Doğrudan satışta dürüstlük ne demektir? Dürüst ticaret yapmak bize neyi anlatıyor? Profesyonel iş adamı nasıl olur? Girişimciliğinizde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar nelerdir? Bugünkü yazımız, aslında biraz da ahlaki noktalara değinmek üzerine olacak.

Doğrudan satışta dürüstlük üzerine bir yazı yazmak bile şaşırtıcıdır. Ancak çevrim içi gördüğümüz tüm etik olmayan ve gölgeli saçmalıklar ile, endüstrimizdeki bazı insanlara, özellikle de yeni insanlara yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Doğrudan Satışta Dürüstlük

Doğrudan satışta dürüstlük konusunu anlamak için önce etik konusunu anlamalıyız. İş etiği diye bir şey olmadığını duydunuz mu? Başka bir deyişle, etiğin işin kendisiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kişi olarak ya etiksiniz ya da değilsinizdir. Etik insanlar işlerinde etik ve etik dışı insanlar işlerinde etik değildir. Bu sizce de mantıklı değil mi?

Bazı insanların dürüstlüğü vardır. Bazıları bilmiyor. Bazı insanlar ne olursa olsun bütünlüklerini koruyacaklardır. Diğerleri hızlı bir para kazanmak için değerlerini, tutumlarını çabucak yok edecekler! Çevrim içi bütünlüğe baktığınızda “dürüst olmanın ve güçlü ahlaki ilkelere sahip olmanın kalitesi” olarak tanımlanır. Eğer daha objektif bir ifade kullanmak gerekirse, bütünlüğü doğru şeyi yapmak, kelimenizin bir insanı olmak ve asla başkalarına yalan söylemek olarak tanımlayabiliriz.

Size kimsenin mükemmel olmadığını söylememize müsaade edin. Siz de %100 dürüst değilsiniz. Ancak, bütünlüğe sahip olmak için mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Bütünlüğe sahip olmak ya da olmamak kişisel bir seçimdir.

Network Marketingde Olumlu Düşünmenin Önemi >>

Doğrudan Satışta Durum Nasıl?

Doğrudan satış söz konusu olduğunda, endüstrimizdeki çoğu insanın doğru şeyi yapmak isteyen iyi insanlar olduğuna inanıyoruz.

Doğrudan satış söz konusu olduğunda, endüstrimizdeki çoğu insanın doğru şeyi yapmak isteyen iyi insanlar olduğuna inanıyoruz. Evet, bazı gölgeli karakterlerimiz de var. Her endüstrinin bazı kötü elmaları vardır. Bazı insanlar kasten yalan söyler, aldatır ve cüzdanlarını şişirmek için başkalarını aldatır.

Diğerleri safça ve şüpheli şeyler yapar ve söyler, çünkü onlar cahildir. Başka bir deyişle, yaptıklarının veya söylediklerinin yanlış veya etik dışı olduğunu bile bilmiyor olabilirler. Burası sağlam bir eğitim programının işe yaradığı yerdir. Eğitim önemlidir. 

Rakiplerinize Güçlü Bir Fark Atın >>

Dürüst Bir Girişimci Olmak İçin Bunlara Dikkat Edin

İşinizi bütünlük içinde oluşturmanıza yardımcı olmak için sizinle paylaşabileceğimiz bazı basit tavsiyelerimiz var:

Son düşünceler

Bunlar, doğrudan satışta dürüstlük konusunda, işinizi bütünlük içinde oluşturmak için yapabileceğiniz birkaç şeydir. Umarız bu tavsiyeyi yürekten alır ve her zaman doğru olanı yaparsınız. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Network Marketinge İlişkin 5 İpucu >>

Birçok kişi, çok katlı pazarlama olarak da bilinen Network Marketing’den korkmaktadır, çünkü bu tür işler hakkındaki birçok efsane ve yanlış anlaşılmalar vardır.

Burada, Network Marketing ve doğrudan satış dünyasındaki çabalarınızı iyileştirmek için bir kaç ipucu yer almaktadır:

Network Marketing’in Gerçekleri Üzerine Odaklanın

Piramit şemalarından ve Network Marketing dolandırıcılığından uzak durmak için kendinizi bilgiyle donatın. Bir bütün olarak doğrudan satış endüstrisi hakkında bilgi edinin, Network Marketing şirketlerini dikkatlice araştırın ve sponsorunuzla iyi bir eşleşme olup olmadığınızı belirleyin. Gerçek şu ki, Network Marketing’de zengin olabiliyorken, istatistikler 100 Network Marketing temsilcisinin birinden daha azının gerçekten Network Marketing sayesinde başarı elde ettiğini veya para kazandığını gösteriyor.

Özgün ve Etik Olun

Doğrudan satışın kötü bir itibarının olmasının bir nedeni, birçok temsilcinin bazen yeni işe alımlarda kişileri cezbetmek için abartılı reklam yapmasıdır. Bu insanlar, Network Marketing şirketlerinin bizzat kendilerinin bu davranışı teşvik ettiğine inanmalarına neden olur.

Arkadaşlarınızı ve Ailenizi Sıkmayın

Ancak cevap “hayır” ise, sadece rahat bırakın.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı hiçbir şey sizin sürekli işinizle ilgili bir şeyler anlatmanızdan daha çok kızdırmayacaktır. Ne yaptığınızı ve ilgileri olup olmadığını görmelerine izin vermekte yanlış bir şey yoktur, ancak cevap “hayır” ise, sadece rahat bırakın.

Dinle ve Çözümünü Sat

Mary Oliver - Satışlar, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözüm bulmakla ilgilidir.

Birçok şirket, ürünü veya hizmeti satmanıza yardımcı olacak komut dosyaları sağlar. Bunlar, ürününüzü size öğretmek ve itirazlarla uğraşmak için size yardımcı olsa da, satışlar müşterinin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümü bulmakla ilgilidir.

Paylaşmak İçin Bir Çaba Harcayın//Her güne İş Planı Yapın

Ürün veya hizmetleri sevenler daha kolay iş kuruculara dönüştürülebilir.

Birçok Network Marketing sponsoru yeni işlere odaklanmanızı sağlayacaktır. Bununla birlikte meşru Network Marketing’de geliriniz, ürün veya hizmetlerin satışından (sizin veya iş arkadaşlarınızın) oluşur. Ayrıca, ürünleri veya hizmetleri sevenler daha kolay yeni iş kurucularına dönüştürülebilir.