Hangi Tene Hangi Renk Kıyafet Yakışır? Kendini Keşfet!

hangi tene hangi renk kiyafit yakisir

Kıyafet seçerken doğru rengi seçmek için önce ten rengini tespit etmek gerekir. Beyaz tenli, esmer ya da buğday tenli insanların renkler konusunda seçimleri elbette aynı olmamalıdır.

Ten rengi beraberinde uygun kıyafet seçimi çoğu kadının farkında olmadan kaçırdığı bir tercihtir. Oysa ki vücut tipine göre seçtiğimiz kıyafetler gibi ten rengine göre de seçim yapmak gerekir. Kendi ten renginiz ile en uyumlu olan renkleri, uzak durmanız gereken seçenekleri ve makyaj yaparken sizi çok daha canlı gösterecek renk tüyolarını burada inceleyebilirsiniz. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Beyaz Ten İçin Kıyafet Renkleri

Beyaz tenliler için renk önerilerinin başında siyah yer alıyor. Beyaz tenli kadınlar makyajlarını canlı bir şekilde yaptıklarında renk seçimi konusunda da hata yapmazlarsa harika bir görünümü elde etmek fazlasıyla kolay olacaktır. Beyaz tenlilere uygun kıyafet renk seçenekleri;

 • Bordo
 • Pembe ve pembenin sıcak tonları
 • Siyah ve lacivert tonları
 • Kırmızı
 • Krem
 • Yeşilin pastel tonları
 • Mor

Açık tenli ve sarışın olanlar için de uygun renkler mevcut. Sarışın tene yakışan renkler pembenin tonları başta olmak üzere bebek mavisi, eflatun ve pastel renklerdir. Açık tenli ve sarışın olanlar mutlaka pembenin kendilerine uygun bir tonunu kıyafette kombinlemeli. Çünkü pembe tonları açık tenli ve sarışınlar için dikkatleri üzerinde toplayan tatlı bir renk.

Beyaz tenli ve sarışın olanların uzak durması gereken ana renk ise laciverttir. Siyah ve laciverti özellikle üst giyimde kullanırken sarışınların dikkatli olmasında fayda var. Kontrast görünüm dikkat ister. Tehlikeli kombinler yaparken özgüveninizi de koruyacak seçimler yapın.

Beyaz tenliler için uygun kıyafet renklerini artık biliyorsunuz. Gelelim uzak duranız gereken renklere. Beyaz tenliyseniz kesinlikle bej renginden uzak durmalısınız. Oldukça tehlikeli bir renktir. Gri ise doğru kombinlenirse beyaz tenliler için de bir seçenek olabilir.

Beyaz Tenliler İçin Makyaj Önerileri

Beyaz tenliler için makyaj önerileri temelde yüzün daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamak üzere şekillenir. Beyaz ten beraberinde damarlı görünüm, cildin soluk görünmesi gibi durumları da getirebilir. Özellikle vitamin eksikliği gibi durumlar söz konusu ise soluk bir cilt kaçınılmaz olabilir.

Beyaz tenliler makyaj yaparken canlı renklerden korkmamalı. Canlı renkler ile far uygulaması ve dudak makyajı yapılabilir. Krem ve likit allıklar ile canlı ve renkli bir yüz elde etmek de mümkündür. Yüz makyajınızı kıyafet kombininiz ile uyumlu, canlı renkler ile makyajını yapmaya özen gösterin.

Buğday Ten İçin Kıyafet Renkleri

Buğday ten için kıyafet renk önerileri tamamen sıcak renklerden oluşuyor. Buğday tenli insanlar güneşte kızarmazlar. Doğrudan bronzlaştıkları için sıcak renkler onlarda harika bir görsel şölen oluşturur. Açık tonlu kıyafetler ile kendinizi daha görünür kılabilirsiniz. Öte yandan yeşil, sarı ve kahverengiden kaçınmalısınız. Cildinizi soluk ve boğuk bir şekilde göstermek istemezsiniz.

Buğday tene yakışan kıyafet renkleri açık ve canlı renklerdir. Açık tonlarda mavi, macenta, kum rengi, pastel ve doğal tonlar buğday tende çok hoş görünmektedir.

Buğday ten için kıyafet renk önerileri:

 • Bej, krem
 • Yumuşak pembe, lavanta, yeşil pastel
 • Sıcak tonlar; turuncu, kızıl veya altın sarısı.
 • Koyu bordo veya koyu mor.
 • Kum rengi
 • Mavi
 • Macenta
 • Lila

Buğday Tenliler için Makyaj Önerileri

Buğday tenliler için makyaj önerileri cilt tonuna göre çeşitlenir. Buğday tenli olan kadınlar için gül rengi allık mutlaka denenmesi gereken bir renktir. Ayrıca eflatun allıklar da esmer tende çok doğal bir görüntü verir. Gözlerde ise mor, mavi, bakır tonları ve altın rengi gibi renkler ile gözlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Buğday tenlilerin makyaj yaparken cildini soluk gösterecek renklerden kaçınması gerekir. Doğru fark ve allık seçimi her durumda günü kurtarır olsa da her yönden etkili bir makyaj için cilt renginiz ile uyumlu ürünler kullanmaya özen gösterin.

