Youtube Reklamı Nasıl Verilir? Ücretleri Nelerdir?

youtube reklami nasil verilir

Youtube’da reklam vermek için;

 • Adım 1: İlk olarak yapılması gereken kesinlikle bir Gmail hesabı alarak Google’a üye olmak gerekmektedir. Aksi taktirde Youtube hesabınızın olması mümkün değildir.
 • Adım 2: Şimdi Youtube’a girin ve bilgilerinizi doldurarak hesabınıza geçiş yapın.
 • Adım 3: Burada reklamları etkinleştirmek için yapmanız gereken Youtube Studio bölümüne girmek. Oraya geçiş yapın.
 • Adım 4: Soldaki bulunan bölümde “İçerik” sekmesine geçiş yapın.
 • Adım 5: Para kazanmayı etkinleştirmek adına şimdi istediğiniz videolarınızın küçük resimlerine sol bölümden tıklayın ve seçin.
 • Adım 6: Burada listenin üst kısmında bulunan siyah çubuktaki “Düzenle” sekmesine girin ve ardından “Para Kazanma” sekmesine girin.
 • Adım 7: Para kazanma açılır listesine “Açık” seçeneğini tıklayın.
 • Adım 8: Burada videoları güncelle sekmesine tıklatın. “Bu işlemin sonuçlarını biliyorum” panelinin yanında onay kutusuna gidin ve videoları güncelleyin.

Youtube Reklamı Ne Zaman Onaylanır?

Youtube reklam onayı genellikle 1 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Bazı durumlarda reklamların incelemesi uzun sürebilmektedir. Fakat genellikle gün bitmeden bile onaylanması mümkündür. Youtube bu konuda oldukça esnektir ve reklamlara aykırı olmadığı için kolaylıkla işlemler gerçekleşmektedir.

Youtube Reklam Ücretleri 2022

Youtube reklam ücreti verme ve alma olma üzere ikiye ayrılmaktadır. Reklamdan para kazanmanız yani almanız için izlenmeniz ve izlenme sürenizin iyi olması gerekmektedir. Ücretler bu sayılara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kısa videoların izlenme süresi az olduğundan da az para kazanılacağını bilmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda reklam vermek istiyorsanız da verdiğiniz reklama göre fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bütçenize uygun olmak kaydı ile çoklu şekilde reklam vermeniz mümkündür. 7 bin liraya da reklam verebileceğiniz gibi 20 liraya da reklam verilebilir.

Youtube Reklam Ücreti Ne Kadar?

Youtube reklam ücreti oldukça ekonomik olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 30. Saniye ve üstünde izlenmeler ya da arana sonuçlarında çıkan videolarınız için görüntülenme başına size 5-10 kuruş arasında para ödenmektedir.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi kazanacağınız para kesinlikle izlenmenize bağlıdır. Ne kadar çok izlenir ve görüntülenirse videonuz ona göre kazanç artmaktadır.

youtube reklami

Youtube Reklamları Neye Göre Çıkıyor?

Youtube reklamları izlediğiniz önceki videolar, takip ettiğiniz sayfalar ile benzerlikleri bulunanlar, ilgi alanlarınıza göre farklılık göstererek size özel bir şekilde çıkmaktadır. Genellikle bakıldığında önemli olan algoritma;

 • İzlediğiniz videoların türüne,
 • Cihazınızda kullandığınız uygulamalara,
 • Ziyarette bulunduğunuz web sitelerine,
 • Mobil cihaz kullanımınıza,
 • Konumunuza,
 • Yaş aralığınıza,
 • Cinsiyetinize,

Göre farklılık göstermektedir. Bunlar sizin hedef kitle olduğunuz reklamların size yansıması olarak bilinmektedir. Genellikle ilgi duyduğunuz ve alma potansiyelinizin yüksek olduğu, aradığınız şeylerin reklamı karşınıza çıkmaktadır.

Youtube Sponsorlu Reklam Nasıl Verilir?

Youtube sponsorlu reklam verme aslında yukarıda anlatılan reklam verme adımları ile aynıdır. Yukarıda anlatılan 7 adım dikkatli bir şekilde yapıldığında aynı zamanda sponsorlu olarak reklam verilmiş olmaktadır.

Youtube Reklamı Vermek Mantıklı Mı?

Youtube reklamı vermek dijitalleşen dünyada mantıklıdır. Kitlelerin dijital platformlara kaydığı bu çağda ürünlerinizi veya hizmetinizi daha çok kişiye göstermek için Youtube bulunmaz bir nimet olabilir. 1. Güç olarak Google’ı düşündüğümüzde 2.Güç olarak Youtube reklamlarını düşünebiliriz. Hedef kitlenizi tanıdığınızı düşünüyorsanız Youtube reklamlarını deneyin.