Kahvaltının sağlık için olmazsa olmaz bir öğün olduğunu herkes bilir. Uzun saatler dinlenmeyle geçen bir gecenin sabahında enerji depolarımızı dolduracak olan şey güzel bir kahvaltıdır.

Yoğun İş Temposunda Kahvaltıyı Atlayarak Bakın Vücudunuza Ne Yapıyorsunuz?

Kahvaltının mutlulukla bir alakası olsa da bazen işe ya da okula yetişme çabasından dolayı kahvaltı yapmayı atlıyoruz. Peki uzun vadede kahvaltıyı atladığımızda neler oluyor?

Düzenli olarak kahvaltıyı atlamak, kalbinize zarar verebilir.

İspanya’da yapılan bir bilimsel çalışmanın sonucuna göre, düzenli olarak kahvaltı atlayan veya sadece kahve ya da meyve suyu ile geçiştiren bireylerin,  kahvaltı yapan kişilere göre damar sertliği riskinin iki kat fazla olduğu ortaya çıkmıştır. 

Yapılan çalışmada,  iyi bir öğünle güne başlamayan erkeklerin kalp krizi geçirme veya koroner kalp hastalığından ölme riskinin % 27 daha fazla olduğu belirtilmiştir.

Düzenli olarak kahvaltı atlamak, kalbinize zarar verebilir.

Düzenli olarak kahvaltı yapmayan erkeklerin sigara içmesi ve fiziksel olarak daha az aktif olması daha olası olsa da, diğer faktörler dikkate alındığında kahvaltı değişkeni güçlü kalmıştır.

İştahı Düzenler

Öte yandan, sabahları daha yüksek kalori alımı gün boyunca daha iyi kan şekeri kontrolü ile sonuçlanabilir ve aynı zamanda  aşırı yemeyi engeller ve iştahı düzenlemeye yardımcı olabilir.

Obez Kadınların Kilo Vermesine Yardımcı Oluyor.

Yeni araştırmalar düşük kalorili diyetin bir parçası olarak büyük bir kahvaltı yemenin obez kadınların kilo vermesine yardımcı olabileceğini söylüyor

Yeni araştırmalar düşük kalorili diyetin bir parçası olarak, büyük bir kahvaltı yapmanın obez kadınların kilo vermesine yardımcı olabileceğini söylüyor. 93 obez kadın üzerinde yapılan bir bilimsel  çalışmada,  kahvaltı öğününün kalorisini akşam öğününün kalorisine göre yüksek tutanların, daha fazla kilo vermeye meyilli olduğu fark edildi. Kilo vermenin yanı sıra, daha büyük bir kahvaltı yapan kadınların da, gün boyunca kandaki insülin, glikoz ve trigliserit düzeylerinin  daha düşük olduğu görülmüştür.  Bu durum  kalp damar hastalıkları , diyabet, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol riskini azaltmaktadır.

Bununla birlikte kahvaltının kalorisi kadar ne içerdiğinin  de önemli faktör olduğu unutulmamalıdır.

 

Serap AKDAĞ

Serap AKDAĞ

Yeni Nesil Diyetisyen/Networker/Network Okulu Tecrübeli Yazarı

yorum

  • Yoğun iş temposu içerisinde pazartesi spora başlıyorum. Kahvaltı konusunda söz veremem :))Yürek yedim.

  • Valla bankada çalışmak cidden can sıkıcı olmaya başladı. Can sıkıntısı için yazınız var mı? Burada yazanları da uygulayacağım bu arada


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın