fbpx

Bitcoin Borsasında Dolandırıcılık

0
Bitcoin Borsasında Dolandırıcılık

Bazı ülkelerde yasal sanal para birimi olarak kabul edilen Bitcoin borsası üzerinden onlarca kişi, dolandırıldıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Özellikle son yıllarda, değerlenmesiyle birlikte dolandırıcılık faaliyetlerinin de arttığı Bitcoin borsası üzerinden, onlarca kişiyi dolandıran ve toplam yaklaşık 375 milyon lira ile sırra kadem basan Safiye Gökçen Yüce her yerde aranıyor.

Aydın’da ortaya çıkan olayda, sanal para birimi olan bitcoin ile onlarca vatandaşı dolandıran kadın broker Safiye Gökçen Yüce’nin yurt genelinde bir çok ilde yüzlerce kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı. Kurbanların ifadelerine göre Safiye Gökçen Yüce, toplumun her kesiminden insanlarla tanışarak onlara, üst düzey bir tanıdığından tüyolar aldığını ve bu tüyolarla yüklüce paralar kazandığı yalanını söyleyerek, onların da para yatırmalarını sağladı ve topladığı paralarla ortadan kayboldu.

Sadece Bir İlde Kırk Kişi Dolandırılmış

Yeni Asır gazetesinin ‘Bitcoin’le vurdu’ başlığıyla duyurduğu haberin ardından dolandırıcılığın aslında görünenden daha büyük olduğu ortaya çıktı. Akıllara durgunluk veren olayda Safiye Gökçen Yüce’nin, sadece Aydın’da bitcoin borsası üzerinde 28 vatandaşı yaklaşık 40 milyon Lira dolandırdığı belirlendi.

Sadece Aydın değil, İzmir, Konya, Kayseri, İstanbul, Adana ve Karaman başta olmak üzere birçok ilde mağdur sayısının arttığı, bu sayının yüzleri geçtiği ve de vurgunun 375 milyon lira gibi uçuk bir rakamı bulduğu ifade ediliyor.

Sosyal medyada “Bitcoin Safiye” lakabı takılan kadın brokerın insanları ağına düşürmek için kılıktan kılığa girerek şık toplantılara, ev sohbetlerine katıldı. Bu toplantılarda Safiye Gökçen Yüce aralarında iş adamları, asker, akademisyen, doktor, hemşire, emniyet mensubu kişilerin bulunduğu yüzlerce kişi ile irtibat kurdu ve bu kişilerden milyonlarca lira para topladı.

Ortadan Kayboldu

2 sene boyunca bitcoin borsasında işlettiği paralar içerisinden, kendisine güvenip para yatıranlara küçük miktarlarda kar payı kazandıran Safiye Gökçen Yüce, hesabındaki paraların miktarı yüz milyonlara ulaşınca ortadan kayboldu. Kadın broker tarafından dolandırılan ve  milyonlarını kaptıran mağdurlar, savcılığa giderek şikayetçi oldu. Olayın üzerine bitcoin mağdurları, sosyal medyada ‘Safiye Yüce Bitcoin Mağdurları’ ismiyle bir de sayfa açtı.

Emniyeti Aradığı İddia Edildi

Bir taraftan “Bitcoin Safiye” lakabı takılan kadın dolandırıcıyı arayan emniyet ekipleri tarafından yapılan açıklamada, Safiye Gökçe Yüce olduğunu iddia eden bir kişinin, polisi telefonla arayıp, “kimseyi dolandırmadığını, topladığı parayı tekrardan bitcoine yatırdığını ve mağdur olarak şikayetçi olan kişilere ödeme yapacağını” söylediği öğrenildi.

Kaynak: Google News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here