Genç Kalmak İçin Neler Yapılmalı? 10 İşe Yarar Tavsiye

Genç Kalmak İçin Neler Yapılmalı?

İnsanların yaşı ilerledikçe bedenlerinde çeşitli değişimler meydana gelir. Bu değişimler bazı insanlarda oldukça erken ortaya çıkabilirken bazı insanlar ileri yaş düzeyine rağmen halen geç görünürler. Bu durumun en önemli sebebi insanlar arasındaki yaşam tarzı farklılıklarıdır. Özellikle genç kalmak isteyen insanların saç bakımı, kilo kontrolü ve cilt bakımına ciddi ölçüde dikkat etmesi gerekir.

Çok geç yaşlarda kel kalmış ve göbekli bir erkek 30’lu yaşlarında olmasına rağmen oldukça yaşlı ve aile babası görünümüne sahip olabilmektedir. Bu durum kadınlar için de geçerli olabilir. Özellikle kadınlarda doğum sonrası süreçler ve kilo kontrolleri ile cilt bakımı genç kalmanın sırları arasında yer alır. Peki, bu sırların ayrıntıları nelerdir, daha genç bir görünüme sahip olmak mümkün mü?

 1. Güneşten doğru bir biçimde yararlanan.
 2. Beslenme düzenine dikkat etmelisiniz.
 3. Fiziksel hareketlerinizi arttırın.
 4. Zararlı alışkanlıklardan kaçınmalısınız.
 5. Cilt bakımınıza dikkat etmelisiniz.
 6. Huzurlu ve olumlu bir bakış açısı geliştirmeye çalışın.
 7. Uyku düzenine dikkat etmelisiniz.
 8. Sosyal çevrenize dikkat etmelisiniz.
 9. Zihin fonksiyonlarına dikkat etmelisiniz.
 10. Bir uzman desteğine başvurabilirsiniz.

1.Güneşten Doğru Bir Biçimde Yararlanın

Güneşle ilgili oldukça fazla yanlış bilgiye ve yargıya sahibiz. Küçüklükten itibaren güneş ışınlarından uzak durmamız ve güneş altında çok durmamamız istenir. Oysaki güneş dünyamızın enerji kaynağı olduğu gibi bizim de enerji ve gençlik kaynağımızdır. Hatta son dönemlerde pek çok uzmandan, besin yemiyoruz ışık yiyoruz, söylemini duyuyoruz. Güneş ışınları bu sebeple doğru şekilde yararlanmamız gereken önemli bir kaynaktır. Özellikle de genç kalmak isteyenler için güneş vazgeçilmez bir kaynak konumundadır.

Güneşten doğru yararlanmanın yöntemi günlük yaklaşık 20 dakika kadar güneşlenmektir. Bununla birlikte güneşte bulunan zararlı ışınlardan da korunmak şarttır. Özellikle gün içerisinde dışarıda çalışan insanlar için güneş ışınları yarardan çok zarar ortaya çıkarabilir. Ultraviyole ışınları yaşlanamaya neden olan temel zararlı bir ışındır. Bu sebeple güneşten doğru bir biçimde yararlanmalı ve gerektiğinde korunmalısınız.

2.Beslenme Düzenine Dikkat Etmelisiniz

Beslenme ile ilgili çok fazla bilgi bulunsa da genç görünmek isteyenler için sebze ve meyve ağırlıklı beslenme temel yöntem olmalıdır. Doğru ve sağlıklı bir biçimde çalışan metabolizma genç görünmenin temelini oluşturur.

Özellikle çok yağlı ve protein içeriği oldukça yüksek bir diyet bir süre sonra size sağlık sorunları olarak geri döner. Oysa sebze ve meyve ışıl ışıl görünmenin temel bir yoludur. Bununla birlikte su tüketiminin artırılması da genç kalmanın sırları arasında önemli bir noktadır. Yeterli su tüketimi özellikle cilt üzerinde oldukça etkili olur. Uygun bir şekilde nemlenen cilt daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur. Tüm bunların yanında işlenmiş şeker içeren yiyecekler, abur cuburlar ve atıştırmalıklar kaçınmanız gereken besin grupları arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Kahve Cildi Yaşlandırır Mı?

