Yeterli su tüketimi, metabolizmayı hızlandırmanın en basit yollarından biri.

Su Deyip Geçme !

Vücut ağırlığımızın ortalama %50 sini su oluşturuyor. Tamamen suyla çalışan bir mekanizmayız diyebilirim. Bedende hemen hemen bütün olaylar suyla meydana geliyor. Vücut suyundaki %20 lik bir kayıp ölümle sonuçlanabiliyor.Bu nedenle vücut suyumuzu dengede tutmak hayati bir önem taşıyor.

Su dengemizi nasıl sağlayabiliriz?

 Öncelikle yaşamın devamlılığı , elektrolit dengesi ve kilo kontrolü için su dengesi önemli.Yetişkin vücudu her gün yaklaşık 1500 ml suyu idrar, deri ve solunum yoluyla atar. Kaybedilen suyu  her gün geri alıp sıvı ve elektrolit dengesini sağlamamız gerekir.Bedenin günlük su ihtiyacı  vücut ağırlığına göre belirlenebilir.Kilogram başına 30 ml su alarak pratikçe bir denge oluşturulabilir.Yani 80 kg bir bireyin ortalama 80×30=2400 ml su alması yeterli olabilir.Bunun yanı sıra vücudun su ihtiyacı kişiden kişiye  ve hava sıcaklığına göre değişkenlik gösterebilir.Vücudun susuzluğunu kontrol etmenin en basit yolu idrar rengini kontrol etmektir.İdrar renginin çok açık sarı renkte olması en ideal olandır.İdrar renginiz ne kadar koyu renkte ise susuzluğunuz o kadar fazla demektir.
Suyun miktarı kadar nasıl tüketildiği de çok önemlidir. Tek seferde yüklü miktarda su tüketimi faydadan çok zarardır. Suyu ,yudum yudum ve belli aralıklarla içmek daha sağlıklıdır; yemek aralarında , yemekten önce ,sonra ,uyandığınızda gibi.
Suyu ,yudum yudum ve belli aralıklarla içmek daha sağlıklıdır
 

Suyun bedendeki işlevlerini şöyle sıralayabiliriz;

* Yeterli su tüketimi organ fonksiyonlarımızı düzenler ,kaslarımızın daha iyi çalışmasını sağlar ve yağ yakımını hızlandır.
* Sadece 1 bardak su bile susuzluğunuzu ve iştahınızı kesmeye yeter.
* Su ;kan dolaşımı ,vücut ısı dengesi, besinlerin taşınması ve vücuttaki toksinlerin  atılması gibi hayati olaylarda rol oynar.
* Vücuttaki bir çok ağrının sebebi susuzluktur. Halsizlik , yorgunluk , konsantrasyon bozukluğu , baş ağrısı eklemlerde şişme ,yumuşama ve sürtünme ile şiddetlenen ağrılar susuzluk sonucu meydana gelebilir.
* Selülit oluşumunu engeller.
* Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
* Tansiyonu dengeler.
Serap AKDAĞ

Serap AKDAĞ

Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

1 yorum


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın