Bugün, sizi stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olma konusunda eğitmek için biraz zaman ayırmak istiyoruz. Satış pazarlama becerisi, liderlik özellikleri gibi birçok konuyu hayatınızda nasıl birleştirmeniz gerektiği konusunu sizlerle paylaşıyoruz.

Stratejik düşünmek en iyi becerilerinizden biri olmalıdır. Daha da önemlisi, stratejik düşünmeyi öğrenmek, küçük, mücadele eden bir doğrudan satış organizasyonuna sahip olmaktan, siz olmadan büyüyen bir doğrudan satış organizasyonuna geçmenize yardımcı olacak “X faktörü” olacaktır.

Stratejik Ağ Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Stratejik ağ pazarlama uzmanı olmak, zor olmadığı gibi, kolay da değildir. Her ne olursa olsun, bir işte uzman olmak için gerekli emek ve de sabrı göstermeniz gerekmektedir. Bedava elma sadece ağaçta bulunur. Ancak şuan bedava bir elma yiyemiyorsanız bunun nedeni çok basittir; zamanında bir elma fidanı dikmemişsiniz.

Bundan beş sene sonra, bedava elma yemek istiyorsanız, şimdi bir fidan dikme zamanı. Şimdi emek verme zamanıdır. Peki fidanı büyütürken, uzman olurken, bu süreçte neler yapacağız?

Satış Hikayeleri – Değerli Yüzük Hikayesi >>

İşletmeler Neden Başarısız Olur?

Her türden işletmenin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri, işletme sahibinin zamanını kendi işinde çalışmak yerine işletmesinde çalışarak geçirmesidir.Her türden işletmenin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri, işletme sahibinin zamanını kendi işinde çalışmak yerine işletmesinde çalışarak geçirmesidir.

Her türden işletmenin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri, işletme sahibinin zamanını kendi işinde çalışmak yerine işletmesinde çalışarak geçirmesidir.

Bu önemli dersi Michael Gerber’den harika kitabı The E-Myth Revisited’de görebilirsiniz. Özetle, çoğu girişimci zamanlarının çoğunu işlerinde çalışarak geçirir. Kitapları yapıyorlar, ofisi temizliyorlar, işlerinin teknik işlerini yapıyorlar, müşteri hizmetleri sorunlarını ve diğer yüzlerce şeyi hallediyorlar.

Basitçe söylemek gerekirse, her şeyi kendileri yapmaya çalışırlar ve zamanlarının çoğunu yanlış görevler üzerinde çalışarak geçirirler. Sonuç olarak, işleri hiçbir zaman tam potansiyeline ulaşmaz ve işletme sahibi, işini sürdürmek için her hafta daha fazla saat çalışır.

Tim Sales – İnsanlar Neden Başarısız Olur? >>

Ağ Pazarlamacıları Neden Başarısız Olur?

Ağ pazarlamacılarının çoğu, işleriyle uğraştıkları için başarısız olur. Bir şey olursa da, işleri, iş kılığına girmiş hobidir. İşlerine bir milyon dolar yatırmış gibi davranmazlar.

Bir çalışma programları, iş planları, pazarlama planları veya belirlenmiş çalışma saatleri yoktur. Ayrıca, işlerini birkaç yıl boyunca tutarlı ve ısrarla yürütmezler. Bu, sektördeki veya sektördeki insanların en az % 98’ini ve muhtemelen bundan daha fazlasını ifade ediyor.

İşlerini ciddiye alan ve iyi para kazanan birkaç ağ pazarlamacısından çoğu, sistemleri nasıl geliştireceklerini veya stratejik düşüneceklerini bilmiyor. Ağ pazarlamasında bu iki konuda uzmanlaşmadan başarılı olabilirsiniz, ancak yalnızca küçük ölçekte. Devasa bir organizasyon oluşturmak için stratejik bir ağ pazarlamacısı gibi hareket etmeli ve sistem tabanlı bir organizasyona sahip olmalısınız.

Stratejik Ağ Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Ağ pazarlama uzmanı söz konusu olduğunda, bir girişimci gibi düşünmeyi öğrenmeniz gerekir.

Ağ pazarlama uzmanı söz konusu olduğunda, bir girişimci gibi düşünmeyi öğrenmeniz gerekir. Stratejik bir ağ pazarlamacısı olmanız gerekiyor. Muhtemelen, bu sektöre dahil olmadan önce hiç iş sahibi olmadınız. Önceden girişimcilik deneyiminiz varsa, muhtemelen bu makalede daha önce anlattığımız hataların çoğunu yaptığınız küçük bir işletmeniz vardı. Stratejik bir ağ pazarlamacısı olmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir.

