Stratejik Ağ Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Stratejik düşünmek en iyi becerilerinizden biri olmalıdır.

Bugün, sizi stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olma konusunda eğitmek için biraz zaman ayırmak istiyoruz. Satış pazarlama becerisi, liderlik özellikleri gibi birçok konuyu hayatınızda nasıl birleştirmeniz gerektiği konusunu sizlerle paylaşıyoruz.

Stratejik düşünmek en iyi becerilerinizden biri olmalıdır. Daha da önemlisi, stratejik düşünmeyi öğrenmek, küçük, mücadele eden bir doğrudan satış organizasyonuna sahip olmaktan, siz olmadan büyüyen bir doğrudan satış organizasyonuna geçmenize yardımcı olacak “X faktörü” olacaktır.

Stratejik Ağ Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Stratejik ağ pazarlama uzmanı olmak, zor olmadığı gibi, kolay da değildir. Her ne olursa olsun, bir işte uzman olmak için gerekli emek ve de sabrı göstermeniz gerekmektedir. Bedava elma sadece ağaçta bulunur. Ancak şuan bedava bir elma yiyemiyorsanız bunun nedeni çok basittir; zamanında bir elma fidanı dikmemişsiniz.

Bundan beş sene sonra, bedava elma yemek istiyorsanız, şimdi bir fidan dikme zamanı. Şimdi emek verme zamanıdır. Peki fidanı büyütürken, uzman olurken, bu süreçte neler yapacağız?

Satış Hikayeleri – Değerli Yüzük Hikayesi >>

İşletmeler Neden Başarısız Olur?

Her türden işletmenin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri, işletme sahibinin zamanını kendi işinde çalışmak yerine işletmesinde çalışarak geçirmesidir.Her türden işletmenin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri, işletme sahibinin zamanını kendi işinde çalışmak yerine işletmesinde çalışarak geçirmesidir.

Her türden işletmenin başarısız olmasının en yaygın nedenlerinden biri, işletme sahibinin zamanını kendi işinde çalışmak yerine işletmesinde çalışarak geçirmesidir.

Bu önemli dersi Michael Gerber’den harika kitabı The E-Myth Revisited’de görebilirsiniz. Özetle, çoğu girişimci zamanlarının çoğunu işlerinde çalışarak geçirir. Kitapları yapıyorlar, ofisi temizliyorlar, işlerinin teknik işlerini yapıyorlar, müşteri hizmetleri sorunlarını ve diğer yüzlerce şeyi hallediyorlar.

Basitçe söylemek gerekirse, her şeyi kendileri yapmaya çalışırlar ve zamanlarının çoğunu yanlış görevler üzerinde çalışarak geçirirler. Sonuç olarak, işleri hiçbir zaman tam potansiyeline ulaşmaz ve işletme sahibi, işini sürdürmek için her hafta daha fazla saat çalışır.

 • Bunu unutmayın, herhangi bir girişimcinin gerçek işi, (1) yazar kasa halkasını oluşturmak ve (2) işlerini yürütmek için sistemler geliştirmek ve ince ayar yapmaktır. Bu iki şeyi yapmadan, iş asla gerçek anlamda bir iş olmayacak. Bunun yerine, yüceltilmiş bir iş olacak. Ve normalde, yüksek stresli, düşük maaşlı bir iş haline gelecek.

Tim Sales – İnsanlar Neden Başarısız Olur? >>

Ağ Pazarlamacıları Neden Başarısız Olur?

Ağ pazarlamacılarının çoğu, işleriyle uğraştıkları için başarısız olur. Bir şey olursa da, işleri, iş kılığına girmiş hobidir. İşlerine bir milyon dolar yatırmış gibi davranmazlar.

Bir çalışma programları, iş planları, pazarlama planları veya belirlenmiş çalışma saatleri yoktur. Ayrıca, işlerini birkaç yıl boyunca tutarlı ve ısrarla yürütmezler. Bu, sektördeki veya sektördeki insanların en az % 98’ini ve muhtemelen bundan daha fazlasını ifade ediyor.

