fbpx

Kısa Hikayeler – Mutsuz Kral Hikayesi

Mutsuz kral hikayesi nedir? Bakış açınızı değiştirecek anlamlı hikayeler son derece önemlidir. Kısa hikayeler bölümümüzde mutsuz bir kralın hikayesini paylaşıp mutluluk kavramı üzerinde duracağız.

Nedir mutluluk? Ne mutlu edebilir sizi ya  da nasıl bir yaşam mutlu edebilir? Mesela şunları bir düşünün;

  • İyi bir işe sahip olmak mı?
  • İyi bir eşe sahip olmak mı?
  • Üniversiteyi kazanmak mı?
  • Renkli gözlü bir sevgilinin olması mı?
  • Mutlu olabilmek için ne gerekli?

İnsan hayatı boyunca mutluluğu arar durur. Sahip olmak istedikleri vardır. Bunun hayalini kurar ve hayallerinin bir kısmını hedef olarak belirler. Bu doğrultuda yatırım yapar. Örneğin; üniversiteyi kazanmak isteyen biri yatırımını derslerine çalışarak yapar. Bunun gibi birçok örnek verebiliriz.

Kısa Hikayeler – Azimli Öğrenci Hikayesi >>

Peki bu bizi mutluluğa ulaştırır mı? Yoksa istediklerimizi elde ettikten sonra yeni isteklerimiz mi eklenecek?

Kısa Hikayeler – Mutsuz Kral Hikayesi

Mutsuz kral hikayesi insanın hayatta mutluluğu arama sürecini anlatır bize.

Mutsuz kral hikayesi insanın hayatta mutluluğu arama sürecini anlatır bize. Bazı insanlar, mutluluğu sorunsuz bir hayat yaşamak gibi algılar. Oysa hayat sorunsuz olmaz. Sorunlar her zaman vardır. Burada önemli olan sorunları nasıl algıladığınız ve nasıl bir tepki verdiğinizdir.

Çevremizdeki güler yüzlü insanları gördüğümüzde, o kişilerin hiç derdi yokmuş gibi düşünürüz. O kişiler bizden farklı olarak, sorunlar üzerinde değil, çözümler üzerinde durur. Sorunların kendilerini yıkmasına izin vermezler. Huzuru ve mutluluğu kendi içlerinde yakalar, hayata pozitif bakarlar.

  • Hayata pozitif bakan insanlar “niçin” sorusuna, pozitif bakanlar ise “nasıl” sorusuna odaklanır. Zihninizi olumlu düşüncelerle, hayallerle beslerseniz mutluluk sizi bulacaktır. Ümitsizlik, korku, endişe, öfke, kıskançlık ile beslerseniz kötü sonuçlar ortaya çıkar. Mevlana ne güzel söylemiş:” Olumsuz duygularınızı güneşi engelleyen bulutlar gibi görün. Güneşin er geç kendini göstereceğini hatırlayın.

Kısa Hikayeler – 100 Yaşındaki Dedenin Nasihatleri Hikayesi >>

Mutsuz Kral Hikayesi

Tüm bunlardan bir çıkarımımız, yani almamız gereken bir ders vardır. Peki nedir bu ders? Gelin öncesinde mutlulukla ilgili kısa hikayemizi gelin hep birlikte okuyalım:

Zamanın birinde çok zengin bir kral yaşarmış. Fakat bu kral çok mutsuzmuş. Ne kadar uğraşırsa uğraşsın asla mutlu olamıyorum. Ülkede bulunan bilge bir kişiyi huzura çağırmış ve nasıl mutlu olabileceğini sormuş. Bilge şöyle cevap vermiş:

Saygıdeğer kralım eğer mutsuzluktan tamamen kurtulmayı istiyorsanız mutlu bir adam bulun ve o adamın gömleğini giyin. O zaman mutlu olursunuz.

Bunu duyan kral hemen adamlarına emir vermiş ve ülkede mutlu bir adam bulmalarını istemiş. Adamları aramış, taramış fakat mutlu bir adam bulamamış. Hepsinin kendince dertleri ve mutsuzlukları varmış. Adamlar mutlu bir adam bulamadan saraya dönerlerken oldukça eski bir kulübeden şöyle dua edildiğini işitmişler:

– Allah’ım şükürler olsun bugün de karnım doydu. Sağlığım da pek yerinde. Şimdiye kadar hep rızkımı verdin. Bu dünyada benden mutlusu yok.

Bunu duyan kralın adamları mutlu birini buldukları için oldukça sevinmişler. “Hemen adamın gömleğini almalıyız ve krala götürmeliyiz” diye düşünmüşler. Ancak kulübeye girdikleri zaman adamın üzerinde bir gömlek bile olmadığının farkına varmışlar.

Kıssadan Hisse

Mutsuz kral hikayesi için çıkarılacak kıssadan hisse: hayatta sahip olduklarımızı görmüyoruz. Hep daha fazla şeylere sahip olmak istiyoruz. Enerjimizi biraz sahip olduklarımıza kullanabilmek, bakış açımızı biraz değiştirebilsek…

Mutluluk, başkalarının bize verebileceği bir şey değildir. Mutluluk, kendi içinde huzuru yakalamaktır. Mutluluk, kendine inanmaktır, kendinle barışık olmaktır. Kendini kabul etmektir. Affetmektir. Kendini mutlu edecek şeyleri görmektir.

Siz de sizi ne besliyorsa, ne mutlu ediyorsa onu bulmaya çalışın.

Sen kötü düşünceyi zehirli tırnak gibi bil. Bu tırnak derinleştikçe can yüzünü tırmalar. – Mevlana

Farkındalık Kazanmanın Değeri >>

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,743BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,624TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Mayıs Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Mayıs ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Farkındalık Kazanmanın Değeri

Kişisel gelişim bölümümüzde bu defa farkındalık üzerine duracağız. Farkındalık nedir? Farkında olmak nedir? Kişisel farkındalık kazanmak insanların hayatı anlama noktasında aşacağı engellerin başında gelir....

Kısa Hikayeler – Mutsuz Kral Hikayesi

Mutsuz kral hikayesi nedir? Bakış açınızı değiştirecek anlamlı hikayeler son derece önemlidir. Kısa hikayeler bölümümüzde mutsuz bir kralın hikayesini paylaşıp mutluluk kavramı üzerinde duracağız. Nedir...

Network Marketingde Olumlu Düşünmenin Önemi

Network marketingde olumlu düşünmenin önemi nedir? Network marketing en çok kazananlar listesi içerisinde bulunan liderlerin düşüncelerini hiç merak ettiniz mi? Bazıları için, bir network...

Kendinize Her Zaman Hatırlatmanız Gereken 8 Nokta

Kendinize her zaman hatırlatmanız gereken şeyler nelerdir? Zorluklar, başarı yolunda aşmanız gereken engellerdir. Hayatınız sizin seçimleriniz üzerine kurulu olup, zorluklara karşı bakış açınızı değiştirmeyi...

Doğru Kararlar Verebilmek İçin Bir Düşmanınız Var: STRES

Stres, sisli bir havaya benzer. Önünüzü görmekte zorlanırsınız ve hata yapma ihtimaliniz çok fazladır.. Bu nedenle bir an önce bu sisli havadan çıkmaya çalışın....