fbpx

Nasıl Profesyonel Olunur?

Olumlu bir işletme imajını sürdürebilmek için her zaman keyifli, çekici ve bilgili olmak önemlidir, ancak bu profesyonel olmanın sadece bir parçasıdır. Bu bilinmesi gereken her şey rehberi, size müşterilerinize karşı nasıl davranacağınızı ve müşterilerle nasıl iletişim kuracağınızdan, onları etkilemek için nasıl giyineceğinize kadar bütün profesyonel imajınızı nasıl oluşturup koruyacağınızı gösterecektir.

Uygun Giyinin

Çok sıkı, çok kısa veya çok açık şeyler giyilmemesi, profesyonelce giyinirken uymanız gereken çok önemli bir kuraldır. Satın alabileceğiniz en iyi kalitede giysileri giyin.

Bununla birlikte, bir işletme uzmanı olarak giyinme şekliniz büyük ölçüde hangi işletmede olduğunuza bağlı olacaktır. İşletmeniz önde gelen bisiklet turları içeriyorsa, spandex iyi bir seçim olacaktır. Bir sağlık uzmanıysanız, üniforma giyiyor olacaksınız.

Profesyoneller için dikkat edilmesi gereken en önemli husus “muhafazakar” giyinmektir. Ciddiye alınmak ister misiniz? Ciddi giyinin. Modaya uygun parçaları “iş dışı” zamanlara saklayın. Hassas olun. O gün müşterinize gösterilecek dört gayrimenkul olduğunda 4-inç topuklu giymek gerçekten iyi bir fikir mi?

İyi çoraplar giyin ve ayaklarınızı koruyun. Her zaman. Evimize giren ve kibar bir şekilde ayakkabılarını çıkaran kiremit çatı satış elemanını asla unutmadım – sadece çoraplarından birinin deliğinden görünen ayak başparmağı yüzünden.-  Bu benim için tamamen önyargıya neden olmuştu. Çirkin çıplak ayaklar da bazıları için can sıkıcı veya iğrenç olabilir, bu nedenle sandalet sezonu boyunca pedikürlerinizi yüksek tutun.

Aksesuarlarına dikkat et. Fazla abartma. Birlikte profesyonel ve uyumlu olmuyorlar. Bir el çantası, bir portföy veya bir evrak çantası taşımanız gerekirse, modern ve iyi durumda olmalıdır. Gerekirse ayakkabılar uygun şekilde tamir edilmeli ve cilalanmalıdır.

Çok fazla giyme. Takım elbise kadar bir şey olmadığını unutmayın. Ve buna göre giyinin.

Hazır Olun

Randevulara zamanında gidin. Bir parti için geç gelmek modadır. Ancak bir iş randevusu için geç gelmek kabadır. Erken varmayı planlayarak geç kalmaktan kaçının. Olur da geç kalırsanız (bazen kaçınılmazdır) mutlaka ilk iş olarak özür dileyin.

İşe gitmek için hazır görünün. İçinizde yorgunluk, bitkinlik, biraz kafein özlemi gibi duygular olabilir. Ancak bir müşteri ile ilgilenirken bir fincan kahve için kıvranamazsınız. Ne hissettiğiniz farketmeksizin kendinize çalışmaya hevesli gösterecek şekilde davranmanız gerekir – ve bunu yapın. Bunu yapmak için ne gerekiyorsa yapın.

Tüm malzeme / ekipmanınızı yanınıza alın. Yapmanız gereken iş için ekipmanınız olmadan işe gelmek sadece profesyonelliğe ters değildir;  aynı zamanda aptal gibi görünmenizi de sağlıyor. Benim favorim, kapımda beliren ağaç-budayıcıdır. Eğer merdivenimi ödünç alabilirse ağaçlarımı budamaktan mutlu olacağını söyledi. Olamaz! İşini daha iyi öğrenmelisin!

