cevap vermeyeceklerini bilir. Sonuç olarak, bir lider çoğu insanın içinde yaşadığı duygusal dili kullanarak etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmesi gerektiğini bilir. Akıllı bir lider, duygusal ilişki kurmaya ve duygusal sisteme konuşarak, başkalarını bir dürüstlük ve bilgi alanından geldiği konusunda daha iyi ikna edebilir ve herhangi bir tereddüt veya muhalefeti reddedebilir.

  1. Kişisel Kaynakları Yönetme

Beyin, kas gibi, belirli bir süre için belirli miktarda çalışma çabası uygulayabilen bir insandır. Ve diğer tüm kaslarda olduğu gibi, kendini yeniden inşa etmek ve eski haline getirmek için dinlenme zamanına ihtiyacı var. Duygusal ve enerjik bedenlerimiz de aynı şekilde kabloludur. Bu sistemlerin herhangi birinde çok uzun süre fazla baskı veya stres olması verimsizlik, bitkinlik ve sonunda bozulma ile sonuçlanacaktır.

Liderlik sanatında ustalaşmaya kararlı olanlar kişisel kaynaklarının – enerjileri, duyguları ve zihinleri – sınırsız olmadıklarını ve düzenli olarak şarj edilmeleri gerektiğini kabul ediyorlar.

  1. Daima Büyük Hedeflere Yönelmek

Büyük bir lider her zaman daha büyük resim anlamında düşünmeye çalışmakta, bir kuşun gözünü daha büyük hedefin alanını kaybetmemek için günlük olaylara ve olaylara bakmaktadır.

Bu, yaşamdaki konumunuzdan bağımsız olarak yapılacak değerli bir şeydir. Her zaman açıklık hissini sürdürmeye, geçici ve sürekli değişen sisin içinden görünmeye çalışarak ve sahalarını ilerleyen yolda sabit tutmaya çalışırlar. Bu şekilde, güçlü bir lider mevcut zorlukların, yanlış adımların ya da engellerin panik ya da dramalarına kapılmaz ve beklenmedik olaylarla karşılaşmadan etkili ve sakince başa çıkabilir.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,422BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,553TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Müşteri Odaklı Örgüt Kültürü Nedir?

Müşteri odaklı örgüt kültürü nedir? İşletmelerin, müşteri ilişkilerini başarılı bir şekilde uygulayabilmesi için müşteri odaklı bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir. Müşteri odağı, müşteriler için...

Doğrudan Satışta Kişisel Markanızı Nasıl Oluşturursunuz?

Doğrudan satışta kişisel markanızı nasıl oluşturursunuz? Doğrudan satışta, şirketinizin markasını tanıtmak için bir sürü yol vardır. Ancak, şirketinizin markasını, kendinize ait hale getirmekten ve...

Doğrudan Satışın Avantajları – İşinizi Ucuza Nasıl Kurabilirsiniz?

Doğrudan satışın avantajları girişimcilik fikrine sahip olanların planlarında yer etmektedir. E-ticaretin gelişmesi de bu sektöre inanılmaz katkılar, avantajlar sağlamaktadır. Özellikle geleneksel işlerde bir başlangıç...

Super Bowl’a Damga Vuran Tom Brady Kimdir?

Tom Brady kimdir? Dünyaca ünlü sporcu dünyada en çok izlenen spor müsabakalarından Super Bowl tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır. Dünyanın en başarılı sporcuları arasındaki...

Instagramda Satış – Instagram İşletme Hesabı İçin İpuçları

Facebook'a bağlı sosyal medya araçlarından olan Instagram, instagram işletme hesabı ile instagramda satış yapmak isteyen girişimcilerin gözdesi olmuş durumda. E ticaret sektöründe satış pazarlama...

Doğrudan Satışta Sıkışık Durumdan Nasıl Kurtulursunuz?

Doğrudan satış işinizde araya sıkışmış gibi mi hissediyorsunuz? Planlarınız istediğiniz gibi gitmiyor mu? Üzülmeyin, herkesin hayatında tekdüze geçen, sıkışmış gibi hissetti dönemler mutlaka vardır....