İnternetten Alışveriş Sipariş İptali Sonrasında Para İadesi Ne Zaman Yapılır?

internet alisveris siparis iptali sonrasinda para iadesi

İnternet alışverişlerinde sipariş iptalinden sonra para iadesi kredi kartı ile yapılan alışverişler için 1-3 iş günü, bankamatik kartlar ile yapılan alışverişler içinse 7-14 iş gününde gerçekleşir. Aldığını ürünü iade etmek her müşterinin yasal hakkıdır. Bu haktan yararlanırken aranan şart ise müşterinin ürünü aldıktan sonra herhangi bir hasar vermemiş ve söz konusu ürünü kullanmamış olmasıdır.

İnternet alışverişlerinde sonuç her zaman müşterinin beklediği gibi olmayabilir ve bazen alınan ürünün görselden farklı gelmesi, hasarlı gelmesi gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Müşterilerin siparişi iptal etme hakkı bulunmaktadır. Bu gibi durumlarla karşılaşan müşterilerin en büyük merak konusu ise tabii ki yaptıkları ödemenin kendilerine ne zaman geri iade edileceği olmaktır. Her tüketicinin cayma hakkı vardır. Bu cayma hakkı sipariş verildikten sonraki 14 günü kapsar. Sonrasında ise ödemenin nasıl yapıldığına bağlı olarak para iadesi gerçekleşir.

İnternet alışverişinde en sık tercih edilen siteler olan Hepsiburada, Çiçeksepeti gibi siteler için de aynı kurallar geçerlidir. Müşteri satın aldığı üründen memnun kalmaz ve onu değiştirmek isterse ürünü site üzerinden iade eder. Kargo ile satıcıya gönderir. Satıcı ürünü inceler ve iade şartlarına uygun olup olmadığına bakar. Eğer ürün iade şartlarına uygunsa ürünün ücreti alıcıya 2 – 10 iş günü içerisinde geri iade edilir.

İlginizi Çekebilir; Hobiler

internet alisveris siparis iptali sonrasinda

Trendyol Ürünü İptal Ettim Parası Ne Zaman Yatar?

Trendyol’da iptal edilen ürünün parası 2-10 iş günü içerisinde yatmaktadır. Trendyol’dan ürün satın alın kişiler 2 hafta içerisinde ürünü iade etme hakkına sahiptir. Para iadesinin yapılabilmesi içinse ürünün iade şartlarına uygun bir şekilde satıcıya ulaştırılması gerekir. Üründe alıcı kaynaklı bir sorun olmadığı sürece iade kabul edilir. Ürünü satın alan alıcı aldıktan sonra zarar verdiyse ve iade başlattıysa bu tespit edilir ve iade şartlarına uymadığı için ürünün parası yatırılmaz. Ürün iade edildikten sonra eğer iade şartlarına uyuyorsa firma tarafından 2 ila 10 iş günü içerisinde para iadesi yapılmaktadır.

Keşfedin: Nezaket Kuralları