Her zaman iş ortamında gibi davranın. Bir müşterinin evine girip kendini kanepelerine atıp ayaklarını sehpalarına koymazsın, değil mi? Aslında kaçınmanız gereken birçok davranış var. Sigara içmek. Yemek yemek. İçki içmek (çoğu zaman.) Öksürüyorsanız, bir bardak su isteyin. Çocuklara sarılmak. Herhangi birine sarılmak. Müşterinin banyosunu kullanmak (kesinlikle gerekli olmadıkça). İzinsiz bir şey kullanmak veya dokunmak. Korkutucu geliyor değil mi? Sadece en iyi şekilde davranmanız gerektiğini düşünün ve böylece fazla hataya düşmeyeceksiniz..

Her zaman demek her yerde demek! Müşteri ile iletişim dışında ve ofisinizde de profesyonelce hareket etmeniz gerekir. Kaba veya iğrenç davranışlar, onlara tanık olan herhangi biri tarafından fark edilecektir ve mevcut müşterinizi kaybetmenize mal olmazlarsa da, size ileriki bir müşteriye mal olabilir. Yani, park alanınızı kapan o kişiye hemen küfür etmeyin veya hareket çekmeyin – bu kişi birlikte iş yapmak istediğiniz birisi olabilir!

Davranışlar

Aşırı samimi olmayın. Bir profesyonel bir arkadaş değildir. Bir profesyonel olarak elbette arkadaşça olmak istersiniz, ancak kişisel gizliliği ihlal etmek ya da paylaşmak istemezsiniz. Ve kesinlikle müvekkilinizin eşine-partnerine yürüdüğünüzü düşünmesini istemezsiniz.

Chit-chat yapmayı öğrenin. Öte yandan, süper ciddi birer Bay / Bayan olarak sadece iş odaklı olmak da istemezsiniz. Özellikle bir müşteriyle ilk defa tanıştığınızda, küçük bir genel sohbet, sizin de insan olduğunuz hissini yaratmak ve müşterinizi rahat ettirmek için çok işe yarayabilir.

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

“Evraklarınızı” iyi sırada tutun. Bir tablet, akıllı telefon veya dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bu harika – Ancak müşteriye bir proje planı vb. gösterdiğiniz her şeyin organize, düzenli ve anlaşılabilir olması gerekir. Ve her zaman tüm rakamları iki kez kontrol edin. Bir hata tespit eden müşteri, muhtemelen kaybettiğiniz müşteridir.

Teşekkür edin. Her zaman müşterinize toplantı sonunda vakti için teşekkür edin. Ve sizinle bir iş yapmaya karar verdikleri durumda, bunun için de ayrıca teşekkür edin. El yazısı notu, bunu yapmak için harika bir yoldur. (İşler yolunda giderse bir yönlendirme veya referans istemeyi unutmayın!)

Çok iyi nedenler dışında randevuları iptal etmeyin veya yeniden planlamayın.

 Müşteri İletişimi

Müşterilerinize, onlarla konuşurken zaman verin. Telefonunuzu uzak tutun ve gözlerinin içine bakın. Müşteriler onlara tüm dikkatinizi verdiğinizi hissetmek ister ve önemsiz hissetmelerini sağlayarak müşterilerini kaybetmek istemezsiniz.

Müşterilerinizi aktif olarak dinleyin. Dinlediğinizi göstermek için yansıtma ve yeniden biçimlendirme gibi davranışları kullanın. Aktif dinleme pratiği yapın.

İletişimi engelleyen alışkanlıklardan kurtulun / onları ortadan kaldırın. Bir müşteriyle görüşürken bir şey yemeyin veya sakız çiğneyin. Bir ofiste toplantı yapıyorsanız, arka plan müziği çalmayın; müzik kısık sesle çalınsa bile, bazı insanların ne söylediklerini duymanızı zorlaştırabilir.

Açıkça konuşun ve mırıldanmadan uygun bir tonda konuşun.

Bir profesyonel olarak, bazı şeyleri birçok kez yapmanız beklenir. Ayrıca, el sıkışmanızın nasıl olduğu konusunda birçok kez yargılanacaksınız. Bu yüzden nasıl doğru yapılacağını öğrenmek için zaman ayırmaya değer.

Telefon Kullanımı

Bir müşteriyle görüşürken telefonunuzu kapatın. Hepimiz biliyoruz ki, birisiyle buluştuğunuzda çağrı almanız, toplantı yaptığınız kişiye kendileri için önemsiz olduğunuz mesajını verir. Ama şunu da bilin ki telefonunuzu kimin aradığını veya e-postanızın kimden geldiğini kontrol etmek de, aynı şeyi yapar.

Telefonunuzu performans, film, konser resitali vb. gibi sosyal ortamlarda çalmasının başkalarını rahatsız edeceğinden kapatın. Restoranlar gibi diğer ortamlarda, telefonunuzu titreşim moduna ayarlamak iyi bir seçenektir. Bir restoranda otururken telefonunuzla hiç durmadan konuşmak profesyonel görünmüyor; bu sizi itici gösteriyor.

Sosyal bir ortamdayken almanız gereken önemli bir telefon alırsanız, aramayı fuaye gibi daha tenha bir yerde veya dışarıda cevaplayın. Telefonunuzla konuşurken sizi dinlemek zorunda kalmayan etrafınızdaki insanlar, uzun vadede sizi utandırmaktan veya daha da kötüsünden kurtaracak bu davranışınızı takdir edeceklerdir. Kim, çocuklarınızı oyunlarına götürme sırasının sizde olduğunu unuttuğunuz için eşiniz size patlamak için ararken önemli bir müşteriyi kazanmaya çalışmak veya onu yemeğe çıkarmak ister?

Döndüğünüzde arama hakkında konuşmayın. Basitçe, “Şimdi neredeydik?” Gibi bir şey söyleyip devam edin. Birincisi, aramanız sizin için ne kadar önemli olursa olsun, diğerlerinin umursamama ihtimali yüksektir. Ancak, bir profesyonel olarak, özel hayatınızı gizli tutmak da sizin göreviniz. Kimse mali müşavir / avukat / kuaför / masörünün kendisinden bahsetmesini istemez – ve başka biri hakkında konuşursanız kendileri hakkında da konuşacağınızı düşünür.

Telefon görüşmelerini görmezden gelmeyin. İş aramaları en geç ertesi gün cevaplanmalıdır. Üstesinden gelemiyor musunuz? Öyleyse, bazı ek telefon servislerine yatırım yapmanın veya bir resepsiyonist ya da telesekreter servisini kiralamanın zamanı gelmiştir.

Telesekreter telefon servislerini kullanıyorsanız, sesli postanızı düzenli olarak kontrol edin. Müşteriler için sizi ararken “telesekreter dolu” mesajını almaya devam etmekten daha sinir bozucu bir şey yoktur.

 E-mail

Telefon görüşmeleri gibi, işletme ve işle ile ilgili e-postaların da yanıtlanması gerekir – mümkünse 48 saat içinde ve dışarıda üç iş günü içinde.

E-posta programınızı kullanarak profesyonel bir imza tasarlayın ve ardından işletmeyle ilgili tüm e-postalarınızda kullanın.

Profesyonelce selamlama-hitaplar ve iltifat edici ifadeler kullanın. Asla “Selam” veya “Sevgili” ile profesyonel bir e-posta başlatmayın; kişinin adını tek başına veya “Merhaba” ile kullanın. “En iyi dileklerimle”, “Saygılarımla” kapanışlar için iyi bir seçenektir. “Sevgiyle”, veya “DSG” (daha sonra görüşürüz) gibi herhangi bir ilk harf kombinasyonu veya herhangi bir ifade iyi bir seçenek değildir.

Mesleki e-postanızın gövdesinde tam İngilizce cümleler ve kelimeler kullanın. Ve göndermeden önce e-postanızı her zaman kontrol edin ve yazım denetimi yapın. Hatalar sizi profesyonel değil amatör gibi gösteriyor.

E-posta programınızın ping veya bip uyarısını kapatın ve gün içinde belirlenen saatlerde e-postayı kontrol edin. Her gün yapacak çok önemli işleriniz var ve en son gelen e-postayı okumak için diğer işleri yarım bıraktıkça, daha az iş yapacaksınız!

Sosyal Medya

Kişisel ve iş sosyal medya hesaplarınızı ve / veya profillerinizi ayrı tutun. Örneğin, Facebook’taysanız, hem bir işletme sayfanız hem de kişisel bir sayfanız olmalıdır. LinkedIn şu anda yalnızca profesyoneller için bir ağ olduğu için bunun istisnalarından biri.

Herhangi bir sosyal medya sayfanızda, hayatınızın geri kalanında sizin peşinizden gelmesini istemediğiniz hiçbir şey yayınlamayın. Üniversitedeyken katıldığın ıslak tişört yarışması veya tamamen çıldırdığınız bir anda alınan selfie gibi. Artan sayıda işletme ve devlet kurumu, sosyal medya veri madenciliği yapmaktadır – ve bunlardan bazıları, bir zamanlar bazı aptalca paylaşımları yapmamış olsaydınız gelecekteki işverenleri ya da müşterileri olabilirdi.

Aynısı, diğer kişilerin paylaşımlarına ve web sitelerine yorumlarınız için de geçerlidir. Fikriniz olamayacağını söylemiyorum; yalnızca bazı fikirlerin potansiyel müşterileri etkileyebileceğini aklınızda bulundurarak hangi fikirleri “sevdiğinizi” veya dikkatlice paylaşacağınızı seçmeniz gerekir.

Paylaşımlarınızı işletme sayfalarınızda / profesyonel sayfanızda tutun. Kötü dil, gereksiz şakalar veya açıklamalar ve potansiyel olarak rahatsız edici videoların profesyonel sayfalarda yeri yoktur. Şüphe durumunda, bunları paylaşmayın!

İşinizi pazarlamak için sosyal medyayı kullanmaya çalışıyorsanız, en iyi tavsiyem bir veya iki platform seçmek, düzenli olarak yayın yapmak ve yanıt vermek. İnsanların sorularını yanıtlayın ve yorumlarına sadece bir beğeni ile de olsa mutlaka dönüş yapın.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,497TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Stratejik Ağ Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Bugün, sizi stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olma konusunda eğitmek için biraz zaman ayırmak istiyoruz. Satış pazarlama becerisi, liderlik özellikleri gibi birçok konuyu hayatınızda...

Borçsuz İnsanların 9 Alışkanlığı

Borçsuz insanların alışkanlıkları, diğer insanlara göre farklıdır. Finansal alışkanlıklar da olumlu alışkanlıklar arasındadır. Ancak hangi davranışlar, hangi alışkanlıklar değiştirilmelidir? Hangi olumlu alışkanlıklar edinilmelidir? İşte...

Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2020 Aralık Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için aylık burç yorumları. Aralık ayında kişisel gelişim, para, sağlık, kariyer ve daha bir çok alanda bizi neler bekliyor? Aya 30 Kasım İkizler burcunda...

Başarıya Giden Yolun Şaşmaz Haritası

Yaşadığımız hemen her şey bizle ilgilidir. Sanılanın aksine, sahip olduğumuz ekonomik koşullardan tutalım da çözümsüz gelen sorunlarımıza hatta sağlık problemlerimize kadar biz belirleriz yaşadığımız...

Analiz Derdi Geride Bırakır

Kişisel gelişim bölümümüzde bu kez analiz etmek üzerine kafa yoracağız. İnsanları geride bırakan, gelişmesini ve değişmesini engelleyen bir düşünce yapısını inceleyeceğiz. Nedir bu analizci...

Kısa Hikayeler – Değerli Yüzük Hikayesi

Kısa hikayeler bölümümüzde bu defa bir şeyin değerini nasıl bileceğimiz üzerinde duracağız. Değerli yüzük hikayesi, bize bilginin önemini anlatır. Çünkü bilginin, insanı farklı kılan...