Uzun Ve Sağlıklı Yaşamın Sırlarından Biri De Zeytin

 

Akdeniz sofralarının baştacı olan zeytin ve zeytinyağı, sağlık üzerine inanılmaz etkilerinden sonra Türk mutfağında da hakettiği yeri aldı.

Akdeniz kadınlarının sağlık ve güzellik sırlarından biri de zeytin aslında. Kalp ve damar hastalıklarından tutun diyabet ve kansere karşı koruyucu etkilerine bakarak zeytinin muhteşem bir besin olduğunu anlayabiliriz.

İçeriğindeki E vitamini ve fenolik bileşenler sayesinde doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Zeytin, çok yaygın olarak tüketildiği Akdeniz ve Ege insanının daha uzun ömürlü ve sağlıklı olma sırlarından biri olmuştur.

Sağlık üzerine etkilerine şöyle bir bakacak olursak;

  • Antioksidanlar ve E vitamini açısından zengin bir besin olmasıyla kanserden korur.
  • İçeriğindeki oleik asit(tekli doymamış yağ asitleri) sayesinde kalp-damar hastalığı ve diyabete karşı koruyucudur.
  • Ayrıca zeytin, içeriğindeki bu sağlıklı yağlar ve bol lifler sayesinde uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Diyet sürecinde böylelikle daha rahat iştah kontrolü sağlayabilirsiniz.

İçeriğindeki oleik asit(tekli doymamış yağ asitleri) sayesinde kalp-damar hastalığı ve diyabete karşı koruyucudur.

  • Antimikrobiyal özelliği ile zararlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarda da etkilidir.
  • İçeriğindeki E vitamini ve fenolik bileşenler sayesinde doku ve organların yaşlanmasını geciktirir. Zeytin, çok yaygın olarak tüketildiği Akdeniz ve Ege Bölgesi insanının daha uzun ömürlü ve sağlıklı olma sırlarından biri olmuştur.
  • Zeytin, kemik sağlığına da olumlu etkileri olan bir besindir.
  • Ayrıca siyah zeytinin, mideyi rahatlatıcı etkisi de vardır.E vitaminin zengin bir kaynağı olmasıyla saç, cilt ve tırnak sağlığında da oldukça etkili bir besindir.

 

  • Kalori değeri ise, 4-5 adet orta boy zeytin yaklaşık 1 tatlı kaşığı zeytinyağına eşdeğer ve ortalama 45 kaloridir.
  • Zeytini kahvaltının haricinde salatalarınıza da ekleyerek tüketebilirsiniz. Bununla birlikte ne kadar sağlıklı da olsa her besinin kalorisi vardır ve kilo kontrolü için günlük tüketim miktarı önemlidir.

Peki zeytin üretimi açısından dünyada ve ülkemizde durum nasıldır?

Dünya genelinde zeytin alanlarında 5.,zeytin üretiminde 4., zeytinyağı üretiminde 6. sırada olan Türkiye, son yıllarda dünyada kullanımı hızla artan zeytinyağı üretiminde büyük bir ivme yakalamış durumdadır.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Zeytin Konseyi’nin raporuna göre Türkiye, 2016-2017 döneminde zeytinyağı üretiminde artış gösteren tek ülke oldu. Türkiye’nin 2017-2018 sezonunun ilk yarısındaki sofralık zeytin ihracatı, bir önceki sezonun aynı dönemine göre yüzde 14’lük artışla 71 milyon 53 bin dolara yükseldi.

Tüm dünyada Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler iklimleri gereği zeytin üretimine en elverişli topraklara sahip konumdadır. Yaklaşık 13 milyon ton olan Dünya zeytin üretiminin %86’sı 6 tipik Akdeniz ülkesinde yoğunlaşmış durumdadır. Sırasıyla üretimin %26’sı İspanya, %23’ü İtalya, %15’i Yunanistan, %9’u Türkiye, %8’i Tunus ve %5’i Fas tarafından sağlanmaktadır. 9.8 milyon hektarlık alanla dünya zeytin üretim alanının %95’i Akdeniz’in çevresindeki ülkelerde toplanmıştır. Geriye kalan kısmı Akdeniz İklimi’ne sahip Latin Amerika ülkeleri, Avustralya ve Çin’de ve diğer ülkelerde yapılmaktadır.

Dünya genelinde zeytin alanlarında 5.,zeytin üretiminde 4., zeytinyağı üretiminde 6. sırada olan Türkiye, son yıllarda dünyada kullanımı hızla artan zeytinyağı üretiminde büyük bir ivme yakalamış durumdadır

Türkiye zeytin ağacı varlığını 90 milyondan 177 milyona çıkaran, 2020 yılından itibaren 650 bin ton zeytinyağı üretimiyle dünya ikinciliğini, 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin üretimiyle dünya liderliğini hedeflemektedir.

Dünyada yaklaşık 9 milyon hektar alanda 900 milyon zeytin ağacından zeytin elde edilmektedir. Türkiye’de yaklaşık 172 milyon zeytin ağacı var. Bu kapsamda Ege ve Marmara bölgeleri başı çekiyor. Bu ağaçların sadece yüzde 7’si Balıkesir’ de bulunmakla birlikte Ayvalık’ta 1 milyon 800 civarında zeytin ağacı bulunuyor.

Serap AKDAĞ

Serap AKDAĞ

Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın