Göz Altı Morlukları Neden Olur? Hangi Vitamin Eksikliği?

goz alti morluklari neden olur

Göz altı morlukları; vitamin eksikliği, uykusuzluk, beslenme yetersizliği, uykunun fazla alınması, hipotiroidizm, metabolik rahatsızlıklar, yaşlanma, fazla yorulma, anemi ve susuzluk sebebi ile oluşabilir. Göz altı morluklarının biyolojik ve çevresel nedenleri olabilmektedir. Biyolojik nedenler dışında yüze alınan darbe, bazı estetik operasyonların yan etkileri, göz yorgunluğu ve uykusuzluk, alerji gibi nedenler de göz altı morluklarının oluşmasında etkilidir.

Aile içerisinde göz altı morluğu yaygın olan kişilerde daha fazla görülme olasılığı olsa da, güneşe aşırı derecede maruz kalınması ve yeterince sıvı alınmaması da göz altı morluklarının oluşumunu hızlandırır.  Dış faktörler dışında aynı zamanda demir eksikliği, bazı karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları gibi hastalık belirtisi olarak da vücut göz altı morarması oluşturabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Göz altı morlukları, vücuttaki B, C, E ve K vitaminlerinin eksiklikleri nedeniyle oluşmaktadır. Bu vitaminlerin eksiklikleri, göz çevresindeki koyu halkaların oluşumunu artırmakta ve belirgin bir morarma oluşturmaktadır. Bu nedenle de göz altı morluklarından kurtulabilmek için ise vitamin değerlerine mutlaka dikkat edilmesi gerekilmektedir.

Göz Altı Morlukları Hangi Hastalığın Belirtisi?

Göz altı morlukları, başta böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları olmak üzere göz alerjisi veya göz kuruluğu gibi birçok hastalığın belirtisini taşımaktadır. Göz çevresinde yoğun olarak morarma bulunan kişiler aynı zamanda depresyon, sinüzit, göz çevresi enfeksiyonu, vitamin eksikliği gibi hastalıklara da sahip olabilmektedir. Bu nedenle göz altı çevresindeki morluklar, yalnızca uykusuzluk ya da düzensiz beslenme gibi faktörlere bağlanmamalı ve vücudun alarm verme ihtimali dikkate alınmalıdır.

goz alti morluklari

Göz Altı Morlukları Hangi Doktor Bakar?

Göz altı morlukları için gidilmesi gereken doktor dermatolog ya da cildiye uzmanıdır. Göz altı morlukları için göz doktoruna gidilmesi gerektiği halk arasında bilinen bir yanlıştır. Göz altı çevresinde morartı yaşayan kişilerin cildini kontrol ettirebilmesi için bir cildiye bölümüne ya da dermatoloğa gitmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ekmek Yemeden Kilo Verilir Mi?

D Vitamini Eksikliği Göz Altı Morluğu Yapar Mı?

Evet, D vitamini ciltte melanini arttırmaktadır ve eksikliğinde oluşan pigment azlığı göz altı çevresinde morlukların artmasına sebebiyet vermektedir.

C Vitamini Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi?

Evet, C vitamini cildin daha parlak ve ışıltılı görülmesine yardımcı olduğu için göz altı çevresindeki morluklara iyi gelmektedir. Bu nedenle de göz çevresindeki koyu görünümü azaltmak için C vitamini etkili kremler kullanılması faydalıdır.

Keşfedin: Hangi Tene Hangi Renk Kıyafet Yakışır?