Kişiliğini geliştirmek için zaman ayırmayan insanların asla büyümeyeceğini anlamalıyız.

Kişisel Gelişim Nedir?

Diğerleriyle olan ilişkinizin kalitesi, yaşamdaki mutluluk ve başarınız, hatta banka hesabınız, yaşam standartlarınız ve sağlığınız, kişisel gelişiminize yaptığınız yatırım ölçüsünden başka bir şey değildir.

Şimdi bu makaleyi okumak için zamanınızı akıllıca harcamak için bir fırsatınız var ve nihayet kişisel gelişimin ne olduğu ve neden bu kadar önemli olduğu konusundaki ikilemi çözebilirsiniz.

Kişiliğini geliştirmek için zaman ayırmayan insanların asla büyümeyeceğini anlamalıyız. Ve eğer bu insanlar büyümezlerse, hep küçük kalırlar. Bir bitkinin büyümesi için suya ihtiyacı vardır, insanlar insan olarak yetişmek için kişisel gelişime ihtiyaç duyarlar.

“Büyüyemezsen, ölürsün.”

Eğer ilişkiniz gelişmiyorsa, ölüyor. Banka hesabınız büyümüyorsa, ölüyor demektir. Büyümek için öğrenmeniz gerek. Hayatınızda karakterinizi nasıl geliştireceğinizi öğrenmek için ne kadar zaman harcadınız?

Peki, Kişisel Gelişim Nedir?

Yolunuzda büyük engeller varsa, yaşam denilen köprüden geçmenin ne kadar zor olduğunu bilirsiniz.  Yolunuzdaki engellerin büyük duvarlar olduğunu hayal ederseniz, kişisel gelişim bu duvarları kırmanın ve önünüzdeki alanı temizlemenin bir yoludur, böylece hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Önünüzde açık bir alan varsa, sadece yaşamın içinden akabilirsiniz ve artık mücadele etmek zorunda kalmazsınız. İçinden geçemeyecek kadar küçük görünen, büyük duvarların arkasına sıkışmış gibi hissetmek zorunda kalmazsınız. Kişisel gelişim sadece yaşamınızdaki problemleri çözmenin bir yolu değildir; bu bir büyüme yolu. Kendini daha iyi bir hayata sokmanın, kendinin daha gelişmiş bir versiyonu olmanın…

Kendin üzerinde çalışmak zorunda olmadığını düşünüyorsan, kesinlikle ihtiyacın var! Kendin üzerinde çalışman gerekiyorsa, bu senin yeterince iyi olmadığın anlamına mı geliyor? Tam aksine. Sadece dünyadaki en iyi insanlar sürekli kendileri üzerinde çalışmaya devam eder. Kişisel gelişim dünyasına adım atmaya karar verdiğinizde, zirveye doğru yoldasınız demektir!

Bunu okuyorsanız, kişisel gelişim hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız ve bunun için kendinizle gurur duymanız gerektiği anlamına gelir. Dünyadaki en başarılı insanlar, her zaman kendileri üzerinde çalışmak için zaman harcarlar. Milyonlarca ve milyarlarca dolara sahip olsalar bile, öğrenmeye devam ediyorlar.

Oprah Winfrey ile çalışan Paul C. Brunson, onun kişisel gelişime önemli bir zaman ayırdığını söylemiştir.  Oprah, hala yeni beceriler öğrenmesi gerektiğini düşünüyorsa, muhtemelen sizin de aynı şeyi düşünmeniz gerekir. Aslında, tüm hayatınız öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek için asla yeterli olmayacak ve bu yüzden zaten her şeyi bildiğinizi asla söyleyemezsiniz.

Tüm başarılı iş koçları, her gün zamanlarının en az 30 dakikasını kişisel gelişime adadıklarını söylemişlerdir. Bazıları çok daha fazla zaman ayırıyor. Ve hepsi süper yoğun ve süper başarılı, ancak tam olarak başarılı olmalarının nedeni bu – çünkü zamanlarını kişisel gelişime adadılar. Bir insanın beynini olumlu şeylerle ve yeni bilgilerle beslemeleri gerektiğini söylemişlerdir.

Her günü yaşanılacak yeni bir hikaye olarak gördükleri için, her gün beyinlerini beslemeye devam ediyorlar.

Bunun sonucu da sizin daha mutlu olmanız, motive olmanız, ilham almanız, daha fazla enerjiniz olması, daha iyi kalite ilişkileriniz, daha fazla şikayet etmemeniz, artık endişelenmeniz, başkalarına ilham vermeniz, vb. şeylerdir. Sürekli öğrenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkan birçok fayda vardır.

Her gün yeni şeyler öğrenmeye başladığınızda, her zamankinden daha fazla ilham alırsınız. Daha fazla fikriniz olur ve kendinizi daha iyi anlarsınız.  Kişisel gelişim kendinizi, benzersiz kişiliğinizi ve potansiyellerinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı, özlemlerinizi ve yeteneklerinizi daha iyi anlamanın bir yoludur. Hayatınızın her yönünü iyileştirmenin bir yoludur. Bu, birçok farklı olasılıkları gerçekleştirmenin ve düşündüğünüzden daha fazlasını başarmanın bir yoludur.

Ancak bir şart var – hırslı olmalısınız!

Yeni şeyler öğrenme arzunuz varsa, onları öğrenmenin bir yolunu bulacaksınız! Açık fikirli iseniz, istediğiniz her şeyi öğrenebileceğiniz anlamına gelir.  Bu makaleyi okuyorsanız, zaten yeni şeyler öğrenmek için tutkunuz olduğu anlamına gelir. Bu yüzden size kişisel gelişim hakkında bazı güçlü noktalarını aktarmak istiyoruz;

Kişisel gelişime yeni başlayan biriyseniz, önce anlamanız gereken birkaç şey vardır.

  1. Kendiniz hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, o kadar iyi bir hayat yaratabilirsiniz.

Kendinizi anlamak için, hayatınızdaki şeyleri neden yaptığınızı bilmeniz gerekir. Tony Robbins‘e göre hayatı değiştiren şey, tüm insanların 6 temel insan ihtiyacına sahip olmasıdır.

Bunlardan dördü kişilik ihtiyaçları, ikisi manevi ihtiyaçlardır.

  • Kişilik ihtiyaçları arasında kesinlik, çeşitlilik, önemli hissetme, bağlantı ve sevgi ihtiyacı vardır.
  • Çoğu insan bu 4 ihtiyacı karşılayarak yaşamını sürdürür. Ancak son iki ihtiyaç, hayattaki başarınızı belirleyecek olan şeydir.
  • Bu son iki ihtiyaç, ruhsal ihtiyaçlardır – büyüme ve katkıya duyulan ihtiyaç.

Büyümenin tek yolunun karakterimizi geliştirmek olduğunu ve kişisel gelişimin, yaşamdaki başarının anahtarı olmasının nedeni olduğunu, anlamalısınız. Manevi ihtiyacımız ve kendimizin ötesine katkıda bulunma yeteneğimizdir.

Tüm insanlar yaşamları boyunca 4 temel insan ihtiyacını olumlu ya da olumsuz bir şekilde yerine getireceklerdir, ancak bu son iki ihtiyacı karşılayanlar dünyayı değiştirenlerdir.

Bu insani ihtiyaçları anladığınızda, ne tür bir insan olmak istediğinize karar verebilirsiniz.

  1. Hayatında yaptığın her şeyin, bir nedeni vardır.

İhtiyaçlarınızı anladığınızda, eylemlerinizi anlayacaksınız ve eylemlerinizi anlarsanız, alışkanlıklarınızı anlayacaksınız. Kişisel gelişimin önemli bir parçası, olumsuz alışkanlıklardan kurtulmaktır. Bunu yapmak için, anlamak esastır:

Neden yaratıldık?

  1. Hayatınızda sakladığınız herhangi bir sorun size, bazı gizli faydalar sağlar.

Kişisel gelişim hakkında öğrendiğim yaşamı değiştiren en büyük gerçeklerden biri, sorunlarımızı korumamızdır, çünkü onları saklamak için bazı gizli faydalarımız vardır. Genellikle küçük sorunları koruyarak yaşamda daha büyük sorunları çözmekten kaçınıyoruz.

Sorunlar yaşamın bir parçası, ancak onlarla nasıl başa çıkacağımızı seçmemiz gerekiyor.

“Acı kaçınılmazdır, acı çekmek isteğe bağlıdır!”

Kişisel gelişim ve kişisel görüşmeler size sahip olduğunuz tüm soru ve sorunlara cevap verebilir. Bir sorunumuz olduğunda ve çözümü bulamadığımız zaman çok sık sık zihinlerimizde sıkışıp kalıyoruz. Bu yüzden kendi durumumuza tamamen yeni bir bakış açısı getirmek için kendimizi eğitmeliyiz.

Kişisel gelişim kitaplarını okuyarak, sadece sorularıma cevapları bulmakla kalmayıp, daha iyi soruların nasıl oluşturulacağını da öğrenebilirsiniz.

Hayatımızın her alanını tamamen iyileştirebiliriz – sağlık, ilişki, kariyer, mutluluk vb.

Nereden başlamalı?

Kişisel gelişimde yeniyseniz ve kişiliğinizi ve karakterinizi geliştirmeye başlamak istiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Nereden başlayacağınızı seçmek zor olabilir, çünkü çok fazla seçeneğiniz var. Genellikle çok fazla seçeneğimiz olduğunda, hiçbirini seçmeyiz.

Kişisel gelişim büyük bir endüstridir ve çevrimiçi kurslardan, kitaplardan, yoga, fitness ve meditasyon programlarından yaşam koçluğuna ve bireysel danışmanlığa kadar çok şey sunmaktadır. Küçük başlayın. Hiçbir şeye başlamamaktansa ufak ufak başlamak en iyisidir.

Kişisel Gelişime Her Gün 15 Dakika Yatırım Yapın

Her güne, olumlu bir şeyle başlamaya karar vererek, başlamalısınız.

Facebook, Twitter, Google veya Instagram üzerinden “networkokulu.net”i takip edebilirsiniz. Her gün bu sitelere ilham verici, motivasyonel ve eğitici bir şeyler koyacağız.

Sitemizde zihniyetinizi nasıl değiştireceğinizi, kişisel ve iş yaşamınızda başarıya nasıl ulaşacağınızı öğrenebilirsiniz.

Her gün en az 15 dakika yeni bir şeyler öğrenmek için harcıyorsanız, bu kendinize zaman ayırdığınız anlamına gelir. İyi yatırımların getirileri var. Bu yatırımın geri dönüşü daha iyi bir yaşam kalitesi olacaktır.

Korkularınızla Başa Çıkmak

Kişisel gelişim sürecinde üzerinde çalışmanız gereken bir diğer önemli şey de korkularınızı nasıl yeneceğinizi öğrenmek.

En büyük insan korkularından biri de, toplum içerisinde konuşma korkusudur. Bir çok korkudan daha büyüktür. Kamuya açık yerlerde konuşmaktan korkan biriyseniz, halka açık etkinlikler sırasında daha fazla konuşmalısınız, böylece bu korkudan nasıl kurtulacağınızı öğrenebilirsiniz.

Tarihte yer edinmiş bir çok ünlü konuşmacının hayat hikayelerini okuduğunuz zaman, bunu açıkça görebilirsiniz. Bu korkuyla yüzleşmişlerdir. Korkularının üzerine gitmişlerdir.Konfor bölgelerimizden çıkmak için bir etkinlikte sahnede 1 dakika şarkı söylemek zorunda bırakın kendinizi. Eğer halka açık şarkı söylemişseniz, halkın konuşması artık çok korkutucu görünmeyecektir.

Bu korku ile baş etmenin tek yolu, gidip yapmak. Ne kadar çok pratik yaparsan o kadar iyi olursun.

Canlı Etkinliğe Katıl

Kişisel gelişim hakkında daha fazla şey öğrenmek için yapabileceğiniz en zor şey (deneyimlerimize göre bu yapabileceğiniz en iyi şeydir) canlı bir etkinliğe katılmaktır. Canlı etkinliklerin her şeyden daha iyi olduğunu düşünmemizin 3 ana nedeni var:

  1.  Sadece uzmanlardan değil, aynı etkinliğe katılan diğer birçok insandan da öğrenebilirsiniz.
  2. Soru sorma fırsatın var.
  3. Bir grubun enerjisi bulaşıcıdır – 1 veya 2 günlük bir olay, size aylar sonra ilham alacağınız kadar enerji verebilir.

Genelde etkinliklere gitmeye çalışın. Çünkü her iş etkinliği sırasında çoğu zaman zihniyetinizi değiştirmeyi öğrenerek geçirirsiniz. Kazananların zihniyeti herhangi bir iş başarısı için esastır. Örneğin, Yaşadığınız yerin yakınında kişisel gelişim ile ilgili canlı etkinlikler veya atölye çalışmaları olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Şimdi kişisel gelişimin ne olduğu hakkında genel bir fikriniz olduğunda, bize geri bildirimde bulunmanızı rica ediyoruz.

Bu makale kişisel gelişimin ne olduğunu anlamanıza yardımcı oldu mu?  Belki de kişisel gelişime zaten aşinasınızdır, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Lütfen yorumunuzu bu yazının altında bırakın.

Network Okulu

Network Okulu

Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın