fbpx

Babil Dizisindeki Ponzi Sistemi Nedir?

1
Babil Dizisindeki Ponzi Sistemi Nedir?

Star TV’de yayınlanan Babil dizisinde, Halit Ergenç’in oyunculuğu ile gündeme gelen İrfan karakterinin öğrencilerine anlattığı, Ponzi Sistemi, Büyük bir merak uyandırdı. Peki, bu Saadet Zincirinin bir numarası olan Charles Ponzi kimdir, Ponzi Sistemi ve Ponzi oyunu nedir?

Ponzi sistemi veya diğer bir adı ile Ponzi düzeni yatırıcımcılara vaat edilen kazancın, sistemde var olan diğer yatırımcılılardan elde edilerek, yatırımcılarına tekrar veren dahiyane bir dolandırıcılık sistemidir. Son günlerde bu dolandırıcılık sisteminin, merak edilmesine sebep olan şey Babil dizisidir. Babil dizisi karakteri İrfan sayesinde gündeme gelen Ponzi sistemi hakkında merak edilen tüm soruları sizin için yanıtladık.

Ponzi Şeması Nedir?

Ponzi şeması veya yöntemi farklı şeyler değildir. Birbirlerinin aynısı olan bu terimlerin sadece ismi değiştir. Bu nedenle hepsi aynı dolandırıcılık kapısına çıkmaktadır. Ponzi şemalarına, önce giren kişiler, sistem dağılmadan ayrılırsa kâr elde edebilir. Ancak bu kişiler, Ponzi sisteminin kurucuları kadar çok para kazanamazlar.

Bu sistemde, yatırımcılar hak ettikleri tutarda kazanırken, sistemin kurucusu tüm yatırımcılar üzerinden para kazanmaktadır. Son bölümde ise sistemini kuran kişi, tüm yatırımcıların parasını alarak ortadan kaybolur.

Network Marketing Yasal Mı? adlı araştırma yazımız için >>

babil dizisi ponzi

Ponzi Piramidi Nedir?

Ponzi Piramidi, üyelerinden ilk girenler ve sistem dağılmadan ayrılanlar her zaman kârlıdır. Sisteme yeni girenlerin güveni kazanılmaya çalışır. Vaat edilen para miktarı kısa sürede yatırımcıya aktarılır. Bu sayede yatırımcının güveni kazanılır. Yatırımcı giderek yatırımını arttırmaya başlar ve çark gittikçe büyür.

Bu piramitte her geçen gün üsttekiler daha fazla kazanmaya başlar. Dolayısı ile piramidin en alt kısmı, yani yeni girenler bir süre sonra piramidin en üstündeki kişilerin, gelirini sağlayamaz. İşte tam bu aşamada şirket sahibi anaparayı başka hesaplara transfer etmeye başlar.

Zamanla ödemelerde geçikme yapılır. Her şey yolundaymış gibi olumlu bir tablo çizilir. Fakat o sırada paralar kaçırılıyordur. Tüm bu süreç bittikten sonra sistemden çıkanlar kazanmıştır, sistem içerisinde kalanlar ise kaybetmiştir.

Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler! >>

Charles Ponzi Kimdir?

Charles Ponzi, İtalya’da dünyaya gelmiştir. İş adamı ve dolandırıcı kimliğine sahiptir. Abd’de yaptığı ponzi oyunu ile çok büyük bir dolandırıcılık organizasyonunun kurucusu olmuştur. Abd tarihindeki en ünlü dolandırıcılardan biridir.

Kolay yoldan para kazanma isteği insanlık tarihi boyunca hep olmuştur, bundan sonra da olacaktır. Bu sebeple her yıl çeşitli saadet zincirleri ve diğer adıyla piramit sistemler karşımıza çıkmaktadır. Bu illegal sistemler genellikle Network Marketing sistemleri ile de karıştırılmaktadır. 100 yıllık tarihi olan ve 220 milyar dolara ulaşan Network Marketing ile Ponzi sistemlerin arasındaki farkları anlamak için videomuzu izleyebilirsiniz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here