Esmer Ten İçin Kıyafet Renkleri

Esmer ten için kıyafet renk önerileri cıvıl cıvıl renklerden oluşuyor. Özellikle açık renkler esmerlerde bomba etkisi yaratabilir. Öte yandan lacivert, mavinin koyu tonları ve kahverengi tonlarını tek başına dikkat çekecek şekilde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Siz de “Esmer tene hangi renk kıyafet yakışır?” diye soranlardansınız esmere yakışan renkler genellikle açık tonlardan oluşuyor.  Esmer tenli insanlar genellikle büyük çoğunlukla renklerin tamamını iyi taşır. Ancak saç renginiz, cildinizin alt tonuna göre tercih edebileceğiniz renkler farklılaşabilir. Sizi donuk gösterecek tunç renklerden uzak durun. Kahverengi de tehlikeli renkler arasında.

Esmer tene yakışan renkler ile uyumlu takılar, çanta ve ayakkabılar seçerek kıyafet kombininizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin; canlı bir kırmızı ile kombinlenen krem ya da nude tonlu bir çanta ile gümüş renkli takılar harika bir kombin olabilir.

Keşfedin: Kendini Gerçekleştirme Nedir?

Esmer ve koyu tenli olanlar için giyebilecekleri kıyafet renkleri:

 • Yazın sarı ve beyaz renkleri tercih edebilirsiniz.
 • Kahverengi, krem ve bej. Nötr tonlar, sizi güzel gösterecektir.
 • Hardal sarısı, zeytin yeşili gibi tonlar doğal görünür.
 • Zümrüt yeşili, mavi ve yeşilin tonları ise daha açık renkli görünmenizi sağlar.
 • Diğer zamanlarda ise açık renkleri tercih edebilirsiniz, koyu renkler sizi daha da esmer gösterecektir.

Esmer Tenliler İçin Makyaj Önerileri

Esmer tenliler için açık renkler ile bezenmiş bir makyaj harika görünebilir. Cildinizin esmerliğinden faydalanarak istediğiniz birçok rengi kombinleyebilirsiniz. Dudağınızda güzel duracak bir kırmızı ya da cildinizi öne çıkaracak bir nude ruj da tercih edebilirsiniz. Far seçiminde açık ve canlı renkleri seçmekten kaçınmayın.

Saygın bir kişilik için: Nezaket Kuralları

Cilt Alt Tonunuzu Biliyor Musunuz?

Cilt alt tonu ten renginden bağımsız olarak herkeste farklı olabilecek bir unsurdur. Cildinizin alt tonu sıcak, soğuk ya da nötr olabilir. Bunu öğrenmek için kolunuzun iç kısmına bakarak damarlarınızı inceleyin.

 • Bileğinizde yer alan damarlar çoğunlukla mavi ise soğuk tonlu bir cildiniz var demektir.
 • Daha çok yeşil görünen damarlarınız varsa sıcak alt tonlu bir cildiniz var demektir.
 • Her ikisi de mevcutsa ve karar veremiyorsanız cilt alt tonunuz nötr demektir.

ten rengi kiyafet renkleri

Gelelim cilt alt tonunun kıyafet rengi seçimindeki etkisine. Soğuk cilt alt tonuna sahipseniz ve açık tenliyseniz bu durumda koyu renkleri tercih edebilirsiniz. Kahverengi, bordo, şişe yeşili, lacivert gibi daha koyu renkler ve mavinin dikkat çeken tonlarını kullanmaktan kaçınmayın. Soğuk alt tonlu ciltler yumuşak ve pastel tonlar ile parlak renk kullanımından kaçınmalıdır.

Sıcak alt tonlu ciltler güneşte kızaran değil bronzlaşan ciltlerdir. Alt tonunuz sıcaksa size iyi bir haberimiz var birçok rengi istediğiniz gibi kombinleyebilirsiniz. Açık renkler sıcak alt tonlu tenler için harika seçeneklerdir. Ayrıca beyaz kot ve koyu ceket de harika bir seçim olacaktır. Doğrudan sarı ve yeşilin tonlarını kullanmaktan kaçının.

Şık Bir Görüntü İçin Zıt Renkleri Kombinlemekten Korkmayın!

Şık bir görüntü elde etmek her zaman birbirine yakın renklerle mümkün olmayabilir. Özellikle aksesuar ve ayakkabı seçiminde kombininiz ile zıt bir renk seçerek daha şık, daha dikkat çekici görünebilirsiniz.

Beyaz ve siyahın zıtlığını, kombinlendiğinde ne kadar dikkat çekici olabildiğini bilirsiniz. Siz de birbirine zıt pastel renkleri kıyafette ve aksesuarda kombinleyebilirsiniz. İşte kombinleyebileceğiniz bazı zıt renkler; kırmızı ve yeşil, sarı ve mavi, siyah ve beyaz, kırmızı ve beyaz, turuncu ve lacivert.

Keşfedin: Genel Kültür Nasıl Geliştirilir?