fbpx

Avon, Göğüs Kanseri Erken Teşhisine Destek Olmak İçin Dünya Çapında “#BreastBreak” Başlattı

0
Avon, Göğüs Kanseri Erken Teşhisine Destek Olmak İçin Dünya Çapında “#BreastBreak” Başlattı

Avon, 27. yılında Göğüs Kanseri Bilinçlendirme Ayı’nda, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara, erken teşhis konusunda destek olmak için “#BreastBreak” (#GöğüsMolası) başlattı

2018 yılında dünya genelinde kaydedilen 2 milyon yeni göğüs kanseri vakasıyla göğüs sağlığının bir öncelik olması gerektiği gerçeğinin aydınlatılmasına yardımcı olmak için Avon, 5 milyon satış temsilcisini harekete geçirerek, kadınları teşvik etmelerini sağlamak için bilgi ve tavsiyeler veriyor. “#GöğüsMolası”, dünya çapında düzenli kişisel kontrollerle ilgili diyalog kurmayı, göğüste görülen herhangi bir değişikliğin farkında olmayı veya tıbbi bir uzmanla konuşmayı için zaman ayırmayı içermektedir.

Dünyadaki kadınlar, erkeklere oranla, çocukları, yaşlıları ve hasta yakınlarını daha fazla önemsemekte ve yine erkeklere göre zamanlarını iki ile on kat daha fazla ayırmaktadır. Ancak, kadınlar genellikle kendi sağlıklarını korumak için çok az zaman harcıyorlar. Dünyadaki sağlık kuruluşları ve kanser STK’ları, kadınlarda en sık görülen kanser türü olan göğüs kanserinin etkin tedavisinde erken teşhisin hayati öneme sahip olduğu konusunda evrensel olarak hemfikirdir. Yine de birçok kadın kendi kendine muayene etmiyor veya mamogram gibi potansiyel olarak hayat kurtarıcı eylemlerde bulunmuyor.

Avon Vakfı’nın başkanı Amy Greene, “Avon, 27 yıldan bu yana göğüs kanseri nedenlerini araştırmayı desteklemekte ve yeni araştırma, ekipman ve eğitim materyalleri sağlamada lider konumda bulunuyor. Geçen yıl yaptığımız çalışmalar sayesinde dünya genelinde 50,1 milyon kişiye ulaştık; ancak, çok sayıda insan için göğüs sağlığının hala öncelik listelerinde ilk sırada olmadığını biliyoruz.

Küresel Temsilciler ağımızla ortak çalışarak, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca kadını “ Göğüs Molası ”almaya teşvik etmeyi umuyoruz. Ayda bir veya iki kez bir kontrole gitmek, yıllık bir mamografi çektirmek veya sadece arkadaşlarınızla, ailenizle göğüs sağlığı hakkında konuşmak gibi yapılan eylemlerin her biri, göğüs kanserinin geç teşhisinin önlenmesinde hayati öneme sahip adımlardır. Avon dünyanın dört bir yanında, ofis dışında kendi göğüs sağlığı için gerekli zaman ayırmaları konusunda çalışanlarına tam destek verme taahhüdünde bulundu. ”dedi.

Meme kanseri taramasında ülkelere göre yaş dağılımında,  Avrupa’da genel olarak 50 yaş, Amerika’da ise 40 yaştır. İngiltere aldığı bir karar ile bu yaş aralığını genişletmek için 2016 senesinden itibaren göğüs kanseri taramalarını 47-73 yaş aralığındaki kişilere uygulayacağını belirtmiştir. Amerika Ulusal kanser enstitüsü Uluslararası Kanser Taramaları Ağına (ICSN) verilerini gönderen 26 ülke arasında göğüs kanseri için taramalara 40 yaşında başlayan ülkeler şunlardır; Avustralya, Çin, İzlanda, Japonya, Kore, Suuid Arabistan, İsveç, Amerika, Uruguay, 45 yaşında başlayan ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Macaristan Portekiz, İspanya (Navarra, Valencia), Yeni Zellenda’dır.

Türkiye’de göğüs kanseri bulgularının yaklaşık yarısı 40-50 yaş aralığında görülmektedir. 2013 senesinde Türkiye’nin konuyla ilgili önde gelen değerli bilim insanları ile alınan ortak karar sonucu göğüs kanseri taramalarına başlama yaşı 40 olarak belirlenmiştir.

Avon, tüm dünyada “Göğüs Molası”nı desteklemek konusunda göğüs sağlığının önemine ışık tutma yönündeki liderliğini diğer ülkelerin de takip etmeleri için change.org konusunda küresel bir kampanya başlattı.

Kaynak: Direct Selling News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here