Soğuk havaların kendini iyice gösterdiği bu kış aylarında bağışıklık sisteminiz ne durumda?

Kış Aylarında İşinizin Aksamaması İçin Beslenmeniz Nasıl Olmalı?

Soğuk havaların kendini iyice gösterdiği bu kış aylarında bağışıklık sisteminiz ne durumda?

Her mevsimde olduğu gibi kış aylarında da yeterli ve dengeli beslenme temel noktamız olmakla birlikte kış aylarının yaygın hastalıklarından (grip,nezle gibi)  korunmak için  beslenmede dikkat edilebilecek püf noktalara değinmek istiyorum.

A, C vitamini ve antioksidanlardan zengin beslenmeye özen gösterin!

A ve C vitaminleri ile antioksidanlar vücut direncini arttırmaya yardımcı olur.

A ve  C vitaminleri ile antioksidanlar vücut direncini arttırmaya yardımcı olur. Tükettiğimiz bir çok besin antioksidanlardan zengindir. Antioksidanlar serbest radikal dediğimiz hücrelere zarar veren bileşenleri etkisiz hale getirerek bağışıklığı güçlendirir. Turunçgiller, nar, havuç, brokoli, lahana, brüksel lahanası, karnabahar, maydanoz, roka ve tere gibi kış sebze ve meyveleri bu vitamin ve antioksidanlardan zengindir. Sofralarınızda bu besinlere daha çok yer veriniz.

Doğal antibiyotik olan soğan – sarımsak kış sofralarının vazgeçilmezi olmalı.

Soğan sarımsak çok iyi antioksidan besinlerdir. Vücut direncini arttırırlar. Ayrıca sarımsak antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonlardan da korur.

Soğan sarımsak çok iyi antioksidan besinlerdir. Vücut direncini arttırırlar. Ayrıca sarımsak antibakteriyel özelliği  sayesinde  enfeksiyonlardan da korur.

Muhteşem kış sebzelerine beslenmenizde mutlaka yer verin.

Ayrıca ödem atıcı ve vücudu toksinlerden arındıran bir sebzedir.

Kış mevsiminin mucizevi sebzelerinden lahananın, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden kanserden korumaya hatta sağlıklı zayıflamaya dek bir çok faydası var.  Ayrıca ödem atıcı ve vücudu toksinlerden arındıran bir sebzedir. Pırasa ve kereviz de bol lif kaynağı olmasıyla kalp damar sağlığı ve bağırsaklar için çok değerli sebzeler. Ayrıca müthiş karaciğer detoksu sağlarlar.  Karnabahar ve  brokoli ise, çok güçlü bir antioksidan  sebzeler olmasıyla  vücudu  serbest radikallerden  korur. Bol miktarda diyet lifi içerirler bu sayede hem uzun süre doygunluk verir hem de bağırsak sağlığını iyileştirirler. Vücuttaki fazla kolesterolün bağırsaklar yoluyla atımını sağlarlar.

Probiyotiklerden zengin beslenmeye dikkat ediniz.

Probiyotiklerden zengin beslenmeye dikkat ediniz. Probiyotik besinler, sadece bağırsak sağlığını korumakla kalmazlar, bağışıklık sisteminin güçlü olmasında büyük rol oynarlar

Probiyotik besinler, sadece bağırsak sağlığını korumakla kalmazlar, bağışıklık sisteminin güçlü olmasında  büyük rol oynarlar. Tıbbın babası Hipokrat’ın  ‘Bütün hastalıklar bağırsakta başlar. Bağırsak hasta ise vücudun geri kısmı da hastadır.’   sözleri bağırsak sağlığı ve probiyotiklerin büyük önemini vurgulamaktadır. Özellikle yoğurt ve kefir gibi probiyotik besinleri günlük beslenme planınızda mutlaka bulundurunuz.

Bağışıklığı güçlendiren baharatlar tüketiniz.

Zencefil, özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili bir baharattır. Vücut direncini arttırmakla birlikte metabolizmayı da canlı tutar.

Zencefil, özellikle soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı etkili bir baharattır. Vücut direncini arttırmakla birlikte metabolizmayı da canlı tutar.  Taze zencefilin çayını demleyip içerisine limon sıkıp tüketebilir ya da  1 çay kaşığı toz zencefili 1 tatlı kaşığı balla birlikte süte karıştırıp tüketerek  vücut direncinize destek olabilirsiniz.

Zerdeçal ise antikanserojen bir baharattır. Hücrelerin hasar görmesini engeller ve bağışıklığı güçlendirir.

Su tüketimi her mevsimde önemli.

Vücudun temel işlevleri ve toksin atımı için 10-12 su bardağı su içmek, yaz kış farketmeksizin her zaman için elzemdir. Soğuk havalarda su içme isteğiniz azalabilir, bu duruma aldırmadan suyunuzu içmeye özen gösteriniz.

Yeteri kadar omega 3 almaya özen gösterin.

 Omega 3 yağları vücut direncini arttırmada oldukça etkilidir.

Omega 3 yağları  vücut direncini arttırmada oldukça etkilidir. Omega 3’ün zengin kaynakları;  yağlı balıklardan uskumru, sardalya,  ton, somon ve yağlı tohumlardan ceviz, badem, keten tohumudur.  Haftada 2 gün balığı ızgara ya da fırında pişirerek bol limonlu salatalarla tüketiniz.

D vitaminine dikkat!

Besinlerle aldığımız kalsiyumun vücutta kullanılabilmesi için D vitaminine ihtiyacımız var.

Güneşin yüzünü daha seyrek gördüğümüz bu günlerde D vitamini yetersizliği  çok artmaktadır. Temel olarak güneşten aldığımız bu vitamin en fazla yağlı  balıklar, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı ve karaciğer gibi besinlerde bulunur. Bu besinlerin tüketimine D vitamini alımı için de özen gösterilmelidir.

Serap AKDAĞ

Serap AKDAĞ

Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın