CVV Kodu Nedir? CVV Kodu Ne İşe Yarar? Nerede Yazar?

cvv kodu

CVV kodu veya güvenlik numarası, kredi kartının arka yüzünde bulunmakta olan ve genellikle beyaz bantta bulunan rakamların son 3 hanesine verilen addır. Kart doğrulama kodu anlamına gelmektedir ve İngilizce karşılığı ‘’Card Validation Value’’ şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu kod kredi kartlarında güvenliği sağlamak adına oluşturulmuş bir koddur. Güvenlik numarası banka tarafından kartın basımı sırasında karta özgü olarak basılmakta ve kartın üzerinden silinmesi halinde yeni kart almayı gerektirmektedir.

Contents

CVV Kodu Nedir Ziraat Bankası?

CVV kodu veya güvenlik numarası, kredi kartının arka yüzünde bulunmakta olan kredi kartına ait bir güvenlik kodudur. Türkçe anlamı kart doğrulama kodu anlamına gelmekte olan bu kelimenin İngilizce anlamı ise ‘’Card Validation Value’’ şeklinde karşımıza çıkmaktadır.  Bu kod kartımızın şifresi değildir ve kart şifresi ile karıştırılmamalıdır. Kart şifresinin kart üzerinde yer alması tehlikeli bir durum olduğu için kart üzerindeki 3 haneli numaramız şifre değil CVV kodumuzdur.

CVV Kodu Nerede Yazar?

cvv kodu nerede yazar

CVV kodu, kredi kartlarının arka yüzünde bulunan imza bandının üzerinde yer almaktadır. Bu bantta yer alan rakamların son 3 hanesi CVV kodunu oluşturmaktadır. Çoğu zaman sadece 666 gibi 3 haneli olarak bulunur. Bazı durumlarda ise 5896 666 gibi rakamların yazdığı görülmektedir ancak burada önemli olan orada kaç rakam olursa olsun CVV kodu sondaki 3 haneli sayıdır.

Bankkartta CVV Nedir?

Bankkartta CVV, kartların güvenliğini sağlamak amacı ile kartlarda bulunan güvenlik kodudur. Bu kodlar farklı şirketler tarafından farklı şekillerde adlandırılmıştır. Mastercard için CVC geçerliyken Visa için CVV, American Express içinse CID geçerlidir. Bu kodlar kartın şifresi değildir ve kart şifresi ile karıştırılmamalıdır.

Hatalı CVV Değeri Nedir?

Hatalı CVV değeri hatasını girdiğin ödeme bilgileri bankadaki bilgilerinle eşleşmediğinde alırsın. Bu durumda öncelikle CVV kodunuzu kontrol etmeniz ve daha sonra ise ödeme adresiniz, kartınızın son kullanma tarihi, kartın üzerindeki isim ve kart numarası kısımlarını doğru bir biçimde doldurduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir.

CVV Neyin Kısaltması?

CVV ‘’Card Validation Value’’ şeklindeki İngilizce açılıma sahip olan bir kısaltmadır. Türkçe de ise ‘’Kart Doğrulama Değeri’’ anlamına gelmektedir. Bu kod kartların güvenliği olarak alınan bir tedbir olarak tasarlanmış olup internet alışverişleri ya da kartı kullandığınız bazı durumlarda sizden istenilen bilgiler arasında yer almaktadır.

İnternetten Alışveriş Yaparken CVV Nedir?

İnternetten alışveriş yaparken CVV ödemeyi kart ile yapmanız durumda kart güvenliği sağlanması amacı ile oluşturulan bu kod sizden istenen bilgiler arasında yer almakta ve kart bilgileriniz doğru bir şekilde doldurulmadığında alışverişiniz tamamlanmamaktadır. Yani internet alışverişlerinde CVV kodu bizim için hayli önemli bir rol taşır.

CVV2 Nedir Ziraat Bankkart?

CVV2 ziraat kartınızın arka yüzündeki numaranın son 3 hanesini ifade etmektedir. Bu kodlar sahteciliğin önüne geçmek için alınan bir tedbir olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle telefon, kart ve internet üzerinden yapılan alışverişlerde kartınızın fiziksel olarak alışveriş esnasında olup olmadığını kontrol etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Ziraat Bankası CVV Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

  • Ziraat bankası kartınızı alınız.
  • Kartınızın arka yüzünü çeviriniz.
  • Kartınızın arka yüzünde bulunan imza bandının sonunda bulunan 3 haneli sayıyı bulunuz.

Ziraat bankası CVV kodunuzu yukarıdaki adımları izleyerek öğrenebilirsiniz. İmza bandının sonunda bulunan 3 haneli sayı sizin CVV kodunuzdur. Eğer kartın arkasındaki CVV kodunuz silinmiş ise bankaya gitmeniz ya da çağrı merkezini aramanıza gerek yoktur. Her kart farklı güvenlik koduna sahip olduğu için yeni kart almanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?