Metabolizmanıza İnanılmaz Hız Verecek Püf Noktalar

Metabolizmanıza İnanılmaz Hız Katacak Püf Noktalar

Her gün 1 adet yumurtayı mutlaka tüketin.

Yumurta, çok değerli bir protein kaynağımız olup anne sütü proteinlerine de çok yakındır. Hem besleyici hem doyurucu olmakla birlikte diğer protein kaynaklarına nazaran oldukça da ekonomiktir. Metabolizmanıza hız katacak en değerli besinlerden biri olduğu için ister kahvaltınızda isterseniz de diğer öğünlerinize 1 adet yumurtayı ekleyebilirsiniz. Menülerinizde haşlanmış olarak, menemen, az yağlı omlet ya da yumurtalı ıspanak gibi yumurtalı alternatifler oluşturabilirsiniz.

hem kilo kaybınızı destekliyor hem de psikolojinizi koruyor.

Kilogram başına 30 ml su tüketmeye özen gösterin.

Yeterli su tüketimi, metabolizmayı hızlandırmanın en basit yollarından biri. Günlük su ihtiyacınızı  vücut ağırlığınıza göre belirleyebilirsiniz. Kilogram başına 30 ml su alarak pratikçe bir denge oluşturulabilir. Yani 80 kg bir bireyin ortalama 80×30=2400 ml su alması yeterli olabilir. Bunun yanı sıra vücudun su ihtiyacı kişiden kişiye  ve hava sıcaklığına göre değişkenlik gösterebilir. Su tüketimi ve suyun vücut için önemi için; Su deyip geçme makaleme göz atabilirsiniz.

Yeterli su tüketimi, metabolizmayı hızlandırmanın en basit yollarından biri.

Günde 2 fincan yeşil çay tüketmeye özen gösteriniz.

Pek çok bilimsel çalışma , yeşil çayın içeriğindeki kateşinlerle enerji ve yağ metabolizmasında etkili olduğunu, düzenli tüketiminin vücudun enerji harcamasını arttırıp yağ kütlesinin azalmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Özellikle bu etkiyi bel bölgesindeki yağ yakımında göstermektedir. Yeşil çayın sağlığımız üzerindeki daha bir çok etkisini öğrenmek için; Yeşil çay daha mı sağlıklı? göz atabilirsiniz.

yeşilçay cildin sıkılaşmasına, vücudun detoksuna ve genç kalmasına yardımcıdır.

Günde 2 ara öğün tüketmek

Sağlıklı ara öğünler, gün içerisinde hem düşen enerjinizi toparlayıp daha enerjik olmanızı sağlar hem de metabolizmanızı aktif tutar. Sağlıklı ara öğünlere örnek olarak; taze ve kuru meyveler , süt ve süt ürünleri , kavrulmamış kuru yemişler ve tam tahıllı etimek, peksimet, grisini gibi besinler tüketilebilir.

Sağlıklı ara öğünler, gün içerisinde hem düşen enerjinizi toparlayıp daha enerjik olmanızı sağlar hem de metabolizmanızı aktif tutar.

Günde 2 bardak süt, yoğurt ya da kefir tüketmek

Süt ve süt ürünleri, sağlıklı protein kaynağı olmasının yanı sıra kalsiyum içeriği ile de insan vücudu için elzem bir besindir. Karın bölgesindeki yağ miktarını azaltmanın yollarından biri de yeterli kalsiyum almaktır. Kalsiyum; yağları azaltma, parçalama ve bel bölgesini inceltme gücüne sahiptir. Ayrıca zayıflama diyetlerinde tok tutucu özelliği ile de kolaylık sağlar. İçeriğindeki proteinlerle iştahı baskılayarak daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı olur.

 

Karın bölgesindeki yağ miktarını azaltmanın yollarından biri de yeterli kalsiyum almaktır. Kalsiyum; yağları azaltma, parçalama ve bel bölgesini inceltme gücüne sahiptir.

Sağlıklı protein kaynakları tüket

Biliyoruz ki proteinler vücudun temel yapı taşını oluşturuyor, beden sağlığı için tüketilmesi elzem  besin öğeleridir. Ayrıca protein kaynağı besinlerin sindirimi diğer besinlere göre daha zordur. Midede daha fazla oyalanırlar ve bu sayede uzun süre tokluk sağlarlar. Değerli protein kaynakları olan kırmızı eti haftada 2 gün , beyaz eti 2 gün ve balığı da haftada 2 gün şeklinde tüketerek sağlıklı bir örüntü oluşturarak metabolizmanıza hız katabilirsiniz.

Biliyoruz ki proteinler vücudun temel yapı taşını oluşturuyor, beden sağlığı için tüketilmesi elzem bir besin öğesi.

Yemeklerinize baharat eklemeye özen gösteriniz.

Baharatlar, besinlerimize lezzet vermesinin yanı sıra sağlık üzerine inanılmaz olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle pul biber, karabiber, zencefil ve zerdeçal gibi baharatlar yağ yakımını desteklemektedir.

Baharatlar, besinlerimize lezzet vermesinin yanı sıra sağlık üzerine inanılmaz olumlu etkileri bulunmaktadır.

Gün içerisinde basitçe 10.000 adım atmaya özen gösteriniz.

Yalnızca kalbin bile tam performans çalışıp düzenli kan dolaşımının sağlanması için  minumum 10.000 adım atmamız gerekiyor gün içerisinde

.Yalnızca kalbin bile tam performans çalışıp düzenli kan dolaşımının sağlanması için bile minumum 10.000 adım atmamız gerekiyor gün içerisinde.

Serap AKDAĞ

Serap AKDAĞ

Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın