Huzursuz Bağırsak Sendromu veya Kabızlık Baş Ağrısı Yapar Mı?

kabizlik bas agrisi yapar mi

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin zor olmasından ya da normalden daha az gerçekleşmesinden kaynaklanan rahatsızlık olarak bilinmektedir. Kabızlığın diğer bir ismi de konstipasyon olarak bilinmektedir. Genel olarak çok büyük bir sağlık sorununa neden olmadığı bilinmektedir. Hatta neredeyse bütün insanlar hayatlarının bir yerinde kesinlikle bu sorunu yaşamaktadır.

Bağırsakların hareketleri arasında normal bir süre kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bazı insanlar gün içerisinde üç kez büyük tuvalete gidebilirken, bazı insanlar da sadece haftada birkaç kez gitme gibi bir durumu olabilmektedir. Ancak kesinlikle hafta içerisinde üçten az olmak kaydı ile tuvaletin yapılaması kabızlığa işaret olarak karşımıza çıkmaktadır.

Contents

Huzursuz Bağırsak Sendromu Baş Ağrısı Yapar Mı?

Huzursuz bağırsak sendromu baş ağrısı yapma ihtimali bulunmaktadır. Günlük hayatta düzensiz bir şekilde ortaya çıkaran insanların hayatını kâbus derecesinde kötü bir duruma düşürebilmektedir. Ancak yine de esas olarak belirtiler, karın ağrısı, dışkılamanın değişkenlik göstermesi, iştahsızlık, yorgunluk,, sırt ağrısı ve yemekten sonra dolgunluk ve göğüste yanma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu belirtilere anksiyete ve depresyon da dâhil olabilmektedir. Sabah kalkar kalmaz yeme sorunu ve tuvalete gitme ihtiyacı gibi bir durum da görülmesi kuvvetle muhtemeldir. Bu yüzden kesinlikle dikkatli bir beslenme programına sahip olmak bununla birlikte kaliteli bir uyku çekmek bu durumun azalması için oldukça iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bağırsak Problemi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Bağırsak problemi baş ağrısı yapabilmektedir. Bu durumu sadece sindirim sisteminize özgü bir durum olarak görmeniz oldukça yanlış bir durumdur. Gün içerisinde insani ihtiyaçlarınızı yerine getiremediğinizde bu size baş ağrısı, iştah kaybı ya da karın ağrısı olarak dönebilmektedir. Bu durum genellikle yukarıda da belirtildiği üzere huzursuz bağırsak sendromu sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Uzun Süreli Kabızlık Neyin Belirtisi?

uzun sureli kabizlik

Kabızlık nedenleri birbirinden farklı olabilmektedir. Genellikle normal hayat tarzına dayanan birçok nedeni vardır. Bunlar günlük yaşam aktivitelerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bunun sonucunda da kabızlık ortaya çıkmaktadır. Genelde tuvalete girdikten sonra bağırsaklarınızın boşaldığı hissi bulunmuyorsa ve bir göbek şişkinliği varsa ve uzun süreli bir rahatsızlık söz konusu ise doktora gidilmesi gerekmektedir.

Doktor, bu durum karşısında sizden bir takım tetkikler isteyecektir. Makat kası kontrolü, kan testi, kolonoskopi… Seçenekler bulunmaktadır. Bağırsaklarınızın hareketleri ile birlikte dışlının özellikleri doktora bir fikir verecektir bu durumun temel belirtisini bulma adına kesinlikle doktora gidilerek testler yapılması gerekmektedir.

Kabızlık Nerelere Ağrı Yapar?

Kabızlık, vücudunuzun çoğu bölgesini etkileyebilmektedir özellikle baş ağrısı, karın ağrısı, mide rahatsızlıkları ve halsizlik gibi genel durumlara dahi etki edebilmektedir. Bu durumun uzun sürmesi halinde kesinlikle bir doktora başvurarak çözüm aranması gerekmektedir. Aksi taktirde çok daha olumsuz sonuçlara neden olması mümkündür.