Başarısızlık Korkusunu Yenebilirsin!

Başarısızlık korkusunu nasıl giderebiliriz

Hayatınızı dolu dolu yaşamak ister misiniz? Eğer istiyorsanız, üstesinden gelmeniz gereken büyük bir engel var. Bu engel korkudur ve farklı korku türleri arasında en büyük olanı başarısızlık korkusudur.

Bir işe çok çaba harcadığınızı ama başarısız olduğunuzu hayal edin. Beklentilerinizin yanına bile yaklaşamıyorsunuz. İyi hissetmezsiniz değil mi?

Sorun şu ki, bu başarısızlık korkusu herhangi bir eylemde bulunmanızı engelleyebilir. Hiçbir şey yapmamak, hiç ilerleme kaydedilemeyeceği ve hayatınızın aynı kalacağı anlamına gelir. Bu şekilde, kesinlikle hayatınızı dolu dolu yaşayamazsınız.

 

O zaman ne yapmalıyız? Başarısızlık korkusunu nasıl giderebiliriz?

Adam Grant tarafından yazılan ‘Orjinaller’i okursanız buna çok güzel bir cevap bulabilirsiniz. Kitap, farklı olmaya cesaret eden insanlar hakkında. Kitapta dikkat çeken bir cümle var:

Kalplerinde; başarısız olmanın, denememekten daha az pişmanlık yaratacağını biliyorlar.

Başarısızlık, denememekten daha az pişmanlık verecektir. Bunu aklınızdan çıkarmayın. Sahip olmanız gereken zihniyet şu:

 

Başarısızlıktan gelen pişmanlık, denemediğinizden gelen pişmanlıktan daha azdır

Başarısızlıktan gelen pişmanlık, denemediğinizden gelen pişmanlıktan daha azdır

Evet, başarısız olduğunuzda pişman olabilirsiniz. Ama o pişmanlık denememekten gelen pişmanlıktan daha az olacaktır!

İnsanlar ölüm döşeğindeyken pişmanlıkları, hep  yapmadıkları şeylerin etrafında toplanır. Risk almadıkları için pişmanlık duyarlar. Hayallerini gerçekleştirmek için harekete geçmedikleri için pişmanlık duyarlar.

Bunun size olmasına izin vermeyin. Hayatınızda mümkün olan en az pişmanlığa oynayın. Evet, denediğinizde başarısız olabilirsiniz. Fakat pişmanlık denememekten duyulan pişmanlıktan daha az olacaktır.