Yaratıcılığınızı Arttırma Teknikleri

0
Yaratıcılığınızı neyin geliştireceğini ve en yaratıcı çalışmanızı ne zaman yapmanız gerektiğini hatırlamakta zorlanıyorsanız, umarım bu liste her şeyi düzeltmenize yardımcı olur.

Yaratıcılığınızı neyin geliştireceğini ve en yaratıcı çalışmanızı ne zaman yapmanız gerektiğini hatırlamakta zorlanıyorsanız, umarım bu liste her şeyi düzeltmenize yardımcı olur. Haydi bu listeye birlikte göz atalım.

  1. Beyniniz yorgun olduğunuzda daha yaratıcı işler yapar

Analitik bir problemi çözmekten farklı olarak, yaratıcı görüşler zihinlerimizin teğetlerde dolaşmasına ve görünüşte alakasız alanlara girmesine izin vermekten gelir. Birçoğumuz sabah ya da gece kuşu olarak tanımlasa da , problem çözme becerilerimizi geliştirip günün belirli saatlerine odaklanmamıza rağmen, yaratıcı düşünme aslında optimal olmayan zamanlarda daha iyi çalışır . Yani, beyniniz geceleri, yorgun olduğunuzda yaratıcı görüşler bulmakta daha iyi olacaktır.

Bunun arkasındaki neden, yorgun bir beynin dikkat dağılmalarını filtrelemeye ve bir şeye odaklanmaya çabalamasıdır . Çalışırken kötü bir şey gibi görünse de, yaratıcı düşünme dikkat dağıtıcı şeylerden ve rastgele düşüncelerden faydalanır .

  1. Egzersiz yaratıcılığınızı artırabilir

Egzersizin birçok nedenden dolayı bizim için iyi olduğunu biliyoruz. Araştırmalar, egzersizin yaratıcı düşünme yeteneğimizi geliştirebileceğini göstermiştir. Egzersiz, zihniniz için yağ çözücü sprey gibidir. Beyninizin paslı menteşelerini yağlar ve düşüncenizi daha akıcı hale getirir.

  1. Ortamdaki gürültü seviyeleri yaratıcılık için en iyisidir

Sessizliğin yaratıcı düşünme için en iyi ses olabileceğini düşünürüz. Yüksek sesli müzik veya sessizliğin aksine, ortamdaki gürültü seviyelerinin yaratıcı düşünceyi geliştirmek için mükemmel olduğu kanıtlanmıştır .

Sessizlik, aslında odağımızı netleştirmemize yardımcı oluyor. Bu nedenle yoğun problem çözme veya ayrıntı odaklı görevler için kullanışlıdır. Öte yandan, yaratıcı düşünme, daha geniş düşünme ve yeni fikirler geliştirmek için bir kafede bulabileceğiniz ortam sesi türünü gerektirir.

  1. Hiçbir şey orijinal değildir: yaratıcılık bağlantı kurmakla ilgilidir

Her zaman yaratıcılığın orijinal fikirler ortaya çıkarmakla ilgili olduğunu düşülür, fakat yaratıcılık gerçekten mevcut fikirler arasında yeni bağlantılar kurmakla alakalıdır.

Steve Jobs :“Yaratıcılık sadece bir şeyleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, biraz suçlu hissediyorlar çünkü gerçekten yapmadılar, sadece bir şeyleri bağladılar. ”

Sanatçı Austin Kleon : ‘Fikirlerinizi nereden alıyorsunuz?’ sorusuna

Dürüst sanatçı “Onları çalıyorum” diye cevap vermiştir.

  1. Yurtdışına seyahat etmek yaratıcı düşüncenizi geliştirebilir

Bununla ilgili araştırmalar çok az fakat bir üniversite öğrencileri için yurtdışına seyahat edenlerin yaratıcı düşünce sınavlarında ana kampüslerinde kalanlardan daha yüksek puan aldıklarını gösterdi. Bu özel çalışma, ABD’deki kolejlerinden İngiltere’deki bir yaz çalışma programına katılmak için seyahat eden öğrencileri takip etti.

Birçok ülkede, kültürel normlar farklı eyaletler veya alanlar arasında büyük farklılıklar gösterir, bu nedenle yaratıcılıkta eyaletlerarası seyahatten bile bir artış görebileceğimizi izleriz.

  1. Loş aydınlatma bize daha özgür hissettiriyor

Araştırmacılar, altı farklı çalışmayı tamamladı; ki hepsi loş aydınlatmanın yaratıcılığı arttırdığını gösterdi. Görünürlükte bir fark görmeden bile olsa, etraflarındaki ışık loşsa, katılımcıların daha yaratıcı olabileceğini buldular. Akıl yürütme bilinçaltı araştırmak için daha özgür olma duygusundan kaynaklandı

  1. Mavi ve yeşil, yaratıcı görevlerde performansınızı artırabilir

Görünüşe göre kısa bir yeşil bakış, yaratıcı performansınızı artırabilir ! Bir başka çalışma aslında kırmızı veya maviyi görmenin bilişsel performansımız üzerinde farklı etkileri olabileceğini gösteriyor: kırmızı, odaklanmamız gereken ayrıntı odaklı görevlerde bize yardımcı olurken, mavi yaratıcı performansı arttırıyor .Bu mutlaka ofisinizi mavi veya yeşil boyamak isteyeceğiniz anlamına gelmez, ancak yaratıcı bir proje üzerinde çalışırken veya farklı iş türleri arasında geçiş yaparken akılda tutulması yararlı bir ipucu.

Verimsiz Olmanın İnsana Üretkenlik Hakkında Öğreteceği 3 Şey adlı makalemiz için >>

  1. Kısıtlamalar yaratıcı çalışmalara faydalı olabilir

Yazar ve aktör John Cleese, yaratıcılığı, neredeyse onu kısıtlayarak yakalamak zorunda kalacak kadar zor olabilecek bir şey olarak tanımlar .

“Mekanın sınırlarını yaratmanız ve kendinizi dış dünyadan soyutlamak gerekir.”

Kısıtlamalardan çıkan şaşırtıcı yaratıcılığı bir yazarın eski bir hikayesinden yola çıkarak anlayabiliriz. Arkadaşlarına sadece dört kelime kullanarak bütün bir hikaye yazabileceği konusunda bahse girer. İşte bahsin sonucunda dünyaca ünlü olmuş, dünyanın en kısa hikayesi:

“Satılık bebek ayakkabıları, yıpranmamış.”  – John Cleese

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here