fbpx

‘Bitcoin Safiye’ Lakaplı Safiye Gökçe Yüce Yakalandı

0
‘Bitcoin Safiye’ Lakaplı Safiye Gökçe Yüce Yakalandı

Bitcoin Safiye tutuklandı

Geçtiğimiz günlerde hakkında çıkan dolandırıcılık haberleri ile birlikte Türkiye gündemine oturan, “Bitcoin Safiye” lakaplı Safiye Gökçe Yüce, polis ekipleri tarafından yakalandı. İzmir – Bursa otoyolunda polis ekiplerince düzenlenen operasyonla yakalanan “Binbir Surat Bitcoin Safiye”, emniyetteki işlemlerinin ardından Aydın’a getirildi.

Yurt genelinde onlarca kişiyi, birçok ülke tarafından kabul edilen sanal para bitcoin borsasında, verdikleri parayı katlayacağını iddia ederek dolandırdı. İddialara göre yüzlerce mağdurdan 375 milyon TL toplayan Bitcoin Safiye’nin, yanında çalıştırdığı hizmetçisini de 60 bin TL’den fazla dolandırdığı ortaya çıktı.

“Bitcoin Safiye” lakaplı Safiye Gökçe yüce, emniyetteki işlemlerinden sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

TCK kapsamında “nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla hakkında yakalama kararı çıkarılan Bitcoin Safiye için yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Safiye Gökçe Yüce’nin,  3 ay süren kaçışının ardından, emniyet ekipleri tarafından Bursa’da olduğunu belirlendi. Gelen haber üzerine harekete geçen Bursa Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Gebze- Orhangazi- İzmir yolu Bursa gişelerinde önlem aldı.

Şehre gece saat 03.00 sıralarında aracıyla giriş yapan Safiye Gökçen Yüce, polis ekiplerince durduruldu ve gözaltına alındı. Bursa Emniyet Müdürlüğüne götürülen Safiye Gökçen Yüce, burada yapılan işlemlerden sonra Aydın Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Mağdurlar emniyete koştu

Aydın Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından getirilen Safiye Gökçe Yüce, sağlık kontrolünden geçirildi. Hemen sonra sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne getirildi. Bitcoin Safiye’nin yakalandığı haberini alan mağdurlar, emniyete koştu. Türkiye’nin ilk bitcoin dolandırıcısı olduğu ifade edilen “Binbir Surat Bitcoin Safiye” lakaplı Gökçen Yüce’nin verdiği ilk ifade dikkat çekici oldu.

Mağdurlardan topladığı paraları batırdığını, fakat mağdur olanlara  paralarını geri ödemek istediğini söylediği öğrenildi. Hesabında yapılan incelemelerde hiç, sanal para olarak kabul edilen bitcoin olmadığı görülen Safiye Gökçe Yüce’nin dolandırdığı paraları yurt dışına kaçırdığı ileri sürüldü.

Kendi hizmetçisini de 60 bin TL’den fazla dolandırmış

Bitcoin Safiye’nin yanında hizmetçi olarak işe başlayan ve ailesinin biriktirmiş olduğu 61 bin lirasını eliyle getirip Yüce’ye veren A.B., yaptığı açıklamada Safiye Gökçen Yüce ile bir arkadaşı aracılığıyla tanıştığını söyledi. A.B. yaptığı açıklamanın devamında, “yanında çalıştığı dönemde Yüce’nin internet üzerinden para alışverişi yaptığına şahit olduğunu belirtmiştir; “Görüştüğü kişilere ‘Paranı kısa sürede birkaç katına çıkaracağız’ diye söylüyordu. Ben de getirip babamın parasını verdim.

Bir arkadaşımdan da 90 bin lira almış. Bundan para alıp anaparasını da kurtaranlar var. Kaybolmadan önceki Perşembe gecesi saat 03.00 gibi onunla irtibata geçtik. ‘Tamam ablacığım; yarın hesapta paralar. Tüm herkesin parasını yatırıyorum’ dedi. Sabah ben dahil arayan kimse ulaşamadı. Her şeyi evinde yapıyordu. Kendisinden 2-3 aydır haber alamıyorduk” dedi.

Olayın geçmişi

Birçok ülkede yasal olarak kabul edilen sanal para birimi bitcoin borsası, son yıllarda insanların büyük ilgisini çekmiştir. İnsanların bu ilgisini, yasal olmayan bir şekilde haksız kazanca çevirmek isteyen gerçek ve tüzel kişileri de harekete geçirmektedir. “Bitcoin Safiye” lakaplı Safiye Gökçe Yüce, kılıktan kılığa girip insanları 375 milyon TL dolandırarak kayıplara karıştığı iddia edilmişti. Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı çok sayıda insanın mağdur oldukları gerekçesiyle şikayetleri üzerine soruşturma başlatmıştı.

Kaynak: Google News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here