fbpx

Sağlıklı Ve Fit Bir Beden İçin Top Meyveler

Sağlıklı, zinde ve fit bir beden için en önemli nokta, doğru gıdaları yemektir.

Meyve tüketmek zinde olmak ve hızlı kilo vermenin en sağlıklı yollarından biridir, fakat kilo vermede en etkili meyveler hangileridir? Hadi bunları biraz konuşalım.

1. Ananas

Ananas, sağlıklı bir kilo kaybı için en iyi meyve listemizde bir numaradır.

Ananas, sağlıklı bir kilo kaybı için en iyi meyve listemizde bir numaradır.

Tropik meyvelerin en yaygın ve sevilenlerinden biridir. Tiamin, magnezyum, B6 vitamini, C vitamini, riboflavin, niasin, bakır, demir ve folat gibi bir çok vitamin ve minerali içerir.

Ananas kilo vermenin yanı sıra  astım, diyabet ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıklarda da etkili bir meyvedir.

Bazı bilimsel çalışmalar bu meyvenin saç ve cildi iyileştirdiği, enerji seviyelerini artırdığı, kan basıncını düzenlediği ve belirli kanser risklerini azalttığını göstermektedir.

Ayrıca ananas içerdeiği “bromelain” sayesinde ödem söktürücü ve yağ yakıcı özellik gösterir. Bu nedenle diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

2. Muz

Muz, içerdiği B grubu vitaminleriyle sinir sistemi üzerinde inanılmaz etkili bir meyvedir.Stresi azaltıp rahatlamaya yardımcı olur.Daha rahat bir uykuya geçişi sağlar.Ayrıca serotonin (mutluluk hormonu) hormon salınımına etki ederek mutluluk verir. Tatlı isteğinizi azaltır.

Listemizdeki bir sonraki en sevilen meyvemiz potasyum, B6 vitamini, manganez, magnezyum ve folat kaynağı olan muzdur.

Tüm bu vitamin ve besin maddeleri ile muz, genel sağlık ve kas kramplarından baş ağrısına kadar belirli rahatsızlıklar için çok faydalıdır.

Muz, diyet lifi açısından da zengin bir meyvedir. Bağırsak sağlığı ve kaslar için vazgeçilmez bir meyvedir.

3. Karpuz

Deniz, kum ve güneş yani  genellikle tatili çağrıştırır yaz bize.

Karpuz için birçok kişi, kilo kaybı için sağlıklı bir meyve olarak kabul edilemeyecek kadar fazla doğal şeker içeren bir meyve diye düşünür.

Ancak karpuz çok yüksek bir su içeriğine sahiptir. Ayrıca bolca antioksidan, likopen, potasyum, A vitamini, B6 vitamini ve C vitamini içerir.

Çok çeşitli besin öğeleriyle dolu olan karpuz, harika ve ferahlatıcı bir diyet meyvesidir.

Ölçülü bir şekilde tüketildiğinde, kilo vermenin yanı sıra kalp sağlığınızı iyileştirmenize, oksidatif stresi  ve iltihaplanmayı azaltmanıza yardımcı olabilir.

4. Greyfurt

Yarı acı yarı tatlı bir narenciye olan greyfurt, meyve dünyasında en iyi yağ yakıcılardan biridir. 

Yarı acı yarı tatlı bir narenciye olan greyfurt, meyve dünyasında en iyi yağ yakıcılardan biridir. Bir bilimsel çalışma verilerinde, greyfurt tüketen  bireylerde  HDL kolesterolün (iyi kolesterol) arttığı ve greyfurt tüketiminden sonra iştahta azalma olduğundan bahsedilmektedir.

Greyfurt yağ yakmasının yanı sıra yüksek miktarda C vitamini,  potasyum, lif ve kolin içeriği ile de sağlık açısından eşsiz bir meyvedir.

Tüketimini yaygınlaştırmak  için salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Fakat greyfurt aynı zamanda ilaç etkileşimi olan bir meyvedir. O nedenle ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir.

5. Armut

Armut, özellikle  kilo kaybı söz konusu olduğunda diğer bir top meyvedir.

Armut, özellikle  kilo kaybı söz konusu olduğunda diğer bir top meyvedir.

Lif, potasyum, C vitamini, K vitamini, riboflavin, demir, kalsiyum, magnezyum, folat, bakır, antioksidanlar ve B-6 vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Armut kansere karşı koruyucu, sindirime yardımcı  ve diyabet riskini azaltan bir meyvedir. Ayrıca vücutta iyi bir detoks yapar.

Bu meyvenin ortalama %84’ü sudur. Bu sayede hem vücudun sıvı ihtiyacına destek olur hem de vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

6. Limon

Bu ekşi turunçgil meyvesi, az miktarda tiamin, kalsiyum, magnezyum, bakır, folat ve pantotenik asitle birlikte yüksek seviyede C vitamini içerir.

Diyetlerde kilo kaybı için en çok kullanılan meyvelerden  biri de limondur. Bu ekşi turunçgil meyvesi, az miktarda tiamin, kalsiyum, magnezyum, bakır, folat ve pantotenik asitle birlikte yüksek seviyede C vitamini içerir.

Vücudunuzu alkali tutmasının yanı sıra sindirime yardımcıdır ve iyi bir detoks sağlar. İçeriğindeki C vitamini ile demir emilimini artırır.  Bağışıklığı güçlendirir. Vücudun enerji seviyesini arttırır.

7. Nar

Nar, sağlık yararları bol olan en iyi yağ yakıcı meyvelerden biridir.

Nar, sağlık yararları bol olan en iyi yağ yakıcı meyvelerden biridir. Antioksidanlar, lif,  folat, potasyum, flavonoidler, C vitamini, B6 vitamini, K vitamini, polifenoller ve fosfor açısından oldukça zengin bir meyvedir.

Yüksek tansiyon, hiperglisemi, iltihaplanma, yüksek kolesterol, bazı kanserler ve oksidatif strese karşı etkili bir meyvedir. Ayrıca yapılan bir  çalışmaya göre enfeksiyon, kanama, asidoz ve şişmanlık tedavisinde etkili olduğu belirtilmektedir.

8. Avokado

Herkes tarafından çok sevilen bir meyve olmasa da inanılmaz sağlık yararları vardır.

Avokadonun bir meyve mi yoksa sebze mi olduğuna karar veremiyorsanız eğer bir meyve olduğunu belirtelim. Herkes tarafından çok sevilen bir meyve olmasa da inanılmaz sağlık yararları vardır.

Avokado, kalbe iyi geldiği bilinen sağlıklı yağlar açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu yağlar, vücuttaki fazla yağları yakmak için de etkilidir.

Bütün yağların sağlıksız olduğuna dair yanlış algılara kapılmayın. Sağlıklı yağlar,  kilo kaybı için çok önemlidir. Sağlıklı yağ yemeden vücutta yağ yakamayız.

İçerdiği bu sağlıklı yağların yanı sıra, avokado lif açısından da oldukça zengindir.  B1, B2 ve B3 vitamini, folik asit, C vitamini, E vitamini, K vitamini, Potasyum,  bakır, demir, magnezyum, çinko ve manganez bu meyveye paketlenmiştir adeta.

9. Çilek

Çilek, düşük karbonhidrat ve kalori oranına sahip olan sağlıklı bir meyvedir.

Çilek, düşük karbonhidrat ve kalori oranına sahip olan sağlıklı bir meyvedir. Lif, antioksidanlar, C vitamini  ve  flavonoidler  açısından oldukça zengindir.

Kilo kaybı sağlamada  çok etkili olmasının yanı sıra kan akışını iyileştirir, çeşitli kardiyovasküler sorunlara yardımcı olur, yaşlanma karşıtı etkiler sağlar.

Çileğin; obezite, kanser, diyabet ve metabolik sendrom dahil olmak üzere birçok sağlık yararının olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

10. Portakal

Sadece kilo vermekle kalmayıp aynı zamanda inme, kanser, karaciğer hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, ciltle ilgili sorunlar ve kalp rahatsızlıklarını azaltmak için eşsiz bir meyvedir.

Sadece kilo vermekle kalmayıp aynı zamanda inme, kanser, karaciğer hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, ciltle ilgili sorunlar ve kalp rahatsızlıklarını azaltmak için eşsiz bir meyvedir. C vitamininin en zengin kaynaklarından biridir. Ayrıca lif açısından da oldukça zengin bir meyve olmasıyla diyetin gözde meyvelerinden biridir.

Bilimsel çalışmalara göre portakal, oksidatif stresi azaltarak kanserden korur, kan lipit(yağ) ve glikoz seviyelerini düşürerek  karaciğer sağlığını iyileştirir. Yani vücutta iyi bir detoks sağlar.

11.Yaban mersini

Yaban mersini, küçük ama çok güçlü  antioksidan özelliği olan bir meyvedir

Yaban mersini, küçük ama çok güçlü  antioksidan özelliği olan bir meyvedir. Ayrıca  C vitamini, K vitamini, lif, manganez ve daha fazlası da dahil olmak üzere genel sağlığı iyileştirmek ve yağ yakmak için muhteşem bileşenler içerir.

Yüksek lif içeriği sayesinde sindirime yardımcı olmasının yanı sıra, yüksek kan basıncı, diyabet ve kanserin önlenmesine yardımcı olur.

Yaban mersininin kilo kaybı sağlamada etkili olmasının yanı sıra  düşük kan şekeri,  trigliserit ve  kolesterol seviyeleriyle ilişkili olduğu ortaya konmuştur.  Çift kör 2010 araştırması, düzenli yaban mersini tüketiminin  obez bireylerde, insülin duyarlılığını arttırdığını tespit etti.

12. Papaya

En iyi yağ yakıcı meyvelerden biridir. 

En iyi yağ yakıcı meyvelerden biridir.  Cilt hasarı, kalp sağlığı, sindirim, akut veya kronik iltihaplanma konusunda faydalı olan papaya, çok yönlü yeteneklere sahip güçlü bir besindir.

Likopen  ile birlikte antioksidanlar, lif, A vitamini, B1, B3, B5, B9 vitaminleri, C vitamini, K vitamini ve potasyum, magnezyum, kalsiyum minerallerini içerir.

Tropikal bir meyve olan papaya, vücudun genel sağlığı  için çok önemli olan çeşitli vitamin ve minerallerin inanılmaz derecede zengin bir kaynağıdır.

13. Guava

Guava, piyasadaki diğer meyveler kadar yaygın olmamakla birlikte yağ yakıcı, sindirimi kolaylaştıran  başka bir tropikal meyvedir.

Guava, piyasadaki diğer meyveler kadar yaygın olmamakla birlikte yağ yakıcı ve sindirimi kolaylaştıran  başka bir tropikal meyvedir. Guavanın, kilo vermenin ötesinde  inanılmaz sağlık yararları vardır.  Daha iyi bağışıklık ve kalp sağlığı, daha düşük diyabet riski, düşük kanser riski, daha iyi görme, daha az stres ve daha iyi cilt dokusuyla ilişkilidir.

Bu muhteşem meyve manganez, folat, antioksidanlar, A vitamini, B vitamini kompleksi, C vitamini, demir ve kalsiyum içerir.

14. Elma

Elmanın, özellikle yüksek lif, düşük kalori ve çoğunlukla sudan oluştuğunu düşündüğümüzde  kilo kaybı için en iyi meyvelerden biri olduğunu tahmin edebiliriz

Elmanın, özellikle yüksek lif, düşük kalori ve çoğunluğunun sudan oluştuğunu düşündüğümüzde  kilo kaybı için en iyi meyvelerden biri olduğunu tahmin etmek zor değildir. Ayrıca, her mevsim bulunabilir bir meyve olması da ayrı bir avantajıdır.

Flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengin bir meyve olmasıyla kalp hastalığı, diyabet, kanser ve hipertansiyon riskini potansiyel olarak azaltır.

Bir  bilimsel çalışma, günde üç elma yiyen bireylerin daha fazla kilo kaybı ve daha düşük kan şekeri seviyesine sahip olduğu sonucunu ortaya koydu.

Sonuç

Güzel gezegenimizdeki birçok  eşsiz meyve ile vücudunuza doğru vitaminleri, mineralleri, lifi ve diğer besin öğelerini sağlayabiliriz. Doğa bize mucizeler sunmaktadır. Her bir besinin, bitkinin ayrı ayrı mucizeleri var. Doğal bir şekilde tükettiğimiz besinlerle sağlığımıza sağlık katabiliriz.

Serap AKDAĞ
Serap AKDAĞhttps://www.yeninesildiyet.com/
Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,972BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,402TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...