Yinelemenin tek yolu, ekip üyelerinizin takip edebileceği sistemlere sahip olmaktır; İşiniz insanlara bağımlıysa başarısız olur. Sisteme bağlıysa, başarılı olma şansınız yüksektir. Asgari düzeyde, aşağıdaki sistemlere ihtiyacınız var:

Doğrudan Satışta En İyi Distribütör Kimdir? >>

Stratejiniz İçin Ayrıntılara Dikkat Etmelisiniz

Stratejik ağ pazarlama uzmanı olmak, ayrıntılara dikkat etmenizi gerektirir. Amacınız, son derece modern ve etkili hale gelene kadar bu sistemleri geliştirmek ve ince ayar yapmak olmalıdır.

  1. Potansiyel müşteri sisteminiz; İşinizi büyütmek için yeni potansiyel müşteriler bulmanın basitleştirilmiş bir yolu olmalıdır. Potansiyel müşteri elde etmek için en az 10-20 farklı yol, başarı için ipuçları, senaryolar vb. Sağlamalıdır.
  2. Eğitim sisteminiz; Ekibinizi NASIL eğittiğinizi ve hangi konular üzerine yoğunlaştığınız hakkında bilgi vermelidir. Web seminerlerini, ekip web sitesini, şirket eğitimini, bilinmesi yararlı bilgileri vb. kapsamalıdır. Yeni temsilcilerin sistemini başlatmanız, yeni temsilcilerin doğru şekilde başlamasına nasıl yardımcı olacağınıza dair adım adım süreci ana hatlarıyla açıklamalıdır.
  3. Perakendecilik sisteminiz; Yeni perakende müşterileri bulmak için basit stratejiler, ipuçları ve fikirleri özetlemelidir. Bu, komut dosyalarını içerir.
  4. İşe alma sisteminiz; Biriyle ilk tanıştığınız andan, o kaydolana kadar tüm işe alma sürecini özetlemelidir. Takip adımlarınızı içermelidir.

Bu sistemler yazılmalı ve SOP veya Eğitim Kılavuzunuza eklenmelidir, böylece herkes bunlara erişebilir ve ne yapacağını bilir. Zaman zaman sistemlerinizi yeniden değerlendirebilir ve gerektiği gibi ince ayar yapabilirsiniz.

Takip Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz? >>

Stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olmanın bir başka parçası da uzun vadeli düşünmeyi öğrenmektir. İşiniz için 3-10 yıl sonra bir vizyonunuz olduğu anlamına gelir. Sadece bugünü ve bugün (veya bu ay) kazanabileceğiniz parayı düşünmüyorsunuz. Ekibiniz için büyük bir NEDEN ve VİZYONunuz var. İşinizde BUGÜN verdiğiniz her karar, işiniz için uzun vadeli planınızla uyumlu olmalıdır.

Bunu Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Yapabileceğiniz ilk şey, iş stratejisi üzerine kitaplar okumaya başlamaktır.

Stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olmanın yalnızca birkaç yolu vardır;

  1. Ekibim için vizyonum nedir?
  2. Organizasyonum birkaç yıl içinde nerede olacak?
  3. Mevcut sistemlerimizi iyileştirmek için ne yapabilirim?
  4. Ekibimi bana bağımlı olmaktan çok sisteme bağımlı hale getirmek için ne yapabilirim?

En iyi tavsiyemiz, milyarlarca dolarlık bir Fortune 100 şirketinin CEO’su olduğunuzu düşünmeniz. Yüksek maaşlı bir CEO olsaydınız bugün işinizde neyi farklı yapardınız? Muhtemelen bu sorunun cevapları sizi ağ pazarlama işinizde doğru yola sokacaktır.

Son düşünceler

Sonuç olarak, bunlar nasıl stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olunacağına dair düşüncelerimizdir. Bunların hiçbiri roket bilimi değil. Bu yazıda paylaştığımız tavsiyeleri alırsanız ve kendi işinizde uygularsanız stratejik bir ağ pazarlamacısı olabilir ve istediğiniz ve hak ettiğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Stratejik bir ağ pazarlamacısı olmakla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Bize ne düşündüğünüzü bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. İyi günler, bol kazançlar…

Doğrudan Satışta Kadınların Az Bilinen 10 Avantajı >>

Network marketingde uzman olmak ne demektir? Doğrudan satışta nasıl uzman bir distribütör olabiliriz? İşimizde uzman olmak için yapmamız gerekenler, edinmemiz gereken bakış açısı ve çok daha fazlası… İşinizde usta olmanın önemi konusunda ve başarı yolunda bu yazımız sizlere ışık tutacaktır.

Network marketing bugün tüm dünyada kendini kabul ettirmiş, 150 milyondan fazla insana iş olanağı sağlamış büyük bir ticari sektördür.(2017 resmi istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.)  Ürünlerin dağıtımı konusunda bir devrim başlatmış ve çok aracılı sistemin temellerini derinden sarsmıştır. Son on yılda yüz binden fazla milyoner çıkartan bu sektörde başarısız olmuş (bırakmış) kişilerin de sayısı fazladır. Bütün başarısızlık sebeplerini bu konuya bağlayamayız ama yine de bu konunun önemi gözardı edilemez.Peki network marketing veya doğrudan satış içerisinde insanların başarısız olmalarının sebebi nedir?

Network Marketingde Uzman Olmanın Önemi

Bir çok insan, bu sektörde başarısız olmalarının ardında yatan gerçeği sadece, doğrudan satış firmalarına, sistemlerine veya ürünlerine bağlamaktadır. Bu konuların önemi yok mu? Evet var. Ancak sadece bu konulara bağlamak, gerçeklerden uzaklaşmak olacaktır. Ticaret hayatına, başarılı iş adamlarına da deyim yerindeyse hakaret etmiş oluruz. Peki doğrudan satış içerisinde uzman olmanın önemi nedir? İnsanlar neden bu yolu seçmezler? Gelin birlikte değerlendirelim.

Doğrudan Satış İçin 12 Muhteşem Fikir >>

Uzman olmak istiyoruz ancak emek vermek istemiyoruz.

emen zengin olacakmışız, hiç uğraş vermeden para bize doğru koşacak, insanlar böyle bir fırsatı ilk duyduğu anda beni de al diye yalvaracaklar gibi algılıyoruz.emen zengin olacakmışız, hiç uğraş vermeden para bize doğru koşacak, insanlar böyle bir fırsatı ilk duyduğu anda beni de al diye yalvaracaklar gibi algılıyoruz.

Network dünyasına girdiğimizde hemen bir rehavete kapılıyoruz. Hemen zengin olacakmışız, hiç uğraş vermeden para bize doğru koşacak, insanlar böyle bir fırsatı ilk duyduğu anda beni de al diye yalvaracaklar gibi algılıyoruz. Ama atladığımız kesim, her işin bir kuralı olduğu gibi burada da kurallar vardır. Ve bunları öğrenmek, bu kurallara göre oyunu oynamak veya oynamamak tamamen bizim sorumluluğumuzdur.

Doğrudan Satışta “Hayır”ları “Evet”e Nasıl Çevirirsiniz? >>

Bu konulardan biri de sektör hakkında yenilikleri, bilgileri öğrenmemektir. Bu ne işe yarar? Bilgi inancı kuvvetlendirir, besler. Bu yüzden bu konuya zaman ayırmak şarttır. Çünkü network dünyası sadece birilerinin kaydını yapmaktan ibaret değildir. Başarısız insanlar var ki uzman olmak için zaman ayırmıyorlar. Mantıklı değil bu. İşte ilerlememiz için her şeyi bilmemiz gerekir. Eğer bu işte ilerlemeyi beklersek bu işte master yapamayız. Eğer bir ekmek fırını açmaya karar verirsek önce ekmek yapmayı öğreneceğiz. İş hakkında her şeyde uzman olun. Ne kadar çok bilirseniz, başarınız o kadar çok garanti olacak.

“Bilgi, inancı kuvvetlendirir.”

Bilgi seni kuvvetlendirir.

Bu işin özelliği şudur; doğrudan satış özgür bir iştir ve insanları yüceltir.

Endüstri hakkında; Nasıl bir iştir? Dünyada nasıl başlamış? Kaç senesinde başlamış?  Bu işin kuralları nedir? bu konular hakkında her şeyi öğrenmiş olun. Bu işin özelliği şudur; doğrudan satış özgür bir iştir ve insanları yüceltir. Her konuda başardığınız kadar öğrenmiş olun. İsmine ne derseniz deyin, çok katlı pazarlama, network marketing, doğrudan satış, bu iş çok kişinin hayatını değiştirdi. Ne kadar çok bilirseniz bu işe o kadar fazla ilginiz artacak.

Öğrenen insanın heyecanı daha da artar çünkü sanki yeniden başlamış gibi hisseder. İşin özelliği şudur bütün insanlara iş yapma cesareti verir. Bu yüzden bizim eğitimlere daha çok ilgi gösterip daha fazla bunun üzerine okuma yapıp araştırma yapmamız gerekir. Yoksa inancımızda artmaz ve daha fazla ilerleyemeyiz. Ama daha çok bilgi edinirsek insanlarda (alt levellerimiz) bizim donanımlı olduğumuzu görür. Bu yüzden onlarda ticaretini büyütmek için bize başvurur. Hem ticaretimiz büyür hem de daha fazla kazanç elde etmiş oluruz.

Network Marketingde Kesinlikle Bilmemiz Gereken 30 Şey >>