Başkaları Göremiyorken Parayı Görmek

Finansal Zekanın Anahtarı Olarak Finansal Okuryazarlık

Ortalama bir insan normalde yatırım yaptığı zaman yatırımın yüzde 95’i göz %5’İ ise akıldır. Eğer profesyonel olmak istiyorsanız gözlerinizi sadece yüzde beş ve zihninizi diğer yüzde 95  için eğitin. – Robert Kiyosaki

 

Her gün trilyonlarca dolar para elektronik olarak gezegenin etrafında dolaşır. Bugüne kadar hiç olmadığı kadar çok para mevcut. Sorun şu ki bu para görünmez. Bugün, bunun büyük bir kısmı elektronik. Yani, insanlar gözleriyle parayı ararken, hiçbir şey göremiyorlar.

Çoğu insan maaş çekmeye çalışırken, her gün dünyanın her yerinde 1.4 trilyon dolar uçuyor ve onu isteyen birini arıyor. Ona nasıl bakacağını bilen, onu besleyen ve yetiştiren birini arıyor.

Parayla nasıl ilgileneceğinizi biliyorsanız, para size akın edecek ve size atılacaktır. İnsanlar onu almanız için yalvarır. Parayla nasıl ilgileneceğinizi bilmiyorsanız, para sizden uzak kalacaktır.

 

Parayı görmeyi öğrenmek

Ne kadar para kazandığınız değil ne kadar para tutabildiğiniz, sizin için ne kadar uygun olduğu ve kaç kuşak için sakladığınız önemli.

Zengin baba, parayı görebilmek için finansal zekaya sahip olmanız gerektiği konusunda kararlıydı. Mali istihbarat tanımı şu şekildeydi: Ne kadar para kazandığınız değil ne kadar para tutabildiğiniz, sizin için ne kadar uygun olduğu ve kaç kuşak için sakladığınız önemli.

 

Finansal okuryazarlık

finansal okuryazarlık ve kapitalizmi, sayı ve kelime sistemlerini anlama becerisidir.

Beyninizi parayı görmek için öğretmenin anahtarı, finansal okuryazarlık ve kapitalizmi, sayı ve kelime sistemlerini anlama becerisidir. Kelimeleri veya sayıları anlamıyorsanız, bir yabancı dil de konuşabilirsiniz.

Zengin baba için, Ölçüm Çeyreğindeki her kadran kendi diline sahip farklı bir ülkeydi. Çalışanlar, Serbest çalışanlar, iş ve yatırımcılar dünyaya bakmanın farklı yollarını ve hatta dünyaya bakış açılarını tanımlamak için farklı kelimeler kullanırlar. Her çeyrekteki, kelimeleri anlamıyorsanız, sayıları anlamıyorsunuz demektir.

Finansal okuryazarlığın başlangıcı, kelimeleri ve sayıları bilmek, finansal okuryazarlık ise finansal zekânın temelidir. “Para kazanmak için para gerekiyor” diyenlere katılmıyorum. Bana göre para ile para kazanma yeteneği para dilini anlamakla başlar. Zengin babanın her zaman dediği gibi, “Eğer para ilk senin aklında değilse, o zaman o kadar sadık kalamaz”.