fbpx

Piramit Sistem Nedir?

‘Piramit sistem nedir?’ sorusunu sorduğumuzda aklımıza 3-4 farklı düzen geliyor:Piramit sistemler, Ponzi sistemi(Ponzi oyunları) ve Network Marketing. Bu yazımızda her birinin kısaca tanımlarını yapıp Piramit sistemler hakkındaki bilgi karmaşasını bir netliğe kavuşturacağız.

Yazımız içerisinde, bu sistemlerin ne olduğunu açıklamadan önce olayın başlangıç tarihine gitmekte fayda var. İlk olarak nerede, kim tarafından ve nasıl başlatıldı? İnsanların aklına bu ticari yöntem ile dolandırıcılık fikri nasıl geldi? Eskiden bu sistemler yasal mıydı? Bunun gibi bir çok soru var kafamızı kurcalayan. Önce buradan başlayalım.

Charles Ponzi ve İlk Piramit Sistem

Charles Ponzi, ponzi piramit sistemler

Ponzi sistem veya Ponzi oyunu olarak da bilinen ilk piramit sistem, 1920’lerde Charles Ponzi tarafından ortaya çıkarıldı. 1880’lerde İtalya’da doğan Ponzi, Amerika’ya taşındıktan bir süre sonra yani 1920’lerde Securities Exchange Company (Menkul Kıymetler Borsası) ismiyle kurduğu şirket ile müşterilere ilk kırk beş günde %50, doksan günde ise %100 kazanç vaadetmişti.

Charles Ponzi bu sistemi, İspanya pezosunun resmi ve serbest piyasalardaki fiyat farkını kullanarak; serbest piyasadan pezoyla ucuza uluslar arası posta pulları aldığını ve sonrasında da bu pulları yüksek kur fiyatından satarak Amerikan dolarına çevirdiğni anlatmıştır. Böylece 100 dolar yatıran bir kişinin parası kırk beş gün sonra 50 dolar kar getirmiş olacaktır.

Ponzi’nin bu planının devam etmesi için sisteme sürekli yeni kişilerin dahil olması gereklidir. Çünkü posta pullarından gelen kar ile değil, insanların yatırdıkları paralar ile ödeme yapıyordu. Ve bu sistem 1920 yılı sonlarından 10bin kişinin üzerinde bir yatırımcıya ulaşmış (yaklaşık 7 ay gibi kısa bir sürede) ve çökmüştür. Temel olarak Ponzi sistemi yatırımcılara (sözde yatırım) kendi paralarından ve yeni giren yatırımcıların verdikleri paralardan geri ödemelerin yapıldığı bir dolandırıcılık sistemidir.

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler >>

Günümüzde Ponzi Sistemleri Nasıl İşliyor?

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Günümüzdeki Ponzi sistemlerini en yaygın örneklerinden biriyle daha örneklemek gerekirse. Herhangi bir alanda ve sektörde bir şirket kurduğumuzu varsayalım. Müşterilere de şunu diyoruz: “Biz Manisa’da bir bölgede jeotermal kuyusu açıyoruz. Çıkaracağımız jeotermal su ile enerji üreteceğiz sonra da bunu devlete satacağız(veya kripto para madenciliği diyelim ki güncel bir örnek olsun). Ancak bu proje için yatırıma ihtiyacımız var. Eğer siz 10bin TL yatırırsanız bu yatırımınız karşılığında her ay düzenli olarak kazançtan 500TL size pay verilecektir.

Ayrıca bu yatırımı yaptıktan sonra yerine getirmeniz gereken bir şart – iki kişi seçmek, yanında birini getirip üye yapmak gibi- olmadan, yattığınız yerden yaptığınız yatırım karşılığında kazanıyor olacaksınız bu parayı.”

Bu konuda anlaşmaya vardığımız taktirde gerçekleşecek olan şey ise şudur. Müşterilerden bu projeye yatırım için aldığımız paradan her ay %5’ini gene aynı müşterilere ‘sizin bu ay ki kazancınız’ diyerek ödeme yapacağız.  Ancak bunu hiç gerçekleşmemiş ve gerçekleşmeyecek bir projeden kar ederek değil de insanlardan yatırım için aldığımız, yine onların paralarının bir kısmından versek.Ve bu süreç bu şekilde 3-5 ay devam etse, insanlarda yatırdıkları paraları geri döndüğü için güven duygusu oluşmaya başlayacaktır.

Bu güven duygusuna dayanarak yatırımlarına bir 10bin TL hatta daha fazlasını yatırmakla kalmayıp çevrelerindeki eş-dostlarına bu sistemi iştahla anlatacaklar. Onların da bu sisteme girmelerini sağlayacaklar. Ve birlikte daha çok para kazanmak isteyeceklerdir. Bu şekilde yatırımcı sayısı on binlere ulaştığında veya zaman olarak da birkaç yıl geçtiğinde sistemi kuran kişilerin sırra kadem bastığı dolandırıcılık olayları, günümüzde oldukça sık yaşanan Ponzi sistemi örneğidir.

Piramit Sistemi Dolandırıcılıkları ve Bu Sistemlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

piramit sistemlere kanmayın

Piramit sistemi dolandırıcılıklarının atası Ponzi sistemi olduğu için ona benzer bir yapılanması vardır. Türkiye’de ve dünyada her dönem farklı bir isimle ortaya çıkmış ve temeli piramit sisteme dayanan onlarca firma vardır. Bu sistemler binlerce insana ulaştıktan sonra ortadan kaybolmuşlar ve onlarca insan bu piramit sistem dolandırıcılıklarından mağdur olmuşlardır.

Titan / Saadet Zinciri Nedir? Adlı araştırma yazımız için >>

Peki Bu Piramit Sistemlerin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Bir sistemin piramit sistem olması için bazı kriterler vardır. Piramit sistemlerde:

 1. Ürün satışı-pazarlaması yoktur, sadece kişiler sisteme dahil olmak için yüksek giriş ücreti öderler. Ve her yeni üye getiren kişiye komisyon ödemesi yapılır. Eğer ortada bir ürün varsa da bu genellikle insanlara faydası olmayan göstermelik ürünlerdir. Sadece ‘ürün var’ desinler diye ortaya koyulmuşlardır.
 2. Sisteme ilk giren kişiler her zaman sonra dahil olanlardan fazla para kazanırlar.
 3. Piramit sistemin en üstündekiler her zaman çok kazanırlar, alttakiler ya çok az kazanır ya da hiç para kazanmazlar.
 4. Bir çok ülkede yasa dışı olarak kabul edilmiş ve dolandırıcılık sistemleri olarak nitelendirilmiş olup, sözde ürün satanları ise bulundukları ülkeye vergi ödemezler.
 5. Aslında ürün satışından değil de dahil olan üyelerin getirdikleri para ile dönen bir sistem olduğu için(sistemin oluşturduğu herhangi bir ekonomik değer de olmadığı için) bu sistemler kısa süre içinde çökerler.

Bu özellikler sizler için okuyup bilgilenmenin yanı sıra, içinde bulunduğunuz veya henüz karar aşamasında olduğunuz sistemin bir piramit sistem olup olmadığını gözlemlemenizde oldukça yararlı olacak ve ona göre karar verip adım atmanızda fayda sağlayacaktır.

Network Marketing Firmasının Saadet Zinciri Olmadığını Nasıl Anlarız?

Piramit Sistemler Hayatımızda Nerelerde Karşımıza Çıkmaktadır?

