Terleyerek Yağ Yakılır Mı? Kaç Kalori Yakılır?

Terleyerek Yağ Yakılır Mı?

Terlemek yağ yakmamaktadır sadece vücut ısısını düzenlemeye yaramaktadır. Yoğun bir egzersiz programının ardından vücut terleyerek kalori yakmaktadır.

Not: Terlediğinizde bir miktar sıvı kaybı olacağı için kilo vermiş gibi hissedebilirsiniz ancak tekrar sıvı alımı yaptığınızda eski halinize döneceksiniz. Bu geçici bir kayıptır.

Yoğun sıcaklardan dolayı da vücudun terlemesi mümkündür. Gün içinde sarf ettiğiniz eforu ve vücudunuzun hava koşullarına gösterdiği tepki terlemek ile ortaya çıkmaktadır. Terlemek direkt olarak yağ yakan bir durum değil, aksine vücut ısısını düzenlemeye yarayan bir durumdur. Bol bol spor yaparak kalori yaktığınız zaman ter ile atılandan daha fazla yağ yakmış olmanız muhtemeldir.

Contents

Vücuttaki Yağlar Terle Atılır Mı?

Yağın %16’sı diğer etkenler ve ter ile birlikte vücuttan atılmaktadır. Asıl %84’ü karbondioksite dönüşerek akciğerlerden atılmaktadır. Ter, vücuttaki yağın çok az bir bölümünü vücuttan atmakta asıl görev yağların karbondioksite dönüşerek akciğerden çıkması ile gerçekleşmektedir.

Yağ, vücut ısısını düzenleyen ancak yağ yakmayan bir durumdur. Yağların yüzde on altısı bedensel etkiler ile dışarı atılmakta ve ter de bu yüzde on altının içerisine girmektedir. Egzersiz yaptığınızda veya sıcak havada çok efor sarf ettiğinizde terlemeniz mümkündür. Sporla desteklenen ter, vücuttan belli bir oranda yağ atmaya yardımcı olurken hızlı ve yoğun tempo bir egzersiz programı daha fazla kalori yakmaktadır.

Vücuttaki Yağ Yakımı Nasıl Olur?

Yağ yakmak için yemekten önce 2 küçük su bardağı su içmek ve yemek sırasında da 2 bardak su içmek gerekmektedir. Protein ve tuz alımı da yağ yakmayı hızlandırmakta ve bu nedenle bu besinlerin yeterli miktarda alınması gerekmektedir.

Yağ yakmak için dengeli beslenmek ve egzersiz yapmak da çok önemlidir. Vücut, yaptığı spor sayesinde kalori yakarak yağ yakımını hızlandırmış olmaktadır. Bu nedenle bol bol spor yaparak uykunuzu iyi almanız vücuttaki yağların yakımını hızlandırabileceği için faydalıdır. Yaptığınız egzersizlerin yoğun ve hızlı tempoda olmasına dikkat ettiğiniz takdirde daha fazla yağ yakımı gerçekleştirmeniz, bunun neticesinde de kalori yakarak yağların vücuttan atılması olasıdır.

terleyerek yag

Terlersek Ne Olur?

Derideki gözenekler terleme yoluyla her zaman açık kalmaktadır. Bu durum, vücudu forma sokup organ ve kasların düzenli çalışmasına yardımcı olan spor sonrasında daha sık görülmektedir.

Havaların sıcak olduğu vakit de vücut terleme tepkisi göstermektedir. Vücut ısısı terleyince düzenlemekte ve ter ile birlikte vücuttaki yağın %16’sı vücuttan atılmaktadır. Spor yaparak gözeneklerinizin her daim taze kalmasını sağlamanız mümkündür çünkü ter vücuttaki gözenekleri tazelemektedir. Bu nedenle, bol bol su içip düzenli egzersiz yapmanız vücut sağlığınız açısından faydalıdır.

Terlemek Kaç Kalori Yakar?

Terlemek, yapılan spora göre farklı kaloriler yakmaktadır. Örneğin Ender Saraç’ın terleme diyetini uygularsanız 3 günde 1.5 kilo vermeniz mümkündür.

Bunun yanında, 1 saat ip atlamak 750-800 kalori yaktırmaktadır. Farklı bir spor yaptığınızda daha farklı hacimde kalori yakmanız olasıdır. Sporunuzun şiddeti ve vücudunuzun spora verdiği tepkimeler de yakılan kaloride önemli bir detaydır. Yağ yakmak için çoğunlukla spor yaparak terlemeye çalışmanız önerilmektedir. Çünkü günlük hayatta sadece hava koşullarından dolayı terlemiş olmanız kilo vermenize büyük bir katkı sağlamamaktadır.

Sıcaktan Terlemek Kilo Verdirir Mi?

Terlemek yağ yakmamakta vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Sıcaktan terlediğiniz zaman vücudunuz vücut ısısını dengelemeye çalıştığı için bedensel tepkimelerini vermektedir.

Yağ yakmak için hızlı ve tempolu sporlar yakmak ve bu sayede kalori yakmak gerekmektedir. Ter, vücuttan yağın atıldığı bedensel tepkimelerden sadece küçük bir parçadır çünkü esas yağı yakan şey akciğerlerden atılan karbondioksite dönüşen kalorilerdir. Bol bol spor yapmak ve düzenli uyumak metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacağı için yağ yakımınız hızlanabilmektedir.