Lider Dikkat Dağıtıcı Şeyleri Bitirir!

Çünkü organizasyonunuz büyüdükçe, dikkat dağıtıcı şeyler olacaktır.

Mesleğimizde lider olmak ve büyük bir takım kurmak istiyorsanız, dikkat dağıtıcı şeyleri bitirmelisiniz. Hem de acımasızca!

Çünkü organizasyonunuz büyüdükçe, dikkat dağıtıcı şeyler olacaktır. Hata yapmayın, yeni takipçiler üretmeyen ve takımı büyütmeyen her şey bir dikkat dağıtıcıdır. Ve siz onları bitirmelisiniz.

Rüzgarı kontrol edemiyoruz. Biz sadece yelkeni hangi yöne çevirebileceğimizi kontrol ediyoruz.

Ürün geliştirmiyor, BT tasarlamıyor, tazminat planı oluşturmuyor, depoyu yönetmiyor, şirket logosunu yaratmıyor veya müşteri hizmetleri çalışanlarını işe almıyoruz. Seçimleri, kamu politikasını, hava durumunu veya ekonomiyi kontrol etmiyoruz. Bütün bu şeyler dikkat dağıtıcı. Onları bitirin yoksa işiniz biter.

Biz iş fırsatlarını sunuyoruz; takipçilere ve müşterilere ulaşıyoruz. İşte bu şekilde para alıyoruz. Diğer her şey bir dikkat dağıtıcı.

Bir takım üyeniz bir dikkat dağıtıcı tarafından baştan çıkarılırsa, onu bitirmeniz ve müşteri tabanını oluşturmanız ve sunumdan önce potansiyel takipçilere odaklanmanız gerekir.

-Bu yüzden Mehmet, “Yeni bir şirket başlıyor ve üçüncü kuşak için, hacminin yüzde 1’inden daha fazla ödeyeceklerini duydum.” dediğinde:

“Mehmet, bu dikkat dağıtan bir şey. Neleri kontrol edebileceğinize odaklanalım. Aday listenizden çıkıp insanları bir sonraki sunuma davet etmeye başlayalım.” demelisiniz.

 

-Mustafa: “En iyi liderlerimizden Ahmet’in ayrıldığını ve rakip bir şirkete gittiğini duydum. Bu doğru mu? Neden ayrıldı…” dediğinde:

“Mustafa, bu bir dikkat dağıtıcı bir şey. Neleri kontrol edebileceğinize odaklanalım. Ahmet’e geleceği için başarılar diliyoruz. Aday listenizden çıkıp insanları bir sonraki sunuma davet etmeye başlayalım.” demelisiniz.

 

-Fatma, “İngiltere AB’yi nasıl terk edecek? Güney Amerika’daki yağmur ormanlarının yok edilmesi, bitkilerin ücretini nasıl etkileyecek?’’ dediğinde:

“Fatma, bu dikkat dağıtıcı bir şey. Neleri kontrol edebileceğinize odaklanalım. Aday listenizden çıkıp insanları bir sonraki sunuma davet etmeye başlayalım.” demelisiniz.

Takım üyeleri dikkat dağıtır. Takım liderleri dikkat dağıtıcıları bitirir. Tutumunuz hep bu şekilde olmalı.

Siz hangisi olacaksınız?