Piramit sistemlerin ilk ortaya çıkışından bugüne kadar genel olarak baktığımızda, aslında ilk zamanlar şeklin piramide benzemesinin sisteme ‘Piramit Sistem’ adının verilmesinde etkili olduğunu görebilirsiniz. Ancak yasal olmayan ve çoğu ülkede yasak olan şey; şekil olarak piramite benzer yapılar değil, dolandırıcılık sisteminin kendisidir.

piramit sistem her yerde

 • Bunu ayrıca belirtmemizin sebebi de aslında şu ki:

Bizi yöneten devlet sistemlerinden tutun da, hukuk sistemlerine, sağlık sistemlerine hatta çalıştığımız şirketlerin yönetim şekillerine kadar nereyi incelersek her yerde karşımıza piramit bir yönetim şeması çıkar. Yani şekil problem değil, asıl mesele en üstteki insanların en çok parayı kazanmaları. Örneğin; devletimizin başında Cumhurbaşkanı ve Başbakan varken, onların altında iş ve görev paylaşımının yapıldığı bakanlar ve altlarında milletvekilleri vardır.

Aynı şekilde herhangi bir özel şirketi örnek alırsak; Ceo piramidin en üstündeki kişidir. Onun altında genel müdür ve altında müdür yardımcıları, şefler, mühendisler ve teknikerler diye giden bir yönetim şeması düşünün. Müdür yardımcısı bir genel müdürden veya Ceo’dan daha çok kazanabilir mi? Tabi ki kocaman bir HAYIR!

Eğer öyle bir şey olsa yönetim düzeninde bir kaos olurdu. Yetki ve hiyerarşi olmazdı ve işler yürümezdi. Bir müdürün, müdür yardımcısına emir verebilmesinin tek sebebi daha çok kazanıyor olmasıdır. Hayatımızın her yerine girmiş olan bu piramit sistemler kötü olarak algılanmazken network marketingin böyle algılanması çok büyük bir yanılgıdır.

Network Marketing Ekşi ve Forum Sitelerindeki Yorumlar Nelerdir? >>

Network Marketing Bir Piramit Sistem mi?

İnsanlar network marketingin de bir piramit sistem olduğu yanılgısına düşebiliyorlar. Zaten bu yazımızın amacı da bu network marketing yasal mı konusundaki yanlış algıları, ortadan kaldırmak ve bu konuya bir netlik getirmektir.

Network Marketing genel olarak, doğrudan satış sisteminin daha geliştirilmiş bir şeklidir. Doğrudan satış en kısa tanımıyla; bir mal veya hizmetin tüketicilere yüz yüze bir görüşme ile genellikle evlerde, iş yerlerinde ve parekande satış noktası denmeyecek yerlerde bir satışçı tarafından tanıtılarak satılması yöntemidir.

Network Marketing ise; satışı yapan kişilerin doğrudan satış yöntemini kullanarak kişisel olarak yaptıkları satışlardan para kazanabilmelerine ek olarak, kullanılan plana göre insanların takımlarına-ekiplerine dahil ettikleri yeni üyelerin ve hatta onların da dahil edecekleri yeni kişilerin satışlarından ortaya çıkan kazanç sağladıkları bir iştir. Bu yolla aslında network marketing sıradan insanlara kendi işlerini kurma fırsatı sunan çok faydalı bir iş modelidir.

piramit sistemlere dikkat edin

Network marketing, piramit sistemlerin ortak özellikleri olarak bahsettiğimiz noktalarda piramit sistemlerden tamamen farklı özelliklere sahiptir.

Şimdi madde madde açıklamak gerekirse:

Yani ortada satılan bir ürün veya hizmet mevcuttur. Kişiler (Distribütörler, Bağımsız Temsilciler vs.) de yapılan satışlardan komisyon kazanırlar sisteme dahil olmak için para vermezler. Hatta ürünler kesinlikle söylendikleri özellikleri taşımak ve kaliteli olmak zorundadırlar. Neden kesinlikle diyebiliyoruz? Çünkü Network Marketing doğası gereği ‘Tavsiye Satışı’nı esas alarak ilerleyen ve reklam vermeyen bir satış modelidir.

Bu sebeple bahsedilenden farklı özelliklere sahip bir ürün olsa ortada, organizasyondaki kimse ne kandırılmak ne de kandırmak istemeyeceği için çevresine eşine dostuna tavsiye etmeyi bırakacaktır ve bu sebeple Network Marketing şirketleri satış yapamayacaklardır. İşte tam da bu sebeple belirtilen özellik ve kaliteye sahip olmalıdır ürünler. Bunlara ek olarak Network Marketing şirketleri genellikle sağlığa faydalı ve çok kaliteli ürünler üretirler.

Network Marketing Şirketleri Hakkında Merak Edilen Sorular >>

 • Sadece Network Marketing’de değil her sektörde o sektöre ilk atılan kişiler fazlasıyla kazanır.

Çünkü bir risk alıp yeni bir iş alanına yatırım yapma cesareti gösteren kişilerin aldıkları ödülleridir aslında fazla kazanmaları. Ancak çoğu sektörde ilk giren çok kazanırken sonradan o sektöre giren kişilerin işleri ise oldukça zordur hatta çoğu kazanmayı bırakın sektörden silinip giderler. Bunun sebebi de ortamın kurtlar sofrasına dönmesi, ilk gelenin yeni gelenlere iş kaptırmak istememeleri ve bu yüzden doğan rekabet gösterilebilir.

Network marketing’de ise işleyiş geleneksel ticaretten biraz farklı işler. Şöyle ki; bu sektörede bir takım çalışması ve kazan kazan sistemi mevcuttur. Eğer ki kurduğun organizasyonunda ürün satışı olmuyor ve altındaki–ekibindeki kişiler para kazanmıyorlarsa bu senin de para kazanmadığın anlamına gelir. Ekibine kendi ekiplerini kurabilmeleri için yardımcı olur onlara eğitimler verirsin. Çünkü senin kazanman takımının para kazanmasına bağlıdır. Ancak bu durum şu anlama gelmez; alttaki kişi üzerindeki liderinden az kazanmak zorundadır. Hayır!

Diyelim ki bir kişi network marketing işini gereğince ciddiye almaz ve gerekli emeği vermez. Ama takımındaki diğer bir kişi de takımının dengeli ve kaliteli büyümesi için onları eğitiyor ve onlara etkinliklerinde yardımcı oluyor. Bu durumda tabii ki emek veren alttaki kişi üzerindeki kişiden hatta kişilerden kat ve kat fazla kazanabilir. Buna engel olan bir düzen yoktur network marketing’de.

Bu sadece klasik işlerde –şirket ve devlet düzenlerinde- böyledir. Genel müdür(üstteki) müdür yardımcılarından(alttakiler) her zaman daha fazla kazanır. Bu yüzden network marketing bir çok milyoner ve milyarder tarafından en adil iş modeli olarak görülmektedir.

Network Marketing Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gereken İlginç Gerçekler! >>

 • Bunların yanı sıra network marketing sektörü dünyanın önde gelen iş adamları ve devlet yöneticileri hatta milyar dolarlık şirket sahipleri tarafından yapılması önerilen bir iş modelidir.

 • Çünkü alt ve orta sınıftan insanların üst sınıfa geçebileceği başka bir yol yoktur.
 • Herkesin eşit haklara sahip oldukları bir iştir.
 • Gerçek bir takım çalışmasının ve kazan kazan sisteminin olduğu bir seçenektir.
 • birilerinin sırtına basarak değil de tam aksine onları da yukarı çekerek birlikte daha da yukarılara çıkılabilen ve tabii ki gerçek bir kaldıraç (pasif gelir) oluşturmanın günümüzdeki en mantıklı yolunu oluşturur.

Ayrıca devletin başlıca görevlerinden biri olan istihdam sağlama konusunda inanılmaz bir alternatif olarak görülmesidir.İşsiz görünen kişilere istihdam sağlaması sebebiyle ve bütün bu yükü omuzlamalarına ek olarak bir de vergi veriyor olmaları devletlerin bu sektörün arkasında durmasını ve insanları bu sektöre atılmaları konusunda cesaretlendirmesini sağlamaktadır.

Network Marketing insanların (gerek ek iş olarak gerekse tam zamanlı yaparak) refah seviyelerini yükselterek daha fazla ve rahat harcama yapabilme imkanı sunduğu için aslında gerçekten ülke ekonomilerine de büyük bir katkı sağlarlar. Hatta bununla ilgili Bill Clinton’un bir videosu vardır.

Böyle kapsamlı bakıldığında aslında Network Marketing’in sadece şekil olarak piramit sisteme benzediğini, aslında ne kadar büyük ve etkili bir sektör olduğunu anlamak oldukça kolay. Umarız bu açıklamalar ve Networkokulu’nun diğer yazıları kendinizi geliştirmeniz ve öğrenmeniz konusunda faydalı olmuştur.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

13 YORUMLAR

 1. Bugün dolandırıldık mı kazıklandık mı yoksa vicdanımızı mı kullandılar bilmiyorum. Başladık biz de bu ticarete.
  Bu işe sizin yüzünüzden başladım sayın admin:) Ekledim anasayfaya kısayolu 🙂

 2. Adamın yaptığı dolandırıcılık ile takımın en ufak alakası yok, bireysel bir suç olur, bunu anlayın artık. neden herkes networke karşı bu kadar önyargılı ki?

 3. dolandırıcılıktan anladığınız tek şey para kazanmak mı 😀 bir görüşü desteklemeleri adına insanların… neyse boşverin boş boş konuşanları

 4. “Bu da yeni dolandırıcılık sistemi mi napiyonuz allah aşkına !!!”

  Bu sözler yakın arkadaşlarımdan duyduklarım resmen. şok içerisindeyim.. bana yardım edecek olan??

 5. Para yok işe koymak için sömürülen umut verilen işsiz gençler onlar son tarih Aralık ocak sonrası onlarda yok. Kendi işimizi kurmak gerek. Bir kafe tarzı bir şey açmak istiyorum ne dersiniz?

 6. Cabuk biten şeylerin lisetesi;
  -Para
  -Devamsızlık
  -Tatil
  -Sarj
  -İnternet paketi

  Başka ne var? Çok para kazanmam gerekiyor gibi. Dolandırıcılık işine mi girsem 🙂

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sizi Başarılı Kılacak 15 Basit Yararlı Alışkanlık

İrade, motivasyon ve değişimi gerektiren geleneksel başarı bilgeliği, yararlı alışkanlıklar konusunu temel alır. Hayatında başarı kovalamayan insanlar için kolay olan zararlı alışkanlıklar, aslında onların...

Yeşil Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri

Yeşil rengin anlamı ve psikolojik etkileri nelerdir? Bir önceki yazımızda sarı, kırmızı ve mavi renge yer vermiştik. Bu yazımızda da tıpkı mavi gibi sakinleştirici...

Pazarlama Nedir?

Pazarlama denilen olay, Hizmetlerin veya ürünlerin, tüketici isteği ve ihtiyaçlarına göre organize edilip, tüketiciye ulaştırılmasıdır. Ayrıca, bu ulaştırma süresince en yüksek verim hedeflenir. Son...

İşinizi Ve İşyerinizi Seviyor Musunuz?

İşinizi ve iş yerinizi seviyor musunuz? Yapılan işle, çalışılan iş yeri ayrı kavramlar gibi görünüyor. Birbirinden farklılıkları var elbet! Yapılan işin doğru iş, çalışılan...

Instagram Satış Yöntemi İle Kitlenizi Genişletin

Bu makalede, sizlere Instagram satış yöntemi ile Instagram’dan para kazanma yolları üzerine tespit ettiğim analizlerimden bahsedeceğim. Tabii bu analizlerimi yapmamda instagram butikleri çok yardımcı...

Satış Kapatma Teknikleri Nelerdir?

Satış kapatma teknikleri, satış yapanların eksik olduğu noktalardan birisi. Türkiye’de pazarlamacıların ‘çekimser’ kalmaları ve satışı kapatamamalarını büyük bir sorun olarak görüyoruz. Bu bağlamda da...