Mandela Etkisi Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Örnekli Anlatım

mandela etkisi

Mandela etkisi, sadece birkaç kişinin değil dünya üzerinde büyük bir topluluğun doğru bildiği bilginin yanlış hatırlıyor olmasına denen bir durumdur. Bu olay ilk olarak 2010 yılında Fiona Broome adlı kişinin ortaya attığı bir terimdir.

İsmini ise Nelson Mandela’nın ölümünden almaktadır. Olay, çoğu kişinin bildiği siyahi özgürlük savaşçısı olan Nelson Mandela’nın 1980’li yıllarda hapiste ölmesinden kaynaklanmaktadır. Fakat Nelson Mandela, 2013 yılında hayatını kaybetmiştir. Bu durum birçok kişinin Mandela’yı 80’li yıllarda öldüğü şüphesine düşürmüştür.

Contents

Mandela Etkisi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Mandela etkisi, Nelson Mandela’nın ölüm tarihi ile ortaya çıkmıştır. Birçok kişi ölümünü 1980’li yıllarda hapiste öldüğünü düşünmektedir. Fakat Mandela 2013 yılında hayatını kaybetmiştir. Mandela durumunu ise Fionna Broome adlı blogger ortaya atmıştır.

Mandela Etkisi Örnek

En bilindik örneklerden biri Monopoly oyununun kutusundaki yaşlı adamdır. Kutunun üzerinde takım elbiseli, şapkalı yaşlı adamın gözünde mercek olduğu hatırlanmaktadır. Normalde Monopoly amcanın gözünde hiçbir zaman mercek yoktur.

Bunun dışında Mickey Mouse’un pantolonu da önemli örnekler arasında yer almaktadır. İnsanlar Mickey Mouse’un pantolonunda askı olduğunu düşünmektedir. Fakat pantolonda askı ya da benzeri hiçbir şey bulunmamaktadır.

Türkiye’den örnek göstermek gerekirse; Hugo programında sunuculuk yapan Tolga Gariboğlu, izleyicisi tarafından küfür edildiği düşünülmüştür. Hatta bu olay gazetelerin köşe yazılarında yazılmış ve milyonlarca insan inanmıştır. Programın sunucusu Tolga Gariboğlu (Tolga abi) yalanlamıştır. Gerçekte öyle bir olay olduğuna dair tek bir kanıt bulunmaktadır. Bu olayda mandela etkisinin örnekleri arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Kırık Cam Teorisi Nedir?

Kuyruğunda Siyah Bir Şey Var Mı?

Pikachu’nun kuyruğunda siyah çizgi olduğu düşünülse de aslında öyle bir şey bulunmamaktadır. Birçok kişi bu durumun yalan olduğunu savunsa da tamamen mandela etkisinden kaynaklanmaktadır.

Pikachu’nun Kuyruğu Siyah Mı?

Pikachu’nun kuyruğunda normalde siyah bir iz yoktur. Büyük bir topluluk zamanında kuyruğunun ucunda siyah bir leke olduğunu savunsa da tamamen Yanlış bilgidir.

Monopoly’de Gözlük Var Mı?

Monopoly kutu oyunundaki yaşlı adamın gözünde gözlük bulunmamaktadır. Yine birçok kişi Monopoly amcanın bir gözünde mercek bulunduğunu düşünmektedir. Bu olay aynı Pikachu ve Mickey Mouse gibi mandela etkisinden kaynaklanmaktadır.