3.Fiziksel Hareketlerinizi Artırın

Egzersiz yapmak ve fiziksel hareketler genç kalmak isteyenler için olmazsa olmaz yöntemler arasındadır. Hayat tarzı haline getirilen egzersizler kan akışını hızlandırdığı gibi hücrelerin daha çok oksijen almasına da katkı sağlayacaktır. Egzersizler bedeninizi güçlendirdiği gibi beyin fonksiyonları üzerinde de etkide bulunur.

genc kalmak

4.Zararlı Alışkanlıklardan Kaçınmalısınız

Sizin hayat enerjinizi ele geçiren ve bağımlı hale getiren her türlü alışkanlık bedeniniz üzerinde olumsuz etkide bulunur. Sigara ve alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar genç görünmek isteyenler için kesinlikle hayatlarında olmamalıdır. Bu ürünlerin yanında yoğun teknoloji kullanımını terk etmek de genç kalmanın sırları arasında yer alır. Bu tür alışkanlıklar hayat enerjinizi bitirmekle kalmaz aynı zamanda da sağlığınızı da olumsuz etkiler.

5.Cilt Bakımınıza Dikkat Etmelisiniz

Cilt bakımı rutininiz içerisinde yer alması gereken en önemli konulardan birisidir. Cilt bakımını düzenli olarak yaptığınızda daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz. Özellikle doğal desteklerden yararlanılarak yapılan bakımlar sayesinde daha genç görünmek hayal olmayacaktır. Bunun için yeşil çay özü, A, C ve D vitaminlerinden yararlanabilirsiniz.

6.Huzurlu ve Olumlu Bir Bakış Açısı Geliştirmeye Çalışın

Sağlıklı ve genç olmak huzurlu, stressiz bir yaşam sürmek demektir. Hayat enerjinizi bitiren, kendinize ve hayatınıza odaklanmanızın önüne geçen olumsuz düşünceler genç kalmak için de risklidir. Bu sebeple iç huzuru yakalamak için meditasyon yapabilir ya da kendinize vakit ayırabilirsiniz.

7.Uyku Düzenine Dikkat Etmelisiniz

Uyku düzeni genç kalmanın sırları arasında önemi oldukça yüksek bir maddedir. Kaliteli bir uyku bedenin tüm fonksiyonları için gereklidir. Hormon kontrolleri, beyin fonksiyonları ve genel sağlık için uyku kritik önemdedir. Bu sebeple her gün 6 ile 8 saat arası uykuya ayırmalı ve gece uyumaya dikkat etmelisiniz.

nasil genc kalinir

8.Sosyal Çevrenize Dikkat Etmelisiniz

Bireylerin yakın bir arkadaş çevresine sahip olması genel mutluluk seviyeleri üzerinde etkilidir. Çok yakın olduğunuz ve size hayat enerjisi katan arkadaşlar edinmeye çalışın. Ya da tam tersi özellik taşıyanları da hayatınızdan çıkarın.

9.Zihin Fonksiyonlarını Önemsemelisiniz

Beynimiz zorlandıkça ve problemlerle karşılaştıkça gelişir. Bu sebeple de gün içerisinde zihninizi daha etkin kullanacağınız aktiviteler içerisinde yer almalısınız. Sizi zorlayacak etkinlikler beyin üzerinde etkili olmasının yanında genç kalmak için de iyi bir yöntem olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Bisiklet Basen Eritir Mi?

10.Bir Uzman Desteğine Başvurabilirsiniz

Bu yöntemlerin yanında genç kalmanın sırları için bir uzmanda yardım isteyebilirsiniz. Gerekli kontrollerin yapılması ve uzman desteği sizi genç gösterecek yöntemleri bulduracaktır.

beyin

Beyni Nasıl Genç Tutarız?

 • Gece uykusunu ihmal etmeyin. Gece uykusu beyni canlı tutar.
 • Alkol ve sigara tüketiminden kaçın. Beyin hücreleriniz bu ürünlerle tahrip olabilir
 • Kolestrol, tansiyon ve şeker hastalığına dikkat edin. Ölçümlerinizi düzenli olarak yapın.
 • Stresten uzak durun. Stres, dikkatli bir şekilde yönetilmediğinde odaklanma problemi yaratır.
 • Uyku ilaçları, antidepresanlar veya diğer beyin ilaçlarından uzak durun. Doktor önermedikçe sakın kullanmayın.
 • Huzurlu bir hayat yaşamaya çalışın. Endişeden, korkudan uzak durun. Sevgi dolu bir hayat yaşamaya çalışın.
 • HDL Kolestrol dengesine dikkat edin.
 • Vücut sağlığınıza dikkat edin. Unutmayın ki sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.