İşlerini ciddiye alan ve iyi para kazanan birkaç ağ pazarlamacısından çoğu, sistemleri nasıl geliştireceklerini veya stratejik düşüneceklerini bilmiyor. Ağ pazarlamasında bu iki konuda uzmanlaşmadan başarılı olabilirsiniz, ancak yalnızca küçük ölçekte. Devasa bir organizasyon oluşturmak için stratejik bir ağ pazarlamacısı gibi hareket etmeli ve sistem tabanlı bir organizasyona sahip olmalısınız.

Stratejik Ağ Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Ağ pazarlama uzmanı söz konusu olduğunda, bir girişimci gibi düşünmeyi öğrenmeniz gerekir.

Ağ pazarlama uzmanı söz konusu olduğunda, bir girişimci gibi düşünmeyi öğrenmeniz gerekir. Stratejik bir ağ pazarlamacısı olmanız gerekiyor. Muhtemelen, bu sektöre dahil olmadan önce hiç iş sahibi olmadınız. Önceden girişimcilik deneyiminiz varsa, muhtemelen bu makalede daha önce anlattığımız hataların çoğunu yaptığınız küçük bir işletmeniz vardı. Stratejik bir ağ pazarlamacısı olmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir.

 • Farkına varmanız gereken ilk şey; yalnızca yazar kasayı çaldırmak için ödeme alacağınızdır. Herhangi bir işletme sahibinin 1 numaralı rolü pazarlama ve satıştır. Ağ pazarlamasında, ürünü satmak, bir ekip oluşturmak ve ekibinize aynı şeyi yapmayı öğretmek için para alırsınız. Gerçek işiniz satış ve pazarlamadır. Bu kadar. Yaptığınız her şey nihayetinde yoğun bir iştir ve işinizi büyütmenize yardımcı olmaz.
 • Çoğu ağ pazarlamacısı yoğun işlere çok zaman harcıyor ve ardından işlerinin neden büyümediğini merak ediyor; Ofisinizi düzenlemek, dosyaları sıralamak, Facebook’ta gezinmek ve YouTube videoları izlemek işinizi büyütmeyecektir. Potansiyel müşterilerle konuşmak, potansiyel müşterileri kapatmak, yeni temsilciler başlatmak ve ekibinize bunları nasıl yapacaklarını öğretmek işinizi büyütecektir.
 • Sonra, stratejik bir ağ pazarlamacısı olmak için sistemlere ihtiyacınız var; Bu muhteşem endüstride zaman ve para özgürlüğünüzü kazanmanın tek yolu, takımınızda sistemli bir ivme yaratmaktır. Bu, birçok insanı tutarlı bir şekilde birkaç önemli şeyi yapmaya indirgemek anlamına gelir.

Yinelemenin tek yolu, ekip üyelerinizin takip edebileceği sistemlere sahip olmaktır; İşiniz insanlara bağımlıysa başarısız olur. Sisteme bağlıysa, başarılı olma şansınız yüksektir. Asgari düzeyde, aşağıdaki sistemlere ihtiyacınız var:

 • Yeni potansiyel müşteri edinme sistemi
 • Eğitim sistemi
 • Perakendecilik sistemi
 • İşe alma sistemi

Doğrudan Satışta En İyi Distribütör Kimdir? >>

Stratejiniz İçin Ayrıntılara Dikkat Etmelisiniz

Stratejik ağ pazarlama uzmanı olmak, ayrıntılara dikkat etmenizi gerektirir. Amacınız, son derece modern ve etkili hale gelene kadar bu sistemleri geliştirmek ve ince ayar yapmak olmalıdır.

 1. Potansiyel müşteri sisteminiz; İşinizi büyütmek için yeni potansiyel müşteriler bulmanın basitleştirilmiş bir yolu olmalıdır. Potansiyel müşteri elde etmek için en az 10-20 farklı yol, başarı için ipuçları, senaryolar vb. Sağlamalıdır.
 2. Eğitim sisteminiz; Ekibinizi NASIL eğittiğinizi ve hangi konular üzerine yoğunlaştığınız hakkında bilgi vermelidir. Web seminerlerini, ekip web sitesini, şirket eğitimini, bilinmesi yararlı bilgileri vb. kapsamalıdır. Yeni temsilcilerin sistemini başlatmanız, yeni temsilcilerin doğru şekilde başlamasına nasıl yardımcı olacağınıza dair adım adım süreci ana hatlarıyla açıklamalıdır.
 3. Perakendecilik sisteminiz; Yeni perakende müşterileri bulmak için basit stratejiler, ipuçları ve fikirleri özetlemelidir. Bu, komut dosyalarını içerir.
 4. İşe alma sisteminiz; Biriyle ilk tanıştığınız andan, o kaydolana kadar tüm işe alma sürecini özetlemelidir. Takip adımlarınızı içermelidir.

Bu sistemler yazılmalı ve SOP veya Eğitim Kılavuzunuza eklenmelidir, böylece herkes bunlara erişebilir ve ne yapacağını bilir. Zaman zaman sistemlerinizi yeniden değerlendirebilir ve gerektiği gibi ince ayar yapabilirsiniz.

Takip Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmeliyiz? >>

Stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olmanın bir başka parçası da uzun vadeli düşünmeyi öğrenmektir. İşiniz için 3-10 yıl sonra bir vizyonunuz olduğu anlamına gelir. Sadece bugünü ve bugün (veya bu ay) kazanabileceğiniz parayı düşünmüyorsunuz. Ekibiniz için büyük bir NEDEN ve VİZYONunuz var. İşinizde BUGÜN verdiğiniz her karar, işiniz için uzun vadeli planınızla uyumlu olmalıdır.

Bunu Nasıl Gerçekleştirebilirim?

Yapabileceğiniz ilk şey, iş stratejisi üzerine kitaplar okumaya başlamaktır.

Stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olmanın yalnızca birkaç yolu vardır;

 • Yapabileceğiniz ilk şey, iş stratejisi üzerine kitaplar okumaya başlamaktır. CEO’lar için önerilen kitapları okuyun. Sistemler ve iş kurma hakkında kitaplar okuyun.
 • Ardından, mentorunuz veya koçunuz olabilecek başarılı birini bulun. Zaten büyük bir ekip oluşturmuş birini arayın ve onlarla sistemleri hakkında konuşun ve işleri hakkında nasıl düşündüklerini öğrenin.
 • Son olarak, işinizde uzun vadeli zihniyeti uygulamaya başlayın. Her gün kendinize şu soruları sorun:
 1. Ekibim için vizyonum nedir?
 2. Organizasyonum birkaç yıl içinde nerede olacak?
 3. Mevcut sistemlerimizi iyileştirmek için ne yapabilirim?
 4. Ekibimi bana bağımlı olmaktan çok sisteme bağımlı hale getirmek için ne yapabilirim?

En iyi tavsiyemiz, milyarlarca dolarlık bir Fortune 100 şirketinin CEO’su olduğunuzu düşünmeniz. Yüksek maaşlı bir CEO olsaydınız bugün işinizde neyi farklı yapardınız? Muhtemelen bu sorunun cevapları sizi ağ pazarlama işinizde doğru yola sokacaktır.

Son düşünceler

Sonuç olarak, bunlar nasıl stratejik bir ağ pazarlama uzmanı olunacağına dair düşüncelerimizdir. Bunların hiçbiri roket bilimi değil. Bu yazıda paylaştığımız tavsiyeleri alırsanız ve kendi işinizde uygularsanız stratejik bir ağ pazarlamacısı olabilir ve istediğiniz ve hak ettiğiniz başarıya ulaşabilirsiniz.

Stratejik bir ağ pazarlamacısı olmakla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Bize ne düşündüğünüzü bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz. İyi günler, bol kazançlar…

Doğrudan Satışta Kadınların Az Bilinen 10 Avantajı >>