Belli bir noktada, yerde veya olguda toplanmak, odaklaşmak iyi sonuçlar elde etmek için çok önemlidir.

Odaklanamamak, Bir Sorun Mudur?

“Olumsuz düşünen biri haline gelirsen bu zihnine özen göstermediğin ve iyiliğe odaklanmak için çalışmaya zaman ayırmadığın içindir.” – Robin Sharma

Ünlü yazar Robin Sharma bu sözüyle bize odaklanmanın öneminden bahsetmiştir. Zihnine özen göstermeyen bir birey hayatının hiç bir noktasına özen gösteremez. Aynı zamanda tembeldir üşeniyordur, bazı şeyleri umursamıyordur. Eğer bu şekilde bir hayatımız olursa her şey boş bir şekilde geçer gider.

Belli bir noktada, yerde veya olguda toplanmak, odaklaşmak iyi sonuçlar elde etmek için çok önemlidir. Bunu en iyi şekilde yerine getirmekte fayda vardır. Başarıya giden yolda çok iyi bir şekilde odaklanmak ve konsantre olmak vardır.

Hangi alanda olursa olsun spor, sanat vb. Mesela voleybol maçındaki olduğumuzu düşünelim. Eğer maç başladıktan sonra aklımızda başka şeyler varsa, sürekli sayı kaybederiz veya bir müzik yaptığınızı düşünün, eğer dikkatimiz dağılırsa ortaya çok kötü sesler çıkabilir.

Bu verdiğimiz örnekler önemli fakat hayati önem taşıyan örneklerde vardır. Mesela doktorsunuz ve çok önemli bir ameliyata girecekseniz. Eğer o ameliyatı yaparken aklınız başka yerde olursa, tam olarak ameliyata odaklanmazsanız, dikkatiniz dağılırsa, minicik bir hatada bile ameliyat masasında yatan hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilirsiniz. İşte odaklanma bu derece önemlidir.

Eğer odaklanma problemi yaşıyorsanız her şey olması gerektiğinden daha kötüye gidecektir. Derslerine odaklanamayan bir öğrenciyseniz gelecekte sizi kötü bir hayat bekliyor olabilir. Herhangi bir yerde çalışıyorsanız dikkatsizlikten dolayı yapmış olduğunuz bir hata yüzünden işsiz de kalabilirsiniz.  Neyse bu kötü şeyleri bir kenara bırakalım ve odaklanma yeteneğimizi geliştirelim.

“Hedeflerinize Odaklanmak İçin 3 Güçlü Soru” yazısı için >>

Ünlü eğitimci yazar Brian Tracy, bir kitabında bu konuyu ele almıştır. O bölümü sizinle paylaşalım; Bir işi ele aldığınızda yalnızca onunla uğraşın ve gerçek gücün sırrı buradadır. Sürekli pratik yaparak, kaynaklarını idare etmeyi ve herhangi bir zamanda, onları belli bir noktaya odaklamayı öğrenin.

Eğer iki tavşanı birden kovalarsanız, her ikiside kaçacaktır. Gerçekten de öyledir. Hayatımıza yön verirken birden fazla şeyle ilgilenebiliriz. Ama herhangi bir şey ile ilgilenirken aklımız başka işte olursa ikisinde de başarılı olamayacağız. Çünkü bu durum bizim uğraştığımız işe odaklanmadığımızı gösteriyor. Her ne işle uğraşıyor olursak olalım mutlaka o işe yüzde yüzümüzü vermeliyiz ki başarılı bir sonuca ulaşalım.

İnsanların düşündükleri, yaptıkları ve söyledikleri tamamen farklıdır. Sonra neden olmuyor diye düşünmeye koyulurlar. Eğer düşündüklerimiz, söylediklerimiz ve yaptıklarımız aynı olursa emin olun her şey daha güzel olacaktır.

Odaklanma problemini ortadan kaldırmak için ünlü yazar John C. Maxwell’ in bazı tavsiyeleri vardır;

“Başarılı olmak için güçleriniz üzerinde odaklanın ve onları geliştirin. Zamanınızı, enerjinizi ve kaynağınızı akıtacağınız yer burası olmalıdır.” – John C. Maxwell

Beyhan Ünal

Beyhan Ünal

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın