fbpx

Doğrudan Satışta Dürüstlük

Doğrudan satışta dürüstlük ne demektir? Dürüst ticaret yapmak bize neyi anlatıyor? Profesyonel iş adamı nasıl olur? Girişimciliğinizde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar nelerdir? Bugünkü yazımız, aslında biraz da ahlaki noktalara değinmek üzerine olacak.

Doğrudan satışta dürüstlük üzerine bir yazı yazmak bile şaşırtıcıdır. Ancak çevrim içi gördüğümüz tüm etik olmayan ve gölgeli saçmalıklar ile, endüstrimizdeki bazı insanlara, özellikle de yeni insanlara yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Doğrudan Satışta Dürüstlük

Doğrudan satışta dürüstlük konusunu anlamak için önce etik konusunu anlamalıyız. İş etiği diye bir şey olmadığını duydunuz mu? Başka bir deyişle, etiğin işin kendisiyle hiçbir ilgisi yoktur. Kişi olarak ya etiksiniz ya da değilsinizdir. Etik insanlar işlerinde etik ve etik dışı insanlar işlerinde etik değildir. Bu sizce de mantıklı değil mi?

Bazı insanların dürüstlüğü vardır. Bazıları bilmiyor. Bazı insanlar ne olursa olsun bütünlüklerini koruyacaklardır. Diğerleri hızlı bir para kazanmak için değerlerini, tutumlarını çabucak yok edecekler! Çevrim içi bütünlüğe baktığınızda “dürüst olmanın ve güçlü ahlaki ilkelere sahip olmanın kalitesi” olarak tanımlanır. Eğer daha objektif bir ifade kullanmak gerekirse, bütünlüğü doğru şeyi yapmak, kelimenizin bir insanı olmak ve asla başkalarına yalan söylemek olarak tanımlayabiliriz.

Size kimsenin mükemmel olmadığını söylememize müsaade edin. Siz de %100 dürüst değilsiniz. Ancak, bütünlüğe sahip olmak için mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Bütünlüğe sahip olmak ya da olmamak kişisel bir seçimdir.

Network Marketingde Olumlu Düşünmenin Önemi >>

Doğrudan Satışta Durum Nasıl?

Doğrudan satış söz konusu olduğunda, endüstrimizdeki çoğu insanın doğru şeyi yapmak isteyen iyi insanlar olduğuna inanıyoruz.

Doğrudan satış söz konusu olduğunda, endüstrimizdeki çoğu insanın doğru şeyi yapmak isteyen iyi insanlar olduğuna inanıyoruz. Evet, bazı gölgeli karakterlerimiz de var. Her endüstrinin bazı kötü elmaları vardır. Bazı insanlar kasten yalan söyler, aldatır ve cüzdanlarını şişirmek için başkalarını aldatır.

Diğerleri safça ve şüpheli şeyler yapar ve söyler, çünkü onlar cahildir. Başka bir deyişle, yaptıklarının veya söylediklerinin yanlış veya etik dışı olduğunu bile bilmiyor olabilirler. Burası sağlam bir eğitim programının işe yaradığı yerdir. Eğitim önemlidir. 

Rakiplerinize Güçlü Bir Fark Atın >>

Dürüst Bir Girişimci Olmak İçin Bunlara Dikkat Edin

İşinizi bütünlük içinde oluşturmanıza yardımcı olmak için sizinle paylaşabileceğimiz bazı basit tavsiyelerimiz var:

 • Yapacağınızı söylediğiniz şeyi yapın: Eğer bir şey yapacağınızı söylüyorsanız yapın. Saat 17: 00’de birisini arayacağınızı söylüyorsanız, 17: 00’da aramaya cesaret edemezsiniz, aramalısınız. Potansiyel müşterinize veya yeni ekip üyelerine bir şey vaat ediyorsanız, takip edin.
 • Hareketlerinizin kelimelerinizle eşleştiğinden emin olun: Çoğu insan büyük konuşur. Ancak arka bahçesine baktığınızda aksini görürsünüz. Önerimiz, ne yapacağınızı söylediğiniz konusunda saklıdır. Çalışmak ve üretmekle o kadar meşgul olun ki, büyük bir oyun hakkında konuşacak vaktiniz olmasın.
 • Asla yalan söyleme, aldatma veya çalma: Bu sağduyulu olmaktır. Doğru şeyi yapmaktır.
 • Asla yutturma, baskı veya sert satış kullanmayın:  Asla birine baskı yapmayın, birine yalvarmayın ya da işe katılmak için birini kovalamayın. Başarılı olmak için herhangi bir kişiye ihtiyacınız yoktur.
 • Onlardan ne kadar para kazanabileceğinizi düşünmek yerine insanlara yardım etmeye çalışın: Gözlerinizi kendinizden ayırın ve bir başkalarına ne kadar para kazandırabileceğinizi ve onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi görün! Kendinizi potansiyel müşterinizin yerine koyun ve bir şeyleri onların bakış açısından düşünün.
 • Başkalarının izleyeceği güçlü bir kişisel örnek belirleyin: Örnek olun. Yaptıklarınıza ve söylediklerinize dayanarak başkalarının izleyebileceği bir örnek olun.
 • Değerlerinize ve inançlarınıza sadık kalın: Asla kendi değerlerinizi veya inançlarınızı başkası için, hatta bir iş fırsatı için tehlikeye atmayın.
 • Asla itibarınızı, şirketin itibarını veya endüstrinin itibarını tehlikeye atacak hiçbir şey söylemediğinizden veya yapmadığınızdan emin olun: Her zaman profesyonel olun. İnsanların sizi izlediğini anlayın. Ününüzü ya da endüstrinin itibarını zedeleyen hiçbir şey asla söylemeyin ya da yapmayın. Bu asla başka bir kişiye veya şirkete kötü davranmak anlamına gelmez.
 • Kızınıza, oğlunuza veya annenize olduğu gibi herkese iyi davranın: Bir pislik olsalar bile tanıştığınız herkese iyi davranın. Başkalarıyla konuşurken şefkat ve anlayış sahibi olun. İnsanları yargılamak için çok hızlı davranmayın.
 • Ekibinizi eğitin: Ekibinizdeki herkesi etik ve bütünlük konusunda eğitin. Çoğu şirketin insanlar şirketlerine katıldığında bir çeşit etik eğitimine ihtiyaç duymadığını biliyor muydunuz? Ancak bunu yapmadıkları için, ekibinizi neyi ve neyi yapmaları gerektiği konusunda eğitmek sponsor ve üst düzey olarak sizin işinizdir. Yapın ve söyleyin.
 • Asla hızlı veya kolay para hakkında konuşmayın: Şirketin kazanç reddini her zaman paylaştığınızdan emin olun. Potansiyel müşterilerinize veya ekip üyelerinize sektörde büyük kılmak için ne yapmaları gerektiği konusunda gerçekçi beklentiler verin.

Son düşünceler

Bunlar, doğrudan satışta dürüstlük konusunda, işinizi bütünlük içinde oluşturmak için yapabileceğiniz birkaç şeydir. Umarız bu tavsiyeyi yürekten alır ve her zaman doğru olanı yaparsınız. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Network Marketinge İlişkin 5 İpucu >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,945BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,358TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...

Network Marketing Kariyerinizde Sürdürülebilir Bir Başarı İçin 9 Kural

Network marketingde kariyer yapmaya karar verdiyseniz, sürdürülebilir bir başarı yakalamayı hedefleriz. Network marketingde sürdürülebilir başarı sırrını sorduğumuzda ise birçok konudan bahsedilebilir. Başarılı olmak için genelin...

Başarılı Ve Mutlu Yönetici Olmanın 17 Sırrı

Başarılı ve mutlu bir yönetici nasıl olunur? Eğer iş dünyası içerisinde iseniz ve kariyer basamaklarını kovalıyorsanız, üretkenlik, verimlilik, liderlik gibi konularda kesinlikle kendinizi geliştirmeniz...

Network Marketingde Başkalarını Nasıl Başarıya Ulaştırabilirsiniz?

Network marketingde başarı için başkalarının başarısına nasıl katkıda bulunabilirsiniz? Bu büyük sektörde üstesinden gelmeniz gereken en büyük zorluklardan biri, başkaları için kendileri için istediklerinden...