fbpx

Network Marketingde Erişilebilir Olun

Bugünün konusunda, çoğumuzun ne yazık ki, endüstrimizde karıştırdığı bir noktaya değinmek ve bu konuya biraz olsun açıklık getirmek istiyoruz. Böylece birçok dağıtıcının yaptığı gibi aynı hatayı, diğer networkerler yapmak zorunda kalmazlar.

Liderlerin, erişilebilir olduğunu yani takipçilerinin liderlere erişebileceğini bilmelisiniz. Büyük liderlerin hayatlarını araştırdığınız zaman onların, bir masanın, web sitesinin, telesekreterin veya unvanın arkasına saklanmadıklarını görürsünüz. Kendi organizasyon liderleri için  erişilebilir olma zorunluluğu olduğunu biliyorlar. Ne de olsa, liderlik bir insan işidir. Ağ pazarlaması da bir insan işidir.

Erişilebilir olun

Uluslararası arenada kabul gören, kendini kanıtlamış bazı uzmanlara göre takipçilerinize, ekip üyelerinize ve potansiyel müşterilerinize erişilebilir olmak, iyi bir pazarlama ağı lideri olduğunuzun işaretidir. Bunu yapmak sizi lider yapmaz ancak başaramamak lider olmadığınızı kanıtlar.  Başka bir deyişle, erişilebilir olmak etkili liderlik, güven ve iletişim için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Network marketing, liderlik ve erişilebilirlik söz konusu olduğunda geleneksel iş dünyasından farklı değildir. Bir lider veya potansiyel lider olarak, ekip üyeleriniz, müşterileriniz ve potansiyel müşterileriniz için erişilebilir olmanız gerekir. Bu, telefonunuzu yanıtladığınız, anında aramaları cevapladığınız, insanlar size soru sorduğunda dinlediğiniz, e-postalara anında yanıt verdiğiniz ve başkalarına gerçek bir ilgi gösterdiğiniz anlamına gelir. Basitçe söylemek gerekirse, sizinle iletişim kurmak kolay demektir.

Web sitenizin veya masanızın arkasına saklanmazsınız. Aramalarınızın doğrudan sesli mesaja gitmesine izin vermezsiniz. İnsanları bekletmiyorsunuz. E-postaların gelen kutunuza günlerce veya haftalarca oturmasına izin vermezsiniz. İnsanlara sorularının önemli olduğunu bildirir ve derhal cevaplamak için elinizden gelenin en iyisini yaparsınız.

Ne de olsa, telefonunuza cevap vermezseniz, çağrıları geri gönderirseniz veya e-postalarınızı derhal geri göndermezseniz, insanlar neden sizinle iş yapmak istesinler ki? Böyle bir destek ya da sponsor kimse istemez. Ayrıca, paranızı sizi müşteri olarak bile değer vermeyen HERHANGİ bir işle harcamak istemezsiniz!

Sınırlar olmamalı mı?

Elbette, sınırlarınız olabilir. Telefonunuza 24/7 cevap vermek zorunda değilsiniz. Yatakta iken saat 23: 00’te çalarsa, cevaplamanıza gerek yoktur. Hafta sonlarını çıkarabilirsin. E-postalarınızı 7/24 kontrol etmeniz gerekmez. Hayatınızı da yaşayabilmelisiniz.

Ancak çağrıları 24 saat içinde geri gönderdiğinizden emin olun. E-postaları derhal iade ettiğinizden emin olun. Daha da iyisi, ekibinize nasıl ve ne zaman iletişim kurmak istediğinizi bildirin, böylece net sınırlar ve beklentiler vardır. Bu, ortaya çıkmadan önce çoğu sorunu ortadan kaldıracaktır.

Alt satır erişilebilir olmaktır.

  • Farklı iletişim biçimleri kullanın ve daima çağrıları ve e-postaları hemen geri gönderin.
  • İnsanları bekletmeyin.
  • İnsanlara tedavi olmak istediğiniz şekilde davranın.
  • Başkalarına gerçek bir ilgi gösterin. Yapılacak doğru şey bu. Sizi, endüstrimizde bunu yapmayan herkesten farklılaştırmaya yardımcı olacaktır.

Bu konunun sağduyulu olmak için gerçekten mantıklı olduğunu düşünüyorsanız, çalışmaya devam edin. Bu konu eğer size kendinizi biraz kötü hissettirdiyse kendinizi değerlendirin ve geliştirmenin yollarını bulun.

Takımınıza, müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize ulaşılabilir olmayla ilgili düşünceleriniz nelerdir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,700BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,040TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kariyerinizde İlerlemek İçin Bu 15 Beceride Ustalaşın

Kariyerinizde ilerlemek için gerekli beceriler nelerdir? Hangi yeteneklere sahip olmak, sizi kariyer basamaklarında daha hızlı ve emin adımlarla yukarı taşıyacak? İş hayatında tüm bu...

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Gülmek Yaşamaktır

Komik ve anlamlı karikatürler bölümümüzde bu kez gülmenin hayatımıza katkıları üzerinde duracağız. Gülmek, yaşamaktır aslında. Ve kahkahalarınız kadar neşeli zaman dilimi biriktirebiliyorsanız, o kadar...

Etkili Karar Verme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Karar verme becerisi, özellikle bir takımda veya bir organizasyonda çalışırken önemli bir konuda hayati bir seçim veya eylem yapma süreci olarak tanımlanabilir. Yaşamınızda dönüm...

Doğrudan Satışta Kısa Süreli Düşünme Sendromu

Doğrudan satışta kısa süreli düşünme sendromu hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satış başarısı ile bakış açınız arasında kuvvetli bir bağ bulunmaktadır. Baş açınızı da...

Müşteri Sadakatini Artırmanın On Etkili Yolu

Başarılı olmak için işletmeler müşteri sadakati geliştirmek için çaba göstermelidir. Etkili bir pazarlama tekniğinin yanında, müşteri memnuniyeti de önemli bir yer tutar. Müşteri hizmetlerinin...

Etkili Öğrenmek İçin Görsel Öğrenme Nasıl Kullanılır?

Etkili öğrenme yaparken görsel öğrenmeden yararlanarak kalıcılık sağlayabileceğiniz kaçınılmaz gerçek. İnsanlar farklı şekillerde öğrenir; birçok öğrenme biçiminden zevkli şekilde öğrenebiliyorlar dediğimiz kuşkusuz ki görsel...